n Oudejaarsf eestje... cadeau-idee neem iets eQSÖG©? mee Commentaar Israël nam wraak: dertien vliegtuigen vernield Sfeervolle doopdienst in Domkerk Uit de Haagse hof geplukt Chinezen beproefden met succes H-bom Oorzaak a PANIEK OP LUCHTHAVEN BEIROET Gevangenisstraf voor drie Russen Brand maakt 11 mensen dakloos Advocaten genoeg voor Arabische terroristen Professor Sedov: in mei 69 Amerikaan op de maan In Vietnam geen Niemvjaarsbestand (in fraaie geschenlcverpakking) 5 MAANDAG 30 DECEMBER 1968 kan men bewondering hebben voor de wyze, waarop de Is- k raëlische operatie op het vliegveld soor, van Beiroet werd uitgevoerd, de daad /an dient zonder meer te worden af gekeurd. Israël heeft het recht In eigen hand genomen sinds de Veiligheidsraad in 'me? gebreke blyft toe te zien op naleving I van het bestand in het Nabije Oosten tere* en Arabische commando's hun gang t wi *aan" Het heeft geen vertrouwen meer in de Ver, Naties en zal zich dan ook weinig gelegen laten liggen aan de kooj veroordeling, die de Veiligheidsraad ;er <i ongetwijfeld over de Israëlische te- n- 0 genactie zal uitspreken. De raad dient dan ook te beseffen, "j dat zulk een vonnis slechts betrekke- r °i lijke waarde heeft, als het niet tevens net de terreur veroordeelt, die Israël er telkens toe brengt, terug te slaan. Zolang de Arabische landen terreur- jngdaden aanmoedigen en tegelijkertijd doen, alsof zij er niets mee te maken 5 gt willen hebben, saboteren zij het stre ed -v ven naar vrede in het Nabije Oosten. De tegenmaatregelen van Israël kun nen er evenmin toe bijdragen, dat een a oplossing wordt gevonden voor het kj i conflict met de Arabische landen, die spoe de ene vernedering na de andere ko moeten ondergaan, it f Daarom moet worden gehoopt, dat de Veiligheidsraad niet volstaat met ver- i oordeling van Israël en vervolgens de zaken laat zoals zy zyn. Dat zou van I weinig verbeeldingskracht getuigen. Ij De raad dient de jongste incidenten ^..j aan te grijpen om een eind te maken aan het gebruik van geweld aan ng g we,ke me ook en overleg (in wel- ke vorm dan ook) over een vreedzame m j regeling op gang te brengen. e w Er zyn aanwijzingen dat Rusland in an 1 principe bereid is aan het zoeken naar een oplossing mee te werken. In hoever hier waarde aan mag worden van toegekend moet nog bljjken. 1(jel 1° de Veiligheidsraad kan de Russi- ine sche bereidheid op de proef worden tot gesteld. De behandeling van de klacht tegen Israël biedt daartoe de gelegen- nviB heid. Zy dient te worden benut, J_ guJ kü Ede g >rte tste- de vas Ij g i idet ver. het| ten •ach ma) a en aan en igen s w va caadi leel best B tK De •an den rerd IS kaas uit het vuistje de t van twee vuistjes één gedachte TEL AVIV /BEIROET Bij een door Israëlische comman do's uitgevoerde vergeldings- aktie tegen het vliegveld van de Libanese hoofdstad Beiroet zijn zaterdagavond dertien toestel len van Arabische luchtvaart maatschappijen verwoest. In Li banon is de staat van alarm af gekondigd. Bij de aktie vielen geen do den of gewonden. De comman do's hadden opdracht mensenle vens en eigendommen van niet- Arabische maatschappijen te spa ren. De militairen werden be schoten door eenheden van het Libanese leger. Allen keerden echter veilig op hun basis terug. De aanval' werd uitgevoerd door twee helikopters, die vanuit zee op de luchthaven aanvlogen. Ze ontwe ken daarmee de radar van de Liba- ARABIEREN DACHTEN AAN OPNAMEN VOOR SPEELFILM MOSKOU Drie jonge Russen zijn de afgelopen week volgens in Moskou circulerende berichten in Le ningrad tot in totaal acht jaar gevan genisstraf veroordeeld, wegens het in bezit hebben, het kopiëren en het verspreiden van anti-Sowjetlitera- tuur. Volgens de berichten, die afkomstig zijn van kennissen van de veroor deelden, gaat het om de 33-jarige ju ridische adviseur Joeri Gendler, de 30-jarige chemisch ingenieur Lew Kwasjewsky en de 33-jarige inge nieur Anatal Studentkow. Gendler en Studentkow, die schuld hebben bekend, kregen resp. drie en één jaar; Kwasjewsky, die de feiten toegaf, maar het strafbaar karakter ervan ontkende, vier jaar, aldus deze berichten. De drie mannen zouden op 1 au gustus in het huis van Gendler zijn gearresteerd, toen zij bezig waren een protest tegen de inmenging in Tsjechoslowakije samen te stellen. Dit feit zou echter niet ten laste zijn gelegd. AMSTERDAM Bij een brand in een woning in Amsterdam-noord zijn zaterdagmiddag elf mensen dakloos geworden. De brand brak uit in de woning op de eerste étage en breidde zich uit naar de erboven gelegen zolder. De bewoners, het acht kinderen tellende gezin G. P. Dix, werden door de Rampendienst elders onderge bracht. Op het moment van de brand waren alleen de heer Dix (40) en vier van de kinderen thuis. Zij konden het huis tijdig verlaten. Het benedenhuis liep waterschade op. De bewoonster hiervan, de 78-ja rige mevrouw M. F. Veraa kon bij kennissen haar intrek nemen. Het vuur ontstond doordat het 3-jarig dochtertje met een brandend waxinelichtje te dicht in de buurt van de kerstboom kwam, waardoor deze vlam vatte. ncse luchtmacht. De verrassing was volkomen, vooral ook omdat de Liba- nezen op het vliegveld dachten, dat de helikopters uit eigen land kwa men. Toen de Israëliërs boven het vlieg veld waren, losten ze waarschu wingsschoten. Na te zijn geland sprongen veertig para's op de rolbaan en bliezen de vliegtuigen één voor één op. Uit een toestel werden be manning en passagiers gehaald. Ook een benzinetank ging in vlammen op. De hele aktie duurde niet langer dan drie kwartier. Nog uren later was Beiroet verlicht door de vlam men van de als fakkels brandende vliegtuigen. SPEELFILM Terwijl de aanval gaande was bé- vonden zich ongeveer 1500 mensen, passagiers en personeel, op het vlieg veld. Sommige dachten eerst aan een militaire oefening of aan opnamen voor een speelfilm. De commando's, die Arabisch spra ken, zorgden er voor dat iedereen zich in veiligheid kon stellen. Ze wierpen rookbommen op de toe gangswegen tot het vliegveld en wis ten daarmee te voorkomen, dat het Libanese leger hen zou aanvallen. Toen militairen en politie aan het eind van de aktie toch het vliegveld probeerden te bereiken, vuurden de commando's in de lucht. Het kwam niet tot een echt vuurgevecht. De meeste vernielde toestellen wa ren van de Middle East Airlines. De totale schade wordt over zeker 150 miljoen gulden geschat. De toestel len waren verzekerd bij Lloyd, maar het is niet zeker, dat deze maatschap pij de schade zal vergoeden. PANIEK President Helou van Libanon be zocht het vliegveld enkele uren na de aktie en een uur voordat twee Israë lische straaljagers opnieuw paniek in Beiroet zaaiden. De toestellen maak ten foto's van de aangerichte schade. De Libanese luchtmacht kwam ook deze keer niet in aktie. Negen van de verwoeste toestellen waren straalvliegtuigen van het type Caravelle, Cornet en Boeing. Een Boeing van de Pan American Air ways en een van de British Euro pean Airways waren na de aktie de enige onbeschadigde toestellen op het vliegveld. Het Israëlische ministerie van bui tenlandse zaken gaf zondagmorgen een verklaring uit waarin de aktie werd bestempeld als een vergeldings- agtie voor de aanslag op het El Al- vliegtuig, vorige week op de lucht haven van Athene. Daar kwam een passagier bij om het leven en werd een stewardess gewond. EL FATAH De regering in Tel Aviv hoopt met deze aktie te voorkomen dat de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie El Fatah, die zich verantwoordelijk stel de voor de aanval op het El-Al-toe- stel, zich in de toekomst van nieuwe akties zal onthouden. ATHENE Iraakse, Algerijnse en Syrische advocaten hebben aangebo den de twee Arabische terroristen, die vorige week op het Atheense vlieg veld een Israëlisch straalpassagiers- vliegtuig aanvielen, te gaan verdedi gen. Er zouden er reeds in Athene zijn aangekomen. In de Griekse hoofdstad zijn de beide daders zaterdag voor de rechter-commissaris geleid. Ze zijn officieel in staat van beschuldiging gesteld. De Israëlische stewardess, die bij de aanval werd gewond, gaat goed vooruit. ISTANBOEL De Turkse politie heeft zaterdagavond met machinege weervuur een Amerikaanse toerist gedood, die in een aanval van razer nij vier mensen, onder wie een poli tieman, had doodgeschoten en drie verwond. De wilde schietpartij vond plaats in het 'hoofdbureau van politie bij de haven van Istanboel. De toerist, een 33-jarige man uit San José (Cali- fornië), was aangehouden omdat men hem verdacht van handel in verdo vende middelen. MOSKOU/HOUSTON De Russische professor Leónid Sedov, „vader" van de Spoetniks, meent dat de Amerikanen in mei 1969 in staat zijn een mens op de maan te zetten. In een vraag gesprek met de Moskóuse corres pondent van het Italiaanse blad La Stampa zei Sedov: „Het zal een uiterst moeilijke onder neming zijn, maar ik geloof zeker, dat de Amerikanen over de kennis en de noodzakelijke technische middelen beschikken om dit doel te verwerkelijken." nitól bel be UI 0< endi are ari larl -v BOOR abel min) De mevrouw tegenover me in de trein straalde! Terwijl ik probeerde de koude ril lingen, die bibberig over mijn rug streken te beheersen en zo onopval lend mogelijk mijn voeten beurte lings over het andere been te strij ken in de hoop zo wat warmte op te wekken, zat zij daar één en al tevre den behaaglijkheid. Ze keek me aan en ik zag als het ware de stroom woorden naar haar lippen wellen. „Was het niet enig? Wat een kind hè? Heerlijk...." Ik keek zo verwonderd, dat ze opeens, wat betrok: „Hebt u niet ge keken? Ik wel. Ik moet naar mijn kinderen, maar ik heb gezegd: ik kom een treintje later dan gewoon lijk. Eerst naar de televisie kijken.... Ik zou het niet hebben willen mis sen. Die kleine handjes in de doop vont en wat is dat kind vlug...." „O," zei ik, „Wat enig, hebt u de doop gezien?" „En of, prachtig. U had echt ook moeten kijken...." Net schoot er weer zo'n kil- tescheut omhoog, als joeg de warm te die nu mijn voeten bereikte de laatste restjes kou uit me. „Ik kon niet, ik zat in de kerk...." klapper den mijn tanden wat vreemd. Ze was sprakeloos. „Maar dan...." Moeizaam heb ik het uitgelegd. Dat voor me rijen dikke nertshoe- den zaten en brede manneruggen in overjassen. Schouder aan schou der, zodat er geen gaatje was om door te gluren. Alleen als de gemeente ging staan en ik dan onwelvoegelijk mijn toch al lange lijf op de tenen verhief, wat de achter mij staanden Ooggetuige waarschijnlijk wel heeft doen mor ren, kon ik een glimpje opvangen van de hoeden en voorhoofden van doopouders en peten. Het enige voordeel van mijn plaatsje was, dat ik als het ware uit mijn bank een zijdeur uitrolde en na de dienst snel kon omlopen, ter wijl de doopstoet nog in de consistoriekamer was. Zo kwam ik bij de uitgang aan de Domstraat, waar rijen dik op het trottoir in de kou wachtten. Omdat ik niet voor die kleumen- den mocht gaan staan, die hun ge duld beloond wilden zien, kreeg ik een plaatsje naast de motorkap van de eerste AT-wagen. Zo heb ik fijn gezien hoe over de kanten jurk van de dopeling een heerlijke enorme wollen doek geslagen was. Zo'n ou derwetse met ribbeltjes gebreid, wat vergeeld door de tijd. Hoe de lange kordate broek van prins Willem Alexander van koningsblauw flu weel was met een brede ceintuur om het middeltje. Toen prins Claus hem optilde kwam er boven het witte sokje in het lakschoentje een stukje been bloot, want hij trappel de van pret om gauw in de auto te komen. En ook gezien, dat hij waarschijn lijk het blondste kind van Neder land is. want witter kan het niet.... De doop heb ik tenslotte ook ge zien, 's avonds op de televisie... De drie Amerikaanse astronauten Borman, Lovell en Anders zijn inmid dels met hun gezinnen herenigd. Dui zenden inwoners van Houston, waar de vrouwen van het drietal hun echt genoten om de hals vielen, bereidden de maanreizigers een stormachtige ontvangst. Tevoren werden de astronauten aan boord van het vliegdekschip Yorktown door zeventien artsen aan een grondig medisch onderzoek onder worpen. In een medisch bulletin werd gezegd dat zij moe waren; niettemin hebben de proeven waaraan zij wer den onderworpen, geen enkel teken van welke ziekte dan ook opgeleverd. Dr. Clarence Jerrigan, hoofd van de medische staf op de Yorktown, zei, dat alleen Lovell oogdruppels nodig had door de inwerking van het licht in de Apollo-cabine. Promotie President Johnson heeft de lucht machtmajoor Anders bevorderd tot luitenant-kolonel. Zijn twee metgezel len. Borman en Lovell. waren reeds bevorderd tot resp. luchtmachtkolonel en kapitein bij de marine, na hun vlucht om de aarde in de Getnini-7, in december 1965. Na het welslagen van de maanreis stuurde premier De Jong namens de Nederlandse regering en het Neder landse volk een gelukwenstelegram naar president Johnson. Ook minister Luns deed hetzelfde. De woordvoerder van de Egypti sche regering, Zayat, gaf als com mentaar op de geslaagde maanvlucht: „Wij zijn allen met het volk van de VS trots op de prestatie van de drie astronauten". Hij noemde het experi ment „het grootste wonder van onze tijd". De redactie van het Tsjechoslowaak- se jeugdblad Mlada Fronta heeft de drie astronauten intussen uitgenodigd voor een bezoek aan Tsjechoslowa kije. Astronauten van Apollo ..mannen van het jaar" NEW YORK Het Amerikaanse weekblad Time heeft de bemanning van de Apollo-8 uitgeroepen tot de „mannen van het jaar 1968". Zij zijn de 41ste jaarlijkse keuze van dit weekblad sinds Charles Lindbergh in 1927 de eerste „man van het jaar" werd. Zaterdagmiddag omstreeks het middaguur was het stiller dan ge woonlijk op de straten. „Heel" Nederland keek naar de televisie uitzending van de doop van prins Johan Friso. En van de doop plechtigheid kon men thuis, dank zij het voortreffelijke werk van de cameramannen, op het scherm meer volgen dan de honderden in de sfeervolle, maar koude Dom kerk. Foto hoven: Ds. H. J. Kater rechtsdoopt prins Johan Friso. Zijn ouders, prinses Beatrix en prins Claus, kijken bewogen toe. Zijn oudere broer, prins Willem- Alexander, even de vrijheid ge nietend, beweegt zich op de voor grond, roert met zijn handje in het doopwater en toont zo op zijn wijze belangstelling voor de plechtigheid. Foto onder: Een huiselijk tafe reeltje in de Domkerk. Prins Johan Friso op de schoot van zijn moeder en Willem-Alexander op de schoot van zijn vader. De foto midden is de officiële plaat, gemaakt door Max Koot SAIGON Het Vietnamese Natio nale Bevrijdingsfront heeft gisteroch tend bekendgemaakt dat het zijn voorstel voor een nieuwe bijeenkomst met de Amerikanen over de bevrij ding van drie gevangenen zal intrek ken wanneer het Nieuwjaar geen be stand van drie dagen in acht wordt genomen. Een Amerikaanse woordvoerder deelde later echter mee, dat na overleg met de Zuidvietnamezen is besloten, dat de Amerikanen geen Nieuwjaarsbestand in acht zullen ne men. Kracht van drie miljoen TNT HONGKONG Volgens radio Peking heeft communistisch Chi na met succes een waterstofbom beproefd. De proef werd volgens deze radio gehouden in het wes ten van het land en zou zijn ge daan op vrijdag 27 december. In een communiqué wordt gezegd, dat het experiment een nieuwe klap is tegen de politiek van nucleaire chantage van de Amerikaanse impe- vas)— itior mbc ra) ziec ghui erkd Val rialisten en de Sowjet-revisionisten en steun verleent aan de aspiraties en de „revolutionaire" worstelingen van het Vietnamese volk en andere volke ren op de wereld. Verklaard werd voorts dat Peking er nadruk op legt dat de proeven tot doel hebben een zelfverdediging op te bouwen en het nucleaire monopolie van de atootnlan- den te breken. Herhaald werd dat China de kern wapens nooit het eerst zal gebruiken en zal voortgaan te werken voor een totaal verbod van kernwapens. Volgens deskundigen in Washing ton kan de proef, de achtste kernex plosie en de tweede van een waterstof bom in China, betekenen dat China klaar is om te beginnen met groot scheepse produktie van kernraketten. Volgens deze experts bewijst de proef ook dat China, ondanks de interne politieke moeilijkheden, vastbesloten is een grote kernmacht te worden. De bom had een kracht van drie miljoen ton TNT. Zij werd volgens de Amerikaanse commissie voor atoome nergie in de atmosfeer tot ontploffing gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5