„Desnoods zullen we vechten - we kunnen niet anders Na twintig jaar weer kerstbomen in Praag RUSSEN IN FLATS Bevrijdingsfront wijst voorstel Ky van de hand Angst voor toekomst in Praag - bevolking maakt spaargeld op Sombere ondertoon Bij de buren 43 doden bij Hongaarse treinramp Vakmanschap is meesterschap Amerikaanse dank voor bemiddeling Pueblo-kwestie 5 DINSDAG 24 DECEMBER 1968 i „Wy zyn met u, zyt gü met ons" (Van onze verslaggever Dick Ringlever) PRAAG „Wij zijn met u, weest gij met ons" staat er in de vitrine van het communistische partijbureau onder twee foto's van Dubcek en Svoboda. In het dagelijks méér onder Russische druk levende Praag zijn het woorden, die de Tsjech nog zijn enig houvast bieden, Dubcek en Svoboda bleven ondanks pogingen van iMoskou om de Tsjechische leiders impopulair te maken, de natio nale vrijheidssymbolen. Mannen, aan wie het volk zich vastklampt omdat het in hen nog de enige hoop ziet op redding van totale slavernij. Als één man heeft het zich achter zijn leiders geschaard. Stilzwijgend. In het openhaar getuigen er alleen hun foto's op de etalage ruiten van, en hun namen, in krijtverf op de muren, in papier op de ramen van de kantoren. De stemming in Praag is gedrukt. De Tsjech is bang voor zijn toekomst De aanwezigheid van nog 70.000 Rus sen. voor een groot gedeelte gecon centreerd aan de Westduitse grens, en de nog veel grotere legers op Oostduits en Russisch grondgebied, vlak bij de Tsjechische grenzen wordt gevoeld als een directe bedrei ging van de zelfstandigheid. Die angst uit zich in een algemene kooprage. Men spaart niet meer om dat men niet weet wat er straks met de Kroon gaat gebeuren. Sinds de in val zijn de meeste artikelen met 30 pro cent in prijs gestegen en verwacht wordt, dat die stijging zich zal voort zetten. Een pas getrouwd echtpaar, dat een paar maanden geleden een meublement wilde kopen voor 15000 kronen, moet er nu al 20.000 voor betalen. Een een huis voor die meu bels hebben zij ondanks de toezeg gingen nog steeds niet gekregen. De woningen zijn er wel, maar in de eerste plaats zijn die bestemd voor de Russische officieren. Want ondanks de officiële beweringen, dat de bezetter Praag heeft verlaten, weet iedere Tsjech, dat hij er nog steeds is. „llitterkoop" Weliswaar heeft hij zijn kamp bui ten de stad opgeslagen, maar nog da gelijks wordt ook de Tsjech gecon fronteerd met zijn aanwezigheid. Door de officieren in de honderden nieuwbouwflats en door koopgrage soldaten, die de stad intrekken voor cadeaus voor thuis. Met grote pakken stappen ze de winkels uit. Een verkoopstertje in een schoenenzaak vertelt: „gisteren kwam er een binnen, die tien paar schoenen tegelijk bestelde. Toen ik vroeg welke maat hij wilde, ant woordde hij: geeft niet, alle maten zijn goed." Een ambtenaar van het stadhuis: het land wordt leeggekocht door de Russen. Ze vinden hier luxe, die zij thuis missen. Maar wat krijgen wij is kaas uit het vuistje de s van snel gemaakt, met smaak gegeten VS willen 50 bases in Japan ontruimen TOKIO De VS hebben de Ja- panse autoriteiten meegedeeld onge veer vijftig Amerikaanse militaire bases in Japan te zullen opheffen of aan Japan over te dragen. Dit aantal is ongeveer een derde van het totaal Amerikaanse bases in Japan. De VS zullen voorts een ver dere inkrimping van de Amerikaanse militaire installaties in Japan over- er. voor? Roebels, alleen waardeloze roebels. In groter verband is het net zo. We moeten duur importeren uit Rusland en de prijs, die zij voor onze export betalen ligt laag. De Rus is bezig ons economisch de das om te doen. Is het wonder, dat de Tsjechische arbeider er nog maar weinig voor voelt, daar voor te blijven werken? Sinds de in val is de produlktie met sprongen ge daald. De economische toestand is in jaren niet zo slecht geweest als nu." Protest De Tsjech haat zijn bezetter, maar kim die slechts uiten met stil protest. Nog elke dag stromen vele honderden naar het monument op het Va- clavskeplein, waar vier maanden ge leden de Russische tanks een massaal „nee" smoorden en waar een jonge Tsjech werd verpletterd onder de stalen rupsbanden. Op die plaats worden nog steeds kransen gelegd, onder de portretten van Dubcek, Svoboda en Masaryk. Kersttakken, waarvoor een oud vrouwtje knielt op de natte stenen en tientallen stil toe- kyken. Een omstander uit opgekropte ge voelens als hij zegt: „ze zullen ons nooit klein krijgen, nooit, nooit!". En wie zijn oor te luisteren legt in bre dere kring, ook in die van gezagdra- genden, merkt, dat die mentaliteit al gemeen is. De Tsjech is ondanks de aanwezig heid van Russische tanks vastbeslo ten zich niet zomaar bij bezetting neer te leggen. Er zijn velen, die ge loven in een opstand, eventueel zelfs gesteund door het leger. Maar voorlopig wacht men af en keert zich slechts met plagerijen te gen de bezetter. De Russische sol daat, die zich in de stad waagt, wordt uitgescholden. Men spuugt naar hem of trapt hem op de tenen. Elke dag staan nog honderden stil by het monument, op de plaats, waar vier maanden geleden een Tsjechi sche jongen werd doodgereden door Russische tanks. Een partijfunctionaris in de bar van het Palace-hotel: „de meeste Russen durven niet meer in het cen trum te komen. Degenen, die je er nog ziet, zien er armoedig uit. Ze dragen vaak uniformjassen, die niet passen, te lang zijn en door hanzelf rafelig zijn afgeknipt. Ze z#\ er slecht aan toe. Ze hebben, nau\Blijks een onderkomen. Hun kazerne I; het bivak in het bos, dat in dev tijd koud en nat is". (Van een onzer verslaggevers) PRAAG Voor ftet eerst sinds twintig jaar staan op de grote pleinen van de Tsjecho- Slowaakse steden kerstbomen. Ze zijn er officieel neergezet en net zoals in ons land waren bij het aansteken van de lampjes duizenden mensen op de been om het allemaal goed te zien. Ook Praag maakt zich op om het Kerstfeest te gaan vieren. Het „Van- oce" klinkt echter met een wat som bere ondertoon. Het afgelopen jaar is een van de meest bewogene ge weest in de geschiedenis van Tsje- cho-Slowakije. Eerst de politieke lente die in ja nuari begon gevolgd door een uit bundige zomer van vrijheid die ech ter door de Russen met behulp van tanks werd teniet gedaan. En nu dan de slopende onzekerheid voor wat 1969 voor dit land met zijn bij zonder vriendelijke en hartelijke in woners zal brengen. Men probeert toch van deze Kerst iets te maken. Duizenden Prage- naars doen hun boodschappen op het grote Wenceslausplein waar de hei lige Wenceslaus met aan zijn stenen voeten nog steeds de portretten van Dubcek en Svoboda, omzoomd met verse bloemen over de menigte kijkt Veel aandacht is er voor de etala ges, maar de toerist die zich met de stroom kopers mee naar binnen Iaat voeren, ziet lege planken of slechts enkele artikelen per soort. Vele an dere artikelen zijn uitverkocht. Het zelfde is het met de levensmiddelen alhoewel de voorraad daarvan gro ter is. De konijnen, kalkoenen gaan ook in Praag grif van de hand. Het is daar een traditie en de prijzen val len mee, zeker naar westelijke be grippen. Op de zilveren en de gouden zon dag, twee zondagen voor de Kerst waren alle winkels de gehele dag geopend. En het was er erg druk. Een gids vertelde dat de koopwoe de zijn oorzaak vindt in de grote onbekendheid met de toekomst. De Tsjechen maken hun spaargeld op. Ze zijn bang dat de economische maatregelen verstrekkende gevolgen zullen hebben voor prijzen en lonen. Kerstfeest is er ook voor de drie duizend zielen tellende evangelische gemeente in Praag waar ds. Jan Mi- rejovski samen met de jeugdpredi- kant. J. Trusina de Kerstviering hadden georganiseerd voor de dertig zondagsschoolkinderen. Deze viering week weinig of niets af van die bij ons. Er was het kerstverhaal, er werd gezongen op de ook hier bekende melodieën met begeleiding van or gelmuziek via een bandrecorder en een van de meisjes las een Kerst verhaal voor waarna een groepje ouderen een soort Kerstspel opvoer de over de wijze van kerstviering zoals het volgens hen zou moeten zijn. Het eindigde in het gescandeerd roepen, op militaristische wijze van de Kerstgroet „Vanoce, vanoche". Een tenslotte waren er ook in Praag voor de kinderen de boekjes en de sinaasappelen. De protestantse Mar- tinskirche, zo zei ds. Mirejovski, zal wel vol zitten van de Kerstdagen, hoewel er normaal van de driedui zend slechts honderdvijftig tot tweehonderd mensen geregeld in de kerk komen. „Toch, zei hij, is het dit jaar veel verbeterd. De staatscontrole op de kerk is vrijwel afgeschaft". Kerstfeest in Praag wordt ook be geleid met, zij het sober, allerlei versieringen in de winkelstraten en acties. Bij de Kerstboom op het ou de stadsplein drommen ouderen en kinderen rond de Kerststal. Er wordt een actie gevoerd om geld voor een kinderdorp voor kinderen van niet complete gezinnen. De actie heet SOS. en die drie letters zijn veelzeggend. Vrede en vriendschap werden door vrienden wreed verstoord. De grauwheid van de angst dreigt weer terug te komen op de gezichten van de Tsjechen en de Slowaken. Kerst 1968 zal voor hen een heel bijzon dere klank behouden. Eensgezind De Belgen hadden bij de opening van het kanaal Gent-Terneuzen 150 meer mensen voor de lunch uitgeno digd, dan was afgesproken. De Ne derlanders, die gewend zijn alles haarfijn te regelen waren er com pleet van onderste boven. Iets wat de Belgen weer met ver bazing aanzagen, want een bord meer of minder kan toch nooit een halszaak zijn? En eten en drinken behoort dusdanig aanwezig te zijn, dat een koppeltje meer niemand bezwaart. Een paar jaar geleden heb ik dat zelf eens ondervonden. Voor besog nes was ik naar ons buurland ge gaan. Des avonds laat arriveerde ik. Direct had ik een invitatie beet: „Morgen is er een persconferentie over de stuwdammen, die ze willen gaan bouwen; moet je heen gaan zeg!" Hoe laat? Om tien uur. Ze brachten me er heen. Een klein dorpscafé, waar een grote schare mannen rond koffie en roomvlaaien zat te keuvelen. Het bleken de colle ga's te zajn annex de voorlichters. Na een uurtje reden er bussen op het pleintje en werden we ingela den. We reden een kilometer of dertig en stopten bij een landelijk hotel. Daar stond sherry klaar plus wat zout geknabbel. Iedereen koutte, dronk en peuzelde. Over de dammen geen woord. Weer in de bus. Een tocht door bossen en over de heuvels. Een ho tel, rianter dan al de vorige pleister plaatsen. We kwamen in een rijke lijk met hertegeweien en zwijnskop pen versierde zaal. Tafels gedekt, wijnroemers in rij en. Naast me rechts een Chevalier de Tas de Vin, links een bierkoning en tegenover me de man, die elke ham onmiddellijk lokaliseren kon naar varkensafkomst. Men praatte over eten en at. Uren lang. Eindelijk toch weer in de bus. Een halfuurtje maar, want een pleister plaats werd noodzakelijk. Een biertje om de spijsvertering te bevorderen. Rijden weer. In een dorp wachtte een burge meester met vers bier. Hij had in zijn gemeentehuis een kaart hangen, waar de gehate stuw dammen ingetekend waren. De col lega's wuifden er naar: Hebben we op de krant al.... Dus weer in de bus. Nieuw hotel. Borrel, zoutjes.... Een meneer, die tegen zijn glas tikte. Ik pakte een blocnote, maar zag aan de verbaasde blikken rond mij, dat dit een tactische fout was. De anderen namen het glas ter hand, terwijl de meneer zei dat ze allemaal wisten hoe het na tuurschoon verwoest zou worden door de stuwdammen en dat hij daar niks aan toe te voegen had. Proost, op het behoud van de lief lijke dalen. Nog een pint en dan verder. De avond schemerde toen we in weer een ander gastvrij restaurant kwamen en ons rond een feestelijke dis schaarden. Het lodderoog van de forel op mijn bord leek wel een afspiegeling van mijn eigen uitgeputte blik. Het roze van de Ardenner ham schemer de onwezenlijk, de reekoteletten le ken me bakstenen en eindeloos fon kelde de wijn in het glas. Om elf uur had ik eindelijk mijn hersens zover op toeren, dat ik een redelijk excuus wist te vinden om te verdwijnen. Ze vonden die Hol landse maar raar om zo uit te bre ken terwijl de leut nog komen zou. Hoelang hun festijn nog geduurd heeft, weet ik niet. Misschien zitten ze er nog.... Iwan heeft zich bij iedereen gehaat gemaakt. Zo zelfs, dat een barkeeper in een Praags achteraf-straatje wei gert Russische wodka te schenken. In een andere bar, waar het orkest na de dansmuziek een Tsjechisch volkslied inzet, staan plotseling alle gasten op en zingen hartstochtelijk mee, sommigen met tranen in de ogen. De nationale gevoelens zijn meer dan ooit naar buiten gekomen. Men voelt, dat het aankomt op een eensgezind optreden. Op het westen rekent men sinds het verraad van 1938 allang niet meer. Op het oosten sinds augustus nog minder. Tsjechen en Slowaken zijn ervan overtuigd, dat zij ditmaal helemaal alleen staan. We zitten tussen twee molenstenen in, zeggen zij. Daarom zetten zij zich als één man schrap. De studenten hebben en dat is het unieke van de ontwikkeling nu de volle steun gekregen van de arbeiders, die aanvankelijk maar zeer geringe belangstelling hadden voor het liberalisatie-proces. Zij vechten in stilte voor het her krijgen van recent verworven vrijhe den. Al ziet het er niet naar uit, dat zij daarin zullen slagen. De persvrij heid is beknot. Buitenlandse kranten, die een half jaar geleden nog in de kiosken lagen, vindt men er niet meer. Reizen naar het buitenland is ta boe. Uitreisvisa worden niet meer ge geven. En elke maand daalt de Kroon verder in waarde. Er is een run ontstaan op buiten landse valuta. Hoewel er straf op staat, worden buitenlanders op straat aangeklampt om kronen tegen voor delige koers te kopen. In Praag krijgt de toerist ze op die manier voor acht cent, bijna driemaal zo voordelig als de officiële (toeristische) koers. Vlucht Dat het bij de Russische maatrege len van de afgelopen maanden zal blijven gelooft men niet. Men vreest een veel verder gaande onderdruk king. Reden, yvaarom nu al 20.000 Tsjechen het land meestal illegaal verlieten. Een spoorweg-beambte: „we vrezen het ergste, maar we zullen er geen genoegen mee nemen. Een opstand is niet denkbeeldig; er wordt over gesproken, hoewel we weten, dat het een bloedbad zal worden. Het zal erop of eronder gaan. We kunnen niet anders". MILAAN In Milaan is gisteren een tankauto met vloeibaar gas na een botsing ontploft en in brand ge vlogen. Vijf mensen kwamen daarbij om het leven en velen werden ge wond. Verscheidene auto's die in de buurt van de tankauto reden vlocgen in brand. Over een afstand van een kilometer ontstonden talrijke ket tingbotsingen. Geen rech tstreeks contact met Saigon Door een verkeerde wisselmanoeuvre zijn bij Boedapest een goederen trein en een passagierstrein op elkaar gereden: 43 personen kwamen om het leven, 57 werden gewond. Op de foto de reddingswerkzaamheden. PARIJS Het Nationaal Be vrijdingsfront van Zuid-Viet- nam heeft gisteren het door de Zuidvietnamese vice-president Ky opperde idee van recht streekse contacten tussen het Front en de Zuidvietnamese regering, beslist van de hand gewezen. De leider van de onderhandelings delegatie van het Front in Parijs, Tran Buu Kiem, zei in een onder houd met een AFP-verslaggever over het zondag door Ky gedane voorstel dat een dergelijk rechtstreeks con tact onmogelijk is. „Daar de regering in Saigon niet de bevolking vertegen woordigt, kan zij niet erkend wor den als onderhandelingspartner van het bevrijdingsfront in de Zuidviet namese kwestie", aldus Kiem. In Zuidvietnam hebben regerings infanteristen gisteren een aanval van een Noordvietnamees bataljon afge slagen. Dit gebeurde enkele uren voor het door de Vietcong aangekondigde Kerstbestand van kracht werd. Paraat In Saigon zijn de Zuidvietnamese troepen in staat van paraatheid ge- BOEDAPEST De Hongaarse spoorwegen hebben bekend gemaakt, dat bij de botsing die zich zondag middag ten zuidoosten van Boedapest heeft voorgedaan, 43 mensen om het leven zijn gekomen 57 gewond. 27 der gewonden konden na te zijn be handeld naar huis terugkeren, aldus meldt het Hongaarse persbureau MTI. Het ongeluk werd veroorzaakt, doordat een wisselwachter een uit Boedapest komende passagierstrein op een verkeerd spoor leidde, waar door deze trein op een tegemoetko mende goederentrein botste. De machinist van de personentrein, die ernstige verwondingen heeft op gelopen, wordt mede verantwoorde lijk geacht, omdat hij ondanks zijn schriftelijke instructies niet had be merkt dat hij op een verkeerd spoor reed. De Hongaarse regering heeft al le hulp toegezegd aan de slachtoffers van de ramp en hun nabestaanden. bracht in verband met de mogelijk heid van een aanval op de stad. In het grensgebied met Cambodja, op nog geen honderd kilometer van Saigon, zijn naar schatting 38.000 Noordvietnamese militairen en Viet- congstryders geconcentreerd. Hun posities zijn gisteren opnieuw door Amerikaanse vliegende forten be stookt De Amerikaanse basis Da Nang lag weer onder Noordvietnamees raket- vuur. Daarbij kwamen, volgens een Amerikaanse woordvoerder 22 bur gers, een militair en een politieman om het leven. Bierkenners vragen WASHINGTON De Ameri kaanse regering zal waarschijnlijk haar dank betuigen aan Rusland en een aantal andere landen die hebben bemiddeld in de vrijlating van de bemanning van de Pueblo. Dit zei gisteren de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken, McCloskey. Hij herinnerde eraan dat de VS nadat Noord-Korea het inlichtingenschip had opgebracht zich tot vele landen in de wereld had gewend om hen te bewegen hun invloed aan te wenden opdat de 82 Amerikanen zou worden vrijgelaten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5