.GGD Rotterdam treedt op tegen Diaconessenhuis EEG-commissie aanvaardt Mansholts miljardenplan Vis te laat door kerkgang Uit de Haagse hof geplukt 'Volksverzekering tegen arbeidsongeschiktheid is dringend gewenst" GEEN OPNAMEN MEER IN INTERNE AFDELING MEDISCH NIET LANGER TE VERANTW OORDEN Ze hoopt erop, ze vraagt het u niet, Het raakt haar hart. toch geeft ze nooit een stille wenk. Want iets moois van goud moet je plotseling, zo maar, heel onverwacht krijgen. Goud maakt zo blij. De juweliers van Nederland nodigen u uit vrijblijvend te komen kijken naar hun cadeaus van goud en zilver. 06 Overstroming in Italië: 3 doden si CONSUL alles goed en( wel] P0TTElft|[||p VRIJDAG 20 DECEMBER 1968 Dr. Vaandrager over risico's landbouw (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De heer G. Z. de Vos. wethouder van sociale zaken en volksgezondheid van Rotterdam, deelde ons mee dat de directeur van de Rotterdamse gemeentelijke ge neeskundige- en gezondheidsdienst, dr. L. Burema, op grond van hem die middag ten dienste staande gegevens heeft besloten met ingang van donderdagmiddag drie uur de opname in de interne afdeling van het Diaconessenhuis aan de Westersingel te Rotterdam doen staken. Dr. Burema heeft dit besluit geno men na overleg met de wethouder van sociale zaken en volksgezond heid. De heer De Vos voegde aan zijn mededeling toe, dat dr. Burema het thans medisch niet meer verant- i woord acht de opname in deze afde- ling van het Diaconessenhuis voort te I zetten en dat voortaan slechts parti- I culiere patiënten die dit zelf willen in deze afdeling van het Diaconessen- 1 huis kunnen worden opgenomen bui- ten de gemeentelijke geneeskundige- j en gezondheidsdienst om. Als reden voor dit besluit gaf wet houder De Vos op de situatie, nadat i een aantal medici en verpleegsters het Diaconessenhuis heeft verlaten. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Dr. A. B. Vaan- Irager, secretaris van de Chris- iclijke boeren- en tuindersbond, leeft gisteren in een toelichting )p zyn proefschrift de instelling .•an een volksverzekering tegen irbeidsongeschiktheid dringend rewenst genoemd. Volgens de berekeningen, die dr. aandrager heeft gemaakt naar aan- eiding van een enquête onder 815 ^oeren in Nederland, is slechts 2 pet. an de Nederlandse boeren voldoende ^rzekerd tegen arbeidsongeschikt- k eid. Van de boeren op grotere bedrijven Êeft nog maar 23 pet. een particulie- verzekering gesloten. Hiervan is echts voor 7 pet. de verzekering vol- nde groot. Een landarbeider die boer kan vervangen kost ongeveer 1.000 per jaar of 35 per dag. Ongeveer 50 pet. van onze land- puwbedrijven zijn eenmansbedrij- tn, die dus een verzekering drin- ïnd nodig hebben; toch is hier de fcrzckeringsgraad niet hoger. Veelal j het zo dat de kleinere en dus meest Iwetsbare bedrijven juist het minst in verzekering tegen arbeidsonge- ihiktheid kennen. Omscholingscursus Ook over het opvangen van boeren, ie do landbouw moeten verlaten, jas de heer Vaandrager slecht te )reken. Voor de mijnwerkers zijn DRIieeialc omscholingscursussen inge leid. maar voor de landbouwers is in fze richting nog niets gedaL-j. Onge- rer 50 tot 75 pet. van de boeren, die t landbouw de afgelopen jaren, vcr- ïten hebben zijn in ongeschoolde e'JKlncties tewerk gesteld. hl,m De heer Vaandrager meende, dat in e toekomst het werk van de omscho- Jng door het Europees sociaal fimds moeten worden bekostigd. De cen- ja voor opleiding in ons land leiden op voor het bouw- en metaal- pdrijf. Vooral de boeren, die afvloei en tussen 40 en 55 jaar, hebben het bijzonder moeilijk. Zij komen nog niet in aanmerking voor uitkeringen van het Ontwikkelings- en sanerings fonds voor de landbouw. Thans moj- ten er jaarlijks circa 2500 boeren in ons land een andere werkkring zoe ken. Bij doorvoering van het plan- Mansholt wordt dit aantal nog aan merkelijk hoger. De hoge waterstand, die gisteren de straten en kanalen in de gondel- stad Venetië heeft genivelleerd, noodzaakte de Venetianen om tot hun enkels door het water te wa den om hun bestemmingen te he reiken. Op de foto zal men dan ook vergeefs de beroemde Rialtobrug kunnen localiseren. Mr. J. W. W. van der Hoeven, voorzitter van de Vereniging Neder lands Hervormd Diaconessenhuis verklaarde toen wij ons donderdag avond met hem in verbinding stel den, dat hij van deze maatregel van •de directeur van de gemeentelijke geneeskundige- en gezondheidsdienst niet in kennis was gesteld en dat dit waarschijnlijk evenzeer gold voor de i waarnemend directeur-geneesheer van het Diaconessenhuis. dr. C. A. H. Waar. MET INGELICHT „Als de geneesheer-directeur op de hoogte was van de getroffen maatre gel had hij mij zeker ingelicht", zei mr. Van der Hoeven, „en dat is niet gebeurd". Mr. Van der Hoeven voegde daar aan toe: „De directeur van de ge meentelijke geneeskundige- en ge zondheidsdienst heeft mij niet op de hoogte gesteld. Ik begrijp de strek king van deze maatregel niet Ik weet ook geen achtergronden. Er zijn de laatste tijd geen medici of ver pleegsters uit het Diaconessenhuis weggegaan. Een jaar geleden heeft inderdaad een groep zusters het Diaconessen huis verlaten en sedertdien is er geen uittocht geweest, al is het perso neelsbestand misschien wat verder afgebrokkeld. De bezetting van het ziekenhuis is de laatste tijd constant gebleven, er Ï6 altijd zeventig procent van de bed den bezet. Er zijn driehonderd bed den, dus dat wil zeggen dat er constant 210 bedden bezet zijn. Dat een aantal bedden door gebrek aan personeel niet kan worden bezet komt in ieder ziekenhuis voor, kan dus geen criterium zijn. Er is gisteravond de heer Van der Hoeven bedoelde dus woensdag avond een bestuursvergadering ge- I weest. Toen was er niets bekend." VACANTIES Naar wij vernemen zou de situatie, die tot direct ingrijpen van de zijde van de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst leidde, inder daad niet zijn veroorzaakt doordat wederom een aantal medische specia listen het ziekenhuis heeft verlaten of doordat wederom een aantal ver pleegsters van het Diaconessenhuis ontslag zou hebben genomen. Die situatie zou. naar ons van deskundige zijde werd meegedeeld, zi.in ontstaan doordat enige medici en ook verpleegsters met vakantie naar de wintersport zijn vertrokken, ter wijl ook een der aan liet Diacones senhuis verbonden medici ziek is. Bij de na de ontslagen van verle den jaar toch al zo zwakke perso neelsbezetting van het Diaconessen- huis is dr. Burema naar wij verne- i Anen daardoor met een toestand in hel Diaconessenhuis geconfronteerd j die hem tol direct ingrijpen dwong. I zonder overleg met de Zieken fondsraad. die de door dr. Burema getroffen maatregelen moet beoorde- len of met de Stichting Samenwer king Rotterdamse Ziekenfondsen, die bij het opnamebeleid directe belang hebbende is. ONVERANTWOORD Inderdaad zou dr. Burema hebben getracht zowel de Ziekenfondsraad als de Stichting Samenwerking Rot terdamse Ziekenfondsen nog donder dagmiddag te bereiken. Toen dit hem niet gelukte achtte hij het echter me disch niet verantwoord te wachten tot de volgende dag. vandaag. Voorzitter en secretaris van de Stichting Samenwerking Rotterdamse Ziekenfondsen, de heren J. Verschoor en G. Spruijt, zijn lid van de socia listische fractie van de Rotterdamse gemeenteraad. Zij bevonden zich donderdagmiddag en donderdagavond in de begrotingsvergadering ten stad- huize. AUTONOOM Wel heeft, naar wij vernemen, dr. Burema de staatssecretaris van volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisin- ga, van zijn maatregelen ten opzichte van het Diaconessenhuis op de hoog te gebracht. Staatssecretaris Kruisin- ga zou hem tijdens dat gesprek heb ben gezegd, het met de beslissing van dr. Burema niet eens te zijn. Het is te verwachten, dat dr. Bure ma vandaag in overleg zou treden met de Ziekenfondsraad en de zie kenfondsen. Het feit, dat staatssecre taris Kruisinga het niet eens is met de beslissing van de directeur van de gemeentelijke geneeskundige- en ge- zondheiddienst, betekent niet, dat die beslissing daardoor ongedaan is. Dat is ook niet het geval als Zieken fondsraad en ziekenfondsen het niet met dr. Burema eens zijn. Dr. Bure ma heeft op medische gronden zijn beslissing genomen en daarin is hij geheel autonoom. Op aandringen van enkele leden van de gemeenteraad heeft wet- houder De Vos donderdagavond na 1 beëindiging van de begrotingsdebal- i ten de gemeenteraad op de hoogte gebracht van de stappen, die dr. Bu rema ten opzichte van het Diacones senhuis heeft ondernomen. BEZETTING Omtrent de verklaring van mr. Van der Hoeven, dat in ieder zieken huis er door personeelsgebrek een aantal bedden niet is bezet, verzeker den deskundigen ons dat in alle Rot terdamse ziekenhuis de bezettings graad veel hoger is. Die schommelt, zo werd ons mee gedeeld, doorgaans rond de negentig procent, waarbij men er dan boven dien rekening mee moet houden dat een aantal van deze onbezette bedden met opzet niet wordt bezet omdat die voor eventuele ongelukken of calami teiten in reserve moeten worden ge houden. Bij een bezettingsgraad echter van zeventig procent, zoals bij het Diaco nessenhuis het geval is, achten deze deskundigen een economische exploi tatie van een ziekenhuis een onmoge lijkheid. ROME De Italiaanse lucht vaartmaatschappij Alitalia heeft voor gisteren en vandaag in totaal 27 in ternationale vluchten, waaronder tus sen Italië en Amsterdam, afgelast in verband met een 24-uur staking van het grondpersoneel. Deze staking is bedoelt als protest tegen het te werk stellen van niet-Italianen. VI I IJ f 18.75 Imp. N V ALVANA Den Haag tel. 070-63 09 43 BRUSSEL De Europese commissie heeft woensdag dr. Mansholts miljardenhegroting ter sanering van de EEG-landbouvv in de jaren 1970-'80 goedgekeurd. Dit heeft Mansholt gisteren zelf meegedeeld op een bijeenkomst komst van vertegenwoordigers van de landarbeidersorganisaties in de EEG in Brussel. De financiële- consekwenties van zijn plan omvatten; in de jaren 1969-'72 jaarlijkse uitgaven van miljard gulden voor de EEG-markt- politiek en nog eens 7,2 miljard gul den voor de structuurpolitiek en de sociale begeleiding. Het jaar 1973 zal een topjaar moe ten worden, met totale uitgaven van 21,5 miljard gulden (waarvan de helft voor de marktpolitiek) Daarna lopen de jaarlijkse kosten geleidelijk aan terug om in 1980 een niveau te berei ken van 7,2 miljard gulden, waarvan 2,7 miljard voor de marktpolitiek. Naast deze directe landbouwkosten zullen volgens Mansholt ook nog uit gaven van circa 7,2 miljard gulden per jaar nodig zijn voor het scheppen van nieuwe werkgelegenheid ten be hoeve van boeren en boerenarbeiders die uit de landbouw vertrekken. De kosten van het scheppen van één nieuwe arbeidsplaats komen volgens zijn berekeningen op circa 72.000 gul den. Uit de mededelingen van de vi ce-voorzitter van de Europese com missie bleek ook. dat de kostenra ming hoger is uitgevallen dan men verwachtte. Voorlichting Een der Nederlandse vertegen woordigers op de bijeenkomst. S. van der Ploeg, zei dat de landarbei dersbonden zich zeer positief hebben opgesteld en bereid zijn niet alleen „de krenten uit de pap" te aanvaar den, doch ook de schaduwzijden. Ook als Mansholt bij de uitwerking van zijn plannen in de loop der jaren tegenwind zal krijgen, zal hij op ons kunnen rekenen, aldus de heer Van der Ploeg. De Europese landarbeidersorga nisaties hebben zich voorgenomen een actieve voorlichtingscampagne voor het plan te gaan voeren, zei hij. Bolsjewisme Dr. Mansholt ontvang de laatste dagen naast positieve reacties zoals die van de jonge boeren en landar beidersorganisaties, ook heel wat ne gatieve reacties. Een van de zwartste was wel een brief van een Duitse boerenorganisatie in Noord-Hessen, waarin hem verweten werd dat hij bezig was het vrije deel van Europa aan het bolsjewisme over te leveren. Wij eisen dat u aftreedt, vooraleer u nog meer onheil sticht en het nog vrije deel van Europa aan de chaos prijs geeft, aldus deze boeren. Onjuist en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten ROME Overstromingen in 'erscheidene provincies van Mid- len-Italië hebben tot dusver aan drie riensen het leven gekost. In de pro- 'incie Campobasso kwamen een 'rouw en een kind om doordat een huis instortte. In de provincie Caser- werd een man onder een muur Jedolven. In het dal van de Volturno zijn Afgelegen boerderijen door het water fvan de buitenwereld afgesneden. In Ido getroffen gibieden is veel schade '■an landerijen en wegen aangericht. i)EN HAAG Verbetering van de visaanvoer is onmogelijk, zolang de reders de bemanningen van de schepen op zondag vrij geven om naar de j kerk te gaan. Dat blijkt uit een onderzoek van liet produktschap voor vis i en visprodukten. De schepen varen nu pas op maandag uit. Ze zijn dan niet meer op tijd terug voor de vrijdagse afslag en de meeste vis blijft dan de zondag overstaan. Het gevolg is dat door de grote aanvoer op maandag de prijzen dalen en I dat de kwaliteit er ook niet beter op wordt. De vis die vrijdags op de markt komt, is daarentegen erg duur. Het aanbod is gering, ondanks het feit dat juist vrijdag de beste „visdag" is. In IJmuiden wordt vrijdags minder dan de helft aangevoerd van wat op maandag -aan de afslag komt. In Scheveningen is de situatie iets gunstiger omdat daar ook op zaterdag wordt afgeslagen. DOOR Het is wat vreemd, maar als je het goed bekijkt sluiten we vandaag zo'n beetje het werkjaar af. Morgen vrije zaterdag, dan de zondagse zon dag. Maandag allemaal de komende Kerstdagen in het hoofd en laatste voorbereidingen treffen, dinsdag op ruimen wat er nog te ruimen is. Dan de Kerstdagen. De vrijdag daarna is het de moeite van het beginnen niet waard. Machines zul len stil staan en kantoren gesloter blijven. Dan weer de vrije zaterdag Zondag is en blijft zondag. Die maandag zullen we moeten besteden om uit te hijgen van alle vrijheid en op oudejaarsdag leggen we de onwennige arbeid vroeg neer, %v3nt voor negen uur des avonds dienen we op het oliebollennest te zijn, waar dat ook moge vlezen. Hei openbaar vervoer ligt dan immers plat. Woensdag nieuwjaarwensen en dan toch echt proberen de donder dag erna niet te gaan denken, dat het overmorgen weer lekker thuis blijven is, want op die manier zijn we 1969 ook uit voor we iets uitge voerd hebben. Wie per giro zijn schulden voor 1 januari wil voldoen, mag nu wel '-'aan zitten schrijven en rekenen want anders redt men het niet meer En toch. als we het goed bekijker zitten er in die elf dagen maar dri< extra feestagen. Ik heb zo zitten bepiekeren hoe dat alles zal zijn als we in het jaar X aan de vier- of driedaagse werk- II frlijjim r liluar y veek toe zijn. Zouden we dan alle maal in ploegendienst zit ten? Neem nu eens de scholen Geestelijk voedsel kan net zo over voeren als een maaltijd van zetmeel en eiwitten. Je kan die kinderen toch niet in de helft van de tijd een dubbele portie geven? Dan zou voor cén klas een dubbele 'cerkracht nodig zijn en zouden de inderen. die wij door wetten tegen •rbeid beschermen, de enigen zijn lie er een vijf- of zesdaagse werk- veek op na hielden. Met overuren oor het huiswerk. De Scholierenvakorganisaties, die we dan zullen hebben, laten dat ist niet op zich zitten. Maar die zullen zoveel te doen krijgen, dat het door vrijwilligers niet te volvoeren is. Moeten er vrij gestelden komen om de zaak op te knappen. Die geen tijd hebben om te leren lezen en schrijven, want daar zouden ze voor op school moe ten zijn. Wat een zorgen. Maar desalniette min, voor hen die nu beginnen met het heerlijk nietsdoen, prettige va kantie. Het handjevol werkers dat overblijft zorgt wel dat de boel doordraait. Onlangs heeft u een artikel ge plaatst over het boek van de journalist Henk de Vos en de daarbij gevoegde brief aan de minister van defensie. Die jongeman zal wel geen antwoord krij gen, want zijn brief zit vol venijnige grieven en onjuistheden over de mili taire dienst. Het is alles negatief. Die journalist heeft acht a negen jaar geleden gediend en het is moge lijk, dat toen nog een sergeant tegen een soldaat zei: „Jij denkt niet ik zal voor je denken", maar die tijd is voor bij. Officieren en onderofficieren laten tegenwoordig juist de man pralen om zodoende te weten waarom deze een opmerking maakt of een vraag stelt. Ik heb langer gediend dan de ge noemde journalist, maar ik heb nooit iemand horen uitvloeken of een smeri ge uitdrukking horen gebruiken tegen een soldaat. Inderdaad kan de ene offi cier of onderofficier zich beter beheer sen dan de andere, maar sommige jon gens kunnen ook zo treiterend optre den dat een meerdere wel kwaad moét worden. Dezer dagen hoorde ik van een adju dant dat zijn zoon sergeant eerste klas een uitbrander kreeg van zijn kapitein omdat hij vloekte. Die kapi tein is lid van de Christen Officieren Vereniging, een vrij grote vereniging, evenals de Christen Onderofficieren Vereniging. Leidschendam J. H. Mohr Schriftgezag (33) De heer C. J. van Driel vermengt twee zaken, die geheel los van elkaar staan. In het eindoordeel van Openba ringen 20 vs 11-15 wordt „recht" ge sprekken naar de maatstaf van Mat- theus 25 vs 31-46, maar deze recht spraak heeft niets uitstaande met „rechtvaardiging door het geloof". Want de „gerechtvaardigden" zullen deel hebben aan de eerste opstanding (Openbaringen 20 vs 6), over wien de tweede dood geen macht heeft. De goe de werken van de gelovigen zijn vruch ten van het geloof cn hebben alleen invloed op hun „loon" (zie de gelijke nis van de tien talenten), maar niet op hun „gerechtigheid". Uit deze werken t zal dan ook hun geloof moeten blijken. En wat de inspiratie van de Apostelen betreft (ook Paulus), leze men slechts Johannes 17 vs 14 en Lukas 10 vs 16. I Deze woorden van de Zoon Gods mo- gen alle twijfel wegnemen. Rotterdam M. A. Benders Schriftgezag (34) De heer Van Driel verwart „recht- vaardigmaking" met „vruchten des geloofs" Ook Jezus zegt (in Lukas 17: 10) toch maar, dat wij onnutte dienst knechten zijn. al hebben we alles ge daan wat wij verplicht waren te doen. Den Haag J. M. Petri sr. tpoll» Wie of wat zal met Kerstmis in het middelpunt van de belangstelling itaan: de Apollo of Jezus Christus, I wiens geboortedag wij dan vieren. Pers, radio en tv, bedenk dat de mens I machtig is. maar God almachtig. 's-Gravendeel H. G. Reedijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 13