Pant gtef VREDE is meer dan afwezigheid van oorlog. Soms lijkt het alsof we met dit laatste al behoorlijk „tevreden" zijn. De keus wordt dan: oorlog of vrede, en wat we kiezen is niet twij felachtig. Maar vrede is stellig méér. Niet maar het negatieve, niet maar het andere-dan-oorlog. Vrede is ook posi tief: de toestand van harmonie, van het in vrede leven met de ander, maar ook met zichzelf; de toestand van tevredenheid en bevredigd zijn, van voldoening en voldaanheid, en daarom ook van blijdschap. Er staat in het bijbelboek Zacharia die merkwaar dige tekst, dat het vasten ja, het vasten „den huize van Juda tot vreugde en tot blijdschap en tot vrolijke hoogtijden zal wezen", en dan volgt er zon der onderbreking op: „Hebt dan de waarheid en de vrede lief". Waarheid en vrede dat zijn wel de zaken die de mens van vandaag centraal is gaan stellen. Waarheid: hij wil behalve kunnen ook kennen; hij wil inzicht en doorzichthij wil informatie, liefst zo veel en zo uitgebreid mogelijk. En hij wil daarbij tot de kern doordringen; allerlei dat onder ons volko men zekerheid leek te hebben wordt onderzocht en aan keur onderworpen. Wat waar is moet zich als waar aannemelijk weten te maken, moet waarge maakt kunnen worden. We zijn dan ook als mensen in ruime mate onthullend bezig; het is daarbij goed bijvoorbeeld te denken dat het Griekse woord voor waarheid onthulling betekent. Welnu, de waarheid is dus iets om lief te hebben; ze moet ons zo ter harte gaan, dat we bereid zijn er ons hart aan te geven. En naast de waarheid de vrede. Misschien hebben we zelden zozeer als in onze tijd beseft dat die twee bij elkaar passen dat ze zelfs in onze liefde mogen delen. Vrede is dus meer dan afwezigheid van oorlog. Het is ook onvrede, ook onbehagen. Die zijn er tegen woordig volop. Veel mensen zijn gefrustreerde men sen, van wie onbehagen zich meester heeft gemaakt en die dat nu als een wrede last met zich meedragen. In tal van gevallen nog begrijpelijk ook. Onvrede en onbehagen om allerlei redenen. Om ge brek aan inzicht en doorzicht. Om onvoldoende ver mogen tot de waarheid door te dringen. Om de ont dekking dat zovele vermeende waarheden zich niet langer waar weten te maken en alleen maar iets zwe- vends bleken te zijn. En hebben we dan iets van de waarheid ontdekt, dan blijkt die vaak nog uit „harde waarheden" te zijn samengesteld die ons alleen maar onmachtig maken tot het naleven van medemenselijke verant woordelijkheid. Geen opwekkend beeld, zo te zien. En toch staat er die opdracht tot blijdschap, die aanmaning om de waarheid en de vrede lief te hebben. Zoiets is zon der het Kerstfeest nauwelijks in te denken, dat feest van de menselijke onthulling en van de goddelijke vrede. Dat feest van de goddelijke waarheid tegen over ons moeizame zoeken naar wat waar is, het feest van de goddelijke voldoening tegenover ons moeizame pogen om toch wat vrede te scheppen. Het menselijke bemoeien wordt er niet waardeloos om, het krijgt nu integendeel een bovenmenselijke stimulans, zodat het bovenmenselijke nu ook moge lijk wordt. En het heeft alleen tot gevolg, dat men toch maar blijft volhouden en er nog veel meer ernst mee gaat maken. Met die waarheidMet dat zoeken naar zin en bedoeling, met het toetsen en testen, om zo te peilen naar wat wezenlijk is. En met die vrede, die intussen een positieve lading en geladenheid heeft gekregen als nooit tevoren. Inderdaad, iets essentiëler en actueler dan het Kerst feest, dat liefdefeest van waarheid en vrede voor een wereld van zelfverhulling en onbehagen, laat zich niet denken. „De vlucht naar Egyptedoor een Hollandse meoster aan het begin van de zestiende eeuw uit eikehout gesneden. Het realistische tverkstuk f42 cm hoog), dat stellig een retabel zal hebben gesierd bevindt zich in het Rijksmuseum te Amsterdam. KerUbijltiffr 1MI rmm Bm Kwmrtet

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 17