BUITENLANDSE SLEPERS BEDREIGEN STAKING Drie erkende bonden niet achter staking Staking slepers Sociale voorzieningen romen cle lonen af Meer commissarissen moeten 'sociaal' zijn ty SCHEPEN ZONDER HULP WATERWEG OP „Voorbeeld tekort schieten personeelsbeleid werkgevers" Suikerrantsoen voor Cubanen Faillissement van Yascomij zeker Exporteurs vragen om eigen minister Dode en 2 gewonden na frontale botsing Britse reserves in december gedaald De Gaulle vertraagt eenwording Canada 5 VRIJDAG 3 JANUARI 1969 -ipv-rr-x y y TiOTIHT T"f\.T Het Russische supersonische vlieg- OJ1/ JLUClll 1IN tuig, de TU 744, heeft op Oudejaars dag de eerste proefvlucht boven Moskou gemaakt. Hiermee is een streep door de Frans-Britse rekening gehaald om als eerste met een sneller-dan-het-geluid-verkeersvliegtuig, de Concorde, in de lucht te komen. Op de foto wordt de piloot van de TU 744 na de succesvolle vlucht door collega's op de schouders genomen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De kans is niet uitgesloten dat buitenlandse sleepboten tijdens de staking van de sleepbootbemanningen (en mogelijk ook daarna) het werk in de Rotterdamse haven voor een deel zullen overnemen. Met name een aantal Westduitse sleepboten ligt op de Ruhr te wachten. Particuliere sleepboten hebben reeds een deel van het werk overgenomen. i Dc heer P. Mol, voorzitter van de I bedrijfsgroepen binnenscheepvaart van de Nederlandse Bond van Ver- voerspersoneel, zei dit gisteren tij dens een persconferentie van de drie j erkende bonden over de staking op de stadssleepboten. Hij heeft deze mededeling reeds j geruime tijd geleden gehoord van werkgeverszijde. Diverse buitenland se sleepvaartbedrijven zouden al om contracten hebben gevraagd in de Rotterdamse haven. Tegen een dergelijke situatie is niets te ondernemen, omdat er voor het bedrijven van de sleepvaart geen vergunningen nodig zijn. Iedereen kan op dit gebied iets ondernemen. Wachtende schepen Voor de mond van de Nieuwe Wa terweg is het aantal schepen dat ligt te wachten gestegen tot ongeveer 20. Enkele gezagvoerders wachten op de meest ideale condities om zonder sleepboothulp naar hun bestemming te komen. Gisteren is een flink aan tal grote schepen dat normaal van sleepboothulp gebruik maakt, op i eigen kracht binnengekomen. De i loodsen hebben daarbij uitstekende i diensten bewezen. Kleinere schepen komen altijd zonder slepers binnen. (Vau een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De drie er kende vakbonden de Neder landse Bond van Vervoersperso- neel, de Katholieke Bond van Vervoerspersoneel en de Christe lijke Bedrijfsgroepen Centrale staan niet achter de staking van de sleepbootbemanningen. Zij distanciëren zich van de OBV- aktie en menen dat de eisen die zij t.a.v. de c.a.o. hebben gesteld redelijk en aanvaardbaar zijn. Niettemin noemde de heer J. de Graaf, tweede voorzitter van de NBV, gisteren tiidens een persconfe rentie de huidige situatie een „schoolvoorbeeld van het tekortschie ten van een goed personeelsbeleid door de werkgevers". „Ze eten nu een koekje van eigen deeg", zeo zei hij. Inmiddels heeft de NBV met name de laatste twee weken een fors le denverlies geleden. Tot gisteren be droeg dit aantal ongeveer 200. Het cijfer is in strijd met de bij de NBV levende opvatting dat de bonden nog steeds een greep op hun leden in de betreffende bedrijfstak hebben. De KBV heeft slechls drie leden verlo ren (van de 40), de CBC nog geen (37 leden). De drie bonden houden er rekening mee dat hun leden „nee" zullen zeg gen bij het referendum over de c.a.o.-voorstellen (sluitingsdatum 6 januari; de KBV houdt daarover een ledenvergadering). De heer De Graaf: „Maar we hopen dat het gezond verstand 't wint". De bonden overwegen nog deze week ledenvergaderingen te houden over de verslechterde situatie onder het stadssleepbootpersoneel. Vertrou wensmensen zijn daarmee bezig. In elk geval blijfl men weigeren om tegelijk met OBV-functionarissen te vergaderen. De vakorganisaties willen een eigen beleid vasthouden en zich niet mengen met de OBV. Demagoog De heer Dc Graaff noemde de (nu geschorste) OBV-stakingsleider Leen van Os een grote demagoog. Van Os zou tijdens een gesprek met mensen van het NVV en de NBV hebben gezegd dat hij zijn OBV wel wou aan raden de voorstellen te aanvaarden, want hy vond ze niet onredelijk. Hij heeft zich daaraan aldus de bonden niet gehouden. De drie bonden hebben nooit ge zegd zich te hebben geschaard achter de OBV-eisen, maai wel meegedeeld dat de verlangens van de leden besproken zouden worden in de hoofdbesturen. Dat is gebeurd; de huidige eisen werden redelijk bevon den. Men geeft wel toe dat c in het stadssleepbootbedrijf een achterstand in de basisbeloning is, maar dat is nog steeds een gevolg van do struc tuur van de bedrijven en de houding van de werkgevers. Ook de overheid schiet volgens de berden tekort door het laten uitblijven van vele verorde ningen (o.m. vergunningstelsel). De erkende organ.saties kunnen niet- meegaan met de eisen van de leden voor directe financiële voordelen. Die lijn op dit moment met haalbaar. menen ze. Op lange termijn bezien echter levert deze c.a.o. voor de leden voordeel op. Mocht het referendum en de verga dering van de KBV negatief uitval len, dan zullen de bonden opnieuw de situatie bezien om het beleid te bepalen. Er zullen ongetwijfeld met de werkgevers dan weer onderhande lingen worden gevoerd. De leden van de bonden die nu door de staking zijn getroffen en werkwillig zijn, zullen financiële bijstand krijgen naast hun uitkering van de werkloosheidswet. Ze moeten zich echter wel op het werk melden. HAVANNA Op Cuba een van de grootste suikerproducerende lan den ter wereld is met ingang van heden een suikerrantsoenering in gesteld. Premier Fidel Castro maakte de rantsoeneringsmaatregel bekend tijdens een toespraak tot een menigte van een miljoen mensen op het Re volutieplein in Havanna. Hij vroeg de mensen deze maatregel goed te keuren omdat hij van groot econo misch nut voor het land was. Het suikerrantsoen zal voor de be woners van Havanna 2,7 kilo per persoon per maand bedragen en op het platteland iets meer. De rantsoe nering van suiker is overigens reeds eerder van kracht geweest na slechte oogsten. Er zijn nog maar heel weinig sche pen als gevolg van de staking uitge weken naar andere Westeuropese havens. Alleen het 18.000 ton meten de Griekse passagiersschip Ellines, dat vrijdagaochtend in Rotterdam had moeten afmeren, vaart door naar Amsterdam. Daar zullen ongeveer 250 passagiers uit Australië van boord gaan. De situatie in Europoort is nor maal. Gisterochtend en ok weer van ochtend zijn daar de bemanningen van de acht grote sleepboten normaal aan het werk gegaan. De staking heeft daarom geen invloed op het verkeer van en naar de grote olieha vens in Europoort. Er zijn inmiddels diverse grote tankers de Waterweg op- en afgevaren. (Vervolg van pag. 1) Hij heeft beslag laten leggen op de weerstandskas van de OBV. De president van de Rotterdamse recht bank zal in een door Van Os aan gespannen kort geding tegen het bestuur van de OBV uitmaken of de schorsing al dan niet terecht is. Indien Van Os het kort geding zou verliezen, dan zal hij de leden ad viseren naar welke bond ze moeten gaan, want hij zet dan definitief een punt achter een bestuursfunctie in de OBV. Hij wilde er niet veel van zeggen. Alleen zei hij dat zijn advies al vast staat voor rijn geweten en dat hij het vertrouwen van de leden verwacht. „Dat is dan de grootste belonrr-g in mijn leven". De verantwoordelijkheid voor het economische verlies dal cle haven door de staking zal leiden, legde Van Os bij de bestuurders van de NBV tn bij de werkgevers. Volgens hem heb ben die tijd genoeg gehad om met nieuwe voorstellen voor een c.a.o. te TTiOTiO /~KT\.TnnT TT TT TTv He opgravingen in de hoofdstad van het vroegere Faraokoninkrijk jLHiL^ (wl T JL Jri 'U JLO Memphis onder leiding van de Britse archeoloog prof. Emry hebben in het afgelopen jaar o.a. een zeldzaam beeld blootgelegd van de godin Isis. die haar zoon Horos voedt. Op de foto de godin Isis te midden van de goden Osiris. Ptah en Zmholep. HEERLEN Een faillissement van de Vascomij te Heerlen lijkt nu praktisch niet meer te voorkomen. Er is namelijk geen eenstemmig akkoord bereikt tussen concurrente crediteu ren over het aanbod van de gemeente Heerlen om via een onderhandse ver koop van de Vascohuizen alsnog een financiële regeling tot stand te bren gen. 1 januari was de uiterste datum die de gemeente had gesteld voor haar aanbod, en hoewel het aanvankelijk uit de bij bewindvoerders en directie van de Vascomij binnengekomen re acties leek alsof concurrente credi teuren en genoemde banken de weg naar een vergelijk op het laatste nippertje met de gemeente Heer len, de eerste hypotheekhoudster op de Vascohuizen, open wilde houden, is deze verwachting uiteindelijk niet gerealiseerd. Men mag thans aannemen, dat de openbare verkoop van de Vasco wo ningen op 20 februari inderdaad zal doorgaan. Waarschuwing van drs. De Pous (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De toeneming van ons nationaal inkomen gaat op het ogenblik voor circa 65 pet. naar collectieve voorzieningen. Voor vrije bestedingsmogelijkhe den blijft nog 35 pet. van de stij ging van het reële inkomen over. Het zijn deze collectief bepaalde bestedingen die het sterk achter blijven verklaren van het reële vrij besteedbare inkomen bij de ontwikkeling van het totale in komen. Als aftrekposten voor collectieve voorzieningen moeten aangemerkt worden: directe en indirecte belastin gen en de sociale verzekeringslasten. komen. VERSCHIL UTRECHT De directeur van de Nederlandse Export Combinatie (NEC), de heer L. Fokkema, leverde gisteren in zijn nieuwjaarsrede kri tiek op de overheid, die tégenover onze exporterende industrie niet het zelfde recept van de belastingfacilitei- tcn hanteert waarmee de Duitse con currentie erin slaagde een revaluatie van het betaalmiddel actueel te ma ken. „Wat wij dringend nodig hebben is een niet politiek minister voor de uit voer, een „praatpaal" bij wie iedere exporteur kind aan huis is." De heer Fokkema acht verder een gemeenschappelijke inspanning voor het opvoeren van de produktiviteit veel zinvoller dan alle gekissebis om een half procent, waarvan als gevolg van de daarop drukkende lasten geen enkele werknemer reëel profijt trekt. Hij verbond daaraan de conclusie, dat toespitsen van de tegenstelling werkgever-werknemer zoals dat in re cente discussies rond het loonbeleid herhaaldelijk is gebeurd, niet alleen onverstandig is maar ook irreëel. Stagnatie Gezien de overslagcijfers is de laatste tien jaar een stagnatie opgetre den in de ontwikkeling van de natio nale in- en uitvoer via de haven van Amsterdam, aldus de voorzitter van de Amsterdamse Kamer van Koop handel, de heer W. Rehbock, gisteren in zijn nieuwjaarsrede. De heer Rehbock was van oordeel dat ongetwijfeld een belangrijke sti mulans zou uitgaan van de vestiging van zeehavenindustrieën in het Noordzeekanaalgebied. De op dit ogenblik te langzame ontwikkeling NIEUWOLDA De 22-jarige R. Vos uit Foxhol is gistermiddag om het leven gekomen toen de auto waarin hij reed bij Nieuwolda fron taal in botsing kwam met een links afslaande vrachtauto. Een 30-jarige inwoner van Zuidbroek, A. Kolk, is naderhand aan de verwondingen overleden. De derde in zittende, een 24-jarige man uit Kiel- windeweer liep minder ernstige kwetsuren op. De bestuurder van de auto bleef ongedeerd. In Heemstede is het 14-jarige meisje Astrid Mooizon uit Haarlem door een auto aangereden en gedood. van dit gebied is volgens hem ener zijds te wijten aan de agglomererende werking van de reeds gevestigde che mische en petro-chemische indu strieën in het Waterweggebied en an derzijds aan het officiële beleid, dat vooral streeft naar bevordering van vestigingen buiten de Randstad. „Op deze wijze dreigt het Noordzee kanaalgebied tussen wal en schip te komen, terwijl dit toch, zowel ter ver betering van de kwaliteit van de werkgelegenheid als ter versterking van de havenfunctie, deze industriali satie hard nodig heeft", zei de heer Rehbock. Het voornaamste punt dat wrevel heeft gewekt bij de slei pbootbeman- ningen is het grote verschil (ongeveer 60 gulden) dat er bestaat tussen de weeklonen van kapiteins en matro zen. Uit de zaal kwamen daarover ook vele opmerkingen. Voorzitter van het voorlopig bestuur Aad Schipper legde er nog eens de nadruk op dat men met de looneisen beslist niet te ver is ge gaan. Een havenarbeider (on geschoold) verdjent meer dan een matroos op een sleepboot en dat vond hij een grote onbillijkheid. Ontstemming was er ook over het feit dat de particuliere sleepvaart de situatie in de bedrijven bedreigd. Er is namelijk voor deze boten geen voorschrift dat het aantal beman ningsleden bepaalt en daarom kun nen deze boten goedkoop varen door dat ze gewoon de mensen niet re- men. Particulieren hebben inmid leis al een deel van het sleepwerk in de haven overgenomen van de bedrijven die nu stil liggen. Het percentage is echter gering. Adviezen van De Pous aan TS.V.'s en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleon bij apothekers cn drogisten (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Drs. J. W. de Pous heeft vanmorgen in zijn Nieuwjaarsrede als voorzitter van de Sociaal-Economische Raad gesteld, dat in de Raden van Commissarisen in het bijzon der de sociale deskundigheid, die thans nog te veel ontbreekt, zal moeten worden versterkt. Voorts raadde hij voor de familie-NV een „outsider"-commissaris aan om te voorkomen, dat in de keu ze van leiding en toezicht meer gelet wordt op andere overwe gingen dan het ondernemings- belang. LONDEN Het Britse ministerie van financiën heeft gisteren bekend gemaakt dat de Britse monetaire reserves in december met 37 miljoen tot 1.009 miljoen pond sterling zijn verminderd na aflossing van 39 mil joen pond op buitenlandse leningen. In november verminderden de reser ves met 82 miljoen pond na aflossin gen van 54 miljoen pond. Aan de VS werd in december on geveer vier miljoen pond sterling terugbetaald, aan de Export-Import Bank 21 miljoen pond, aan Canada 1 miljoen pond en aan de bank voor internationale betalingen in Bazel 9 miljoen pond. i Kleinere N.V. zouden ook com- j missarissen moeten aantrekken die over een ruimere mate van bedrijfs economische en technische kennis beschikken om zo het bedrijfsisole- ment te doorbreken. Grote N.V.'s, die een onderdeel vormen van de maatschappelijke totaliteit, zullen meer personen moeten kiezen met een ruime bestuurlijke ervaring. Onmacht Hij geloofde, dat er bij de werkne mers een gevoel van onmacht is te genover de gecompliceerde structuren. De drang naar democratisering houdt in, de weigering als object in de sa menleving te fungeren. Het streven naar inspraak houdt in: eigen mon digheid beleven, zich maximaal kun nen ontplooien en ontwikkelen. Het principe van de vertegenwoordiging noemde de heer De Pous in de demo cratie noodzakelijk, maar het roept tevens spanningen op. De vertegen woordigers zullen een innig contact moeten onderhouden met degenen, die zij vertegenwoordigen. De eigen verantwoordelijkheid van de personen, die in de onderneming werken, moet zoveel mogelijk tot haar recht komen. De leiding zal zo veel mogelijk regelmatig verant woording af moeten leggen. Gezag moet zich „waar maken". Dc nieuwe jaarverslaggeving, het enquêterecht en meer bevoegdheden voor de ondernemingsraden zullen de instrumenten moeten zijn om onge controleerde machtsuitoefening ten dele te kunnen wegnemen. De inspraak van ifle werknemer zag dc heer De Pous als overleg, vooraf gaand aan beslissingen en verant woording na het nemen van beslis singen. Ze is klein, dartel en heel lief. Niet alleen behoed door een toe gewijd ouderpaar, maar ook om ringd door liefhebbende ooms en tan tes. Haar weggetje is geplaveid dankzij een riant inkomen, dat papa zich verschaft uit een bloeiende zaak. Die zaak is voor het meiske iets mysterieus Weet zij iets van handel. Van inkoop en verkoop, van depots en wijnkelders? Papa is wijn handelaar. maar dit produkt en alles wat er mee annex is kent ze niet anders dan uit opgevangen gespreks- flarden. Wat haar betreft zou hij ook in suiker, aardappelen of koemest kun nen zitten. De grotemensenwereld doet maar. Ze heeft haar eigen be sognes. De school met up en downs, school reisje en rapporten, nablijven en de plantjes water mogen geven. Op woensdasmiddag het feest van de week. Balletles. Ze trippelt thuis de pasjes na. De laatste weken zijn er extra repetities bij gekomen. De jaarlijkse uitvoering nadert. Dat dacht ze tenminste, maar de werkelijke toekomst is veel en veel sensationeler. Ze is met het verhaal thuisgekomen, struikelend over haar woorden terwijl ze rondwarrelend te gelijkertijd een beeld wil geven van wat haar rol zal zijn. Na wat gekalmeer is het de ouders duidelijk geworden. Ze komt met haar klas op de televisie! Hoe. waarom, waarin, wanneer dat is nog vaag Eindelijk komt de verklarende brief van de lerares aan de ouders te voorschijn en dan gaat heel het gezin meeleven met deze enorme ge beurtenis Optreden Het is nu bedtijd, maar de vol gende dag gaat ze op pad. De ooms en tantes af. Die moeten het horen Heel eerlijk zegt ze er wel bij dat ze nog niet zo zeker van haar huppels en rondjes is. De grote mensen bemoedigen haar. Heel de familie leeft zo langza merhand in de schaduw van het gro te gebeuren. Voor haar is het hard werken. In wankele ogenblikken bekent ze, dat ze de geringheid van haar tien jaren wel voelt. Er begint zelfs iets door te schemeren van een twijfel of het nou allemaal wel zo leuk is. Maar de dagen schuiven verder het optreden tegemoet. Thuis gaat het leven gewoon ver der. Papa is dik tevreden over de wijnaffaire, die de laatste weken een ongekende hoogte heeft bereikt. Hij heeft dan ook royaal carte blanche gegeven voor elke aankoop, die haar televisieoptreden zal kunnen opluis teren. Heeft beloofd heel zijn slee vol te laden om de miniatuur arties ten studiowaarts te brengen. Het is zover. Opgewonden komt ze thuis: Nog drie dagen en dan moe ten ze naar de studio. Een hele mid dag wordt het! Ze is dol van vreugde. Geen plan kenkoorts meer. Ouders, ooms en tantes, die reeds een volkomen inzinking hebben ge vreesd. halen opgelucht adem. Dan zegt één argeloos: „Gaat het dansje al goed?" Ze is volkomen ontspannen: Poeh, ik ben er maar één van de twintig... en het wordt zo'n fijne dag daar in de studio. Stel je voor we krijgen er... limonade..." Waarom ze daar nou zo om lachen moeten, snapt ze niet. Bij de sociale verzekeringen ligt de nadruk sterk op, de herverdeling van het nationaal inkomen. SER-voorzitter De Pous vroeg van morgen zijn gehoor, zich te realise ren, dat wanneer men op deze weg voortgaat ook in de toekomst het grootste deel van de stijging van het nationaal inkomen door de sociale voorzieningen zal worden opgeëist. Van 1968 tot 1971 zal volgens de verwachting de produktie per werk nemer met 17V» pet. stijgen. Voor de lagere inkomens zal de stijging van het reële inkomen in die periode ech ter slechts 5Vs pet bedragen, omdat 12 pet. zal afvloeien naar collectieve bestedingen. Grens bereikt Drs. De Pous vroeg zich af, of de grens van de toeneming der collectie ve lasten niet reeds is bereikt. Voor de sociale verzekering wordt thans 37 pet. van het bruto-inkomen door werkgever en werknemer betaald, maar een optimale verzorging zou volgens dr. Veldkamp 62 pet. moeten kosten. Een minimale uitvoering zou de premie nog op 54 pet brengen. Gaat deze collectivisering van de besteding van het nationaal inkomen niet te ver? De SER-voorzitter was van me ning, dat bij het beleid op middellan ge termijn een duidelijke afweging zal dienen plaats te hebben van ener zijds de collectieve voorzieningen, in clusief de ontwikkelingshulp en an derzijds de verlangens met betrek king tot de stijging van het vrij besteedbare inkomen. LONDEN De Canadese premier Pierre Trudeau heeft in een vraagge sprek voor de Britse televisie gezegd, dat president De Gaulle in aanzienlij ke mate de eenwording van Canada heeft vertraagd. Hij zei dat het Franse staatshoofd toen hij zich anderhalf geleden vereen zelvigde met de Franse separisten een aanzienlijke hoeveelheid moeilijkheden heeft veroorzaakt. Zo hadden enige Franse Canadezen de indruk gekregen dat De Gaulle het separistische streven zou steunen. Volgens Trudeau had De Gaulle vooral invloed op „veel leden van de opkomende bourgeosie, van de zogenaamde elite". Trudeau zei geen stappen te hebben genomen om tot een toenadering tot De Gaulle te komen. „Ik ben van oor deel dat betere mensen dan ik zonder succes hebben gepoogd de opvattingen van De Gaulle te veranderen. Ik ben niet van plan dat te proberen", aldus Trudeau. NANTES De politie van Nantes heeft vier mannen gearresteerd die worden verdacht van het plegen van bomaanslagen ter ondersteuning van de actie voor meer autonomie voor Bretagne. Een hoeveelheid explosie ven is in beslag genomen. Het Bre tonse bevrijdingsfront wordt ver dacht van 30 bomaanslagen in de af gelopen twee jaar in Bretagne en rond Parijs. T\T A A I? 1PA1DÏ IC Pri"s" ''ene is gistermiddag 1 /a/aJTV T Ü3 nadat ze met echtgenoot prins Carel n run Hugo de doop van neefje Johan Friso in de Utrechtse Domkerk en de oudejaarsviering op paleis Soestdijk hadden bijgewoond naar Parijs teruggekeerd. Koningin Juliana deed haar dcchter tot m het KLM-vliegtuig op Schiphol uitgeleide. Prins Carel Hugo tvox reeds eerder dit jaar naar Parijs vertrokken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5