Geld voor wie in nood is Commentaar franco wees kandidatuur Carel Hugo nooit af Hanoi dreigt met sabotage toont schatten uit rijke Joodse leven ïinister Gromiko met redesplan naar Cairo? Juan Carlos wèl Spaans staatsburger CARLISTEN STRIJDEN AL SINDS 1833 kkoord bij leinmetaul in banken "Vakmanschap is meesterschap SER vormt Raad voor de Arbeidsmarkt Personeel bij be j a ardenzorg 7,18 pet. meer Minister Rapacki van post ontheven Nixon benoemt Yost tot VN-ambassadeur Prof. J. W. Doeve plaatsvervanger „Hoor, Israël, de Here is onze God" ZATERDAG 21 DECEMBER 1968 as, 1 1ADRID De activiteiten p prins Karei Hugo waren Spaanse autoriteiten al ge- me tijd een doorn in het oog. neraal Franco geeft er de irkeur aan, dat prins Juan dos van het huis Bourbon, getrouwd is met prinses hie van Griekenland, de lanse troon bestijgt. ■ins Juan Carlos is namelijk on- toezicht van Franco opgevoed en endien heeft hij een militaire op- ng gehad. Bovendien is hij ins staatsburger en prins Karei o Frans staatsburger, anco heeft zich echter nooit offi- uitgesproken over vraag wie moet opvolgen. Evenmin heeft e kandidatuur van prins Karei o en zijn vader, prins Xavier, wezen. Dit laatste houdt verband het feit, dat in de burgeroorlog dertig jaar geleden zestigduizend isten uit Navarra aan de zijde Franco hebben gestreden, rerigens wordt prins Xavier, na- de laatste rechtstreekse afstam- ng van Don Carlos in 1935 in »n was overleden, slechts door deel van de Carlisten als pre- ent erkend. Sinds 1933 Carlisten strijden al sinds 1833 de Spaanse koningstroon, die iri orige eeuw tot bijzonder bloedige listenoorlogen" leidde. Ondank; ïederlagen die zij daarin ledei ien de Carlisten hun aansprakei onder de onafhankelijk gezinde be volking in het noorden van Spanje, die niet de tak van de Boubons steunt, die Spanje regeerde totdat (wijlen) koning Alfonso XIII in 1931 afstand van de troon deed. De Carlistische verbittering nam sterk toe op het moment dat Franco steeds meer voorkeur ging tonen voor prins Juan Carlos, een kleinzoon van koning Alfonso. De invloedrijke monarchisten in Spanje steunen deze tak van de koninklijke familie, doch zij verkiezen Don Juan van Bourbon, de vader van Juan Carlos en dende zoon van koning Alfonso, als wettige pretendent. Prinses Irene Sinds prinses Irene op 29 april 1964 in Rome in het huwelijk trad met prins Karei Hugo, heeft zij een voor aanstaande rol in de Carlistenbewe- ging gespeeld. Bij bijeenkomsten, zo els de jaarlijkse beklimming van de ïerg Montejurra in Navarra, was zij meestal aanwezig, getooid met de !N HAAG In het kfinmetaal vereenstemming bereik! over een we, een jarige arbe>sovereen- st. De onen gaan pei 1 januari vijf procent omhoog Op 1 juli t daa rtwee procent bij. De va le is uitgebreid met én dag. >k in het bankbedrif is men het i geworden. De lo£n gaan met frent omhoog, la51" in bet jaar aar nog eens 3 procent bij. ij gen de bankmployeés twee •akantie meer. el de orlerhapdelingsde- in de texti.industrie na een acht uur duend gesprek nog stap verdf zijn gekomen, aat er nog hcP op een nieuwe, jarige fbeidsovereenkomst. dag wordt et overleg voortge- Bierkenners vragen Karei Hugo, Frans staatsbur ger maar pretendent voor de Spaanse troon nu verder van zijn droom verwijderd dan ooit tevoren. DEN HAAG De Sociaal-Econo mische Raad heeft gisteren zijn dagelijks bestuur machtiging verleend in overleg met de minister van so ciale zaken over te gaan tot de in stelling van een Raad voor de Arbeidsmarkt. Deze raad zal de minister moeten adviseren in zaken, die het arbeidsmarktbeleid betreffen. Basis voor het werk van de raad zal zijn het Rapport Arbeidsmarkt beleid, dat de SER gisteren goed keurde. Het rapport wordt thans aan de minister van sociale zaken aan geboden. De Raad voor de Arbeidsmarkt zal bestaan uit een SER-commissie, waar schijnlijk onder leiding van SER- voorzitter De Pous. Israël ontkent regeling conflict DSKOU De Russische ster van buitenlandse za- Gromiko, maakt aanstal- m naar Cairo te vertrek- Volgens welingelichte en in Moskou zou Gromi- andaag zijn vertrokken, bezoek aan Egypte valt den van berichten als usland een oplossing heb- evonden voor het conflict Nabije Oosten. erdag berichtte het Israëlische aariv, dat de Sowjetunie een plan had voorgelegd aan Dit plan behelsde terugtrek- an de Israëlische troepen uit zette gebieden waarna Moskou voor zou zorgen dat kwesties ïje scheepvaart en beëindiging staat van oorlog worden op- secretaris-generaal van het che ministerie van buiten zaken, Gideon Rafael, ontken steren de door het Kremlin legde vredesregeling. Rafael een kort bezoek aan ons land sluiting op een officieel bezoek van vijf dagen aan Roemenië. Hij gaf wel toe dat in New York in het ge heim diplomatiek overleg heeft plaatsgehad tussen Israël en Rusland. Een derde land dat Rafael niet met name noemde niet Nederland zou de Israëlisch-Russische ontmoe ting hebben georganiseerd. Verschil Over het bezoek van Scranton, Nixons adviseur, zei Rafael dat er een verschil bestond tussen hetgeen hij heeft gezegd in besprekingen met minister Eban en wat hij in het openbaar heeft verklaard. De secretaris-generaal zei tenslotte niet de indruk te hebben dat de doelstellingen van de toekomstige re- gering-Nixon zullen afwijken van die van de regering-Johnson, namelijk het bevorderen van de vrede. De nieuwe president is geen voorstander van regelingen die het karakter van 'lapwerk' hebben, en zal geen steun verlenen aan oplossingen „die onder hernieuwde Arabische agressie zou den bezwijken". De regering-Nixon heeft wellicht een andere stijl, maar de grondbeginselen zijn hetzelfde als van Johnson en bevredigend, aldus de heer RafaeL Carlistenbaret. Haar echtgenoot hield zich afzijdig van dergelijke de monstraties, om Franco niet voor het hoofd te stoten. Op de plechtige bijeenkomst van 5 mei van dit jaar op de Montejurra waren naast prinses Irene meer dan honderdduizend Carlisten, zowel oud-strijders in de Spaanse burger oorlog als sympathisanten, aanwezig. Na herdenking van hen die voor de Carlistische zaak in de burgeroorlog waren gevallen en een aanhankelijk heidsbetuiging aan troonpretendent prins Xavier en Karei Hugo, besteeg de menigte de berg, waar een mis werd gelezen. Huwelijk Het huwelijk van prinses Irene veroorzaakte destijds grote opschud ding in ons land, evenals haar over gang naar de Rooms-Katholicke Kerk. Dit laatste was niet officieel be kendgemaakt. Een foto van haar, ge nomen terwijl zij ter communie ging, bracht dit vrij abrupt aan het licht. Bovendien doopte kardinaal Alfrink in Rome de Prinses, wat vooral in protestantse kringen onbehagen wek te, aangezien zij in 1940 al in de hervormde kerk was gedoopt Het huwelijk zelf riep ook veel verzet op. De politieke aspiraties van Karei Hugo achtte men onverenig baar met een mogelijkerwijs optre den als prins-gemaal in Nederland. Het was duidelijk dat een goedkeu ringswet voor dit huwelijk niet door de Kamers zou worden aanvaard. Prinses Irene deed echter vrijwillig afstand van haar constitutionele rechten op de troonopvolging om zich met haar echtgenoot in Spanje te gaan vestigen. Daarmee was dit poli tieke probleem uit de wereld. Het huwelijk werd in Rome geslo ten in aanwezigheid van vijftienhon derd Nederlanders, maar zonder le den van de koninklijke familie noch officiële vertegenwoordigers van de regering en Europese vorstenhuizen. Kardinaal Giobbe, oud-nuntius in Den Haag, zegende het huwelijk in. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Tussen de Lande lijke vereniging voor bejaardentehui zen en de bonden van overheids personeel is overeenstemming bereikt over het volgen van de salaristrend van de overheid voor het personeel by de bejaardentehuizen. Dit personeel zal nu per 1 januari a.s. een salarisverhoging krijgen van 7,18 pet; hierin zijn begrepen 1,3 pet correctie in de trend over 1968, 5 pet voorlopige trend over 1969 en nog 0,8 pet als tegemoetkoming in de stijging van de sociale verzekeringspremies. Deze salarisverhoging geldt voor alle werknemers bij de bejaardenzorg voorzover voor hen niet de bindende salarisregeling verplegend personeel van toepassing is. NCBO-voorzitter Ten Heuvelhof had alle waardering voor het be stuur van de landelijke vereniging, die nu reeds bereid is geweest tot AFTREDEN VAN BEWIND IN SAIGON GEËIST Prinses Irene, de baret op het hoofd, verscheen herhaaldelijk op de merkwaardige massale politiek-religieuze bijeenkomsten van de carlisten in Spanje. WARSCHAU De Poolse minister van buitenlandse zaken, Adam Rapac ki, is gisteren door de regering van zijn post ontheven. Hij wordt opge volgd door Stefan Jedrychowski, de belangrijkste plan-econoom van het land. Rapacki was sinds 1956 minister van buitenlandse zaken verwierf in ternationale faam toen hij een jaar later een plan indiende voor de schep ping van een zone in Centraal-Euro- pa, waarin'geert kernwapens mochten worden opgeslagen. Sinds de zuiverin gen in de Poolse communistische par tij, volgend op de studentenonrust in het begin van dit jaar, was Rapaoki op de achtergrond geraakt Verdere wijzigingen in het Poolse kabinet zijn het ontslag van de Vice- premiers Nowak en Waniolka. Een derde vice-premier, SzyT, is benoemd tot voorzitter van het regeringscomité voor wetenschap en technologie. een overeenstemming te komen. Hij stelde deze houding van genoemd bestuur ten voorbeeld aan de ver gelijkbare zusterorganisaties in het hele ziekenhuiswezen, de zwakzinni genzorg, de particuliere kinder bescherming enz. NEW YORK De pasgekozen Amerikaanse president, Nixon, heeft de diplomaat Charles Yost tot ambas sadeur der VS bij de Verenigde Na ties benoemd. Deze benoeming kwam als een verrassing omdat het als bijna zeker gold, dat Nixon de hui dige Amerikaanse ambassadeur in Pa rijs en zwager van de Kennedys, Sar gent Shriver met deze functie zou belasten. Blijkbaar heeft Shriver haar geweigerd. Yost is aanhanger van de democra tische partij en was van 1960 tot 1965 onder Adlai Stevenson plaatsvervan gend leider van de Amerikaanse mis sie bij de VN. In de verkiezingsploeg van de democratische kandidaat voor PARIJS Hanoi heeft giste ren geëist dat de huidige rege ring in Saigon aftreedt; anders zal het de vredesbesprekingen in Parys blyven saboteren. "VREDE IN Vietnam is niet moge lijk zolang regering-Thieu in Zuid-Vietnam aan de macht is", zei delegatieleider Le Due Tho op een receptie. Hij eiste van de VS dat zij de Zuidvietnamese leiders, die vol gens hem door hen zijn aangesteld, afzetten. Daarvoor in de plaats zou een "vredes- of een zakenkabinet" moeten komen. Hanoi en het bevrijdingsfront heb ben altijd al aangedrongen op aftre den van de regering Thieu-Ky, maar dit is de eerste keer dat zij de kwestie koppelden aan de vooruit gang van de vredesbesprekingen. De besprekingen verkeren op het ogenblik in een impasse, omdat zowel de VS als Saigon alleen met de Noordvietnamese delegatie willen praten en niet met het Nationale Be vrijdingsfront, de politieke afdeling van de Vietcong. Ruggespraak De hoogste delegatieleiders van de VS en Zuid-Vietnam zijn intussen overeengekomen naar hun hoofdste den te vliegen voor overleg met hun regeringen. Cyrus Vance is vandaag naar Washington vertrokken terwijl vice-president Ky op een nader nog bekend te maken tijdstip naar Saigon zal gaan. Ky heeft in een vraaggesprek met het blad l'Aurore gezegd dat hij lie ver zou hebben dat de Amerikanen uit Zuid-Vietnam terugtrekken, dan dat zij een oolossing van het conflict opdringen "die ons tot slaven van de communisten zou maken". Hij zei voorts dat als Vietnam in handen van communisten zou vallen, Zuid-Korea, Thailand en Maleisië dan volgen. "En wat zou er dan van het plan van de verdediging van Zui doost-Azië komen", zei hij. Twee Amerikaanse jachtbommen werpers hebben gisteren vier bom men van 450 kh laten vallen op een batterij luchtdoelgeschut in Noord-Vietnam. Dit bombardement wordt door de Amrikanen als een Vertraging het presidentschap, Hubert Hum phrey, was Yost adviseur voor buiten landse zaken. Richard Nixon heeft gezegd dat hij over de benoeming gesproken had met Shriver, Eugene McCarthy en Hu- vert Humphrey. Wat Sargent Shri ver betreft, Nixon heeft hem ge vraagd aan te blijven als ambassa deur. Shriver heeft hier mee inge stemd. TOKIO In de Ja panse hoofdstad hangen in de buurt van stations, postkantoren en derge lijke gebouwen kleine kastjes met gelid. Ieder kan zo'n kastje opendoen en er geld uit halen. Op een bordje erboven staat: „Alleen voor wie werkelijk in nood is! Mo ge de inhoud van dit kastje u dan tot zegen zijn.!" De kastjes zijn plaatst door de beweging „Het zout der aarde", die gevormd wordt door ne genhonderd christenen. Zij menen, dat een gul den die op het juiste mo ment beschikbaar is veel mensen voor misdaad of erger kan bewaren. En morgen is er een nieuwe dag, waarin veel ten goe de kan keren. De leden hebben zich zelf verplicht, om elke dag minstens één geldstuk in een kastje te depone- vergeldingsactie beschouwd en niet als inbreuk op het bestand. Op eerste kerstdag zullen vijf ver tegenwoordigers van het Bevrij dingsfront "met Amerikaanse officie ren onderhandelen over de vrijlating van drie Amerikaanse krijgsgevange- In de Laotiaanse hoofdstad Vienti ane is een bomaanslag gepleegd op de Noordvietnamese legatie. HILVERSUM Mocht ds. H. J. Kater volgende week zaterdag onver hoopt niet in staat zijn, om de doop- dienst te leiden, waarin prins Johan Friso zal worden gedoopt, dan wordt zijn taak overgenomen door prof. dr. J. W. Doeve uit Utrecht Prof. Doeve zal dan de preek van ds. Kater lezen. Ds. J. H. Sillevis Smitt is ditmaal niet beschikbaar, omdat hij voor „Kerk Overzee" enige tijd in Ethiopië vertoeft. "yAN EEN topgesprek tussen pre sident Johnson en de Russische leiders komt wellicht niets, nu de man die hem moet opvolgen er niet by betrokken wenst te worden. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat noodzakelijke besprekingen over be perking van de bewapeningswedloop nog vele maanden uitblyven. Die wedloop kost Amerika vele tien tallen miljarden dollars en maakt het beide wereldmogendheden steeds mocilykcr de klok terug te draaien. Nixon echter wil de handen vrjj heb ben, als hy op 20 januari president wordt. Bovendien wil hy eerst pra ten met zyn Europese bondgenoten. Toen Peking een maand geleden Ame rika voorstelde een politiek van vreedzaam naast elkaar bestaan na te streven, begreep Moskou dat snel moest worden gehandeld. Nu de Russen op de hoogte zyn van Nixons gereserveerde zo niet ne gatieve instelling, hebben zy mo- gciyk niet meer zoveel interesse. Gezien het grote belang van Ameri ka by de ontwikkelingen in Azië, zal Nixon veel aandacht schenken aan de toenadering van de zyde van Pe king, Wellicht houdt zyn wens, eerst met zyn Europese bondgenoten overleg te plegen, ook verband met de veronder stelling, dat Moskou nu wel toeschie- telyker zal worden. Is een dergeiyke vertragingstaktiek verantwoord, terwyi de bewapenings wedloop voortgaat? De New York Times meent van niet. Zy kon wel eens gelyk krygen. „HOOR, ISRAËL: de HERE is onze God: de HERE is één! Gij zult de HERE, uw God, liefhebben met geheel uw hurt- en met geheel uw ziel en met geheel uw Sederschotel, zilver, gebruikt bij de Joodse Paas viering, Moskou, omstreeks 1820. kracht. Wal ik u heden gebied, zal in uw hart zijn, gij zult het uw kinderen inprenten en daarover spreken, wanneer gij in uw huis zijt, wanneer gij onderweg zijt, wanneer gij nederligt en wanneer gij opstaat. Gij zult het ook tot een teken op uw hand binden en het zal u een voorhoofdsband tussen uw ogen zijn en gij zult. ze schrijven op de deurposten van uw huis en aan uw poorten." Sinds Mozes deze woorden sprak op weg naar het Beloofde Land, heeft Israel zijn woorden be waard tot op de dag van heden. Velen zijn afgevallen, velen zijn opgegaan In andere volken, velen hebben andere goden ge nomen, maar altijd i6 er die rest gebleven, die Mozes' woorden als een heilig testament hebben vastgehouden, bewaard en voortgedragen door de tijden heen. Heel het Joodse leven is als het ware een le vend getuigenis geweest van dit oude „Hoor Is raeli" Men heeft die woorden gestalte gegeven in de levenswijze, in het leven van elke dag, in het onderhouden van de geboden, besnijdenis, huwe lijk, beroep, ouderdom, dood en graf. In de fees ten: de wekelijks weerkerende Sabbath voorop, het Nieuwjaar, de Grote Verzoendag, Loofhutten feest, Vreugde der Wet, Inwijdingsfeest, Nieuw jaarsfeest van de bomen, Poerimfeest, Uittocht uit Egypte, Pinksteren en de Negende van Ab. In het Joods Historisch Museum te Praag zijn hiervan de tastbare bewijzen uit vele eeuwen Eu ropees Jodendom. Merkwaardig, die geschiedenis van dit museum. In 1908 hadden vrome Joodse handen bijeengebracht, wat Joodse kunstenaars in vroeger eeuwen ter expressie van dit Joodse leven hadden vervaardigd. Het was een museum in statu nascendi: 5000 catalogusnummers. Toen kwam de vreselijke tweede wereldoorlog. De Joden werden weggevoerd, maar hun schatten bleven achter en zelfs door de Duitse bezetter in versneld tempo naar het museum gebracht: thans Zilveren Thorakroon, Wenen, 1863. zijn er (sinds 1942) 200.000 catalogusnummers (de boeken Inbegrepen). Een onmetelijke verzameling. Ween over dit museum, want het betekent, dat het Joodse leven in heel Europa nog slechts als museumstuk voortbestaat. Nooit zullen de prachtige zilveren kandelabers meer een Sabbathtafel sieren, nooit meer zullen ontelbare Thora-rollen door een vreugdevolle syna goge worden gedragen, nooit zal enige mohel het fraaibewerkte besnijdenismes ter hand nemen, nooit zullen de talloze mezoeza's de deurposten wijding geven, nooit zullen de tefilllen meer wor den gedragen want het rijke Joodse leven is voorgoed verleden tijd. Slechts de resten leven hier en daar nog, verstrooid, bescheiden, In steeds minderend getal. Ween over dit museum, want het is versteend geloof geworden. Het blijde leven is geweken. De museumstukken zijn er slechts de nagalm van. Zondagmiddag zal de ambassadeur van Tsjecho- Slowakije In het Haagse Gemeentemuseum de ten toonstelling van Joodse Oudheden uit Praag ope nen. Van de Immense voorraad is een kleine se lectie van 379 nummers naar ons land gekomen. Tot en met 16 februari zijn zij daar te zien. Geopend wordt met de Thora: prachtige goud- geborduurde voorhangsels voor de Arke. Thora mantels, Thorawlndsels, draperieën alles bui tengewoon fraai versierd en met grote liefde ver vaardigd. Dan de kunstig bewerkte zilveren Thora-sler- torens, Thorakronen en Thoraschllden, Thora- wijzers (het zilveren of ivoren handje, waarmee de letters van het heilige boek worden aangewezen). Zilveren Thorawijzer, Wenen 1757. Dan komt het huiselijk leven: de fraaie zilveren sederschotel6, de kannen en bekkens voor de Le vieten, de specerijbussen, de etrogschalen en de bekers voor de wijdlngsdronk. Dan de voorwerpen die betrekking hadden op de Besnijdenis, op huwelijk en scheiding (o.a. een volledig huwelijksbaldakijn (choepa), verzorging van de dode, en de collectebussen en schalen voor de aalmoezen, want bij begrafenissen hoort het aalmoesgeven. Dan komt de blijde Sabbath: de menora, cha- noeka- en sabbathlampen, de havdalah (sabbath- kandelaars), de synagogelamp (het Eeuwig Licht, dat voor de Arke brandt, waar de Thora wordt be waard), de bazuinen, de mezoeza (voor de deur posten). Het dagelijks leven is vertegenwoordigd met tal van gebruiksvoorwerpen en voor de kosjere keu ken. Ten slotte de boeken, handschriften, een ge hele loofhut enz. Een prachtige tentoonstelling, die wel enige kennis van het Jodendom vereist, maar de fraaie catalogus geeft veel inlichtingen en voorts worden er van tijd tot tijd deskundige rondleidingen ge houden. Wil men het rijke Joodse leven uit het verleden leren kennen, hier is een schaarse, doch Indruk wekkende gelegenheid. EV GROLLE

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7