Soemba keet eo normale3" hoe zije PAUS ROEPT WEER SYNODE BIJEEN Al meer dan tachtig plaatselijke raden Apollo om de maan Eeii woord voor vandaag Boerderij van kerk traint jonge boeren Russische kerk organiseert vredesconferentie Predikanten pleiten voor Jos Vrijburg Nieuws van Janke Compensatie toeslagen voor bakkers? Russische lof voor Apollo Conferentie in Sao Paolo afgelast omdat voor hen geen plaats was in de herberg" Dat is een van de bekendste zinnen uit het kerstevangelie Ze openen de deur voor een romantisch kerstverhaal en toch is het helemaal niet romantisch, maar hoogst actueel. Want ook in deze dagen is er nog steeds geen plaats. Er zijn duizenden zonder eigen huis. Bieden wij hun onderdak aan? Er zijn duizenden zonder voedsel in Biafra. Geven wij hun te eten? Er worden nog steeds wapens geleverd om het nutteloos en nodeloos vergieten van bloed voort te zetten. Hebben wij daartegen geprotesteerd? Neen? Dan was er voor Hem geen plaats in ons hart. Wij hebben Hem buitengesloten en in de kou laten staan. Het oude kerstverhaal herhaalt zich. We kunnen het niet goed maken door een kerstavond of een kerstcheque over te maken. Vergeet niet dat in de hongerigen, de naakten, de gevangenen Christus zelf bij u aanklopt. We hebben deze lijdenden in de kou laten staan, omdat we Hem niet de ereplaats in ons hart hebben gegeven. Kerstfeest is Hem binnenlaten en zeggen: Al het mijne is het Uwe, doe ermee wat u wilt. Met minder neemt Hij geen genoegen. W(j lezen vandaag Lucas 157-80. Wij lezen woensdag Lucas 2 1-20. Wij lezen donderdag Lucas 2 21-39. 9 9 ROME Paus Paulus heeft gisteren bekendgemaakt, dat vol gend jaar op 11 oktober een nieuwe bisschoppensynode zal worden geopend. Verder kondigd ehjj aan bin nenkort te antwoorden op de kri tiek van vele kanten op zijn en cycliek „Humanae Vitae". De paus maakte dit bekend in een ongewoon lange rede in het college van kardinalen. Waarschijnlijk zal 'het probleem •van de gehoorzaamheid aan het ker kelijk gezag het centrale thema van de synode worden. De paus zou het oordeel van de bisschoppen willen vernemen over de omvang en 'het gevaar van de tweedracht in de kerk, die dit jaaT sterk is toegenomen. Overigens zei de paus in zijn toe spraak, dat 'het afelopen jaar voor de kerk meer goede en hoopvolle, dan negatief uit te leggen gebeurtenissen ihad opgeleverd. De bisschoppen had den bijna zonder uitzondering hun MOSKOU De Russische Ortho doxe Kerk gaat een wereldconferen tie organiseren over het thema „Sa menwerking en vrede tussen de vol keren". De conferentie zal van 1 tot 4 juli in Moskou worden gehouden. Volgens het persbureau Tass zullen „voor aanstaande religieuze leiders uit heel de wereld" worden uitgenodigd. Vorige week vond een soortgelijke conferentie, maar dan op nationaal niveau, plaats in het klooster Za gorsk. Op initiatief van de Russische Orthodoxe Kerk waren daar verte genwoordigers bijeen van de ortho doxe, rooms-katholieke, lutherse, is lamitische, boeddhistische en joodse gemeenschappen in Rusland. Daar werd het plan voor een wereldconfe rentie goedgekeurd. AMSTERDAM Acht studenten- predikanten in de hoofdstad hebhen bisschop Zwartkruis dringend ge vraagd. de studentenpastoor Jos Vrij burg in zijn volledige ambt en in zijn werk te handhaven. Zij hopen, dat de bisschop met spoed en doortastendheid een beslis sing neemt. Anders vrezen zij „niet alleen een verwonding van het ambt van Jos Vrijburg, van zijn verloving en van zijn persoon, maar ook een enorme crisis in veel katholieke stu denten in Amsterdam en in Neder land en vervolgens een nieuwe aan tasting van het moreel van het kerkelijk gezag, niet alleen onder zeer veel katholieken, maar ook on der vele protestanten en buitenker kelijken." Fataal HILVERSUM Dr. W. Goddijn, directeur van het pastoraal instituut van de Nederlandse kerkprovincie, heeft in een uitzending van Ken merk de vrees uitgesproken, dat de Nederlandse kerkprovincie in een fa tale situatie terecht zou komen, wan neer ook maar één bisschop aan een gehuwde priester zou* toestaan, het ambt volledig te blijven uitoefenen. Deze bisschop zou verplicht worden ar te treden. Dr. Goddijn voorzag, dat dan ook de andere Nederland se bisschoppen uit collegialiteit zou den aftreden. De Nederlandse bis schoppen zouden vervolgens afgesne den zijn van hun buitenlandse colle ga's. Keesen chef publiciteit Fed. chr. werkgevers DEN HAAG Mr. S. P. M. Kee sen is per 17 februari benoemd tot secretaris publiciteit van de Fede ratie van de katholieke en prote stants christelijke werkgeversver bonden De heer Keeser. is thans hoofdredacteur van het dagblad Het Centrum in Utrecht. troifw aan hem betuigd en ook de meerderheid der gelovigen was trouw gebleven. Onbegrip Hij 'had echter geleden onder het onbegrip voor of de verdraaiing van zijn bedoelingen en zelfs zijn woor den. „Wij zijn niet onwetend van de verschillende reacties, die onze uit spraak over de geboortenbeperking heeft verwekt." Vorig jaar werd in Rome de eer ste bisschoppensynode gehouden. Het is de bedoeling, dat de synode vol gend 'jaar kleinre zal zijn, doordat er minder 'bisschoppen zullen wor den uitgenodigd. Op de projectenlijst van Kom over de Brug stond ook hulp voor de ontwikkeling van de land bouw op het Indonesische eiland Soemba. Aan het centrum voor landbouwtraining kon Kom over de Brug 174.000 afdragen. Het centrum staat onder leiding van ir. dr. A. Schotveld, afkomstig uit Ede. Hij is twee jaar geleden uitgezonden door de Gereformeer de Kerken. Het hierbij geplaatste artikel gaat over hem en het centrum en het is geschreven door mevrouw Janke Wijnia-Swart. Voor haar huwelijk ongeveer twee jaar geleden was zij verbonden aan de redactie van het Friesch Dag blad. Sinds vorig jaar mei is haar man in zendingsopdracht werk zaam als bouwkundige op Soem ba en probeert Janke, die inmid dels twee kinderen heeft, de vrou wen daar op een hogere trap van huishoudelijke ontwikkeling te brengen. Eén oecumenische zondag gewenst UTRECHT Het aantal plaatselijke Raden van kerken groeit voortdurend. Er zijn er nu ruim tachtig. Dit werd meegedeeld tijdens het eerste uitvoerige beraad, dat de nieu we Raad van Kerken in Nederland had met een groot aantal vertegen woordigers van plaatselijke raden. Vrijwel unaniem bepleitten de ver tegenwoordigers van de plaatselijke raden, dat zo snel mogelijk tot een oecumenische week en een ge- DEN HAAG Het georganiseerd overleg van werkgevers- en werk nemersorganisaties in het bakkers bedrijf heeft geadviseerd in verband met de per 1 januari te verwachten stijging van de kosten van levens onderhoud compensatietoeslagen uit te keren. Dit met ingang van de eerste volle loon week in januari, die 6 januari ingaat. De toeslagen zijn: 4,per week voor mannelijk personeel van 21 jaar en ouder; 2,per week voor mannelijk personeel beneden 21 jaar; ƒ3,per week voor vrouwelijk personeel van 21 jaar en ouder, en 1,50 per week voor vrouwelijk personeel beneden 21 jaar. ming moet worden verkregen. Deze compensatietoeslagen zullen bij de komende onderhandelingen over de nieuwe cao 1969, die 1 april van kracht wordt, door partijen wor den aangemerkt als een voorschot, dat onderdeel uitmaakt van het totale loonpakket, waarover over eenstemming moet worden ver kregen. Rectificatie ROTTERDAM Een gedeelte van het interview met drs. J. Faber zoals wij dat maandag op pagina 2 publi ceerden, is, door omzetting van regels ter zetterij, onduidelijk geworden. Het gaat om de vierde alinea, die als volgt gelezen moet worden: „Drs. J. Faber die in Kampen hoopt te promoveren op een proefschrift over doop als „spoor der Kerk" en daarbij studie maakt van de samenhang van de kerkvaders en de latere theologen, zal reeds per 1 januari ten laste van de Canadese kerken komen". UTRECHT De bij NVV. NKV en CNV aangesloten bonden van ver- voerspersoneel hebben geen bezwaar tegen toetreding van de Federatieve Spoorweg Vakvereniging tot de personeelsreed van de Nederlandse Spoorwegen. Voorwaarde is dat de NS-directie deze categorale organisa tie erkent. De drie bonden hebben dit gisteren in oen gemeenschappelijke brief meegedeeld aan de NS. Hun ant woord is het resultaat van nader be raad naar aanleiding van een op 5 december gevoerd meenschappelijke oecumenische zon dag wordt besloten. Dit jaar nog werd in de Rooms-Ka- tholieke Kerk op Sint-Willibrord- zondag aandacht aan de oecumene gegeven, terwijl de protestantse ker ken dat deden op de gebruikelijke tweede zondag van de Advent. Men wil proberen deze activiteiten te bundelen in één gemeenschappe lijke periode, bij voorbeeld in de Ge bedsweek voor de eenheid der christenen (elk jaar van 18 tot 25 januari). Bisschop Ernst zei, dat de Rooms-Katholieke Kerk daar graag aan wil meewerken. Ook werd de wens geuit, dat de Raad van Kerken ieder jaar een gro te actie voert in de stijl van „Kom over de brug". De voorzitter van de Raad, dr. G. de Ru. juichte deze sug gestie toe, maar, zei hij, de Raad van Kerken zou dat alleen kunnen doen in overleg met zending, missie en werelddiakonaat. SOEMBA Met een eenvoudige, maar voortreffelijk smaken de rijstmaaltijd werd een ontmoeting met ouders van leer lingen op het landbouwtrainingscentrum in Lewa besloten. Je zag duidelijk dat de gasten uit de naburige kampong icaar een aantal leerlingen vandaan komen het zich ook enorm lieten smaken. Er was een aardig varkentje geslacht zoals je dat voor gasten doet. m Natuurlijk stond niemand er bij die gelegenheid lang bij stil, dat bij de bereiding van dit maal in de keuken van het inter naat evenals elke dag voor de leerlingen tevens het op tafel brengen van een gezond maal een grote rol had gespeeld. Dat is dan ook wel een unicum in deze otngeving. Op het Indonesische eiland Soemba waar u de Lewavlakte met het bewustedand- bouwproject moet zoeken wordt nog erg weinig gepiekerd of het eten gezond is of niet. Wat niet wil zeggen, dat niemand hier zijn hoofd breekt over zijn voedsel. Integendeel: het dagelijks brood ofivel de nodige portie rijst kost dikwijls veel hoofdbrekens omdat men aan de lijve weet, wat honger is. En dan is de samenstelling van een maaltijd nog wel een vraag van de tweede orde. Bovendien is de kennis daarover miniem. Ziedaar een groot probleem op Soemba: de voedselsituatie. In Lewa, centraal gelegen op het eiland, is onder leiding van de Ne derlandse landbouwkundige, ir. A. WÊÊSÊêÊÊÊ Schotveld, vorig jaar een landbouw ontwikkelingsproject gestart om hulp te bieden bij de aanpak van dit probleem. Als de Soembanees, die voor het merendeel zijn eigen voedsel verbouwt, kans ziet zijn nog zeer primitieve landbouw meer te ontwikkelen, kan er veel meer op brengst zijn dan nu. Op de PLPK (de afkorting van de Indonesische naam van het project) is daartoe een dagschool gestart, waar toekomstige boeren praktisch en theoretisch les krijgen en boven dien wordt vanuit de PLPK voorlich ting en praktische hulp gegeven aan de bevolking. De zojuist genoemde ontmoetingsdag 'met ouders had dan ook de bedoeling, dat de gasten er meer van meenamen dan een goed 5 bord eten alleen! Wie tegenwoordig het terrein van de PLPK betreedt staat op het erf van een soort grote boerderij, die er wel anders uitziet dan een Neder- 'JjaTh landse. Het doel is echter hetzelfde: Vv\ woonhuis voor de bedrijfsleider, bergplaats voor de oogst, veestalling. Dan is er voor de leerlingen (een kleine 20) een internaat met eigen keuken, waar een internaatvader en -moeder de scepter zwaaien. Verder vanwege het theoretisch onderwijs een schoolgebouwtje en tevens een wonin<r voor de projectleider, waar de familie Schotveld komt te wonen. Dit alles temidden van 25 ha bouwland. Hoewel alles al volop in bedrijf is, zijn deze gebouwen nog niet helemaal afgebouwd. Maar het ziet er tenminste heel anders uit dan twee jaar geleden, toen het echtpaar Schotveld óp Soemba arriveerde. De Soembanese kerk. waarvan de PLPK uitgaat, had al 25 ha land in haar bezit. Maar er groeide alleen maar veel gras op. Toch was er „op (Vervolg van pagina 1) „U ziet nu het westelijk halfrond", zei Borman. „De kleuren zijn alle maal van een soort diepblauw, de wolken zijn helder withet land is bruinachtig, lichtbruin. De noordpool verscheen als dt donkere vlek aan de bovenkant van de bol. De Apollo bevond zich toen precies in het gebied waarin de aantrekkings kracht van maan en aarde gelijk zijn. De snelheid bedroeg nog maar ruim 3000 km per uur. Thans is deze weer toegenomen tot bijna 10.000 km. Bemanning en grondstation zeiden gisteren al, dat alles er goed uitzag voor de reis om de maan. Lunney, een van de controleurs in Houston: „Het schip werkt op een klein pro bleem na volmaakt." Dat probleem deed zich voor in het koelstelsel. Het bleek dat een druk- klep in de secondaire verdamper niet helemaal sloot. „Maar ik geloof niet, dat dit iets ernstigs is", aldus Lunney. „We zitten goed met de brandstof, zuurstof en waterstof." Borman liet weten, dat hij zijn ruimteschip niet in een baan rond de maan zou brengen als hij er niet van overtuigd was, dat alles in orde was. „Ik hoop. dat iedereen bij u alles nauwkeurig controleert. Wij willen een volmaakt ruimteschip voordat we de LOI-motor (Lunor Orbit Insertion) aanzetten." Tandenpoetsen Over de „huishoudelijke" gang van zaken aan boord meldde de beman ning, dat vooral tandenpoetsen niet eenvoudig is. De astronauten moeten daarbij hun mond zoveel mogelijk dicht houden om te voorkomen dat water en schuim in de cabine gaan zweven. Aan boord van de Apollo is een grote hoeveelheid bevochtigde zak doeken, waarvan de drie mannen da gelijks gebruik maken om zich af te wrijven. Voordat zij op reis gingen, hadden ze ook een bad genomen met een sterk deodorant, dat de bacte riën, die de lichaamsgeuren veroor zaken voor lange tijd doodt. Hun lichaamsuitscheidingen wor- dij met evenveel zorg behandeld. De urine wordt door een speciaal ventiel naar buiten gepompt; de vaste uit werpselen worden in speciale buidels bewaard om later door ruimtevaart- artsen te worden onderzocht. MOSKOU De Russische astro- fysicus prof. Alla Masevitsj heeft gisteren de moed van de Ameri- kaanse Apollo-bemanning geprezen. Tot een verslaggever van radio- Moskou zei hij: „Het vereist grote moed van de astronauten om een dergelijke zaak te ondernemen. Ik wens de moedige astronauten alle succes toe en ik hoop op de vervul ling van hun taak en een veilige terugkeer nabr de aarde." ScRUifnluolftlili NED. HERV. KERK Beroepen te Amersfoort (vac. S. P. Nijdam; toez.), D. van Boven te Mid delburg; te Rotterdam-Zuid (zieken- huispred. Ikazia; toez.), M. J. ten Brug- genkate te Rotterdam-Zuid. Aangenomen naar Kootwijk (toez.), P. Kolijn te Scherpenisse, die bedankt voor Hollandscheveld. Neder-Langbroek en voor Nieuw-Beijerland: naar Wels- rijp (toez.), G. P. Kramer te Zwart sluis. Bedankt voor Noordwijk-Binnen (toez.), D. J. Froentjes te Den Burg (Texel). GEREF. KERKEN Beroepen te Sneek, J. H. van Halse- ma te Gorinchem. Bedankt voor Nieuw-Vennep (vac. G. W. H. Peddemors), T. Spilker, leger- pred. te Utrecht. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Aangenomen naar 's-Gravenhaee-oost, G. Mulders te Murmerwoude. die be dankt voor Amstelveen-B en voor Sneek. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Opheusden, Chr. van den Poel te Yerseke. s' papier" zeker al het een en ander gepland. Soemba is zendingsgebied van de Gereformeerde Kerken in Nederland en het eiland krijgt vrij veel hulp uit Nederland, zowel in de vorm van mensen als geld. Toch is er een ernstig streven om zelfstandig te worden. Dit zal niet gerealiseerd kunnen worden zolang de bevolking grotendeels een armoedig bestaan lijdt, bestaan lijdt. Het overgrote deel van de Soemba- nezen leeft van de landbouw en slaagt er niet in voldoende uit de grond te halen om zichzelf te voeden, laat staan dat er genoeg overblijft om ook in andere levensbehoeften te voorzien. Er zijn verschillende rede nen voor die geringe opbrengst van de landbouw. Afgezien van het feit, dat op Midden- en Oost-Soemba de oppervlakte vruchtbare grond te ge ring is voor het aantal mensen, dat er leeft, is er de nog zeer gebrekkige landbouwmethode. Landbouw wordt hier nog bedre ven volgens de oude, overgeleverde GENEVE De derde Latijnsame- rikaanse kerkenconferentie, die van 9 tot 16 februari in Sao Paolo (Brazilië) zou worden gehouden, kan voorlopig niet doorgaan. De voornaamste spreker zou secre tarisgeneraal dr. E. C. Blake van de Wereldraad van Kerken zijn. Als oorzaak van de afgelasting worden „verschillen onder de deelne mende kerken" genoemd. Men neemt in Geneve aan, dat er geen verband is met de huidige politieke moeilijk heden in Brazilië. Nederlandse pater uit Zuid-Afrika JOHANNESBURG De Neder landse pater Robert van der Hart moet Zuid-Afrika voor 31 januari verlaten. Verlenging van zijn ver blijfsvergunning is hem geweigerd. Pater Van der Hart heeft gezegd „geschokt, maar niet verbaasd" te zijn over het besluit. De oorzaak is volgens hem, dat hij zich geschaard heeft achter de „Boodschap aan het Zuidafrikaanse volk" van de Zuid- afrikaanse raad van kerken. methodes. Zoals men het van genera tie op generatie gewend was, zo is het nog. Veelal wordt de grond nog „ge ploegd" enkel met behulp van stok ken, terwijl er naderhand aan de verzorging van de gewassen (onkruid wieden en dergelijke) praktisch niets wordt gedaan. Verder is men volledig afhankelijk van de natuurlijke re genval, omdat er geen voorzieningen voor bev.loeiing zijn. Is de regenval in die planttijd of wanneer de jonge planten juist be gonnen zijn te groeien niet gunstig dan is de kans op een misoogst of op zijn minst te kleine oogst groot. Er komen dan ook geregeld misoogsten voor, mi hier dan daar. Zo zelfs, dat men er aan gewend is. Er wordt gesproken over de „norma le honger", dat wil zeggen, er is pr.iktisch ieder jaar een tijd, dat rijst en mais volkomen uitgeput zijn, soms maanden voordat er nieuwe oogst is! •fe Knollen De mensen zijn in die tijd aange wezen op het zoeken van een soort knollen die wild in het bos groeien. - Het spreekt vanzelf, dat het eten van alleen maar die knollen ongezond is en gedurende de periode van die nor male honger is de sterfte vooral onder kleine kinderen erg hoog. Da gelijks is er dan het geluid van gongs of kerkklokken, die een begrafenis aankondigen... In de afgelopen zware hongertijd was de ellende overal ook weer groot. Geen wonder, dat men blij is met hulp. Niet alleen met hulp in natura, die toen geboden werd door het zenden van mais om de ergste nood te lenigen. Maar ook de hulp, die de PLPK wil verlenen. „Je ontmoet zo op tournee niet zel den een zeker enthousiasme", vertelt de heer Schotveld. „De gemeenschap is nu ook weer niet zo afgesloten, dat men in de verste kampong geen weet heeft van de vrijheid van Indonesië en het streven naar vooruitgang. Zijn er nu mensen, die zich inspannen om ook hun situatie te verbeteren, dan is dat welkom. Dit lijkt erg positief, maar die schijn bedriegt bij nader inzien wel een beetje. Wil ons werk lukken, dan moet de Soembanees zelf namelijk bereid zijn mee te denken, er volle dig achter te staan, zodat hij het in de toekomst zelf volhoudt. We probe ren de landbouw technisch op een beter plan te brengen, maar dat wil niet zeggen, dat er alleen veranderin gen van technische aard moeten ko men. Wat eerst overwonnen moet worden, dat is de mentaliteit van: het is altijd zo geweest, we zijn nooit anders gewend geweest. De PLPK is als volgt opgezet. De leerlingen zijn uit niet meer dan drie kampongs gezocht, zodat het voorlo pig intensief te „bewerken" gebied niet te groot is. Bij de keuze van de kampongs heeft de daadwerkelijke belangstelling, gestimuleerd door de kerkeraden voor de problemen, een grote rol gespeeld. De achttien leerlingen komen uit plaatsen op respectievelijk 10, 20 en 60 kilometer afstand van Lewa. Ook de tweede groep leerlingen, die de training op de PLPK zal ont vangen wordt gerecruteerd uit deze kampongs, zodat daar straks een flink groepje jongen boeren steun aan elkaar hebben. Gezamenlijk zullen zij min of meer leiding ontvangen van een functionaris, die nog aan de staf van het PLPK zal worden toege voegd. De jongens raken ondertussen op het PLPK al aardig thuis. Ze hebben vooral in het begin wel zo over het een en ander verbaasd gestaan Waarover bij voorbeeld het meest? „Misschien wel over het feit, dat we hier alle dagen werken", meent ir. Schotveld. Dat is namelijk zoiets, „wat men niet gewend is". Er is zo vaak eens wat anders. In deze maatschappij wordt nog zoveel vol gens oude adat geregeld. •fe Soorten De training in betere landbouwme thoden groepeert zich voornamelijk rond vier punten. In de eerste plaats wordt gepro beerd verscheidenheid in de soorten gewas te brengen, waardoor bij voor beeld de afhankelijkheid van de regen kleiner wordt. Er wordt al gewerkt met een soort rijst die niet beslist ccn sawah eist, die onder water staat. Deze rijst kan daarom eerder geplant worden dan het soort sawahrijst dat men gewend is en met de aanplaat waarvan eerst voldoende regen moet worden afgewacht. De nieuwe soort rijst kan veel eer der worden geoogst en kan op die manier al voedsel verstrekken in de tijd, dat tot nog toe de „gewone hon ger" heerst. In de tweede plaats worden de leerlingen vertrouwd gemaakt met het idee meer individueel het land te bewerken. Met de primitieve metho den van nu heeft men steeds zijn familie nodig. Bovendien is er voor het bewerken van de sawah een aan tal karbouwen nodig, die met hun poten de grond omwoelen. De gewone man bezit geen karbou wen, behoorlijk kostbare dieren, er moet ze daarom huren D.w.z.: ge duldig zijn en beurt afwachten, wan? dit „loonbedrijf" heeft iedereen na tuurlijk tegelijk nodig. Een boer kan het werk van de karbouwen ook zelf doen als... hij een ploeg en twee trek dieren heeft. De op Soemba veel voorkomende sapi (een soort rund) is geschikt als trekdier, maar wordt al leen gebruikt als slachtvee en loopt in kudden half wild los rond. Het is dan ook geen klein karwei om zo'n dier mak genoeg te maken. Maar het kan, zo is al op de PLPK bewezen! Wie een ploeg wenst, kan die op de PLPK kopen. ■fe Bemesten Een derde hoofdzaak is, de produk- tiviteit van de grond te verhogen door te bemesten. Dit is een zaak, die zeker volhouden zal eisen van de boeren. Men zal mest moeten verza melen en dus de gewoonte moeten krijgen vee te stallen. De PLPK wil de nadruk gaan leggen op het begin nen van gemengde bedrijven. Van belang is tenslotte ook, dat men er oog voor krijgt, dat het voedselpakket van de Soembanese landbouw in zijn geheel onvoldoende is. Rijst en mais vormen het hoofd- voedsel. Op zichzelf zeer gezond eten. Maar omdat gewoonlijk niets ter aan vulling wordt verbouwd en dus ookL niet wordt gegeten, is er een veel- r* voorkomend tekort aan eiwitten en vi taminen. Er is een aanvullende verbouy; no-J" dig van groenten en bonen. Men weetle niet waarom het eten ervan zo nodigj is voor de gezondheid. Daarom is me-"{ vrouw Schotveld op de PLPK lese gaan geven in voedingsleer. In de.ee eerste plaats aan de leerlingen, maar k zij heeft ook al een cursus voor moe-^, ders gegeven. Barmhartig? Zoals wel blijkt uit het vooraf-, gaande is het werf* van het landbouw-jdi ontwikkelingsproject op Soemba h veelomvattend Dat is ontwikke- lingshulp nu eenmaal. „Ontwikkelingshulp", een overbe-n kend woord in onze tijd. Wat denken z we erbij? Barmhartigheid? Ec; „Ik weet niet, of we er dan wel" juist over denken", is de mening van? de heer Schotveld. „We zijn werke-— lijk onder de indruk gekomen var^ het resultaat van de actie „Kom c de brug", een teken dat de bereidhek tot barmhartigheid er is. Zulke actiei zijn zeer welkom, het geld is brood-U nodig. Maar wat er allemaal ook gegeven is, het is en blijft dat, wat we „overi. hebben van onze overvloed. Er wordr. zo gemakkelijk gezegd, dat de wel-r vaart een zegen is. Ik vind dat erg moeilijk. In feite bestaat onze hulp verlening aan de arme landen nog uir het afschuiven van de kruimels ter r wijl we zelf smullen van de koek. W< hebben de opdracht om de koek t( 1 verdelen en dat is iets heel anders 6 Als we daarmee ernst maken, hebbeir we geen gemakkelijke taak met onz<e welvaart. Dan wordt ook politiek on 8 antwoord gevraagd. 1 Het zal betekenen, dat we de rege 0 ring steunen in een nog vooruitstre-11 vender politiek wat we uiteindelijk zelf in de belastingen zullen merken in verband met die een procent voot ontwikkellnsshulp. Moeten het geeft) twee of drie procent zijn? Ook zijl we er met geld niet alleen af. Er zijl veel mensen nodig..." c

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2