Haarlemmermeer geen goede huwelijkspartner Fellowship wacht op de eerste passagiers Communistische wereld conferentie pas in mei Burgemeester en raad van Lisse moeten nog aan elkaar wennen m Raad Warmond Kerstfeest in de Agathakerk Voorzitter Zaal erelid van GTUS Kerstzang in Rijnsburg Al zeventien toestellen besteld bij Fokker Vervolging van Enoch Powell? Onderzoek naar veiligheid van kruisingen Hasjiesh gevonden op studentenschip UITSTEL N FELLE KRITIEK Politieke macht Britse adel van de haan AUTOBLADEN FUSEREN 1wnieuwe LEIDSE COURANT VRIJDAG 20 DECEMBER 1968 LISSE De raadsleden bleven vragen gistermiddag na het antwoord van B. en W. op de beschouwingen over de begroting 1969, die dinsdag zyn gehouden. Gisteravond kwamen nog eens alle vraagstukken aan de orde, die 's middags naar voren waren gebracht. Burgemeester Berends begon zijn betoog met enkele opmerkingen over de intergemeentelijke samenwerking. Hij sprak ook over een eventueel te vormen streekgewest Bollenstreek. Er is regelmatig overleg gaande. Over de Poelpolder zei de voorzitter, dat plannen bestaan om daar een tweede sporthal neer te zetten. Ook staat het college positief tegenover een Dorpshuis in deze nieuwe wijk. De activiteiten worden zeer zeker gesteund. Over het onderwijs als zodanig zijn geen moeilijkheden. Er zijn pret tige contacten met de schoolbestu ren. Wel een probleem is de huis vesting. De scholenbouw in de Poel- polder gaat niet zo snel als men had gewild. Er komt een nieuwe open bare lagere school. De openbare kleuterschool krijgt onderdak in de rk school naast het gemeentehuis. Het is mogelijk, dat de NZH met een schoolbus voor de kinderen komt. Weth. A. J. Mesman merkte over de woningbouw op, dat van de 422 geplande hoogbouwflats er al 168 bewoond zijn. In augustus 1969 hoopt men met dit project gereed te ko men. Verhoging Wethouder W Roos lichtte de ver hoging van de reinigingsrechten toe. Deze zijn nu vastgesteld op f 24, maar men heeft dan ook de beschik king over 2 emmers. Met de dem ping van de Haven kan men, zon der tegenslag volgend jaar okto ber klaar zijn .De verbouwing van het oude raadhuis zal nog een half jaar duren. Het is nog niet zeker of de ijs- club Lisse volgende winter kan be schikken over een terrein bij de Trompstraat. Het college is van me ning dat eerst een poedelbad en een ligwei'de bij het zwembad moeten komen. Daarna zal worden bezien of er voor de ijsclu'b voldoende ruimte overblijft. B en W deden een beroep op de bevolking de vervuiling van slootjes te voorkomen. De rioolwaterzuive ringsinstallatie kan in 1970 worden verwacht. De raadsleden waren lang niet tevreden met de antwoorden van het college. Zo vond de heer Schelberg (KVP), dat te weinig aandacht was ifeschonken aan de vraag over in tergemeentelijke samenwerking. Voorts had hij een antwoord gemist op zijn vragen over de samenwer- WARMOND De raad die maan- j 23 december in openbare verga- jclering bijeenkomt zal een voorstel behandelen krijgen tot vaststel ling van een nieuwe politieverorde ning. Voorgesteld wordt voor het jhouden van een brandweercursus krediet beschikbaar te stellen, wijl tevens wordt voorgesteld een jubsidie te verlenen aan de inter kerkelijke stichting voor maatschap pelijk werk te Oegstgeest en War- bond tot een voorlopig bedrag van 119.000. L Bij een onderzoek is gebleken dat verlichting van dc Zijldijk op JVarmonds gebied dringend verbete ring behoeft. B. en \V. stellen voor 1 lichtmasten bij te plaatsen terwijl an de bestaande lichtmasten dc ar- laturen vervangen moeten worden. hieraan verbonden kosten wor- cn geraamd op f 5600. Voorgesteld wordt aan de mu- iekschool Bloembollenstreek een ubsidie te verlenen van f50 per uit eze gemeente afkomstige leerling. Van een belanghebbende is een erzoek ontvangen om een bijdrage it het doorstromingsfonds. B. en W. erwachten dat in verband met de «wijzing van woningen in „Ende- oel" en de opschuivingen die daar- oor zullen plaats vinden meer ver- >eken zullen worden ingediend. De osten hiervan worden geraamd op 2000. Bij de vaststelling van het estemmingsplan Zwanburg is te ens besloten tot diverse grondaan- open. Een groot gedeelte der aange lichte percelen was bij de eigen- Dmsoverdracht verpacht Met de ichters is overeenstemming bereikt ntrent de voorwaarden waaronder pachtontbinding zal kunnen laats vinden. Tot nu toe bedragen e afkoopsommen f 251.291. Voorgesteld wordt aan de heer J. rakels een perceel grond aan de larmundastraat te verhuren. Inder- jd is een voorstel inzake afwijzing verzoeken tot verkoop van oonschepen aan niet ingezetenen et behoud van ligplaats in water, gendom van de gemeente, onder- erp van uitvoerige bespreking ge- eest. Het betroffen de woonsche- i „Ponderosa" en „Oostenwind" in Dinsdagse Wetering eigendom an de heren J. A. M. Padberg en J. de Rooij. Dit voorstel is toen ingenomen. Gesteld werd dat de genaren moeten trachten hun oonschip te verkopen aan een in- zetene en/of woningzoekende van armond, waarbij de mogelijkheid Jerd opengelaten tot verhuur. Het ïvolg is geweest dat een viertal oonschepen, waarvan de eigenaars en woning in het plan „Endepoel" 'egen toegewezen aan ingezete- :n/woningzoekenden zijn verkocht ot deze vier behoren de heren J. wilt zijn: de Rooij en P. M. A .v.d. Vooren, ier woonschepen liggen in water, En gendom van de gemeente. De heer rdere e Rooij heeft zijn woonschip ver- 'ELIJ ocht aan de heer J- Schipper, Pa- "uxlaan 13 en de heer v.d. Vooren ön de heer J. P. v.d. Voort. B. en mus stellen voor aan de beide nieuwe -5328 genaren toestemming te verlenen het innemen van een ligplaats. king in een gewest met Haarlem mermeer. Deze gemeente is volgens de heer Schelberg een goede huwe lijkspartner. Hij was blij met de mededeling over een schoolbus, maar had niets gehoord over dijk verzwaring en dijkaanleg Poelpol der. De heer M. Montagne (PC) be luisterde in de beantwoording van de voorzitter eigenlijk alleen maar een antwoord aan de KVP-fractie. Hij kreeg geen antwoord op zijn op merking over het wegvallen van de voetbrug over de Grevelingen, miste een antwoord op zijn vraag over een verslag over De Werk plaats en miste vergelijkende cij fers met andere gemeenten over de vergoeding van het onderwijs. Hij zei bezwaren te blijven houden te gen de verhoging van de reinigings rechten. Wantrouwen De heer H. Nieuwenhuis (SGP) was met zorg vervuld over de ont wikkeling van sport en- recreatie. Hij waarschuwde tegen een 2de sporthal, wilde gymnastiekzalen en vroeg tenslotte meer aandacht voor de werkgelegenheid. De heer P. van Leeuwen (PvdA) was van mening dat men nog aan elkaar moet wennen (burgemeester- raad). Hij vroeg zich af of de be handeling van de begroting zó eigenlijk wel zin had. De burgemeester ging in de avond vergadering dieper in op verschil lende vraagstukken. Een streekge west Bollenstreek is momenteel geen haalbare zaak. Het „voorlopen" van Lisse zit andere gemeenten blijk- Beursoverzichl AMSTERDAM, 19 december Al leen AKU en Kon. Olie hebben zich vandaag bij de opening iets kunnen herstellen na de flauwe tendentie van de beide voorgaande beursdagen. Philips, Unilever en Hoogovens moes ten opnieuw koersverliezen incasseren. AKU steeg 60 cent met een eerste ver handeling op 124. Kon. Olie ging twee dubbeltjes omhoog tot 189.30. Philips daalde een halve gulden tot 163.30 en Unilever 40 cent op 125.50. Hoogovens kwam beneden de 100 te liggen met een eerste verhandeling op 99.80. De handel in deze toonaangevende fondsen was minimaal. Later moest de markt terrein prijsgeven door gering aanbod van het publiek in een vrijwel lege markt. AKU zakte in tot 123.20, Hoog ovens kwam op 99, Philips op 162.60. Unilever daalde tot 124.90 en Kon. Olie tot 188.50. Vergeleken met het hoogste niveau van de voorbeurs viel de stemming op de officiële beurs tegen 's Morgens deed AKU als hno^ste k- 125.20, Kon. Olie 189.70, Philips 164.80 en Unilever 126.50. In Hoogovens werd toen niet gehandeld. De gedrukte stemming voor Hoog ovens houdt, aldus de beurs, ongetwij feld verband met de nieuwe loon kostenstijging als gevolg van de nieuwe driejarige cao-regeling bij Hoogovens. De arbitrage kon internationaal vrijwel niets ondernemen, hetgeen van invloed was op de omzetten. Beursplein 5 moest het zonder de indicaties van Wall Street stellen, omdat de beurs aldaar woensdag, om de bekende rede nen, gesloten was. KZ-Organon bleef onveranderd op 200 20. Deli Mij verbeterde ruim een gulden tot 75.70. KLM was flauw met een koersverlies van 8 gulden op 206 De cultures waren verdeeld. De scheepvaartwaarden noteerden meren deels gemakkelijker. Rott. Lloyd ech ter zakte circa 3 punten in tot 161 li. De staatsfondsenmarkt was merendeels gemakkelijker. Een verhoging van het officiële disconto hangt hier boven de markt nu na Amerika, ook Canada en België het disconto hebben verhoogd Men hield zich in Amsterdam zeer terughoudend. Er heerst weer enige onrust op de internationale valuta markt. Dit door een wat ongelukkige uitlating van de minister van financiën in de regering Nixon over het toe komstige beleid inzake de goudprijs. De nieuwe president Nixon heeft ech ter eerder gezegd, dat er geen enkele noodzaak aanwezig is de goudprijs te veranderen. Dan heeft minister Witte- veen remmende maatregelen in het vooruitzicht gesteld in verband met de conjuncturele ontwikkeling. Een maatregel tot kredietbeperking zou dan weieens uit de bus kunnen komen, al dus de beurs. De handel in de internationale waar den bleef ook gedurende de verdere beursduur uiterst kalm. AKU verliet de markt op 122.60. Hoogovens deed 99.50, Philips 162, Unilever 124.70 en Kon. .Olie 187.70. KLM kon zich her stellen tot 211, waarmede het verlies beperkt bleef tot 3 gulden. In de eerste periode ging VRG-Papier 10 punten omhoog. Nat. Nederlanden verbeterde 5, Hellingman 6 en Scholten Karton 8 punten. Elsevier was zeer vast met een koerswinst van 18 gulden, na voorgaande biedkoersen. Van der Grinten was f 2,50 in herstel. Bols steeg f 1.50. Bergoss daalde 19 punten. Des- seaux gaf 5. Calvé 9, Bührmann en Braat bouwstoffen ieder 6 en Simon de Wit 5 punten prijs. Albert Heijn daalde f2,50. Norit f3 en Heineken f 1,20. Ned. Ford was 15 punten lager laten, Ind. Mij. Zutphen 10 punten en Vredestein 7 punten lager laten. Nedap verloor 6 punten. baar dwars. Er is een zeker wan trouwen tegenover de centrumge meente Lisse. Over een Dorpshuis hebben B en. W spoedig contact met de Prov. Opbouw. Samenwer king met de Haarlemmermeer in een streekgewest vond de voorzit ter geen oplossing, omdat de belan gen van de Haarlemmermeer over het algemeen heel anders liggen. LISSE Donderdagavond werd in de Agathakerk een kerstzangsa menkomst gehouden die door rond 1000 ingezetenen werd bijgewoond. Pastoor J. van Dijk van de Mari- a-kerk sprak het welkomstwoord. Mevr. M. C. Berends las het kerstevangelie en ds. H. G. Oostinga hield de meditatie. Wij gaan het kerstkind vaak te lief vinden en ook daarin kan de ware vreugde van het feest ons voorbijgaan. In de donker heid van ons bestaan wordt ons ge zegd, dat God in het Kind van Be thlehem naar ons omziet. God is er niet op uit ons in het donker te laten, maar hij zoekt ons leven. Licht en leven in het licht is le vensbehoud. Aan deze bijeenkomst werd mee gewerkt door de Chr. Gem. Zangver eniging „Looft de Heer" en de Har monie Canite Tuba. SASSENHEEVI In de kantine van Sikkens werd gisteravond de contactavond van G.W.S. gehouden, maar eerst was er een buitengewone vergadering. Voorzitter C. Zaal trad af. Hij was van ifiening, dat na een aantal jaren er weer eens jong bloed moest komen. Met een gerust hart kon hij zijn taak aan een an der overlaten, want GWS is kern gezond. Alleen de resultaten van het eerste elftal vallen een beetje tegen. Hij dankte bestuur, commis sies en jeugdraad voor de jaren lange samenwerking. Als voorzitter werd de heer J. L. Persoon gekozen en als bestuurslid de heer A. A. M. la Rivière. De nieuwe voorzitter sprak woorden van dank tot zijn voorganger. De heer Zaal heeft bijna 17 jaar GWS gediend. Eerst 12 jaar als secretaris en daarna bijna 5 jaar als voorzitter. Meer dan 200 vergaderingen heeft hij geleid. Toen hij in het bestuur kwam, telde GWS 50 leden en 3 seniorelftallen. Nu zijn er 200 leden, 6 seniorelftallen en 5 jeugdelftallen. De aftredende voorzitter werd be noemd tot erelid en kreeg een hob byset aangeboden De voorzit' «r v;<r» de personeelsvereniging, de heer J. J. Sanders, overhandigde hem een enveloppe met inhoud. Tot slot werd geklaverjast en gesjoeld. RIJNSBURG Gisteravond had in een der zalen van Flora een kerstzang plaats, die georganiseerd was door een comité gevormd uit de plaatselijke kerken. De muziekvere niging Wilhelmino verleende haar medewerking. Ds. De Vries las het kerstevangelie. De heer G. Docter verving ds. Baaijen die wegens ziek te verhinderd was. Hij las het kerstevangelie volgens de nieuw testamentische lezing. Burgemeester Koomans deed dit uit Lucas 2. Ds. K. J. H. Burgy, uit Den Haag mediteerde over de vraag of het nog wel zin heeft kerstfeest te vieren. Vietnam, Biafra e.a. zijn voor dui zenden mensen reden om aan Beth lehem te twijfelen. Toch is daar iets schokkends gebeurd, waar zelfs de tijd geen invloed op heeft kunnen uitoefenen. Wat gij aan uw broeder doet hebt gij aan Mij gedaan. De liefde tot Jezus Christus heeft on herroepelijk het gevolg dat zij zich richt naar de medemens. De belangstelling was groot. Kerstavond christenvrouwen HILLEGOM Bijna 90 leden van de afdeling Hillegom van de Ned. Christen Vrouwenbond maakten vanuit de Nutszaal „in de geest de tocht naar Bethlehem". Mevrouw De Jong leidde de bijeenkomst. De Kerstliturgie die het ver- bondsbestuur samenstelde onder de titel „Dit is de dag", bestond uit woordverkondiging waaraan verscheidene leden deelnamen en samenzang. Vocale medewerking verleende mevrouw Vos-Spaargaren Het Kerstverhaal Het Kind van uit Lisse. Annie van den Berg-Ferwerda las mevrouw J. A. van Hove-Bonte. De vice-presidente sprak aan het eind van deze geslaagde kerstavond het indringend slotwoord. Ongeluk in drukkerij LEIDEN In een drukkerij aan de Doezastraat geraakte gister avond de 21-jarige H. A. uit Nieuw- Vennep tijdens het schoonmaken van een drukpers met zijn hand bekneld. Hij liep ernstige verwon dingen aan zijn vingers op. Een nieuwe telg van Fokker: de Fellowship. Van onze liichtvaartmedeiverker AMSTERDAM In de achter ons liggende jaren heeft de op Schiphol gevestigde Fokkerfabriek een enorme faam ver worven met de F-27 Friendship. Dit toestel is een tweemotorige hoogdekker waarvan er bijna vijfhonderd zijn verkocht, waar door het het belangrijkste door turbopropmotoren voortge dreven vliegtuig ter wereld i6 geworden. Hoewel de verkoop van de Friendship nog vele jaren werk «al verschaffen aan onze nationale vliegtuigindustrie, heeft men toch druk gewerkt aan zijn opvolger. Na een intensief proefvliegprogramma van ruim anderhalf jaar, nadert thans een nieuw Fokker-verkeersvliegtuig zijn voltooiing. Dit nieuwste type wordt voortgedreven door twee Rolls-Royce straalmotoren en draagt de toepasselijke naam Fellowship. Bij de constructie van de F-28 Fel lowship werd met vrucht gebruik ge maakt van de ervaringen opgedaan tijdens meer dan een miljoen Friend- shipvlieguren. Met deze F-27 verwierf Fokker het vertrouwen van de gehele luchtvaartwereld. Wat wel wordt be wezen door de eerste kopers van de Fellowship, Lufttransport Unterneh- men en Braathens; maaatschappijen die reeds jaren met Friendsips opere ren. Een van de belangrijkste punten waarop de F-28 Zich onderscheidt van zijn voorganger betreft de voortstu wing, De beide straalmotoren zijn vol gens de „luchtvaartmode" tegen de zijkant van het rompachterstuk ge plaatst. Een onstelling die voor het eerst werd toegepast bil het succesvol- INVL1EGER MOLL Ie Franse straalverkeersvliegtuig Ca- ravelle en daarna door vele andere vliegtuigfabrieken voor hun nieuwe ontwerpen werd gekozen. Deze plaats biedt veel voordelen: het lawaai van de motoren wordt voor de passagiers tot een minimum beperkt, vrijwel el ke trilling wordt opgeheven en d< vleugel kan zonder belemmering van het uitzicht uit één stuk wor den vervaardigd. Het voornaamste bezwaar, dat tot voor kort het gebruik van straalvoort- stuwing tegenhield, betrof het relatief hoge brandstofverbruik, in bijzonder op de korte afstanden Sinds de ont wikkeling van de dubbelstroommotor is dit verbeterd en standaardiseren een groot aantal luchtvaartmaatschap pijen hun vloot op dit moderne ma teriaal. In dit licht gezien ls het dan ook niet verwonderlijk dat men bij Fokker besloot een straalverkeers vliegtuig te bouwen voor de korte en middellange afstanden, voor gebruik vanaf relatief kleine vliegvelden, die voor de grote straalreuzen te gering van afmetingen ziin De Fellowship-cabine heeft ver plaatsbare tussenschotten, zodat zij als gecombineerd passagiers-/vracht- vliegtuig kan worden gebruikt. Afhan kelijk van de cabine-indeling biedt dit verkeersvliegtuig plaats aan vijf tig tot vijfenzestig reizigers. Aange zien het korte-afstands-luehtverkeer dikwijls gebeurt tussen betrekkelijk Kleine en matig geoutilleerde vliegvel den, is er rekening meegehouden dat de Fellowship geheel onafhankelijk van gronduitrusting zal moeten kun nen opereren. Voorts werden aan het eind van de romp luchtremmen ingebouwd, die opensplijten en een sterke weerstands vermeerdering geven, waardoor tij dens de landing een steilere daalhoek wordt verkregen. bi vlieger Het pittige test-programma staat onder leiding van de 42-jarige chef vliegdienst A. P Moll. Invlieger Moll, die zesduizend vlieguren op zijn naam heeft staan, ontving in 1935 zijn vliegeropleiding bij de Koninklijke Luchtmacht. Hij trad zes jaar later bij Fokker in dienst. Vlieger Moll is van het begin af nauw betrokken ge weest bij het ontwerpen, de bouw en verdere ontwikkeling van de Fellow ship. De cabines van de drie proef- machines zaten vol met allerlei meet- en registratieapparatuur. Per dag wer den zo'n twintigduizend meetgege vens geregistreerd, waarvoor maar liefst 850 kilometer extra draad was verwerkt. De gegevens werden op een magneet- en filmband vastgelegd. Bovendien waren er twee camera's, die de start en landing vastlegden. Het beproevingsschema strekte zich ondermeer uit tot op de vliegbasis Torrejon bl1 Madrid en nadert thans het einde, waarna het bewijs van luchtwaardigheid kan worden verkre gen. Pas na ontvangst van dit certifi caat mag het toestel door de kopers in gebruik worden genomen. Enthousiast Aangetrokken door de gunstige be richten over hei verloop van het be proevingsprogramma, zijn reeds ver schillende kandidaats-kopers het toe stel wezen bekijken. In het algemeen was men enthousiast over de bui gewone stabiliteit van de Fellowship en over het gemak waarmee het toe stel te vliegen was. Dit laatste werd het beste bewezen door klanten, die nog nitnmer een straalvliegtuig had den gevlogen. Desondanks hadden zij niet de minste moeite met de bestu ring van het tweemaal zo snelle vliegtuig als de Friendship. Ondanks alle lof wordt het nu be langrijk dat men dit nieuwe produkt ook daadwerkelijk gaat bestellen. Tot op heden zijn er twee besteld door LTU en vijf door Braathens. terwijl de Amerikaanse firma Fairchild als verkoopagent op gaat treden voor de VS. Canada en Mexico, in verband waarmee voorlopig tien Fellowships werden besteld. Reeds vanaf het begin stond vast dat de F-28 in samenwerking tussen Fokker en vliegtuigfabrieken in ande re landen tot stand zou moeten wor den gebracht. Dit om dit grote Indus trie-project snel genoeg ten uitvoer te brengen, om de verkoopkansen te ver groten, een deel van de eventuele con currentie binnen Europa uit te sluiten en de financiering te vergemakkelij ken. Zo werken naast Fokker tevens de Westduitse HFB en VFW, evenals de Britse Short vliegtuigindustrie in Noord-Ierland mee aan de totstandko ming van dit nieuwe verkeers vliegtuig. Interessant is natuurlijk de vraag of de KLM belangstelling heeft voor de Fellowship. Besprekingen hebben geleerd dat de directie welwillend te genover het toestel staat, maar de passagierscapaciteit is voor gebruik op de geregelde luchtlijnen van de KLM te gering. Dezelfde reden waar om de Friendship nimmer door haar voor de vaste diensten werd aange schaft. 250 stuks Volgens een marktanalyse is er be hoefte aan zo'n veertienhonderd Fel lowships. Fokker mikt voorlopig op 250 stuks, met een produktietempo van vijf machines per maand. Bij een verkoop van 125 toestellen heeft men de ontwikkelingskosten gedekt en kan men winst gaan maken. De ontwikkeling van een nieuw vliegtuigtype is een nogal riskante zaak, die ruim honderd miljoen vraagt en daardoor veel stoutmoedig heid vereist. Des te meer is het van belang dat de Friendship zo'n succes is geworden, een basis die belangrijk kan bijdragen aan de toekomst van de Fellowship. Een nieuw verkeers vliegtuig dat in bedrijf zal worden gesteld aan de vooravond van het vijftigjarig jubileum van Fokker. Als felicitatie past dan ook: een goede vlucht voor de F-28 Fellowship. LONDEN Het Britse conserva tieve parlementslid Enoch Powell, die massale uitwijzing van kleurlingen in Engeland propageert, zal waarschijn lijk door de justitie worden vervolgd. Procureur-generaal Elwyn Jones zoekt naar middelen om de voor aanstaande politicus, wiens mening In het land veld begint te winnen, voor de rechtbank te brengen. Een argument om Powell te vervolgen tracht Jones te zoeken In de wet die betrekking heeft op rassenophitsing. Op de militaire vliegbasis Capo- dichino in Italië is een nieuw luchtcommando van de Savo ge- installeer d, dat speciaal wordt belast met de opsporing van Sowjetrussische oorlogsbodems in de Middellandse zee. Het com mando vliegt met Ameril:aanse, Engelse en Italiaanse toestellen. In Rome is aan de hoofdrolspelers van de film The adventure of Gerard naar de roman van Sir Arthur Conan Doyle een party aangeboden. Op de foto Claudia Cardinale, die in de film een aris tocratische dame uit Spanje is. DEN HAAG Gezien het hog percentage ongelukken op kruispun ten is er reden voor een wetenschap pelijk onderzoek. Dit zegt de Stichting wetenschappe lijk ondérzoek verkeersveiligheid In haar jaarverslag. In een aantal ge meenten wordt de mogelijkheid van zo'n onderzoek al bekeken. De toenemende verkeersdrukte heeft al geleid tot vele wijzigingen in de traditionele regeling „rechts voor rang". De stichting heeft het onderzoek naar de invloed van het gebruik van stads- en dimlichten op de verkeers veiligheid niet kunnen afsluiten. Het onderzoek berustte voor een deel op reeds eerder verrichte Britse studies; de uitslagen bleken echter zo ver uit een te lopen, dat een nieuwe analyse van de gegevens nodig was. In Amsterdam zal worden onder zocht aan welke gevaren de voetgan ger blootstaat op, maar ook buiten de zebrapaden. AMSTERDAM Op het Amster damse studentenschip Caledonia, lig gend in het afgesloten IJ, heeft de centrale recherche ruim 6.5 pond hasjish In beslag genomen. De partij werd aangetroffen in de hut van de 25-jarige P. van der P. Hij is aange houden. LONDEN Het Britse hogerhuis heeft gistefavond precies zes minuten nodig gehad om zijn eigen eind» als een op adellijke privileges berustende Eerste Kamer goed te keuren. De Lords waren verrassend mee gaand. Met 251 tegen 56 stemmen keurden zij het regeringsvoorstel goed. dat voorziet in afschaffing van het erfrecht op zetels. Daarmee is de politieke macht van de Britse adel zo goed als van de baan. De meerderheid die het rege ringsplan de dag tevoren in het La gerhuis had gekregen, was kleiner. Een groep Labour-afgevaardigden had tegengestemd omdat ze vond dat het hele Hogerhuis moest worden af geschaft. De r- ing kan nu de hervorming ln een gedetailleerde wet vastleggen. BOEDAPEST De commu nistische wereldconferentie die oorspronkelijk op 25 november zou heginnen, zal nu in mei van het volgend jaar in de Fiussischf hoofdstad bijeen- korno-T Dit heeft gisteren de voorbereidende commissie die sinds enkle dagen te Boedapest bijeen is, bekend gemaakt. Het uitstel van een half jaar houdt verband met de felle kritiek die vele communistische partijen in het Westen geleverd hebben op het ge wapend ingrijpen van de Sowjetunie. Oost-Duitsland, Polen, Hongarije en Bulgarije in Tsjechoslowakije. Met het oog op dit diepgaande verschil van mening werd het beter geoordeeld de wereldconferentie, waarnaar de Russische leiders al vijf Jaar streven, eniee maanden te verschuiven. In een communiqué van de voorbe reidingscommissie, waarin zevenen zestig partijen waren vertegenwoor digd, werd meegedeeld, dat deze com missie op 17 maart a.s. tn Moskou zal bijeenkomen voor het uitwerken van onderwerpen waarover op de grote conferentie zal worden gesproken. De partijen die tot dusver niet aan de voorbereidingen hebben deelgeno men, zullen opnieuw worden uitgeno digd. In het communiqué staat voorts dat op de bijeenkomst in mei o.a. „de strijd tegen het imperialisme" en „de eenheid van de internationale com munistische beweging" aan de orde zullen komen. UTRECHT De weekbladen Au tovisie onafhankelijk tijdschrift voor automobilisten (25000 abonnees) en i™Ai^Ut0,/,««fficieel or8aan van de KNAC (13000 abonnees), hebben besloten tot fusie over te gaan. Per 1 januari zal een gecombineerde weke lijkse uitgave verschijnen onder de naam Auto Visie. Het nieuwe blad wordt uitgegeven door de NV Intertura, opgericht door Autovisie in Den Haag en de NV Uitgeversmaatschappij Elsevier in Amsterdam (uitgever van De Auto was de nauw aan Elsevier verwante uitgeversmaatschappij Bonaventura). Autovisie en Elsevier hebben in de nieuwe onderneming beide een be lang van 50 procent. Hoofdredacteur van het nieuwe weekblad is de huidige hoofdredac teur van Autovisie, de heer F. j. van der uii.„4 dip directie van de meuww uv zal vwucu.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 19