NJE WIJST MAN IRENE UIT 4 tm Commentaren Bomalarm voor vliegtuigen Bezwaar tegen politieke rede van Karei Hugo Jdns Kerstnummer IT spui»*;/ Drie kinderen uit één gezin bij botsing om bet leven gekomen n GEWAPENDE OVERVAL OP BANK anmorgen: alles goed met Apollo decoratief en praktisch zo'n I I bon- 1 Na kritiek op Franco Over Franse grens gezet Prinses mag blijven HET WEI* Zacht weer en regen Zo nodig actie tegen prijzen ySJUUJU/7Z| Twee baby's in 7 weken Zaterdag 21 december 1968 49ste jaargang Nieuwe Leidse Courant rccteur: F. Diemei )ofdredacteur: Dr. E. Dicmer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Prins Juan Carlos van Bourbon en generaal Franco. Voor de vijfde maal in 135 jaar heeft Spanje een carlistische troonpretendent uit het land gezet. De strijd is al aan de gang sinds Carlos Maria Isidro er in 1833 mee begon. Meermalen woed de een bloedige burgerstrijd. De kan sen voor Karei Hugo zijn nu kleiner dan Maanreis Zeven steden, die bij zijn even geen dak voor hem ladden, vochten om Homerus oen hij dood was. HEYWOOD (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Werd gistermor- jen op de Luchthaven in Rot- erdam nog 5 graden vorst ge- leten, vanmorgen lag het kwik graden boven het vriespunt, de komende dagen is er een ote depressie-aktiviteit te irwachten waardoor morgen jpnieuw regen naar ons land omt, vergezeld van een krach- ge tot harde zuid-v/esten wind. •e temperatuur blijft de dagen oor Kerst ver boven normaal. eekeinde geeft de kortste agen want vanavond om 8 uur ereikt de zon weer het laagste int. Vooruitzichten voor maandag: Dn: minder dan 30 procent; min. imp.: meer dan 2 graden bo- In normaal; max. temp.: 2 tot 7 aden boven normaal; kans op n droge periode van minstens uur: 60 procent; kans op een iheel droog etmaal: 30 procent. 1 december: zon op 08.46. onder .30: maan op 11.01, onder 18.13. 26 leember eerste kwartier. december: zon op 08.46, onder maan op 11.31. onder 19.47 december eerste kwartier. PARIJS Nog vanmiddag zou prins Karei Hugo, de echtge noot van prinses Irene, in Parijs aankomen, amper 24 uur nadat hij onder politie-escorte over de Spaanse grens was gezet. De Prinses bevindt zich op het ogenblik in Madrid. De opzienbarende uitwijzing van de 38-jarige prins Karei Hugo is volgens waarnemers in Madrid een rechtstreeks gevolg van de aanval die de Prins begin deze week op het bewind van generaal Franco deed. Ook prins Juan Carlos, die voor de Spaanse troonopvolging de beste papieren heeft, kreeg de wind van voren. Op het moment dat prins Karei Hugo, die leider van de Carlistenbe- weging is. het bevel kreeg Spanje te verlaten, bevond hij zich met zijn vrouw in Saragossa, waar zij een fa briek bezochten. Hem werd 24 uur de tijd gegeven. Tegen het verblijf van prinses Irene in Spanje bestond.geen bezwaar. Officieel heette het dat de Prins zich aan politieke activiteiten had schuldig gemaakt. BEZWAAR De Prins maakte aanvankelijk te gen het uitwijzingsbevel, dat hij ont ving via de plaatselijke burgerlijke gouverneur, José Gonzalez-Sama, ernstig bezwaar, omdat hij het „ad vies" niet billijk vond, zo deelde een Carlistische woordvoerder mee. Maar de Spaanse autoriteiten bleven bij hun eis en zo vertrok de Prins in de richting van de Franse grens, waar hij gisteravond omstreeks half negen aankwam. Hij overnachtte in een hotel in Hendaye. waar hij verslaggevers weigerde te woord te staan. De Prins zag er uiterlijk kalm en onverstoord uit. Aan douaneambtenaren had hij echter al laten doorschemeren dat hij vandaag naar Parijs wilde doorrei zen. Hendaye ligt aan de Atlantische kust, niet ver van de grens. AANVAL De Prins laakte maandag op een Carlistenbijecnkomst in het klooster van Valvanera in de provincie Logro- no het huidige Spaanse bewind in duidelijke bewoordingen: „Onze re gering spreekt met het zwaard in de hand. Deze houding wekt irritatie, angst en stilzwijgen op. Daarom heerst er in heel het land stilte". Over de steeds krachtiger worden de geruchten dat Juan Carlos als toe komstige koning van Spanje zal wor den benoemd, zei de Prins: „Ik vraag de regering of zij van plan is de monarchie in té stellen. Een monar chie die door een comité is aangewe zen. Zo ja, dan vrees ik dat die mo narchie niets anders dan een leugen zal zijn". Dergelijke opmerkingen kunnen volgens waarnemers in de Spaanse hoofdstad als politieke actie tegen de regering worden geïnterpre teerd. FRANSEN Een belangrijke rol hierbij speelt het feit dat prins Karei Hugo en zijn vader, prins Xavier (79), niet de Spaanse nationaliteit bezitten. De echtgenoot van prinses Irene werd in Frankrijk geboren en is nog steeds Frans staatsburger, evenals zijn va der. Zijn verzoek om toekenning van het Spaanse staatsburgerschap is al jarenlang onbeantwoord gebleven. Toch maakte generaal Franco er geen bezwaar tegen dat prins Karei Hugo zich na zijn huwelijk met prin ses Irene in 1964 in Madrid vestigde. Zijn vader, die in Frankrijk woont, heeft eveneens een vcrblijfsverbod opgelegd gekregen. Hij was maandag in het geheim uit Frankrijk Spanje binnengekomen om in Logrono de Carlistische bijeenkomst bij te wo nen. De breuk van Franco met de Car- listen kan ook gevolgen hebben voor enkele hooggeplaatste Spanjaarden. Zo behoren de minister van justitie, Antonio Oriol Urquijo, en de voorzit ter van het parlement, Antonio Itur- mendi, tot deze groepering. Van officiële Spaanse zijde is er de nadruk op gelegd, dat prins Karei Hugo minstens vijf keer voor een inmenging in de interne aangelegen heden van Spanje is gewaarschuwd. De Spaanse autoriteiten zien de Prins en zijn vader als „ongewenste vreem delingen". (Zie ook elders deze krant) DEN HAAG Minister De Block zal niet aarzelen prijsmaatregelen te nemen indien in bepaalde sectoren, zoals de detailhandel of het horeca bedrijf, prijsstijgingen voorkomen die in strijd zijn met de prijsge- dragsregels en leiden tot onaanvaard bare prijsopdrijving. De minister zegt dit in antwoord op vragen van het Eerste-Kamerlid mr. Burger (soc.). UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen hebben gisteren het uit zonderlijk grote aantal reizigers goed. kunnen „verwerken". Dank zij veel ingelegd materieel op de belang rijkste trajecten kon de stroom zon der veel vertraging worden opgevan gen. Zeer veel wintersportliefhebbers vertrokken met speciale internatio nale treinen naar het zuiden. interieur verzorging meubel' tóón kam e rs U06g'_>3';:icyiP JNSBUPG Centrale verwarming ook als bouwpakket Haagweg 15 Leiden Tel. 40444 Showroom Haagweg 11 In de krant van gisteren is voor ons Kerstnummer, dat dus vandaag Itkomt, reeds de belangstelling gevraagd die het buiten twijfel verdient. Ik wil dit graag vandaag nog tns onderstrepen. En ik kan dat es te gereder doen, aangezien >k hier het aandeel van de hoofd- i tdacteur slechts een betrekkelijk geweest. Het Kerstnummer is f it resultaat van teamwerk, af- •mstig van journalisten, teke- 1 tars, fotografen. .Onze kunstredacteur A. Hydra j Aft het de medewerkers niet ge- IA> kkelijk gemaakt en hoge eisen iteld. Zelf had hij een afgerond n in het hoofd en de bekwame '-out is eveneens van hem. Hij volop inspirerend bezig geweest, ids- barvoor mijn dank. (De „opmaker" dreigt bij zulk gelegenheid wel eens te wor- vergeten. In die fout zal ik laai niet vervallen. De graficus Sondermeijer heeft kundig en grote toewijding de lay-out [evoerd en er komt hem op- :hte waardering toe. Maar nu is verder het woord aan is Kerstnummer zelf. We hopen it het al onze lezers goede ogen- ikken mag verschaffen en mag Iragen tot een gezegende vic- van het Kerstgebeuren. Hoofdredacteur AMERSFOORT Een naar schat ting 35-jarige man heeft gisteravond een roofoverval gepleegd op het bij kantoor van de Boerenleenbank in Amersfoort. Hij is er met ongeveer zesduizend gulden vandoor gegaan. De man, die met een pistool dreig de, eiste geld van de caissière, die hem zesduizend gulden overhandigde en hem vervolgens wijs maakte dat er niet meer geld aanwezig was. Hij ge loofde dat, stopte het geld in een groe ne leren boodschappentas en wandel de het bankgebouw uit. Lopend vluchtte hij in de richting van de Hogeweg, een van de uitvals wegen van Amersfoort. Hoewel on middellijk in de polderrijke omgeving en op de rijkswegen rondom Amers foort de politie een onderzoek instel de, bleef de man onvindbaar. DALFSEN Twee ernstige verkeersongelukken op rijksweg 31 niet ver van Zwolle heb ben gisteren aan zes mensen het leven gekost. Onder hen zijn drie kinderen uit het gezin Rotman in Nieuw-Amsterdam. Voorts een vriendin van de jongelui en een bejaard echtpaar uit Rouveen. Gisteravond omstreeks negen uur botste een auto, waarin vier jongelui zaten tussen Zwolle en Dalfsen fron taal op een vrachtauto, die na te zijn geslipt op de linker weghelft terecht was gekomen. Alle vier inzittenden waren vrijwel op slag dood: de 21-jarige René Dirk Rotman, zijn 18-jarige broer Dirk, hun 16-jarig zusje Lammie en de BETALING ABONNEMENT De abonnees, die gewend zijn het abonnementsgeld te gireren, wordt verzocht voor 1 januari a.s. 4,70 per maand 14,10 per kwartaal of 56,40 per jaar over te schrijven op onze postreke ning nr. 58936. De abonnees, die gewoonlijk per kwi tantie betalen, doch inmiddels in het bezit zijn van een postrekening, wordt eveneens verzocht, ter voorko ming van incassokosten, genoemd be drag te gireren. Het bovenstaande geldt niet voor de abonnees die ons machtiging tot automatische afschrijving hebben verstrekt. Directie N. L. Crt. DEN HAAG Tot de avond van Eerste Kerstdag geldt voor de uit de Ver enigde Staten vertrekkende vliegtuigen een bomalarm. Dit heeft een woordvoer der van de KLM meegedeeld naar aanleiding van berichten uit Londen. Daarin wordt melding gemaakt van een waarschuwing van Interpol aan de politie-instanties op de Europese vliegvelden, dat er op vliegtuigen van interna- l ogenblik enige brandstofprohlemen tionale lijndiensten tot Kerstavond bommen worden geplaatst. De luchtvaartmaat- voordeden. (Zie ook elders in dil schappijen hebben uitvoerige maatregelen getroffen, aldus de KLM-zegsman i blad) it i Prinses Irene en haar man Karei Hugo, gefotografeerd toen zij nog gelukkig vereend waren in het zonnige Spanje. 21-jarige Dina Jeuring uit Noord-Barge (gemeente Emmen). Eerder op de dag was op dezelfde rijksweg, tussen Zwolle en De Licht mis. de auto van de heer G.H. (22) uit De Wijk, in botsing gekomen met de auto van de 67-jarige D.H. Sligman uit Rouveen. H. probeerde een auto die rechtsafwildc slaan, te ontwijken. De eveneens 67-jarige mevrouw Sligman was direct dood. Haar man overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. De heer H. moest ernstig gewond in een ziekenhuis in Zwolle worden opgenomen. Ook de bestuur der van de tegenligger, die tijdens een manoeuvre op de linker weghelft raakte, werd zwaar gewond. Het verkeer op de drukke rijksweg 1 onder Baarn heeft gister avond tijdens het spitsuur ongeveer twee uur nagenoeg vastgezeten als gevolg van twee kettingbotsingen. Er ontstond een zeer grote ravage en een aanzienlijke materiële schade. Slechts één persoon liep lichte ver wondingen op. KAAP KENNEDY Op de Ame rikaanse ruimtevaartbasis Kaap Ken nedy leek vanmorgen niet meer de lancering van de Apollo 8, het eerste bemande ruimteschip dat de maan van dichtbij gaat bekijken, in de weg te staan. De Apollo moest om 9 minuten voor 2 vanmiddag Nederlandse tijd begin nen aan zijn reis, die tot vrijdag zal duren. Op het vastgestelde tijdstip werden vanmorgen de drie ruimtevaarders. Frank Borman, James Lovell en Wil liam Anders, gewekt. Zij veroberder hun ontbijt, dat bestond uit een lap je vlees, roereieren, geroosterd broor en naar wens koffie of thee. Het wa de laatste gekookte maaltijd die z> in een week kregen. De vertrektijd die vier maanden ge leden werd vastgesteld, bleef go handliaafd, hoewel zich op liet laatste STOCKHOLM De 26-jarige me vrouw Majbritt Pettersson uit het Zweedse Vaestra Hard heeft haar tweede kind binnen zeven weken ter wereld gebracht. De eerste van een tweeling, een meisje van 970 gram, werd op 1 novembed geboren. Daar de geboorte voortijdig was, namen de artsen het ongewone be sluit de bevalling te onderbreken. Gisteren gaf mevrouw Pettersson haar dochter er een broertje bij, van 2.150 gram. Moeder en kinderen maken het goed. Discount verkoop van Perzische Tapijten Mijnders womnginr.Lisse Zie onze advertentie in het blad van dinsdag j.I. I_JET behoeft wel geen betoog dat wij de grootste bewondering koesteren voor de wetenschappelijke prestaties die de vandaag begonnen maanreis mogelijk hebben gemaakt. Het wordt de verste reis. ooit door mensen ondernomen, en wij kunnen ons nog nauwelijks voorstellen wat die betekent en welke werelden voor de mensheid van onze eeuw geopend worden. Minder verheugen wij ons over het feit dat deze reis voorafgaand en tij dens de kerstdagen valt. Zeker, het hangt samen met de maanstand zo veel hebben we er nog wel van be grepen. Maar de maan komt nog wel eens meer in deze stand. Het Kerstfeest is het feest waarop wij ons willen concentreren op de herinnering aan de neerdaling van de redder der wereld en van de ver nieuwer van hemel en aarde. Die concentratie op dit gebeuren valt reeds onder meer normale omstandig heden de mens van vandaag moeilijk genoeg. Zullen ditmaal veler gedach ten niet worden weggetrokken naar die drie man in hun kleine capsule, in duizelingwekkende vaart voortsui- zend naar het onbekende? Wat bekènd mag heten is de trouw van God aan een trouweloze aarde die Hem toch niet missen kan ook niet in deze eeuw. Daarom vieren we elk jaar opnieuw dat kerstgebeuren, ook in deze eeuw. Dat behoort in ons denken wel cen traal te blijven staan ook nü. Ook nu concurrentie verstorend dreigt in te werken in de belangstelling op on ze concentratie. Het behoort Kerstfeest te blijven voor ons op deze aarde waarop eens in alle nederigheid het Kind geboren werd, ons tot onmetelijk heil. Maar ook voor die drie mannen, wie wij allen volgaarne toewensen een behouden thuiskomst na een geslaag de reis. Prinses Irene democratie moge haar proble men hebben, éénmansregerin- gen hebben nog wel zozeer een eigen problematiek. Men denke maar aan het feit dat zy nauwelijks kritiek kunnen gedogen. Men denke niet min der aan de moeizaamheid waarmee de opvolgingen zich voltrekken. Ook wy in Nederland worden er nu bijzonder bij bepaald door de verwik kelingen rondom de pretenties op de troon van Spanje. Ging het alleen om Carel Hugo, wc zouden het kunnen beschouwen als symptomatisch voor dergelijke situa ties, en er verder het zwygen aan toe doen. Maar Carel Hugo is de echtgenoot van prinses Irene en daarom heeft deze affaire méér dan anders het ge val zou zyn geweest onze belangstel ling. Prinses Irene heeft zich destijds, door dit huwelijk, in moeilijke omstandig heden begeven. Afstand van haar rechten in Nederland was daarbij on vermijdelijk. Sindsdien is de situatie wat twee slachtig gebleven. Van haar rechten heeft zy afstand gedaan, maar de ver knochtheid met onze koninklijke fa milie heeft er niet onder geleden. Trouw aan haar echtgenoot zal haar ook deze beproeving doen doorstaan. Maar het gebeuren zelf. waarvan het risico steeds aanwezig was. blijft ver drietig. En nu het gebeurd is, was dc in zulke situaties gebruikelijke pu bliciteit onontkoombaar. Zy het ook, dat elke terugslag op ons eigen ko ningschap zonder meer achterwege kan blyven. De prinses, naar wie zoals naar haar ouders ons medeleven uitgaat, zal zich destijds bewust zyn geweest wat zy begon. Maar het was wel een begin van veel bewogenheid. Spanje is Nederland niet. Ik geef op als 7| nieuwe abonnee: 'tii GRATIS at* u. c VAXUMX aJbcrvlvjx. cp%up~{ plaats: I B betaalt: per kwar*aal per maand E B A,s beloning voor mijn aktiviteit ~r—7: "r ontvang Ik een onderzettegei. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1