ASTRONAUTEN KRIJGEN GEEN GEVARENGELD Klaar voor historische trip il Ef MARKETAKIS GAAT OPNIEUW GETUIGEN SOWJETMODE-1970 Kamer akkoord met schadevergoeding Jongeman schiet op woning ex-vriendin mbtenaren pet. meer Nog geen openheid bij Gewestelijk Orkest Benzine op 1 januari vijf cent duurder Twintig uitblinkers krijgen prijzen Vier steden krijgen f 2,5 min. extra jj Noor gaf ontvoerders geld Hoogovens leent onderhands Jongen (2) door melkkar gedood Huisman verlaat Operastichting VROTO LICHT GETOND Af scheidsparade was sluitstuk van oefening Makkelijk praten, zei de herder 5 VRIJDAG 20 DECEMBER 1968 ■ei oor welzijnsvoorzieningen de g (Van onze correspondent) lerii ARNHEM Amsterdam, Rotter dam, Apeldoorn en Enschede krijgen ;e fmen twee en een half miljoen gul- jen te verdelen om de ten gevolge rs%n hun bevolkingsexplosies in de eer Viel gekomen welzijnsvoorzieningen Ier porulit te helpen. WOBj Minister Klompé maakte dat giste- lenben op de vergadering van de vaste en. «mercommissies voor CRM en soci- i-erv]e zaken bekend; hoewel de verga- prinsen besloten waren, kreeg de ^"felderse gedeputeerde H. J. A. Ver- »ad %rk van de minister toestemming e htjdens de algemene beschouwingen an de Gelderse staten een tip van t sluier op te lichten. 'De extra subsidie is een exped ient. Van 1969 tot 1972 zal worden jkeken hoe gemeenten die door een lTlelle en omvangrijke groei van hun tvolking meer aandacht aan adsreconstructie en -sanering pesten besteden het beste kunnen Pprden geholpen met het op peil #uden van de noodzakelijke nieuwe borzieningen op maatschappelijk, „d lltureel en sociaal-hygiënisch ter- le %|in die daardoor op de achtergrond eg pikten. jRet is de bedoeling van de minister Inft voornamelijk nieuwe stadswijken kin4n de extra subsidie profiteren; verrfikte regels zullen evenwel niet Tirden gegeven. Wel moet een pro- p van planning en samenlevingsop- iuw, zoals de memorie van toelich- ig zegt, het uitgangspunt vormen. ;rtoé zou een stedelijk orgaan van irïeg en advies kunnen worden Igebreid met een paar ambtenaren WASHINGTON De drie Amerikaanse astronauten Bor- man, Lovell en Anders verdie nen met hun maanvlucht niets extra's, zij ontvangen hun nor male loon. Dit is voor Borman en Lovell 75,40 dollar per dag en voor Anders, die een lagere rang heeft 56,99 dollar. Zij krijgen ook geen kersttoelage, en evenmin gevarengeld. Wel eten zij er goed van, hun „ruimtemaaltijden" kosten 50 dollar (180 gulden) per dag. De drie mannen hebben woensdag in hun vluchtnabootser vooral geoe fend in het verrichten van de hand grepen waarvan in geval van nood, hun leven afhangt. Intussen stromen duizenden nieuwsgierigen uit alle delen van de VS en uit het buitenland naar Kaap _ig "leel die zich speciaal met de gekozen wij ken bezighouden, zo suggereert de minister. De voorkeur voor nieuwe wijken is ook hierom ingegeven, dat er een ge richt beleid voor oude stadswijken in voorbereiding is. 1 PARIJS De Europese commissie pr de rechten van de mens heeft [en weten dat zij opnieuw een ver- Iring wil horen van Pantelis Mar- lakis, de Griek die vorige maand |en de militaire junta getuigde en arna een volledige ommekeer lakte. Verwacht werd dat nog van- ag Marketal as voor de commissie 0 getuigen. |De 35-jarige Griek zei woensdag hij door communisten in I raatsburg was ontvoerd en onder I dreiging met geweld voor de com- Issie heeft verklaard dat hij in I -iekenland is gemarteld. §De technicus Demetrios Papaman- los zei gisteren tegen verslaggevers kt Marketakis de vorige maand uit Ijs wil contact had gezocht met de fiekse oppositieleider Andreas Pa- rdreoe om met hem te praten er de behandeling die hij in Grie- jiland heeft ondergaan. Bezorgd 4 ten Nederlandse vriend van Papa- jntallos had gevraagd of hij naar Arketakis wilde gaan. „Ik ging naar n hotel", vertelde Papamantallos, h; |j kwam naar buiten en op aanwij- ig van 'een tussenpersoon stapte hij mijn auto. Hij vroeg mij hem naar - I pandreoe te brengen. Na afloop n het gesprek met Papandreoe t g Icht ik Marketakis naar het huis j n de Noorse delegatie in 1 "aatsburg. Marketakis was zeer be- jgd over het lot van zijn gezin, lar nimmer hebben Wij hem ge- H pngen iets tegen zijn wil te doen."' Harketakis zelf zei gisteren op een Jsconferentie in de Griekse ambas- j Ie in Parijs dat hij vorige land door drie mannen in een wit- j te auto was ontvoerd. De drie hadden hem, toen hij op straat liep, beetge pakt, karateslagen in zijn nek gege ven en in een Citroën gesmeten. Hij had toen „bezeten door vrees" voor de Griekse oppositieleiders en hun assistenten, die hem met de dood hadden bedreigd, verklaringen over martelingen afgelegd voor de com missie voor de mensenrechten. Hij I wilde nu deze getuigenis herroepen want hij was zelfs nooit geslagen bij de twee keren dat hij gearresteerd was, vertelde hij. Kennedy om getuige te zijn van het spektakelstuk. Goed iveer De meteorologen van de NASA verwachten voor morgen gunstig startweer bij wolkenloze hemel. Ook voor de landingsdatumi 27 december, wordt in het gebied tussen Hawaii en Samoa goed weer verwacht. De Saturnus-Apollo combinatie is het resultaat van het werk van 350.000 geleerden, technici en arbei ders bij 20.000 verschillende in dustriële maatschappijen. De NASA heeft er een terrein van 35.000 hecta re met het grootste gebouw ter we reld voor aangelegd, dat een miljard heeft gekost. De ruimtepakken ko men op 35.000 dollar per stuk. Kritiek Twee Poolse geleerden hebben kri tiek geleverd op de Apollo-vlucht. Zij menen dat Amerika de maanreis om niet-wetenschappelijke reden onder neemt, waardoor de drie astronauten te veel risico's gaan lopen. De kritiek komt van prof. Pictrowski, hoofd van het comité voor ruimte-onderzoek van de Poolse academie van we tenschappen en van prof. Pacskowski. de voorzitter van de commissie voor ruimtevaart. Marathon-extra in kleur (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Zaterdagavond zal de AVRO in een extra sportuitzen- ding om 10.55 uur op Ned. 2 een kleurenreportage geven over de spec taculaire auto-marathonrace Londen Sydney. Een AVRO tv-team os met auto en helikopter meegeweest om de Nederlandse deelnemers te volgen. Noors geld Marketakis zei dat Jens Evensen, vertegenwoordiger van Noorwegen in de Europese commissie voor de mensenrechten, zijn ontvoerders geld had gegeven. „Ik zag Evensen elke dag en hij heeft mij zelfs een keer ruim 500 gulden gegeven voor de voorzitter van de commissie." Over zijn ontsnapping aan zijn ont voerders zei Marketakis: „Ik werd van Straatsburg naar Frankfort en vandaar naar Kopenhagen en Oslo gebracht In Oslo werd ik opgesloten in een hotelkamer op de elfde verdie ping en later werd ik naar een kli niek gestuurd waar ik „psychisch" ben ingestort. Hij vertelde zijn ontvoerders dat hij in Scandinavië wilde blijven. Toen hij hun vertrouwen had gewon nen, mocht hij zondag per trein van Oslo naar Stockholm reizen. Daar was hij naar 'de Griekse ambassade gegaan in plaats van naar aanhan gers van Papandreoe. AMSTERDAM De Kon. Ned. Hoogovens staalfabrieken NV is bezig op de onderhandse markt een bedrag van 100 min. te lenen tegen zeven procent, met een half jaar coupon. Deze lening dient ter financiering van onderhand zijnde uitbreidingen. BERGAMBACHT In de Bloe- mengaarde is donderdagmiddag tien voor één de tweejarige Frans Kok overreden door de melkwagen van de heer W. de Lange. Het jongetje, dat in de Bloemgaarde woonde, was met vriendjes op straat aan het spelen. Hoe het jongetje onder het wagen tje terecht is gekomen, is nog een raadsel. Aangenomen wordt dat hij aan het wagentje is blijven haken en daardoor bij het wegrijde ndoor één der wielen is gegrepen. De heer De Lange heeft hiervan niets gemerkt Bij het wegrijden riep hem een 11-iarige jongen, die met venten behulpzaam was, te stoppen. Het jongetje was toen echter al over reden en vrijwe lop slag dood. Frans was de jongste van een gezin van drie kinderen. BRUSSEL Mauriche Huisman, de intendant van de Nederlandse Opera stichting, heeft een schriftelijk verzoek ingediend om zijn vijfjarig contract, dat september 1969 afloopt, niet te verlen gen. De heer Huisman, die tevens direc teur is van de Koninklijke Muntschouw burg in Brussel, meent dat zijn werk daar hem niet voldoende tijd meer laat voor zijn Nederlandse functie. In de Sowjetunie heeft de schoonheidscommissie van het instituut voor de lichte industrie zich al beziggehouden met de mode voor 1970. Hier een proeve van zomerjurkjes met Egyptische motieven. SLACHTOFFERS INDONESIË-DRAMA Betonnen wachters In het Harzgebergte bii Hannover worden nieuwe 14 meter hoge be tonnen wachttorens opgetrokken voor de Oostduitse grenspolitie. Bovenop de toren komt dan het bouwsel voor de ujtkijkpost Een nare bijkomstigheid is dat beton een meer permanent karakter vertoont dan hout es t- ■nt'jBn onze economische redactie) DEN HAAG Staatssecreta- Van Veen heeft vanmiddag de centrale commissie van ko^gaiiiseerd overleg voor amb- iaan arenzaken meegedeeld, dat de irissen van het rijksperso- d per 1 januari met vijf pro hit zullen worden verhoogd. 'Stol regering had aanvankelijk 4% «nt voorgesteld, terwijl de bonden overheidspersoneel dachten aan 5 5procent. De regering is daarna lid gebleken het percentage, dat het vechikter van een voorschot draagt op definitieve verhoging, in 1969 op vast te stellen. inister Roolvink had reeds eerder erstaan gegeven, dat een gemiddel- salarisverhoging in 1969 van ten- ste 4 te tot 5 procent als vaststaand st worden aangenomen. Zoals be- 1 worden de overheidssalarissen loogd met de gemiddelde salaris- d bij het bedrijfsleven. ;halve voor het rijkspersoneel geldt 5 procent ook voor het onderwij le politie- en het militair personeel, rts is het gebruikelijk dat gemeen- en provincies in dit opzicht de Imp loverheid volgen, zodat deze sala- jes erhoging voor ongeveer 800.000 tenaren geldt. n afspraak is in het overleg ook *akt over verhoging van het aan- vakantiedaeen voor bepaalde leef groepen. By 35 jaar zou één extra dag worden toegekend. b(j 40 jaar dagen enz. De 60-jarige ambte- krijgt dus zes dagen extra. 1969 zullen ook de werktijden lOOI^en verkort. Degenen die nog 433i werken gaan dan terug naar 41 te ppr week. dus een vermindering 2te uur per week of een half uur dag. In een later stadium zal voor ambtenaren de 40-urige werkweek de b den ingevoerd. Olssl e gepensioneerde ambtenaren kry- i evenals de ambtenaren in aktieve ist per 1 januari 5 procent verho- Ook de nacalculatie over 1968 It met 1.19 procent in de pensioe- opgenomen. irerli weed Staatssecretaris Haex: (Van onze parlemenlsredactie) DEN HAAG De parade die is gehouden by het afscheid van de chef van de generale staf, luitenant- generaal F. van Veen, was het sluit stuk van een oefening. Het is daar om niet juist de kosten by deze parade exclusieve parade-kosten te noemen. Vooral bij de voorbereiding zit een belangrijk oefenaspect, zoals het ver voeren van tanks en het werken met elektronische apparatuur. Dit heeft staatssecretaris Haex (defensie) gis teren in de Tweede Kamer geant woord op vragen van de heer Wiel- draaijer (soc.). Aan de parade namen 1200 vrij willig dienenden en 2300 dienstplich tigen deel. De parade koste 10.000; totale kosten van oefening en parade zijn 90.770. Sober De socialist Wierda informeerde waarom bij deze overdracht niet de zelfde soberheid was betracht als bij de commando-wisseling onlangs bij de marine. Minister Den Toom antwoordde dat de bevelhebber van de marine niet met pensioen is gegaan maar een andere functie heeft gekregen. Gene raal Van Veen verliet de dienst ech ter met pensioen. Staatssecretaris Haex schetste de grote verdienste van generaal Van Veen. Hij heeft krachtig meegewerkt aan de operatie „chirurg" en de stroomlijning van het Eerste Leger korps. Op vragen van enkele PSP-afge- vaardigden zei minister Den Toom dat hij niets voelde voor afschaffing van parades. De Nederlandse belas tingbetaler mag best eens zien waar zijn geld blijft, aldus de bewinds man. UTRECHT De politie heeft gisteravond de 24-jarige B. gearesteerd, die wordt ver dacht van een poging tot dood slag. In de nacht van woens dag op donderdag loste hij en kele schoten op zijn 24-jarige ex-vriendin mejuffrouw A. de Jong. De vrouw werd licht ge wond. In de woning van mejuffrouw De Jong bleken zowel in het raam van haar woonkamer als in het plafond twee kogelgaten te zitten. Ook was het raampje in de voordeur kapot geschoten. Het meisje zei, dat zij tweemaal had horen schieten. Eén kogel was rakelings langs haar I gezicht gegaan. Glassplinters drongen j daarbij in haar keel. Direct na de aanslag begavep enke le agenten zich naar de woning van I de ex-vrouw van de dader. Omwo nenden vertelden, dat hier vijf tot zes schoten waren gelost. De politie i vond echter geen lege 'nulzen. Gisteravond postten agenten op de hoek Javastraat-Kanaalstraat. waar de politie de auto van B. ontdekt had. Plotseling reed de auto met grote snelheid de Kanaalstrat uit, richting Amsterdam. Een surveillancewagen ging er achteraan. Even later kwam B. opgewekt een woning uit. Hij werd snel ingerekend. De auto werd later in de buurt van Breukelen klemgereden. Twee inzit tenden, die voor deze afleidingsma noeuvre zorgden, wisten te ontko men. De politie kent de mannen. Mejuffrouw De Jong had een ver houding met B. totdat zij hem de toegang tot haar woning ontzegde. Ze liet een ander slot op haar deur ma ken, omdat B. een sleutel had. Minister Roolvink in Zoeklicht HILVERSUM Hef NRU-pro- gramma „Zoeklicht op Nederland" staat maandag a.s. in het teken van Kerstfeest. Er zijn reportages uit verschillende plaatsen en minister Roolvink houdt uit de studio een gesprek met een gezin „ergens in het land". In Rotterdam staat een reportage- wagen bij het stadhuis en een andere is opgesteld bij het kindertehuis in Buren (Geldermalsen). Er is een schakelgesprek tussen een dominee en een pastoor en nog veel meer. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Zonder hoof delijke stemming is de Twee de Kamer gisteren akkoord gegaan met het financiële ver drag met Indonesië en de schadevergoedingsregeling aan door het Indonesië-drama ge dupeerden. PSP en CPN stemden tegen het akkoord; alleen de CPN stemde te gen de verdeling van de schadever goeding, groot 600 miljoen, die voor de particulieren dankzij het ingrij pen van de bijzondere Kamercom missie toch nog een behoorlijke af loop heeft gekregen. De heer Scholten (ch) bracht nog even het punt ter sprake dat rechts personen slechts als natuurlijke per sonen behandeld worden (dus vijf tig procent van hun schadeclaim ontvangen) wanneer zij uitsluitend een woonhuis opvoeren. Hij wilde dat „uitsluitend" uitge breid zien tot „nagenoeg uitsluitend", omdat dit een subjectieve maatstaf is die belastingtechnisch gezien ook een marge van tien procent afwijking toelaat. Minister Witteveen van fi nanciën ging niet mee: er zouden te veel twijfelgevallen ontstaan. De overgrote meerderheid van de Tweede Kamer kon meegaan met de verklaring van de KVP'er Peynen- burg, die de jongste wijziging, waar bij aan particuliere gedupeerden ten laste van de staat 85 miljoen meer wordt uitgekeerd wat bovendien di rect contant verkrijgbaar is, het op timale resultaat vond. De heer Geel kerken (ar): „Het onmenselijke heeft plaats gemaakt voor billijkheid en recht." en de aansporing van overheids- zijde om spaargelden in Indonesië te laten, en gezien het feit dat honder den miljoenen aan ontwikkelings hulp worden besteed. Ook de heer Van Dit (sg) had bedenkingen, maar niet g?noeg om tegen de wetsont werpen te stemmen. Minister Luns memoreerde nog even, dat Nederland in de loop der jaren al 880 miljoen gulden, exclu sief pensioenen, uitgekeerd heeft aan steun voor de Indonesië-slacht- offers. Hij wilde wel toegeven dat ISTANBUL Een Russische on derzeebootjager is gisteren de Bospo rus in de richting van de Zwarte Zee gepasseerd. Het met raketten uitge ruste vaartuig was het zesde Russische marineschip dat sinds be gin december de Middellandse Zee heeft verlaten. Daartegenover stond dat een Russisch hulpschip gisteren van de Zwarte Zee naar de Middel landse Zee koerste. de buitenparlementaire aktie het verloop van de onderhandelingen on gunstig 'heeft beïnvloed. Hij betreur de het met de heer Van Dis dat de ta- baksmarkt niet naar Amsterdam Ls teruggekeerd. Minister Witteveen vond 'het pret tig dat het vruchtbaar overleg met de Kamer geleid heeft tot een rege ling die de menselijke overwegingen heeft laten prevaleren boven het strikt juridische standpunt dat de ra- gering oorspronkelijk had ingenomen. Jongeling De heer Jongeling (gpv) vond wel, dat hij naar het hart gesproken te gen had moeten stemmen, gezien de verantwoordelijkheid van de regering (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De Amsterdamse jeugdpredikant ds. Karei E.vkman schreef voor CVK/IKOR een opmer kelijk kort tv-spel. dat u op de Tweede Kerstdag via Ned. 2 kunt zien. Aart Staartjes treedt hierin op als de „moderne herder", die de kerstboodschap van vrede en welbe hagen van de beeldbuis meent te kunnen vernemen. Maar wat hij ziet van het wereld gebeuren is onvrede en onbehagen. „Jij hebt makkelijk praten", verwijt hij de engel, die hij de nog altijd geldende boodschap als het ware hoort zeggen, evenals vroeger de her ders in het veld. Hij wordt bang voor de wereld van nu, draagt voor zichzelf zekerheden aan die toch positief moeten zijn en raakt in wanhoop als ook dat geen Goddelijke belofte waar maakt. Zou de herder van 2000 jaar gele den in de wereld van nu het Kind nog kunnen vinden? Ds. Eykman probeert er antwoord op te geven. (Van onze kunstredactie) DELFT De lang verbeide bespreking met het bestuur van het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Hol land, waarvoor gisteren een groot aantal muziekrecensenten uit de Randstad naar Delft waren gekomen, heeft geen openheid van zaken opge leverd. Prof. Langemeyer als voorzit ter en naderhand de heer Sprangers I geen Jan van der Waart wél deed I dat de lieer Van Beinum de koorwer ken orkestraal niet voorbereidt en te genover vele koordirigenten een af wijzende autoritaire houding heeft aangenomen. Man en paard werden bij herhaling genoemd en ook verschillende subsi- diënten zijn hiervan op de hoogte. Het gevolg is dan ook dat verschil lende gemeenten het nieuwe orkest die daarvoor uit een vergadering nje( wensen te ontvangen, zodat de i /i.l I li It iirnla '1.1 i<nni. V111 il Unl van de Culturele raad voor Zuid-Hol- men reeds sedert augustus wist m en reeds sedert augustus wist. Waarom Bart van Beinum nu zo'n veel betere dirigent zou zijn dan de teruggewezen Jan van der Waart, kon niet duidelijk worden gemaakt. Van klachten over het nieuwe orkest in het algemeen en zijn nieuwe diri gent in het bijzonder had men nooit gehoord. De informatie liep gisteren dus de tegengestelde kant op, want nu we ten althans twee leden van het bestuur, dat de uitvoeringen van het orkest in bijv. Rijswijk en Scheve- ningen een fiasco werden, dat Bart van Beinum nooit de uitvoeringen van zijn orkest bijwoont als dat door koordirigenten wordt geleid het- vreemde figuur ontstaat, dat Jan van der Waart. w«ens reputatie met de zo belangrijke school- en jeugdconcer- ten veel steviger gevestigd is dan die van Bart van Beinum, met het Amsterdams Promenade-Orkest komt spelen. In Rotterdam is men aan de slot fase bezig een speciaal ensemble te formeren uit het Rotterdams Filhar monisch Orkest, speciaal ten behoeve van Jan van dei Waart voor diens jeugdconcerten e.d. Het blijft al met al een onverkwik kelijke affaire, die rechtens wel rond zal worden gemaakt, maar die de muzikale opbouw van de provincie eerder vertraagt dan bevordert F.D. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG De benzine prijs gaat op 1 januari met on geveer vijf cent per liter om hoog. Oolc de meeste andere olieprodukten zullen meer gaan kosten. Een en ander is het gevolg van de invoering van de BTW. Bij de onder handelingen van de oliemaatschappij en met de betrokken ministeries is op de gecompliceerdheid van deze „Euro pese maatregel" sterke nadruk gelegd. Voor het westen van het land gaan de volgende prijzen gelden: superben- zine 60 cent en gewone benzine 56.7 cent per liter. Elders in Nederland worden de prij zen nog wat hoger een normale zaak overigens in verband met de transportkosten. Smeeroliën worden het volgend jaar eveneens duurder. Het prijsver schil zal tussen de anderhalf en twee ënhalf cent per liter bedragen. Auto- gas gaat met 0.3 cent per liter om hoog. Huisbrandolie De invoering van de BTW zal ook van invloed zijrt op de prijzen van huisbrandolie. De particulier gaat on geveer 4 procent meer betalen; de grootverbruiker omstreeks 2.5 gulden per ton. Een deel van de benzineprijsverho gingen als gevolg van de BTW heb ben de oliemaatschappijen voor hun rekening genomen. Het gaat om onge veer 0.6 cent per liter. „Voor ons blijft er nu bijna hele maal niets meer over", zei vanmorgen een vertegenwoordiger van een olie maatschappij. Van elke liter benzine wordt straks ruim 40 cent door de fiscus opgeslokt in de vorm van BTW. invoerrechten en accynzen. Bepaalde categoriën zakenlieden kunnen in het nieuwe belastingjaar de door hen betaalde BTW op benzine bij de fiscus in rekening brengen. Hierdoor zouden ze iets goedkoper kunnen rijden dan op het ogenblik. De oliemaatschappijen zien met eni ge zorg de datum van 1 januari tege moet. Omdat op elk benzinebonnetje de BTW moet worden gespecificeerd, vreest men nogal wat oponthoud bij de pompen. „Er kunnen natuurlijk wel lijsten worden gemaakt", aldus dezelfde BREMERHAVEN De bevelvoe rende officier van het Amerikaanse hoofdkwartier in Bremerhaven, kolo- ne Charles Andersen, heeft het ge rucht tegengesproken dat de bevoor rading van de Amerikaanse strijd krachten zou worden verlegd van Bremerhaven naar havens in Neder land en België. Hem was van een dergelijk voornemen niets bekendL woordvoerder, „maar een benzinere kening kan uitkomen op elke cent. Het wordt gewoon een ingewikkelde procedure, die vooral op drukke uren veel ongerief voor de automobilist kan veroorzaken. DEN HAAG Het Algemeen Ne derlands Verbond heeft voor 196* twintig Visser-Neerlandiaprijzen uit gereikt voor een totaalbedrag van 59.500. Zes pryzen (in totaal 25.000) gaan naar België, de overige naar Nederland. Op 8 februari worden de pryzen uitgereikt. Mr. H. L. A. Visser vermaakte vijf jaar geleden de helft van zijn vermo gen aan het ANV om aan organisaties en mensen, die zich op sociaal of cultureel gebied hebben onderschei den, een schenking toe te kennen. Er werden twee karakterprijzen van elk 2.500 toegekend aan de negentienjarige studente Nel A. M. van der Heiden uit Spijkenisse en de student G. van der Meulen uit Hakendover. Mejuffrouw Van der Heiden werd op tipnjarige leeftijd blind, volgde in Zeist het lyceum en was in de schoolklas een ware stimulans voor mede-leerlingen door haar goede ka rakter en groot doorzettingsvermo gen. Zij studeert in Utrecht. De heer Van der Meulen is voor 95 procent invalide door kinderver lamming op negenjarige leeftijd. Hij behaalde twee jaar geleden zijn atheneum-einddiploma met bijzonder goede cijfers. Vier welzijnsprijzen werden toege kend aan instellingen voor het li chamelijk en geestelijk welzijn van de mens. Zij krijgen elk 5.000. Twee culturele prijzen van elk 5.000 zijn toegekend aan de Eduard van Bei- numstichting in Breukelen en aan het Internationaal Van Gogharchief in Antwerpen. Prijzen voor televisiespelen waren voor G. Gheuens uit Lier, mevrouw Nel Bakker uit Amsterdam, dr. P. H. Schroder uit Haarlem en T. Tellegen uit Rotterdam 2.000) voor Als moe der ergens ziek van wordt De mu ziekprijzen werden alle aan Neder landers toegekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5