NIEMANDSLAND BART VAN BEINUM BLUFT BIJ ONTSLAG Gesprek met bestuur mislukt Judy opeet seizoen Geen vergoeding van rijk voor vader Mia Versluis Haven-cao: 7 procent verhoging Drie Russen in Hoogoven tornooi Cor Blekemolen erelid KNWU Rijbewijs in België verplicht „Slingerend" rond de wereld W est-Duitsland beste Europese voetbalnatie Basketbalteam vierde in Bremerbaven Bekentenis na steekpartij Bankrover schiet gijzelaar dood Proces in Athene Ligterink vecht voor finaleplaats in Niemevertornooi DINSDAG 31 DECEMBER 1968 DEN HAAG Bart van Beinum heeft zijn ontslagaanvrage als dirigent van het Gewestelijk Orkest voor Zuid- I Holland gehandhaafd. Vier maanden geleden werd in deze functie benoemd. Deze benoeming deed nogal veel stof opwaaien en felle kritiek werd hem bij j zijn optreden niet gespaard omdat men j vond dat tekort schoot in de taken die hü met het orkest te vervullen had, het begeleiden van oratoriumuitvoerin gen en het geven van schoolconcerten. Verder speelde mee dat bij de benoe ming Jan van de Waart werd gepas seerd niettegenstaande men meende dat deze dirigent er het eest voor in aan merking kwam. Gistermiddag heeft de heer Van Bei- num in verband met zijn ontslagaan vrage als dirigent een bespreking met het bestuur van dit orkest gehad, dat echter niet tot enig resultaat heeft ge leid. Foto Herbert Behrens Apollo-8 en de tekst: „Wat is er aan de hand?" Dit staat op een van de vele, zelfgemaakte, Nieuwjaarsgroeten die ik heb gekregen. Het is me uit het hart gegrepen. Een jaar, een bizar jaar, holde haastig voorbij. Wat is er aan de hand? Wat was er aan de hand? Ik kijk naar buiten: een ouderwetse Kerst- en Nieuw jaarskaart, wat groter dan de vele die ik heb gekregen. De sneeuw dempt de geluiden. Het is stil. Elk jaar opnieuw komen de dagen tussen Kerst en Oud en Nieuw me voor als een soort niemandsland in de tijd. Het oude jaar zet nog wat stappen, maar de spanning is eruit. En het nieuwe jaar lijkt nog zo ver weg. Huib Goudriaan Wat is er aan de hand? Dagelijks hou den journalisten zich met deze vraag be zig. Dagelijks ook neemt de gecompliceerde wer kelijkheid ons het antwoord uit handen. Het antwoord, dat toch moet worden gegeven. Omdat u er op rekent. De pijn van een com promis, de pijn van het moe ten uitstorten van zeeën van woorden, die nooit helemaal de werkelijkheid dekken. Woorden. Honderdduizenden woorden. Woorden over ge beurtenissen die altijd zoals de ijsberg, die zich voor het grootste deel onder water be vindt maar voor zo'n heel klein stukje bekend worden. Wat eigenlijk is ge beurd, onttrekt zich aan de vorsersblik van de historicus, want het eigenlijke historische gebeuren ligt diep verborgen, door allen geleefd en door nie mand bespied", is vaak geci teerd (van de psycholoog Jung). Het geldt ook voor het heden, de historie van morgen. Het afgelopen jaar bracht deze ru briek de kleine geschiedenissen van mensen. Ik had ontmoetingen met ernstige mensen, gekke mensen, lieve- mensen, boze mensen, zwerflustige en huiselijke, idealistische en rea listische mensen. Allemaal mensen. Ik stelde een jaar lang vragen. In Judy Garland is aan een nieuw sei zoen in Londen begonnen, hier op de fofo in gezelschap van haar verloof de, de Newyorkse grammofoonpla ten-manager Mickey Deans. dit stukje niemandsland van de tijd stel ik mezelf vragen. Hebben mijn verhaaltjes de lezers geamuseerd, geïnformeerd, iets waar devols verteld, tot nadenken gestemd? Droegen mijn vele woorden meestal de woorden van anderen die ik overbracht bij tot het ach terhalen van „wat er aan de hand is?" Of vraag ik teveel? Heb ik teveel pretenties? Heb ik misschien de ver warring alleen maar groter ge maakt? Vragen waarop geen antwoord is. Ik weet dat ik zo eerlijk mogelijk ben geweest. Ongetwijfeld faalde ik dikwijls. Maar misschien mag ik als excuus de filosoof Karl Jaspers aan halen: „Temidden van alle krachten en machten, tegen wie en met wie om de waarheid moet worden ge vochten, staat de journalist in het heetst van de strijd, meer nog: hij is het slagveld zelf." Hoe zwaar van heroïek en vals pa thos lijken deze woorden, en toch: hoe waar eigenlijk. U mag wel weten van dat slagveld in ons bin nenste, van die tweestrijd soms: Mag dit er wel in? Zal het die man of vrouw niet schaden? Maar moet het er eigenlijk niet in, omdat de lezer recht heeft het te weten? Maakt dit pikante detail mijn verhaal niet sappiger? Maar mag ik uit ijdelheid morgen zeggen ze: wat een leuk verhaal, jo! die man belachelijk maken? Ontmoetingen 1968. Een kalei- doscoop. Bertus Korbijn breekt in de eerste helft van september het wereldrecord dakzitten in Boskoop. Hij vertelt me: ,,'s Avonds doe ik voor het slapen gaan een touw om me heen, zodat ik niet naar beneden kan tuimelen." Hugo de Oude trekt 6 februari een dolk, als hij wordt bedreigd door Vietnam-betogers. Over het paci fisme: ,We leven nu eenmaal in een maatschappij, waarin mensen met el kaar in conflict zijn. Het streven is goed, maar utopisch." De 20-jarige Amsterdamse stunt man Rob Elson organisator van de verkiezing Miss Bejaarde ligt in april overhoop met de Miss Bejaarde van 67. „Als ik de wisselbeker, die ze niet terug wil geven, niet krijg, pak ik hem zelf van de schoorsteen. Ik ga niet nog een keer een beker bestellen van 100 gulden. Trouwens, ik laat niet met me spelen: ze mag niet meer meedoen." Een jonge Nederlandse communist over de inval in Tsjechoslowakije (het is 23 augustus 's avonds). Hij zegt: „Toen ik gisterochtend het nieuws hoorde heb ik gehuild. Voor het eerst sinds mijn vijftiende jaar. Ik ben zo ontzettend teleurgesteld in de Russische politiek." Maart In de Keukenhof ligt een lange man weggekropen achter een beeld. Bijna beschaamd zegt hij als ik hem zie: „Jullie moeten wel den ken, dat ik niet goed snik ben om zomaar naast een beeld te gaan lig gen. Maar ik wilde als een kopie ernaast liggen voor beeldhouwer André Vol ten; die komt hier straks langs. De lange man, die de lente in het hoofd is geslagen, is beeldhouwer Carel Kneulman. In april bezoek Ik na de moord op King de tweejarige, naar de negerlei der genoemde, Martin Luther King Bouwman in Wadenoyen. Toen hij het nieuws hoorde, vroeg hij zijn moeder: „Mammie, ben ik dood?" In juni blijken in West- Brabant mensen op palen te gaan zitten, driewielers te gaan berijden en ach teruit te lopen om geld, F. Verboven uit Bergen op Zoom: „Achteruitlopen is niet zo makkelijk als vooruitlopen. Nee, het zal echt niet meevallen, maar al moet ik op mijn tandvlees binnenkomen, halen zal ik het!" Half februari. Loodgieter G. Schou ten in Heiloo maakt zijn veertien arbeiders aandeelhouder van zijn zaak. „Ik moet nu wel een stukje van mijn inkomen missen bij de winstdeling, maar och ik heb genoeg, en een mens wil altijd meer. Maar, ik zou echt niet durven zeggen dat ik zo sociaal voelend ben; ik weet eigen lijk niet hoe ik ben. Wat is eigenlijk een mens?" De twaalfde september vertelt Dirkslander Piet van den Berge me in 1969 met een zelfgemaakt vlot de reis van Robinson Crusoe over te zullen gaan doen. Waarom? „Als je het niet probeert, blijft het toch in je kop hangen, en blijf je denken: had ik het maar gedaan." Juli. Kleermaker Chris Lemmers te Terheijden stelt drie procent van de opbrengst van elk costuum dat hij verkoopt ter beschikking van de ont wikkelingshulp. „Ik vind dat we persoonlijk schuldig zijn. Ik moet be ginnen met mezelf, mijn ik, aan te pakken. Ge moet uzelf bij de kraag pakken, dat is het!" Juni. Kempo-kampioen (Chinese zelfverdedigingskunst) Ad Jiskoot, die veel dakpannen nodig heeft om stuk te kunnen «laan met voorhoofd en handen, vanwege de training, ver telt spijtig: ,.Ik hoorde te laat dat in de buurt een schuur werd afgebro ken. Ik heb daarmee een grote strop gehad, want ze hebben zo'n 700 dak pannen kapot geslagen om een pad te verharden." Kunstschilder Leo Stigter in maart in zijn atelier: „Tegenwoordig den ken de mensen dat het zit in het materiële; in het autootje, in de te- vee. Maar het gaat in het leven om geestelijk contact. Fotograaf Peter Mar tens (in augustus): „Wat mij het meest boeit is de eenzaamheid van het in dividu; het gebrek aan contact, dat ons allen 'beweegt." Studentenleider Cohn-Bendit in Amsterdam (22 mei): „WAt we eisen is werkelijke informatie, en als we die niet krijgen, gaan we die halen!" Mr. De Hoop Scheffer, wordt tachtig. Het is 30 januari Hij zegt: „In het leven moet 'het niet zijn ik, ik, ik, maar gij, gij, gij.". Enkele zinsneden uit mijn artike len. Marian Wijfje teruggevonden zondag 23 juni „In Zandvoort brak gisteren de zon door. Een vader en moeder hadden hun kind terugge kregen." DEN HAAG De staatssecretaris sen Kruisinga (sociale zaken en volks gezondheid) en Van de Poel (CRM) menen dat het niet op de weg der rijksoverheid ligt om de geldelijke lasten van de heer W. J. Versluis, vader van de sinds twee en een half jaar bewusteloze Mia Versluis, recht streeks over te nemen. Ook de sociale verzekering kan naar hun oordeel geen tegemoetkoming in zodanige lasten verstrekken. De bewindslieden zeiden dit in antwoord op schriftelijke vragen van h :t PSP Eerste-Kamerlid Van Wijk. Zij wijzen op de mogelijkheden van de Algemene Bijstandswet. Krachtens deze wet heeft de (gemeentelijke) overheid de rechtsplicht tot bijstand verlening. Na de inval in Tsjechoslowakije: „De emoties, onze emoties, zo we het nog op konden brengen, ebben weg. Het onrecht blijft. Soms worden wij, gewone kleine mensen, aangegrepen door een diepe moedeloosheid." Een verregende camping in juni. „In de kantine wordt ijverig gekaart en veel gelachen. De ijsjes gaan er bij de kinderen grif in. Een vader kijkt hoopvol naar de lucht. Veertien dagen regen mag de pret niet druk ken. Singing in the rain." 1968. Hoop op beter weer; moede loosheid over de gang van zaken op deze aarde; de zon die doorbreekt omdat een vermist kind terug is; de maan, die binnen ons bereik is geko men, waardoor ik een kerstkaart krijg met een wat verbijsterd „Wat is er aan de hand?" 1968. Singing in the rain. Zingen in de regen. We hebben het gepro beerd, ook deze kerstmis. Dit keer was het moeilijk bij een blije kerstboom te zitten. King, Kennedy, Biafra, Tsjecho slowakije, Vietnam (nog steeds? ja nog steeds) en onze eigen nood. Er werden te veel lichten gedoofd. Soms worden we opstandig, soms rebelleren we. Tegen on ze situatie, tegen de machten, tegen het kwaad. En vaak raken we er teneergeslagen onder. Dan is het goed te weten dat er ook opgewekte revolutionai ren zijn. Deze maand stierf de theoloog man van het ver zet bij uitstek Karl Barth. Het Duitse weekblad Der Spie gel vertelde in een overzicht van zijn leven, dat Barth bij een interview in Der Spiegel eens eigenhandig een foto-on derschrift veranderde, toen hem de kopij werd voorgelegd. De Spiegel-redactie had ge schreven ,,Gods aartsparti zaan Karl Barth". Maar Barth protesteerde toen hij „aarts" las: „Ik ben toch geen bis- schop! Hij schrapte het zinnetje door en schreef ervoor in de plaats: „Gods vrolijke partizaan." Dit wens ik u allen en mezelf het komende jaar toe: Gods vrolijke partizanen te zijn. H9 3g AMSTERDAM/ROTTERDAM Het overleg betreffende de nieuwe haven-cao heeft geleid tot een totaal van herzieningen, neerkomend op een verhoging van het inkomen met zeven procent. De resultaten worden nu aan de leden van de partijen voor gelegd. De aan dit overleg deelnemende partijen zijn de Scheepvaartvereniging Noord te Amsterdam, de Scheepvaart vereniging Zuid te Rotterdam, de Nederlandse Bond van Vervoersper- soneel, de Nederlandse Katholieke Bond van Vervoerspersoneel en de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale in Nederland. De haven-cao's zullen voor één jaar worden verlengd. De partijen hebben er naar gestreefd de inkomens van alle werknemers met hetzelfde bedrag te verhogen. Voorts zal de loonop- bouw worden vereenvoudigd. De vakantierechten worden met één snip perdag uitgebreid, daartegenover wordt de anciënniteit-vakantieschaal met een dag ingekort. Als tegemoetkoming in de kosten van verplaatsing in het uitgestrekte havengebied zal een transportvergoe ding worden verstrekt. DEN HAAG Voor het eerst zul len drie Russen deelnemen aan het Hoogoven tornooi, dat dinsdag 14 ja nuari a.s. in Wijk aan Zee begint. Het zijn oud-wereldkampioen Mi chael Botwinnik, die nog nooit eerder in het Hoogoventomooi is uitgeko men, Pau Keres en Efim Geiler. Deze laatste twee hebben elk éénmaal deel genomen en bereikten toen beiden een gedeelde eerste plaats. De Russische wereldkampioene No- na Gaprindasjvili is ingeschreven voor de op n na sterkste he ren-groep. In deze meestergroep heeft zij reeds eenmaal eerder haar krachten gemeten met die van de he ren en behaalde toen een redelijk resultaat. DEN HAAG In een bijzondere algemene vergadering heeft de Ko ninklijke Nederlandsche Wielerunie maandagavond de heer Blekemolen benoemd tot erelid. Van de reeds eer der door de Unie benoemde ereleden zijn nog in leven de heren J. van Eek, J. J. Stol. A. S. van Ommeren en J. F. van Duim. De benoeming tot erelid van Cor Blekemolen was verreweg het belan grijkste punt van de vergadering, waarvoor de agenda verder alleen vermeldde de goedkeuring pro forma van de door het hoofdbestuur in 1967 vastgestelde contributiegelden voor 1968. De heer Van Beinum heeft als rede nen voor dit ontslag onder meer op gegeven, dat er onvoldoende geld be schikbaar was om het orkest met enkele eigen concerten te presenteren en dat er bijvoorbeeld geen geld was voor een concertmeester. HU noemde het een belediging voor de jury die hem heeft benoemd en voor hemzelf, dat het oordeel van de jury in twijfel is getrokken. Voorts wees de dirigent op de verbeteringen die hij de afgeglopen vier maanden heeft kunnen bewerkstelligen, zoals het aantrekken van een zakelijk leider, van een orkest bode. de aanschaf van instrumenten en invoering van een gedeeltelijk sejour. De heer Van Beinum zal aanblijven tot in de vacature is voorzien. Mevrouw mr. M. N. W. Dettmeyer Labberton. liberaal lid van de pro vinciale staten, heeft bij G.S. maar het ontslag geïnformeerd. Zij vraagt de reden van het ontslag en of het inmiddels door het bestuur van het orkest is verleend. BRUSSEL Met ingang van 1 ja nuari 1969 zal het rijbewijs in België verplicht zijn en zullen alle gegadig den rijlessen moeten nemen en exa men moeten doen, bestaande uit een theoretisch en een praktisch gedeelte. Sinds een jaar en tot 31 decem ber van dit jaar konden automobi listen met een zekere ervaring een rijvergunning krijgen door eenvoudig een verklaring te tekenen, dat zij zichzelf rijvaardig achten. Daarente gen moesten onervaren automobi listen, die hun eerste auto hadden gekocht of zich niet rijvaardig acht ten, reeds een examen afleggen, dat in het bijzonder afgestemd was op hun kennis van de verkeersregels. Hetzelfde gold voor jongelieden, die de leeftijd van 18 jaar bereikt had den de minimumleeftijd voor een automobilist. De 37-jarige Hans Dahlstroem uit Strangnas, Midden-Zweden, heeft een „slingermotoruitgevonden, die in een omgebouwde reddingboot van 7,5 x 2,9 m is gemonteerd. De golven van de zee moeten de kracht van de voortstuwing leveren. De ondernemende Zweed hoopt volgend jaar maart uit te varen voor een non-stopreis rond de wereld. PARIJS Volgens het Franse sportblad France-Football is het Westduitse nationale voetbalelftal het afgelopen jaar de sterkste Euro pese ploeg geweest Het blad, dat ook elk jaar de beste Europese voetballer kiest, maakt niet alleen een klasse ment van de gewonnen, verloren en onbeslist geëindigde interland- wedstrijdne. maar betrekt bij de be rekening ook de kwaliteit van de te genstanders. Nederland deelt op deze ranglijst de 20ste plaats met Oosten rijk, Noorwegen en Zwitserland. De ranglijst van 1968 ziet er als volgt uit: 1. West-Duitsland, 2. Tsje choslowakije, 3. Engeland, Italië, Rusland en Zuidslavië. 7 België, Bul garije en Hongarije, 10. Schotland en Spanje, 12. Zweden. 13. Noord-Ier- land en Roemenië. 15. Griekenland, Polen en Portugal. 18. Wales, 19. De nemarken, 20. Oostenrijk, Nederland, Noorwegen en Zwitserland, 24. Frankrijk, 25. Ierland, 26. Cyprus, 27. Turkije, 28. Finland en Luxemburg. BREMERHAVEN Het Neder landse basketbalteam heeft maandag avond in het internationale basket- baltornooi te Bremerhaven in de strijd om de derde plaats verloren van Zwitserland. De Nederlandse ploeg, die zaterdag nog met 84-56 van de Zwitserse won. speelde te indivi dualistisch en verloor met 74-52.Bij de rust hadden de Zwitsers een voorsprong van 34-19. Topscorers bij Nederland waren Tuinstra en Mooy, die elk voor tien punten zorgden. De eindstand: 1. Zweden 2. West-Duitsland 3. Zwitserland, 4. N e d e r 1 a n d 5. Ver. Staten, 6. België, 7. Duitsland-B, 8. Denemarken 9. Schotland, 10. Blue Devils Bremerha- ven. Het Nederlandse damesteam won voor de derde achtereenvolgende keer het damestornooi. Het versloeg in de laatste wedstrijd België met 55-47. Bij de rust was de stand ge lijk: 21-21. In de tweede helft gaf de betere conditie van de Nederlandse ploeg de doorslag. De beste schutsters bij Nederalnd waren Thea Hoek (14), Nine Nolting (13) en Gerda Schouten (10). WEERT De 39-jarige C. H. uit Weert heeft gisteravond tegenover de politie van Weert bekend de dode lijke messteken te hebben toege bracht aan de 31-jarige woonwagen bewoner Jef Lutgens tijdens een ru zie op de avond van de Tweede Kerstdag in een café aan de Roer- mondseweg te Weert. Deze 39-jarige man werd na een steekpartij samen met zijn 19-jarige zoon in arrest gesteld. Beiden ont kenden hardnekkig, totdat aan het begin van deze week zoon Gerard de schuld op zich nam en bekende de dodelijke steken te hebben toege bracht. Deze bekentenis trok hij gisteravond echter in, waarna de va der toegaf dat hij het slachtoffer had doodgestoken. KARLSRUHE Een bankrover heeft gisteravond in West-Duitsland een na een roofoverval als gijzelaar meegevoerde filiaalhouder met een nekschot gedood en bij Rastatt in Baden-Württemberg uit een auto ge gooid. Bij een vuurgevecht met de politie verwondde hij bovendien een agent. De onbekende man had zich 's middags eerst meester gemaakt van een auto, vervolgens in het kuuroord Baden-Weiler in het Zwarte Woud bij een spaarbank 9000 D-mark ge roofd en de filiaalhouder meegeno men. De eigenaar van de wagen volg de hem een tijdlang met een andere auto en deelde de politie de vlucht richting mee. De man is nog niet gepakt. Baby in wieg gestikt BUSSUM Gistermorgen trof de familie P. van Doorn uit Bussum hun zaterdag geboren baby dood in het wiegje aan. Het kindje, het derde zoontje van het echtpaar, is vermoede lijk in het kussentje van het wiegje gestikt. Gisteren is te Athene het ge rechtelijk vooronderzoek inzake de aanval op het El-Alvliegtuig begonnen. Op de foto: een van de daders, de verzetsstrijder Mahmoud Issa, wordt wegge voerd na een ondervraging door de officier van justitie. GRONINGE In de zesde ronde van het Niemey- er-ieugdschaaktornooi te Groningen hebben de koplopers, die als gevolg van het Zwitsers systeem tegen el kaar uitkwamen, snel remise ge maakt. De aandacht genoot vooral het duel LigterinkPayrhuber, dat van belang A-as voor een finaleplaats. De Nederlander, die, nu jeugdkam pioen Böhm heeft gefaald, moet po gen de finalegroep te bereiken, won in een fraaie aanvalspartij van de Oostenrijker De kans dat Ligterink de finale bereikt is aanwezig. De uitslagen zijn: vijfde ronde (af gebroken partij): LombardLigte rink Vt—Vt; zesde ronde: RibliVa- ganian VtVt; Ghizdavu Webb VtVt; Maeder Andersson VtVt; Schaufelberger Atanassov Vt—Vt; Vujacic Turunen 0—1; Ligterink Payrhuber 1—0; Bellon Lom bard afgebr.; Pokojowczyk Moles afgebr.; Juhnke Teirlinck Vt—Vt; Böhm Fedder VtVt. De stand na zes ronden is: 1. Vaga- nian (Rus) 4Vt pnt.; 2. Ghizdavu (Roe.). Maeder (W -Did.), Ribli (Hon.), Webb (G.-B.) 4 pnt.; 6. Andersson (Zwe.), Atanassov (Bul.), Ligterink (Ned.), Schaufelberger (Zwi.), Turu nen (Fin.) 3'/t pnt.; 11. Bellon (Spa.), Lombard (Zwi.) 2Vt pnt. en 1 afgebr.; 13. Payrhuber (Oos.), Vujacic (Zsl.) 2'/t pnt.; 15. Moles (Ier.), Pokojowcyk (Pol.) 2 pnt. en 1 afgebr.; 17. Juhnke (W.-Dld.) 2 pnt.; 18. Fedder (Den.), Teirlinkck (Belg.) lVt pnt.; 20. Böhm (Ned.) 1 pnt. Schenner van Dnnibo en Ponev overleden EAST LYME (VS) De tekenaar Vladimir William Peter Tvla, oud-medewerker van Walt Disney en schepper van „Dumbo" de olifant, is zondag ir. zijn woning te East Lyme overleden Hij was 64 jaar. Behalve „Dumbo" schiep hij ook de zeven dwergen in de film „Sneeuw witje". Voor Paramount maakte hij de reeks „Popeye"-tekenfilms

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7