VS WAARSCHUWEN HANOI Commentaar JAMIN Bij aanval Vietcong: einde bomstop SOWJETUNIE STELT ISRAËLIËRS VREDESPLAN VOOR amandel kransjes Het Kwartet Maanatleet Steeds beter met economie van Nederland Overleg CAO buspersoneel vastgelopen Paradevaart Zwitserland wil wa penf abrica ge nationaliseren Nederlandsche Bank verhoogt disconto Johnson gaat vooruit Bemanning Pueblo binnenkort vrij'? Geen voetbal Trotse moeder Nieuwe Leidse Courant Vrijdag 20 december 1968 49ste jaargang pirecteur: f. Diemei Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetf" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Vice-president Ky van Zuid-Vietnam vraagt zich af wat voor zin het heeft dat Amerikaan se troepen in zijn land zijn, die proberen hun wil aan de bevolking op te leggen. Duidelijker Frank Borman, een van het Apollotrio voor de historische maantrip, moet zich dagelijks een aardse veldloop getroosten om in optimale conditie te komen. Op de foto de astronaut tijdens zijn wan deling op het Kennedyruimiecen- trum in Florida. Morgen is hel zover: de maankerstreis, die door miljoenen met spanning zal worden gevolgd. PARIJS De Amerikaanse regering zal niet schromen tie bombardementen op Noord-Vietnam te hervatten en de vredes besprekingen in Parijs te boycotten als de Vietcong aanvallen zou doen op Zuidvietnamese steden. Washington waarschuwde gis teren Noord-Vietnam voor de „ernstige gevolgen" die uit zulke acties zouden voortvloeien. Al dagenlang gaan er geruchten dat de Vietcong (de strijdkrachten van het Zuidvietnamese Natio nale bevrijdingsfront) een aan val op Saigon voorbereidt. Amerikaanse delegatieleden in Pa rijs hebben de vertegenwoordigers uit Hanoi herinnerd aan de rede van president Johnson op 31 oktober, toen 'hij de stopzetting van de Ame rikaanse bombardementen bekend maakte. Johnson zei toen, dat vrucht bare besprekingen niet voortgezet konden worden indien de steden in Zuid-Vietnam werden aangevallen. De situatie is kennelijk zo ernstig dat de VS deze uitspraak onder aan dacht van Hanoi wilden brengen. De waarschuwing werd gistermid- TED AVIV Minister van iuitenlandse zaken Abba Eban heeft gisteren bevestigd, dat de Israëlische vertegenwoordiger bij de VN, Tekoah, drie weken geleden in New York gesproken heeft met de Russische onder minister van buitenlandse za ken Semjonev. De ontmoeting werd volgens door gaans welingelichte kringen in Tel Aviv georganiseerd door Franse en Canadese autoriteiten. Over de inhoud van het gesprek kon 5PH£(JK Een mens zonder geduld is als een lamp zonder olie. DE MUSSET „Mam zal deze foto lieel graag heb ben." DE BILT De afgelopen nacht passeerde een rug van hoge luchtdruk ons land. Daarin daalde de temperatuur op en kele plaatsen nog tot min 5 gra den. Ook vormde zich op uitge breide schaal mist. Intussen voltrekken zich belangrijke wij zigingen in de algemene lucht drukverdelingen. Er strekt zich nu een gordel van lage lucht druk uit van Noorwegen via de Britse eilanden tot ver over de oceaan. Langs de zuidflank hier van voeren zuidwestelijke win den zachte en vochtige lucht naar West-Europa. De voorste begrenzing hiervan had van morgen Ierland en Engeland bereikt, wat van een uitgebreid regengebied vergezeld ging. De temperaturen liepen daar op tot omstreeks 10 graden. DE BILT Zacht en zwaar be wolkt met tijdelijk regen. Matige tot krachtige nu en dan harde, zuidwestelijke wind. Vooruitzichten voor zondag: zon: minder dan 30 pet.; min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden, boven normaal; max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van mins tens 12 uur; 50 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. 20 december: zon op 08.45. onder 16.30: maan op 10.14, onder 16.44. 26 december eerste kwartier. Abba Eban niets zeggen, maar vol gens het Israëlische avondblad Maa- rio, heeft Rusland Israël een vredes regeling voorgesteld. Zij houdt in: te rugtrekking van de Israëlische troe pen aan de bezette gebieden, waarna de Sowjetunie er dan voor zou zor gen dat kwesties als vrije scheepvaart en beëindiging van de staat van oor log worden opgelost. Dit voorstel zou ernstig door Israël worden bestudeerd, aldus welingelich te kringen. De Israëlisch-Russische ontmoeting betekent het eerste diplomatieke con tact tussen beide lenden sinds Mos kou vorig jaar naar aanleiding van de zg. Zesdaagse Oorlog de betrekkingen met Israël verbrak. Abba Eban meent dat de Russen „misschien tot de slotsom zijn geko men dat zij ten aanzien van het Na bije Oosten geen politiek kan voeren als zij Israël blijven negeren." De Algemene Vergadering van de VN heeft met 60 tegen 22 stemmen, bij 37 onthoudingen besloten een spe ciale commissie in te stellen, die een onderzoek moet doen naar de levens omstandigheden van de Arabieren in de door Israël bezette gebieden. Het voorstel was afkomstig van elf Afri kaanse en Aziatische staten plus Spanje en Zuid-Slavië. De Israëlische afgevaardigde liet di rect weten, dat de commissie geen toegang tot het bezette gebied zal krij gen, omdat de VN niet willen weten van een onderzoek naar het lot van de Joden in de Arabische landen, die er volgens Israël slecht aan toe zijn. De VN-Assemblee riep in een tweede resolutie Israël op tot doel treffende en onmiddellijke stappen tot terugkeer van de naar schatting 200.000 Arabieren die de westelijke Jordaanoever ontvlucht zijn. Hon derd landen stemden voor (onder an dere de Grote Vier), Israël stemde tegen en er waren zes onthoudingen. Vijf kilometer ten zuiden van de Damiabrug is gisteren een artillerie duel van anderhalf uur geleverd tussen Israëlische en Jordaanse troe pen. dag bekend door uitlatingen van de Noord Vietnamese delegatie in Pa rijs. Dat gebeurde tijdens een gehei me vergadering met de Amerikaan se onderhandelaars, waarin men er kennelijk niet in slaagde de impasse te doorbreken over 'het begin van de officiële vredesbesprekingen. Tal van procedure-kwesties waaron der de vorm die de onderhandelings tafel moet hebben zijn nog steeds niet opgelost. Bij dit overleg zei de Amerikaan se onderhandelaar. Cyrus Vance, dat er berichten zijn over een actie van de Vietcong. Zo kan een situatie onstaan die de vredesbesprekingen in gevaar brengt en die het onmoge lijk maakt de bomstop op Noord- Vietnam nog langer te 'handhaven. Korte tijd later bevestigde de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, McCloskey, dat de VS een ernstige waarschuwing aan het adres van Hanoi hadden gericht. De plaatsvervangend leider van de delegatie van het NLF beschuldigde de VS er eerder van, opzettelijk ob stakels te scheppen met de bedoe ling de opening van de vredescon ferentie te vertragen. Hij verwierp het „absurde idee" van een twee- partijen-bijeenkomst en eiste dat on derhandelingen van vier partijen ge- voerd worden. In een interview met het Franse blad 1'A.urore heeft de Zuidvietna mese vice-president Ky adviseur van de delegatie gezegd dat hel verblijf van de Amerikaanse troepen in zijn land geen zin heeft als ze worden gebruikt om de bevolking te dwingen, communistische slaven te worden. „Ik vroeg in 1965 om grootscheep se Amerikaanse hulp voor het be houd van de vrijheid en soevereini teit van Zuid-Vietnam. Als ze nu van de aanwezigheid van deze troe pen gebruik willen maken om hun wil op te leggen, wat voor verschil maakt dat dan voor ons.'' Ky drong aan op beëindiging van de polemiek tussen Washington en Saigon. Waarom moeten wij op onze verschillen van opvattingen, onze geschillen, zoveel nadruk leggen? i Dat is koren op de molen van de communisten, aldus Ky „Ernstige onenigheid tussen Moskou. Peking, j en het Nationale bevrfjdingsfront werd ook nooit in de openbaarheid gebracht." BRUSSEL De Nederlandse eco nomie zal ook volgend jaar in het teken van een aanhoudende con juncturele opgang staan, meent hel laatste kwartaaloverzicht van de Europese commissie over dc con juncturele ontwikkeling in de EEG. De uitvoer blijft belangrijk maar stijgt weljicht iets minder snel. Ver wacht wordt dat de uitvoer met negen procent zal toenemen. Verwacht wordt dat de binnen landse bestedingen onder invloed van een snel stijgende consumptie en vergroting van de voorraden nog sneller zullen uitbreiden dan dit jaar. Ook het overheidsgebruik zal door snelel toeneming van de personeels sterkte en hogere salarissen een krachtiger groei kunnen vertonen. Wij zouden nog veel meer voor U willen doen dan nu reeds het geval is. Het is echter precies als met het huishoudboekje: de balans moet in evenwicht kunnen blijven. Wij ontvangen abonnementsgelden en hebben advertentie-in komsten en van de bedragen, die daaruit vloeien, maken wij deze krant. Zo goed mogelijk. En tel kens weer iets beter. Méér abonnees brengen meer inkomsten, dus meer mogelijkheden. Wij behoeven het nauwelijks te zeggen: een christelijke krant is geen winstobject. Alles uiat binnen komt, kan aan de krant zelf ten koste worden gelegd. Helpt U ons (en U zelf natuurlijk, want U krijgt een nóg betere krant) aan één of meer nieuwe abonnees? Wij waarderen dat met een premie, die U in de bon in dit nummer vermeld vindt. DEN HAAG Het overleg over de nieuwe cao voor het personeel van autobusondernemingen is gistermid dag vastgelopen. Tussen de onder handelaars van de Koninklijke Ne derlandse vereniging van transport ondernemingen en de vakbonden van vervoerspersoneel bestaat een groot verschil van mening over de wense lijkheid de lonen in het streekver voer geleidelijk op te trekken aan die van de gemeentelijke vervoer bedrijven. Hel personeel van het streek ver achter bij dat van de gemeentelijke vervoersbedrü ven. Dit verschil wil- voer ligt 80 gulden per maand ten len de vakbonden per 1 januari on gedaan gemaakt zien. De onderhan delingen zijn voor onbepaalde tijd opgeschort. Koningin Juliana en koning Bou- dewijn hebben gisteren het gemo derniseerde kanaal van Terneuzen nhar Gent gezamenlijk officieel iil gebruik gesteld. Op de foto kijken beide staatshoofden naar het pa radevaren van de schepen «in de grote sluis te Terneuzen. kerstaanbieding 300 gram van 129 voor 95 Na ivapenschandaal BERN De Zwitserse regering zal de kwestie van de wapenuitvoer in haar geheel bezien, alsook de moge lijkheid van nationalisatie van wa- penfabricage. Dit in verband met de illegale wapenleveranties van Zwitserlands grootste wapenfabriek Oerlikon-Bührle aan Nigeria en an dere spanningshaarden in de wereld. President Spiihler zei gisteren in het parlement dat het wapenschan daal aanzienlijke schade heeft berok kend aan het prestige van het land. Hij ontkende dat de regering op de hoogte was van de wapentransacties met Nigeria. AUTOSLAAPTREIN GOEDKOPER UTRECHT De Europese spoorwe gen zullen volgend jaar in het slaap- treinvervoer de tarieven voor auto vracht verlagen als bij retourreizen over verschillende trajecten meer dan twee kaartjes voor volwassenen wor den verkocht De vrachtprijs voor het vervoer van aanhangwagentjes tot twee en een Hal ve meter wordt gehalveerd. De NS zullen het autoslaaptrein-vervoer uit breiden. TER BESTRIJDING INFLATIE MET het afbreken van het gesprek heeft de PPR althans deze dienst aan de ARP bewezen, dat nu het po litieke heleid van laatstgenoemde aan duidelijkheid kan winnen. De leiding van de ARP heeft de laatste tijd een nogal zwaar accent gelegd op de openheid en op dc be reidheid naar allerlei richting tot sa- menspreking. Zo maakt deze partij deel uit van „de achttien", maar tegelijk stond ze open voor gesprek met de voor namelijk uit dc KVP uitgetreden PPR. Ergens dreigt echter openheid uit te lopen op onduidelijkheid. Van dal gevaar heeft de PPR dc ARP nu af geholpen. Of dit, gezien vanuit de PPR, een verstandig besluit is geweest, valt te bezien. Ten overstaan van de con fessionele partijen immers heeft de PPR zich thans wel volledig ge ïsoleerd. wat, gelet ook op haar be scheiden aanhang, toch een risico moet heten. Heeft de PPR beoogd door haar be sluit de radicale groepering binnen dc ARP tot een haar dienstig besluit te forceren? Dat zal, vermoeden wij, dan niet lukken. De leiding van de ARP toch kan nu tegenover haar radicale volgelingen volhouden dat zij tot spreken met de PPR wel bereid was, maar dat men van die zijde niet heeft gewild. Zelfs intussen kan dc ARP zich thans beter concentreren op het ge sprek binnen „de achttien"; dc bei de andere partners in die gespreks- combinatic hadden trouwens lang zamerhand ook wat meer recht op duidelijkheid in deze vanuit de ARP. Die mogelijkheid is er nu. Wat min der openheid, zij het misschien on gewild: wat méér duidelijkheid. Binnen de ARP zelf zal men besef fen dat de noodzaak van evangeli sche politiek er niet minder om ge worden is. Daarvan een monopolie te hebben zullen overigens ook de radicalen niet willen pretenderen. AMSTERDAM De Ne derlandsche Bank heeft met ingang van heden: haar officiële disconto tarief verhoogd van 4Vz tot vijf procent; haar rentetarieven over de gehele linie met een half pro cent verhoogd. Niet verwacht Deze verhoging moet worden gezien tegen de achtergrond van de stijging van de rente in het buitenland, de weinig bevredi gende ontwikkeling van de lo pende rekening van de beta lingsbalans en liet gevaar van een hernieuwd optreden van de conjuncturele spanningen. De tarieven zijn als volgt vast gesteld: wisseldisconto 5 procent, promessendisconto 51/» procent, rente voor voorschotten in reke ning-courant en beleningen voor particulieren 6'/a procent voor an deren 5'/j procent. De verhoging van het disconto ter beurze en in geldkringen ver wacht en kwam dus niet als een verrassing. Dat de7.e verhoging vandaag al zou plaatsvinden had men echter niet verwacht. Geldkringen had den op een later datum gerekend Dit mede in verband met de komende Kerstdagen alsmede met de storting van de nieuwste 6'/4°/« staatslening 1063 (vierde) groot 225 min. op dinsdag 7 januari 1969. Ter beurze is de verhoging in de koersen verdisconteerd. De verhoging dient ter bestrij ding van de inflatie en mogelijk ook als aanvulling van nog te verwachten kredietbeperkende maatregelen, aldus geldkringen. De rente is de laatste tijd in ternationaal aangetrokken. Na A- merika hebben ook Canada en België zeer recent het disconto verhoogd. Het lag voor de hand, aldus geldkringen, dat Nederland zich niet aan een verhoging van het disconto kon ontrekken. Begin WASHINGTON De gezond heidstoestand van de Amerikaanse president Johnson is verbeterd. De president, die waarschijnlijk aan griep lijdt, heeft geen koorts meer. Johnson ligt zoals bekend in het mari nehospitaal Bethesda in Washington. ROTTERDAM De Duitse coas ter Lisa van vijfhonderd ton, uit Hamburg, verkeerde vanmorgen in I moeilijkheden op de Noordzee der- tig mijl ten westen van Hoek van Holland. Tijdens windkracht zeven was de motor van het schip uitgevallen. Aanvaarding van zijn sane ringsplan voor de landbouw in dc EEG Is een overigens niet on verwacht succes voor de Neder landse vice-voorzltter van de Euro pese commissie, dr. Mansholt. Er mocht echter van worden uitge gaan, dat dc saneringsplannen voor de commissie niet als een verrassing zijn gekomen. Dr. Mansholt zal zich vooraf van steun hebben verzekerd. Dit is nog maar het begin van een moeizame weg. Uitwerking van de plannen zal heel wat problemen op werpen. waarvoor een oplossing moet worden gevonden. Na verloop van tijd zal pas blijken, hoe groot zij zijn. Bomalarm vertraagt vliegtuig van Jacqueline Onassis I NEW YORK Een vliegtuig van de Olympic Airways, waarmee Jac queline Onassis en haar kinderen John en Caroline naar Griekenland zouden vertrekken, is op het Kenne- dy-vliegveld vier uur opgehouden door een bomalarm. Na een grondig onderzoek vertrok het toestel naar Athene. De Olympic Airways is ei gendom van Onassis. Discount verkoop van Perzische Tapijten Hijnclers woninginr Lisse Zie onze advertentie in het blad van dinsdag j.I. TOKIO De 82 bemanningsleden van het Amerikaanse verkennings schip Pueblo zullen volgens in Tokio uit diverse Zuidkoreaanse bronnen ontvangen berichten binnenkort wor den vrijgelaten. In Panmoendjom, waar de Ameri- kaans-Noordkoreaanse bestandscom missie zetelt, zouden al voorbereidin gen worden getroffen voor de ont vangst van de Amerikanen, die in Noord-Korea gevangen worden ge houden. Een Zuidkoreaans blad meldt dat Amerikanen en Noordkoreanen in Panmoendjom Draten over de vrijla tingsprocedure. ROTTERDAM In verband met de onbruikbaarheid van de terrei nen heeft de KNVB besloten hel voor morgen vastgestelde voetbal programma in zijn geheel af te ge lasten. Mevrouw Kennedy, echtgenote van de vermoorde Amerikaanse senator Robert F. Kennedy, heeft met haar een week geleden gebo ren dochtertje het Georgetown- ziekenhuis in Washington ver laten. Vol trots stelt zij haar Ethel aan de fotografen voor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1