rijtuigen, zonder peerd VEL 1 VS hulp aan Brazilië wordt nader bekeken In Z.-Limburg Rus beweert: Invasie in Tsjechoslowakije in ons aller belang komt werk voor 750 man Hulp gevraagd voor Nederlander in Turkse cel PTT: indien nodig extra buslichting NS verw achten grote stroom Burnham wint Otto Skorzeny uit Italië gezet verkiezingen CONSUL DONDERDAG 19 DECEMBER 1968 DRAKA De matras waarop U wérkelijk uitrustl Van DRAKA. Parmantige A-Ford Motorfiets F.N. 1920 en Benz 1894 Koninklijke Isotta Fraschini Het gebeurde in 1897„Ik was nog zo'n snotneusje toen ik het eerste wagentje zag voor rijden. Dat ding reed het plein op en ik zei: Dag meneer, Engelberts! En na drie dagen zei hij al: Riemertje, wil jij een keertje meerijden?" Die kans liet het schooljongetje Geerelig Riemer niet voorbijgaan, en hij stapte in. Deze eerste kennismaking („we hadden het in de stalhouderij van vader in Arnhem wel eens over een rijtuig zonder peerd gehad, maar dat was de eerste die ik zag") werd het begin van de duurzame vrijage van de nu 79- jarige G. Riemer met de automobiel. Een vrijage, die leidde tot de oprichting van het automuseum in Driebergen, en tot stichting van een beroemde school, het Instituut voor de Autohandel NV te Driebergen. De twee eerstgenoemde fabrieken willen in Heerlen een vestiging ope nen, terwijl de derde haar oog heeft laten vallen op Kerkrade. Bij NV Andex zullen na een aan loopperiode in 1971 ongeveer 500 ar beidskrachten werk vinden; bij NV Fristho, die omstreeks september van het volgend jaar met de prodtfktie zal beginnen, kunnen 120 man aan werk worden geholpen (later 150). en bij Qualitex Warns Ltd., die op 1 juli begint te „draaien" ongeveer 130 man personeel, welk aantal na enige tijd zal worden verdubbeld. Ontvoerd meisje nog spoorloos Postkoets, zo weggereden uit Dickens WASHINGTON Boris Davydow, Ruslands tweede am bassadesecretaris in Washington, heeft de Russische invasie in Tsjechoslowakije gerechtvaardigd op grond van de be wering dat nationale soevereiniteit uit de tijd is. In een discussie met Amerikaanse studenten zei Davydow: ,,In het Westen is de intensiteit van de gevoelens van natio nale soevereiniteit groter In de marxistische theorie bestaat een onvermijdelijk proces van internationalisatie." In 1953 opende het auto museum zijn deuren. Nu, na vijf tien jaar lang het publiek te heb ben vertederd met de kindertijd en de groei naar volwassenheid van de auto, gaan de deuren ook weer dicht. De heer Riemer „zit middenin de verhuizing" van zijn verzame ling naar Leidschendam. In 1965 al probeerde hij tot een concen tratie te komen voor een natio naal museum van Europese allure. Dit jaar kwam de heer Riemer tot een akkoord met de heer P. W. Louwman van de firma Louwmam en Parqui, auto mobielimporteurs te Leidschen dam. De heer Louwman, die al in de jaren dertig oude modellen be gon te verzamelen, heeft de grootste collectie van ons land. Nu de verzameling van de heer Riemer daaraan wordt toege voegd, zal bij de opening van het nieuwe museum in het komende voorjaar, de grootste autorevue Huib Goudriaan HEERLEN Drie ondernemingen, waaronder een Britse, hebben giste ren bekendgemaakt dat zij een be drijf willen vestigen in Zuid-Lim burg. Dit betekent werkgelegenheid voor ongeveer 750 man, welk aantal later zal stijgen tot 900. De betrokken fabrieken zijn NV Andex uit Hoorn één van de grootste breierijen van Europa met op het ogenblik 1000 man personeel, de NV Fristho, fabrikant van onder meer wandmeubelen en het Engelse concern Qualitex Warns Ltd., dat zich bezighoudt met o.m. het verven van synthetische vezels. De Rus trok een vergelijking tussen het feit dat de com munistische landen hun soe vereiniteit verliezen en het feit dat de landen van de Euro pese gemeenschap vrijwillig hun douane- en tarievencon- trole opheffen om zich econo misch nauwer aaneen te bin den. Een andere reden voor de invasie was volgens de diplomaat de Russische vrees voor de groeiende macht van West-Duitsland. Hij her innerde aan de oorlog, „die ons 20 miljoen mensen heeft gekost". Dat was een oorlog die mede tot stand was gekomen door de hulp van mensen, die voorstanders waren van non-interventie en die wilden dat Hit- Ier oorlog voerde met onder ande re sommige mensen in uw Se naat en de behoefte aan ruimte voor de school waren doorslaggevende rede nen. Maar de heer Riemer blijft niet. eenzaam en zonder bezigheden in Driebergen achter, terwijl zijn auto's naar Leidschendam gaan. Hij houdt als president-commissaris van de NV Instituut voor de Autohandel nog een oogje op de school, en krijgt meer tijd voor reizen en... autorijden. „Ik rijd nog als een scheermes en ben aan mijn tweede DS bezig, maar voor het museum reed ik maar 8000 kilometer per jaar; dat ga-at nou weer meer worden." Geerelig („ik heb een moeilijke naam en in de ouwe tijd in Arnhem noemde een dienstmeisje me gloei- lich") Riemer kan nu meer tijd beste den aan correspondentie en visites. Hij heeft relaties in de autowereld op alle continenten en oud-leerlingen die hem voortdurend uitnodigen in 55 landen. De man, die juni volgend jaar 80 hoopt tc worden, deinst niet voor lange reizen terug, en vrienden en oud-leerlingen die zijn charmes ken nen, zien hem graag verschijnen. Bij een glas sherry haalde hij gisteren herinneringen op. „Er is moed voor nodig zoiets over te dra gen: de verzameling is net een mie renhoop waarvan ik elk korreltje zelf Spelletje Maar de madame die de lampen te koop aanbood vroeg te veel naar de mening van de heer Riemer. Hij ging zonder de lampen naar huis terug, maar: „Ik had er voor drie maanden de pé in en ging toen nog eens kijken. Het vrouwtje zei toen: Ja u bent die Hollander en dat en dat hebt u gebo den, maar ik geeft ze voor geen cent minder. Tussen de dozen en de kisten ver telde de heer Riemer me gisteren j niet zonder melancholie afscheid te nemen van zijn collectie. „Ik heb vlak voor het akkoord werd bereikt een paar nachten niet geslapen, maar i ik heb mezelf verstandelijk ervan overtuigd dat mijn oplossing de beste is." De noodzaak tot concentratie in een klein land als Nederland, zijn leeftijd en de voortdurende gebon denheid aan het museum, de afwe zigheid van een geschikte opvolger met heel wat avonturen heb aan gesleept. Ik had bij voorbeeld een lampen complex een auto zonder lampen is net als een vent zonder boord en ontdekte eens uitermate fraaie acythyleen koplampen op de marché aux puches (vlooienmarkt) in Parijs." EVERT LOUWMAN: dat is ons plezier Die is toeteletoe „Een andere keer kocht ik twee grote koplampen met van die beugels eraan en een hoorn met zo'n bal. Ik droeg een oude regenjas, want op zo'n markt moet je er niet te luxe uitzien dan moet je betalen en hing alles aan mijn nek. Toen de bus kwam kneep ik, toet toet, op die bal len. Er ging niemand naast me zitten en de mensen keken of ik cholera had. Ze dachten allemaal: die speelt autotje, die is toeteletoe Nou, ik heb toen uitgelegd dat ik verzamelaar was. Ja, ik heb altijd veel plezier gehad. Ik ben Dij voorbeeld een week lang de gast geweest van Lord Montegu van het grote Engelse automuseum. Ik sliep op een prachtig kasteel in een groot bed waar Eduard de Ze vende ook nog in geslapen had. Lord Montegu had me uitgenodigd als gast mee te rijden in de Londen Brighton rit, waaraan allemaal au to's van voor 1905 meedoen. Het was kostelijk: we zaten in een vier-cylin- der-Daimler, zo'n heerlijke hakkepof- fer van poenke poenke poenke. Af en toe stond ie stil en dan ging de whiskyfles rond. Achterin de bus Ik heb ook bijzonder leuke herinne ringen aan het rondleiden in het mu seum. De wat grotetere meisjes het is misschien een beetje stout van me nam jk altijd bij het bekijken van de Londense bus mee naar de achter bank. Ik zei: nou gaan we de aard rijkskunde van zo'n bus bekijken. Achterin zitten de vrijende paren, hè; natuurlijk, want iedereen kijkt naar voren. Dan pakte ik het handje van zo'n meisje." De heer Riemer komt uit een ge slacht dat paarden en rijtuigen ver huurde. Als directeur van de Rljtui- genmaalschappij in Den Haag op zijn achttiende jaar al besefte hij al <gauw dat de toekomst aan de auto Ik weer weg, maar ze werkte op me als een rode lap op een stier. Dat spelletje heeft een half jaar geduurd. Ten slotte besloot ik ze te kopen. En de Hollander, die zaken wilde doen kreeg toch zijn zin, want madame zei: „Als je je mond kunt houden kun je ze meenemen voor die prijs, maar geen mens hier hoeft te weten dat ik door mijn knieën ben gegaan." GEERELIG RIEMER:afscheid met beetje weemoed (Foto's Herbert Behrens) was. Hij begon auto's te verhuren en te importeren en kwam na verloop van tijd tot de conclusie dat een goe de scholing van verkopers in Neder land noodzakelijk was. Groene politie „In 1930 begon ik te proberen jon gens op te leiden. Direct al, in Drie bergen, had ik eerst vier leerlingen en in het derde jaar waren het er 41. In de oorlog werd een top van 86 bereikt en nu hebben we tegen de 600 jongens. In de oorlog heb ik ze naar huis gestuurd, want de bezetters wilden ze inzetten in Duitsland. Na de paasva kantie liet ik ze allemaal verdwijnen en ik rekende erop ik gaf mijn vrouw elke dag een afscheidskus een keer te worden opgepakt. Toen op een dag het meisje zei dat er twee heren van de Groene Politie waren dacht ik: 't Is zover. Maar het werd een van de gekste dingen, die ik ooit heb meegemaakt. Ze klapten de hakken tegen elkaar en vroegen: Sind Sie Herr Riemer? We hebben gehoord dat de studenten weg zijn, kunnen we misschien kamers krij gen?" De heer Riemer bleven in de oor log, maar ook daarna, moeilijkheden niet bespaard. Daarvan zegt hij: „Op zulke ogenblikken moet je je maar voorstellen hoe het (Engelse satiri sche tijdschrift) Punch dat zou teke nen." Geerelig Riemer is nu eenmaal een onverwoestbaar levenskunstenaar, die over zichzelf oordeelt „geen handige handen te hebben". „Ja. om te eten; ik ben zelfs ridder in de Chaine des Rotisseurs in ver band met mijn verzameling mooie me nu's." Die verzameling blijft natuur lijk in Driebergen; maar de grootste collectie autoplaten en affiches ter wereld ook bijeengebracht met zijn onhandige handen gaat wel naar Leidschendam. Daar, onder het liefkozend oog van Evert V. N. Louwman, zoon van P. W. Louwman, worden auto's opge poetst en gerestaureerd. Niet alleen auto's; de heer Louwman jr.: „De col lectie in Driebergen was meer geba seerd op zuiver het automobiel, maar het is onze bedoeling om eigenlijk alles wat maar ruikt naar wielen bij een te brengen." Het museum, dat de naam krijgt van (stichting) Nationaal Automuseum herbergt zelfs een vliegtuigje en een paardentram. Er staan motorrijwie len, sleden, rijtuigen en „aanverwante bullen zoals gekke claxons, ouderwet se reiskoffers, poppen in kleding uit de tijd van voor 1914. en gekke bril len." Louwman jr.: „Het doel is het le vendig te houden. Het museum mag niet dood zijn, daarom willen we ook DEN HAAG Het Tweede Ka merlid P. Dankert (soc.) heeft mi nister Luns gevraagd de 21-jarige Nederlander Hans van der Aar, die in Turkije wegens het in bezit hebben van twee kilo hasjiesj tot dertig jaar gevangenis zou zijn veroordeeld, zoda nige hulp te bieden dat hij zijn straf kan ovreleven. Het voedsel dat de gevangenen wordt verstrekt is vol gens de heer Dankert onvoldoende. Hij vraagt voorts of een verklaring van Engelse lagerhuisleden juist is dat Nederland geen verantwoorde lijkheid voor Van der Aar wenst te dragen, en indien deze verklaring on juist is, welke steun de Nederlandse diplomatieke of consulaire vertegen woordiging voor en na de veroorde ling hebben verleend. Het Tweede-Kamerlid informeert voorts of de mogelijkheden zijn on derzocht om Van der Aar op rede lijk korte termijn naar Nederland te laten terugkeren. DEN HAAG —Voor de uitvoering van de PTT-diensten gedurende de Kerst- en Nieuwjaarsperiode is een aantal regelingen getroffen. Op de zaterdagen 21 en 28 decem ber wordt één briefpostbestelling op volledige sterkte uitgevoerd. Voor zover nodig, zullen in de ko mende dagen extra buslichtingen worden uitgevoerd. De nachtposttreinen rijden niet in de nachten van 24/25, 25/26, 26/27 de cember, 31 december/1 januari en 1/2 januari. Op 23 en 29 december alsme de op 2 januari wordt een vroeg och- tendnet gereden UTRECHT Zowel het binnen landse als het internationale trein verkeer zal de komende week een grote stroom reizigers te verwerken hebben, in verband met de feestda gen. Het binnenlandse treinverkeer wordt tussen 20 december en 2 janua ri op verschillende trajecten met extra-rijtuigen versterkt. De spoor wegen verwachten op vrijdag 20 december een kleine „volksverhui zing". Zeker 800.000 reizigers zullen op die dag de trein nemen. Ex-priester in Italië vermoordt zijn vrouw VIGEVANO Een Italiaanse priester die zijn ambt had neergelegd om te kunnen trouwen, heeft zijn vrouw vermoord. Dinsdagavond ging hij naar het po litiebureau in de Italiaanse stad Vi- gevano en zei daar dat hij zijn vrouw had vermoord. „Het lijk ligt thuis", zei hij. „Hier zijn de sleutels, ga maar kijken." De politie vond het ontzielde li chaam van de vrouw. De 46-jarige ex-priester legde in 1950 zijn ambt neer om een kleuterleidster, die hij echter pas in 1964 huwde. Dit is Marion Faida Louisa Teixctra, zeventien jaar oud, die de vrij heid verkoos boven een verblijf in een inrichting. Zij moet zich in Amsterdam of omgeving ophouden. Signalement: 1,70 m lang, kruHend loshangend donker haar, grijs blauwe ogen en vrij zware wenk brauwen. van het Europese vasteland in Leidschendam te bewonderen zijn. iVli autorijden Davydow, die sprak voor ongeveeer 100 studenten van de juridische fa culteit van de universiteit van Washington, zei, dat hij niet zou trachten om de Russische interventie via de wet te verdedigen, omdat hij geen advocaat is en „omdat iedere discussie tussen Russen en Amerika nen over wie zich meer aan het in ternationale recht zou houden, uit moet lopen op de pot die de ketel verwijt dat hij zwart ziet". Nihilistisch Zijn tegenstander in de discussie, professor Guttman, beschuldigde de Rus van het verdedigen van een 'ni hilistische politiek'. „Als wij nihi listisch handelen en dat doen we soms dan is dat omdat wij menen dat de wet niet in ons belang is", was het antwoord van Davydow. Hij meent voorts dat als het Tsje- choslowaaks experiment gelukt was, dit het evenwicht in Europa zou heb ben verstoord. De interventie was volgens hem noodzakelijk om het evenwicht tussen democratische en communistische staten te herstellen. „Ik geef toe dat er een evenwicht werd opgelegd aan Europa, maar de realiteit is dat er twee krachtige machtcentra zijn. Wij hebben de ver antwoordelijkheid om ons sterk te houden. Het is goed voor ons, voor u en voor de mensheid", zei Davydow. Na staatsgreepvan president ln Guyana een ouderwetse garage inrichten waar we auto's kunnen laten restau reren." Jeugdsentiment Wie ronddwaalt in het museum voelt zich als een Lilliputter in een speelgoedwinkel met Old Timers. Ro mantiek van een tijd, toen de auto nog een persoonlijkheid, een meneer was. Enkele van die meneren: de Isotta Fraschini („loopt nog 150 kin, pas ge controleerd";." de Essex-Six 1931, de Ilispano Suiza, de Benz 1894, de Peu geot 1910, de T-Ford en de Rolls Royce van de motorfietsen: de F.N. 1920. Ook dames: een Amerikaanse Highweeler (Holsman)rijtuig en een postkoets van 1860, die zo lijkt te zijn weggereden uit een kerstverhaal van Dickens. En dan een verrassing. Ik ont dek een Dodge van 1948, een per soonlijk stuk jeugdsentiment. De heer Louwman: „Iedereen schiet altijd af op iets dat hij herkend. We hebben bijvoorbeeld een Lohman bromfiets, die destijds enorm moeilijk op gang was te krijgen. Als iemand ermee te maken heeft gehad is het gewel dig als hij dat ding ziet staan! Dat is ons plezier; dat we voor iedereen wat hebben." i GEORGETOWN Het Nationaal I Volkscongres van premier Forbes j Burnham weet zich verzekerd van een grote verkiezingsoverwinning in Guyana, dankzij het feit dat het bij na alle stemmen van in het buiten land wonende Guyanezen heeft ge kregen. De verliezer is dr. Jagan die de Progressieve Volkspartij (PPP) aan voert Jagan heeft op een persconfe rentie gezegd dat hij zal trachten de regering ten val te brengen, maar daarbij uitsluitend wettige middelen zal gebruiken en zich zelfs van sta kingen of betogingen zal onthouden. „We zullen niet samenwerken met deze marionetten-regering, die ons land en volk verraadt", aldus Cheddi Jagan, die er om bekend staat Castro-gezind te zi jn. Volgens onofficiële schattingerf krijgt het Volkscongres 30 zetels in het parlement, de PPP 19 en de der de partij, de Verenigde Macht vier. In het bestaande parlement is de zetel verdeling ln dezelfde volgorde 27, 21 en vijf. NEW YORK Uit gezaghebben- de kring is vernomen dat de Ame rikaanse ambassadeur in Parys, Sargent Shriver, de functie van I permanent gedelegeerde bij de Ver enigde Naties heeft geaccepteerd. Richard Nixon had deze week bij zijn bezoek aan de Verenigde Na- ties al bevestigd dat die post aan een democraat zou worden gegeven ATLANTA De grootscheepse jacht die de Amerikaanse federale recherche heeft ingezet naar de ont voerders van Barbara Jane Mackle, dochter van een miljonair in Flori da, heeft nog geen resultaat opgele verd. Het knappe 20-jarige meisje werd dinsdag ontvoerd uit een motel in Atlanta. Twee mannen drongen de kamer van Barbara en haar moeder binnen onder het voorwendsel dat zij detectives waren, die haar wilden verhoren in verband met een ver keersongeluk waarbij haar vriend was betrokken. Éénmaal binnen bonden zij onder bedreiging van vuurwapens de moe der vast en namen Barbara mee. staat Parana zouden studenten zijn gearresteerd na een geheime bijeen komst Een regeringswoordvoerder zei dat slechts 200 personen waren aange houden, onder wie twee of drie par lementsleden. Waar ex-president Kubischek en oud-gouverneur Lacerda zich bevin den is niet bekend, maar het gerucht gaat dat zij in een ziekenhuis liggen. Lacerda begon drie dagen geleden een hongerstaking; Kubitschek lijdt aan suikerziekte. ROME Otto Skorzeny. de voor malige kolonel bij de SS die in 1943 op spectaculaire wijze Mussolini wist te bevrijden is gisteren uit Italië gc- i zet, nog geen 24 uur nadat hij wc- I gens motorstoring met een particulier vliegtuigje op het vliegveld van Pisa was geland. Hij kwam uit Madrid en werd gistermiddag in Rome op een vlieg tuig naar de Spaanse hoofdstad gezet. European Made f 69.60 Imp. N.V. ALVANA Den Haag tel. 070-63 09 43 WASHINGTON De Ameri kaanse regering heeft gisteren bekendgemaakt dat programma's voor hulp aan Brazilië opnieuw worden bekeken. Welingelichte zegslieden zien deze Amerikaanse stap tegen de achter grond van de recente ontwikkelingen in Brazilië, waar zoals bekend presi dent Arturo da Costa e Silva alle macht tot zich trok en het parlement naar huis zond. Normaal beloopt de Amerikaanse hulp aan Brazilië 250 tot 350 miljoen dollar per jaar. De gelden voor de hulp in het lopende begrotingsjaar zijn al toegewezen door het congres. Volgens in Buenos Aires ontvangen berichten, zou het aantal arrestaties zeker duizend bedragen. In Sao Paolo zouden dinsdag honderden studenten zijn aangehouden naar aanleiding van twee bomexplosies, waarvan één bij een oorlogsmonument. Ook in de

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11