sanering Noord wijk Binnen gaan opvangen STRUCTUURPLAN SMEEDT BINNEN EN ZEE AANEEN moet in de W inkelcentrum Hoofdstraat onder huizen parkeren Commentaar Prijsvraag speciale woning voor verhuur Noordwijk Alle Noordwijkers moeten gaan meedenken Gratis boek, teach-in en praatavonden Prachtige zang in Zoeterwoude iEI! "Wirwr ieidse courant ■9 vrijdag 30 december 1mb NOORDWIJK In het structuur- Iilan wordt ook gedacht aan een (rinkelcentrum. eveneens te situeren ta het open gebied. In dit verband toudt men rekening met sanering het winkelareaal in Noord- IH'ijk-Binnen. Er zou dus een terschuiving optreden. Het winkelapparaat in Noord- pijk-Binnen lijdt aan gebrek aan incentratie. Het huidige stratenplan i de bestemming en kwaliteit van ie bestaande bebouwing lenen zich echts tegen zeer hoge kosten voor ïodernisering en uitbreiding tot een inkelcentrum. dat passend ia in i Noordwijk-Binnen van 14.000 in woners. Men zou dan bovendien °es4lijven kampen met een tekort aan tarkeerruimte. Goedkoper I Het. is aanzienlijk goedkoper en [iet leidt tot een veel beter resultaat, de nieuwe winkelvoorzienin gen worden opgenomen in de bebou- wingsstrook die de stedebouwkundi- ge verbinding gaat vormen tussen de beide kernen. Zij kunnen daar enerzijds de gunstige invloed ondergaan van de aanwezigheid van vele andere voor zieningen, die daarin zullen worden opgenomen en anderzijds op hun beurt het bezoek aan deze voorzie ningen stimuleren. Het moderne winkelcentrum -in het open gebied kan een wijkverzor- gende functie vervullen, niet alleen ten behoeve van Noordwijk-Binnen zelf, maar tevens voor de omgeving Daarbij wordt niet in de eerste plaats gedacht aan Noordwijk aan Zee, dat immers zelf over een be hoorlijk winkelapparaat beschikt, maar vooral aan Noordwijkerhout en Voorhout. Voorts zal de koopkrachtafvloeiing van Noordwijk naar Oegstgeest, Lei den en andere gemeenten, afnemen. De realisering zal overigens een geleidelijk verloop dienen te hebben en moeten worden afgestemd op de groei van inwonertal en toerisme en de toeneming van de streekfunctie. dengebied het meest in aanmerking. Daarbij kan men profiteren van het gunstige microklimaat, dat vlak ach ter de duinen aanwezig is. Dit ge bied is uitstekend beschut tegen de noordwestelijke winden die in de zo mer het verblijf aan het strand ver onaangenamen. Geslaagden Noordw. Reddingsbrigade NOORDWIJK Weer behaalde een groot aantal jongelui, die waren opgeleid door instructeurs van de Noordwijkse Reddingsbrigade, het zwemdiploma. Voor het zwemdiploma A slaag den: Tineke van der Burg, Corrie Hulsebosch, Ria van der Putten, Nelleke van der Putten, Tineke Kor- tekaas, Ineke van der Voet, Marga van der Slot, Sjaak Weijers, Hans van der Berg, Theo Slobbe (allen uit Noordwijkerhout) en Jaap van der Luyt (Noordwijk). Voor dit diploma slaagden ook mevr. Mulder (Noordwijk) en mevr. Van der Berg-Van der Voet en mej. N. v.d. Aardweg (beiden uit Noord wijkerhout). Voor het zwemdiploma B zijn geslaagd: Ria Hermans, Irma Steen voorden, Joke Warmenhoven. Thea de Jong. Annemieke Niersen (allen uit Noordwijkerhout) en Carla van der Zalm. Henny Smit, Cokky Koe- lewijn, Joke van Schooten, Lieke van der List. Gertie Boot, Leo Steenvoorden. Luc Brunt, Peter van der Zalm en Cor Boot (allen uit Noordwijk). Verder slaagden alle kandidaten van de cursus eerste hulp aan dren kelingen. De lessen werden gegeven door de heer L. Hazenoot. Dr. B. de Beer nam het examen af. Geslaagd zijn de meisjes A. Wijnands, Sj. van den Burg en Ineke van Hage en de heren M. D. Visser, F. Paans, Th. P. v.d. Nouland, A. Meyerink en D. van Kampen. NOORDWIJK De Noordwijkse klaverjasvereniging speelde in Ons Gebouw een competitiewedstrijd, waarvan de uitslag als volgt luidde: 1. J. van der Niet 5676 punten; 2. D. van Duin 5619; 3. C. van der Niet 5510; 4. A. van der Niet 5481; 5. J. Passchier 5174; 6. N. Barnhoorn 5119; 7. D. van der Niet 5095; 8. M. Hoek 5016; 9. Q. van der Meulen 4944 en 10. J. Admiraal 4815 punten. H. L. Brouwer jubileerde LISSE Nadat de festiviteiten rond het zilveren jubileum van de heer H. L. J. Brouwer, hoofd van de R.-K. MAVO-school, met een druk bezochte receptie waren ingezet, werd de eigenlijke feestdag, woensdag jl., begonnen met een vie ring in de Agathakerk. Om half elf was er een besloten bijeenkomst in „De Beurs", waarbij de leraren hun cadeau aanboden, nl. een radio. De adjunct-directeur, de heer C. Kager, roemde in de jubilaris vooral de wij ze, waarop hij zijn gezag een au thentiek gezag uitoefende, zijn collegialiteit en zijn dienstbaarheid aan de gehele schoolgemeenschap. Des middags gaf de schooljeugd blijk van haar kunnen. De derde klas kwam met een cabaret voor het voetlicht, Een van de oudste leerlin gen bood de jubilaris een platenspe ler aan. De avond was gedeeltelijk een herhaling van de middagvoorstel ling. KATWIJK Het vierde team van de biljartvereniging Katwijk heeft zijn eerste overwinning behaald door thuis met 62 te zegevieren over de Leidse biljartvereniging Zuid. Met 26 werd later gewonnen van TOP I. ZOETERWOUDE De Hervorm de kerk was gisteravond geheel be zet voor de Kerstzangbijeenkomst. De heer E. Loerakker, predikant van de Hervormde Gemeente, sprak een begroetingswoord. De meditatie van deken A. Lamot had als thema „On derweg". In de geschiedenis van de mensheid is er altijd veel belang rijks gebeurd als de mens op weg was. Zo trokken de Joden weg uit Egypte en greep God zelf in bij de Rode Zee. Later trok men uit Babi- lonië en zo gingen ook Maria en Jozef op weg door het gebod van keizer Augustus dat hen in Bethle hem bracht. Ook wij zijn allen op weg zoals nu naar het Kerstfeest. De Kerk is in beweging wat duidelijk tot uiting is gekomen in Uppsala en het Vati caans Concilie. Bij ons trekken we ten wij God nabij. Het Evangelie werd gelezen door burgemeester J. A. Detmers. De kan- tate 142 van J. S. Bach werd uitge voerd door een groot koor bestaande uit leden van het Hervormd kerk koor uit Alphen a/d Rijn, de Chr. Gem. zangvereniging Zingt den Heer en de r.k. Gem. zangvereniging Sancta Lucia. Instrumentale mede werking werd verleend door het Mozart Kwintet Dirigent Bas Siere- veld was gehandicapt doordat een van de solisten, de bas A. Hasenoot met een keelontsteking kamote. De tenorpartij werd gezongen door C. Barnhoorn. Er was ook samenzang waarbij het oreel werd besoeeld door de heer H. v. d. Bovenkamp. Zo werd geopend met het „Komt allen tezamen" en werd de Indruk wekkende hlfeenkomst besloten met een machtig gezongen „Ere zij God". ZOETERWOUDE De Zoeter- woudse gemeenteraad komt deze maand niet bijeen. De eerstvolgende vergadering is donderdag 9 januari. NOORDWIJK Burgemees ter en wethouders zijn van plan de liele Noordwijkse bevolking te betrekken in, de meningsvor ming ten aanzien van het zojuist gereedgekomen structuurplan, dat diep ihgrijpt in de bestaande situatie. Het college zal op een teach-in rechtstreeks in contact met de inwoners treden, er ko men voorlichtingsbijeenkomsten en iedereen kan binnenkort in het gemeentehuis een boek krij gen, waarin het plan uitvoerig wordt toegelicht. B. en W. willen graag, dat alle Noordwijkers over het plan gaan praten en zo mogelijk met sug gesties ter aanvulling en wijziging komen. Het is namelijk niet alleen een zaak van de middenstanders. Aan de orde is een materie die elke Noordwijker ter harte be hoort te gaan. Het nieuwe winkel centrum, dat nu al onder de plaatselijke middenstanders veel stof heeft doen opwaaien, is maar j een onderdeel van het gehele pro ject. Hillegoinse kerstzang HILLEGOM Dank zij het initi atief van mevrouw M. J, van Nie- kerk-Blomjous de echtgenote van de burgemeester en de heren W. A. van den Akker en A. Bultink zullen minder valide inwoners van Hillegom de Hillegomse Volks-Kerstzangavond, maandag 23 december in de zaal van „Treslong" kunnen bijwonen. Het comité ver zoekt de ingezetenen, de eerste rijen in de grote zaal vrij te laten, want daar worden de invaliden-wagentjes geplaatst en kunnen andere minder validen, slechthorenden bijv. de reserveerde plaatsen innemen. De avond wordt ingeluid door de kerkklokken van 7.457.50 uur. De zaal gaat om half acht open. NOORDWIJK Over het toe risme wordt in de toelichting bij het structuurplan gezegd, dat Noordwijk moet streven naar verdere groei van het toerisme en naar een sterkere toeristenbinding. Daarvoor is uit breiding van de logiesaccommodatie nodig. Het ontwerpen van een voor seizoenverhuur geschikte woning zou wellicht onderwerp van een prijsvraag kunnen zijn. Daarnaast is het dringend gewenst de toeristen beschutte recreatiemo gelijkheden te bieden, teneinde de aantrekkelijkheid van Noordwijk te vergroten en aldus de stabiliteit van de omvang van de bezoekersstroom te bevorderen. Gedacht wordt aan: zwembad met schuifdak, tennisbanen, midgetgolf- banen, sporthal, manege, kin dercrèche, speeltuin, muziektent, ho recabedrijven, bioscoop, leeszaal en bibliotheek, vrijetijdscentrum. Voorzover het hier gaat om ele menten die veel ruimte in beslag nemen, komt situering in het mid- TN DEZE KRANT wordt een uit- voerige toelichting gegeven op het Noordwijkse structuurplan. Het gemeentebestuur roept alle Noord wijkers op erover mee te denken en is van plan alle suggesties en op- en aanmerkingen in zijn overwegingen te betrekken. Wü juichen deze openhrid van harte toe. Enerzijds mag zij wellicht zijn ingegeven door de vrees dat een pressiegroep van middenstanders zo'n grote mond zal opzetten, dat het plan geen, redelijke kans krijgt, aan de andere kant is toch duidelijk het besef doorgebroken, dat aan een ze kere inspraak van de bevolking zelfs bulten de officiële vertegenwoordi gende organen om, vandaag-de-dag niet meer kan worden ontkomen. Het gemeentebestuur gaat meer en meer beseffen, dat bij de bepaling en uitvoering van zijn beleid een goede voorlichting het halve werk is. Met enige voldoening constateren wij, dat deze nieuwe ontwikkeling is ingezet na de omstreden actie „Noordwijk voor de Noordwijkers". Met al haar gebreken heeft deze ac tie trouwens ook de totstandkoming van het structuurplan zelf ten sterkste bevorderd. Het gemeente bestuur is erdoor wakker geschrok ken en is gaan beseffen, dat vooral ten aanzien van de kom van Noord wijk aan Zee een beleid moest wor den bepaald. Dit( beleid is dus nu in grote lijnen aangegeven. Het is nog te vroeg er een definitief oordeel over uit te spreken. Alle Noordwijkers zullen er hun gedachten over moeten laten gaan. Het belangrijkste is echter, dat er nu een plan is, een ambitieus plan zelfs, dat de verbeelding prikkelt. De deels verguisde initiatiefnemer tot de actie „Noordwijk voor de Noordwijkers", de heer K. A. Kok, heeft de voldoening, dat onder zijn pijnlijke operatie de patiënt niet is bezweken, maar tot nieuw leven ge wekt. Ook al richt dat leven zich dan misschien niet in de richting waarvan hij droomde. Burgemeester Van Niekerk leest het Kerstevangelie. Dit jaar wordt geen meditatie gehouden, want het accent ligt op de Volks-kerstzang onder directie van de heer S. P. Vis ser, begeleid door „Crescendo". De- clamatrice is mej. F. Liezenga. Uitgangspunt Kijkt men van daaruit in schui ne lijn links naar beneden, dan ontdekt men de watertoren, ver naar links staat de hervormde kerk van Noordwijk-Binnen. Met behulp van deze herken ningspunten ziet men de centrale band die de gemeente gaat beheer sen en die wordt gevormd door de Hoofdstraat en het op het oven gebied tussen Noordwijk aan Zee en Noordwijk-Binnen te verwe zenlijken plan. In dit structuurplan zijn overi gens alleen de grote lijnen aanae- geven. De nadere detaillering volgl eerst veel later. Foto Van der Horst KATWIJK Beiden geven ze les op een lagere school, beiden zijn ze lid van de volleybalvereni ging K.V.C. en beiden waren ze gisteren aan te treffen in de Oude Kerk. Onderwijzer Hans Broekhof en onderwijzeres Hannie Best stapten door een enthousiaste rij vlaggende schoolkinderen de kerk uit, waar ds. Makkenze zojuist hun huwelijk had ingezegend. NOORDWIJK Dat de Hoofd straat deel gaat uitmaken van de centrale ader van- Noordwijk ligt volgens de toelichting bij het struc tuurplan voor de hand. Ter ver sterking van deze functie kan aan het einde een horecapleintje ont staan. De afsluiting voor het nor male autoverkeer van de Hoofd straat, althans in het zomerseizoen, moet worden overwogen. Inplaats nieryan zou deze straat kunnen worden ontsloten door twee parallel lopende ^^dieninqsstraten met eenrichtiner» keer. die teza men met twee dwarscontacten eer goede verkeevscirculatie kunnen ga randeren. De bebouwing aan weerszijden van deze straat, is, vooral aan de zuidzijde, in sterke mate verkrot. Hier kan echter een woongebied van hoge kwaliteit ontstaan. Om deze sanering financieel goed van de grond te krijgen, is een hoge bebouwingsdichtheid gewenst, ter wijl vanwege de aanwezige pan den aan de Hoofdstraat de hoogte niet te groot mag worden. Oplossing De oplossing is gevonden in wo ningen met een groot woonterras op het oosten, zuiden of westen. On der de twee woonlagen en onder de binnentuin bevinden zich garages en parkeerplaatsen. Hierbij wordt gerekend op een hoge autodichtheid, niet alleen van wege de te verwachten bewoners, maar ook omdat ged°«*lten van de woningen zullen mop'-n kunnen worden verhuurd, terwijl ook kort- Een maquette waarin de reali sering van het structuurplan is verwerkt. Het is allemaal een beetje pietepeuterig, maar als men goed kijkt, ziet men rechts een hoog bouwwerk, dat het ver nieuwde Huis ter Duin voorstelt. TJITGANGSPUNT van het plan V was de gedachte, dat het van belang is een visuele band te I scheppen tussen Noordwijk-Bin nen en Noordwijk aan Zee. Dit betekent een beperkte stedebouw- kundige binding tussen de twee kernen, waarbij de traditionele open ruimte, aan weerszijden be grensd door Nieuwe Zeeweg en Dahliastraat Van Panhuysstraat zal worden bebouwd. Het ligt niet in de bedoeling het gehele middengebied vol te bou wen. Rekening wordt gehouden met bebouwde en onbebouwde voorzieningen, zowel ten behoeve van de bewoners als ten dienste van de toeristen, terwijl voorts aansluiting is gezocht bij een ver betering van de oudekern van Noordwijk-Binnen. Ongeveer vijf honderd woningen maken van het plan deel uit. Doelstellingen JTEN VAN de doelstellingen is van u de gemeente Noordwijk meer een eenheid te maken. De traditio nele verschillen tussen Noord wijk-Binnen en Noordwijk aan j Zee bestaan nog steeds. Ze ivorden voor een deel in stand gehouden door de zichtbare scheiding die het open middengebied tussen de bei de kernen teweeg brengt. Deze scheiding heeft er onder andere toe geleid, dat het toerisme vrij- I wel aan Noordwijk-Binnen voorbij gaat. 'iet plan streeft naar: het verder uitbreiden van de woonfunctie, vooral gericht op de groei van de eigen bevolking. _^oqq I het scheppen van betere kansen -52476 voor een voortgaande ontwikke- -24647 ling van het toerisme. -24647 I inschakeling van Noordwijk-Bin- -24647 nen bij het verschaffen van lo- e Vijf giesgelegenheid voor verblijfsre- t 1 lcreanten- 11 I totstandkoming van goede verzor gende elementen, zowel voor be- J woners als voor toeristen. Onontbeerlijk \/OOR AL deze zaken is de inscha- keling van het open gebied tus sen Noordwijk-Binnen en Noord wijk aan Zee volgens het plan on- Dit is het gebied tussen Noord wijk aan Zee en Noordwijk- Binnen waar het structuurplan over handelt. Rechts is de toren van de herv. kerk te Noordwijk- Binnen te zien, links de nieuwe wijk Boerenburg. Foto Van der Horst ontbeerlijk. m Weliswaar betekent dit een aantasting van de traditio nele open ruimte, maar bij een beperkte bebouwing kan van dit gebied toch een goede ruimtewer king uitgaan. De open ruimte aan de andere kant van deNieuipe Zeeweg blijft bovendien als zoda^ nig intact. Omdat het centrale voorzieningenge- bied voor zowel Noordwijk-Binnen als voor Noordwijk aan Zee van belang is, is goede bereikbaarheid een eerste vereiste. Het facet win kelen ligt uit dit oogpunt bezien het gunstigst bij de kruising van de interne hoofdwegen Nieuwe Zeeweg en Weteringkade. Getracht zal moeten worden zoveel mogelijk bestaande functies en opstallen te handhaven. Sommige functies zullen een nieuwe behui zing krijgen. Sommige opstallen zullen een andere functie huisvesten. Het gedeelte middengebied dat open blijft, zal in de loop van de tijd recreatiegebied worden. Het ande re gedeelte kan worden bebouwd. Voor de hand lijkt te liggen het deel noordelijk van de Nieuwe Zeeweg te bebouwen omdat aan de van Panhuysstraat reeds afsluitende bebouwing aanwezig is. Het open middengebied wordt recre atiegebied ten behoeve van beide kernen met wandel- en fietspaden, wandel-, speel- en zitelementen, dierenweide, kinderboerderij, schoolwerktuin, rosarium en ex positie- en kermisterrein. Het bebouwde deel is bestemd voor woningen, winkels, recreatie, sport en cultuur (onder meer zwembad). Hoge blokken Terwijl de hoge blokken van de hotels en de appartementengebou wen aan de zeezijde van de Parallel boulevard het silhouet van de bou levardbebouwing bepalen, is de aan de landzijde ontworpen bebouwing meer aangepast aan de bestaande kern. Deze overgang kan worden parkeerders voor de Hoofdstraat op bepaalde plaatsen kunnen par keren. In het noorden is in-een latere fase tussen Binnenweg en School straat aansluitend aan deze be bouwing en aflopend naar die aan de andere zijde van de School straat een aantrekkelijk woon- buurtje gedacht. Ook. dit heeft een hoge dichtheid. De centrale ader vindt ter plaatse van de Koningin Wilhelminaboule- vard zijn beëindiging in het Pala- ceplein. Zuidelijk zal zich het nieuwe complex van Huis ter Duin uit strekken. Noordelijk diverse kleine horecabedr ij ven De boulevard zelf heeft een be langrijke verkeersfunctie. Het lijkt uit een oogpunt van levendigheid ongewenst alle verkeer 's zomers van de boulevard te verbannen, al zal de veiligheid van de voetgan ger niet in gevaar mogen komen. Instelling van eenrichtingverkeer lijkt hiertoe het meest geschikt gevormd door kleine hotels, pen sions of woningen. Achter deze kan een aantal aan de badplaats Noord wijk gebonden bedrijven (mits deze geen hinder veroorzaken) een plaats 'vinden. Opgemerkt dient te worden, dat bij elke uitbreiding of stichting van grote hotels of appartementen gebouwen, in eigen parkeergele genheid zal moeten worden voor zien. Het paj-keren voor dagjes mensen zal om aan de aantrekke lijkheid en intimiteit van Noord wijk aan Zee geen afbreuk te doen op grotere afstand van het strand moeten plaatsvinden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9