Vorstelijke opening kanaal Gent-Terneusen Janssen: „meest complete Nederland" renner van [alvarine: mager zusje van de margarine Vietcong levert drie Amerikaanse gevangenen uit Voorstellen Mansholt zeer teleurstellend Dordtse gitarist deze week thuis Auto reed in op wandelaars: 2 - jongens dood Koningin en Koning drukten op knop lEfes [Longtransplantatie op komst in Groningen Husak lonkte niet "^'naar Dubceks baan Satelliet seint 4 tv-uitzendingen tegelijk over ZEGE MET BUGDAHL IN AMSTERDAM Volleybaldames: één set winst tegen Hongarije Amateurelftal tegen Wales en Schotland Erkenning van Oost-Duitsland bij OI. Spelen Zege Ada Kok in Praag Lijfwacht voor landbouwkenners Militairen op 0-0 bij NAC Jong Oranje naar de West Turnploeg zaterdag teCTen Riïnland MBE^ 13 DONDERDAG 19 DECEMBER 1968 In Roemeense cel gezeten DEN HAAG De 21-jarige gita rist Dick V. uit Dordrecht wordt bin nen enkele dagen in ons land ver- dracht. Hij heeft in Roemenië in de jevangenis gezeten. De reden voor teze straf is nog niet bekend. De gitarist van een beatgroep ver- Iween half september. Een enkele taart uit Wenen aan zijn moeder pas het laatste wat van hem werd jehoord. Een maand later vernam de rege ring dat hij in Roemenië onder huis- irrest was gesteld. In afwachting van djn berechting, begin deze week, verd hij in een gevangenis gestopt, lij werd maandag veroordeeld tot ién jaar gevangenisstraf voorwaar- lelijk, zodat hij naar huis kan te- ugkeren. I GEMERT Twee leerlingen van let Sint-Willibrordus-gymnasium te leurne, de 12-jarige Toon Fejjen uit Isten en de 13-jarige Chris Dams uit lelmond, waren gisteravond op slag pod toen zij tijdens een wandeltocht iet andere leerlingen door een auto ferden aangereden. 1 De personenauto, bestuurd door de fc-jarige J. M. v.d. B. uit Venray, eed op het groepje van negen leer- jngen in, die zonder licht of reflec- èrend materiaal op de donkere weg epen. Twee andere jongens werden ge rond, van wie één, Henk Houbens, joon van de burgemeester van Deur- k) ernstig. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Koningin Ju liana en koning Boudewijn heb ben vanmiddag beiden hun aan deel geleverd in de officiële in gebruikstelling van het kanaal Gent-Terneuzen, een project dat grotendeels op Nederlands grondgebied ligt, maar waaraan België het meeste heeft betaald. De Nederlandse vorstin drukte in een bedieningshuisje van de nieuwe zeesluis op een knop. waarna de ver- keersbrug over de sluis opendraaide; de Belgische koning verrichtte direct hierna dezelfde handeling en opende op die manier de sluisdeur. Beide staatshoofden (per helikopter gearriveerd) werden aan boord van de veerboot Prinses Margriet o.m. be groet door minister-president P. J. S. de Jong, minister J. A. Bakker van verkeer en waterstaat, de Belgische eerste minister Gaston Eyskens en mi nister van openbare werken J. de Sa- ger. Na de openingsplechtigheid voeren de koninklijke gasten aan boord van de Prinses Margriet naar Gent, ge volgd door twee Nederlandse en twee Belgische mijnenvegers en de tanker Voorlopig 69 cent per pakje Van onze speciale verslaggever) I AMSTERDAM In de eerste Ireek van het nieuwe jaar krijgt 5e margarine een zusje. Het Irodukt, dat voor de vetont- lliedende huisvrouw is ge- Kaakt, komt op de Nederlandse parkt onder de categorale naam Iialvarine. Het bevat de helft ninder calorieën dan margarine, er wijl er weinig of geen smaak verschillen zijn. De firma, die halvarine heeft ge- |ousseerd en ontwikkeld, is de co- :- palmpit- en palmolieverwerkings- lustrie Crok Laan te Wormer- Ook Unilevër zal de marketing in halvarine ter hand nemen. Ver- (acht wordt dat de concurrentie van idere margarinefabrieken pas gaat iginnen, als het produkt zich een ^ste plaats bij de consument ver- erd heeft. De afzetprognose voor het komende ir geeft een hoeveelheid van 200.000 /artpondspakjes per week te zien. .t is ruim één procent van het totale ekelijkse margarineverbruik in Ne- -^^rland. Het botergebruik per week Qfldraagt ongeveer 7.000 ton. v*Halvarine kan door de halvering in het vetgehalte niet voor bakken iqeV braden worden gebruikt. Het pro- M ikt is dan ook uitsluitend bestemd f i5^or smeersel op de boterham, f 251 |«j 69 cent f 251®® Prijs van een kwartpondspakje f i6t ook Unilever houdt deze aan is f 25)orlopig op 69 cent gesteld. Halvari- f 19( zal goedkoper worden, zo verzeker- *91 ons crok Laan, als de afzet zich f li f 25! irgroot en als de initiële kosten (ont- ikkeling, distributie, machine-asm- 35(naf, personeelsuitbreiding enzo- »orts) zijn terugverdiend. fc introductie van halvarine, waar- in bijna vijf jaar is gewerkt, gaat s e4o[paard met een wijziging van het argarinebesluit Omdat het nieuwe neersel per definitie margarine is, ncie»n het pas in de handel worden «bracht als de wettelijke ontoelaat- «arheid werd opgeheven. nieuwe margarine- halvarine- dat waarschijnlijk op 2 janu- in de Staatscourant zal wor- 23n gepubliceerd, bepaalt nu dat het .-•Het ni (Van onze correspondent) GRONINGEN Na jarenlange iorbereidingen is een chirurgisch am van het academisch ziekenhuis Groningen gereed om als de hstandigheden gunstig zijn een hgtransplantatie uit te voeren, de tlrste van deze aard in Nederland. Het wachten is op een geschikt pment en dat betekent: de gelijk- dige aanwezigheid van een patiënt ie ten dode is opgeschreven, en een A bede donor, zo heeft het hoofd van ét team, dr. J. N. Homan van der eide, meegedeeld. [In de gehele wereld zijn tot dus- ia? ér nog slechts veertien longtrans- ogjantaties uitgevoerd. Geen der pa- B Anten evenwel heeft de riskante en I per a tie overleefd, ent eld; PRAAG Het hoofd van 10.faakse communistische partij, fustav Husak, heeft de geruchten te- éngesproken, als zou hij de natio- fele partijleiding van Dubcek willen Pernemen. In een vraaggesprek met Slowaakse Prawda zei Husak dat en'u samenwerking met Dubcek zeer 'é>*d is, volgens hem waren de ge- uchten afkomstig van buitenlandse Pdlostations. vetgehalte van halvarine tussen de 39 en 41 procent moet liggen, terwijl het watergehalte minstens 50 procent moet zijn. Voor margarine blijft het vetgehalte minimaal 80 procet en het watergehalte maximaal 16 procent. Crok Laan lichtte gisteren toe dat het idee voor halfcalorische mar garine in 1964 werd geboren in een vergadering van directeuren en com missarissen. Men besloot toen een pro dukt te maken, dat de eigenschappen had van de boerenboter uit de oor logsjaren: fris dus en met veel min der vet, omdat het water er niet hele maal werd uitgekneed. Obstakels Behalve wettelijke obstakels, moes ten er ook heel wat technologische problemen worden overwonnen. Hoe hoger het aantal delen water wordt dat men in oliën en vetten wenst op te bergen, des te moeilijker is 't de bekende structuur van margarine (niet te zacht, niet hard) te handha ven. Een goed produkt kon wel zonder veel moeilijkheden worden verkregen als van bijzondere emulgatoren gebruik werd gemaakt Dit zou echter een lijdensweg zijn geweest, daar el ke nieuwe emulgator van alle kanten moet worden onderzocht en beproefd op aspecten, die de volksgezondheid kunnen raken. Men vond het ten slotte in een be kende, onschadelijke stabilisator (niet temin fabrieksgeheim en beschermd door een octrooi-aanvrage), een ver dikkingsmiddel, dat in de levensmid delenindustrie wordt gebruikt o.m. voor de produktie van jam en sla saus. Gunstig ontvangen In kringen van voedingsdeskundi gen is het nieuwe produkt halvarine gunstig ontvangen. Prof. dr. C. den Hartog, directeur van het voorlich tingsbureau voor de voeding, felici teerde gisteren Crok Laan met de ze „verheugende industriële bijdrage" aan het levensmiddelenpakket, dat door de gestegen welvaart en de me chanisatie over 't algemeen op een veel te hoog calorisch niveau stond. Met als uitgangspunt dat overtollig vet het risiko verhoogt van het ontstaan van hart- en vaatziekten, zomede complicaties daarvan, stelde hij dat de Nederlander gemiddeld 40 gram vet per dag in de vorm van brood smeersel gebruikt. Door halvarine in plaats van margarine of boter te ge bruiken, zou dit gehalveerd kunnen worden. VN: ENGELAND VOOR OKTOBER VIT GIBRALTAR NEW YORK De Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties heeft een resolutie van de Beheer- schapscommissie bekrachtigd, waar in Engeland wordt verzocht voor 1 oktober 1969 Gibraltar aan Spanje af te staan. Verder moet Engeland onmiddellijk onderhandelingen over de overdracht beginnen. Engeland wees de resolutie, aan genomen met 67 tegen achttien ste- genomen met 67 tegen 18 stemmen bij 34 onthoudingen, van de hand. Lord Caradon zei dat de bewoners van Gibraltar-niet tegen hun wil aan Spanje worden overgedragen. De VN nam ook een resolutie aan waarin „ernstige bezorgdheid" werd uitgesproken over de vestiging en handhaving van militaire bases in koloniale gebieden. Hoewel Amerika en Engeland niet met name werden genoemd, was de resolutie voorna melijk tegen deze landen gericht. Zeker 25 doden bij bouwongeluk in India BLAVNAGAR In India zijn gisteren zeker 25 arbeiders om het leven gekomen en 150 ernstig gewond toen bij herstelwerkzaamheden aan een tempel in de plaats Palitana een betonnen wand instortte. Gevreesd wordt dat ruim 300 ar beiders door de instorting opgesloten zitten in de tempelruïne. Texaco Gent, het eerste zeeschip dat na de opening de sluis uitvoer. Het binnenvaren van het Sifferdok in Gent betekende gelijktijdig ook daar de officiële opening van. Na een rondrit door Gent woonden koningin Juliana en koning Boudewijn een receptie in het stadhuis bij, waar zij het Gulden Boek van Gent tekenden. De opening van het kanaal Gent Terneuzen betekent het eind van een werk waarover vele jaren is gespro ken en waaraan vele jaren is ge werkt. Gent is nu bereikbaar voor schepen tot 60.000 ton en kan zich zodoende ontwikkelen tot een zeeha ven van enige importantie. Terneuzen gaat in de toekomst van het kanaal profiteren als de haven geschikt wordt gemaakt voor schepen tot 100.000 ton. De kosten van de werken op Neder lands grondgebied hebben 372 miljoen gulden bedragen. België betaalt daar van 80, Nederland 20 procent In Bel gië hebben de kanaalwerkzaamheden een bedrag van 133 miljoen gulden ge vergd, naast de ruim 40 miljoen gul den die nodig was voor grondaanko pen. Het verruimde kanaal biedt Gent nu de mogelijkheid de industrialise ring op de beide kanaaloevers groot scheeps aan te pakken, omdat aan- en afvoer van grondstoffenen pro- dukten met grote schepen mogelijk wordt. Het kanaal heeft nu een breed te van 200 meter (in Nederland 150 meter) en een diepte van 12,50 meter. Ook de steeds belangrijker wordende duwvaart kan van het kanaal gebruik gaan maken. De nieuwe zeesluis in Terneuzen is 290 meter lang, 40 meter breed en 13,50 meter diep; de nieuwe binnen- scheepvaartsluis 240 meter lang, 24 meter breed en 4,50 meter diep. Gent is ruim 400 jaar rechtstreeks met de zee verbonden. In 1563 name lijk meerde als eerste zeeschipper een Nederlander af nadat Gent via de Sassevaart en de Braakman een ver binding met de Westerschelde had ge- SAIGON Het nationale bevrij dingsfront in Zuid-Vietnam zal op Eerste Kerstdag vlakbij de Cambod jaanse grens drie Amerikaanse krijgs gevangenen vrijlaten als dc Ameri kanen beloven daar die dag geen aanvallen te doen. De Vietcong noemde deze vrijla ting een gebaar van goede wil van het Vietnamese jegens het Ameri kaanse volk. Zuid-Vietnam heeft voor de Kerst een bestand afgekon- died en ook de Amerikanen zullen dit wel in acht nemen. Boze Ky PARIJS De Zuidvietnamese vi ce-president, Ky, heeft zich gister avond in Parijs bitter beklaagd over de tegenwerking die hij van de Ame rikanen ondervindt. Ky, die advi seur is van de Zuidvietnamese de legatie naar de vredesbesprekingen, zei dat hij niet alleen zijn vijanden maar ok zijn zogenaamde vrienden moet bestrijden. „De Amerikanen vergissen zich als zij denken dat ik van standpunt verander als ze mij beledigen." NEW YORK Nixons speciale ad viseur voor veiligheidszaken, dr. Henry Kissinger, heeft voorgesteld de Parijse vredesbesprekingen te splitsen in onderhandelingen tussen enerzijds Noord-Vietnam en de VS en aan de andere kant tussen Zuid- Vietnam en het Nationale bevrij dingsfront Hanoi en Washington zouden dan kunnen spreken over wederzijdse troepenterugtrekking en aanverwante onderwerpen, Saigonen Bevrijdings front zouden het kunnen hebben over de interne structuur van Zuid-Viet nam. Er zou nog een derde conferentie kunnen worden gehouden over waar borgen voor de overeenkomsten die bij de andere onderhandelingen tot stand zouden komen. kregen. Via de rivieren Leie en Schel de werd Gent reeds in de vroege Mid deleeuwen door zeeschepen bezocht In de 17e eeuw krijgt de haven van Gent een verbinding naar zee via de Brugse vaart (naar de zeekust). In 1827 wordt het kanaal naar Terneu zen ingewijd, dat gegraven was om dat de oude verbinding niet meer vol deed. Nadien is dit kanaal diverse malen verbreed en verdiept, maar reeds voor de oorlog bleek het noodza kelijk de zaken grondig aan te pak ken. Er werd tussen Nederland en Bel gië jarenlang gediscussieerd, waarbij België niet wachtte met werken op eigen grondgebied. In 1960 werd een Nederlands-Belgische conventie on dertekend waaruit het verruimde ka naal dat nu geopend is, is voortge vloeid. KAAP KENNEDY De Intersat-3, de sterk geperfectioneerde verbindings satelliet, die vannacht van Kaap Ken nedy werd gelanceerd, is in een goede baan terecht gekomen. De satelliet gaat verbindingen verzorgen tussen Zuid en Noord-Amerika, Europa, Afrika en Azië. Ruim zestig landen, verenigd in het Internationale telecommunicatie- satelliet consortium, werken mee aan het project. De Intersat-3 kan 1.200 telefoonge sprekken of vier verschillende tv-uit zendingen tegelijk doorseinen, vier maal zoveel als de Comsat-kunstmanen die er nu zijn. Er moeten nog drie van dergelijke kunstmanen komen. MIAMI Bij de kust van Jamai ca is dinsdagnacht een vissersboot, de Malibu in brand geraakt en gezonken. Van de 42 opvarenden zijn er 19 op gepikt door een Jamaicaanse boot. De overige 23 die in de reddingboten waren gegaan, worden nog vermist, aldus een bericht van de Ameri kaanse kustwacht die een onderzoek instelt. Jan Janssen drinkt zijn welver diend pintje na de glorieuze triomf in de Zesdaagse van Am sterdam samen met de West duitser Claus Bugdahl. Voorzitter Landbouwschap Knottnerus (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De prijs voorstellen van dr. S. L. Mansholt zijn voor het landbouwschap zeer teleurstellend, eigenlijk onaan vaardbaar. Dit is het commentaar van het Landbouwschap, bij monde van haar voorzitter I. C. S. Knottnerus, op het plan-Mansholt, gedaan in de mi nisterraad van de EEG. Het is vol- 'gens de heer Knottnerus moeilijk om gefundeerde kritiek te geven op het plan, omdat het in feite niet meer is een discussienota, zonder voldoende toelichting of bewijzen. „Niettemin zijn wij van mening, dat het „plan-landbouw 1980" van visie getuigt en dat het een moedige poging is om uit de impasse te ko men, waarin we in de landbouwpoli tiek zijn geraakt, meende ir. Knott nerus evenwel. „De Nederlandse land- en tuin bouw is in EEG-verband nog steeds concurrerend. Ik wil dan ook de in druk wegnemen als zou de Neder landse land- en tuinbouw middel eeuws zijn". Ir. Knottnerus was dan ook van mening dat het land een belangrijke bedrijfsvergroting nood zakelijk is, ook zullen hier nog veel arbeidskrachten de landbouw moeten verlaten. Urgent „Daarvoor is naar onze mening en in dit opzicht zijn we het hele maal met Mansholt eens een doel treffend saneringsbeleid nodig, en een regionaal beleid dat werkgele genheid schept juist daar, waar de afvloeiing uit de landbouw het meest urgent is. In dit verband noemde de voorzit ter van het Landbouwschap gister middag tijdens een persconferentie enkele opmerkelijke cijfers: Van de in totaal 300.000 arbeiders in de sec tor land- en tuinbouw zullen er 180.000 moeten afvloeien. Normaal vloeien er tot 1980 naar verwachting 60.000 af, waardoor er nog 120.000 extra moeten verdwijnen. Dat houdt in: 70.000 bedrijfshoofden. Op dit mo ment zijn er in ons land 200.000 be drijven. Het landbouwschap is het met dr. Mansholt eens dat de structuur van de Europese landbouw moet worden aangepast: minder mensen, grotere bedrijfseenheden. Een streven dat totnogtoe, volgens het Land bouwschap, door Brussel is verwaar loosd. De voorstellen van dr. Mansholt op het gebied van de pro- duktiestructuur zijn echter nog niet geheel duidelijk. Onverteerbaar In verband met het voorgestelde prijzenbeleid van Mansholt, zei ir. Knottnerus: „Het meer geld uitgeven voor het structuurbeleid zal echter WINTERSWIJK Het Neder landse dames volleybalteam heeft woensdagavond in de sporthal van Winterswijk met 13 verloren van Hongarije. De setstanden waren 1_15 5—15 15—8 2—15. Alleen in de derde set kwam het Nederlandse team, dat vooral in snelheid tekort schoot, tot aan vaardbaar spel. Maryke Bruggeman en Herma Karsten scoorden toen de meeste punten, meestal uit set-ups van Ans Snuverink. In de overige sets waren de Hongaarse dames su perieur en werd Nederland sterk in de verdediging gedrongen. In de eerste set maakte de Oranje formatie pas bij een achterstand van 013 het tegenpunt, dat even als bij twee van de vijf Nederlandse punten in de tweede set aan Hon gaarse fouten te danken was. Het leek erop dat de Hongaarse dames, die in de eerste twee sets niet had den gewisseld, in de derde set min der tegenstand boden. Nederland liep uit naar 50 en won via 115 en 128 met 15—8. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Mooier kan het toch niet", hijgde Jan Janssen direct na de enerve rende finale van de Zesdaagse van Amsterdam. „Nu ik hier in Amsterdam al de sterke winterbaan-cracks zoals Peter Post, heb verslagen, voel ik me echt de meest complete renner van Nederland." Jan Janssen mag vandaag in Breda een cheque gaan afhalen ter waarde van tien duizend gulden. Dit is niet zijn eerste orijs die hij in Amster dam met zijn sterke koppelgenoot Bugdahl heeft gewonnen, maar slechts de uitkering van Televizler voor de meest complete renner van 1968. "Ik heb er wel mijn best voor ge daan om hier nog eens te bewijzen dat mijn zege in de Ronde van Frankrijk niet bij toeval was be haald. Veel heb ik natuurlijk te dan ken aan Claus Bugdahl. Man. man ZÜRICH Het Nederlands amateurelftal dat voor deze gele genheid zal worden samengesteld uit zowel zaterdag- als zondag voetballers, is voor het tornooi jm de Europese beker ingedeeld bij Schotland en Wales. Tegen beide teams word een uit- en thuiswed strijd gespeeld. De winnaar van de poule plaatst zich met drie an dere groepswinnaars voor de halve finales. Het team van Schotland werd in het vorige bekertornooi in de fi nale verslagen door Oostenrijk. BOTLEK VERLOOR VAN CW: 1—4 SPIJKENISSE De afdelings club Botlek heeft woensdagavond in een oefenwedstrijd tegen CW een 41 nederlaag geleden. Door A. L. Goedendorp nam Botlek een 10 voorsprong, maar al snel werd het 11 door een foutieve uit worp van keeper Verweel. Bij rust had een technisch beter CW een 31 voorsprong die na de her vatting tot 41 werd vergroot. wat rijdt die jongen. Eerlijk gezegd, heeft hij het meeste werk opgeknapt. NOG MEER Peter Post, de eZsdaagse Keizer, was een stil toehoorder bij de hoog dravende, maar ware woorden die Jan Janssen sprak. Zijn enige com mentaar was: „er komen nog meer Zesdaagsen". Maar of Post dit sei zoen nog de kans krijgt revanche te nemen op Janssen lijkt twijfelachtig. „Pas eind februari rijd ik weer een Zesdaagse", zei Janssen. „Misschien in Milaan, misschien in Antwerpen. Eerst ga ik eens lekker uitrusten. Ik ben tenslotte dit jaar in februari be gonnen. Jan Janssen heeft nog een druk vakantieprogramma voor de boeg. Eerst staat er een verhuizing voor de deur. Met vrouw en twee kinderen gaat Janssen in Putte wo nen in een prachtige bungalow. Ver volgens onderneemt hij een kort reisje naar Torremolinos. waar zijn ouders bivakkeren. Van 10 tot 25 ja nuari trekt Jan naar de wintersport en eind januari bezoekt hij Canada op uifnodiging van de Candaese rege ring. Ook Tourwinnaar Jacques An- quetil maakte enkele jaren geleden een dergelijke trip naar Canada. BELONING Het is voor Jan Janssen de welver diende beloning voor de enorme pres taties die de Ossendrechter die sei zoen leverde. En wie Janssen in die enerverende slotfase van de Amster damse Zesdaagse aan het werk zag, kan slechts diepe bewondering heb ben voor de energie en wilskracht van de in fel geel gestoken Nederlan der. Want na een afscheidshuldiging van Jo de Roo brak een ongemeen spannende strijd los tussen de leiden de koppels. Er waren nog maar negen minuten te rijden toen Janssen en Bugdahl hun beslissende ontsnapping inzetten. Heel langzaam liep het Ne derlands-Duitse duo van de overige koppels weg. Achter hen zwiepten afwisselend Post en Duyndam het peloton op in de achtervolging. Minuten lang ble ven Janssen en Bugdahl op een halve ronde hangen. Maar vier ronden voor het einde was het zover. Janssen en Bugdahl kregen aansluiting op het DEN HAAG De Duitser Bardy Fren- ger is met ingang van het nieuwe juar door de sectie bestuur keurturnen van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond als bondstrainer aangesteld Frenger. die in het verleden met Klaas Boot. die onlangs zijn functie ter be schikking stelde, de Nederlandse heren al regelmatig onder z(jn hoede had. ral speciaal gaan werken aan de opbouw van een sterke nationale herenploeg. peloton en hadden daarmee een ron de voorsprong. Genoeg voor de eindze ge in de Amsterdamse Zesdaagse. De einduitslag: 1. Janssen/Bugdahl (Ned-Dld) 290 pnt, afgel. afstand 1921.582 km, op een ronde 2. Post/Duyndam (Ned) 540. 3. Lykke/Eugen (Den) 254. 4. Altlg/ Renz (W-Dld) 222, 5. Kemper/Oldenburg (W-Dld) 158, op 12 ronden: 6. Koel/De Wit (Ned) 300. op 13 ronden: 7. Dc Loof/Seve- ryns (Belg) 233, op 38 ronden: 8. Begheto/ Louis Pfennlnger (It-Zwits) 166, op 81 ron den: 9. Baensch/Lawrle (Austr) 157. AMSTERDAM De nederlanders Harry Jansen en Leijn LoevesIJn hebben met een ronde voorsprong de Zesdaagse van de toekomst In Amsterdam gewonnen. Zij leg den in totaal een afstand van 776.867 km af. De eindstand: 1. Jansen/Loevesijn (Ned) 165 punten, op een ronde: 2. Nleuwkamp- /Slam (Ned) 97 pnt. op 3 ronden: 3. Edy en Juergen Schneider (Zwits) 64 pnt. op 16 ronden: 4. Rentmeester/Tabak (Ned 63 pnt. op 70 ronden: 5. Raslng/Nlemeljer (Dld-Ned) 44 pnt, op 39 ronden: 6. Pen- nings/Aldershof (Ned) 141 pnt. op 70 ron den: 7. Leums/Bosschieter (Ned) lil pnt. BONN Het organisatie-comité van de Olympische Spelen 1972 in München kan aan het Internationale Olympische Comité de garantie ge ven dat tydens de Olympische Spe len in München vlaggen en volks liederen van welk land dan ook ge hesen en gespeeld zullen worden. Na een urenlange kabinetszitting werd de Westduitse minister van binnenlandse zaken Ernst Benda, met de taak belast om de beslissing van de regering aan het organisa tie-comité mee te delen. Het besluit houdt dus ook in dat de Oostduitse vlag gehesen en het Oostduitse volkslied gespeeld kan worden op de Spelen. Het geldt nog niet voor andere sportevenementen, zoals wereld- en Europese kam pioenschappen. Daarover zal op een van de volgende zittingen van de bondsregering worden gesproken. Ada Kok, de Olympische kam pioene op de 200 meter vlinderslag, heeft woensdagavond tijdens inter nationale zwemwedstrijden de hon derd meter vlinderslag gewonnen in 1 min 8.2 sec. De tweede plaats was voor Nel Bos, die 1.12.4 liet afdruk ken. Op de tweehonderd meter vrije slag eindigde Nel Bos in 2.21.9 als tweede achter de Roemeense Bala- ban, die met 2.21.7 een nieuw natio- I nal record vestigde. 1 pas op langere termijn invloed kun nen hebben op de agrarische inko mens, terwijl de algemene kostenstij ging de inkomens voortduren:! onder druk zet. Afbraak of bevriezing van het prijsbeleid is voor de landbouw bevolking dan ook onverteerbaar". Ir. Knottnerus besloot zijn kri tische opmerkingen aan het adres van de indiener van het voorstel, dat zoveel stof heeft doen opwaaien, met een symphatieke houding ten opzich te van het streven om zo snel moge lijk het boteroverschot op te ruimen. „Wij zijn bereid mee te werken aan een versterkt mits doelmatig struc tuurbeleid. Wij eisen echter tijdens de duur van dit moeilijke proces een beleid, dat de boeren en tuinders niet op een zijspoor van een welvaarts staat zet". Rapport Mansholt (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In een adres aan de Staten-Generaal suggereert de land bouwkundig adviseur J. A. van Deu- tekom uit het Brabantse Berghem, dat de experts die het rap- port-Mansholt samengesteld hebben, voor hun eigen veiligheid beter een lijfwacht bij hun regering kunnen aanvragen. Zij hebben te weinig besef van hun verantwoordelijkheid getoond, vindt hij. Door een verstoring van de leer van de natuur en daardoor van de maatschappelijke orde, leidt het rap- port-Mansholt tot een ernstige chaos in de toekomst. De overheid zal van het rapport moeten afwijken, wil ons land niet geteisterd worden door moord, roof, aanranding en ontucht. De heer Van Deutekom geeft wel toe dat hij slechts de grote lijnen van het rapport kent, maar wel genoeg om te weten dat pantserwagens en schuilkelders ons iri het jaar 2000 geen bescherming meer zullen bieden als de richtlijnen en omstandigheden Welke in de natuur ons gegeven en aanwezig zijn, verwaarloosd worden. BREDA De woensdagmiddag te Breda gespeelde voetbalwedstrijd tussen de ere-divisieclub NAC en het Nederlandse militaire elftal is geëindigd in een gelijk spel: 00. Het waren vooral de doelverdedi- gers. Jan van Beveren bij de mili tairen en Van der Merwe voor en Van Dongen na de rust bij NAC, die ervoor verantwoordelijk waren, dat er geen doelpunten vielen. 6 CASTEAU Het Nederlandse militaire basketbalteam heeft woensdag op de der de dag van een internationaal militair toer nooi in Casteau met 6185 verloren van België. Bij rust leidden de Belgische mili tairen met 4035. DEN HAAG De KNVB heeft van de Nederlandse Antilliaanse voetbalunie en de Surinaamse voet balbond, die beide in 1969 vyftig jaar bestaan, een uitnodiging ont vangen voor Jong Oranje om daar in juni vier wedstrijden te komen te komen spelen, twee op de Antil len en twee in Paramaribo. De te genstanders van Jong Oranje zullen in deze wedstrijden zijn het Antil liaanse- en het Surinaamse elftal. Het is vrijwel zeker, dat de KNVB de uitnodiging voor de tweede helft van juni zal accepteren. Grote overwinning van Leeds United LEEDS Leeds United heeft woensdag op eigen terrein voor 24.000 toeschouwers de eerste wed strijd tegen Hannover '96 voor de derde ronde van het tornooi om de Jaarbeursstedenbeker met 51 ge wonnen. Leeds United, houder van de beker, leidde bij de rust reeds met 20. Peter Lorimer (2x), Mike o' Grady, Norman Hunter en Jack Charlton scoorden voor de Britse vereniging. Hellingrath redde de eer voor de Westduitsers. Hamburger SV versloeg op eigen terrein Hibernian met 10 in de eerste ontmoeting tussen beide ploe gen. Hoenig maakte in de zesde mi nuut het enige doelpunt. Er waren 6.000 toeschouwers. DEN HAAG De Nederlandse heren turnploeg die zaterdag in de sporthal de Paasberg in Terborg te gen Rijnland uitkomt, zal voor de laatste maal onder leiding staan van Klaas Boot, die zijn functie met in gang van het nieuwe jaar ter be schikking heeft gesteld. De Nederlandse formatie, die vo rig jaar in Duitsland met gering ver schil verloor, zal als volgt zijn sa mengesteld: Gunneman en Cor Smulders (PSV), Alex Knip. Peter Karregat au ir" Snellenberg (St. Mauritus), Ab Wrnna en Gerrit Ten Bos (Her cules Hebe). DEN HAAG Het stoffelijk overschot van de sinds 30 oktober in Het Kanaal vermiste luitenant ter zee 2e klasse o.c.. Jan Holtrop. opva rende van de kruiser De Ruyter, is aangespoeld in het graafschap Kent (Engeland). Luitenant Holtrop is vermoedelijk s nachts overboord geslagen. De De Ruyter was eind oktober op na jaarsoef enreis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 13