OOK RUSSEN WILLEN VREDE OPLEGGEN" Commentaar UW EIGEN KRANT Regering: advies over cao-metaal I l„ Komende nacht wordt f 7 miljoen verknald Bedrij fsleven moet open kaart spelen WENST EEN GOED 1969 Het Kwartet Veiligheidsraad is het nog niet eens Eindigt U het jaar met deze bon? U krijgt dan gratis deze rookverdrijver Ibon Biafra: 48 doden na Nigeriaans bombardement JAMIN biscuits Dezelfde HÉT WEER SPREUK CA'F over arbeidsmarkt planning: Nederlanders pessimisten Ijonair wordt onderminister van defensie in VS .riatr ...-_-oS Nieuwe LeMse CouramU Dinsdag 31 decembsr 1968 - 49sl» |aargan» Directeur: F. Diemor Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is gheblevcn mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Veiligheidsraad, vergadert V) Prinses Cecile de Bourbon Parma, zmter van prins Carel Hugo, is gis terochtend met de DC-8 van Air Charter uit Sao Tome op Schip hol aangekomen en naar paleis Soestdijk vertrokken. NEW YORK Rusland heeft zich aangesloten bij de op roep van Frankrijk, dat de grote mogendheden de elkaar bestrij dende partijen in het Nabije Oosten een vreedzame regeling op leggen. Dit betekent, dat Israël eerst zijn troepen uit de bezette gebieden moet terugtrekken en maar moet afwachten, wat de Arabische landen er tegenover stellen. Ook Engeland meent, dat de grote mogendheden zich niet langer afzijdig mogen houden, omdat de kringloop van gewelddadigheid tot grotere ram pen kan leiden. Het wil ook ontrui ming van bezet gebied, maar erkent, dat Israël recht heeft op een bestaan binnen veilige grenzen en gevrijwaard moet blijven van voortdurende in timidatie en acties van buitenaf. Intussen is de Veiligheidsraad er nog niet in geslaagd een resolutie te produceren, waarin Israël wordt ver oordeeld. Vanavond wordt wellicht een resolutie ingediend, waarin Is raël wordt veroordeeld en Libanon recht op schadevergoeding wordt toe gekend. Men was het er echter nog niet eens over, of de raad tot dit laatste gerechtigd is. Enkele honderden jongelui hebben vannacht tijdens het debat in de raad een sympathiebetoging voor Israël gehouden. Leden van de veiligheids politie van de VN sloten de toegangs poorten tot de gebouwen en hielden hun wapenstokken gereed. De stads politie van New York wist echter te voorkomen, dat er moeilijkheden ont stonden. Libanon Premier El Yafi van Libanon heeft gezegd, dat zijn land de Palestijnse commando's blijft steunen. „Mensen, wie men hun land heeft afgenomen, rik geef op als nieuwe abonnee: I Plaats: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". IDe nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordno. 267, Leiden. DEN HAAG Ter voorbereiding van de discussie in de ministerraad maandag a.s. over het ontwerp-eao voor de metaalindustrie en de loon politiek in het algemeen heeft minis ter Roolvink de Loonpolitieke Ad vies Commissie (LAC) om advies op korte termijn gevraagd over het metaaleontract. De regering is ver plicht het advies van de LAC te vra gen alsvorens een bepaling van een cao onverbindend te kunnen verkla ren. In het kontract voor de metaalin dustrie is een loonsverhoging van procent per 1 januari opgenomen en nogeens twee procent op 1 juli van dit jaar; een gemiddelde loon stijging dus van 6V2 procent over het gehele jaar. waarbij aan het eind van 1969 de kontrakt'lonen met 7% pet. zullen zijn gestegen. Tien procent Samen met andere verbeteringen en autonome loonstijgingen (promo ties en periodieke verhogingen) stij gen de loonkosten in de metaalin dustrie volgend jaar met bijna tien procent. Hetzelfde is het geval bij Hoog ovens en in de konfektie- en textiel- indusrie. Het kabinet ziet zioh dus gesteld voor de vraag of volgend jaar de loonkosten in het Nederland se bedrijfsleven met circa 10 procent omhoog kunnen. De vakbeweging maakt zich sterk voor deze zaak, omdat bij deze loon kostenstijging de reële inkomensver betering voor de werknemers nog slechts gering is. Dit laatste is juist, indien men de verbeteringen over het hoofd ziet, die tot stand komen via de sociale ver zekeringen. Dit zijn collectieve ver beteringen, die men niet maandelijks in het loonzakje ontvangt, maar die toóh een versterking inhouden van de sociale positie van de werknemer bijvoorbeeld bij tegenslagen en pen sionering. Niet afkeuren moeten dit met alle mogelijke mid delen terug zien te krijgen", zei hij. Waarschijnlijk was deze opmerking bedoeld om de kritiek tot bedaren te brengen, die hij te verwerken kreeg. Een krant schreef, dat de Israëliërs vier uur lang ongestoord hun werk hadden kunnen doen en dat zij daar na naar huls gingen alsof zij aan het picknicken waren geweest. In Athene ontkende de Arabier Issa, de bedoeling te hebben gehad, mensen te doden of te verwonden bij de aanslag op het Israëlische vlieg tuig. Wel zei hij het toestel ergens anders vernietigd te zullen hebben als dit niet in Athene zou zijn ge lukt. Schade De assaradeurs van Lloyd hebben besloten, hun deel te vergoeden van de schade, die aan vliegtuigen op de luchthaven van Beiroet is aangericht Andere maatschappijen zullen waar schijnlijk dit voorbeeld volgen. In tussen is vrijwel zeker,' dat de ver zekering van vliegtuigen in het Na bije Oosten duurder zal worden. Op vele vliegvelden zijn extra vei ligheidsmaatregelen genomen. Op en kele luchthavens in West-Duitsland moeten Israëlische en Arabische vliegtuigen zover mogelijk van elkaar komen te staan. Libanon heeft van veel kanten hulp gekregen voor zijn gehavende lucht vloot. Ook Rusland bood „onbeperkte steun". Van Libanese zijde werd ech ter getwijfeld of van het aanbod gebruik wordt gemaakt, omdat het bijzonder moeilijk zal zijn, op Russi sche toestellen over te schakelen. LAGOS Radio-Biafra meldde gisteren dat er zondag bij een bom bardement van de federale Nigeri- aanse luchtmacht op vluchtelingen kampen en een kerkgebouw bij Port Harcourt minstens 48 mensen om het leven zijn gekomen. De meeste doden zijn vrouwen en kinderen, die na af loop van de mis de kerk uit kwamen, aldus radio-Biafra. PRAAG De controverse in Tsje- choslowakije over de vraag of parle mentsvoorzitter Josef Smrkovsky zijn functie na de federalisatie van Tsje- choslowakije behouden zal of aan een Slowaak zal moeten afstaan, schijnt zich opnieuw toe te spitsen. Het pro- en contra-Smrkovsky kwam gisteren weer in de demonstraties tot uitdruk king. gesorteerde 300 gram van 69 voor 59 niet te geloven voor die prijs! politiek en niet mo de beslissing van een enkele minister. De vijf procent die ambtenaren per 1 januari krijgen wijst op een goedkeuring van de cao-metaal. De 5,5 procent per 1 januari in de me taalindustrie kan immers moeilijk af gekeurd worden, wanneer de over- hei de ambtenaren op dezelfde da tum vijf procent voorschot geeft, waarop in de loop van het jaar dan nog een aanvulling volgt. Record-omzet in vuurwerk LEEUWARDEN Directeur P A. de Bruin van de Eerste Nederlandse Kunstwerkfabriek in Leeuwarden schat dat er de komende nacht door Nederlan ders voor ongeveer zeven mil joen gulden zal worden ver knald. Met andere fabrikanten is de heer De Bruin van mening dat*er dit jaar een record-omzet aan vuurwerk is bereikt. De Eerste Nederlandse Kunstwerk- fabriek heeft dit jaar ruim 80 miljoen stuks vuurwerk omgezet. Rotje en vuur pijl zijn nog altijd de meest verkochte artikelen. Over de ongelukken, die steeds weer gebeuren, zegt de heer De Bruin: „Op ieder stuk vuurwerk of het nu een rot je is of een vuurpijl staat een gebruiks aanwijzing. Indien men zich daaraan houdt kan er niets gebeuren. De meeste narigheid is een gevolg van baldadig heid." Gevaarlijk NIevrouw dr. J. Schapper-Kimmijser, secretaresse van de Nederlandse Ver eniging Ter Voorkoming van Blindheid, gelooft dat er geen ongevaarlijk vuur werk bestaat. Naar onze indruk is minister Rool vink er niet op uit de cao-metaal af te keuren, maar anderzijds is het de verantwoordelijkheid van de regering na te gaan, wat de gevolgen van een dergelijke kontrakt zijn voor onze totale economie en op welke wijze het evenwicht zo goed mogelijk be waard kan blijven. Het advies van de LAC kan van belang worden voor liet te volgen beleid van het kabinet. In deze kwes tie gaat het duidelijk om kabinets in onze Oudejaarsbijlage kij ken we achterom ook naar de blije dingen van 1968 maar wagen wij vooral een blik in de toekomst en wel over een breed front. De jaarwisseling zal een win ters karakter hebben. Gisteravond daalde de tempe ratuur in het zuidwestelijke deel van ons land sterk met in West- Brabant min 14, op Ypenburg min 13 en op de luchthaven van Rotterdam min 12 graden. Later in de nacht steeg de tem peratuur door een toenemende zuidwestenwind zodat in de voor middag plaatselijk al wat lichte dooi werd waargenomen. Er pas seert een storingsfront met en kele sneeuwbuien waarna de wind in een noordelijke richting draait. In de komende avond en nacht vriest het weer licht tot matig met kans op gladde wegen. Deze situatie zal ook de eerste januaridagen aanhouden met nog steeds kans op sneeuwval. Vooruitzichten voor woensdag en donderdag: Wisselvallig winterweer met af en toe neerslag en minder lage temperaturen, vooral in de kust gebieden. De beste opvoedingsmethode voor een kind is, het een goede moeder te verschaffen. MORGENSTERN lljj de dierenarts. Woensdag: Zon: minder 40 procent; Min. temp.: 0 tot 6 graden onder normaal Max. temp.: 1 tot 6 graden on der normaal; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent; Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 31 december: zon op 08.48, onder 16.38: maan op 13.39 onder 06.15. 3 januari volle maan. 1 januari: zon op: 06.48; onder: 16.39; maan op: 14.10: onder: 07.26. 3 januari volle maan. Deze twee jongetjes laten zien hoe het NIET moet: vuurwerk mag nooit zo dicht bij het gezicht worden aan gestoken. Zij schat dat er elk jaar enige hon derden ogen door vuurwerk worden verwond. „Het zal wel nooit lukken het afsteken van vuurwerk geheel te ver bieden", zegt ze. „Ik kan hooguit de volwassenen vragen of zij alleen zelf het ^«pJmb^^schap' ^c^wijks*?,j.iflg, nyiiu de Apoilo-8 feston onderworpen aan tl/^Jhzorg" van hun historische rtmntèvlucht. Zij moeten vele vragen beantwoorden, die toe komstige maanvluchten van nut kunnen zijn. Op de foto boven van links naar rechts Lovell, Borman en Anders, die vrolijk verslag doen van hun bevindin gen. Nog een foto uit de Apollo-8, ditmaal van de zogenaamde ach terkant van de maan, die vanaf de aarde niet zichtbaar is. De opname is gemaakt op een hoogte van 69 nautische mijlen, de af stand tot de horizon is ongeveer 275 mijl (onder). J^EN vreemd woord, dat hierboven staat. Een woordt dat niet bij zonder "in" lijkt. Het jaar 1968 is immers ook hier door gekenmerkt geweest, dat er so bitter weinig „hetzelfde" is gebleven. Alle overzichten van vandaag zullen erop wijzen dat er dit jaar zo veel is veranderd. Het was een jaar van enorme ge beurtenissen, al dadelijk in de fei telijkheid der dingen. Daarnaast echter was het ook een jaar van enorpie verschuivingen in de denk werelden. Er is dit jaar heel wat op de helling gezet. Weinige zaken werden niet aan een revisie onderworpen. Waren er zekerheden onder ons, het mocht wat, ze moesten zich opnieuw waar maken. Zo zijn er heel wat onzekerheden bij gekomen, in dit jaar van stroomver snellingen, en velen onder ons is het vreemd te moede. Inderdaad, er ia niet zo heel veel „hetzelfde" geble ven integendeel is alles anders geworden. En toch of wellicht juist daarom hebben we boven dit stukje dat woordje „Dezelfde" geschreven. De lezer weet waarop het doelt op Wie het doelt. Op Hem die Dezelfde blijft, ook dan wanneer onze kijk op Hem, ons zicht op Hem. misschien al evenzeer aan de algemene verande ring in het denken begrepen is. Hijzelf blijft Dezelfde. Niet in de zin van de onverstoorbare en van dege ne aan wie dit alles voorbij gaat. Maar wel in de zin van het rust punt, ook in ons bestaan. Ook bij ons dagelijks kennisnemen van de gebeurtenissen, per radio, per tele visie, en ook per krant. Er is toch ergens iets bestendigs, er is Een die bestendig is, die blijft. Met Wie we ook het nieuwe jaar zullen ingaan. Dat jaar zal in allerlei opzichten een voortzetting zijn van het jaar dat ging. De veranderingen zullen nau welijks afnemen; de stroomversnel lingen zullen nog heviger zijn; nog ongcdachter verten zullen zich voor ons openen. En we zuilen nog veel meer reden hebben ons hulpeloos en onzeker te voelen. Maar Hij blijft dezelfde, ook in Zijn beloften en in Zijn gaan mèt ons. Het wordt ook ditmaal Zijn jaar. BELGRADO Zaterdagavond zijn in Belgrado zestig tnensen ver oordeeld tot gevangenisstraffen van 15 tot 30 dagen omdat zij hadden deelgenomen aan demonstraties in de autonome provincie Kosovo verleden maand. Deze demonstraties waren volgens het persbureau Tanjoeg geor ganiseerd door Albanese nationa listen. Een persoon was erbij gedood. vuurwerk willen afsteken, want ook bij de oudere jeugd is het niet vertrouwd." Over rotjes: „Als vader ze toch wil afsteken, laat hij het rotje dan op een stoeprand leggen. Nooit een aantal rot jes tegelijk afsteken." LONDEN Van de mensen in tien verschillende landen geloven alleen de Britten en de Nederlanders dat 1969 nog meer tegenspoed zal bren gen dan het afgelopen jaar. In ons land blijken volgens een opiniepeiling van Gallup zelfs nog meer pessimis ten te zitten dan in Engeland. Overigens kunnen de Engelsen vol gend jaar hun lol ook niet op, vindt 41 procent van de Britten. Slechts twintig procent dacht dat het volgend jaar allemaal wat beter zal gaan. In Nederland is dat percentage iets ho ger (23 procent) maar dat komt door dat in ons land een kleiner aantal mensen .het nog niet weten". WASHINGTON David Packard, een miljonair en fabrikant van elek tronische instrumenten in Californië, is gisteren benoemd tot onderminister van defensie. De benoeming werd be kendgemaakt door de komende mi nister van defensie Meivin Laird. UTRECHT Wil de nieuwe Raad voor de Arbeidsmarkt met enig succes kunnen werken dan zal het bedrijfs leven alle geheimzinnigheid moeten laten varen, zo meent het Christelijk Nationaal Vakverbond. In zijn orgaan De Gids schrijft het CNV dat er veel meer zal moeten wor den gedaan aan een systematische opzet van de plannen, wil er in de toekomst steeds voldoende werkgelegenheid zijn voor iedereen en wil men op tijd vol doende mensen kunnen opleiden voor allerlei beroepen. En dat is, aldus het CNV. alleen mogelijk indien lang ge noeg van tevoren bekend is welke ont- wikkeliingen kunnen worden verwacht, ook met de automatisering. „Het tijdig bekend worden van de nodige gegevens is een kernpunt in het toekomstige arbeidsmarktbeleid. Daar tegen verzet zich de geest van geheim zinnigheid die nog in grote delen van het Nederlandse bedrijfsleven hoogtij viert Die geheimzinnigheid wordt gewoon lijk verdedigd met het argument dat de concurrentie niet mag weten wat de plannen zijn. Maar daarbij ziet men dan toch over het hoofd, dat juist door die geheim zinnigheid en concurrentievrees ernstige moeilijkheden kunnen ontstaan, zowel voor het eigen bedrijf of de bedrijfstak (personeelsvoorziening) als voor de totale ontwikkeling in Nederland," al dus het CNV. Het vakverbond voegt daaraan toe dat een gezonde groei vereist dat „men eens wat minder gaat denken in termen van enge concurrentie en veel meer in een geest van samenwerking en saam horigheid." Op Nieuwjaarsdag zal ons blad niet verschijnen. Als het uitsluitend om uiv dagelijkse huisvriend de krant gaat, dan kunnen we u vertellen, dat er voor 1969 tal van attractieve activiteiten op stapel staan. Wij zijn van mening, dat ook een goede krant altijd nog beter kan en op deze laatste dag van 1968 nemen wij afscheid van u met de belofte, dat wij uw krantQnög meer aan de hoqgste eisen gaan aanpassen. En ten slotte: de ivens, dat het u in 1969 goed zal mogen gaan. Met u en alle lezers, die we nu hebben en die we in 1969 zullen krijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1