\y Archivaris maakt studie van de doopsgezinde zending CAO VERVANGEN DOOR SOCIAAL STATUUT Commentaren DAALDEROP Eerstejaars medicijnen bleef hoog DISSERTATIE ONTR Hoger tarief PTT nog eens bezien Vrijzinnige tendensen in r.k. theologie De poortploeggaat dinsdag weer de (Kerst)nacht in Een woord voor vandaag Badkamerkachel iiig2.a2s:£ssssss53»:s:sB:s Kolonel Crok uit actieve dienst r>r> Ds. Bos (Ameide) leidt HGJB Uniek akkoord in Friesland Werkgevers vragen regering: Zangerscongres Leger des Heils Promotie aan VU BEROEPWGSWERK Vakmanschap is meesterschap at MET ,HART VOOR DE WERELD' VRIJDAG 20 DECEMBER 1968 Psalm 8 is wel eens een messiaanse psalm genoemd. Dat is juist, want in het Nieuwe Testament wordt de belofte die daarin uitgesproken is betrokken op Christus. Maar toch is het ook weer niet helemaal juist. „Wat is de mens dat gij zijner gedenkt", zingt de psalmist en hij voegt er aan toe: Toch hebt Gij hem bijna goddelijk ge maakt." Even later zegt hij bovendien nog: Gij doet hem heersen over de werken Uwer handen." Hier wordt gesproken over de nieuwe Adam. Maar hier wordt ook gesproken over u en mij. God denkt hoog van ons. God heeft een geweldige toekomst voor ons. We hebben de neiging om veel te veel aandacht te schenken aan de gevallen mens. We blijven dan tobben over onze schuld en zonden. Dan zijn we maar een druppel aan de emmer, zo als een profeet zegt. Ook dat is een bijbels woord, maar dat wordt in evenwicht gehouden door Psalm 8. Hoe laag gezonken ook, de mens wordt door God weer tot de hemel toe verheven. Niet alleen Christus zal heersen; wij zullen heersen met Hem. We hebben koninklijk bloed in de aderen. Ook dat mogen we niet ver geten. 'Ve lezen vandaag: Habakuk 3 1-19. A Is u nog geen badkamerkachel hebt, is uw badruimte niet compleet. Want hóe koud kan het zijn vóór en na het bad. vóór en né de douche. Een Daalderop badkamerkachel straalt die rillerige momenten weg. Met deze kwartsglasstraler is het heerlijk warm. Over een breed front; maar liefst 80 cm. straalt hij behaaglijke warmte uit. Ziet u hoe mooi, hoe modern deze gegarandeerd veilige kachel-met-beschermrooster is? Dat is typisch Daalderop. Vraag een folder aan uw winkelier. Over deze en andere Daalderop badkamerkachels met KEMA-keur èn water- dichtheidsteken.Kooptu deze,dan heeft u voor/49,50 jarenlang plezier. En als u 'm eenmaal hebt, din pas weet u wat u hebt gemist: gewoon een mmmtrnrnm (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG De zeven medische faculteiten hebben een capaciteit voor 1435 eerstejaarsstudenten. Vol gens gegevens van deze maand zijn er nu echter 1914 ingeschreven. Dit blijkt uit een verslag van de plaatsingscommissie. De medische faculteit in Groningen kan eigenlijk maar 200 eerstejaars hebben; er zijn er nu 292. In Leiden is de maximum capaciteit eveneens 200; het aantal ingeschrevenen is hier 272. In Utrecht 250/342, Amsterdam GU 225/257. Amsterdam VU 200 279. Nijmegen 200/308 en Rotterdam 160/162. De waarschuwingsbrieven van mi nister Veringa en van de plaatsingscommissie over de moei lijkheden bij de medische studie heb ben niet veel uitgehaald. Het aantal afvallers werd in vergelijking met andere jaren niet groter. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Per 1 januari treedt kolonel M. E. Crok uit de ac tieve dienst als heilsofficier. Voor velen in en buiten het Leger des Hells is zij al jarenlang een be grip. vooral doordat zij negentien jaar het vrouwen maatschappelijk werk van het Leger In ons land heeft geleid. Na haar opleiding in Londen begon de officiersloopbaan van kolonel Crok in 1930 in de Rotterdamse BarmhartigheidsDOst. Daarna werkte zij als korpsofficier in Bergen op Zoom. Den Haag, Middelburg. Utrecht en Amsterdam. In 1946 werd zij secretaresse van het vrouwelijk maatschappelijk werk. Met grote bekwaamheid leidde zij dit werk ruim negentien jaar. Sinds 1965 was zij werkzaam als as sistent chef-secretaris van het Leger. Kolonel Crok is ridder in de orde van Oranje-Nassau. iiEir JOURE De vakbonden van werknemers in de kerf tabakindustrie zijn met de di rectie van de NV Douwe Eg berts overeengekomen de cao voor de ruim 2500 werknemers in dit bedrijf te vervangen door een sociaal statuut. Dit statuut bevat een rege ling van de arbeidsvoorwaar den, maar ook een algemene overeenkomst. Daarin is het standpunt van de onderne ming met betrekking tot haar plaats in de maatschappij neergelegd en wordt verklaard ROTTERDAM Ds. P. J. Bos te Ameide is gekozen tot voorzitter van de hervormd-gercformeerde jeugd bond. Hij volgt ds. N. Kleermaker uit Rotterdam ou. die zijn taak om ge zondheidsredenen moest neerleggen. Ds. Bos is 39 jaar. Sinds 1957 is hij predikant. Voor Ameide stond hij in Sprang. Verder zijn tot nieuwe bestuursle den gekozen mejuffrouw J. A. Jonge- neel te Oud-Alblas, ir. Hazelaar te Utrecht, de heer S. Kouwenhove te Ameide en ds. T in 't Veld te Wad- dinxveen. Bij de hervormd-gereformeerde jeugdbond zijn nu 210 verenigingen aangesloten. In de classes Gouda en Gorinchem probeert men een jeugd werkleider te krijgen. dat gestreefd zal worden naar een evenwichtige behartiging van de belangen der afnemers, der werknemers en der kapi taalverschaffers. PRINCIPES De plaats van het sociaal beleid binnen het geheel van de onderne mingsactiviteiten is principieel dui delijk bepaald. Met een volledige er kenning en inschakeling van de werknemersorganisaties wil de nv een goed sociaal beleid blijven voe ren- Dat moet onder meer gericht zyn op een zinvolle inschakeling van alle medewerkers overeenkomstig capa citeiten en ambities, waarbij zij in toenmende mate in de beleidsvor ming en de beleidsvoering zullen worden betrokken. Op basis van deze principiële overeenkomst zullen door middel van periodieke besprekingen diverse problemen in studie worden geno men en nader worden geconcreti seerd. DRIEMAAL 5.5 PCT Het gedeelte van het sociaal sta tuut waarin de materiële zaken zijn geregeld, voorziet in een driejarige overeenkomst, dat de lonen telkens op 1 januari van 1969, 1970 en 1971 met tenminste 5.5 procent zullen worden verhoogd. Daarbij is een zgn. bijsturinqsclait- sule opgenomen, die het mogehj* maakt een jaarlijks extra uitkering te doen van maximaal 2 procent (to taal dus maximaal 6 procent) ols de stijging van de kosten der gezinscon- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Al* het de rege ring ernst is met haar prijsbeleid, sal sU de eenheid in dat beleid moe ten herstellen en de aangekondigde tariefsverhogingen van de PTT nog eens moeten bezien." Dit schrijft mr. G. C. van Dam, algemeen secretaris van de Federa tie van protestantse en r.k. werk geversverbonden, in het federatie- orgaan De Werkgever. Er wordt met twee maten gemeten, aldus mr. Van Dam. „De PTT mag haar tarieven verhogen om 7,4 pro cent rendement te halen over het ge- invsteerde vermogen. Dat is dan ook écht 7.4 procent, want vennoot schapsbelasting is er niet bij. Het bedrijfsleven mag over prijsverho ging evenwel pas bij Economische Zaken komen praten als het rende ment beneden de 7 procent dreigt af te zakken, maar dan gaat de ven nootschapsbelasting er nog af. zodat er tussen de 3 en 4 procent over blijft." Mr. Van Dam constateert een .spe len met een ineenschrompeling van de dienstverlening, dat wordt bege leid door een stijging van de tarie ven die er weer niet om liegt. Alle zakagenda's 1989 zullen op dat punt weer waardeloos zijn." In dit verband signaleert hij de visie van ex-minister dr. W. Drees, die te kennen heeft gegeven dat naar zijn mening het PTT-bedrijf als ge heel zeer rendabel Is en dat op dit ogenblik als het rijk een goed voorbeeld van prijsbeheersing wil geven nieuwe tariefsverhogingen achterwege moeten blijven. sumptie daartoe aanleding geeft. Directie en vakbonden kwamen voorts overeen de beloning van het produktiepersoneel niet meer te ba seren op gewerkte uren, maar op vierwekelijkse perioden. Bovendien zijn voor het eerst de arbeidsvoor waarden voor de beambten vastge legd. Er zal naar worden gestreefd om uiterlijk op 1 januari 1972 tot een volledige harmonisatie van de arbeidsvoorwaarden voor hen en het produktiepersoneel te komen. TEVREDEN De heer J. Anbeek, voorzitter van de Christelijke bond van sigarenma kers en tabakbewerkers, zei desge vraagd zeer tevreden met de bereikte overeenkomsten te zijn. ,JDit sociaal statuut is uniek in Nderland, vooral omdat er geen sprake meer is van een twee par tijenstelsel. De vakbonden, die tot dusver als het ware tegen de on derneming aankeken, zullen na 1 januari binnen de onderneming het sociale beleid medebepalen en daar voor dus ook medeverantwoordelijk 2Vn"- Een groot winstpunt noemae de heer Anbeek ook dat afgezien van de overeengekomen loonsverhoging e.d. het sociaal statuut is vastge steld voor onbepaalde duur. Dit maakt het (in tegenstelling tot wal b\j cao's gebruikelijk is) op elk ge wenst moment nieuwe wijzigingen voor te stellen. AMSTERDAM Het Leger des Heils organiseert zaterdag 8 februari in het Concertgebouw een nationaal zangerscongres. Twee jaar geleden werd voor het eerst een dergerjk congres gehouden en de animo was zo groot, dat beslo ten werd om de twee jaar een derge lijk festijn te organiseren. In verband hiermee vindt het mu- zikantencongres van het Leger in 1969 niet nationaal, maar regionaal 1 plaats. Het congres voor de Centraal- I en de Zuid-Nederland divisie wordt zaterdag 1 maart in De Doelen te Rotterdam gehouden. Achtie kernproblemen van VU gaat door AMSTERDAM In het voorjaar van 1969 van eind februari tot half april zal de Vrije Universiteit op tien verschillende plaatsen opnieuw forum-biieenkomsten beleggen. Er zullen, evenals bij soortgelijke bijeenkomsten dit jaar. kernvragen op het gebied van de theologie en de natuurwetenschappen aan de orde komen. In Amsterdam. Leiden. Groningen. Emmeloord en Sittard zal het onder werp „Bijbel en natuurwetenschap" zijn; in Rotterdam. Utrecht, Alkmaar. Harderwijk en Hoogeveen zal wor den gesproken over „Nieuwe inzich- zijn; in Rotterdam, Utrecht, Alkmaar. Harderwijk en Hoogeveen zal wor den gesproken over „Nieuwe inzich ten in de theologie." Gegevens over data. sprekers en forumleden zijn op genomen in het decembernummer (Van onze kerkredactie) DORDRECHT De doopsgezinde zendelingen hebben het aan de stadsarchivaris van Dordrecht, Th. E. Jensma, overgelaten om de geschiedenis van hun werk te boek te stellen. Over het algemeen zijn zendelingen trouwens vaak slechte historici. Ze staan te vast met hun voeten in het werkzame heden om zich al te zeer om het verleden te bekommeren. Jensma's dissertatie "Doopsgezinde zending in Indonesië" is daarom een waardevolle bijdrage. Het boek laat zien hoe een kleine geloofsge meenschap worstelde met haar zen dingsopdracht. Het opmerkelijkste uit die geschiedenis is wel dat in het verleden vaak meer leiding dan Ne derlands geld en mensen beschikbaar werd gesteld. Vele zendelingen, die onder ver antwoordelijkheid van het bestuur van de Doopsgezinde Zendingsvereni ging - zoals de organisatie niet-offi- cieel heette - in Indonesië gewerkt hebben, kwamen uit het buitenland. Vooral voor de Eerste Wereldoorlog hebben de Russische mennonieten veel geld en mensen geleverd. Het werk begon in samenwerking met de Britse baptisten, nog voor er baptisten op het vasteland waren. In 1820 bezochten William Ward en Wil liam Henry Angas ons land om dona teurs op te sporen. PARTICULIER Kerkelijk wisten ze niet veel be langstelling te wekken. De gemeente van Amsterdam, maar ook de Alge mene Doopsgezinde Sociëteit, spraken uit dat ze zich niet geroepen voelden om de zending te bevorderen. Het moest een particuliere onderneming blijven. Sommige predikanten wil den wel helpen en zo ontstond er een "Neederlandsche Afdeeling van het Zendelinggenootschap der Baptisten in Engeland." Toen er ook op het vasteland baptistengemeenten ontstonden, voelden de meeste doopsgezinden zich een beetje opge laten. Ze wilden beslist niet vereen zelvigd worden met dergelijke fana tici. Het gevolg was dat er een breuk kwam. De Nederlandse afdeling werd de "Vereeniging van Doopsgezinden tot Bevordering der Evangeliever kondiging voornamelijk in de Neder- landsche Overzeesche bezittingen. Dat woord "voornamelijk" werd al gauw weggelaten. VERZET Maar daarmee waren lang nog niet alle doopsgezinden voor dit werk ge wonnen, Een paar predikanten waren lid van het hoofdbestuur van het Ne- derlandsch Zendelinggenootschap cn vonden het dwaasheid om een eigen organisatie op te richten. Andere predikanten meenden dat men beter aandacht kon schenken aan het lenigen van de materiële en geestelijke noden van de Friese hei debewoners. Weer andere en voorna melijk vrijzinnige predikanten meen den, dat er een zendingsveld lag on der de doopsgezinden in de Palts, Zwitserland en de Verenigde Staten die "geestelijk waren achtergebleven zeven overbodig stuift niet eenvoudig aan te maken bespaart tijd betere smaak en nog steeds vasthielden aan denk beelden als dienstweigering." Dit boek laat zien met welke moeilijkhe den het zendingswerk te kampen had. Het ontmythologiseert en ont- romantiseert het zendingswerk. Niet alleen worstelden de eerste zendelin gen met onverschilligheid van de kant van de bevolking en tegenwer king van de kant van het koloniaal bewind, maar ook met elkaar en met eigen karaktertrekken. BEGIN Van de eerste drie zendelingen, Jansz, Klinkert en Doyer, was de laatste de meest doopsgezinde. Hij stond het dichtst bij de Javaanse be volking, maar heeft uiteindelijk het minste tot stand gebracht. Klinkert werd later een vertaler van het Ne derlandse Bijbelgenootschap, Jansz zette door ondanks geweldige moei lijkheden. In 1870 begon het werk in de Batak- landen. Het werd geheel bekostigd door de Russische mennonieten en de eerste zendeling Heinrich Dirks kwam uit Zuid-Rusland. De hoop dat zijn werk mede de opdringende islam zou tegenhouden is niet in vervulling gegaan. Zijn opvolger Irle was eigenlijk niet doopsgezind en zag zijn werk meer als een mogelijkheid om over te kunnen stappen naar de Rijnse Zen ding. Een zoon van de eerste zende ling, David Dirks, heeft doopsgezin den voor veel moeilijkheden ge plaatst. Hij is uiteindelijk islamiet geworden. In 1931 werd dit werk door de Rijnse zending overgenomen. Slechts een kleine groep christenen bleef doopsgezind, de anderen sloten zich aan bij de grote Batakkerk. In 1949 heeft de Doopsgezinde zen ding weer geprobeerd in een nieuw gebied te beginnen. R. E. H. Marcus nam het zendingsressort Ianwatan over op West-Irian. In 1953 vertrok ook ds. P. Messie. Ook dit werk is niet over rozen gegaan. Bovendien had Messie be- i zwaar tegen samenwerking met de hervormde zending, die volgens hem weigerde de doopsgezinde zending als i volwaardig deelgenoot te aanvaarden. Marcus en Messie hebben zich ie- der op eigen wijze buiten de samen- j werking met de hervormde zending geplaatst. Later moest ds. L. Koop- mans de samenwerking voortzetten. Door de politieke veranderingen moest ook hij ten slotte vertrekken. Op het ogenblik werkt nog een Ja vaanse predikant, ds. I. Siswojo, in dit gebied. AMSTERDAM Aan de Vrije Universiteit is vandaag gepromo veerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen drs. A. de Beer te Amsterdam. Promotor was prof. dr. J. Blok. De titel van het proefschrift is: Beta-gamma directio nal correlation measurements on nu clei decaving by positron emission. Eveneens promoveerde tot doctor in de wiskunde en natuurwe tenschappen drs. P. Kuijper te Hil versum op een proefschrift getiteld: Neutron scattering from bismuth, strontium and sodium at 14.8 MeV. Promotor was prof. dr. C. C. Jonker. Tot doctor in de letteren promo veerde drs. J. A. Bouma te Alkmaar. Promotor was prof. dr. J. J. Thierry. De titel van het proefschrift: Het epithalamium van Paulinus van Nola. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Baarn (vac. J. B. Os kamp), W. van Waasbergen te Vaals. Aangenomen naar Hall bij EerbeeK, M. J. van den Berg te Oud-Loosdrecnt. Bedankt voor Doornspijk, E. J. Schimmel te Harderwijk; voor Kame- rik en voor IJsselmuiden (vac. J. Jon- gerden; toez.), C. Vos te Gouda. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Noorscheschut, J. M. Visser te Broeksterwoude. Geref. Gemeenten Beroepen te Oostkapelle, J. C. West- strate te Mellskerke, die bedankt voor Clifton (V.S.). Evang. Lutherse Kerk Beroepen te Deventer, A. Kalis te Woerden. MOERIA Eigenlijk zijn alleen in het Moeri- a-gebied op Midden-Java dus doopsgezinden gebleven. Oorspronke lijk moet er wel wat contact geweest zijn met de gereformeerde zen ding. Jansz sr heeft in de vorige eeuw tenminste de Heidelbergse Ca techismus in het Javaans vertaald. Toch is de Doopsgezinde Moeri- a-kerk niet versmolten met de Ja vaanse Kerk, die uit de gereformeer de zending ontstaan is. Daar was wel op aangedrongen, bijvoorbeeld door ds. F. L. Bakker. De Javaanse doopsgezinden voelden er niet voor, al was de vraag of ze zich zelf wel als echt doopsgezind beschouwden. Jensma zegt dat het de vraag is of de Moeria-kerk "zich de weelde van zelfstandigheid wel kon veroorloven." Maar tot een fusie met de Javaanse Kerk is het (vooralsnog?) niet geko men. Bierkenners vragen Prof. Velema: Menselijke werd norm PO He teel |ke (Van een onzer medewerkers) AMSTERDAM Men kan niet zonder meer spreken van vrijzinnigheid in de nieuwere rooms-katholieke theologie, maar er zijn wel duidelijk vrij zinnige tendensen. Dit was de teneur van de lezing, die prof. dr. W. H. Velema van Apel doorn gisteren hield op de kerstvergadering van de Civi- tas studiosorum in fundamen- to reformato (CSFR). Bij vrijzinnigheid denkt men meestal aan het loochenen van de godheid van Christus en zijn opstan ding, maar men kan er ook een ver menselijking van de theologie onder verstaan. Dit laatste vond prof. Vele ma bij rooms-katholieke theologen als Fortman, Haarsma en Van de Pol. Zo schreef Fortman eens, dat het paasgebeuren niet de oorzaak, maar het gevolg is van het geloof der apostelen. Centraal in dit moderne rooms-ka tholieke denken staat het incarnatie- motief. Omdat God in Christus mens werd, is het menselijke geheiligd en tot norm verheven. Kende de rooms-katholieke theologie voorheen het dualisme van natuur en genade, nu wordt de genade in de natuur verondersteld. Bijbel Inderdaad is in rooms-katholieke kring de lafste tijd meer belangstel ling voor de Bijbel. Maar vanwege de gangbare hermeneutiek komt de Bij- ZEIST De schrijfster van talloze kinder- en meisjesboeken Sanne van Havelte (haar echte naam is Suzanne Alida Maria van Hamers velt), is gisteren op 79-jarige leeftijd in het algemeen ziekenhuis te Zeist overle den. Geboren in Zoetermeer, waar haar vader notaris was, heeft zij in later tijd vele jaren gewoond in Huis ter Heide. ROTTERDAM Nuchtere Neder landers '.ijn geen nachtbrakers. Alle kerstnachtdiensten zijn dinsdag avond voor twaalf uur afgelopen. Als we thuis komen schieten we de koffer in. De .heilige nacht" doet ons niets. Alle lichten worden dinsdagavond gedoofd. Ze blijven alleen branden waar de mensen al vast aan hun kerstfeest zijn begonnen: hel Leidseplein in Amsterdam en de verspreid ^situeerde nachtkroeger en vermaakgelegenheden in enkele grote steden. Ze blijven ook branden waar dt economie geen nachtrust toestaat Waar kerstrusi een catastrofale kink in de kabel van het contlnu-produk- tieproces zou inhouden. Of waar eer uitstapje naar Bethlehem een bon- onder onze bewaakte dijken zou be tekenen. Daarom dinsdagnacht geen kersl nacht voor de nachtploegen. Maar omdat (kerst) „Evangelie en Industrie" ook nog wat anders is dan rapporten van deputaatschap- pen en brochures van weleerwaarde specialisten gaat in de Kerstnacht ..de ooortploeg" van de interkerke- lijke evangelisatiecommissie in Hoogvliet weer een nchakeltje leg-» gen tussen het Kerstkind en de kraakinstallatie Het restant van de lading Hart voor de wereld", hel kerstnummer van „De Open Deur'Onderweg" (verleden jaar wa ren het er ruim 6300) dat al eerder net als in zoveel andere plaatsen huis-aan-huis in de woonwijk werd aangeboden, gaat als de Kerstvier Iers slapen naar de plaatsen waai dan wordt gewerkt De heer J. Steenbergen, voorzitter ran deze commissie waarin de her vormde. gereformeerde, rooms-ka- "iholieke en baptistenkerken samen werken, kent de bestemmingen uit tijn hoofd: de poorten van Albatros. Caltex en Shell het zeemanstehuis van The Mission to Seamen aan de VondeÜngonplaat de sluiswachter bij het Hartelkanaal. de tolgaarders in de Beneluxtunnel. de dienstdoen de agenten in de politiepost Hoog vliet en de pompbedienden van en kele denzinestations De mensen die in de Kerstnachi wakker moeten blijven. En als de poortploeg haar werk heeft gedaan, dan daagt het nog wel niet in het Oosten, maar de RET-bussen <taan dan wel al aan de beeinpunten klaar voor hun eerste ritten: een .Hart voor de wereld" voor elke chauffeur En voordat de vroegste vroegmis begint is de 'aatste stapel afgeleverd. Bestem ming: Oeltaziekenhuis. Nuchtere Nederlanders zijn geen aachtbrakers Ze staan met het Kerstfeest op maai ze gaan er ook graag mee naar bed Maar waar de lichten -blijven branden, daar worden in de Kerst nacht de schakels gelegd: de poort- nloeg gaat aan het werk bij de por ders en de pompbed'enden. Met het Hari voor de wereld. Zoals de meisjes van het Leger des Heils met hun Strijdkreet op het Leidseoleln J. C. D belse boodschap niet tot zijn recht. Zo stelt Schillebceckx, dat wij onze[/ vragen aan de Schrift moeten voor-I" leggen, terwijl het veeleer zo Is, dat wij ons moeten buigen voor deVo vraagstelling van de Schrift. In we-tud zen vindt men deze hermeneutiek ook bij iemand als Kuitcrt, aldus prof. Velema. |y Waar de huidige confrontatie vaikj moderne en traditionele theologische^ stromingen binnen de Rooms-Katho-,^ lieke Kerk op uit zal lopen, kon prof. ff Velema niet zeggen, maar een crisisM achtte hij niet uitgesloten. W, Vietnam QPNIEUW dreigt verscherping vai het Vietnamese conflict. Werke lijke onderhandelingen blijven uit Intussen zouden Xoordvietnamest troepen en Vietcongeenheden eeé groot offensief in het Zuiden bera men, met name tegen Saigon. Amerika heeft gewaarschuwd voorf* 'ernstige gevolgen van zo'n aanval*? Volgens een woordvoerder van Hano^ betekent dit beëindiging van onderU] handelingen en hervatting van dl - bombardementen op Noord-Vietnan^i Dat het zover zal komen Is aller minst waarschijnlijk. De Amerikaan se mededeling is slechts onderdeel van de te Parijs aan de gang zijnd» zenuwcnoorlog. Zij is bedoeld preM ventief te werken. Ook is zij in tegenspraak met waL minister van defensie Clifford no| maar enkele dagen geleden heeft gc zegd, nl., dat een aanval op Salgor' geen invloed zou hebben op de oir® derhandelingen te Parijs. Aangenomen wordt dat de Amer^ kaansc waarschuwing ook vcrbaittv houdt met de weigerachtige houdiit i van Saigon, dat volgens vicc-presl*r dent Ky 'niet alleen zijn vijandeiM maar ook zijn zogenaamde vriendei moet bestrijden'. Hoop TJET is een hoopgevend verschijn sel, dat Rusland aan Israël edf vredesregeling heeft voorgclegt Daaruit kan blijken, dat Moskd^ heeft ingezien, buiten Israël om geji akkoord voor het Nabije Oosten kunnen bereiken. De Russen hebben veel belang bl een snelle oplossing van het Arr- bisch-Israëlische conflict, omdU nieuwe gevechtshandelingen kunncf leiden tot een oorlog op groter scha^\ waarbij zij zelf betrokken raken. Afgezien daarvan is het de Russtfi al heel lang een doorn in het oo dat het Suezkanaal nog steeds ni gebruikt kan worden. Hun schept 'ee moeten een reis om de wereld makt ei om in Vietnam te komen. De Russische 'toenadering' betckeio. echter niet, dat gemakkelijker et-J oplossing wordt gevonden. Want o«i nu verlangt Moskou blijkbaar, d#° eerst de Israëlische troepen uit 1 bezette gebieden worden teruggetrol81 ken. a Er is echter een uitgangspunt en 8 t er een wil is is er ook een weg. Dla Arabische landen zullen Israël opd weg halverwege tegemoet moeten k<

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2