ZWINGLI Don Mazzi krijgt nu meer steun Studentengroepering is naar links verschoven Ds. Venema wil naar Geref. Gemeenten Pater Byrne zoekt hulp voor Biafra Een woord voor vandaag Gedenkteken voor Schweitzer in Oost-Duitsland NVSH krijgt een proces-verba al AARTSBISSCHOP SCHRIJFT Braziliaans regiem ontneemt twaalf politici alle rechten Onderscheid tussen docerenden Franse patiënt met nieuw hart overleden Luther Celibaat Fresco's VERTRAGING BIJ UITBETALING STUDIEBEURZEN? Soms kan een ander de dingen veel beter zeggen, dan ik ze stamelen kwam. Neem dit gebed van een Afrikaanse neger over oudjaar: Een jaar ligt achter ons. Voorbijgegaan. Als een weg kaarsrecht door de savannen, in bochten over steile heuvels. Kuilen, pannes, gemiste aansluitingen en kansen Heer, om deze gemiste kansen zou ik kunnen wanhopen, als u niet zou vergeven. Heer, iedere dag is uw genade nieuw. Sinds de regenboog, en uw godheid sinds Jezus Christus. We lezen vandaag: Psalm 125 1-5. We lezen morgen: Mattheus 3 1-17. DINSDAG 31 DECEMBER 1968 Contact met classis-Dordrecht (Van onze corresponden) ZWIJNDRECHT Ds. E. Ve nema, die zich enkele jaren ge leden met een deel van zjjn christelijk-gereformeerde kerk in Zwijndrecht losmaakte van het verband van zijn kerken wil zich gaan aansluiten bij de Gerefor meerde Gemeenten. Hij heeft daartoe een verzoek gericht tot de classis-Dordrecht van dit kerkverband. De clasis heeft niet onmiddellijk met het verzoek ingestemd. Op de jongste bijeenkomst is een commis sie benoemd die de zaak verder moet gaan uitzoeken. Ds. Venema werd in 1922 in Leeu warden geboren. Hij ontving zijn op leiding aan de theologische (toen nog) school van de Christelijk Ge reformeerde Kerken te Apeldoorn, waar hij in 1952 zijn kandidaats examen aflegde. In datzelfde jaar nam hij een be roep aan naar Maassluis. In 1957 (Van onze kerkredactie) SCHIPHOL Gisteren arri veerde pater Anthony Byrne in Nederland om hulp te zoeken voor Biafra. Hij leidt op het ogenblik het Caritas hulppro ject, de rooms-katholieke orga nisatie van voedselvluchten naar Biafra verzorgd vanaf het eiland Sao Tome. Hij is naar Europa gekomen om contact te leggen met de Caritas-or- ganlsaties In vele landen om te pro beren meer fondsen te krijgen voor zijn werk. „Ik heb de indruk." zei hij gisteren na aankomst, „dat de bereidheid van de mensen om geld te geven voor voedselhulp in Biafra de laatste tijd afneemt. Ik wil nu proberen de mensen nog eens extra van de schrij nende noodsituatie In Biafra te over tuigen. Ik hoop dat ze doordoor over hun zeer begrijpelijke Bi af ra-moeheid heen zullen komen." Pater Byrne vertelde dat voor de eerste drie maanden van 1969 voor Biafra een dodencijfer van minstens een miljoen mensen wordt verwacht. Byrne blijft enkele dagen in Neder land en vertrekt dan naar Rome om de fondsencampagne voor te berei den. WEIMAR In het Oostdultse Weimar is opgericht wat genoemd wordt het eerste gedenkteken voor Albert Schweitzer in Europa. Bij de plechtige inwijding sprak Gerald Götting. voorzitter van de Oostduitse CDU, die in de totstandkoming een belangrijk aandeel had. UTRECHT Het hoofd van het arrondissementsparket in Utrecht, mr. W. H. Overbeek, zal proces-ver baal laten opmaken tegen de NVSH of een ander die verantwoordelijk is. wegens het uitstallen van enkele prenten van erotische kunst op een stand van de NVSH tijdens het za terdag jongstleden gehouden pop-festival Flight to Lowlands para dise in de Margriethal in Utrecht. Mr. Overbeek vindt enkele prenten „schunnig" en aanstotelijk voor de eerbaarheid De officier ziet echter geen aanleiding tot directe inbeslagne ming van de collectie De prenten werden vrijblijvend aan de officier afgestaan door de standhouder. DEN HAAG Bij de Tweede Kamer is een wijziging van de Wa renwet ingediend. Voorgesteld wordt het door bedrijven te betalen waren- wetrecht zodanig te verhogen, dat daaruit het rijksaandeel van vijftig procent in de kosten van de keu ringsdiensten kan worden gedekt. FLORENCE Don Mazzi, de Italiaanse priester der armen, die dit najaar in het nieuws kwam door een fel conflict met zjjn aartsbisschop, heeft steun ge kregen van een andere aarts bisschop, Salvatore Baldarassar- ri van Ravenna. Pogingen van kardinaal Florit om in de kerk van Isolotto, waar Mazzi pas toor was, missen te laten lezen stuiten op verzet van de de pa rochie. Bisschop Salvatore Baldarassarri is de eerste kerkelijke functionaris die Don Mazzi enige hulp geeft. Deze, voor Italië progressieve kerkelijke lei der, schreef hem een brief, waarin hij zei: „Uw experiment is waardevol, maar het heeft enkele anarchistische trekken. Laat echter wie zonder zon de is de eerste steen werpen. Het is noodzakelijk dat u (en uw mensen) die anarchistische trekken uitwissen". De aartsbisschop van Ravenna voeg de aan zijn brief toè dat Mazzi er gebruik van mocht maken. Dit bete kent dat hij ronduit par4,,-v"ïft rr*%Jb- zen tegen kardinaal Fl^a^ng in e<* geste' Bariton Ook de Italiaanse bariton G.'^teppe Zechillo van de Opera van Milaan heeft Mazzi steun toegezegd. Hij be loofde vanavond het Ave Maria van Schubert te komen zingen voor de parochianen die Mazzi niet meer mag leiden, maar die hem trouw bleven. Intussen proberen de parochianen nog steeds bepaalde priesters die in opdracht de missen komen lezen in de kerk, hun werk onmogelijk te ma ken. Ze versperren de ingang, zodat zij niet naar binnen kunnen komen. Toen de afgelopen zondag een priester er toch in slaagde om via een zijdeur het altaar te bereiken keerde de hele parochie hem de rug toe en ging voort met de eigen gebedsdienst Storen Het bureau van de kardinaal ver weet de parochianen de diensten te verstoren. Hun antwoord: Dat is niet waar. De priesters van de kardinaal komen onze diensten verstolen. Van de armenwijk Isolotto schijnt het verzet tegen kardinaal Florit nu over te slaan naar andere parochies. In Vingone zei pastoor Fabio Masi zondag van de kansel, dat hij en zijn parochianen veel gemeen hebben met Isolotto. vertrok hij naar Zwijndrecht. In 1965 kwam het tot een conflict met zjjn kerkverband. Samen met het grootste deel van de gemeente maakte hjj zich los om een zelfstandige kerk te vormen die zich Christelijk Gereformeerde Ker ken in Hersteld Verband noemde. De 'kerkeraad van deze zelfstandi ge gemeente heeft nu besloten zich weer bij een kerkverband aan te sluiten. RIO DE JANEIRO De Brazi liaanse regering heeft bij decreet be sloten de voormalige gouverneur van de staat Guanabara, Carlos La- cerda, en elf leden van het federale parlement voor tien jaar alle poli tieke rechten te ontnemen. Onder de parlementsleden, die door deze maatregel zijn getroffen, is Hermano Alves, wiens kritiek op de strijdkrachten aanleiding voor president Costa e Silva was de dic tatuur uit te roepen met steun van het leger. Carlos Lacerda is een van de fel ste tegenstanders van de president. Hij heeft altijd gepleit voor demo- kratische verkiezingen en steunde oud-president Goulart in zijn pogin gen het land te demokratiseren. Het regiem van Costa e Silva heeft inmiddels twee journalisten van gematigde bladen vrijgelaten. Een onbekend aantal verslaggevers is nog in hechtenis. Congres meningsvorming AMSTERDAM Het hoofdbestuur van de Ned. Maatschappij voor Nijver heid en Handel heeft een congres be legd dat onder de titel „Meningsvor ming in een probleemrijke samenle ving" zal worden gehouden op woens dag 22 januari in het Nederlands con gresgebouw in Den Haag. Minister Klompé zal het openings woord spreken. Er zullen inleidingen worden gehouden door prof. Zahn, prof. mr. dr. M. Rooij en dr. E. Diemer. De forumdiscussie zal onder leiding staan van prof. dr. P. Kuin. T)\ M PATRI* INCRATO PATRTV.CAiSVS A6 CNSE. GAOO; (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG Buitengewone hoogleraren en lectoren die niet wo nen in de plaats waar hun universi teit of hogeschool gevestigd is. krij gen een vergoeding voor reiskosten lste klas. Docenten die verbonden zijn aan de erkende opleidlnaen voor middelbare akten kriigen echter In een soortgelijke situatie slechts een vergoeding voor reiskosten 2de klas. In antwoord op vragen hierover heeft minister Veringa meegedeeld, dat de vraag thans in studie is of er voldoende redenen ziin om de bijzon dere regeling voor buitengewone hoogleraren en andere bekleders van deelbetrekkingen te handhaven. Over de kwestie lste klas-2de klas bestookte het Tweede-Kamerlid Van der Lek (PSP) de minister met zes vragen, o.a.: „Acht de minister deze gehele of gedeeltelijke discriminatie van het hoger beroepsonderwijs in overeenstemming met de betekenis van deze vorm van onderwijs of heeft zij ten doel de scheiding tussen dit en het wetenschappelijk onder wijs te vergroten door docenten van het wetenschappelijk onderwijs er van te weerhouden zich voor het ho ger beroepsonderwijs beschikbaar te stellen?" In het ministeriële antwoord wordt druk geschermd met het Ver- plaatsingskostenbesluit. Het laatste woord is dat het in de bedoeling ligt te streven naar een zo uniform moge lijke regeling, geconformeerd aan die voor de rijksambtenaren. Hel ww?r in Europa weer min.temp neer gisteren slag Kopenhagen sneeuw -5 1 Londen «eh.bew -3 Amsterdam Brussel 1 Luxemburg Parijs Nice Frankfort geh bew Münehen onbew Zünch sneeuw Geneve Locarno Wenon sneeuw Innsbruck mist Rome onbew Madrid onbew. Majorca zw.bew. HULDRYCH ZW1NGLI zoals hij in ons schoolboekje stond (Van onze onderwijsredacteur) GRONINGEN „Kritische Universiteit er wordt gezegd: dat „kritische" is overbodig; een tautologie. Een univer siteit die zich niet kritisch zou opstellen, is geen universiteit. In de grond van de zaak is dat natuurlijk juist, maar in feite zit het met die kritische houding niet goed. Het ontbreekt aan alle kanten aan zelfkritiek. Merkwaardig dat mensen met een we- tenschappelijk-kritische instelling daarvan zo weinig toepassen op zichzelf, op hun onderwijs en op de maatschappij. QVVOvO PIK OÖOMATA tANfO In de hele academische kring zit een flink stuk zelfgenoeg zaamheid. Bij de hoogleraren en ook bij de studenten. De nieuwe studentengroeperingen gaan soms weer dezelfde kant op als de traditionele. Je kunt ook over wereldhervormingen met heel wat zelfgenoegzaamheid praten". In de rede die hij hield bij de ope ning van het academisch jaar zei prof. dr. J. Th. Snijders: „We moeten niet te zeer schrikken als de stem van de studenten niet precies onze toonhoogte en ons volume blijkt te hebben. Men kan luidruchtige for muleringen horen: de universiteit als instituut van permanente maatschappijkritiek, de universiteit als broedplaats van de revolutie. Maar dat mag ons niet doof maken voor de ernst van de problematiek die de studenten ter sprake bren gen". Hij voegt er nu aan toe: „Onze maatschappij blijkt duidelijk niet in staat een aantal fundamentele vraagstukken op te lossen. Neem bijvoorbeeld de verhouding tussen oost en west, de verhouding tussen arme en rijke landen. Het is een belangrijke winst dat studenten nu met deze zaken bezig zijn; dat ze uit hun isolement zijn gekomen." Verschuiving Uit zijn rede: „Van een buiten- maatschappelijke kaste schijnen de studenten geworden tot het sterkst maatschappelijke geëngageerde deel van de jeugd niet alleen, maar van de bevolking. Het proces is niet be perkt tot een kleine minderheid, zo als sommigen denken. Natuurlijk zijn er min en meer actieve en radi cale figuren maar het is de studen tengroepering als geheel die maatschappelijk in verschuiving is geraakt". Klopt dat wel: dat meer dan een minderheid hierbij betrokken is? De rector haalt een zojuist onvangen almanak van Magna Pete, de Gro- ningsche Vrouwelijke Studenten Club, tevoorschijn. Het boek stelt oorlogsfoto's tegenover vredesjaar tallen. „Als je zo'n almanak van een traditionele vereniging ziet... dat was vroeger ondenkbaar. De maatschappelijke distantie is weg. Er is een toenemend probleembe- wustzijn. Bij de een heviger dan bij de ander, maar je merkt overal dat de studentengroepering in haar geheel naar links is verschoven". Ideaal Op de vraag hoe dan verklaard moet worden dat tweederde van de studenten bij hun eigen verkiezin gen wegblijft, antwoordt prof. Snij ders, dat men maatschappelijke be langstelling niet moet verwarren met interesse voor de studentenpoli- tiek. Verder merkt hij op dat bij elke stroming het werkelijke enga gement een zaak is van een minder heid. „De minderheid moet duidelijk een ideaal stellen. Zij speelt een grote positieve rol: de gezapigheid doorbreken, de meerderheid uit haar inertie halen. Dat is de eigen waar de van de minderheid die ik na drukkelijk wil onderstrepen. Maar ik moet hier wel aan toevoegen dat het bezitten van die eigen waarde de minderheid niet het recht geeft beslissingen naar haar smaak af te dwingen. De minderheid moet proberen meerderheid te worden, maar als haar dat niet lukt, mag zij geen beslissingen gaan forceren. Con creet: het is de plicht van de min derheid voor haar overtuiging op te komen, maar als zij er niet in slaagt voldoende anderen te winnen voor bijvoorbeeld een collegestaking, dan moet een meerderheid van studenten die een college wèl wil bijwonen, dat ook kunnen doen". Het kan wèl Sprekend over de medezeg genschap van de studenten, geeft de Groningse rector als zijn persoon lijke mening dat men de reeks van onderwerpen die in aanmerking ko men voor inspraak, zo breed moge lijk moet nemen, zowel naar de on- derwijskant als naar de bestuurlijke kant. Wie bedenkingen maakt in de geest van „kan dat nou wel?", moet maar eens zijn licht gaan opsteken in Noorwegen waar al decennia wordt bewezen wat er met de medezeg genschap van studenten allemaal kan. Prof. dr. J. Th. Snijders Prof. Snijders maakt alleen een uitzondering voor benoemingen. Niet omdat de studenten daarmee niets te maken zouden hebben (ze zouden er toch eigenlijk op de een of andere manier wèl bij gehaald moeten worden), maar omdat de ge wenste vertrouwelijkheid en deskundigheid het onmogelijk ma ken in een "grote volksvergadering" te behandelen. Wat vindt hij van dc formule die in sommige publikaties van studen ten voorkomt: dat de vertegen woordigers van de studenten louter het standpunt van degenen die hem afgevaardigd hebben, kunnen verde digen en dat ze om van standpunt te veranderen eerst overleg zouden moeten plegen met hun achterban? "Als je werkelijk zo'n strikte last en ruggespraak zou krijgen, heb je geen overlegorgaan meer; dan breek je het overleg in tweeën. Maar het lijkt me dat die eis „mèt last en ruggespraak" kan vervallen als er werkelijk openheid en een goede de mocratische controle is". Prof. Snijders vindt het heel be grijpelijk dat men In de kring der studenten ijvert voor een meer di recte democratie. Bestuursstructu ren en geïnstitutionaliseerde deskundigheid ontwikkelen zich ge makkelijk tot machtsapparaten. Dat is dan ook een reden om ze te con troleren via openbaarheid. (Niet om ze af te schaffen, want dat opent de weg voor een nieuwe macht die meestal minder controleerbaar is). De Groningse rector gaat in menig opzicht akkoord met wat uit studen tenkringen naar voren komt, maar hij plaatst er op diverse plaatsen wel nuchtere kanttekeningen bij. Zo bijvoorbeeld bij het projectonder wijs in het plan voor de Radenuni versiteit: IrEr moet zeker een plaats zijn voor dat werken aan projecten, maar daarom is dit nog niet dè me thode. Als het hele onderwijs zo zou moeten worden ingericht, wordt dat een onmogelijke opgave en een energieverspilling van jewelste. De fout bij het lanceren van die projec tenidee is de mono-methodiek". „Enig geweld" In een discussie (met sudenten van de KrU bij het Thijmge- nootschap) zei prof. Snijders dat men er de studenten dankbaar voor moet zijn dat zij impasses trachten te doorbreken. „Dat gaat altijd ge paard met enig geweld", Vraag: wat heeft U bedoeld met deze uitspraak? Uit het antwoord blijkt dat prof. Snijders een bepaalde betekenis van het woord „geweld" voor ogen heeft gehad die tot misverstanden kan lei den. „Tussen praten en oorlog voe ren ligt een hele scala van actiemid delen Ik reken een staking ook tot geweld. Een docentenstaking waar bij geen examens meer zouden wor den afgenomen, kan gewelddadiger zijn dan dat er iemand wordt afge ranseld. Geweld is geen simpele term. De kracht van een maatregel moet je beoordelen naar de aard van het doel, de aard van het mid del en het mogelijk effect van het middel". In de Nederlandse situatie is prof. Snijders tegen verstorend ingrijpen. „Wanneer de overheden vragen om een gesprek, is geweld onzin. Ik heb wel gemerkt dat je moet oppassen met terminologie. Voor een discussie met studenten zette ik als stelling op: zeer weinig revolutiepogingen realiseren een revolutie; zeer weinig revoluties realiseren enigermate hun ideaal. Maar de term „revolutie" bleek erg dubbelzinnig: een radicale snelle verandering en een geweldda dig middel tot veranderingen". We proberen bet in Nederland vaak met de oplossing van geven en nemen. Spreekt het compromis CJ aan? „Uiteindelijk wel. Maar je moet niet te vroeg water in de wijn doen. Ik wil eerst graag kijken hoever het elastiek kan rekken in de situatie die er nu is. Daarom vind ik het ook prettig nu rector te zijn". Geen karikatuur Willen alle agerende studenten ook tot oplossingen komen? In Duitsland kan men deze redenering horen: de opstandigen zijn niet zo onnozel dat ze niet zouden beseffen dat hun wijze van ageren extreem rechts in de kaart speelt waarom gaan ze dan door? is het er mis schien om begonnen martelaar te worden van een reactionair ingrij pen? Wat vindt V van die gedachte? „Ik zie dit probleem ook wel. Extreme acties kunnen kwalij ke reacties uitlokken. Er kan ook een bedenkelijk spelletje ge speeld worden met de „Verelen- dung", niet gebruikt als theorie, maar gehanteerd als een mecha nisme. Niemand heeft het recht het eerst slechter te maken om dat het dan wel beter zal wor den. Maar we moeten met de voeten op de grond blijven. Ik geloof dat we zeker hier in Nederland, te maken hebben met studenten die oprecht zijn in hun kritiek op de maat schappij. Als iets niet precies in ons eigen straatje past, hoe ven we er nog niet meteen een karikatuur van te maken". (Van een onzer verslaggeefsters) ZLIRICH Morgen 1 januari 1969 herdenken de Zwit serse kerken hun reformator Zwingli. Het is dan 450 jaar geleden dat hij werd aangesteld tot pastoor van de domkerk in Zurich waar zijn belangrijkste werk als hervormer tot stand kwam. Zijn functie werd 450 jaar geleden In 1519 die van „Leutpriester" niet zozeer een gemoedelijke Zwitserse benaming als wel een aanduiding in de middeleeuwer van een geestelijke, die speciaal met de zielszorg was be last. In Nederlandse termen komt het neer op ..wereldheer". Op school leerden we, dat Zwingli voor de reformatie in ons land veel en veel minder van betekenis is ge weest dan Calvijn en Luther. Je keek dan wat meewarig ln het boek naar het plaatje van de man met de hoed-pet. die bij ons de top niet had bereikt. sneeuw l.bcw. mist PARIJS Jacques Nemon de vijfde patiënt die ir. Frankrijk een nieuw hart kreeg, is in een zieken- j huls te Suresnes overleden. Zijn toestand ging snel achteruit toen zich afstotingsverschijnselen hadden voor- l gedaan. In Zwitserland is zijn invloed ech ter des te groter geweest en zelfs op een breder terrein dan alleen dat van de theologie Bij de herdenkingen wordt dezer dagen namelijk ook aan dacht besteed aari zijr. sociale en po litieke activiteiten, waarmee hij evenals met riin bijbeluitleg baan- Zürich. Als pastoor van de domkerk in die brekend werk heeft verricht. Toch heeft Zwingli zelf niet meer gewild dan alleen de Bijbel voor de mensen verstaanbaar te maken. Hij begon hiermee in Zurich. In plaats van over perikopen door de kerk uitgezochte gedeelten besprak hij de Bijbel deel voor deel. Hij maakte we kenn-s met he' werk van Luther voor wie hij veel bewondering had. maar hij gin? '-«tl» eigen weg Dat was ai begonnen toen hij stu deer Je order Wvttenbach Deze raad de hem aan dc Bijbel te gaan lezen iets dn' rnor üp *iv' onTebrul,<'eMjk was. Toen hij pastoor werd In zijn eerste plaats Glarus ging hij Grieks studeren om de Bijbel in de grond taal te kunnen lezen. Enige jaren was hij veldprediker, waarna hij naar Ein- siedeln ging en ten slotte naar stad fungeerde hij eigenlijk niet al leen als geestelijke, maar ook als burgemeester, schrijver en ad viseur. Had hij reeds eerder van zich doen spreken toen hij het vechten in vreemde krijgsdienst van de Zwitsers ook om de gevolgen voor het land veroordeelde, nu kantte hij zich te gen de misstanden onder de priesters, in de kloosters en in de curie. Met andere priesters pleitte hij voor afschaffing van het verplicht celibaat. In het geheim trad hij in 1522 in het huwelijk met Anna Reinhart. Zwingli kon zich als pastoor van de domkerk niet aan alle opgeworpen vragen ln die ''oerlge tijd onttrekken Tot tweemaal toe organiseerde een raad In Zürich "en dlsouut, waaraar zeshonderd mensen deelnamen Zwingli stono in het middelpunt. Hi stelde ln 67 stPllinger het programnv van hervorming op. waarin hij oj grond van de Bijbel nieuwe bezlnninr op de christelijk* boodschap, he» we zen van de kerk en opheffte<? van d. misstanden wensti Het kwam niet tot een vergelijk ook bij de tweede keer niet. Maar de raad gaf te kennen, dat Zwingli ge woon met zijn verklaring van het Evangelie moest doorgaan. In 1524 brak de reformatie door. De raad verbood processies, over fresco's werd witkalk gesmeerd, het altaartafel werd opgeruimd en de re likwieën op het kerkhof begraven. Op aanraden van Zwingli werden de missen afgeschaft Hij maakte daarna een proeve voor een evangelische avondmaalsviering, die voor het eerst op groene donder dag in 1525 werd gebruikt, DEN HAAG - De Tweede-Kamer leden Engelbertink en Boot (beiden kath.) vragen de ministei van onder wijs en wetenschappen of het juist is dat een aantal studenten in financiële moeilijkheden verkeert als gevolg van vertraaedp uitbetaling van stu diebeurzen Zij 'nformeren naai de oorzaak an die vertraging en naar het aanta' studenten .1at hiervan nadeügp ge volgen ondervindt Terslnfte wilier de Kamerleden wten welke maatre gelen dp ninister denkt te nemen om aan de vertraagde uitbetaling een eind te maken. NED. HERV. KERK Beroepen te Zoetermeer (vac. H. K. v. Wingerden): J. Koele te Nijkerk; te Nunspeet; J. H. Vlijm te Krimpen a. d. IJssel; te Rotterdam-Zuid (wijkgem.- Slotboom): D. Bouman te Garijp; te Zie- rikzee (toez.): J. v. d. Schee te Hooge- veen. Beroepen te Rotterdam als jeugdpred. (vac. W. R, v. d. Zee): B. J. Blaauwen- draad te Etten-Leur (N.B.). Bedankt voor Velp (as. vac. W. de Jong - toez.): J. F. M. v. Malssen te Schingen; voor Ede (vac. J. v. d. Heu vel) C. J. P. Lam te Pqtten; voor Voor burg: Joh. Dijkstra te' Kampen; voor Emmastad (Curacao): L. Wieringa te Eefde. GEREF. KERKEN Beroepen te Haamstede: kand. W. v. de Kooij te Den Haag; te Westerveld- Zevenaar: J. J. Nijen te Lemele, die dit aannam. Aangenomen naar Zweeloo: kand. W. F. Fokkema te Groningen, die bedankte voor Twijzel en voor Warffum. EVANG. LUTH. KERK Aangenomen naar Deventer: A. Kalis te Woerden. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Bedankt voor Brampton (Can. Ref. Church): A. P. v. Dijk te Nieuw Leusen (O.): voor Utrecht-centrum: J. M. Goed hart te Drachten. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Amsterdam-Nieuw- West: H Biesma te Stadskanaal. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Franklin Lakes (N.Y. - V.S.): H. Rijksen te Gouda. SCHIPHOL Met een order van Air Congo voor acht F-27 Friendship! lebben de Fokker vliegtuigfabrieken en Fokkers Amerikaanse licentiehou der Fairchiid-Hiller thans 500 exem plaren van dit succesvolle tweemoto* rige turboprop vllogtuig verfcooht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2