D^Day deed eeuwfeest jaar uitstellen Vlaggenstrijd op Madagascar Partij in kerk Bisschop van Columbia kiest voor socialisme YMCA-WERK GAAT JUBILEREN K jschenk^j^lill Oostduitse christenen werden het niet eens Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze.. Huur Verzet tegen Hieronymos P. L. L'Huillier wordt bisschop LEDEN VREDESCONFERENTIE BIJEEN Drie hoogleraren tandheelkunde aan VU benoemd alles goed/ en( wer Iedere psalm is eigenlijk een adventspsalm. Neem Psalm 7. Die begint met de woorden: „Here, mijn God, bij U schuil ik, verlos mij van al mijn vervolgers en red mij." In een vijande lijke wereld keert David zich tot God en hij rekent op Zijn hulp. Het gaat in deze psalm niet om de persoonlijke verlossing van schuld. David komt tot God als een door genade verge ven mens, als een rechtvaardige. Hier gaat het om de ver lossing uit nood, uit vijandschap. De wereld is vol nood. Miljoenen wordt te kort gedaan, om dat duizenden te veel hebben. Wij hebben deze zomer fruit vernietigd, terwijl in Biafra miljoenen van honger omkwamen. Er wordt in onze tijd veel geroepen om revolutie. Er leeft een verlangen naar een nieuwe en betere wereld met nieuwe en betere structuren. Dat is geen nieuw verlangen, dat is er altijd, soms meer soms minder, geweest. De mens is er nooit in geslaagd om dat verlangen te stillen. Geen enkele revolu tie heeft dat verlangen gestild. Slecht God kan dat verlangen werkelijk stillen. Pas als Gods Rijk komt, zal er werkelijk gerechtigheid heersen op aarde. En zo lang moeten christenen bidden „Verlos ons." Gelo ven is blijven wachten op God. We lezen vandaag: Habakuk 2 1-20. DONDERDAG 19 DECEMBER SP. Brieven die niet xljn voorzien van naam en adres Kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge- helmhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verhand staan moeten tn afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Wanneer ik ga verhuizen naar een woning met minder kamers maar met veel meer huur, heb ik dan recht op een vergoeding? Antwoord: Verschillende plaatsen hebben een algemene doorstro mingsregeling, en andere geven in enkele gevallen een tegemoetkoming in de verhuizingskosten. Informeer bij de dienst volkshuisvesting in uw gemeente. Vraag: Mijn zoon heeft zich bij de Instelling X opgegeven voor een schriftelijke cursus voor program meur. Is dit een vertrouwd adres? Antwoord: De inspectie voor schriftelijk onderwijs heeft twee op leidingen voor programmeur erkend: Leidse onderwijsinstellingen en Ko ninklijk technicum PBNA. Instelling X heeft een aanvraag tot erkenning Ingediend. Deze is nog in behande ling. Het kan zijn dat de instelling enige wenken tot verbetering van de opleiding ontvangen heeft, maar het kan ook zijn dat de erkenning bin nenkort afkomt Vraag: Is er ergens een beschrij ving te vinden van Stenen Dorus? Antwoord: Wij vermoeden dat u het beeldje op het Doruspleintje te Rotterdam bedoelt. Het is een beeld van Koos (Jacobus Hendrikus) Speenhof (1869-1945), schrijver en ca baretier die in Rotterdam gewerkt heeft De Rotterdamse Kunststich ting heeft dit figuurtje door de beeld houwer Adri Blok laten vervaardi gen en het daar laten plaatsen. Vraag: Onlangs overleed een 82-ja- rige, Het bleek dat hij nooit AOW ontvangen had. Op een brief aan de Sociale verzekeringsbank is geant woord, dat bij de raden van arbeid in de plaatsen waar hij gewoond heeft niets te vinden was, waaruit iets op te maken viel over zijn AOW. Hebben de nabestaanden recht op het achterstallig bedrag? Antwoord: Er bestaat generlei aan spraak. het is niet na te gaan om welke redenen de overledene nooit AOW ontving. Het kan zijn dat hij gemoedsbezwaren tegen de uitkering had. Achterstallige AOW-gelden wor den nog wel uitgekeerd aan de be trokkene als hij 65 jaar geworden geen aanvraag had ingediend en dit binnen een jaar ontdekt. Raad van lezeres: Om te verhinde ren dat een markies door vogels bevuild wordt, heb ik een stuk ha ringnet van 60 cm breed aan de over kapping gespijkerd, over de hele lengte en vrij laten hangen. Met het optrekken van de markies gaat het mee en vormt daardoor een beveili ging. Ook aan de zijkanten vastma ken. doch wat speling laten daar het anders wel eens kan weigeren mee te gaan. Ik heb dit vier jaar gedaan en een heel gaaf en schoon markies behouden. Vraag: Wanneer verjaart een te rugvordering toeslag „Eigen woning- bezit"? De toeslag was verstrekt door het ministerie. Antwoord: Van het ministerie ver namen wij, dat deze terugbetaling nooit verjaren kan. De termijn van terugvordering bedraagt drie jaar. is daaraan niet voldaan, dan zorgt de deurwaarder of de landsadvocaat voor verdere behandeling, wat na tuurlijk hoge kosten meebrengt. Vraag: Hoe is de studie voor dro gist? Antwoord: De opleiding tot het vakdiploma duurt twee jaar. Over toelatingseisen, kosten, enz. inlichtin gen bij de Algemene Nederlandse dro gistenhond, afdeling onderwijs, Sar- phatisstraat 77. Amsterdam. Vraag: Is het waar dat een baby behoort genoemd te worden naar een familielid van vaders kant of is dit alleen maar traditie en uit de tijd? Antwoord: De ouders zijn volko men vrij in de keuze van de naam Hulp van lezer: Plastic buizen lij men is mogelijk. Een Nederlandse fabriek brengt deze lijm in de han del. met recht van koop^^E a v.a. hWi p.mnd. zonder eerste storting Demonstraties van alle modellen te Rotterdam dagelijks van 10-4 uur door onze Wurlltzei-organlst JOOP WALVIS. den met het normale notenschrift door mid del van het-unieke -aanwllssvsteem op de Wurlltzei-school vlot orgelspelen. Enorme sortering Piano'sPrijzen v.a. 675.- HllUr met recht van koop vanaf, 15.- p.mnd. zonder eerste storting Let wel •hoge inruilwaarde., voor Uw oude PIANO, HARMO- J NIUM of ELECTRONISCH ORGEL 2 Vraag folders en inlichtingen bij de Wurlitzer-importeur: ''Westersingel 42-44 •R'dam tel. 10101 13 50 25 (Van onze kerkredactie) ATHENE Tegen het benoe mingsbeleid van aartsbisschop Hieronymos, de primaat van de Griekse Orthodoxe Kerk, rijst steeds meer verzet. Nu heeft ook het dagblad „Estia" zich in een hoofdartikel tegen Hieronymos gekeerd. Het blad wijst er op, dat sinds Hiero nymos de leiding van de Griekse Kerk heeft (zijn benoeming was een van de eerste daden van het militaire regime na de staatsgreep van april vorig jaar), alleen nog maar militaire geestelijken en leden van de Zoi-broe- derschap.tot bisschop zijn gewijd. Ervaren vicarissen-generaal van de betrokken bisdommen worden stelsel matig gepasseerd, zo klaagt deze krant. Inmiddels gaat Hieronymos voort met het uitvaardigen van nieuwe wet ten en bepalingen. Voor bisschoppen heeft hij nu een maximum ambtster mijn van dertig jaar vastgesteld. Dat betekent voor drie bisschoppen, dat zij automatisch uit hun ambt onthe ven zijn. En de nieuwste oekaze van de puri teinse aartsbisschop is een verbod aan alle geestelijken, om te jagen. Hieronymos beriep zich daarbij op een oeroude bepaling, die aan de cle rus „gladiatorenspelen en dieren- jacht" verbood. Duits pleidooi (Van onze kerkredactie) HANNOVER In de Evange lische Kerk in Duitsland gaan stemmen op, die pleiten voor de vorming van partijen in de kerk en fracties in de synode en de invoering van rechtstreekse ver kiezingen voor de synode door alle kerkleden. Zo meent men de toenemende spanningen in de kerk nuttig te kun nen maken door ze te organiseren. Nog te veel geldt de opvatting, dat verschil van mening een opgelegd kruis is voor de kerk Een „eenstem mig" genomen besluit geldt bij voor baat als een beter, niet omdat het in het concrete geval het juiste is, maar omdat het beantwoordt aan het sen timent van de .eendracht", zo zei dr. Gottfried Mahrenholz. lid van het presidium van de Kerkedag in een uitzending van de Noordduitse radio, die aan dit thema was gewijd. Een andere spreker vond, dat con flicten horen bii het leven in de kerk, evengoed als in de wereld. Men moet in de kerk niet voor nestwarm- te verslijten, wat in werkelijkheid stalgeur is, zei hij. Als reeds bestaande groepen, die zo „kerkpartijen" zouden kunnen wor den, werden de belijdenisbeweging „Geen ander evangelie" en de nieuwe linkse „Actie Kerkhervorming" ge noemd. De laatste heeft al laten we ien, dat ze kandidaten gaat stellen bij synodeverkiezingen BOGOTA De conserva tieve Rooms-Katholieke Kerk van Columbia is opgeschrikt door een uitspraak van 50 priesters waaronder een bis schop, die om een socialisti sche maatschappij vragen. In het stuk wordt ook de kerk aan gevallen die te hoge vergoe dingen eist voor haar dien sten. De bisschop, die de kant heeft geko zen van de 49 linkse rooms-katholie- ke priesters is de 38-jarige Gerardo Valencia. Hij is bisschop van Buena ventura. Zijn bisdom omvat hoofdzakelijk Shell: vijf miljoen voor onderzoek onderwijssysteem DEN HAAG De Koninklijke- Shellgroep zal in de komende drie jaar vijf miljoen gulden ter beschik king stellen om bij te dragen tot de oplossing van de vraagstukken waar mee de onderwijssystemen in vele Europese landen kampen. Het grootste deel is bestemd voor twee internationale organisaties: het centrum voor onderwijsresearch van de organisatie voor economische sa menwerking en ontwikkeling, en de Europese stichting voor de cultuur. Er worden studies gemaakt en uit gebreide experimentele onderzoekin gen bevorderd in een groot aantal landen. BERÖEPINGSWERX NED. HERV. KERK Beroepen te Lemmer, G. J. Rebel te Waspik. Bedankt voor Gouderak. P Kolijn te Scherpenisse: voor Spijkenisse iwijk- gem. Brabandl. W. W Verhoef te Hoen- derloo GEREF. KERKEN Aangenomen naar Diemcn c.a. <vac irs. C. P. T Rijper). J C Baumfalk te Groningen-Nonrd. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Gorinchem, M. de Boer te Amsterdam-Noord. havenarbeiders, fabrieksarbeiders en werkloze kleurlingen. Het document kreeg de naam „Ma nifest van Golconda", omdat in die plaats de priesters bijeen kwamen om het op te stellen. Die hiërarchie wei gerde direct commentaar te geven. Zij wil het stuk eerst verder bestude ren. De priesters willen dat er een einde komt aan de verouderde structuren, die niet passen bij de uitspraken van het Tweede Vaticaanse concilie. Zij zijn vooral gekant tegen de eenheid van kerk en staat. PARIJS Voor het eerst is een geboren Fransman bisschop gewor den van de Russisch-Orthodoxe Kerk in Frankrijk. Het is Paul-Lucien L'Huillier, be kend theoloog en kanonist Hij maak te deel uit van de delegatie van het patriarchaat van Moskou in de as semblee van Uppsala. (Yan onze kerkredactie) LONDEN Precies honderd jaar vóór D-Day, op 6 juni 1844, werd de eerste jongelingsver eniging opgericht. Het is duidelijk, dat het eeuwfeest niet is doorgegaan. En daarom gaat de we reldbond van christelijke jongemannen-verenigingen (YMCA) het 125-jarig jubileum volgend jaar een bijzonder tintje geven. Want per slot van rekening is die Londense jongelingsvereniging de bakermat geworden van deze grootste christelijke jeugdbeweging, die de wereld kent (vier miljoen leden in tachtig nationale organisaties. Een Londense jongeman, die naar de naam George Williams luisterde, is de geestelijke vader van het christelijk jongemannen- werk. Duizenden jongeren, in de greep van- lange arbeidstijden, verdeden in het Londen van de vorige eeuw hun vrije tijd in dranklokalen en niet altijd respectabel vermaak. Goede geleide milieus waren er voor hen niet. Dat verdroot Willtams en enkele an dere jongelui, die bij de grote tex tielfirma Hitchcock en Rogers werkten. Zij stichtten een jonge- linesvereniging. Dat was iets heel nieuws, wat door velen in de kerken met argwaan werd bekeken. „Wij willen onze leeftijdgenoten er van doordrineen. dat zij met God moeten leven. Wij willen hen hel oen zich te vormen tot mensen, die de grote verant woordelijkheid van dit leven op zich kunnen nemen", zei Williams. Het idee sloeg aan, ook bulten En geland. Zo kreeg ons land in 1851 zijn eerste JV: het nog altijd bestaande Excelsior in Amsterdam. Vooral de figuur van John Molt (1865-1955) is onafscheidelijk met de geschiedenis van het christelijk jongerenwerk ver honden. Hij gaf het werk zijn grote vlucht, zodat er nu in meer dan tachtig landen wordt ge werkt. Dat is niet met de Parijzer basis in strijd. YMCA-Engeland telt bij voor beeld 90.000 „leden" (belijdende christenen conform de Parijzer basis) en daarnaast nog 300.000 „buitenge wone leden". Als buitengewoon lid is iedereen welkom, behalve atheïsten. Het gevolg is, dat in Manchester onder de vijf duizend leden meer dan vijfhonderd joden en driehonderd moslims zijn. Het vraagstuk van de verhouding tussen christenen en mensen van an dere godsdiensten, dat op de vorige assemblee in 1961 in New Delhi zo sterk leefde, kreeg in Uppsala bijzon der weinig aandacht. Hier liggen voor de YMCA perspectieven. Zo blijft de YMCA ook nu nog een functie behouden als pionier in de oecumene, oecu mene in de oorspronkelijke be tekenis van het woord, die im mers te maken heeft met de droom van de ene mensheid. Basis Vier jaar later stichtten honderd mensen uit acht landen in Pariis een wereldbond van YMCA's. Op 22 au gustus 1855 tekenden zij het hand vest, dat bekend is geworden als de „Parijzer basis": „De Young Men's Christian Associ ation heeft ten doel jongemannen sa men te brengen, die Jezus Christus naar de Heilige Schrift aanvaarden als hun God en Zaligmaker. Zijn discipelen willen zijn in geloof en leven en hun inspanningen willen bundelen voor de uitbreiding van Zijn Koninkrijk onder jongeman nen." Dit werd de richtlijn voor een veelzijdig patroon van arbeid en nog altijd staat deze Parijzer basis cen traal voor het YMCA-werk. En dan komt heel die stormachtige ontwikkeling van het YMCA-werk. In 1894 wordt een wereldbond met hetzelfde doel opgericht voor jonge vrouwen: de Young Women's Christian Association (YWCA). Nauw aan beide verwant wist zich de we reldbond van christenstudenten Deze drie oecumenische lekenorganisaties zijn de pioniers van de oecumene ge weest. Vrijwel allen, die later in de We reldraad van Kerken leidende posi ties zouden innemen, kregen hun vorming in deze bewegingen. En na tuurlijk staat in deze ontwikkeling centraal de reuzenfiguur van John Mott Meer dan twintig iaar leidde hii de wereldbond van YMCA's. In ons land werd in 1853 het Ne- derlandsch Jongelingsverbond gesticht, sinds 1948 ChristelHk Jonge Mannen Verbond sinds 1958 (na de fusie met het meisiesverbond) Christelijk Jongeren Verbond. Daarnaast is ook de Algemene Maatschappij voor Jongeren lid van de YMCA. Het AMVJ-werk lijkt meer op de YMCA-methodiek, zoals die internationaal het meest wordt toegepast: zich concentreren op de grote steden en daarin een groot ge bouw. annex hotel en ontspan ningsgelegenheid. van waaruit sociaal werk en allerlei service geboden I wordt. Bezinning Ter gelegenheid van het jubileum komt de wereldraad van YMCA's volgend jaar juli bijeen in de Engelse industriestad Nottingham. Zeshon derd mensen zullen zich daar tien dagen bezinnen op de rol van de YMCA in de toekomst. Heeft deze wereldbond nog een ei gen specifieke taak in het geheel van de oecumenische beweging? Of is hij al lang achterhaald en overvleugeld door de Wereldraad van Kerken? Wij menen, dat de YMCA een eigen plaats blijft innemen. Uppsala toonde dit jaar in sterke mate. hoe log de Wereldraad gewor den is, als gevolg van zijn geweldige groei. Hoewel de actieradius van de YMCA veel beperkter is, biedt deze organisatie aan de andere kant moge lijkheden voor een soepeler en menselijker aanpak. De YMCA concentreert de aan dacht de laatste jaren vooral op het weilk in landen, waar het christen dom een kleine minderheid vormt. Een geweldige groei beleeft het YM CA-werk momenteel in Afrika. Daar bij bijkt het nog goed mogelijk te zijn de mens-mens-relatie te onder houden in de activiteiten, zoals de wederzijdse dienstverlening en het ontwikkelingswerk. Niet-christenen En een ander punt, waardoor de YMCA in de frontlinie kan staan, zoals de kerken en de Wereldraad dat niet kunnen: de YMCA is een christelijke vereniging, niet een vere niging van christenen. (Van onze kerkredactie) OOST-BERLIJN De leden van de Oostduitse regionale or ganisatie van de Praagse Vredes beweging konden het onder el kaar niet eens worden over de vraag of ze de inval in Tsjecho- slowakije moesten steunen of veroordelen. Sinds augustus zijn al vier vergaderingen over dit probleem belegd. In de Oostduit se pers is niets over de bijeen komsten gepubliceerd. Wel is in het Westen een verslag ontvangen bestemd voor de leden van de organisatie alleen. Daarin wordt gezegd: „We moeten ontsteld erkennen dat de Christelijke Vre desconferentie er niet in is geslaagd een eigen directe bijdrage te leveren TANANARIVE Tussen de in augustus opge richte verenigde kerk van Madagascar (officieel geheten: Kerk van Jezus Christus op Madagascar) en de regering van dit nu tien jaar onafhankelijke land is een ernstig conflict gerezen. Het gaat om de vraag of de kerken verplicht zijn, bij officiële diensten, die worden bijgewoond door hoogwaar digheidsbekleders, de binnenzijde van de kerkgebouwen met de nationale vlag te versieren. Een artikel van de op de oprichtingssynode goedge keurde kerkorde stelt uitdrukkelijk, dat een kerkdienst, waarbij officiële autoriteiten worden uitgenodigd, in niets verschilt van een gewone dienst en dat daarom de natio nale vlag. het volkslied en dergelijke binnen het kerkge bouw verboden ziin. De regering eist echter de aanwezig heid van de vlag Dit probleem werd acuut, toen twee gemeenten in de hoofdstad Tananarive in oktober hun eeuwfeest vierden Voor de plechtiehpid hadden ze president Tsiranana uit genodigd. werden dus door de regering onder druk gezet, gaven toe en overtraden de kerkorde. Kwam dit de eerste keer voor het moderamen van de kerk geheel onverwacht, de tweede maal was het beter voorbereid en de kerkelijke autoriteiten weigerden het kerkgebouw vanwege de aanwezigheid van de vlag bin nen te gaan. Gezien de aanwezigheid van de president van de republiek was hier van niet minder sprake dan een openlijke belediging. Onder de protestanten op dit reuzen-eiland ten oosten van Afrika heerst over deze zaak grote beroering. Velen menen dat de kerken de regering moeten gehoorzamen. Ook vinden zij dat elke gelegenheid aangegrepen moet worden om het nationaal besef tot uitdrukking te bren gen. EXEGESE In de pers verscheen een artikel, waarin gewezen werd op Openbaring 21:26 „De heerlijkheid en de eer der volken zullen in haar gebracht worden." Volgens de schrijver gaat het daar om volksliederen, vlaggen en nationale ordes. Als die volgens de Bijbel in het nieuwe Jeruzalem zullen worden gebracht, is het toch zeker geoorloofd ze nu de kerk binnen te dragen. Een van 's lands beste theologen gaat in een serie artikelen in het protestantse weekblad Fanasina de ach tergronden van het bewuste kerkorde-artikel toelichten. Het moderamen heeft president Tsiranana om een au diëntie gevraagd. om te voorkomen dat verkeerde ont wikkelingen zich voltrekken..." Er wordt aan toegevoegd: „Dat is zeker een gevolg van gebrek aan het vertrouwen waardoor we vroegere tegenstellingen konden overwinnen en een gemeenschappelijke houding wisten in te nemen." Wel wordt gezegd dat eenstemmig is besloten om het werk voort te zet ten, omdat „juist nu onze samenwer king op de gemeenschappelijke basis van de Christelijke Vredesbeweging noodzakelijk is. Daardoor Allen we binnen onze beweging met elkaar in gesprek komen, opdat we weer een daadwerkelijke bijdrage kunnen le veren aan de vrede tussen de volke ren." Ook is men hel erover eens dat de „politiek van vreedzame co-existentie tussen Oost- en West-Europa moet worden voortgezet." AMSTERDAM Voor de in septem ber gestarte tandheelkundige opleiding aan de Vrije Universiteit zijn thans de eerste drie hoogleraren benoemd, te weten: dr. W. A. M. van der Kwast te Haarlem voor mondheelkunde en kaak- chirurgie, dr. C. O. Eggink te Doorn voor de conserverende tandheelkunde en dr. P. A. E. Sillevis Smitt te Haar lem voor de protetische tandheelkunde. ,v- d- Kwarst vestigde zich in 1957 als specialist in het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis te Haarlem en werd in 1967 buitengewoon lector aan de VU Hij is voorzitter van de Neder landse vereniging voor mondheelkun de en hoofdbestuurslid van de Neder landse maatschappij tot bevordering der tandheelkunde. Dr. Eggink is sinds 1954 verbonden aan de universiteit te Utrecht. Dr. Sil levis Smitt was van 1955 tot 1960 tand arts bij de Koninklijke marine, waar- na hij zich als tandarts vestigde in Haarlem Hii is o.m voorzitter van de Stichting wetenschappelijk tandhppl- kundiee arbeid. Dp VU bpnopmde voorts twee lecto ren. nl dr R H Rozendal te Aalsmeei (anatomie en embrvologjp In de facul teit der voneeskundp) en dr H Loman te Nieuwkoop (biofvsische chemie in de faculteit der wiskunde en natuur wetenschappen). Klassendiscriminatie De heer Dohmen van de r.k. mij werkersbond heeft brutaalweg weerd dat NKV-voorzitter Mertens onrechte heeft gesteld dat ook de va beweging „vuile handen" heeft. Mog lijk heeft dhr. Dohmen niets in gaten, maar gedurende de gehele n oorlogse periode is er in ons land beleid gevoerd met een duidelijk 1 rakter van klassendiscriminatie: 1. Bij de verdeling van het nationi inkomen werden de werknemers ber den de weistandsgrens op rantsoen steld, terwijl de rest (vaak dank overheidsbescherming) een grote mi van vrijheid had bij het bepalen v het eigen inkomen. 2. Gegadigden voor een woni moesten op de wachtlijst, als zij tot cao-groep oehoorden, maar voor welgestelden was er een vrije sectJ 3. Eenzijdige selectie bij de toelatil van het hoger onderwijs. De arbeidei§ kinderen worden (overigens zeer recht) alleen bij bepaalde studieresullfe ten in staat gesteld te studeren, m» degenen die geen studietoelage no« hebben worden niet geselecteerd, f dat, terwijl de laatsten althans r de B-faculteiten de gemeenschi ook zo'n 80.000 per iaar kosten. D is, omdat ze er gemiddeld langer o\f ~f doen, dan de studenten met een toety j ge. U 4. De medische verzorging, waarl rheumapatiënten soms urenlang i harde banken moeten wachten omd ze behoren tot tweederangs patiënt! Tl nl. fondspatiënten. 5. De grote groep werknemers, (buiten hun schuld) door invalidit/ uitgeschakeld werd voor 1 juli 19671»^ nog steeds een uitkering „geniet" v» l om en nabij het bijstandsniveau. Dit alles gaat gewoon door, mi schien niet met medewerking van I vakbeweging maar dan toch zonpEG merkbare tegenwerking, wat even fnlan is. Dhr. Dohmen zou daarom maar L toontje lager moeten zingen want r zijn ook zijn leden die als tweederatf*7""1' burgers worden behandeld. fd Rotterdam W. mrkfrnkt Fatsoen (slot) Ik vind honden heus wel lieve bel ten en heb echt geen hekel aan maar je zou er wel een afkeer krijgen, vooral als de kinderen n klonters van de op straat gedeponefrchit de behoeften aan hun schoenen ipleek huis binnenlopen. Op een gegeven m C. ment lagen er drie hopen voor mp (§e raam en dat is, met kleine kinderfrojec die in en uit lopen, iets verschriklf wa lijks. ide I Een idee om hiervan af te konf ont heeft mijn schoonzus in praktijk sch< bracht. Zij heeft haar hond geleé car zijn hoopje op een krant op het balwlinge: te doen, waarna het gemakkelijk inkonde vuilnisemmer kan worden gedefie u; neerd. Een plasje spoelt ze weg. Hals Zo doe je anderen geen overlast Biepin een echte dierenliefhebber moet toch ook wat voor over hebben om||U straten schoon te houden, terwijl lvJF( beest dan kan gaan als het moet i niet behoeft te wachten tot het baaf mee naar buiten gaat. J ?nde: Nu ziin de trottoirs in onze plaatsrindei het donker haast niet te belopen vi6ebo' wege de hondehopen. Zou meer vo(Beluk lichting van de overheid, bijv. via a 'eiP plakbiljetfen of tv-uitzendingen chille taald van de hondenbelasting) hie dka; geen verbetering kunnen brengen? 'en 1 Maassluis Mevrouw A. J. de P nscha Hand in eigen fco«eii£h™| In een hoofdartikel in uw blad w j0thee onlangs eenvoudigweg neergeschhet ven dat de PvdA voor de anti-revon d onaire partij geen geschikte regeri e j partner zou zijn vanwege de _in lede biolc partij heersende verdeeldheid. Een ander leek me nogal een hovaard. L conclusie. Laat nu een week later hi voor al weer het bewijs gelev !f>eno^ worden. n Z'.H Ik doel uiteraard op de berudk brief van woensdag 11 december, wal' D«z' over de a.r.-radicalen zich m.i. f' wei recht nogal boos maakten. Hiel Pen, blijkt toch wel dat de verdeeldheid"** de ARP er niet om liegt. Mr. Biesh nenka vel heeft het zelfs over een felle pa#nten i Opvallend was dat uw blad zater ..stern 14 december nog niet gereageerd I als rs op de brief. Men wilde blijkbaar ei zendir de felle discussies van het a.r.-conv js V( afwachten. Dat maakt geen sterke elijkhi druk. het Overigens moet het toch voor sdichtt ieder duidelijk zijn, dat de standp r 75 ie( ten in de ARP veel verder van elk t verwijderd zijn dan in een partij de PvdA. waarin men zich stoelt het socialisme, een maatschappij schouwing. De ARP heeft als basis confessie, met als gevolg hemelsbr afwijkende standpunten, nl. uiterst conservatief tot radicaal gressief. Laat men de hand eerst in boezem steken alvorens kritiek uitl oefenen op verdeeldheid in andere» een i Voorschoten J. Rotm AMSTERDAM Tegen de zoifl in zijn vaderland als in het buit£ land wegens schilderijendiefstal! veroordeelde 50-jarige Duitse kot man Karl H B uil Keulen heeft 1 officier van justitie bij de Amstfl damse rechtbank gisteren wegel diefstal van twee schilderijtjes een Amsterdamse antiquair andi half jaar gevangenisstraf met aftrl van het voorarrest geëist.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2