WINST PTT IN 1968 26 MILJOEN LAGER VAN REEUWUK Trofeeën voor Wales Geen progressieven in nieuw kabinet Dit jaar aflossing van geallieerde troepen Minder ongelukken bij afsteken van vuurwerk Uit de Haagse hof geplukt Gevarendriehoek: nu controle Directeur van het armenkantoor van fraude verdacht SMRKOVSKY Handen en Lippen ruw?pUROL Don Mazzi gaf sleutels af 191.916,47 op giro Danny Kaye WU SPRAKEN AE RE PRIJSVERHOGING NIET DOOR TEREREKENEN Dorp af! 9 Lord Snowdon en Mary Quant waren beiden aanwezig bij het uitreiken van de prijs voor het beste ontwerp van het herdenkingssouvenir, dat verkrijgbaar zal zijn als prins Charles prins van Wales wordt. Of de nationalisten dit op prijs stellen? Op de foto: Lord Snowdon en Mary Quant bij de verschillende in zendingen. DEN HAAG De winst van de PTT zal over 1968 ongeveer 26 miljoen gulden lager uitko men dan in de begroting was geraamd. In zijn nieuwjaars rede zei de directeur-generaal van de PTT, de heer H. Rei- noud, vanmorgen dat de totale winst ongeveer 168 miljoen gulden zal bedragen. Eerder had hij gewezen op het minder gunstige verloop van de ex ploitatiekosten. De loonsverhogingen en daarmee de loonkosten bleken vo rig jaar aanmerKelijK noger te zijn dan was geraamd. Het verlies van de dienst posterijen daarentegen was veertien miljoen gulden minder dan de vijftig miljoen, die werd verwacht. TARIEFSVERHOGING Over de vooruitzichten voor 1969 was hij minder optimistisch. De loon kostenstijging zal dit jaar zeker acht procent bedragen, de prijsstijging van materiaal op z'n minst vijf pro cent. Dat betekent, dat de totale personeelslasten dit jaar de mil jard gulden zullen overschrijden. Deze lastenstijging zal niet door een betere bedrijfsvoering kunnen worden opgevangen en de aange kondigde tariefsverhogingen zijn dan ook onvermijdelijk. Het aantal telefoonaansluitingen nam vorig jaar toe tot 1.865.000. Naar het weer werd per telefoon 24 miljoen keer gevraagd, naar de tijd 94 miljoen maal. Eind 1968 bedroeg het aantal ge- regisstreerde radiotoestellen 2.840.000, één procent meer dan in 1967, ter wijl het aantal tv-toestellen met zes procent steeg tot 2.715.000. MILJOENENVERLIES De dienst telegrafie leed een mil- joenenverlies. De financiën van deze dienst ontwikkelen zich zo ongunstig, dat een totale reorganisatie noodza kelijk wordt geacht. De PTT verwacht dit jaar de tien duizendste telex-aansluiting. De heer Reinoud was optimistischer over de telefoondienst. Het produk- tievermogen zal dit jaar nog meer DEN HAAG Sinds gisteren lopen automobilisten de kans te worden ge controleerd op het bezit van een geva rendriehoek. In feite was deze al sinds 1 januari 1966 verplicht, maar omdat voor wat betreft de zichtbaarheid nog geen eisen waren gesteld, kwam het niet tot een werkelijke controle. Nu RAI-TNO een aantal driehoeken, die voldoen aan de door het ministerie van verkeer en waterstaat gestelde eisen, heeft goedgekeurd, is controle mogelijk geworden. Tsjechoslowakije nu federatie Foto Wie is toch die verslaggever van onze „vooraanstaande christelijke dag bladen" die er plezier in scheen te hebben door de keuze van foto en onderschrift (groot op de voorpagina nog wel!) over het in Utrecht gehouden congres van de actiegroep „Scholieren- belangen" de middelbare schooljeugd op te ruien? Heeft die verslaggever of -geefster te veel belangstelling voor „sex"? Voor sensatie in ieder geval wel. Blijkbaar vindt hij dat de revolutio naire geest en tijd komen móeten. Welja, praat maar heel waarderend over zo'n meisje dat zich een weg móet banen om iets te zeggen. Wat is dat eigenlijk voor een kind? Een stevige zittenblijfster misschien? Of ook al tc yeel sex? Ik heb ook dochters, waarvan de oudste op een middelbare school, maar ik zou me diep schamen, als één ervan zó op de voorpagina van een christelijk dagblad stond afgebeeld. 'k Moet zeggen: „arme stakker". Ziet zij geen kans op een waardiger wijze voor haar belangen op te komen en heeft zij geen begrijpende, verstandige ouders die haar steunen in het opbou wende werk dat er voor onze jeugd in overvloed te vinden is? En weet zij niet dat er in ons land goede middel bare scholen zijn, waar men heus wel luistert naar wensen en eventuele klachten van leerlingen? Pljnacker Mevr. M. Bloemendaal Ds. Toornvliet (9) Ho mijnheer Joh. J. Schouten, gaat u niet wat al te ver? Vindt u het zo mooi. dat er met u nog meer mensen de Geref. Kerken verlaten? En wat gaat u nu doen? U bij een andere kerk voegen in de mening dat daar alles wél naar billijkheid toegaat? Ook in de Geref. Kerken wordt Chris tus gepredikt, maar dat de mensen de wil van Christus niet nakomen ligt niet aan de prediking van het Woord. De Geref. Kerken staan niet op dood spoor, zoals u opmerkt, daar zorgt God wel voor. Het kan best waar zijn dat men m.b.t. ds. Toornvliet niet voor 100 pet. Juist heeft gehandeld, maar het kan toch best gebeuren dat iemand niet past in het „raam" van de betrekking die men heeft gekregen, ook al heeft men nog zulke goede kwaliteiten. Men moet zich houden aan de „regels" van het werk. dat men heeft gekregen. Juicht a.u.b. niet over de afbraak van de Geref. Kerken, want zij hebben ook zoveel goeds gedaan. Stuk voor stuk hebben alle leden der kerk de liefde te betrachten, waarin Christus ons een voorbeeld heeft gegeven. Daarom wil ik opwekken tot gebed én voor ds. Toornvliet èn voor de Geref. Kerken. PRAAG Tsj echo-Slow akije is met ingang van het nieuwe jaar een federatie geworden, bestaande uit twee gelijkgerech tigde socialistische republieken, een Tsjechische en een Slowaak se, en met twee staatsburger schappen. Met de federalisering is een oude wens van de Slowa- ken in vervulling gegaan. Van de nieuwe federale regering waarin geen progressieven zijn opge nomen maken onder meer de vol gende personen deel uit. Premier blijft Oldrich Cernik, die als vi ce-premiers dr. Peter Colotka, dr. Sa muel Faltan en Frantisek Hamouz houdt. De vierde onderpremier in het oude kabinet, de Slowaakse partijlei der Gustav Husak die de laatste tijd vaak in het nieuws is geweest we gens zijn streven om de populaire Tsjech Smrkovsky af te zetten als voorzitter van het federale parle ment. is vervangen door Vaclav Va- les, die minister van handel was. Jan Marko is minister van buiten- AMSTERDAM De Amsterdamse politie stelt een onderzoek in naar een fraude bij het Roomsch-Catholijk Oude Armenkantoor. De zestigjarige A. N.. lid van het directorium, is aangehou den. Hij wordt verdacht van het ver duisteren van enkele tonnen. Ook is een vrouw aangehouden, die wordt verdacht N. te hebben aangezet tot zijn frauduleuze handelingen. N. is 30 jaar lid van het directorium van het Oude Armenkantoor. Zijn va der en grootvader vervulden deze func tie ook al. N. kreeg alle salarissen en sociale uit keringen aan personeel en bewoners van het bejaardentehuis in handen, en had volmachten voor de bank- en giro saldi van het kantoor. N. moet regelmatig foutieve gegevens aan de regenten van het armenkantoor hebben verstrekt. BRAZZAVILLE Kongo-Brazza- villes hoogste gezagsorgaan de na tionale raad van de revolutie heeft legerbevelhebber Marien Ngouabi tot president benoemd. Kapitein Alfred Raoul, die tot dusver als staatshoofd optrad, behoudt de functie van pre mier. Hoogvliet J. Haverkamp De Vietcong heeft, na moeizaam onderhandelen, drie Amerikaan se krijgsgevangenen vlak voor het nieuwe jaar vrijgelaten. De mannen werden in Tai Ninh, bij Saigon, overgedragen. Op de foto, in het midden tussen Ameri kaanse en Vietcongonderhande- laars, van links naar rechts James Brighan, Thomas Jones en Don Smith. landse zajken, luitenant-generaal Jan Dzur houdt de portefeuille van de fensie. Zo ook blijft Jan Pelnar mi nister van binnenlandse zaken. De ministeries van economische zaken en financiën in het nieuwe kabinet worden geleid door resp. dr. Fran tisek Vlasak en Bohumil Sucharda. Voorts telt het kabinet zeven mi nisters die diverse federale comités leiden. Ook zijn er twee ministers zonder portefeuille. Tenslotte zijn er zeven staatssecretarissen benoemd. Een staatssecretaris voor defensie heeft men echter nog niet kunnen vinden. Evenwicht Kennelijk is men er na wekenlange besprekingen nog niet in geslaagd voor het ministerie van de Slowaakse generaal Dzur een Tsjechische staats secretaris te vinden. Nauwlettend is er voor gezorgd een volledig even wicht tussen de Tsjechen en Slowa- ken in de regering te scheppen. Waarnemers beschouwen de sa menstelling van het federale kabinet als een verdere stap om in de com munistische partij de „realisten" ver der op de voorgrond te plaatsen. Uit gesproken vooruitstrevenden zoals de econoom Ota Sik, de onlangs afgetre den minister van buitenlandse zaken Hajek en de vorige minister van on derwijs Jan Kadlec ontbreken dan ook, zoals ook al werd verwacht. De controverse tussen Tsjechen en Slowaken blijkt minimaal: overal betuigt men sympathie voor de „omstreden" Tsjechische voorzitter van de nationale vergadering, Smrkovsky, die door een Slowaak zou worden vervangen. Hier aan het beeld van koning Wenceslas te Praag is zijn portret bevestigd met het opschrift: Wij Slowaken staan achter u. President Thieu van Zuid-Vietnam: SAIGON Dit jaar zal ver moedelijk een begin kunnen worden gemaakt met de aflos sing van de geallieerde troepen in Zuid-Vietnam, zei president Thieu in een toespraak ter ge legenheid van de jaarwisse ling. Het Zuidvietnamese volk is verantwoordlijk voor de ver dediging van het land. Thieu zei verder, dat hij nooit een coalitieregering met de communisten zou aanvaarden. Volgens de president moeten Noord- en Zuid-Vietnam samen over de hereniging van het land beslissen „mits er waarborgen zijn voor een echte vrede". Wij zullen de commu nisten in Parijs niet vragen zich on voorwaardelijk over te geven, maar wel zullen we ze verzoeken hun agressie stop te zetten en hun troe pen uit het zuiden terug te trekken. Paraat Intussen zijn de Zuidvietnamese strijdkrachten in het gebied van Sai gon vanmorgen in staat van paraat heid gebracht, naar men aanneemt om voorbereid te zijn op eventuele Vietcongaanvallen na afloop van het Nieuwjaarsbestand van drie dagen van de Vietcong. De Zuitvietnamese en Amerikaan se troepen namen geen bestand in acht. Zo wierpen Amerikaanse bom menwerpers op de laatste dag van het oude jaar nog bijna duizend ton bommen af, onder meer boven de provincie Binh Doeong, op veertig kilometer ten noordwesten van Sai gon. worden opgevoerd, zodat de wacht lijst voor aansluitingen binnen en kele jaren tot normale proporties kan worden teruggebracht. In december 1968 bedroeg het aantal wachtenden 116.000, ruim 10.000 minder dan eind 1967. Binnenkort zal de PTT een telefo nische 'klaohtenservice inrichten. Door het gratis bellen van nummer 0017 kan iedereen inlichtingen krij gen over de posterijen, de post cheque- en girodienst en de spaar bank. Via dit nummer kunnen ook klachten worden ingediend. De spaarbank en de postcheque- en girodienst gaan het steeds beter doen. Ruim 200.000 mensen openden bij de girodienst een nieuwe reke ning en dat bracht het aantal hou ders op 35 procent van alle gezin nen. Het spaartegoed bij de spaarbank steeg tot 5,3 miljard gulden en met 5,7 miljoen rekeninghouders blijft de RPS veruit de grootste spaarin- steDing. Nog deze maand zal de in december gelanceerde com municatiesatelliet Intelsat in gebruik worden genomen. De PTT heeft vier miljoen gulden in dit projekt gestoken. De heer Reinoud verwacht binnen korte tijd de bouw van een Ne derlands grondstation. FLORENCE Don Enzo Mazzi, de Florentijnse pastoor, die door kardi naal-aartsbisschop Florit is afgezet heeft dinsdag de sleutels van zijn pa rochiekerk overhandigd aan mgr. Bru no Panerai, die tijdelijk als pastoor van de kerk zal optreden. Men ziet in de overhandiging van de sleutels, die in de kerk en in aan wezigheid van rond vijfhonderd aan hangers van Don Mazzi gebeurde, een overwinning van kardinaal Florit. Don Mazzi besloot de sleutels af te geven nadat de nieuwe pastoor de parochianen had beloofd, dat zij hun eigen bijeenkomsten in de kerk mo gen blijven houden tot hun eis voor meer zeggenschap in het beheer van de kerk door het aartsbisdom is be studeerd. T elevisietoestel geëxplodeerd DEN HELDER Op Nieuw jaarsnacht is een televisie-toestel in het huis van de heer A. Laan in Den Helder geëxplodeerd. De heer Laan en zijn vrouw zaten bij de buren toen zij de klap hoor den. Zij renden naar huis waar zij een begin van een brand constateer den. Met een emmer water kon het vuur worden geblust De hele kamer zat onder het roet De familie had tot half twee naar de uitzending gekeken en had daarna het toestel afgezet. Nog geen half uur tevoren was de heer Laan in zijn woning geweest en had toen niets bijzonder ontdekt. Het uitgebrande geraamte van het toestel en scherven van de beeldbuis zijn voor een technisch onderzoek naar het hoofdbureau van politie gebracht. DEN HAAG Danny Kaye, de bekende acteur en ambassadeur van UNICEF, heeft na de korte televisie actie die door de NTS van 4-10 de cember werd uitgezonden, tot en met 30 december een totaal bedrag ont vangen van 191.916,97. Zoals bekend wordt het gehele saldo van deze re kening onverkort aan het wereldkin derfonds UNICEF afgedragen. Dit bedrag is afkomstig van 10626 contri buanten, hetgeen een gemiddelde be tekent van 18.60 per gever. De giften komen nog steeds binnen. Op de voorlaatste dag van het jaar ontving Danny Kaye nog op zijn gi- ronumïner 1920 ten behoeve van UNICEF 10.178,45 van 328 contribu anten. Belangrijke mededeling welke door de 12% BTW veroorzaakt wordt, over onze magazijnvoorraden meubelen en textiel 1968 De directie Nederlands grootste woninginrichting ROTTERDAM - Oude Binnenweg 26 - tel, VENLO - Koninginneplein 46 - tel. 04700' HILVERSUM - Leeuwenstraat 45/57 - tel. 02150-14.5.65 TILBURG - Spoorlaan 340 - tel. 04250-22.3.26 ZUTPHEN - Groenmarkt 27/29 - tel. 05750-7620 Lange Hofstraat 1 - tel. 05750-5273 AMSTERDAM - Stadhouderskade 3 (bij Leidse Bosjes/ hoek Overtoom) tel. 020-16.04.91 r 3000 MEUBELCOUECTIES VAN REEUWUK S Jaarwisseling verliep rustig AMSTERDAM Meer vuur werk, minder ongelukken: dat is het beeld van Oudejaars nacht in de grote steden, maar hier en daar in de provincie zyn allerlei relletjes voorge komen. In Amsterdam was het bij zonder rustig, in Den Haag had de brandweer het druk, Rotterdam ging tamelijk ple zierig het nieuwe jaar in. In Den Haag werden politie en brand weer met stenen verwelkomd bij een loods aan de Sehenkweg, die in brand stond. Drie brandweerauto's werden beschadigd: een agent kreeg verwon dingen. De buiten gebruik zijnde Loods van Van Gend en Loos brandde af. De brandweer moest wel dertig keer uitrukken. Zes personen werden in het ziekenhuis Zuidwal wegens vuurwerk- verwondingen behandeld. Lankmoedig In Rotterdam toonde de politie zich bij kerstboombrandjes wat lankmoedi ger dan andere jaren, a'ls er weinig gevaar dreigde. Het mooiste nieuwjaarsvuur was een kerstboom brand in Kafendrecht; ook allerlei afvlhout uit de haven werd er verbrand. In het uiterste noorden van Rotterdam waren de gebruikelijke relletjes. Op de Bergsingel gingen zelfs stenen door de ruiten van een politieauto. Twee school jongens van zeventien jaar werden aan gehouden. maar na een standje naar huis gestuurd. Op het marktterrein in Schiebroek werd een kar omgegooid. Ook hier werd een 17-jarige schooljongen naar het politiebureau gebracht en na een ver maning naar huis gestuurd. Op de leegstaande verdieping van een huis aan de Rottestraat (in een te sa- 000R Op staande voet zou drs. H. M. Mensonides tot ereburger van Den Haag moeten worden verheven! Zeer gedocumenteerd en boeiend schrijvend heeft hij ons allen ein delijk recht gedaan. Ons Hagenaars. Fier kunnen we de trotse Amster dammers en de zwoegende Rotter dammers thans in de ogen zien. Wat hebben zij, dat wij niet hebben? Niets. Hum stedelingschap, waarop ze eeuwenlang ons als simpele dorpe lingen bejegend hebben, behoort ook ons. Dat heeft drs. Mensonides nu eens en voor altijd bewezen. Het altijd interessante maandblad der gemeente 's-Gravenhage (redac tie en administratie Afdeling Voor lichting en Congreszaken der Ge meentesecretarie) heeft hij er over volgeschreven, vergezeld met een groot aantal historische illustraties, die zijn woorden staven. Den Haag is stad. Een niet van vandaag of gisteren. Karei de Stoute heeft dat in 1470 reeds vastgelegd in een privilege, dat hoe kan het anders, ging over het heffen van belastingen. Hij spreekt dan namelijk over „Ville de la Haye". Dat Maximiliaan 'van Oostenrijk vijftien jaar later zo onhebbelijk is zich te verspreken en het „dorp van der Hage" in de mond te nemen kunnen we negeren, want in 1481 zei nij zelf nog „onser stede van Den Haghe". Enfin nog een paar eeuwen zijn er lieden geweest die hardnekkig over dorp of zelfs „vlecke" spraken, maai intussen was Den Haag heel stede lijk in alle zaken van bestqur en van de huishouding der Staten ge weest. Bevrijd van ten minderwaardig Leidscomplex, dat ons Hagenaars tot Je gereserveerde lieden, die we zijn heeft gemaakt, kunnen we nu ver der Een heerlijke gedachte! Nog slechts één metrolijntje en we kunnen de concurrentie met onze honende buren ten volle aan. Hebben dan eigenlijk alleen nog maar extra's, waar zij nooit en te nimmer aan zullen kunnen komen: regeringszetel en dierbaar Corps Di plomatique. Zelfs als de departementen ver huizen komen Amsterdam en Rot terdam daar toch niet aan te pas, want de ambtenaren worden in bosrijke omgeving geplaatst, dat verre oosten, waar het vriest als het hier dooit Je zal toch zevenhonderd jaar moeten worden om eindelijk erkend te krijgen wie je eigenlijk bent. Den Haag is schoonste dorp van Europa ai en trotse stad. Zo kan hel ook zijn! neren buurt) kwam oudejaarsmiddag plotseling een muur omlaag, dde de trap naar boven versperde. Er was geen ge vaar voor verdere instorting. Het gezin van de monteur A. Scheepsbouwer op de tweede etage kon uit zijn isolement worden verlost. Eigen vuurwerk In Telgt (gemeente Ermelo) waren op oudejaarsavond jongelui in een schuur eigengemaakt vuurwerk aan het proberen. Ze hadden om twaalf uur een enorme knal willen laten horen, maar om elf uur vloog de boel al uit elkaar. De 19-jarige scholier Eibcrt Ruiter uit Ermelo werd daardoor zo ernstig gewond, dat hij op nieuwjaarsmorgen is overleden. Politie bekogeld D In Edam gingen een paar honderd jongens voor het politiebureau te keer. Ze gooiden met stenen en blikken vol brandende olie. Twintig ruiten werden vernield. Vijftien jongens van 15 tot 24 jaar zijn gearresteerd. Wachtmeester P. Sybrandy (58) schoot in de oudejaarsnacht de 24-jarige H. uit Abbega in het rechterbeen. De politie man had H. eerder op de avond in Heeg geverbaliseerd wegens onvoorzichtig rijden. Later werd H. agressief toen de wachtmeester een groep jongelui een emmer kalk probeerde af te nemen. De politieman gelastte H. het dorp te ver laten. Een waarschuwingsschot in de lucht hielp niet. Toen volgde het schot in het been. H. reed in zijn auto naar huis. Politie mannen vonden hem later op bed en brachten hem naar het ziekenhuis. Doden in Italië In Italië zijn bij de jaarwisseling doden gevallen. Bij het afsteken van vuurwerk werden twee mensen ge dood. terwijl er ruim 100 werden ge wond. In Napels kwam een voetzoeker te recht in een vertrek voor vuurwerk. Een man werd gedood en honderd gewond. Bij Viareggio gingen enige honder den linksgeoriënteerde jongeren een menigte te lijf die in een nachtclub de jaarwisseling vierde. De jongelui wilden protesteren tegen de „burger lijke traditie en de geldverspilling die hiermee gepaard gaat". Er vielen 21 gewonden, onder wie enige politie mannen die de orde wilden herstel len. De haven van Liverpool was op nieuwjaarsdag vrijwel totaal ver lamd, doordat tienduizend havenar beiders niet op het werk verschenen. De eerste januari geldt in Engeland als een vrije dag, maar daar stoorden ze zich niet aan. De dag na Kerstmis, eveneens een normale werkdag, wa ren ze ook al thuisgebleven. IZMIR In Turkije zijn op nieuwjaarsdag elf mensen om het le ven gekomen en 12 ernstig gewond, doordat op een spoorwegovergang op 30 km van Izmir een vrachtauto met boeren door een trein werd gegrepen. Rover die gijzelaar neerschoot gepakt FREIBURG In West-Duitsland is een einde gekomen aan de jacht op de bankrover die maandagavond na een overval een bankfiliaalhouder als gijzelaar meevoerde, en ervan ver dacht wordt deze met een nekschot te hebben gedood. De rover blijkt zich met schotwonden, opgelopen in een vuurgevecht met de politie, te hebben laten opnemen in een zieken huis te Hannover. Het is een 35-jari- ge man uit Frankfort. Hij kon nog niet worden verhoord.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9