Moeilijk brokje jaar meer met een welvaart PRIJSSTIJGINGEN: DE DREIGENDE ONBEKENDE IN 1969 RVO/TN0 onderhoudt contact met kunstmaan r Een goed uiteinde... en een goed begin! Trygve Lie, eerste secretaris-generaal van de VN, overleden Uit de Haagse hof geplukt Sophia's trots VLIEGRAMP IN AUSTRALIË: 26 DODEN Edward Kennedy wil in leiding Senaatsfractie 5 DINSDAG 31 DECEMBER 1968 Op de Waalsdorpervlakte in Den Haag is het nieuwe gebouw verrezen van liet Physisch Laboratorium van de Rijksverdedigingsorganisatie TNO. De uitkijktoren en de radarantennes worden voor proefnemingen gebruikt. Nieuw labop Waalsdorpervlakte (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Op de Waals dorpervlakte in Den Haag on derhoudt de Rijksverdedigings organisatie TNO contact met een kunstmaan van Amerikaanse makelij. Het ruimtevaartuig, de L(incoln) E(xperimental) Sa tellite) 5, heeft ten opzichte van de aarde een relatieve omloop tijd van 11 dagen. Vier dagen hiervan is het bereikbaar voor de Europese NAVO-partners. De communicatie met de LES 5 draagt een experimenteel karakter. De kunstmaan, die via een vast en een mobiel zendontvangststation kan worden „bespeeld", wordt (nog?) niet gebruikt voor het doorgeven van in formatie. In het nieuwe Physisch Laboratori um van de RVO-TNO behoren de experimenten met de satelliet tot een van de belangrijkste progamma-on derdelen. Het onderzoekcentrum, dat donderdag a.s. door prins Bernhard officieel in gebruik wordt gesteld, heeft 14 miljoen gulden gekost, en grenst aan een tweede gebouw van nagenoeg dezelfde grootte, waarin het zogenaamde SHAPE Technical Centre is ondergebracht. Het Laboratorium voor Phpsische Strijdmiddelen kwam in 1925 tot stand. De toenmalige minister van oorlog besloot tot de instelling ervan naar aanleiding van geruchten dat er in Duitsland „dodende stralen" zou den zijn uitgevonden. De onderzoe kingen werden stopgezet nadat geble ken was dat het science-fiction ele ment de werkelijkheid had overtrof fen. HAVANNA Bij Wajay, dichtbij de Cubaanse hoofdstad Havanna, is gisteren een militair vliegtuig neer gestort Zes inzittenden, allen militai ren, kwamen om het leven. De eerste foto van Carlo, de zondag geboren zoon van Sophia horen en Carlo Ponti. De baby wordt hier ge toond door prof. Hubert de Matte- ville, Sophia's gynaecoloog. Moeder «n zoon, beiden in Genève, maken het goed. Het instituuut ging zich toen toe leggen op het waarnemen van ge luidsbronnen (geschut, voertuigen, vliegtuigen etc.), terwijl het een akoestisch toestel ontwikkelde, waar mee het luchtruim kon worden ver kend. Begin 1940 waren er vergevorderde plannen tot industriële produktie van een Nederlands radarapparaat. De bezetting maakte hier een einde aan. Wel konden nog een tweetal toestel len naar Engeland worden verscheept. Zender PTT In de oorlog werd de onderzoe- kingsapparatuur onder beheer van de PTT gesteld. In 't geheim slaagde men er in een omroepzender te bou wen, die onmiddellijk na de bevrij ding als „Zender PTT" in bedrijf werd gesteld. Het laboratorium, dat altijd op de Waalsdorpervlakte heeft gestaan, is sinds 1945 tot een belangrijk we tenschappelijk centrum uitgegroeid. Met soortgelijke instituten in be vriende landen wordt nauw samenge werkt, evenals met de Nederlandse industrie. De taak van het Physisch Labora torium van de RVO-TNO is het toege past natuurwetenschappelijk onder- zoejk dienstbaar te maken aan de krijgsmacht. Voor zijn defensie geeft Nederland op 't ogenblik ruim drie miljard gulden per jaai uit, waarvan één procent de research ten goede komt. In het grote gebouw aan de rand van Den Haag worden thans op verschillende terreinen onderzoekin gen verricht. Men werkt aan de ver betering van radarantennes, aan die van de sonarapparatuur voor opsporingswerk onder water (duikbo ten) zomede aan het meten van afstanden door middel van de laserstraal. De laserafstandmeter straalt een lichtpuls uit, welke wordt gereflec teerd door een voorwerp. Een fotocel ontvangt deze reflectie. Op grond hiervan volgt positiebepaling. Waarneming Bij al deze waarnemingen is het een bezwaar dat men de eigen positie verraadt. In het Physisch Laboratori um wordt dan ook tevens gezocht naar passieve methoden van waarne ming. Hierbij kan gebruik worden gemaakt van het licht van sterren of van apparaten, die de uitgestraalde warmte van voorwerpen opvangen. De communicatieproblemen, die door het Physisch Laboratorim wor den onderzocht, liggen vooral op het terrein van de radioverbindingen. Tot de kleinere apparaten, die reeds ont worpen zijn, behoren een zendont- vangertje, dat door de bemanning van een sloep of van een helikopter kan worden gebruikt en een nog kleiner luister-praat-kastje, dat voor reddingswerk met een helikopter is bestemd. Ook op het terrein van de informa tieverwerking is het wetenschappe lijk onderzoekcentrum van de krijgsmacht actief. Met behulp van een speciaal soort rekentuig wordt gestreefd naar automatische verwer king van door radar ontvangen gege vens met het doel tot een nauwkeuri ge plaatsbepaling te komen. Een ander belangrijk projekt is de operationele research. De Rijksverde digingsorganisatie verricht momen teel een studie inzake de eisen, die moeten worden gesteld aan het toe komstige (1975) voertuigenpark van de Koninklijke Landmacht. (door onze economische medewerker) DEN HAAG Het jaar dat achter ons ligt, is in economisch opzicht bijzonder meegevallen. De eerste maanden ging het nog heel kalm aan, maar later kwam de vaart er in. Zó zelfs dat er tegen het eind van het jaar al stemmen werden gehoord, die waarschuwden dat er op tijd afgeremd moest worden om een nieuwe overbesteding te voorkomen. De overheid heeft het niet bij woorden gelaten. Aan het eind van dit jaar heeft zij op monetair terrein twee maatregelen genomen die in 1969 een te grote opleving moeten temperen. Het komt er op neer dat het geld iets duurder is gemaakt, dat het bedrijfsleven iets meer rente moet betalen ais het kredieten bij de bank wil opnemen. Bovendien kun nen de banken niet meer zo over vloedig geld uitlenen als zij het afge lopen jaar gewend waren. Dit bete kent, dat de ondernemingen minder gemakkelijk geld voor verbetering en uitbreiding van hun bedrijf kunnen opnemen. Tegenvaller Er werken overigens nog meer fei ten die van invloed zijn op de ont wikkeling. Kort geleden bleek dat de resultaten van onze betalingsbalans in het derde kwartaal beneden de verwachtingen zijn gebleven. De invoer was sterker opgelopen dan gehoopt was met het gevolg dat uiteindelijk minder geld uit het bui tenland werd ontvangen dan waarop was gerekend. De verwachting is dan ook dat het overschot op de lopende rekening van de betalingsbalans voor het ge hele jaar 1968 we1 geen ƒ500 miljoen zal worden, zoals het Centraal Plan bureau had voorspeld. Nu is dat nog geen ramp. Maar er moet wel .jen goed overschot zijn om gedekt te zijn tegen een grote invoer en om te voorkomen dat ons devie- zenbezit wordt aangetast. Bovendien, als er minder geld uit het buitenland naar ons toe stroomt, dan komt er ook minder in de geldpot waaruit door de overheid en het bedrijfsleven geleend kan worden. Hogere rente Is er voldoende geld beschikbaar, dan kan de rente dalen. Maar daar ziqt er nu helemaal niet naar uit. Die rente dreigt eerder iets op te lopen. De 'beleggers hebben dit 'kennelijk al aangevoeld. Dat was duidelijk te merken door het mislukken van de staatslening in december: een rente van iets meer dan 6Vt pet. werd te weinig geacht. Wij gaan 1969 dan ook in met de kans op duurder geld. Er is nog een erfenis van 1968 die in 1969 zal doorwerken. In het najaar deed zich in de landen om ons heen een ernstige valuta-onrust voor. Schijnbaar is die toen opgelost door maatregelen in West-Duitsland, Frankrijk en Engeland. Wij geloven echter niet in die op lossing. Er behoeft maar weinig te gebeuren of de speculanten gaan weer tot de aanval over. De goud prijs wordt aan andermaal opgedre ven en het vluchtkapitaal zoek'- weer een veilige haven. Dat zal ook Neder land zijn. Maar erg gelukkig kan ons land daar niet mee zijn, want even plotseling als het geld binnenkomt, even plotseling wordt het weer weg getrokken. Rust kan er alleen komen als eerst de inflatie in de wereld krachtig bestreden wordt. Lonen Voor dit probleem staat ook ons land in 1969. Wij kunnen zeker reke nen op een verdere stijging van de produktie en vermoedelijk op een verdere verbetering van de werkge legenheid. De regelmatige investerin gen door Let bedrijfsleven staan daar wel borg voor. Maar of die produk- tiestijging voldoende zal zijn om de loonstijgingen op te vangen, blijft voorlopig nog een vraag. Het Centraal Planbureau was voor 1969 uitgegaan van een stijging van de loonsom van 6"/ï pet. Hierin was een stijging van de contractlonen van 4 pet. verwerkt. In de metaalsector heeft men nu een loonsverhoging van 5'/ï pet. kunnen krijgen die op 1 juli door een nieuwe verhoging van 2 pet. gevolgd wordt Het ligt voor de hand dat de andere bedrijfstakken moeten volgen om stakingen te vermijden. Een groot aantal ondernemingen kan die loonsverhogingen zeker ge ven maar er zullen kleinere bedrij ven zijn waar het heel moeilijk wordt om het hoofd boven water te houden, vooral bedrijven waar naar verhouding veel mensen werken en waar de concurrentie scherp is. Voor dit soort bedrijven gaat het duurder, wordende geld extra pijnlijk worden. De onbekende Als de loonstijgingen boven de pro- duktiestijging uitkomen - en daar ziet het naar uit - dan zullen onher roepelijk de prijzen verder oplopen. En dat is te ernstiger omdat die toch al omhoog gaan door de stijgende arbeidskosten, door de huurverhoging en door de invoering van de BTW. Die prijstijging wordt in 1969 de gro te dreigende onbekende. Wij kunnen in 1969 verwachten, dat de opleving verder zal gaan, dat er weer een klein brokje welvaart bij komt. Maar wij zullen op moeilijkhe den stuiten. Moeilijkheden die van buiten af komen door valuta-onrust en van binnenuit door stijgende prijzen die de winst van de loonsverhoging afro men. Dit op zich zelf leidt weer tot nieuwe looneisen, De overheid zal dan ook een harde dobber krijgen om de prijzen zoveel mogelijk in de hand te houden en om conflicten op te vangen. Zij zal ook het oog moeten houden op de stijging van de bestedingen. 1969 kan een iets beter jaar worden dan 1968 maar zeer zeker een moei lijker jaar. PERTH Een Viekers ..Vis count" passagiersvliegtuig is van morgen in de buurt van de Australi sche stad Port Hedland neergestort. Alle 26 inzittenden kwamen om het leven. Het toestel voerde een vlucht uit van Perth naar Port Hedland en meldde zich nog. toen het aan de landing begon. Wrakstukken van het toestel zijn ontdekt op ruim vijftig kilometer afstand van het vliegveld van Port Hedland. Reddingsploegen proberen het wrak te bereiken. Het gebied rond Port Hedland is moeilijk begaanbaar. NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND OSLO De Noor Trygve Lie die zeven jaar lang de eerste se cretaris-generaal van de Ver enigde Naties is geweest, is gis teren op 72-iarige leeftijd te Geilo op ruim 240 km ten noord westen van Oslo aan een hart aanval overleden. Trygve Lie was (sinds 1941) mi nister van buitenlandse zaken van Noorwegen, toen hij in 1946 eenstem mig tot eerste secretaris-generaal van de VN werd gekozen. Hij trad in november 1952 af nadat vooral van communistische zijde kritiek op zijn beleid was geleverd. De communistische landen beschul digden hem ervan de belangen van het „westerse imperialisme" te die nen. Zij boycotten hem nadat hij in terventie van de VN in de Koreaanse oorlog, die in 1950 uitbrak, had aan bevolen. Hij haalde zich ook de toorn van bepaalde Amerikaanse kranten op de hals, die hem een communistische stroman noemden. Lie reageerde op deze kritiek heel laconiek: „Zolang als de aanvallen van alle kanten ko men, is dat een hoopvol teken". Tenslotte kwam hij echter tot de conclusie dat zijn positie onhoudbaar werd. De Zweed Dag Hammarskjoeld nam zijn plaats in. NAVO-lid Als minister van buitenlandse za ken leidde hij zijn land naar actieve DOOR J! Vanavond rollen we dus het oude jaar uit en het nieuwe in. Dat heeft meer consequenties dan de goede wensen en goede voornemens alleen. Komt eerst het probleem van de kunststukken, die in de vorm van Nieuwjaarskaarten zijn toegezonden Wat doe je er mee? Eerst gaan de puur zakelijke de prullebak in. Dan komen de aardige die je toch nog eens extra bekijkt en dan moedig ook ter vernietiging weg gooit. Maar die heel dierbare? Ik heb er een dat is een miniatuur krantenkioskje met mini-miniatuur echte krantjes er in. Bewaren? Maar ik heb me net voorgenomen in het nieuwe jaar straf de hand te houden aan het opruimen van alle overtollighedein. Een zelfopgelegde kwelling, want hoe ouder des te dier baarder de spullen me worden. Dit probleem is niets bij de ver schrikkelijke vraag hoe de kerstboom met goed fatsoen kwijt te raken. Het is hier een wijk waar elk ge zin met kleine kinderen uitvlucht, omdat de huizen oud en hoog, de straten smal en druk zijn. Grijze hoofden en kantoren, dat is al wat hier tieren wil. Op straat zetten betekent, dat het ding misschien nog wortel schiet ook. wat vast niet mag van de over heden. Vuilnisbak noch plasticzak kunnen het rafelend groen omvatten en klein zagen of hakken gaat boven mijn macht. Iloe moet het? Hij zal wel op het balkon terecht komen naast de kale stam van die van het vorig en voor-vorig jaar. Maar het ergste is, dat ik met de onttakeling en wegsleperij poes Je roen dep in zijn kattehart zal treffen. Die is namelijk, zodra de boom stond, een lichamelijke en geestelij ke gezondheidskuur begonnen. Een week lang ligt hij onder de boom in diep gespin de dennegeur te inhale ren. Hij verlaat deze plaats slechts met lome tred op het etensuur om naar de keuken te gaan. Wordt de luiheid hem te machtig dan houdt hij zich bezig met een subtiel spel. Wanneer hij een pootje strekt reikt hij juist tot een zilveren glazen klokje. Een zacht tikje en het zegt ping-ping... Jeroen kijkt dan de kamer in met zijn grote gele ogen, waarin de rode gloed van een kerstbal vurig weer spiegelt, als verwacht hij kampioens toejuichingen. Blijven die uit, dan geeft hij een hardere tik, waardoor een luidere ping ontstaat. Waarna de naalden droog neerritselen en hij zich de kriebels moet wegpoetsen. Is dat ge daan, dan is hij wel zo vermoeid dat hij weer in de dommel dut. Dat alles zal lik moeten verstoren en heel het lange jaar 1969 wilde ik zo goed zijn voor mens en dier.... Ontstellend hoe moeilijk het leven kan zijn.... en ik wilde het juist eens allemaal wat gemakkelijker gaan op nemen.... Trygve Lie samenwerking met de westelijke we reld, hetgeen later resulteerde in het lidmaatschap van de NAVO. Noorwe gen gaf hiermee zijn traditionele neutraliteit op. Toen de Duitsers Noorwegen bin nenvielen, in april 1940, was Lie mi nister van handel. Hij slaagde erin de Noorse vloot voor de geallieerden te behouden. Kort daarna werd hij waarnemend minister van buiten landse zaken en vervolgens minister van buitenlandse zaken in de rege- ring-in-ballingschap in Londen, van 1940—1945. De Noorse premier Per Borten noemde zijn dood „een groot verlies voor Noorwegen" en minister van buitenlandse zaken John Lyng zei dat Lie in de herinnering zal blijven als „een moedig verdediger van recht en rechtvaardigheid tussen de mensen". Op het hoofdkwartier van de VN in New York werden de nationale vlaggen van de 126 leden gestreken en alleen de VN-vlag wappert halfstok als hulde aan de overleden politicus. WASHINGTON Senator Edward Kennedy streeft naar de positie van waarnemend leider van de Democra tische Senaatsfractie. Kennedy zelf maakte dit gisteren in Washington bekend. Hij nam dit besluit na over leg met vice-president Hubert Hum phrey en de voormalige kandidaat voor het vice-presidentschap, senator Edmund Muskie. De huidige waar nemend democratische senaatsleider is senator Russel Long van Luisiana; leider van de fractie is Mike Mans- field. Radicalen (3) Ik geloof dat er, zelfs bij bui tenstaanders, mensen zijn die hun neus een beetje ophalen bij de huidige gang van zaken binnen de ARP. Be grijpen doe je die radicalen niet, ook al sta je veel dichter bij hen. Want zij moeten toch een keer gaan begrijpen dat zij het bij zo'n klein aantal niet voor het zeggen kunnen hebben. Het lijkt wel of zo'n kleine muis een berg denkt te kunnen baren. Boven dien komt hun optreden mij ook onde mocratisch voor. Zeker, men kan zelfs als minderheid (wanneer de prak tische politiek niet voldoende beant woordt aan het beginsel) recht van spreken eisen. Maar in de concrete verhouding is het in de ARP zo, dat 80 a 90 pet. meer genegenheid toont voor de WD dan voor de PvdA. En voorts wil men heel duidelijk in de richting van een CDU koersen. Daar moet toch niets tegen kunnen zijn. Als buitenstaander vind ik dat volkomen logisch. Daarom kan ik voor het „geduld" van de leiding geen waardering hebben. Overigens vind ik de kleine minder heid intelligente en zeer serieuze mensen. Maar radicaal? Nee, dat beslist niet! Daarom zou ik willen zeg gen: spaar je hart en leg je bij de meerderheid neer. Leiden I. v. d. Reyden Tsjechoslowakije Net terug van een voor mij niet te vergeten reis naar Tsjechoslowakije kreeg ik een reisverslag van uw redac teur Dick Ringlever onder ogen, dat ik met interesse heb gelezen. Jammer dat het op één punt een onjuiste voorstel ling van zaken af, waarmee het land geen dienst wordt bewezen. Geschreven werd: „Reizen naar het buitenland is taboe. Uitreisvisa worden niet meer gegeven". Hiermee ben ik het niet eens, want het tegendeel is (gelukkig) waar. Gaar ne geef ik de woorden weer van een Tsjech, nauw betrokken bij het Tsjech isch toerisme: „Seit dem 21 August reiet man wie vërriickt". Deze woorden zijn me door verschei dene Tsjechen bevestigd, die reeds toe stemming hebben gekregen in januari- hun vakantie in het westen door te brengen. Rotterdam Ans Puttensteln. Vergeldingsactie Uw commentator, die de Israëlische operatie op het vliegveld van Beiroet zonder meer afkeurt, heeft volkomen gelijk als hij er van uitgaat dat mensenlevens en materie zaken zijn van eenzelfde orde, waarvan de waarde kan worden gemeten volgens gelijke maat staf. Israël heeft, zorgvuldig er voor wa kend dat niemand maar dan ook nie mand enige vorm van lichamelijk letsel zou oplopen, een aantal vliegtuigen ver nield. De van Beiroet uit georganiseerde en in Athene uitgevoerde Arabische actie had slechts ten doel zoveel mogelijk mensen te doden. Dat daarbij een vlieg tuig werd getroffen „is meegenomen", dat er slechts één dode en één gewonde viel is misschien voor de daders een te genvaller. voor ieder weldenkend mens een dode en een gewonde teveel. Merkwaardig is, dat het doden van medemensen de Veiligheidsraad niet bij een brengt, het kapot maken van ma terie wel. Zou de gehele westerse wereld het onderscheid in waarde tussen men senlevens en materie uit het oog hebben verloren? Rotterdam j. Smit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5