Onvrede met onderwijs Kerk moet samen met de gemeente spreken L. W. G. SCHOLTEN (70) OVERLEDEN Caesar en Cleopatra niet erg overtuigend Een ivoord voor vandaag Nieuw gebedenboek Russische joden Uw probleem is het onze.. vu Hogere premies vrijwillige ziekenfondsen NIEUWJAARSBOODSCHAPPEN De Gaulle: Politiek van ontspanning voortzetten Galbitter toneel in en groots De Humorist DONDERDAG 2 JANUARI 194? Oudjaarsdag plaatsten we een gedeelte uit een gebed van een Afrikaanse neger. Dat gebed spreekt ook over het nieuwe jaar. Ook dan kunnen we met hem meebidden: Heer, ieder jaar is voor ons volgepakt van te voren al met goed en kwaad. U bent de Heer over het jaar. Wij zijn bange knechten van de tijd. Heer, maar één ding staat vast, elk jaar brengt ons dichter bij JJ. Mensen worden elk jaar ouder, maar christenen jonger. We lezen vandaag: Mattheus 4 1-11. (Van onze kerkredactie) NEW YORK Het is joden in Rusland gelukt, een nieuw gebedenboek uit te geven. Dit is in Amerika bekend gewor den doordat het joods seminarie in New York van een anonieme afzen der in Rusland een exemplaar van dit gebedenboek heeft ontvangen. Het is een fotografische herdruk van oudere uitgaven. Men heeft kun nen vaststellen, dat daarvoor pagina's samengeplakt zijn uit allerlei oudere drukken. De plaatsen, waar vroeger gespro- Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet tn behandeling worden genomen. Ge- helmhouding U verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten tn afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Mijn huurder heeft een gaskachel aangeschaft Tot nu toe stookte hij kolen. Terloops heeft hij gezegd dat hij op gasverwarming wilde overgaan. Nu komt hij bij me met een rekening voor een pijp in de schoorsteen. Die schijnt geheel aan te sluiten bij de gaskachel, ik vermoed langer dan 3 of 4 meter. Kosten ƒ160. Is dit voor mijn reke ning? Ik ben niet in de opdracht gekend. Antwoord: Deze kosten zijn voor rekening van de huurder. Iets anders zou het zijn als hij kon aantonen, dat deze kosten gevolg zijn van ge breken aan de schoorsteen als zoda nig. Vraag: In Zuid-Holland is er een provinciale verordening ofwel een provinciaal blad van Gedeputeerde Staten op de wet van bejaardenoor den. Zijn er in andere provincies ook zulke verordeningen? En waar zijn deze te krijgen? Antwoord: De Wet op de bejaar denoorden is verkrijgbaar als nr. 81 in de serie „De Nederlandse staatswetten" van Schuurman en ■Tordens, uitgave Tjeenk Willink 1967 a ƒ2. Hierin zijn ook opgeno- "men de provinciale verordeningen. Provinciale verordeningen t.a.v. de verzorgings- of verpleeghuizen voor meer dan vier personen zijn koste loos te krijgen bij de provinciale besturen. Vraag: Welke betekenis hebben de delen van het Hugenotenkruis? Antwoord: Het Malthezerkruis, verwerkt in het Hugenotenkruis, is een bekend embleem. De acht pun ten worden beschouwd als symbool van de acht zaligsprekingen. Mis schien is het dragen door de Huge noten een zinspeling op het feit dat de door Hendrik III ingestelde rid derorde van de Heilige Geest, die het Malthezerkruis als symbool had gekozen, verboden was voor pro testanten. Het oudste Hugenotenkruis had de afbeelding van de heilige ampul, waarin de zalfolie bewaard werd, waarmee de Franse koningen wer den gezalfd. Misschien is hier een parallel met de spreuk op de geu zenpenning: Trouw aan de koning tot de bedelzak toe. Later heeft men de ampul vervangen door de duif, symbool voor de Heilige Geest. Vraag: Hoe houdt men het beste een plastic aquarium en plastic vo- gelbak schoon? Antwoord: Behandelen met een zachte spons met lauw water. Vraag: Hoe is de behandeling van een blauwe regen? Antwoord: Veel ruimte geven. De eerste jaren groeit deze klimplant sterk en pas als de groei wat be daart, vormen er zich kortloten, die gaan bloeien. Dus niet snoeien en alleen, zo nodig, wat uitdunnen. Zoek een plaats waar de plant tegen iets op kan groeien. Vraag: Ik heb een paar lichtbrui ne damesschoenen gekocht. Voor ik ging wandelen, had ik een weinig vaseline op mijn kleine teen gedaan. Na de wandeling was er een donke re vlek ontstaan. Kan deze verwij derd worden? Antwoord: Vermoedelijk met vlekkenpasta. Ook kan men de vlek insmeren met solutie (waarmee men banden plakt). Na droging kan u stevig daar overheen wrijven. Hier door ontstaan rolletjes, waarin het vet is opgenomen. ken werd over de oorlog in het alge meen of In de bijzondere geschiede nis van het joodse volk, zijn wit ge bleven. Dit kan wijzen op ingrijpen van de censuur. Het boek heet „Siddoer Hasjaloom" (Boek des Vredes) in plaats van „Sid doer Hasjaleem" (volledig Gebeden boek). In het Hebreeuwse schrift is dat een miniem verschil. Staatsmijnen geeft Limburgse economie een steviger basis HEERLEN Er bestaan goede vooruitzichten op vestiging van nieu we industrieën in Zuid-Limburg, die zeker aan 13.000 Limburgers werk zal verschaffen. Het is vooral aan de bemiddeling van de staatsmijnen te danken, dat de basis van de Lim burgse economie wordt verstevigd. Aldus zei dr. A. C. J. Rottier, pre- sident-direkteur van de Staatsmijnen in zijn nieuwjaarsrede. Het doel van de DSM blijft gericht op verminde ring van de produktie van vaste brandstof en een expansie in de che mische sector. De synode doet over te veel zaken uitspraken bui ten de gemeenten om, meent dr. J. J. Buskes. H\j schrijft dit in een artikel over „Kerkelijk gezag" in het blad Tjjd en Taak. Na gezegd te hebben dat het kerkelijk gezag een uiterst gecompliceerd verschijnsel is. illustreert hij dat aan de hand van de pausen Johannes en Paulus. Hij vervolgt: Het verschil tussen paus Johannes en paus Paulus zegt alles. Paus Johannes nam zichzelf niet zo au serieux, paus Paulus neemt zichzelf buitengewoon au serieux. Paus Johannes had een onbepaald vertrouwen in de Heilige Geest, paus Paulus heeft dat vertrouwen ook, maar is er van dag tot dag diep van overtuigd, dat de Heilige Geest als het er op aan komt, door hem werkt. Paus Johannes was voor alles herder en hij was een goede herder (Karl Barth), paus Paulus is voor alles de stedehouder van Christus. Er gaat een verhaal, dat een kardinaal tot paus Johannes zei: „U weet toch wel, dat u, als u vanaf uw pauselijke zetel over geloof en leven een uitspraak doet, onfeilbaar bent." Paus Johannes moet hebben geantwoord: „Juist omdat ik dat weet, zal ik er mij wel voor wachten, zulke uitspraken te doen". Ook als het verhaal niet waar is, is het karakteristiek. SLEUTELS Van paus Paulus gaat het verhaal, dat hij tegen Karl Barth zei: „U kunt niet beseffen, wat een zware last het is, de sleutels van het Koninkrijk Gods in handen te hebben." Het antwoord van Barth zou hebben geluid: „Kan ik me voorstel len." Het resultaat is geweest, dat paus Johannes niet zoveel zorg over zijn kerkelijk gezag had. Hij had eenvoudig gezag en dat gezag was geloofwaardig. Daarom had hij het. Paus Paulus zit permanent in zorg over zijn kerkelijk gezag en hij heeft geen gezag. Voorzover hij zijn gezag laat gelden, is het niet geloofwaardig. Dat is de crisis, waarin Rome zich bevindt: een gezagscrisis. Daar komt nog iets bij. Paus Paulus meent, dat hij op zijn eentje zo ongeveer over alles met gezag uitspraken moet doen en in alles zijn gezag moet laten gelden. Dat was op het concilie al goed te merken en telkens herhaalt zich dat. Ik denk aan de encycliek „Mysterium fidei" en aan allerlei uitspraken over de Marialogie, het celibaat, de aflaat,- het uitspraak van paus Paulus over de pil. GESPROKEN Dat kon in het verleden, dat kan tegenwoordig niet meer. Vroeger was het: Roma locuta, causa finita. Tegenwoordig is de kous dan nog helemaal niet af. Het is tegenwoordig: Roma locuta, causa aperta, als Rome gesproken heeft, begint de discussie pas recht. Men denke slechts aan de reacties op de van paus Paulus over de pil. Wat mij in dit alles boeit is, dat paus Johannes in feite het gezag van de kerk heeft versterkt, omdat er bij hem een „betoon van geest en kracht" was, terwijl paus Paulus bezig is het gezag van de kerk af te zwakken. Het doet het eenvoudig niet meer. Wat jaren lang vanzelfsprekend was en bij velen nog vanzelfsprekend is (Luns), is bij heel velen niet meer vanzelfsprekend. In de hervormde kerk is er sinds 1945 naar mijn overtui ging tegen de bedoeling van Kraemer en Banning in een ontwikkeling in tegengestelde richting, niet van het kerkelijke instituut naar de gemeente, maar van de gemeente naar het kerkelijke instituut. Het gemeenteleven wordt verinstitutionaliseerd en verkerke- lijkt. Alles wordt gecentraliseerd in plaats van gedecentra liseerd. En de synode doet over heel veel zaken uitspraken buiten de gemeente om, met als gevolg, dat die synodale uitspraken in de lucht hangen, geen gezag en daardoor geen effect hebben. Wat ik uit deze ontwikkeling voor mij zelf geleerd heb? Dat de kerk (het kerkelijk instituut) wel moet spreken, maar dan vooral met de gemeente, meer met dan tegen de gemeente. Daarom moet het kerkelijk instituut zo weinig mogelijk uitspraken doen buiten de gemeente om, om dan die uitspra ken voor de gemeente als gezaghebbend te laten gelden. Dr. Noordmans zei het op zijn wijze: Rome en de Geestdrij vers. Calvijn wilde wel degelijk kerkelijk gezag, maar hij wees de twee uitersten af: het volstrekte gezag van het kerkelijk instituut en het volstrekte gezag van het individuele geweten. Hij wilde geen kerkvorst als de paus, maar ook geen geest drijverij. Instituut en gemeente worden door hem op elkaaf betrokken en in de verhouding van deze twee is de richting zoveel mogelijk van het instituut naar de gemeente. BELOFTE Dit is geen rechtlijnige oplossing van het gezagsprobleem. Het is eigenlijk helemaal geen oplossing. Het kerkelijk gezag blijft een probleem en nog wel een zeer gecompliceerd pro bleem. Wij hebben in onze tijd meer dan ooit behoefte aan gezag, echt gezag, omdat het betrokken is op het evangelie zelf en op de geloofwaardigheid van de gezagsdrager, in overeenstem ming met Jezus' belofte aan zijn discipelen: „Wie u hoort, hoort Mij". Een belofte is echter noch een lot uit de loterij, noch een garantiebewijs, maar een belofte, die alleen vervuld wordt wanneer de kerkelijke gezagsdragers betrouwbaar zijn, omdat zij met hun hele zijn en bewustzijn op Jezus' belofte vertrou wen. Ook het uitoefenen van kerkelijk gezag, echt gezag, is heilsgeschiedenis. Is het dat niet, dan verdwijnt de gemeente uit het gezicht en zien we alleen het instituut. Zo verwordt de kerk tot een kerkelijk bedrijf en houdt ze op gemeente van Christus te zijn. Hoogleraar in Leiden en aan de VU UTRECHT In Utrecht is in de afgelopen nacht op ze ventigjarige leeftijd overleden de bekende staatsrechtsgeleer de prof. dr. L. W. G. Scholten. Ook in het politieke leven heeft prof. Scholten lange tijd een vooraanstaande plaats inge nomen. Prof. Scholten, die op 17 juni 1898 in Amsterdam werd geboren, pro moveerde op 29-jarige leeftijd aan de Rijksunivesriteit van Utrecht bij ROTTERDAM Het Nieuw Rot terdams Toneel bracht gisteravond in een uitverkochte schouwburg de „komedie Caesar en Cleopatra van Bernard Shaw als nieuwjaaTspre- mlère, een voorstelling die ons on- .danks dappere pogingen van enkele spelers nogal heeft teleurgesteld. De Ier Shaw Is een groot schrijver die op puntige, vaak humoristische wijze veel in zijn stukken weet te zeggen, maar Caesar en Cleopatra Is gewoon geen fijn toneelstuk om te spelen zo dat er voor de spelers en de Schotse gastregisseur David Macdonald ook niet veel eer viel te behalen. Het stuk in de vertaling van Bert Voeten toont ons een grootmoedige, nimmer versagende Julius Caesar, die in Egypte (aan de voeten van de sfinx nog wel) de 16-jarige ko ningsdochter Cleopatra ontmoet Na veel „interne" verwikkelingen, waar in Caesar steeds weer als overwin naar te voorschijn komt, slaagt deze beroemde Romeinse veldheer erin Cleopatra tot koningin van haar land te maken om haar vervolgens zonder enig verdriet voorgoed te verlaten. Een komische Caesar dus, die lie ver vrienden dan vijanden maakt en op slinkse wijze alle moeilijkheden (met de hulp van Shaw) ontwijkt. Naar het zich liet aanzien een geschikte rol voor Luc Lutz, maar hij is er maar ten dele uitgekomen. Mis schien dat de regisseur het zo bedoeld heeft, maar Lutz was maar al te vaak een „gezellig ventje met een grote mond", zelden een Caesar die zoals in het verleden al meermalen is getoond, (o.a. door Albert van Dalsum) een natuurlijk overwicht op de ander uitoefent Simone Rooskens dartelde in het begin leuk rond als de jonge Cleopatra, maar als „konin gin in wording" ging zij in de loop van het stuk steeds meer teleurstel len. Dat komt vooral in het bijzonder zwakke einde van het stuk tot uiting wanneer zij zonder enige inspiratie het vertrek van Caesar betreurt. Zoals gezegd, er werd bij vlagen hard gewerkt om toch nog iets van „echt" toneel over te brengen, alleen Willem Nijholt als de kunstminnende Apollodorus en Gerard Hartkamp als Pothinus konden daarin volledig overtuigen. Het decor van Colin Winslow vonden wij niet onaardig, de kostuums konden zeker beter. Al met al nogal een teleurstellende in luiding van het nieuwe jaar. Misschien dat regisseur Macdonald hier en daar nog wat aan het geheel prof. mr. dr. B. C. de Sayornin Loh- man op het proefschrift „Thorbecke en de vrijheid van onderwijs". Voor de oorlog was prof. Scholten al werkzaam bij het middelbaar on derwijs en ook was hij toen voorzit ter van de a.r. jongerenorganisatie. Een groot aantal jaren heeft prof. Scholten zich ingezet voor de Reho- both-kweekschool in Utrecht, waar van hij pas in de zomer van 1968 als directeur afscheid nam. Hij vervulde deze functie al toen hij in 1948 werd benoemd tot bijzonder hoogleraar in de parlementaire geschiedenis aan de Rijksuniversiteit van Leiden. Hij bezette de bijzondere leerstoel die in dat jaar vanwege het Leids Uni versiteitsfonds werd gesticht. Tien jaar later in 1958 werd hij gewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Vrije Universiteit. Hij gaf onderwijs in het Nederlands cn vergelijkend staats recht en de algemene staatsleer. In verband met het bereiken van de zeventigjarige leeftijd gaf hij vorig jaar zijn afscheidscollege. Eveneens in 1958 beëindigde hij het lidmaatschap van de Tweede Kamer voor de ARP. Twee jaar maakte hij hiervan deel uit, waarbij vooral de kwestie-Nieuw-Guinea hem ter harte ging. Als zodanig be zocht hij dit voormalige Nederland se gebiedsdeel en ook de Verenigde Staten. Kort na de overdracht van Nieuw- Guinea gaf prof. Scholten zijn ge ruchtmakende brochure uit, getiteld kan verbeteren, anders zullen er de j "Tijd voor verantwoording", waarin AMSTERDAM Vrijwel alle zie kenfondsen hebben de premie met ingang van het nieuwe jaar ver hoogd. De gemiddelde premie per verzekerde van zestien jaar en ouder stijgt daardoor van ƒ30.30 per maand tot ƒ35,33 per maand (16.6 procent). De premie loopt per ziekenfonds uiteen van ƒ28 tot ƒ41,50 per maand (in januari 1968 van ƒ25,07 tot 33,20). Ook nu is de premieverhoging noodzakelijk gebleken in verband met het toenemend gebruik van verstrekkingen en van de stijging van lonen en prijzen, waarbij de kosten van verpleging en behande ling in ziekenhuizen in het bijzon der in de nieuw gebouwde een belangrijke rol speelden. Rectificatie In de Oudejaarsbijdrage Vernieu wing ging aan bijna niemand voor bij" had moeten staan: „politieke concentratie". De zetter maakte er echter van: „politieke concurrentie". I komende veertien dagen heel wat mensen zuur-glimlachend van Caesar afscheid nemen. Het weer fraai opge dofte premièrepubliek toonde zich in zijn hulde in ieder geval eerlijker dan vorige jaren. Niet waardig Kon het hoofdbestanddeel van deze lange avond (einde 12 uur) ons maar nauwelijks boeien, de nieuw- i jaarswens, gepresenteerd door o.a. Aart Staartjes, Willem Nijholt en Sacco van der Made was zo mogelijk nog zwakker. Wat hier werd inge bracht was het beroepstoneel beslist j niet waardig. Flauwe liedjes (wederom van Ma- rinus van Henegouwen) werden on geïnspireerd door enkele „sterren" gezongen, Sacco van der Made pro- fa,eerde als astronaut enige geestig heden over te brengen. Dat was door de zeer zwakke tekst echter niet mogelijk. Neen, wij kunnen niet begrijpen dat een gezelschap zoiets dilettanterigs aan een betalend pu bliek durft voor te schotelen. Enfin, misschien wordt het voor het Rotter dams Toneel toch nog een voorspoe dig jaartje, we hopen het maar... J. BODDAERT PROF. MR. L. W. G. SCHOLTEN wekelijkse rubriek De vaart der vol ken voor de NCRV-radio. Van de andere functies die prof. Scholten bekleedde noemen we: lid van het hoofdbestuur van de Unie „Een school met de Bijbel", lid van de Onderwijsraad, vice-voorzitter van het Utrechtse universiteitsfonds, voorzitter van de Radioraad en van de raad van beheer van de Neder landse Omroep Zender Maatschappij (NOZEMA). Van zijn hand verschenen een groot aantal artikelen in weten schappelijke tijdschriften. Ook ver zorgde hij de uitgave van de verza melde redevoeringen van dr. H. Co- lijn. PARIJS President de Gaulle heeft in zijn nieuwjaarsbood schap gepleit voor voortzetting van de politiek van ontspanning en samenwerking tussen Oost en West. Hij sprak zich voorts uit voor her ziening van het internationale valu tasysteem, toelating van commu nistisch China tot de VN, zelf beschikkingsrecht voor het „dappere" Biafra, onafhankelijkheid voor de Frans-sprekende Canadezen en wat het conflict in het Nabije Oosten be treft, dit moet in internationaal ver band worden geregeld. Hij pleitte voor ontruiming door Israël van de bezette Arabische gebieden en vrije scheepvaart voor Israël op de inter nationale waterwegen. Over de binnenlandse aangelegen heden zei De Gaulle dat Frankrijk de „duizeling" van de mei-onlusten en de daaruit voortvloeiende monetaire crisis te boven is gekomen. Hij was vol hoop voor de toekomst en deed een beroep op de Fransen „de demo nen te begraven die ons in het afge lopen jaar hebben gekweld". Ook vele andere staatshoofden en re •eringsleiders 'nipld.'n ter gelegen heid van de jaarwisseling toespraken. Lübke De Westduitse president Lübke riep ojt tot vrede in binnen- en bui hij onded meer het Nieuw-Guinea- beleid van de a.r. TWeede-Kamer- fractie fel bekritiseerde. Ook het wo ningbouwbeleid had zijns inziens gefaald. Prof. Scholten was van oordeel dat de Kamerfractie in de zaak- Nieuw-Guinea handelde in strijd met de duidelijke bewoordingen van een a.r. beginsel- en staatkundig pro gram. RECHTER Prof. Scholten, die in de oorlog ge ïnterneerd is geweest in St. Michels- gestel en in Buchenwald, was van 1946 tot 1947 secretaris van het hoge college voor de rechterlijke macht, van 1947 tot 1949 lid en daarna vice- president van het bijzonder gerechts hof in Amsterdam. In de jaren daarna kreeg de over ledene grote bekendheid door zijn Luc Lutz en Simone Rooskens in Shaws Caesar en Cleopatra, dat gisteravond in première in de Rot terdamse schouwburg door het Nieuw Rotterdams Toneel werd gebracht in kleurige en zeer ge varieerde kostuums en sfeervolle decors. DEN HAAG John borne's tijdbom van 12 jaaT geleden is indertijd met bijzon der veel dramatisch lawaai Os- (Van onze onderwijsredacteur) AMSTERDAM, 2 jan. „De toestand van ons onderwijs is in het algemeen niet onbevredigend", zeg gen Veringa en Grosheide in hun Prioriteitennota. Wij vinden de toestand wel onbevredigend. Dit is niet bedoeld om er verwijten aan te verbinden, maar om protest aan te tekenen tegen een te zelfvoldane si tuatietekening. Voor een voortvarend onderwijsbeleid is zelfvoldaanheid onvoldoende drijfkracht. Dit zei de heer E. Steenbergen vandaag bij de opening van de jaarvergadering van de Algemene Bond van Onderwij zend Personeel. De heer Steenbergen pleitte voor een werkplan ter verandering van de structuur van ons onderwijs. Een sa menhang van kleuter- en basisonder wijs ontbreekt: het moment waarop gekozen moet worden voor het gedif ferentieerde voortgezet onderwijs ligt nog te vroeg en het hele onderwijs is te streng gebonden aan het systeem van jaarklassen. Het schijnt dat men voorlopig de onderwijsindeling volgens de Mam moetwet als een vrijwel onwrikbaar gegeven zou moeten accepteren. Dit denken is te statisch. Het moet moge lijk zijn naast de oude structuur een nieuwe te laten ontstaan. De voorzitter van de ABOP noem- ile de onderwijspacificatie een groot goed, maar hij vroeg zich af of de nieuwe ontwikkeling waarvoor hei onderwijs thans staat, niet een ande re uitwerking vraagt dan een scho- lensystecm in drievoud. „Ik heb eni ge hoop dat de ontwikkeling in deze richting mogelijk zal worden, als ik let op de ontzuiling op andere terrei nen." ontploft. Maar weet onze nieu we generatie dat? De Haagse Comedie heeft er goed aan ge daan deze echo van het beste wat de toneelschrijfkunst na de Tweede Wereldoorlog heeft voortgebracht, terug te roe pen. Het is haar met De Humorist schitterend gelukt. Paul Steenber gen, die destijds voor zijn vertolking van de rol van de verlopen en ver zopen music-hall artist Archie Rice met de Louis d'Or werd onderschei den, maakt van deze mislukkeling die „dood is achter zijn ogen" een galbittere en grootste creatie. Hij volbrengt de ongelooflijk moei lijke taak eersterangs te zijn en der derangs te schijnen met achter zijn wankel podiumgedrag de poëzie van de innerlijke waarachtigheid. Steenbergen, wiens regie één van de oorspronkelijke dertien taferelen heeft geschrapt, brengt voor deze tragische figuur uit het uiteenvallen de Commonwealth alles mee. Direct naast hem moeten wij Ida Wasser man als Phoebe Rice noemen, die haa. man, die zelfs zijn cynisme niet meer au sérieux neemt, met een haatliefde door dik en dun steunt. Opvallend en beschamend eigen lijk voor onze acteursgeneratie was, dat Ida Wasserman nog goed en zaalvullend bleek te kunnen zingen, terwijl de 29-jarige Manfred de Graaf als Frank Rice vocaal volko men-faalde. Ingeborg Elzevier en Gijsbert Ter- steeg gaven uitstekend en emotio neel gestalte aan de rollen van klein dochter en grootvader. Een bijzonder woord van lof voor de muziek van Jurriaan Andriessen, uitgevoerd door een ensemble onder leiding van Jo Budie. Ook het aller- vernuftigst décorontwerp van Hep van Delft kreeg terecht applaus. In verband met het karakter van dit stuk bleef gisteren in de volle Koninklijke Schouwburg de traditio nele Nieuwjaarswens achterwege. Wel bleven de leden van de Haagse Comedie en tal van genodigden nog geruime tijd bijeen in De Witte So ciëteit. waar het gemeentebestuur een receptie aanbood. F. D. tenland. Hij zei dat zijn land zich zal blijven inspannen voor de duurzame vrede, algemene ontwapening en voor opheffing van de spanningen in het oude continent Erkenning van een blijvende verdeling van Duitsland zou niets oplossen, zei hij. De Oostduise partijleider Ulbricht zei dat „iedere regering die geen nor male diplomatieke betrekkingen met de DDR onderhoudt de wraakgierige politici van West-Duitsland aanmoe digt". De veiligheid in Europa zou 9lechts gediend zijn door erkenning van de status quo. Wilson De Britse premier Wilson vroeg de Britten opnieuw om soberheid om de economische moeilijkheden te boven te komen. Hij noemde het afgelopen jaar „zwaar en moeilijk". Oppositie leider Heath zei dat de conservatie ven zich gereed maken voor algeme ne verkiezingen „die Weieens in 1969 kunnen worden gehouden. Het Britse volk is'de incompetentie van de soci alistische ministers moe", zei hij. Smith De Rhodesische premier Ian Smith verklaarde voor de radio dat 1969 voor het land een beslissend jaar, een keerpunt zal zijn. Hij achtte het mo gelijk dat al vrij spoedig het laatste bedrijf van het „Rhodesisch-Britse drama" zal worden opgevoerd. Smith maakte duidelijk dat hij niet van plan was de jongste Britse voorwaar den voor beëindiging van het onaf hankelijkheidsgeschil te accepteren. De Indonesische president Soeharto zei dat de macht van de Indonesische (verboden) communistische partij te niet is gedaan en dat het land vrede en vooruitgang kan verwachten on der het nieuwe vijfjarenplan. Rabbijn docent aan r.k. hogescholen ARNHEM Voor het eerst in Ne derland zal een rabbijn de joodse ge loofsleer aan rooms-katholieke hoge scholen onderwijzen. Het betreft rab bijn Y. Aschkenazi, voorganger van de Liberaal Joodse Gemeente in Arn hem, die colleges gaat geven in Am sterdam en Utrecht aan de r.k. hoge scholen. Hij zal onderwijzen in de kennis van de Talmoed. In verband hier mee en ook om gezondheidsredenen zal rabbijn Aschkenazi niet langer voorganger van de Liberaal Joodse Gemeente in Arnhem blijven. Hij bekleedde die functie sinds 1964. RIO DE JANEIRO Een grond verschuiving te Paverana in de Brazi liaanse staat Rio Grande do Sul heeft dinsdag aan zeker vijf mensen net leven gekost. Er worden nog mensen vermist. NED. HERV. KERK Beroepen dooi de provinciale kerk- verg. van Gelderland voor Ede (bijz. wijkgem. in wording: 2e pred. pl. - toez.): P. Landweer te Nigtevecht. Benoemd tot voorganger te Stadska naal (Ned. Prot. Bond): D. Mulder, as. em. pred. te Warga (Fr.). Bedankt voor Bruinisse: W. Sirag te 'Rotterdam-zuid. GEREF. KERKEN Beroepen te Westervoort-Zëvenaar: J. J. v. Nijcn te Lemele-Lemelerveld (verb. ber). Aangenomen naar Haamstede: kand. W. v. d. Kooij te Den Haag. GEREF. KERKEN (vrRgem.) Beroepen te Veendam-Zuidbroek: kand. D. F. Vreugdenhil te Zwolle. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Rijssen: W. Hage te Krabbendijke.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2