Pas dan echt het feest van vrede HOE ZAL KERST IN 2000 ZIJN? O' Schoolvoorbeeld van een feestdis Het loopt ten einde De grote spiritist REVEIL NODIG ISLAM REIKT HAND Techniek voorop In latere eeuwen aal het de kinderen op de scholen over de gehele wereld worden geleerd: „Van het jaar één tot het jaar 2000 was er geen zo belangrijk als 2000. Want In dat jaar zal voor het eerst het kerfstfeest voor de christelijke wereld wer kelijk een feest van vrede en liefde worden, dat in het bijzon der wordt gevierd in het aloude Salem (vrede), de stad Jeru zalem, die dan zal zijn uitge groeid op zo een wijze, dat zo wel Bethlehem als Nazareth er deel van uitmaken. De christelijke wereld is in 2000 een eenheid geworden en heeft daarmee haar aanhang en aanzien hersteld in overleg met wereldkalifaat en wereldopper rabbinaat, beide in Jeruzalem zetelend, die er tijdens in stilte gevoerde besprekingen op aan drongen de vrede en liefde niet langer met de mond te belijden, maar ook werkelijk te tonen. Als gevolg daarvan hebben de christelijke kerken met kalifaat en opperrabbinaat een concor daat gesloten, waarin wordt ge zegd, dat de kerken geen zen ding meer zullen bedrijven on der aanhangers van andere godsdiensten, maar het liefde werk verder in wat van ouds her de christelijke wereld wordt genoemd, zal propageren. De Wereldraad v,an kerken zal uit Genève naar Jeruzalem worden overgebracht en ook de paus een nog jonge, midden in het leven staande man zal zijn zetel naar Jeruzalem ver plaatsen. Door kalenderhervormingen valt het kerstfeest in het ver volg voor alle christelijke rich tingen op één datum: 25 en 26 december. In kerken in de gehe le wereld zijn grote televisie- wanden en -zolderingen inge bouwd, waardoor de vanuit Je ruzalem via de maan gerelayeer- de diensten geleid door voorgan gers van velerlei christelijke richtingen, kunnen worden ge volgd alsof men zelf in Jeruza lem is. Voor net eerst sinds het kerstfeest werd ingesteld heeft het „Vrede op aarde" werkelijk betekenis gekregen. M. Kopuit, Amsterdam, joods medewerker aan onze bladen. Wat kan ik als buddhist <-* als niet-christen voor „zin nigs" zeggen over een vaag-historische figuur als Je sus van Nazareth, die eigenlijk alleen bestaat in de ge loofsvoorstelling van een steeds kleiner wordende groep van mensen, die er nog prijs op stellen christenen te worden ge noemd? Kerstfeest is echter al of niet terecht nog steeds in zekere zin een confrontatie met het christendom, ook al heeft die godsdienst je misschien weinig of niets mner te zegi«n. Naar mijn mening zal echter ook het kerstfeest binnen af zienbare tijd helemaal ontdaan kunnen worden van het christe lijk omhulsel en zijn oudere be tekenis weer volledig terug krijgen. Want niet alleen het conventionele christendom is voltooid verleden tijd, ook het christendom-zelf loopt ten ein de. Dat betekent echter niet. dat het buddhisme als een meer adequate godsdienst de plaats van het christendom in Europa zal innemen. Naar mijn mening zal het buddhisme de functie van godsdienst sociaal en cultureel hier in het westen nooit kunnen overnemen omdat daartoe de noodzakelijke voor waarde, een harmonische accul turatie, zeer bepaaldelijk ont breekt. Gelukkig is dat ook aller minst nodig. Er behoeft bij het verdwijnen van het christen dom als institutionele godsdienst geen religieuze leemte te ontstaan, omdat de werkelijk religieuze mens van de toe komst geen „particuliere" godsdienst meer zal willen heb ben. Hij zal het meest waardevol le, d.w.z. het werkelijk bruikba re dat in de gezamenlijke histo rische godsdiensten in de loop der eeuwen als het ware is uit gekristalliseerd. trachten in zichzelf vorm en gestalte te doen geven. Het buddhisme is van het be gin af een uitermate praktische en methodische heilsleer ge weest. De kennelijke be langstelling voor het buddhisme als een .way of life" zal dan ook naar mijn stellige overtui ging in de komende jaren steeds groter worden. De bud- dhistische visie zal ongetwijfeld direct of indirect, een belang rijke, misschien zelfs wel een dominerende „kleur" worden in het religieuze mozaïek van het westen. Reverend P. v.d. Beek, a.m.m. Groningen. Ook spiritisten, hoewel z\| Christus anders zien dan christe nen, vieren het kerstgebeuren, waarbij zij evenzeer aan zijn ge boorte denken omdat voor hen Christus de grootste spiritist was, die ooit bestaan heeft. Als spiritiste lees ik de bijbel, maar ken er geen gezag aan toe, zoals christenen ondanks de discussies daarover toch nog altijd doen. Met veel van het geen erin staat, kunnen wij ons niet verenigen. Ikzelf tracht hem meer symbolisch dan letter lijk op te vatten. Ik acht mij zeer zeker reli gieus. Ectyter bepaald niet kerks, of met welke kerk ook verbonden. Kerkmensen zullen dacht ik, altijd blijven bestaan. Maar ze zullen veel zelfstandiger gaan deniken en niet meer als kudde dieren klakkeloos aannemen wat hun door theologen en dog matici voorgeschoteld wordt. Ik verwacht, dat de mens van de toekomst meer naar eigen innerlijk zal gaan teruggrijpen; deze mens zal zichzelf willen leren interpreteren. In het jaar 2000 zal de kerk er nog zijn, maar numeriek veel zwakker dan nu. Dit houdt in dat de buitenkerkelijkheid dan zeer zal zijn toegenomen, waarmee ik overigens niet wil zeggen, dat die buitenkerkelijkheid ook niet meer religieus zal zijn. Waarom ik Christus als de grote spiritist zie? Dat leid ik af uit wat Hij gedaan moet hebben tijdens zijn rondwandeling op deze aarde Zijn genezingen en wonderen beschouw ik volledig spiritistisch. Hij beheerste de magnetische kracht ten dele reeds wetenschappelijk bewezen zo, als niemand voor hem het ooit vermocht en niemand na hem het ooit vermag te doen. -B- Wij vroegen een Jood. een Buddhist, een Christin, een Islamiet, een Spiritiste en een Humanist naaihun gedachte over de vraag: Iedere echte christen zal het Kerstfeest in 2000 met evenveel dankbaarheid vieren als iedere echte christen dat nu doet. Tijd noch plaats maken daarbij veel verschil. Voor mijn man, die zendingsonderwijzer in Congo is. en mij, zal het nu voor het eerst sinds tien jaar zijn, dat we het weer in Holland mee maken. Maar of we nu op West-Irian, in Amerika of Con go kerst hadden, wezenlijk ver anderde daardoor voor ons niets. Maar u wilt natuurlijk vooral aansturen op de toekomstige ontwikkeling van het christen dom. Op het ogenblik hebben we altijd nog een geflatteerd beeld van de kerk (waaronder ik versta de som van alle christe lijke kerken) in ons land. Daar is een vrij groot aantal gelovi gen in, die persoonlijk deel hebben aan Christus, maar ook een zeer groot aantal meelo pers, die er uit traditionele overwegingen of anderszins in bleven. Nu zien we er al een begin van dat de verhoudingen steeds eerlijker worden. Die trend zet door. Het gevolg zal zijn dat er in de toekomst steeds meer van deze categorie afvallen. Maar ik geloof, dat het aantal over tuigde christenen niet veel zal afnemen. Die overtuigde christenen hebben het moeilijk in de kerk, omdat de eenvoudige christe lijke boodschap er steeds min der wordt gehoord. Vandaar, dat velen naast hun kerk be hoefte hebben aan huisgemeen ten, waarin de gemeenschap der heiligen door hen veel duide lijker wordt ervaren. Het aan tal huisgemeenten neemt steeds toe. In de kerk is malaise. Haar invloed taant, er wordt bijna niet meer naar geluisterd, ze loopt achteraan, velen vinden er de Boodschap niet meer en er komen steeds minder predi kanten. Wordt Amerika, waar de ene gemeente na de andere herderloos werd en waar vijf procent van de bevolking nog maar tot de min of meer regel-' matige kerkgangers behoort, ons vóorland? Een geestelijk réveil is dringend noodzakelijk. Mevrouw Betsy Stringer - Bijl, met verlof in Wassenaar. Mevrouw J. MengerMollema, Rotterdam Lid Nederlandse Vereniging Harraonia. O Het kerstfeest is van grote betekenis voor de christelijke wereld en dit is begrijpelijk, want dan wordt de geboorte herdacht van een der grote fi guren uit 'de geschiedenis der mensheid, die van Jezus Christus (vrede zij met hem). Als moslims is het onze heili ge plicht Jezus, de zoon van Maria, als een der uitverkore nen Gods te beschouwen. Een mens, die er krachtig naar streefde de mensheid te verlos sen van boosheid en zonde, zo als ook werd gedaan door ande re grote boodschappers van God. Hoezeer Jezus geëerbiedigd wordt door de Islam, blijkt uit het feit, dat zijn naam meer dan twintig maal in de Heilige Qur'an wordt genoemd en zijn moeder Maria zelfs nog meer malen. Ook zij wordt daarin ge noemd als een der uitverkore nen. De Heilige Qur'an zegt; „Toen de engelen zeiden: O, Maria, waarlijk, Allah geeft u blijde tijding door Zijn woord: zijn naam zal zijn de Messias, Jezus, zoon van Maria, geëerd in deze wereld en in de volgende en hij zal tot hen behoren die in Gods nabijheid zijn. En Hij zal hem het Boek en de wijsheid en de Torah en het Evangelie onder wijzen. En hij zal een boodschapper voor de kinderen Israëls zijn". Voor onze broeders. de christenen, kan alleen dit ge noeg zijn om de simpele waar heid van het feit te erkennen en te geloven dat de Islam zeer verdraagzaam en openhartig is tegenover het christendom. Wij achten het goed om onze gevoelens van eerbied en respect uit te drukken over de ze bijzondere gebeurtenis met de wens, dat het verschil van mening en de kloof die nu tus sen ons bestaat, langzamerhand kleiner zal worden en misverstanden uit de weg zul len worden geruimd. De christelijke wereld van nu is hard bezig toenadering te zoeken met andersdenkenden, maar de Islam heeft zijn hand van goodwill" en vriendschap al 1400 jaar geleden gestrekt. In de Islam is plaats voor alle boodschappers en voor alle waarheden. Dit is een zeer be langrijke boodschap van de Islam, die de christelijke we reld dan ook moge beseffen en waarderen. „Vrede rust op hem, die de leiding volgt" (de Heilige Qur'an). Abdul Hakim Akmal. H. A. Imam der Mobarak Moskee, Den Haag. 0 Kerst is een oud midwinter feest, dat later christelijke be tekenis gekregen heeft. De menselijke onderbouw werd daarbij niet afg'broken, de •feer van vuur en licht, van Intimiteit en verbondenheid. Humanisme op zijn beurt, be hoeft da christelijke verdieping niet af te breken. Het geloof, dat God méns geworden is, was een stap vooruit. Een stap, die dringt tot verder gaan. Mens worden betekent, dat ieder zichzelf moet kunnen zijn, sa men met alle anderen. Dit streven is aan één geloof en richting niet gebonden. On der moslims en boeddhisten onder communisten en libe Tien vindt men degenen die opko men voor de concrete mens. De méns in ras of groep, in be drijf, school of gezin. En daar is onze toekomst van afhankelijk. „Het jaar 2000" be tekent in de eerste plaats; tech niek, toenemende beheersing der natuur, wellicht beïnvloe ding van de erfelijkheid Beïnvloeding door wie? Waarheen? „Dat ieder zichzelf mag zijn. samen met allen?" Of binding aan één geloof, één systeem, met discriminatie van de anderen? Van deze vraag hangt af, hoe het in 2000 kerst jnl zijn. Wij moeten verder gaan of: on dergaan. Ook met ons feest. P. N. Kruyswijk, Huma nistisch Verbond. Geestelijk raadsman in algemene dienst Haarlem. NZE kerstdis is het werk van de Vakschool voor Bakkerij- en Hotelpersoneel te Rotterdam. Wij zijn docenten en leerlingen zeer erkentelijk voor hun appetijtelijke medewerking. Wij informeerden naar een feestelijk menu, waarvoor de gastvrouw toch niet. urenlang in de keuken hoeft te vertoeven. Voorgeschoteld kregen wij: een cocktail vooraf, daarna heldere bouillon, gevolgd door kalfstong die bij de slager kant en klaar is te bestellenen gevulde sinaas appel als dessert. CRABCOCKTAIL: 200 g krab in blik, 2 dl mayonaise, 75 g tomaten ketchup, 1 tomaat. 4 blaadjes sla, 1 citroen, '/2 wijnglas cognac, '/2 wijn glas sherry, 1 gekookt ei; zout, peper. Cocktailglazen voorzien van fees telijk randje d.m.v. een vermenging van paprikapoeder en suiker. Gla zen koud wegzetten. De krab plukken, glazen opwrijven, krab erin deponeren, aan de zij kant van het glas een slablaadje. De mayonaise vermengen met de ketchup, wat druppels citroen, de cognac en de sherry. Dit mengsel gie ten we over de krab, de glazen voor driekwart gevuld. Garneren: een schijfje citroen op de rand van elk glas, bovenop een plakje ei met toef je peterselie, schijfje tomaat CONSOMMÉ AUX JULIENNES: 200 g schenkelvlees, 1 mergpijp. 1 wor tel. 1 prei. y2 knolselderij, 12 spruiten, bloemkool, '/2 wijnglas madeira. Bouillon trekken met laurierblaadje, 1 kruidnagel en wat peperkorrels, twee uur zachtjes doorkoken. Maak Julienne van groente, d.w.z. snijd ze aan fijne reepjes van 4 cm lang, 2 mm dik. Laat de julienne in onge veer vijf minuten gaar worden in de ontvette bouillon. Afmaken met pe per, zout, aroma en een scheutje madeira. LANGUE DE VEAU met kappertjessaus: 800 g kalfstong, gekookt; aardappelpuree; 1 kg aardappels; 1 bl. doperwten fijn of extra fijn, 1 blik céleri, 100 g lichtgerookt spek, 1 ui. peterselie. Saus 4 eierdooiers, 1 dl. dragonazijn, 4 peperkorrels. uitje; laurier blad, 50 g kappertjes. 200 g gesmolten boter, druppel citroen, worcester- saus. Boor en kook de aardappeltjes. Bereid aardappelpuree uit het pak. spuit deze met rozetten op een pyrex-schaal, dan de schaal In de hete oven, zo hoog mogelijk om een mooi bruin korstje op de puree te krijgen. Haal de selderij uit blik, snij ze eventueel in de lengte door, omwikkel de stronkjes met plakjes gerookt spek, verwarmen in selderijvocht waar in wat schijven ul zijn die zorgen voor de smaakstof. De verwarmde stronkjes uit het vocht halen. We gaan de schaal met de rand puree nu verder opmaken. De verwarmde tong. in plakjes gesneden en weer In >/orm gevoegd, de selderij, de warme doperwtjes die afgemaakt zijn met een klontje boter en wat fijngesneden peterselie. Aardappeltjes en dop erwtjes kunnen op de grote schaal of apart worden opgediend (zie foto) Saus: De azijn met iets water en kruiden aan de kook brengen, laten indampen tot J/a van de hoeveelheid. Kruiden uitzeven. Het kookvocht toevoegen aan de eierdooiers, deze massa au bain marie al kloppende laten stremmen, zó dat de dooiers niet gaan schiften. Al kloppende de hete gesmolten boter toevoegen, op smaak brengen met zout, citroen. Deper, worcestersaus. Tenslotte de kappertjes toevoegen. De warme saus over de kalfstong, die al op de schaal ligt. De rest van de saus serveren in sauskom. Een kapje van de sinaasappels snijden, uithollen en de schillen vuldig ontdoen van witte velletjes, uittanden met mesje of schaar, een sla van de in kleine stukjes gesneden vruchten, het mengsel sap in de sinaasappelschillen, opspuiten met slagroom, of dunne apart serveren. Bekroon de gevulde sinaasappel met een of gekonfijte kers (zie foto). Met eenvoudige middelen maakt u een feestelijke tafel. De servetten gezellig gevouwen, daarin een menu gestoken. Een menu tekenen is een fijn feestwerkje voor de kinderen. Breng de fles zo dicht mogelijk bij het glas en schenk rustig en zaam. Heel gezellig om de prachtige kleur van de wijn de wijn in een karaf op tafel. Rode wijnen die erg veel depot hebben, worden gedécanteerd, dat wil zeggen de wijn wordt van het depot afgeschonken. De karaf is goed schoon en tevoren met warm water en wat wijn omgespoeld. Laat de wijn tegen de rand van de karaf stromen en niet met een straal. Stop het inschenken zodra u het laagje bezinksel ziet aankomen.- een kristal heldere wijn in de karaf Is het resultaat. NAGERECHT: Evenals de cocktail kunt u de gevulde tevoren klaarmaken. Nodig: 4 sinaasappels, 1 appel, 1 peer, schijfjes ananas, perziken, mandarijntjes of wat maar voorhanden is. WIJNEN: Bij deze feestdis adviseren wij een Rieslinger. Hebt u Vin Rosé in huis of Beaujolais, dat kan ook heel goed. Omgang met wijn vereist toewijding. Vervoer oude wijn in houding. Zorg dat het bezinksel, het „depot", onderin de fles snijden de capsule even onder de kop rondom af, vegen bovenkant kurk en fles goed af, trekken voorzichtig met kurketrekker nooit kenl de kurk bijna uit de fles. We halen de kurk met de hand uit de fles en vegen de fles schoon met een servet. Wijn inschenken is het werk van de gastheer. Hij schenkt een scheutje In zijn eigen glas en keurt de wijn; zó voorkomt hij ook dat stukjes kurk in het glas van de gasten komen. De gastheer schenkt de wijn „over de hand" (zie foto), zodat het etiket zichtbaar is voor gasten. We serveren wijn vóór het betreffende gerecht Rode tafelwijn op kamertemperatuur, witte tafelwijnen koel serveren, dus niet ijskoud. Kou doet afbreuk aan rode wijnen; bij een hogere temperatuur verschijnt de helderheid weer. JEANNE DE VLIEGER

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 26