ALLES VOOR VEILIGHEID Maanvaarders worden bewaakt Akkoord Euratom na waarschuwing van De Block Beurs vreest een nieuwe overbesteding in ons land Moeder brengt haar twee kinderen om sis Algemeen Fondsenbezit VARA-team mocht Niet op Bikini Drama in Den Haag °l afsj Ontvoerd meisje 80 uur in kist onder de grond Utrechtse schutter blijft zwijgen Straffen van 10 en 8 jaar in euthanasie-zaak Uitstel hogere PTT-tarieven FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Marketakis weer thuis - geen nieuwe verklaring 9 ZATERDAG 21 DECEMBER 1968 BRUSSEL Na een dringend beroep van de Nederlandse mi nister De Block op zijn vijf EEG-collega's heeft de Europese ministerraad besloten volgend jaar juli weer bijeen te komen om over het voortbestaan van Euratom te spreken. Vannacht nam de raad een resolu tie aan waarin voor volgend jaar een werkprogramma wordt aange kondigd, dat 24 miljoen dollar zal vergen. Tevens is een aanvullend programma opgesteld, dat evenveel kost, maar waaraan Frankrijk niet zal deelnemen. Minister De Block waarschuwde rijn collega's dat er snel iets moet worden gedaan om het afbraakpro ces van de gemeenschap tegen te gaan. Hij noemde de houding van de Franse minister Galley teleur stellend en deed een beroep op zijn Belgische collega Lefèvre zich po sitiever op te stellen. In de praktijk betekent het gister avond bereikte akkoord dat de Eu ratom nog minstens een half jaar wetenschappelijke onderzoekingen kan verrichten. Daarna zal definitief beslist worden over Euratom. Het resultaat werd in Brussel ge zien als een „geslaagde reddings actie". Maar men had geen enkele illusie omtrent het voortbestaan van de gemeenschap. De moeilijkheden zijn alleen enkele maanden opge schoven. SCHIPHOL Een Vara-team, dat eind vorige maand uit ons land vertrok om een tv-reportage te gaan maken over de Bikini -einlanden, is gisteren teruggekeerd zonder ook maar één opname. Oorzaak was de weigering van de 1 Amerikaanse militaire autoriteiten het teaïn op de eilanden toe te laten. Regisseur Jan Veenman, bioloog J Dick Hillerüus en cameraman Loet Hentze hadden op Bikini en Eniwok Aopnamen willen maken van de flora en fauna. Beide eilanden hebben van 1 1946 tot 1954 bloot gestaan aan kem- I proeven. De Amerikanen hadden het team jhiondeling toestemming gegeven Biki- I ni te bezoeken, maar trokken dat la/ Iter in. VaD een onzer verslaggevers DEN HAAG In de woning aan de le Van den Boschstraat in Den Haag heeft zich gister nacht een drama voltrokken, dat het leven heeft gekost aan twee kinderen van 10 en 12 jaar. Zij zijn vermoedelijk door vergifti ging gedood door de moeder, die zich daarop van het leven heeft beroofd. Buren werden gistermiddag onge rust, omdat het zo stil bleef in de woning van de familie Rama- kers-Canninga. Omstreeks half drie leve e Di dl ATLANTA De dinsdag ont- analivoerde Amerikaanse miljonairs- dochter Barbara Jane Mackle (20) is gisteren levend terugge vonden, „begraven" in een hou- de ten kist. Haar vader heeft de swe(ontvoerders een losprijs van een half miljoen dollar betaald (ruim 1,8 miljoen gulden). i De kist met het meisje werd ge vonden In een bebost gebied ten noord-oosten van Atlanta, in de In het Koninklijk instituut voor de tropen heeft prins Bernhard gistermiddag een beeldje onthuld aan professor Koningsberger, die van 1951 tot 1965 voorzitter van let instituut was. Het beeldje is gimaakt door Nynke Jelles-Sche- p<rs. Na de onthulling bewonderde dt prins het kunstwerk samen met fe weduwe van de profesor. staat Georgia. FBI-directeur Hoover vertelde dat de kist met het meisje 45 centimeter diep begraven was. Het deksel zat vastgeschroefd en be vatte een kleine ventilator met bat terij en twee luchtslangen, die net boven de grond uitstaken. Barbara had in haar benauwde verblijfplaats wat voedsel en water meegekregen en er was ook een lampje, dat enkele uren voor ze werd gevonden, was uitgegaan. In aanmerking genomen wat ze heeft doorgemaakt, schijnt ze in opmer kelijke goede conditie te verkeren, zei Hoover. Het meisje moet tachtig uur onder de grond hebben gelegen. Ze droeg de nachtjapon die ze aanhad toen ze uit een motel in Atlanta werd ontvoerd. Van een van de kidnap pers had ze een trui gekregen. Losprijs De losprys die haar vader heeft betaald, is een van de grootste in de geschiedenis. Het geld was don derdagavond kort voor middernacht gedeponeerd „op een plek in een afgelegen gebied", zei Hoover. Vol gens het Newyorkse blad Daily News was dit in het winterverblijf van de familie Joseph P. Kennedy in West Palm Beach. De politie heeft arrestatiebevelen uitgevaardigd tegen Gary Steven Kris (23) en de knappe Ruth Eise- mann Schier (26). Er zou nog een derde man bij betrokken zijn. De politie kwam hen donderdag toe vallig op het spoor. Toen agenten in contact kwamen met twee man nen, raakte dit tweetal in paniek en liet een koffer met geld achter. Ze vluchtten in een auto, die de politie later achterhaalde. Dit geld was, buiten medeweten van de politie, door de vader van het ontvoerde meisje betaald. KOBLENZ De 48-jarige Jan van Muijden uit Schagen en de 30-jarige A. van Ewijk uit Dieren, zijn in de buurt van Diersdorf (Hessen) om het leven gekomen. Hun auto was ge slipt, op een tegenligger gebotst en in brand gevlogen. hakte de benedenbuurvrouw de knoop door en belde de moeder van de 47-jarige bewoonster Adriana Ali- da Canninga. De 68-jarige vrouw kwam naar de le Van den Boschstraat en omdat zij ook niet in de woning kon komen, verzocht zij een glazenwasser het raam op de eerste etage open te schuiven. De man klom de woning binnen, vond op aanwijzing van de grootmoeder bij het televisietoestel de huissleutel en opende de voordeur. Mevrouw Canninga vond in het zijkamertje aan de voorzijde de 12-jarige lyceïst Peter in bed en in de slaapkamer aan de achterkant van de woning trof zij haar dochter en 10-jarige kleindochter Marianne. De politie werd gewaarschuwd, die onmiddellijk een arts liet komen. De ze constateerde bij beide kinderen de dood. De moeder haalde nog adem. Zij verkeerde in een coma en werd naar het ziekenhuis Zuidwal ver voerd. In de loop van gisteravond overleed zij zonder bij kennis te zijn geweest. Vanmorgen werd op het hoofdbureau van politie sectie op de lijken verricht. Opgeruimd Rechercheurs troffen een keurig opgeruimde woning aan. Sporen van een worsteling of geweld waren niet aanwezig. De kinderen en de moeder lagen in nachtkleding in bed. De po litie neemt aan, dat hier sprake is van een dubbele gifmoord, waarna de daderes zelf een dosis vergif heeft ingenomen. Het was bekend, dat zij slaaptabletten gebruikte. Over het motief kon de politie nog geen verklaring geven, maar de hele buurt was op de hoogte van de hu welijksmoeilijkheden van het echt paar. Zij waren al enige tijd uit el kaar, toen in oktober van dit jaar de officiële scheiding werd uitgesproken. De 53-jarige schilder J. W. Rama kers ging na de scheiding op kamers wonen en zag nog geregeld bui tenshuis zijn kinderen, die hem zeer na aan het hart lagen. Afgelopen woensdag was hij nog bij zijn ex-vrouw om over de voogdij papie ren te praten. In mei van dit jaar was de moeder bij de politie geweest om haar moeilijkheden te bespreken. De vader werd gisteravond op de hoogte gesteld van het drama. Hij trok het zich erg aan en was een totaal gebroken figuur, aldus de poli tie. Men achtte het beter hem in het ziekenhuis Zuidwal op te nemen. UTRECHT De 24-jarige B., zon der beroep, uit Utrecht die donderdag avond door de Utrechtse politie is gearresteerd wegens poging tot dood slag c.q. poging tot moord op de 24-ja rige mejuffrouw A. de Jong, blijft volgens de politie tot nu toe erg zwijg zaam. „Hij zegt geen zinnig woord", zei gisteren een rechercheur. Het vuurwa pen, waarmee B. in de nacht van woensdag op conderdag in de Zwam- merdamstraat enige schoten in de richting van de vrouw afvuurde, is nog niet terecht. Ook de (vermoedelijk) twee man nen, die donderdagavond per auto in snelle vaart de rijksweg naar Amster dam opreden als afleidingsmanoeu vre voor de postende rechercheurs zijn nog niet gevonden. KAAP KENNEDY Het heeft er gisteren even naar uitgezien dat de lancering van de Apollo met de drie astronauten Borman, Lovell en Anders, niet volgens tijdschema zou verlopen. Er was gisteren bij controle namelijk gebleken dat de vloeibare zuurstof in de tanks van de Apollo-8 cabine niet zuiver was. Verontreinigde brandstof vormt een wezenlijk gevaar voor de ruimtevlucht. Maar de technici slaagden erin het probleem snel op te lossen, waarna het sein „klaar voor lancering" werd gegeven. De geleerden en technici op Kaap Kennedy werken ortder het motto: „Alles voor de veiligheid van de astronauten". Vanaf het ogenblik dat de astronauten in hun ruimteschip klommen totdat zij veilig en wel per valscherm in hun cabine naar de aar de zijn teruggekeerd, wordt over hun veiligheid gewaakt De mannen mochten de ruimteca bine pas betreden toen alles grondig gecontroleerd was: het ontsnap pingsmechanisme dat bij eventueel gevaar in werking moet worden gesteld en andere veiligheidshande lingen. „Tenslotte zitten we in een riskant vak", zo zei astronaut Frank Borman. Zelfmoordpillen Deke Slayton, hoofd van de oplei ding van astronauten, vertelde, dat de Apollo-bemanning geen zelf moordpillen meekrijgen voor het ge val een terugkeer naar de aarde on mogelijk zou zijn. Over wat er met hen zal gebeuren in dat geval, wilden de ruimtevaartdeskundigen in Kaap Kennedy zich niet uitlaten. „Ik ver moed dat zij veel zullen bidden", zei Slayton. De gisteren gelanceerde Ameri kaanse televisiekunstmaan (In- teIsat-3) zal zo mogelijk ook kunnen worden ingezet voor het overseinen van de televisie-uitzendingen die door de ruimtevaarders worden ver zorgd. De kunstmaan is in de breken de elliptische baan gekomen. Aan het verbod van het opvangen van signalen van de Apollo-8 zoals dat aan het ruimtevaartobser vatorium in de Westduitse stad Bo- chum zou zijn opgelegd, wenst Jo- drell Bank (in Engeland) zich niet te storen, verklaarde een medewerker van dit radio-observatorium. Opge vangen gegevens zal men daar echter slechts met toestemming van de NASA bekend maken. Jodrell Bank zal „op alle gewenste manieren met de Amerikanen samenwerken". Ruimteoor Maar de Amerikanen hebben al de beschikking over het grote „ruimte oor" bij Fresnedillas, op de Spaanse hoogvlakten ten westen van Madrid. Daar vertoeven 60 Spaanse en 80 A- merikaanse technici, die deze 300 ton FRANKFORT Na pen proces dat ruim anderhalf jaar duurde heeft gisteren een rechtbank in Frankfort de 64-jarige zakenman R. Vorberg uit Bonn en de 58-jarige advocaat D. Al- lers uit Hamburg wegens hun aan deel in het euthanasie-programma van de Nazis tijdens de Tweede We reldoorlog tot respectievelijk tien en acht jaar gevangenisstraf veroor deeld. Het tweetal behoorde tot de natio- naal-socialistische organisatie „T vier" (het hoofdkwartier was ge vestigd aan de Tiergartenstrasse 4 in Berlijn), die voor het voltrekken van de „genadedood" over geestelijk gestoorden was opgericht. Volgens de rechtbank hebben Vor berg en Allers zich m 1940 en 1941 schuldig gemaakt aan medeplichtig heid bij het ter dood brengen van zeventigduizend van deze mensen. Tegen Vorberg was levenslang en te gen Allers vijftien jaar geëist. De verdedigers hadden vrijspraak be pleit. In 1940 en 1941 zijn op last van de Nazi's ongeveer 70.000 geesteszieken en minstens tweeduizend concentratie kampgevangenen in gaskamers van een zestal „ziekenhuizen" van „T vier" omgebracht. Na groeiend verzet van de kerken liet Hitier een einde aan de activiteiten van de organisatie maken. zware, 26 meter brede radarschaal voortdurend buitengewoon precies op de Apollo gericht zouden houden. Dit station is de voornaamste ver binding met het ruimteschip wanneer dit voor Barstow in Californlë en Canberra in Australië beneden de horizon is verdwenen. Deze drie sta tions zijn in staat de signalen van het ruimteschip, die na 16.000 km te zwak worden voor de andere sta tions, te versterken en onmiddellijk door te geven aan het centrum in Houston. Kamerlid vraagt: DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid dr. ir. A. P. Oele (soc.) heeft minister Bakker gevraagd de PTT geen toestemming te geven haar ta rieven (per 1 januari resp. 1 februari) te verhogen voordat de Staten-Gene- raal gelegenheid heeft gehad zich hierover uit te spreken. (Zoals bekend heeft de Tweede Ka mer de begroting van verkeer en wa terstaat nog niet behandeld. Op 23 januari komt zij in de Kamercom missie aan de orde -Red.) Frank Borman, de gezagvoerder van de Apollo 8, die vanmiddag zou starten voor de „kerstreis" rondom de maan, werd vanmorgen in vol ledige uitrusting aan een laatste controle onderworpen. Alles was in orde AMSTERDAM De effecten beurs stond deze week onder de invloed van de ingrijpende loon- ronde in de metaalindustrie en van de daarop volgende ver hoging van het disconto. De be tekenis van het duurder maken van het geld is een aanpassing bij het buitenland en de bedoeling de investeringen af te remmen. Gevreesd wordt, dat een nieuwe overbesteding ons land te wachten staat. Veel hangt ove rigens af van de ontwikkeling der hoogconjunctuur, welke, naar de prognose luidt, nog zal voortduren- De obligatiemarkt was flauw gestemd. Op de effectenbeurs vreest men, dat de nieuwe cao in de metaalin dustrie een nieuwe golf van loonsverhogingen zal Inleiden, welke met het oog op de prcductlviteitsstlj- ging, niet verantwoord Is te achten. De groeibedrijven zullen er niet aan ten onder gaan. maar de zwakkere zullen moeilijk de nieuwe kostenstij gingen kunnen opvangen. Het resul taat van de gevoerde loononderhan delingen kan men als een succes voor de vakbondleiders beschouwen, die onvoldoende tegenspel van de werk gevers hebben gekregen. De werkgc- versonderhandelaren hebben erkend, dat zij een nederlaag hebben geleden en bezweken zijn voor het „dictaat" van de bonden. Het heeft geen zin om nu nog te waarschuwen tegen de gevolgen ener overbesteding. Er is genoeg ge waarschuwd (o,a. door prof. Zijlstra!) en we zullen hopen, dat er geen al te grote brokken veroorzaakt worden. De veerkracht van de economie is eerder opvallend geweest en laten we hopen, dat het EEG-rapport, dat rept over het aanhouden der hoogconjunc tuur in ons land, een gelukkige prog nose zal blijken te zijn. nMV Collectieve belegging In geselecteerde nederlandse en amerikaanse aandelen gericht op VERMOGENSGROEI EN INKOMEN Inlichtingen over participatlebewijzen A.F. bij Uw commissionair of bankier, of rechtstreeks via de beheerders - postbus 3700 - Amsterdam ATHENE De voormalige Griekse politieke vluchteling Pantelis Marketakis is gisteren uit Parijs in Athene teruggekeerd. Eerder was bekend geworden dat hij niet opnieuw voor de Europese commissie voor de rechten van de mens in Straatsburg zou verschijnen om een vorige maand afgelegde getuige-verklaring in te trekken, waarin hij het Griekse bewind van martelen van gevangenen had beschuldigd. Het vertrek van Marketakis uit Parijs was tot het laatste moment geheim ge houden. Donderdagavond had de 35-jartge automonteur nog gezegd dat hij bereid was een eerder afgelegde verklaring voor de commissie in te trekken. Gisteren zei hy echter dat hij besloten had niet naar Straatsburg terug te keren, omdat de Europese commissie niet bereid zou zijn hem te confronteren met zijn „Scandinavische ontvoerders". 'Marketakis beweert sinds hij zich bij de Griekse ambassade in Stockholm heeft gepield dat hij Indertijd in Straatsburg werd ont voerd.) De commissie zal nu nagaan waarom de man geen verdere getuigenis wil af leggen. In Athene, waar zyn vrouw hem opwachtte, ontkende Marketakis dat hij was teruggekeerd, omdat de Griekse autoriteiten zijn gezin zouden hebben be dreigd. Wel wordt in genoemd rapport ge wezen op de kans van een krachtige prijsstijging, die een zeer voorzichti ge conjunctuurpolitiek nodig maakt Nu het zo ver gekomen is in ons land, dat het loon- en prijspeil sterk in beweging is, moeten we oppassen niet opnieuw te vallen in de draai kolk der inflatie. Wat schieten we er mee op, als de prijzen met de lonen „haasje-over-springen"? De regering heeft nu de dure roe ping om de economie niet te laten ontsporen, maar haar middelen zijn beperkt. De disconto-verhoging past in het schema van de monetaire restrictiepolitiek. De rente wordt duurder gemaakt, zodat investeringen bemoeilijkt worden. Daarvan moet men zich echter niet te veel voorstel len, want de praktijk heeft wel ge leerd, dat een program van investe ringen, dat over enkele jaren loopt, niet met een discontoverhoging van een half procent is te stuiten. Argusoog In ieder geval lijkt de positie van het bedrijfsleven niet in alle opzich ten benijdenswaardig. Het loon- kostenpeil is te hoog voor diverse bedrijven en men dient te komen tot verdere diepte-investeringen, b.v. machines en installaties, welke menselijke arbeidskracht vervangen. Maar de investeringen worden aan banden gelegd, nu door de disconto- verhoging en straks vermoedelijk door een kredietbeperking bij de banken. Tenslotte staat de overheid op wacht om de prijsverhogingen met argusogen te bekijken. Voor ons ik ook belangrijk de vraag in hoever de overheid ook de lagere aan een investeringsbe perking zal meedoen. Ook hier zijn de mogelijkheden beperkt en afhan kelijk van politieke factoren. De kans zit erin, dat we maar voorthollen, tot „de wal het schip keert" en de werk loosheid gaat toenemen. Dan schrik ken we weer en moeten er maatrege len worden genomen om de werk loosheid te keren via overheidswer- ken. Het is vreemd, dat men toch zo hardleers is en de voorbeelden van vroeger niet voor ogen houdt, even min de gang van zaken in Engeland en Frankrijk. Het is geen wonder, dat de aande lenmarkt deze week onder invloed was van de boven geschetste gebeur tenissen. fa Schaduwzijde Als één ding echter weer scherp naar voren is gekomen dan wel dit, dat het bezit van nominale guldens In de vorm van obligaties, hypothe ken en schuldbekentenissen een vorm van langzame verarming betekent. Leren leven met de Inflatie, dat Is een gevleugeld woord, maar het is de blijkbaar onvermijdelijke schaduw zijde van een moderne welvaarts staat. Het bezit van aandelen is tot dusver een compensatie gebleken voor de geldontwaarding, maar of in de toekomst de verhoudingen zo zul len blijven. Is nog de vraag. Niet alleen, omdat belangrijk is het mo ment van aankoop der fondsen. Zit men met de koersen In de top of in een dal? Maar nog meer, hoe de vak beweging zich straks, na de gemak kelijke overwinning van nu. gaat j opstellen. De heer Kloos van het NVV sorak uit. dat het tot op lieden 1 nog ging over de inkomensverdeling. De aanval op de vermogens- en machtsverhoudingen moet nog goed op gang komen! Alle internationale aandelen waren flauw gestemd. Kon. Olie liep terug van 193 tot 187, een verlies van 30 punten, Unilever kwam van 128.50 op 125. De heer Hartog, voorzitter van de raad van bestuur van het Unileverconcem vertelde, dat hij veel verwacht van de dynamiek bij Allied Breweries, waarmede men in onderhandeling is. Het kan echter nog wel vier k vijf weken duren voor een bod op de aandelen Allied Bre weries zal worejen uitgebracht, ,dpar men nog bezig is de gegevens voor zulk een bod te verzamelen. fa Verlies Kon. Zout-Organon liep terug van ƒ204.70 tot ƒ199, terwijl AKÜ met zijn mooie berichten van ƒ126 op ƒ123 kwam, dus 15 punten verlies. Kon. Hoogovens, welke een nieuwe cao voor drie jaar heeft afgesloten (kosten ongeveer dertig procent!), kwam van 103 op 100, In de lokale sectoren moest een hoogvlieger als Gist-Brocades lagere regionen opzoeken. Het fonds daalde van 917 tot 864 pet. Bergoss Tapijt kreeg ook winstnemingen te verwer ken en verloor deze week bijna 40 punten. Ook de „lichtere" aandelen, zoals Netam, Stokvis, Van Gelder. Ver. Mach. Fabr. waren aangeboden. Voor dergelijke bedrijven wordt de strijd om het bestaan nog moeilijker, nu de looninflatie in versterkte mate geko men is. De obligatie was flauw gestemd. De jongste staatslening, uitgegeven tegen 99 pet., kwam op 98 1/8 pet Het ziet er naar uit, dat een volgende overheidsemlssie tegen een hoger rentepercentage zal moeten worden uitgegeven. fa Onzekerheid Op de valutamarkten het nog volop onzekerheid. Deze week was er een paar dagen een hevige vraag naar goud door een ongelukkige uitspraak van de a.s. minister van financiën der Ver. Staten, die zich liet verleiden om „een slag om de arm te houden" betreffende de goud prijs. Dat was al voldoende om de speculatie aan te wakkeren. De a.s. president Nixon goot olie op de gol ven, maar de onzekerheid over het toekomstig monetair beleid is inter nationaal weer groter geworden. In de Ver. Staten werd het discon to verhoogd, daarna ook in Canada, België en ons land. Uit een en ander blijkt wel, dat het In vee! landen met de betalingsbalans (,,'s lands huishoudboekje") nog niet hondprd orocent is. Het jaar 1968 wordt afgesloten in een nevelige sfeer. We hopen er volgende week nog nader op in te gaan. Perscensuur verzacht RIO DE JANEIRO De Brazi liaanse regering heeft de censuur op berichten van buitenlandse corres pondenten opgeheven. Ook diverse kranten z(jn „vrijgegeven". Een grote verrassing was het voor de Amerikaanse mevrouw Virginia Theokas 'oen zij bij haar aankomt op de dr. Albert Plesman luchthaven van Curagao werd opgewacht door een commissie van ontvangst. Ze had er geen flauw vermoeden vpn dat zij de honderdduizendste „toerist" was, die Curacao in 1968 heeft bezocht

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9