Handelsverdrag EEG - Engeland? Gespannen sfeer bij Zesdaagse Bloembollenvak schreeuwt om een nieuwe aanpak Oppositie gekneveld Luister- en kijkgeld omhoog i Schatkist heeft 1 flinke veer j moeten laten Geen douanecontrole binnen de Benelux ZIEKENHUIS LIET ZWAAR GEWONDEN OP STRAAT LIGGEN Mutaties in Niemeyer- aakt( Cernik leidt ook nieuwe regering Van der Helm beschikbaar JANSSEN-BUGDAHL AAN KOP Jorritsma in vorm CBC. DIENT INSTRUMENT VAN PRODUKTIE EN HANDEL TE ZIJN Produktschap onontbeerlijk Burgerlijke stand Katwijk Vertrokken uit Leiden Kerstconcert De Lofstem nieuwe leidse courant 9 woensdag 18 december 1968 Weekstaat NedBank EERSTE KAMER VRAAGT: AMSTERDAM De schatkist heeft, door de betalingen van het rijk aan de gemeenten, een flinke veer hioeten laten. Haar saldo daalde met niet minder dan ƒ339 min. tot 191 min. Dit kwam de banken zeer ten goe ie, Zij maakten dan ook een handig gebruik van de verbeterde positie door voor ƒ282 min. aan dure voor schotten af te lossen. Hierna resteert nog een bedrag aan voorschotten van ƒ61 min. De banken kregen ook nog 16 min. doordat de goud- en devie zenvoorraad met 16 min. steeg tot 7193 min., waarvan ongewijzigd 6115 min. aan goud. Door de interventie van de Neder- landsche bank inzake dollartransac ties ontvingen de banken gisteren cir ca ƒ90 min. Vandaag echter hebben de banken aan accijnzen circa 120 min. moeten betalen. Geldkringen verwachten dat het sal do van de banken niet toereikend zal zijn om aan de komende opvragin gen vanwege de kerstuitgaven, alsme de de uitkering van kerstgratificaties te voldoen, zij verwachten dan ook voor de komende dagen een verkrap- ping van de geldmarkt. ACTIVA: (in dnlzenden guldens) 16/12 9/12 Goud 6.114.992 6.114.992 Vorderingen ln goud enz. 874.142 867.676 Buitenl. betaalmiddelen 148 149 Guldensvord. op buitenl. 259 182 258.463 Papier in disconto 93 545 117.754 Papier door bank gekocht 1.390.900 1.390.900 Voorsch. en beleningen 60.734 342245 Nederlandse munten 27.695 27.192 PASSIVA: Bankbiljetten 8.324.857 8.329.971 's Rijks schatkist 191.127 530.356 Banken in Nederland 63.523 8.242 Andere Ingezetenen 60.258 59.024 Banken in buitenland 44 499 52.624 Andere niet-ingezetenen 3.973 4.926 Saldi buitenl. geld 6.911 7.192 Totaal goud en deviezen 7.193.324 7.177.087 waarvan convertibel 874.290 867 825 Dekking percentage 80,37 77,64 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Eerste Kamer heeft dinsdag een motie van de socia list mr. Burger aangenomen, waarin de regering wordt gevraagd zo spoe dig mogelijk een einde te maken aan alle douanecontrole binnen de drie Benelux-landen. Minister Witteveen (Financiën) oordeelde deze motie in overeenstemming met het beleid van de regering. Over het afschaffen van de contro le was hij echter niet optimistisch. De heer Burger diende deze motie in bij de debatten over het financieel dekkingsplan voor 1969. De senaat sprak uitvoerig over de voorgestelde verhoging van de tabaksaccijns. Als gevolg hiervan zal een pakje sigaret ten een kwartje duurder worden per 1 januari a.s. Kerftabak -gaat 20 cent prijs omhoog. De staatssecretaris had in de Twee de Kamer gezegd dat in het belang van de tabakshandelaren die aan de grens wonen de controle op het grensverkeer, waarbij goedkopere ta bak uit België wordt ingevoerd, verscherpt zal worden. Meer controle Hiertegen richtte zich de kritiek van de Eerste Kamer. Terwijl men in Benelux juist streeft naar gelijkscha keling van de accijnzen moet nu het grensverkeer verscherpt worden, be toogde de heer De Geer (c.h.). Hij verklaarde mede namens de AR-fractie dat ARP en CHU zij het met enige moeite voor zouden stemmen. Mr. Burger (soc.) ging in zijn kri tiek het verst. Hij vond het een on aanvaardbare zaaic dat de financiële kloof tussen België en Nederland door de nieuwe heffing op tabak ver- Rey: Vóór Pasen oplossing BRUSSEL Jean Rey, de voorzitter van de Europese com missie, denkt dat er nog vóór Pasen een oplossing wordt ge vonden voor de uitbreiding der Europese gemeenschappen. HIJ denkt aan handelsarrangemen ten met de lidmaatschapsaanvragers, (onder andere Fngeland) die in over eenstemming zijn met het GATT, dat wil zeggen dat er de bepaling aan is verbonden dat ze een eerste stap zijn op weg naar toetreding. Rey zei niet waarop zijn optimisme steunde, hij weigerde te zeggen of Frankrijk met zo'n oplossing zal instemmen. Wel liet hij doorscheme ren dat de tegenstellingen tussen de leden van de EEG wellicht wat afne men en dat regeringen bereid zijn wat water in de wijn te doen. Bezorgd Rey toonde zich over de algemene situatie van de gemeenschappen ge matigd optimistisch. Hij maakte zich wel zorgen over de institutionele as pecten. Hij was verbaasd dat in en kele parlementen het principe van de supra-nationaliteit ter discussie was gesteld. Rey zei met klem dat de ge meenschap nooit zover had kunnen komen als ze nu is. als er geen ge meenschappelijk orgaan met specifie ke bevoegdheden had bestaan. Met alle middelen zal de commissie zich verzetten tegen een verzwakking van de bevoegdheden. Rey vond dat ook communisten in het Europese parlement vertegen woordigd moeten zijn. „Partijen die zijn vertegenwoordigd in onze natio nale parlementen, moeten ook een af vaardiging hebben in het Europese parlement". Euratom Wat de moeilijkheden rond Eura tom betreft, moeten we afwachten In Brazilië wat de ministerraad vrijdag en zater dag voor besluiten neemt. Ook weer zonder daarvoor de gronden te noe men, toonde Rey zich bepaald niet pessimistisch over de afloop. .,De commissie vindt het een te genstrijdigheid om juist op het mo ment, dat iedereen het erover eens is dat we aan een nieuwe bladzijde van gemeenschappelijke technologie moe ten beginnen, een researchcentrum als Euratom prijs te geven. VEENENDAAL Het perso neel van het Juliana-ziekenhuis te Veenendaal heeft afgelopen zondag geen vinger uitgestoken naar twee Spaanse gastarbeiders een man en een vrouw die na een verkeersongeluk zwaar gewond voor de inrit van het zie kenhuis lagen. In plaats dat de slachtoffers per brancard binnen werden gebracht, moest voor de enkele tientallen me ters een ambulance uit het centrum van Veenendaal worden geroepen. De man, die een schedelbasisfrac- tuur en hoofdwonden bij het ongeluk opliep, had ten gevolge van de ver traagde hulpverlening veel bloedver lies. Een Veenendaalse rijschoolhouder en later omstanders hadden het zie kenhuis reeds gealarmeerd. Op een verzoek van de rijschoolhouder om een brancard werd niet gereageerd. Volgens een personeelslid is men in het ziekenhuis niet ingesteld op ge wonden vervoer De geneesheer-directeur, dr. N. Ro denburg. die zei van de hele zaak op de hoogte te zijn, was echter niet bereid commentaar te geven. BRUNSWIJK De 29-jarige Jürgen Moll, aanvoerder van de Westduitse Bundesliga-vereniging Eintracht Braunschweig, is maandag nacht bij een verkeersongeluk op de autoweg tussen Hamburg en Hanno ver om het leven gekomen. Bij het ongeval, dat op een glad weggedeelte gebeurde, vond ook zijn vrouw In- arid de dood. DEN HAAG Hijs Hoky heeft dinsdagavond in de Houtrusthal in Den Haag een ijshockeywedstrijd te gen Stockholm met 123 (41, 21, 61) gewonnen. RIO DE JANEIRO Een rege ringswoordvoerder in Rio de Janeiro heeft gisteren gezegd dat ex-presi dent Kubitschek en ex-gouverneur Carlos Lacerda huisarrest is opge legd. Beiden werden onmiddellijk ge arresteerd nadat president Arturo da Costa e Silva vrijdag alle macht tot zich trok en het parlement naar huis zond. Over het lot van ex-president Qua- dros kon de woordvoerder niets zeg gen. Volgens de woordvoerder zijn on geveer 200 oppositieleden gear resteerd, van wie 43 in de staat Gua na bara, waarin Rio ligt. De regering bestudeert volgens hem thans mogelijkheden om de te genstanders van het bewind op wet tige wijze 10 jaar alle politieke rech ten te ontnemen en om de bevoegd- ill heden van het federale parlement, de os>|-| Q O k f Al*?1 AAI staats- en gemeenteraden te beknot- j övIIdCllVlUI IlUUl ten. President Costa e Silva heeft per decreet de oprichting van een com missie aangekondigd, onder voorzit terschap van minister van justitie Luis Antonio Da Gama e Silva, die onderzoeken moet instellen naar on wettig verkregen rijkdommen in openbare functies. Personen die door de commissie, door de autoriteiten of door de burgers van dergelijke acti viteiten beschuldigd worden, krijgen acht dagen de tijd voor verdediging te zorgen. De perscensuur blijft ge handhaafd. De ondercommandant van het eerste militaire district heeft richtlijnen bekendgemaakt waaraan d« kranten zich moeten houden. (Van onze sportredactie) GRONINGEN In het Niemey- er-schaaktornooi voor jeugdspelers dat volgende week maandag van start gaat. heeft-Pool Lewi laten we ten dat hij door ziekte niet aan het tornooi kan deelnemen. Zijn plaats wordt ingenomen door zijn landge noot Jarzy Pokojowczyk. De Noorse deelnemer, die al eerder werd teruggetrokken, zal worden vervangen door de Westduitser Jur- gen Juhncke. IJsland zal vertegen woordigd worden door Anagantys- son, die onlangs een open Deens schaaktornooi won. der wordt vergroot. De Benelux houdt een veel te groot ambtenaren apparaat in stand. Hij noemde in totaal voor de drie partners 3300 ambtenaren. „Een sprookje", antwoordde staats secretaris Grapperhaus. Hij beloofde de zaak te onderzoeken. Het voorstel tot verhoging van de tabaksaccijns werd met 34 tegen 24 stemmen aan genomen. Voor stemden KVP, ARP, CHU en VVD. Tegen waren PvdA, PSP, CPN en de Boerenpartij. De overige voorstellen van het dekkingsplan optrekking van de belastingvrije voet; een uniform ta rief bij de ongevalsuitkeringen en de verlenging van de aftrekregeling voor buitengewone lasten met twee jaar werden z.h.s. aangenomen. PRAAG VERWACHT: PRAAG De nieuwe fede rale Tsjechoslowaakse rege ring, die president Ludvig Svo- boda eind december zal benoe men, wordt waarschijnlijk weer door premier Oldrich Cernik geleid. In het kabinet zullen geen vertegenwoordigers van de twee andere niet-communs- tische partijen (socialisten en katholieken) worden opgeno men. Vice-premier Colotka deelde mee, dat de nieuwe regering grondwette lijk zal worden benoemd. Hij wilde niet zeggen of parlementsvoorzitter Josef Smrkovsky ook het nieuwe fe derale parlement zal leiden. Niemand heeft een erfpacht op een bepaalde positie. Smrkovsky zelf heeft zich op een bijeenkomst van het centraal comité uitgesproken voor politieke vrijheid van handelen voor de bevolking. Deel name van het volk aan het politieke leven noemde hij de hoeksteen voor de oplossing van bestaande proble men. De Nationale vergadering is van daag bijeengekomen om het vorige week in Kiev gevoerde overleg met de Russen goed te keuren. Ook zal het parlement zich uitspreken over de nieuwe kieswet. De vakbond voor kunstenaars, ar beiders van enkele grote fabrieken in Praag en Bratislava en oud-minister van buitenlandse zaken Jiri Hajek hebben gisteren opnieuw hun steun aan Smrkovsky betuigd. De arbeiders zullen in staking gaan als Smrkovsky wordt afgezet. Senaat akkoord DEN HAAG Met Ingang van'l januari a.s. gaat het kijk- en luister geld omhoog. De Eerste Kamer heeft namelijk gisteravond zonder hoofde lijke stemming, een wetsontwerp aanvaard volgens hetwelk een om roepbijdrage van 75 gulden per jaar zal worden geheven voor meerdere radio- en televisietoestellen, en van 24 gulden per jaar inidien men uitsluitend radio's, doch geen t.v.-ap- paraten bezit. De fracties van de PSP en de CPN kregen aantekening geacht te worden tegen het ontwerp te hebben gestemd. In antwoord op opmerkin gen van Kamerleden verklaarde de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompe, dat uitbreiding van de zendtijd van het derde net een zeer hoge prioriteit heeft, maar d'at eerst een begin zal worden gemaakt met het uitbreiden van stereo-ontvangst over het gehele land. „Ik heb mij er van verzekerd," zei minister Klompe nog, „dat de om roepverenigingen bij de opleiding van t.v.-personeel aandacht schenken aan de verantwoordelijkheid die het verschijnen op het t.v.-scherm met zich mee brengt. Men laat niets on beproefd om dit belangrijke aspect tot zijn recht te 'aten komen." Mevrouw Schouwenaar-Fransen (lib.) had aandacht gevraagd voor de verantwoordelijke taak die personen die op het t.v.-scherm verschijnen hebben. DEN HAAG Na een. aanvanke lijke weigering heeft de Leidse tafel tennisvereniging Scylla alsnog de topspeler Bert van der Helm beschik baar gesteld voor de Europa-cup wedstrijd LuxemburgNederland van zaterdag a.s. Scylla was eerder van mening Van der Helm niet te kunnen missen in verband met het op dezelfde dag in Den Haag plaatsvindende Wibatstor- nooi, waar om geldprijzen wordt gespeeld. SAN SALVADOR <- De Neder landse Antillen hebben ook de twee de wedstrijd tegen San Salvador in groep 13c van de voorronden van het tornooi om het wereldkampioenschap voetbal verloren. In de hoofdstad van Salvador ging het Antilliaanse elftal met 20 ten onder. George Cohen, de Engelse interna tional, die deel uitmaakte van het team dat in 1966 wereldkampioen werd, hoopt binnenkort zijn come back te vieren. Cohen hpeft bijna een jaar niet kunnen spelen wegens een knieblessure. AMSTERDAM „Volgend jaar zal ik dezelfde formule van nu handha ven maar wel enkele wijzigingen aanbrengen", aldus Zesdaagse-orga- nisator Kurt Vyth. Hij vertelde van plan te zijn in de middaguren de RAI dan voor een ieder gratis open te stellen om meer publiek te trekken bij de amateur-zesdaagse, die het aanzien ten volle waard is, maar slechts ccn handjevol liefhebbers trekt. Op de avonden zullen de toe gangsprijzen ongeveer 20 procent worden verlaagd. Bovendien wil de heer Vyth het programma van de profs zodanig veranderen dat zij meer rustpunten krijgen. Tenslotte zal hij ernaar streven zijn Zesdaagse eind november begin december op de internationale kalender te krijgen. Hij wil in ieder geval voor Sinter klaasavond klaar zijn. Vooral de voorgenomen wijziging in het programma is het rechtstreeks gevolg van protesten van de renners, die weliswaar onder de nieuwe for mule per dag slechts tien uur in de baan zijn, maar dan ook zich door zulk een rijstebrijberg van pre miespurts, klassementen en andere onderdelen moeten heenwerken, dat er nauwelijks tijd is om te eten. Gespannen sfeer Door een en ander is er dan ook een gespannen sfeer in het RAI-ge- bouw ontstaan, die steeds weer uit barstingen tot gevolg heeft. Zo stormde Peter Post ondanks zijn pijnlijke knie dinsdagnacht de loop brug over naar het rennersrestaurant omdat men zijn „loopjongen" had be ledigd. Het scheelde weinig of Post, die toch al niet zo'n beste dag achter de rug had (hij was 's middags voor onderzoek van zijn knie naar dokter Tetzner geweest en een paar uur la ter had Jan Janssen hem de vetste premie een sportauto van ruim 15.000 in de sprint afgesnoept), was op de vuist gegaan. Een complete oorlog is ontstaan in de box van het koppel Olden- burg-Kemper. Niet alleen kijken deze twee elkaar niet meer aan, ook soig- neur Van Cauter heeft zich tegen Ol denburg gekeerd en weigert conse quent de Berlijner te soigneren. In tussen staan deze twee toch samen met Janssen-Bugdahl en Altig-Renz aan de leiding met een ronde voorsprong op Post-Duijndam en Lykke-Eugen. De stand woensdagmorgen om vijl uur bij het ingaan van de neutralisatie was: 1. Janssen-Bugdahl (Ned/Dld) 273 pnt.; 2. Al tig-Renz (Did) 186 pnt.; 3. Kemper-Olden- burg (Did) 88 pnt.; op 1 ronde: 4. Post-Duijndam (Ned) 477 pnt.; 5. Lyk ke-Eugen (Den) 132 pnt.; op 13 ronden: 6. Koel-De Wit (Ned 255 pnt.; op 14 ronden: 7. DeLoof-SevereiJns (Belg) 194 pnt.; op 32 ronden: 8. Beghetto-Louls Pfenninger (Ita/Zwot) 164 pnt.; op 74 ronden: 9. Baensch-Lawrie (Austr) 119 pnt De stand in de Toekomst-zesdaagse bij de netrallsatie dinsdagmiddag vijf uur: 1. Jansen-Loevesijn (Nod) 144 pnt.: op 1 ron de: 2. Stam-Nleuwkamp (Ned) 76: op drie ronden: 3. Edy en Jürgen Schneider (Zwits) 57: op 15 ronden: 4. Rent meester-Tabak (Ned.) 53: op 18 ronden: 5. Rasing/Niemeljer (Dld/Ned) 32: pp 37 ron den: 6. Pennings/Aldershof (Ned) 115: op 58 ronden: 7. Leunls-Bosschleter (Ned) 87. Twee overwinningen VENLO Het Zuidslavische Rode Ster heeft dinsdagavond in de spor thal van Venlo twee volleybal wedstrijden gewonnen. Eerst versloe gen de Zuidslaviërs Valuas met 20 (15—13, 15—6), daarna zegevierden zij in drie sets (1715, 155, 156) over Slavia Praag. Eerder hadden de Tsje chen met 3—15, 15—6, 16—14 van Va luas verloren. SAO PALO Ingewandstoornissen veroorzaak dfcoor de grote hitte van de de laaste tijd. hebben in de Braziliaanse stad Sao Paulo zeker 113 slachtoffers, meest kinderen, geëist. HEERENVEEN Jorrit Jorritsma heeft dinsdag tijdens selectie wedstrijden in Heerenveen zowel de 500 als de 3.000 meter gewonnen. Zijn tijden van 41.8 seconden en 4 minu ten 40,6 seconden betekenden tevens nieuwe baanrecords. Bij de dames won Elly van de Brom de 500 meter en reed daarna de 1.000 meter in dezelfde tijd als wereldkampioene Stien Kaiser, zodat zijn in het klasse- ment de eerste plaats bezette. J De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Jorrit Jorritsma (Rotter- dam) 41.8: 2. Ard Schenk (Anna Pauiowna) I 42.1: 3. Kees Verkerk (Puttershoek) 43.4; 4. Epple Bleeker (Wolvega) 43.6; 5. Jan Bazen I (Zevenhulzen) 43.7. 3.000 meter: 1. Jorrit Jorritsma 4.40.6; 2 Jan Bols (Hoogeveen) 4.41.4; 3. Kees Verkerk 4.41.9: 4. Wim Beu kers (Bergen) 4.42 2: 5. Ard Schenk 4.43.7. Klassement: 1. Jorritsma 88.567 pnt.. 2. Schenk 89.383. 3. Verkerk 90.383. 4. Bols 91.100, 5. Meijer 91.483. R Eriks 91.833 7. Hoekstra 92.433, 8. Te Winkel 92.483. 9. Kui per 92.500. 10. Van Helden 91.617 Dames: 500 meter: 1. Elly v. d. Brom (Amsterdam) 48 0: 2. Trijntje Dijkstra (Buitenpost) 48.5; 3. WH Burgmeyer I (Nieuwveen) 48.5: 4 Bep Ceyssen (Amster dam) 48.6; 5. Stien Kaiser (Delft) 48.8. 1.000 meter: 1. Stien Kalser 1.39.2: 2. Elly v. d. I Brom 1.39.2: 3 Marle Wlilems 1.40.5; 4. I Rleneke Demming (Ter Wotde) 1.41.0; 5. Ans Schut 1.42.1. Klassement: 1. v d. Brom 97.600, t. Kaiser 98.400, S. Wlilems 99.150, V Bep I Cavuan 09.750. 6. Diikstr* 100.000. HAARLEM In de vergadering van de Koninklijke Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur heeft de voorzitter, drs. H. B. P. A. Letschert, zyn openingsrede, welke hjj als titel gegeven had „Besteks- nieuwbouw", als volgt samengevat: „De situatie in het bloembollenvak schreeuwt om een nieuwe, efficiënte aanpak, de bestaande organisatie structuur is niet toereikend om aan de uitdaging te beantwoorden". bedrag van 60.000 gulden, dat anders jaarlijks wordt toegevoegd aan de reserve nieuwbouw, werd nu bestemd voor verenigingsuitgaven. Hierdoor is het aanvankelijke nade lige saldo van 45.840 gulden omgezet in een voordelig saldo van 14.160 gulden, daardoor behoeft men niet tot contributieverhoging over te gaan. Drs. Letschert herinnerde eraan dat hij vroeger reeds een pleidooi heeft gehouden voor een doorlich ting van het vak op organisatorisch en economisch terrein, welke door lichting mogelijk zou kunnen leiden tot een zakelijker structuur en tot een slagvaardiger beleid. De voorzit ter zei moeilijk te kunnen beweren, dat hij bij het verwerkelijken hier van stormachtige steun heeft gevon den. Het gaat er nu fundamenteel om de situatie in het vak met be kwame spoed te restaureren en het gaat om de instrumenten welke al jaar en dag gebruikt worden, maar die niet meer scherp genoeg zijn om de operatie te verrichten of wegens de aard van de kwaal niet meer geschikt zijn. Produktie en handel hebben een zodanige economische verwevenheid, dat vormen van werkelijke samen werking gevonden moeten worden die met deze toestand overeenstem men. Het CBC (Centraal Bloembollenco mité) dient op een zodanige wijze omgevormd te worden, dat het een gemeenschappelijk beleidsinstru ment van produktie en handel wordt, aan zo'n CBC dient een staf te worden verbonden, welke met de nieuwe doelstellingen overeenstemt. De afzonderlijke organisatie (de bond van Bloembollenhandelaren en „bloembollencultuur") blijven onver kort hun betekenis behouden. Voor zover nodig dienen zij hun apparaat zelfs te versterken om hun inbreng in het gezamenlijke beleidsorgaan in het belang van het hele vak zo goed mogelijk te doen zijn. Met de overi ge organisatie in het bloembollenvak dient een open overleg te worden gevoerd, opdat op vaktechnisch ter rein tot eenheid van handelen wordt gekomen. Al het genoemde gaat uit van de eigen verantwoordelijkheid voor het behartigen van eigen belan gen. Het PVS (produktschap voor Siergewassen) wordt als onontbeer lijk lichaam beschouwd voor het plaatsen van het vakbelang in een breder sociaal en tuinbouw-econo- misch kader. De gedachte „structuur" houdt ook voor „bloembollencultuur" een inter ne reorganisatie in. waarbij de bete kenis van de groepen wezenlijk word't geacht. Deze reorganisatie moet ertoe leiden, dat de vereni ging voor bloembollencultuur als zo danig. als representante van de pro- duktiesector wordt beschouwd. (Binnen de Koninklijke Neder landse Vereniging voor Bloembollen cultuur bestaan aparte verenigingen voor de verschillende produkten, zo als de tulp en de hyacint). Met 1601 tegen 103 stemmen werd een voorstel van de afdeling Benne- broek Vogelenzang aangenomen om het initiatief te nemen tot het omzetten van het Centraal Bloem bollencomité (waarin verschillende organisaties nu al samenwerken) in een werkelijk beleidsorgaan ten be hoeve van kwekerij en handel zodat het mogelijk zal zijn te bouwen aan een betere toekomst voor het vak. Indien de samenstelling van het Centraal Bloembollencomité wordt aangepast aan de tegenwoordige verhoudingen, is dit het beste insti tuut om die samenwerking vrucht baar te maken. De vergadering keurde de begro ting voor het jaar 1969 goed, een KATWIJK Geboren: Jacoba Elisabeth dv L Hoek en E Aandewlel. Lange- veldstraat 144; Pleter Floris zv K Paap en T den Haas. Schokkingstraat 10; Cornells zv C van der Plas en N de Jong. Boek- horststraat 72: Ewoud zv J Mei]vogel en F Hoor, Hoorneslaan 570; Nicollne Corne lia dv P W de Best en G Messemaker. Boekhorststraat 96: Willy dv J van Duijn en H Zwanenburg, van der Vegtstraat 38: Trijntje Cornelia dv C D Kraijenoord en J van Egmond, Karei Doormalaan 28C; Adrlana Agnes dv H Mellegers en A A Goedegebuur, Treubstr 30; Marco Ferdi nand zv B C Groenheijde en I Voss, Burggravenlaan 24: Robert Jan zv J N Oudshoorn en J Klos, Commandeurslaan 71: Wlllempje Klazina Cornelia dv T B van Egmond en B Ketting, Jan Tooropstr 92; Nancy Caroline dv R E Smits en M Jongkind, Treubstraat 45; Miranda Marina Antoinette dv C M Brouwer en P A Van Bergen, J Th de Visserstraat 73; Maria Catherina dv W A W Hufner en A Vooljs, Treubstraat 24: Ingrid dv C Dek kers en H B Scheurwater, Reygersberg- laan 4. Ondertrouwd: Z Mastenbroek, Prins Bernhardlaan 84 en J de Jong. Baron van Wassenaerlaan 53. Huwelijksvoltrekking: 27 december: F Kuljt, Duinroosstraat 4 en P van der Marei, Romeinenstraat 19. Hu welijksvoltrekking: 30 december; D Schoute. Wassenaarseweg 75 en I Sulilatu te 's-Gravenhage. Huwelijksvoltrekking: 27 december; J Star, Rijnsburg en D van den Oever, Prinses Irenelaan 16. Huwe lijksvoltrekking: 24 december; P de Leeuw, Rijnsburg en N Rozema. Baron van Wassenaerlaan 54. Huwelijksvoltrek king: 27 december; J P Kikkert, Lelden en M F Mugge. Kon. Emmastraat 36. Huwelijksvoltrekking: 30 december; P Dijkdrent, Jan van Galenstraat 9 en F van der PLAS. Paul Krugerstraat 39. Hu welijksvoltrekking: 23 december; F M Pannebakker Boskoop en N Haasnoot, J Israelsweg 24. Huwelijksvoltrekking: 23 december; A J van Beien Seinpoststraat 12 en J M van Dijk Bestevaerweg 44. Huwelijksvoltrekking: 24 december. Gehuwd: Sip, S, Waaigat 9A en Teljeur, Ch, Waalgat 9A. Toek. adres: Katwijk, Waalgat 9A; Heemskerk, Th, Hoogstr IA en Van Duijn, Randweg 8. Toek.adres: Katwijk, Colljnstraat 69; Van der Gugten, Noordwljkerweg 46 en Barendsma, J. Hoornesplein 77. Toek. adres: Katwijk. Rijnmond 77. Paauw. D. Kon. Julianalaan 108 en Kuljt, P, Baron van Wassenaerlaan 50. Toek.adres: Katwijk, Colljnstraat 50: Van Duijn. H, De Waal Malefljtstr 125 en de Best, C. Prinses Beatrixlaan 69. Toek. adres: Katwijk, Secr. Varkevisserslraat 72; Vliet Vlieland, A. Noordwijk en Fen- nes, W Th M, Wassenaarseweg 31. Toek. adres: Noordwijk, Quarles van Ut- fordstraat 112; Noort, H. Rijnsburg en Barnhoorn, J, Moientulnweg 20. Toek. adres: Rijnsburg, Oegstgeesterweg 104: Hoek, A. Baljuwstraat 37 en Haasnoot. A. Jan van Galenstr 25. Toek.adres: Katwijk. Helmbergweg 109; Schaap. M. Karei Doormanlaan 25 en Van der Kooi, N A. Rijnsburg. Toek adres: Katwijk. Rijn mond 25: Van Duijn. C. v.d. Vegtstraat 47 en van Duijn. M. Tortellaan 12. Toek adres: Katwijk. Rijnmond 157: Rossel. A Ch, Nachtegaallaan 37 en Steenstra. W w salonwagen Meerburgkade tussen nrs 38 cn 40: Toek.adres: Katwijk, salonwagen Meerburgkade tussen nrs 38 en 40. Dlerckx, Th J A, Wassenaarseweg 75 en De Vrij, J, Rotterdam. Toek. adres: A- dressen alsvoren. Verkamman, C A. Was senaarseweg 75 en Van der Wagt, wonen de te Middelburg. Toek.adres: Katwijk. Boulevard 46. Overleden: Zwetsloot, M. 87 Jr. wv J van Seggeien, Overrljn 7; Ouwerkerk, E, 88 Jr, Overrljn 7; Den Hollander, M, 69 Jr, TIJmstraat 21; Van der Marei, J, 91 jr. wv J van Rijn, Duindoornlaan 34; SJouke. M, 87 Jr, Nachtegaallaan 5. Begraven in Katwijk wordt duurder KATWIJK Wegens de onrust barend stijgende kosten van de begraafplaatsen achten B. en W. een herziening van de begrafenis- rechten noodzakelijk. De voorgestelde verhoging levert een meeropbrengst op van 7.000 per jaar. Daarnaast overwegen B. en W. door samenwerking met de kerk voogdij van de Hervormde Ge meente van Katwijk aan Zee, die de begraafplaats Duinrust exploi teert, tot een besparing op de kos ten te komen. LEIDEN Vertrokken personen ln de week van 2 t/m 9 december: A H G Pluis, Vijf Meiplein 134. Hilversum, Pleter de Hooghln 26; H Verstraaten, Obrechtstraat 47, Ede (Gld.), Boetse- laarsburg 28: O E de Vos-Verbiest, Jac Urlusplantsoen 356, Soest, Smltsweg 539; J M van den Bergh, Jac Parkstraat 6, A- mersfoort, Bergstraat 33; C L R Versluljs, Plantsoen 15, Ede (Gld.), Evertsenstraat 71; D J van Valkenburg, Konlnginnelaan 57, Rotterdam, Ruwaardstrant 42c; P de Ridder, Fred van Eedenlaan 61, LIsse, Johan Vermeerstraat 8; N van Ginkel, Rijn- en Schiekade 125, Nleuwerkerk a/d IJssel (Z.-H.), Kamerling Onnesstraat 5; W Gemert, Zaanstraat 86, Kenya; C J M van Steljn, Hoge Morsweg 146, 's-Graven hage, Hendrik van Deventerstraat 2a; G S Gouw, Rossinistraat 4, Indonesië; R M Kohabls. Diamantplein 49, Voorschoten, Pr. Ireneln 10; M Jansen, Zoetcrwou- desingel 102, 's-Gravenhage, v Limb. Sti- rumstraat 125; J A Taselaar, van Slinge- landtlaan 11, Epe, Jagtlustweg 16; W C de Zeeuw. Rljnsburgerweg 10. Amsterdam, Nlc Maesstraat 4911; J G van Egmond, v d Duynstraat 38. Katwijk, Overrljn 7; T Ungar-Huljsman, Jac van Campenlaan 5, Zaandam, Hoogendljk 35a; M M Faase. F ruinlaan 10. Oegstgeest. Hazenboslaan 38; H E Berg. Leeuwerikstraat 45, 's-Gra venhage, Fred Hendriklaan 105: R Be rends, Herengracht 43. Utrecht, Ina Bou- dler Bakkerlaan 165 (1551); M J T Stol wijk. Hooigracht 15, Hazerswoude, Burg Warnaarkade 41; M I Holtkamp, Kijf- gracht 23, Wassenaar, Lange Kerkdam 85b; A Langhout, Morsweg 101. Oegst geest. Leidsestraatweg 2; H A Niersman, Rijndijk 44, Hazerswoude, Dorpsstraat 233; M A van Paassen, Rijndijk 44, Ha zerswoude, Dorpsstraat 233; G Zandber gen- Zandbergen, Bocrhaavelaan 2, Rijnsburg, Oude Vlletweg 9; D H Rosam Abblng, Rljnsburgerweg 31b, Amsterdam. Ie Helmersstr 27 IV; W C Woudenberg. Noordelnde 2a, Den Helder, Dlezestraat 19; J W de Jong, Noordelnde 2a, Den Helder, Graaf Willem II str 320; A W H C Brouwer-Knaap, Schelpenkade 41, Brazi lië; A Franssen-Verduin, Os en Paarden- lnan 10, Maastricht, P Gielenstraat 40; D Gelderblom-de Lange, Rijndijk 82, Oegst geest, Clematislaan 9; W Llebe, Lijsterstraat 4, Langedijk. Elzenlaan 18; L Dijkstra, Noordelnde 2a, Den Helder. Het Nieuwe Diep 5; A Verhoef, Noordeinde 2a. 's-Gravenhage. Roemer Vlsscherstraat 91O W J de Greve. Rapenburg 12, Hil versum. ten Katelaan 16: A J Vree- burg-van Wieringen, Burggravenlaan 184. Oegstgeest. Piet Helnlaan 43; D Latreche. Sumatrastraat 110, Frankrijk: Y J Heller. Witte Singel 9, Haarlem. Leldsevaart 134; H van Beek. Wagnerpiein 126, Amster dam. Kinkerstraat 35III; W M ten Ka- te-ten Kate, Wagnerpiein 126, Amsterdam. Kinkerstraat 35 III; P G Pulle, Bllder- dljkstraat 5, Amsterdam. Gerard Brandtstr. 10. Samenwerking tassen kweker en exporteur LISSE In De Nachtegaal hield de vereniging Theorie en Praktijk gisteravond een drukbezochte ver gadering. Uit het jaarverslag kon men opmaken, dat het er goed voor staat met de activiteiten. Er wer den zes vergaderingen gehouden en één studiedag. Ook de financiën leverden geen moeilijkheden op. By de bestuursverkiezing werden de heren BischoffTulleken en Veldhuyzen van Zanten herkozen. De heer D. Algera, directeur ABN in Noordwijk hield vervolgens een inleiding over de praktische moge lijkheden van samenwerking tus sen kwekerij en export in de naaste toekomst. Er moet samenwerking op dit gebied komen. De tegenstelling kwekerexporteur wees hy van de hand. LISSE In Rehoboth gaf de Hervormde Vrouwendienst (HVD) voor bejaarden een kerstmiddag met een broodmaaltijd. Wegens ziekte van de presidente had ds H. G. Oostinga de leiding. Er werd veel gezongen en voorgelezen. De bejaarden lieten zich de broodmaai tijd goed smaken. RIJNSBURG Vrijdagavond om acht uur spreekt ds J. Stelwagen uit Delft in de zaal achter de christelijke gereformeerde kerk voor de hervormde evangelisatie. De voorzitter kwam tot de con clusie dat de situatie in het vak slecht is. „Laat haar echter dit voor deel mogen hebben: het besef dat het zo niet langer meer kan en de wil om op korte termijn tot funda mentele veranderingen te komen", aldus drs. Letschert. WOUBRUGGE In de Hervorm de kerk had gisteren een uitvoering plaats door de Christelijke Zangver eniging De Lofstem. Dit koor heeft jaren gezongen onder leiding van Hans Boelee; Peter Bontje, die hem opgevolgd is, leidde zijn eerste con cert met De Lofstem. Er was veel belangstelling, die natuurlijk ook de kinderkoren gold. Voorts was er de medewerking van de soliste Alei- da Verdoes, sopraan, de organist Jan Raas en een koperkwartet. Het programma bevatte in hoofd zaak werken, die ik enkele dagen te voren reeds hoorde door een ander koor van Bontje. Nieuw waren het werkje van Michael Haydn, Lauft ihr Hirten, en het bekende koraal Wohl mir dass ich Jesum habe van Joh. Seb. Bach. Het grote koor stond in een onge bruikelijke vorm opgesteld: tenoren en bassen vóór sopranen en alten, wat akoestisch gunstig werkte. De koorklank is goed afgewogen, zij het, dat de tenoren door een wat kelige stemplaatsing een enkele maal los van het geheel bleven. Bassen, op de eerste rij dus, deden het goed. Sopra nen en alten hadden een milde klank. Genoemde werken èn de Kerstcanta te van Koos Bons kwamen niet al leen uit de noten, maar hadden te vens overtuiging in de voordracht De solozang van Aleida Verdoes ver raadde goede cultuur. Van de jeugdkoren trof mij het meest het kinder- en meisjeskoor, dat ondanks het feit van een minder wordende akoestiek, wanneer deze overigens interessante kerk gevuld is, een warme koorklank ontwikkelde. Deze zang was moeiteloos en zuiver. De kleuters lieten zich horen in een paar kerstliedjes en hadden wat moeite met het op toon blijven. Zij bleven echter ondanks het verloren contact met de piano dapper door zingen. Ten slotte was er samenzang, die het doel van dit geslaagde kerstcon cert nog extra accentueerde. Henri Welbooren LEIMUIDEN Het zangkoor „Gloria Deo" Laimuiden staat sinds april 1968 onder leiding van de heer Schrama uit Voorschoten en zal deze dagen enige malen meder werking verlenen aan kerstprogram ma's. Alleereest zaterdag 21 decem ber om 2 uur 's-middags een kerst concert van een half uur bij zieken van Leimuiden en Alkemade. Deze zieken krijgen een kerstviering aan geboden door het bestuur van de Zonnebloemactie uit het dekenaat Alkemade. Op zondag 22 december om half vier een nog iets uitgebrei der Kerstconcert met medewerking van leden van het Haagse conserva torium. Het bestuur van deze zang vereniging zou graag meer leden hebben. Vooral is er gebrek aan te noren. Er zijn 30 leden. Burgerlijke stand van Sassenheim SASSENHEIM Geboren: Moni que Cornelia Maria d v J C J H Landwer en E M van der Ploeg, Kerklaan 39. Margaretha Beatrice Louise Maria d v A H C van Elburg en H G M Manshande, Friezenhorst 31a. Adriana Petronella d v M J J van den Nouland en C J Onderwa ter, Weltevreden 8. Cornelia Sophia Margaretha dv J A A Remmerswaal en S C M Heemsker':, Hellegatspol der 1. Angela Cornelia d v M van H. uwelingen en E A Turnhout, Kerklaan 26. Ondertrouwd: Cornelis Hendericus Gerardus Maria Warmerdam 26 j te Voorhout en Wilhelmina Alida Ja coba Maria Noordermeer 23 j, Mei doornlaan 9. Johannes Hubertus Leo- nardus Wesseling 2" j Molenstraat 33 Anja van Wattum 21 j te Rotter dam. Hendricus Pancratius Noorder meer 23 j Vrouwenpolderstraat 6 en Cornelia Maria Adriana Koeman te Noordwijk. Theodorus Jozef Maria Elstgeest 34 j en Jacoba Johanna Groenewoud te Noordwijk. Gehuwd: W G Houtman te 's-Gra- venihage en A M M van der Lans. J x G M Loos te Alkemade Roelof- arendsveen en E E M C de Vos. G J Kortekaas te Bodegraven en A E M Meijer. Toek. adres Nieuwerbrug a d Ryn gem Bodegraven Hoge Rijndijk 41. H W te Boekhorst te Leiden en O A M van der Meer. M G Streng te Oegstgeest en C M Meeuwissen. A J van Duin te Noordwijk en G Bloemendaal. Toek. adres Noordwijk Clusiusweg 50. P H A van Velzen te Lisse en M Th Beijk. P J M Willem- se te Noordwykeri.out en L Th M Postma. Toek. adres Noordwijker- hout Prof Aalberselaan 16. J Geijs- man te Leiden en S M Geenjaar. Toek. adres Leiden Magdalena Moonsstraat 88. J C Oosterveer en MALM van Schoten. Toek. adres Merellaan 3. J P J de Koning te Lis- se en B C W van der Burg A G M M Roozen en H J Rooijakkers, te Uden. GH.5 S.nit en C Varkevisser te Valkenburg. Toek. adres Gladio- lenstraat lib. VJLAH Kruijswijk en P E Tysterman te Nieuwkoop. Toek. adres Postwijkkade 8. Overleden: C van der Ploeg, wed v Borst 83 jaar. W A van Berke- steijn 83 jaar. J Benschop 61 jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9