r Nieuwe uitkeringen Ambtenaren tevreden met hun 5 F: procent Onrust in Italië Bundel Joh. Heer in de nieuw jasje GOUDENEEUW JOHN STEINBECK, groot schrijver, overleden ROMEINEN Zevett dagen verder Koorts Nieuwe crisis in de ELDO Hongarije opnieuw te sterk voor volleybaldames Ingrid Tuk won tweede partij in scha a ktweekamp Fresco's Amsterdam in Verwarde test Hannie Het wonder ven San Nicandro TONE BRULIN 11 ZATERDAG 21 DECEMBER 1968 Het is gisteren in Italië weer onrustig geweest. Gistermiddag kwam het in Rome tot gevechten tussen stakende studenten en de politie. Op de foto een beeld van een van de vele botsingen. NEW YORK Vrijdagavond is in zün woning te New York overleden de i Amerikaanse schrijver John Steinbeck, i 66 jaar oud. Hjj leidde een zeer werk zaam leven, dat van zijn geboorte tot de dood wel typerend genoemd mag worden voor z(jn generatie. In Salinas. Californië. geboren bracht hü zijn leven door op het platteland in een milieu dat hem de karakters le verde voor een groot deel van zijn ro mans. Hij bezocht korte tijd de univer siteit. doch had daarnaast vele baantjes, zoals landarbeider, fruitplukker, opper man. huisschilder, later journalist en oorlogscorrespondent, scenarioschrijver. Door die sterke afwisseling kreeg hij de naam van onverbeterlijke zwerver, doch zeker is dat zijn sociale bewogen heid en de bijna mystieke relatie tussen mens en aarde, die hem immer inspi reerde. daarvan de vruchten zijn. Vietnam Eteinbeck kwam twee jaar geleden voor het laatst in het nieuws door een serie artikelen uit Vietnam voor de New York Herald Tribune. De laatste tijd leed hij aan een hartkwaal waaraan I hij. in zijn slaap, is overleden. I De roman die hem beroemd gemaakt heeft is De druiven der gramschap, waarvoor hij in 1940 de Pulitzerprijs J ontving. Het boek behandelt de uit- buiting van de boeren in Californië en j veroorzaakte veel opschudding. Het werd zelfs verbrand en verboden, doch I gesmokkeld en vooral gelezen en het is later nog verfilmd ook. Hij begon zijn schrijversloopbaan in 1929 doch het werd 1935 eer hij suc ces oogste met zijn schelmenroman Tor tilla flat, dat gevolgd werd door Of mice and men. dat werkelijk insloeg. We noemen nog Cannery row. The wayward bus. East of Eden. Hij heeft ook nog enkele romans geschreven die nimmer zijn uitgegeven, en een vierde Cup of gold haalde maar een kleine oplaag. Zijn boeken zijn in 33 talen vertaald. Commissarissen van Saab. fabri kant in Zweden van zuto's. en Scania- Vabis, fabrikant van bedrijfsauto's met een dochteronderneming in Zwolle, hebben besloten beide onder nemingen te fuseren in een nieuwe onderneming met de naam Saab-Sca- nia. DEN HAAG Het Is de bedoeling dat de verhoogde aow- en aww-uitkeringen, waarmee de Tweede Kamer akkoord ging, nog deze maand by wyze van voorschot worden uitbetaald. Dit zijn de bedragen per 1 januari: (1 november) AOW voor gehuwden 417,50 413, AOW voor ongehuwden 294,290,50 AWW voor weduwen met kinderen 417,50 413, AWW voor weduwen zonder kinderen 294..f 290,50 wezen tot tien jaar 93,92, wezen van 10 tot 16 jaar138,50 137, wezen van 16 tot 27 jaar180,50 178,50 Kinderbijslag: 1 januari (1 oktober) eerste kind 112,32 110,76 tweede en derde kind 127,76 126,36 vierde en vijfde kind 171.60 169,26 zesde en zevende kind 190,32 187,98 achtste en volgende kinderen 210,60 208,26 Lof voor staatssecretaris Nobelprijs Het Haagse HIJS Hoklj heeft vrijdag- vond in Den Haag een Ijshockey wedstrijd egen Hannover met 10—3 gewonnen. De ussenstanden waren 52 21 30. Er wa- en 1500 toeschouwers. 1 De 23-jarige skiër Franz Keiler, die IJdens de Olympische Winterspelen te irenoble goud won op de Noordse combi natie. is ln West-Dultsland tot sportman fan het jaar gekozen. Bij de dames ein- llgde Ingrid Becker. Olympisch kampioen )P de vijfkamp, op de eerste plaats. - Apollo (2) ^^1 Naar aanleiding van het artikel en le berichten in uw (ons) blad over de Lpollo 8 voel ik mij gedrongen te vra ten: moeten wij niet ernstig waarschu wen tegen deze onderneming? Mogen leze mensen zich moedwillig in le vensgevaar begeven? Ook al zou het elukken, mogen we er dan op deze ïanier blij om zijn? Is dit niet God erzoeken? Kon er met heel deze opzet geen ekening mee gehouden worden dat '.erstfeest nog steeds ieder jaar recht tóeft en waard is1 onze tijd en gedach- |in in beslag te' nemen? Wij mogen jiet veroordelen, maar dreigt hier niet iet gevaar van hoogmoed, die doet lenken aan de torenbouw van Babel, je Titanic e.a.? Moeten wij niet dringend elkaar aan- Bden om inplaats van de maan te rachten de „ZON" te bereiken? Laten zij aftellen met dagen en uren op „de !on der gerechtigheid", die gekomen i en komen zal, misschien wel juist op fit a.s. Kerstfeest. thoon P. de Lange NAVO (4) De heer J. Ravestijn is versteld over t wijsheid van mensen, die de fcrsterking van de Navo domme fldsmijterij vinden, en hij herinner- aan de naïeve Chamberlain, wiens jlitiek zo noodlottig- is gebleken. Ik II nog iets verder gaan en wijzen op (n nog grotere naïeviteit. Ten tijde in de Romeinse wereldoverheersing efde er in het Nabije Oosten een an, die leerde dat Hij zonder geweld tel deze wereld van onrechtmatige lerheersing en van alle onrecht zou (vrijden. Regelmatig sprak Hij het >lk toe en betoogde dat dat vrederijk ■jet met wapens kon gevestigd wor- (n. want. zei Hij: wie het zwaard ineemt. zal door het zwaard vergaan. Ij leerde dat je je vijanden alleen lor de liefde kon overwinnen. Vele laten zou ik kunnen noemen, waarin ij zijn volgelingen tot geweld- Dsheid opriep. Terecht keerden de Iders van Zijn volk zich fel tegen Sm. Want Zijn leer was volkomen in tijd met het gezonde verstand en as een bedreiging voor de gevestigde de van die dagen. Gelukkig slaagden I erin deze Naïeve Volksmisleider te uideren, al was het dan met behulp Ji de gehate bezettende macht. De (vestigde orde was gered en staat en fk konden weer onbedreigd func- Ineren. Toch heeft deze Mens vele «nderden miljoenen volgelingen, taronder ook de genoemde ex-duik- otkapitein. onze geachte mi- >ter-president. en diverse van zijn Inisters en vele andere grote leiders m onze westerse beschaving. Wel- ht ook de heer Ravestijn. Maar ge- skig stichten dezen niet veel kwaad. Int zij volgen Zijn leer alleen in eorie. in de hoop op een gelukkig frnamaals. De praktische toepassing n Zijn leer laten ze gelukkig achter- Ige; ze zouden de gevestigde orde Jar in gevaar brengen! Ze vechten !h liever dood. om in leven te blij- k... jtterdam A. Slemendorp Looneisen (5) De heer T. Kuyners kan slecht le- n. Hij valt mij aan over „inspraak n de werknemers" en „machtsposi- van de werkgevers", waarbij hij !een „regentenmentaliteit" toe- ht Als hij mijn stukje goed leest. hij ontdekken dat ik dit onder- Srp helemaal niet aanroer Ik ïarschuwde alleen tegen te sterke ;ing van de loonkosten, waarbij wel moet bedenken dat een fasverhoging van X-procent een véél kere stijging van de loonkosten (brengt. Met alle risico's van dien als mijnheer Kuypers zijn kranten Ier leest dan mijn stukje, weet hij ft ik waarachtig niet de enige ben P een waarschuwing laat horen. In ft belang van ons allemaal, taielo W. R, Koppe >n: >rl« ER GAAT heel wat o;nhoog: de metaalionen met 5% pro cent plus straks nog 2 procent, de Hoogovenionen met 6V-2 procent, de ambtenarensala rissen met 5 procent, het mi nimumloon tot 140, luister en kijkgeld, broodprijs, melk prijs, benzineprijs, het trein kaartje, sigaretten, shag, PTT-tarieven. Het disconto ook een half procent, om in flatie tegen te gaan. Een spannende maand voor -de economie. In de metaal is het staal hard gegaan. Dat het ook vriende lijker kan. bewijzen de onderhande lingen bij Hoogovens (drie jaar lang: contract is contract) en Dou- we Egberts, waar een Sociaal sta tuut de cao vervangt. Minister Roolvink ziet geen reden voor een loonpauze. Maar of de aan zienlijke loonkostenstijgingen die de grootmetaal zullen meetrekken, de regering zomaar zullen passeren? De verbetering van onze economie zet zich volgens EEG-prognoses voort. Of wordt het oververhitting? Koorts is er trouwens in de we reld genoeg. In Amerika ligt zelfs Johnson met Hongkonggriep te bed. Geen mooi klimaat voor kerstmaan mannen Borman, Lovell en Anders om zich op de grote sprong voor te bereiden. Na de zwaarste autorally in de historie (Londen-Sydney met een Schot als nummer één en de Nederlanders op nummers 17 en 56) nu de spannendste ruimtevaart, als het allemaal doorgaat. Meer koorts en onrust in de we reld: staatsgreep van de Brazili aanse president, arrestaties, beknot ting van de persvrijheid, opschor ting van de Amerikaanse hulp. Nieuwe gevechten in Biafra (een po ging van de Nederlandse regering, tenminste een kerstbestand te be werken: meer Nederlandse mate riële hulp per schip). Nieuw oplaaiend studentenverzet in Frankrijk. Een opflikkering op de goudmarkt na een onverstandige uitlating van de Amerikaanse aanstaande minister Kennedy. Een Amerikaanse waarschuwing aan het adres van de Vietcong: aan vallen op steden in het zuiden, dan ook weer bommen op het noorden. In Parijs intussen weinig meer dan geharrewar. Een aftasten over en weer. met de vrijlating van krijgsgevangenen voor de Kerst als inzet. En in Tsiechoslowakiie blijft het ook maar broeien. Dubcek hand haaft zich nog steeds. Arbeiders dreigen te staken als parle mentsvoorzitter Smrkowsky weg moet. Terwijl bij de VPRO de rust weerkeert, zorgt de AVRO voor een nieuwe opwinding met de rijke kruidendokter Van de Moosdijk en zijn praktijk(en). De schrik om de verdwenen duikboot Walrus duurt maar kort, gelukkig. Steeds moei lijker krijgt het Rotterdams Diaco- nessenhuis het; de GGD laat geen fondspatiënten meer naar de interne afdeling van dat ziekenhuis gaan. PARIJS De raad van ELDO. de Europese organisatie voor de bouw van ruimteraketten, die in Parijs vergadert onder voorzitterschap van de Franse generaal Robert Aubmiere, is het niet eens kunnen worden over de de begroting voor 1969 zo wordt van welingelichtezijde vernomen. En geland en Italië maakten bezwaar te gen de wijze van financiering van het ELDOcPROGRAM TOT 1970. zo als die in november op ministerscon ferenties in Bonn en Bad Godesberg is vastgesteld. Frankrijk gaf als zijn mening te kennen dat deze crisis in de ELDO het bestaan van de ESRO. de Euro pese organisatie voor ruimteonder zoek. die de satellieten bouwt en lan ceert. op het spel zet. Generaal Aubiniere, de Franse voorzitter van de ELDO-raad, zal de verantwoordelijke ministers van de ledenstaten vragen voor eind februari 1969 over de financiering te beslissen. Op de verkeersweg BresciaMi laan zijn gisteravond enkele tiental len gewonden gevallen bij een ket tingbotsing in dichte mist. waarbij meer dan tweehonderd auto's wa ren betrokken. De weg was uren versperd. De PPR in het nieuws: D'66 gaat met de radicalen praten; PPR vindt een gesprek met de ARP, zinloos na de brief over samengaan met de verkiezingen tussen ARP, CHU en KVP. de c.h. radicaal Mol stapt over naar de PPR. De Kamer verwerpt een mo tie-Den Uyl over de kleinere klassen en behandelt de schadeclaims voor gerepatrieerden. De regering komt met voorstellen voor een schadere geling in de Delta. De afscheidsparade voor de luite nant-generaal F. v. d. Veen (opvol ger: generaal-majoor W. van Rijn) doet wat politiek stof opwaaien om dat dat onnodig duur zou zijn, maar dat valt allemaal nogal mee. En Jan Janssen wint met Bugdahl de Zesdaagse te Amsterdam. Persoonlijk zou ik liever ananas sen kweken op Alaska dan kanselier van Duitsland zijn (Franz Joseph Strauss). Ik wil Veringa wel een dikke acht of negen geven (Dr. Schuring, Ka merlid). Het is een fabeltje, te menen dat de christelijke vakbeweging op haar laatste benen loopt (J. van Eiber gen). In 1962 werd hem de Nobelprijs toe gekend. waarover de meningen nogal verdeeld waren. Op de vraag of hij vond dat hij die prijs verdiende ant woordde Steinbeck ontkennend. In 1962 verscheen zijn laatste roman Travels with Charley. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De beslissing van de regering, de ambtenaren salarissen op 1 januari met 5 pet. te verhogen, heeft de volledige instemming van alle ambte- narencentralcn. De nabereke- ning van de trend over 1969 zal de salarissen in 1969 ook nog met 1,19 pet. verhogen, zodat de 5 pet. geldt over 101,19 pet. van het huidige salaris. De heer J. ten Heuvelhof, voorzitter van de Nederlandse bond van overheidspersoneel, had alle lof voor de zeer goede wyze waarop staatssecretaris Van Veen het overleg had geleid. De naberekening over 1969 zal reeds in september geschieden, al zal deze naar het oordeel van de regering van bescheiden omvang zijn. De bon den van overheidspersoneel hebben zich het recht - voorbehouden eerder De Tllburgse ijshockeyverenlging Tljsc Trappers heeft vrijdagavond een vriendschappelijke wedstrijd tegen het Zweedse Brlnkens IF met 21—0 gewonnen. De tussenstanden waren 7—0 50 en 12—0. Bij Tijsc speelden voor de eerste keer de Tsjechen Petrnosek en Tuma mee die een maand geleden in Nederland politiek asyl vroegen. Het Nederlandse militaire team heeft vrijdagavond in het Belgische Bergen tij dens het internationale militaire basket- baltomoo! met groot verschil van de Vere nigde Staten verloren: 82—39. Bij de rust was de stand 3925. In een andere wedstrijd speelde België gelijk tegen West-Dultsland: 64—64 (29—29). Ztveinkanipioenschappcn in 1969 in Breda DEN HAAG De nationale kam pioenschappen zwemmen en schoonspringen 1969 zullen van 20 t'm 27 juli worden gehouden in het zwembad Wolfslaar te Breda. De or ganisatie van deze wedstrijden die in het kader van de „torenfeesten" te Breda zullen worden gehouden, is opgedragen aan de vereniging „Su- rae". Dit jaar zullen voor het eerst zowel de kampioenschappen voor on der 12-jarigen en de kampioenschap pen 1500 m in dezelfde plaats als de overige nummers worden verzwom- men. VLODROP Het Hongaarse da mesvolleybalteam is vrijdagavond voor de derde keer te sterk gebleken voor het Nederlandse team. In Vlo dorp verloren de Nederlandse dames met 1—3 (7—15 4—15 15—13 15—9). De Hongaarse dames, die 15 uur per week trainen, overtroffen Neder land vooral wat betreft de indivi duele baltechniek en de snelheid waarmee de aanvallen werden opge bouwd. Het tempo lag voor de ploeg van Johan van der Haar te hoog en in de tweede set werd de strijd een demonstratie. Keer op keer blokkeer den de Nederlandse meisjes de Hon gaarse aanvallen te laat. In de derde set sloeg Nederland even terug en behaalde tegen een rustiger spelend Hongarije een overwinning met 1513. Meer dan deze set stonden de Hongaarse dames echter niet toe. het gesprek over de salarissen te her openen in het geval de sociaal-econo mische ontwikkeling daartoe aanlei ding mocht geven. De verplichte snipperdag, die tot nog toe voor het rijkspersoneel gold, is thans vervallen en toegevoegd aan de normale vacantieperiode, zodat de ze thans afhankelijk van de rang resp. 15, 17, 19 of 23 dagen gaat bedragen. Extra verlofdagen worden toege kend op grond van de leeftijd, te beginnen met één dag bij 30 jaar. 2 dagen bij 40 jaar, en vervolgens elke vijf jaar een dag meer; dus zes dagen bij zestig jaar. Deze belangrijk verbe terde regeling komt in de plaats van de bestaande vakantieregeling op ba sis van de leeftijd. De regering wil over de werktijd verkorting het gesprek met de bon den begin 1969 nog voortzetten. De ontwikkeling in het bedrijfsleven zal daarbij van grote invloed zijn. Overplaatsing Ambtenaren, die betrokken zijn bij de spreiding van rijksdiensten, krij gen een hogere extra vergoeding. Voor gehuwde ambtenaren of onge huwde ambtenaren met een eigen huishouding is het bedrag vastgesteld op 2500. te betalen in drie jaarlijkse termijnen van 1250, 750 en 500. Voor de overige ongehuwden is het bedrag 1250 625, 375 en f 250). Personeel, dat in dienst treedt na de beslissing, de betrokken dienst uit Den Haag naar elders over te bren gen, komt niet in aanmerking voor deze extra vergoeding. Bovendien geldt de extra toelage slechts voor de rijksdiensten, die op een nog nader vast te stellen spreidingslijst voorko men. In januari hopen de centrales van overheidspersoneel en de staatsse cretaris hierover nader overleg te ple gen. De ministerraad heeft hierover gisteren dus geen beslissing genomen. Tussen de centralen en de bonden be staat nog geen eenstemmigheid over het' aantal diensten, dat op deze lijst moet voorkomen. KEY BISCAYNE De komende Amerikaanse president Nixon heeft voor 127.800 dollar (ruim 450.000 gul den) een buitenhuis gekocht te Key Biscayne in Florida. Hij ging daar al enige jaren voor vakan ie naar toe, maar logeerde dan gewoonlijk bij vrienden. ARNHEM Ingrid Tuk heeft vrij dagavond in Arnhem de tweede par tij van de tweekamp om het Neder lands schaakkampioenschap voor da mes tegen Fenny Heemskerk gewon nen. De partij werd na 40 zetten af gebroken. maar bij de tweede zitting gaf Fenny Heemskerk bij de 52e zet op. De stand in de tweekamp, die uit vier partijen bestaat, is nu 1,50,5. AMSTERDAM Dc ..Dankbaarheids- tentoonstelling" ln het Rijksmuseum van zeventig beroemde uit de door de watersnood geteisterde kerken en kloos ters van Florence geredde fresco's, ls vrijdagavond ln tegenwoordigheid van een groot internationaal gezelschap ge opend. Italië brengt deze tussen de dertien de en de zestiende eeuw vervaardigde schilderingen voor het eerst buiten de landsgrenzen. Dit werd pas mogelijk nadat vooraanstaande restaurateurs in genieuze methoden hadden gevonden om de fresco's (en de restanten daar van) van de eeuwenoude muren te ha len en op platen van kunststof over te brengen. Bij deze werkzaamheden kwamen in vele gevallen de signaturen van de schilders te voorschijn. Ook de onder tekeningen zijn in het Rijksmuseum te zien. In New York bezochten 400.000 mensen de expositie. De unieke tentoon stelling in Amsterdam duurt tot 9 maart. De bezoeker van de tentoonstelling zal zich er op moeten instellen, dat de fresco's in kerken en kloosters zijn geschilderd „om er naar op te zien", meestal aanzienlijk hoger dan de nor male oogstand. Deze voorstellingen nu zo dicht onder bereik te hebben, maakt een wonderlijk effect. ROME De politie is gistermid dag in de Italiaanse hoofdstad slaags geraakt met vijfduizend studenten, die demonstreerden voor een her vorming van het onderwijs en tegen het krachtige optreden van de poli tie bij vorige betogingen. Zeker twintig studenten werden aange houden. Het grondpersoneel van de lucht vaartmaatschappij Alitalia legde gisteren het werk voor 24 uur neer, onder andere uit protest tegen het in dienst nemen van niet-Italiaans personeel. Na jarenlange voorberei ding is de beroemde zangbun del van Joh. de Heer in een geheel vernieuwde vorm verschenen. Stel u gerust, het is de oude, vertrouwde bun- Rumoer rondom het test-onderzoek is een verward boek. waarin de schrijver tracht de Rorschach-test te verdedigen tegen de beden kingen tegen deze vlekken- test. De schrijver, J. W. Lin deman. propageert een, mede door hemzelf geschreven, voor onderwijzers en perso- neelchefs, zonder in dit boek waar te maken waarom personen met een op psycho logisch gebied geringe theore tische opleiding, beter dan psychologen in staat zouden zijn deze test te hanteren. (Uitgave Stabo, Delden, 159 blz„ 75,90). Hannic wordt tweede, door H. ter Merwe. De woudman netjes vormen een hecht ge zin, ondanks alle plagerijtjes en spitse geestigheid. Delica te hartszaken doen zich voor maar komen tot een prachtige oplossing. Hannie krijgt haar Freek waar ze zoveel om heeft gebeden en op hun bruiloft weet Herman voor taan Mien voor zich zelf te hebben. (Meinema, Delft 191 blz„ 1,50). del met de honderden in bre de kring geliefde liederen. Maar de teksten zijn in de hedendaagse spelling gezet en de muziek van alle 853 liede ren en koren is opnieuw gete kend, zodat er eenheid in het notenbeeld kwam. Een enorm werk. dat de moeite wel zal lonen, want deze bundel beleefde in meer dan zestig jaar almaar nieu we drukken en niets wijst erop dat de belangstelling voor het eenvoudige lied ver flauwd is. „Door de gehele geschiedenis van de Zangbun del loopt de draad van Gods leidingen." schreef Johannes de Heer in 1955. Met deze 21ste uitgave, ge drukt op bijbelpapier, komt de totale oplage (inclusief de tekstuitgave) op 1 miljoen 56 duizend exemplaren. De oude bundel dus, in nieuw gewaad. De organist Jan van Weel den heeft weer vele harmonisaties gemoder niseerd, maar de teksten zijn onverlet gelaten. Wel zijn niet minder dan zestien nieu we liederen opgenomen. De 187 in oudere uitgaven nog voorkomende, maar nu ver vallen liederen staan in een aanhangsel. dat apart verschenen is. Van de nieuw opgenomen liederen noemen we „Mijn herder is de Here God", „Dank U", „Nu gaan de bloe men nog dood" en een flink aantal van John Buurman. Een fraaie, stevige uitgave, die ƒ18 kost. Uitgave Handel - mij. Joh. de Heer en Zn. te Rotterdam. JOH. DE HEER Het wonder van San Nican dro. door Pinchas Lapide. vertaling Magda Schreuder. is het haast ongeloofwaardige, maar historisch juiste verhaal van een aantal eenvoudige dorpelingen in San Nicandro. dicht bij de hak van de Itali aanse laars, waar een van de weinig geletterde boeren het Oude Testament gaat lezen. Hij wordt er zo door gegre pen dat hij besluit Israëliet te worden en met hem een aan tal andere dorpelingen, op wie hij zijn enthousiasme weet over te brengen. De hele groep Italianen leeft nu in Israël in de neder zetting Ras-e-Amar. Een offi cier van de Joodse Brigade die met andere geallieerde troepen in Italië aan land werd gezet om dit land te be vrijden kwam de wonder baarlijke geschiedenis te we ten en schreef deze op: Het werd een meeslepend boek. dat reeds in acht landen is verschenen. (C. de Boer jr., Hilversum. 223 bl. 9.75) Tone Brulin. die vorig jaar debuteerde met de verhalen bundel 'Een neger op de sofa" schreef opnieuw een bundel met twaalf verhalen naar het titelverhaal genoemd 'Ge vecht tussen twee mannen van rubber'. Twaalf 'fan tastische' verhalen staat op de flap van de pocket, maar men vraagt zich af of sommi ge van de verhalen niet eer der realistisch zijn dan fan tastisch. Zo bijvoorbeeld 'Niet ver van Braganza'. Een Portugese illegale werker pleegt verraad omdat hij niet zoals hij be- loofde een groepje deserte rende soldaten de grens over heeft gezet. De soldaten deserteerden uit vrees naar de strijd in Angola te worden gestuurd. Wel fantastisch, bij na absurdistisch is het titel verhaal over twee mannen van rubber, waarin, zoals in de meeste verhalen een scherpe kritiek verscholen ligt. Hier is het op 'de omstandigheden die in som mige landen heersten bij het volbrengen van de kiesplicht'. Al met al een zeer le zenswaardige bundel waaraan men zeker veel genoegen zal beleven mits men niet afkerig is van moderne litteratuur. De Duitse kunstkenner Gottfried Lindemann heeft geprobeerd in zijn boek De Gouden Eeuw van onze schil derkunst de bloei van de Hol landse schilderkunst in de ze ventiende eeuw te ontleden en aan de hand van voorbeel den aan te tonen, dat die kunst op een gegeven mo ment keiharde business was geworden. Hij is daar goed in geslaagd. Hij beschrijft in een zeer leesbare stijl de achter gronden, die de „Meesters" van de zeventiende eeuw hebben gedreven geperfectio neerde kunstwerken te ma ken. Voor zijn stelling, dat die kunst harde commercie was, gaat hij terug naar de Middel eeuwen, toen de kerk de al leenopdrachtgever voor de kunstenaar was. De beelden en schilderijen uit die tijd waren meestal religieus. De vroeg-Renaissance met de beeldenstorm waren voor de Hollandse schilderkunst beslissend: het protestantisme bande de beelden en schilde rijen de kerk uit. Daarna werden wereldlijke en kerkelijke vorsten, koop lieden en bankiers, de op drachtgevers. In de zeven tiende eeuw kwam het verza melen van kunstwerken in zwang bij alle bevol kingsgroepen. De stand van kunstenaars steeg in aanzien. Vandaar dat welgestelde burgers hun be roep opgaven. om zich uitsluitend a?n de schilder kunst te gaan wijden. Zo was Jacob van Ruijsdael een be kend arts, Jan van Giyen een makelaar, Aert van de Neer een kastelein, terwijl Jan Steen een bierbrouwerij en een herberg bezat Door harde concurrentie (In Amsterdam alleen al werkten 300 schilders) werden de kunstenaars tot specialisatie gedwongen. Men moest iets unieks voortbrengen. Van Ruijsdael. Van Goyen en Hobbema werden landschapsschilders, Frans Hals specialiseerde zich in portret, Pieter de Hoogh en Gabriel Metsu werden inte- rieurschi lders. Brouwer en Jan Steen schilderden het boeren- en volksleven. Alleen Rembrandt was een eenling, een buitenstaander die zich geheel afzijdig hield. Hij had geen duurzaam fi nancieel bestaan en stierf met schulden. Voorlopers van deze schil ders vindt Lindemann weer terug in de Middeleeuwen. Zo beeldde Jan van Eijck het volksleven, de ironie en de satire uit die later door Jan Steen werd geperfectioneerd. De landschappen van de Gouden Eeuw waren zonnig, maar ook veelal met een dreigende, onheilspellende lucht Ze ontstonden in ate liers! Deze wisselwerking, het licht en de atmosfeer, bleven nog lang de kenmerken van het Nederlandse landschap. De kleuren- en zwart-wit-reprodukties in het boek zijn van zeer goede kwaliteit In het boek is te vens een uitvoerig biogra fisch register van 75 kunste naars uit de Gouden Eeuw opgenomen (Kruseman).

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11