Binnenstad geen openluchtmuseum Ter Aar wil nu 'Leids' aardgas Politie-optreden in onderzoek Mevrouw Den Haan: Toch experiment met plastic vuilniszakken? Vooruitzichten plan Buitenkist (198 woningen) zijn gunstiger Binnenstad Fietsklemmen Subsidies Plan Noodraad Kritischer begeleiding bestemmingsplannen Vogelexpositie in Voorschoten NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 18 DECEMBER i Haarl.straat in hele lichtweek 1969 gesloten? LEIDEN Wethouder mevrouw Den Haan merkte gisteravond in de gemeenteraad op, dat bij eventuele demping van de Oude Rijn ook al lerlei verkeersaspecten om de hoek komen kijken (als het geen demping in het belang van het gemotoriseer de verkeer mag zijn): bevoorrading winkels, vervangende route voor het voetgangersgebied Haarlemmerstraat en ander gebied: Monumentenzorg en het hoogheemraadschap. Ten aanzien van een veilige begelei ding van kinderen naar school was mevrouw Den Haan evenmin opti mistisch. „Keer op keer hebben wij geprobeerd regelingen tot stand te brengen, waarbij de ouders zelf, in samenwerking met de politie, de helpende hand zouden bieden, het is steeds mislukt. Toch gaat het college opnieuw proberen of er mogelijkhe den zijn". Overigens wordt er al veel ter beveiliging van kinderen gedaan. Bij de W'ilhelminabrug zal een ver keerslichteninstallatie moeten ko men. Maar andere punten hebben voorrani: Jan van Houtkade, Rijnsburgerweg Wassenaarseweg. Aan een urgentieplan voor de asfal tering van busroutes zal volgend jaar worden gewerkt De uitvoering zal jaren duren. Sprekend over de binnenstad meen de mevrouw Den Haan, dat deze ontmoetingsplaats voor ieder zal moeten blijven. De binnenstad moet geen openluchtmuseum worden. De heer Amptmeijer verwaarloost de bereikbaarheid van deze ge bruiksruimte. Een volledig ver keersvrije stad en een volledig ver- keerstoegankelijke stad zijn beide onmogelijk. De gulden middenweg zal moeten worden bewandeld. Er zijn verantwoorde oplossingen moge lijk. Voetgangersgebieden moeten geen wandelparadijzen worden in een afgesloten stadscentrum. De uit voering van een wegenplan biedt hier mogelijkheden. De behoefte aan parkeergarages aan de rand van het winkelcentrum onderschreef de wet houder. Mevrouw Den Haan deelde mee. dat men is begonnen met het plaatsen van 100 fietsklemmen op het Stati onsplein. Gemeentewerken heeft een plan klaar voor 550 fietsklemmen in het gebied rond Haarlemmerstraat en Breestraat. Faciliteiten voor bus sen hebben de volledige aandacht van B. en W. voor bussen hebben de volledige aandacht van B. en W. Het openbare vervoer zal niet gratis moeten zijn maar wel goedkoop. Het belangrijkste is de service, daarna komen pas de kosten. Het gemeentebestuur houdt de vin ger aan de pols wat betreft de ont wikkelingen rond het voetgangersge bied Haarlemmerstraat. De bereik baarheid is een belangrijk facet. Het contact met de winkeliers wordt voortgezet. De economische gevolgen zijn nog niet bekend. In Utrecht is uitbreiding van het voetgangersge bied met andere dagen totaal mislukt. Voorbereidende voorzienin gen zijn bijv. omleidingsroutes en parkeerruimte. De plaatsing van parkeermeters gaat door, zodra de financiën het toela ten. Over de Haarlemmerstraat nog: er zal worden nagegaan of deze ge durende de gehele lichtweek van Begroting in Oegstgeest OEGSTGEEST De raad keurde gisteravond de gemeentebegroting 1969 goed. Echter niet zonder, na de uitvoerige bespreking van de al gemene beschouwingen en het antwoord van B. en W„ op allerlei (detail)kwesties nader te zijn ingegaan. Hieruit werd onder meer duide- lijk dat het door het college (met tegenzin) opgestelde urgentielystje van kapitaalswcrken zeer betrekkelijke waarde heeft. Centrale financiering, onverwachte oomstandigheden of plotselinge ver gunningen kunnen bijvoorbeeld het laatste punt (insructieblad) eerder realiseerbaar maken dan bijvoor- de eerste twee (korfbalvelden en re constructie Abtspoelweg). Door de heer Kamsteeg (P.C.) ge noemde positieve ervaringen en ge gevens uit Veendam, waar men al 8 maanden met plastic vuilniszakken werkt inplaats van met de traditio nele vuilnisemmers, deden B. en W. enthousiaster reageren op een ex periment hiermee in Oegstgeest. De heer Brouwer (P.C.) ontlokte lange debatten met zijn opmerkingen over dubbele betaling van riool belasting door gebruikers-eigenaars (aan gemeente èn aan hoogheem raadschap Rijnland), waartegen for meel geen verweer meer bestaat, en over de vorming van een fonds voor onderhoud van wegen (de gelden voor dit doel komen er toch wel, al dus B. en W. Fluor Eenzelfde resultaat bereikte de heer De Graaf (soc.) met zijn poging de meningen van de fracties infor meel te peilen over fluoridering van het drinkwater. Gezien de vele des kundige pro- en contra-adviezen wilden deze daarover in het huidige stadium (er is een landelijk onder zoek gaande) geen uitspraak doen; de PvdA zelf blijft vóór fluoridering. Suggesties uit dezelfde fractie waren nog het realiseren van een kunstijsbaan via het gewest Leiden, het gebruiken van kasteel Oud-Poel geest als representatief centrum van de gemeente (trouw- en vergader zaal e.d.) zonder het vormingswerk te belemmeren, het plaatsen van bloembakken in de Indische buurt en bij het monument in het bos van Wijckerslooth. Samenwerking van OEGSTGEEST De Wilbert Drummers krijgen een jaarlijkse subsidie van f 1175, de Stichting Leidse Muziekschool 50 procent van de brutokostcn van de leerlingen tot 18 jaar (f 45.000). Als vertegenwoor diger van Oegstgeest in het algemeen bestuur van dezestichting is ir. J. D. Dorgelo aangewezen. De Nier Stichting Nederland en de Nederlandse Hartstichting ontvan gen beide een donatie van f 100 over 1969. Als volgend jaar meer gege vens door de stichtingsbesturen zijn verstrekt, is de raad bereid een gro ter subsidie te verlenen. Ook over de Stichting Het Nederlands studiecen trum voor administratieve automa tisering wil men nadere informaties, al bestaat er in principe aanleiding als begunstiger op te treden. De basis voor subsidie aan de re- classeringsinstellingen werd ten slot te gewijzigd, zodat zij f625 inplaats ven f 210 ontvangen. de katholieke bibliotheek met de openbare is voorlopig niet te ver wachten. Efficiency Tegenover een (beperkt) efficien- cy-onderzoek in combinatie met de toekomstige uitbreiding en mechani satie van het raadhuis en gemeente diensten. een wens van de heer Brouwer (P.C.), staan B. en W. niet onwelwillend. Ook de instelling van een jeugdnatuurwacht, voorgesteld door mevrouw Munting (lib.), wil het college bevorderen. 19S9 gesloten kan worden voor het rijdende verkeer. In het algemeen deed mevrouw Den Haan een beroep op de automobi listen om toch eens wat meer te denken aan het belang van de voet ganger. „Parkeer toch waar er gele genheid voor is." De wethouder deelde mee, dat het verkeersplan van de Noodraad voor al totaal eenrichtingverkeer binnen de singels beoogt waardoor de doorstroming belangrijk zou kunnen worden bevorderd. Maar, zei me vrouw Den Haan, de invoering van eenrichtingverkeer zal het circule ren om het reisdoel zodanig doen toenemen dat de capaciteitswinst weer verloren zou gaan. Dit plan maakt de bereikbaarheid onlogisch en moeilijk. Enige belangrijke rela ties zijn alleen mogelijk via grote omwegen. Ook wordt in het plan de a: ontmoetingsplaats Haarlemmerstraat weer opgeofferd aan het gemotoriseerde verkeer. Door het bijplaatsen van bloembak ken bij het stadhuis is parkeren daar nu vrijwel onmogelijk gewor den. Aan de opening van bruggen valt weinig te doen. Maar het omlei dingskanaal (Korte Vliet) is dan toch in zicht! De prov. verordening scheepvaartbelangen Zuid-Holland garandeert in beginsel een onbelem merde doorvaart. De gemeente kan niet zomaar aan de Havendienst op dragen de bruggen tussen bepaalde uren gesloten te houden. B. en W. menen, dat het invoeren van een buspendeldienst tussen het station Lammenschansweg en het hoofdstation grote bezwaren heeft voor de treinreizigers. Het verkeer in de binnenstad zou door het inleg gen van extra bussen ook nog meer worden bemoeilijkt. Het onderzoek omtrent de verkeerssituatie bij de spoorwegovergangen in het Morsge- bied is nog niet afgerond. Auto te water OEGSTGEEST Vanmorgen om streeks half tien is door het gladde wegdek een 19-jarige bouwkundige uit Warmond met zijn auto geslipt en in het water van de Haarlem mertrekvaart geraakt. Hij moest uit wijken voor een tegenligger. De bestuurder wist door het por tierraampje naar buiten te komen. De auto, die inmiddels al is opge takeld. werd licht beschadigd. Subsidies voor jeugdclubs TER AAR Het zat verscheidene raadsleden, met name de her» Den Hollander, Van R(jn en Van Harten, niet lekker, dat de bouw vr een nieuwe kosterswoning op formele gronden wordt belemmerd, j Hervormde kerkvoogdij kan niet op eigen grond bouwen omdat diti stryd zou zijn met de verkeersveiligheid en een ontworpen groenstro^ Op voorstel van de heer Egberts werd na een discussie besloten, i B. en W. zullen trachten een bevredigende oplossing te vinden. LEIDEN De meeuwen maak ten een spelletje van de dooi. Terwijl de kinderen verdrietig toekeken hoe het ijs wegsmolt lieten de vogels zich overal in de Leidse singels en grachten op ijs- schotsen genietend meedrijven met de stroom. Glibberend stapten ze van het ene stukje ijs over op het andere. Ook de eenden leken zich in de dooi prettiger te voelen dan in de vorst. Foto N. van der Horst Tweede clir. kleuterschool in Alphen-Noord ALPHEN Het bestuur van de Vereniging „Scholen met de Bijbel" verzoekt de raad medewerking voor het stichten van de tweede Prot.- Chr. kleuterschool in plan-Noord. Aanvankelijk heeft het schoolbe stuur verzocht om de bestaande kleuterschool met één lokaal uit te breiden. Met het oog op het aantal lokalen van de in plan-Noord reeds gebouwde en nog te bouwen scho len voor lager onderwijs en de af stand tussen kleuterschool en huis en de verkeerssituatie ter plaatse is het echter gewenst de kleuterscho len niet op een bepaald punt te concentreren, doch over het gebied te spreiden, zodat bij een lagere school van 7 lokalen een kleuter school van twee klassen wordt ge sticht B. en W. zyn van oordeel, dat met de door het schoolbestuur overge legde verklaring genoegen kan wor den genomen. De school zal ruimte moeten bieden aan tenminste 47 kleuters en zal twee gewone loka len omvatten. Het verlenen van medewerking houdt in, dat te zijner tijd een ge bouw moet worden gesticht. Om trent de plaats zal nader overleg worden gepleegd. Vervolgens kwam de nieuwe sub sidieregeling voor sport- en jeugd verenigingen ter sprake. Het be treft hier: plaatselijke jeugdvereni gingen, die in clubverband de jeugd van acht tot zeventien jaar bezighouden en voetbalverenigin gen (10 tot 17 jaar) alsmede gym nastiekverenigingen (6 tot 17 jaar). Jeugdverenigingen krijgen ƒ50 per jaar en vijftig cent per ingeschre ven lid alsmede tien procent van de contributie-opbrengst en dona ties. Voor sport- en voetbalvereni gingen is een vast bedrag van 250 vastgesteld, voor gymnastiekvereni gingen ƒ50 en voor andere jeugd- OEGSTGEEST Op de pro vinciale weg tussen Zaandam en Purmerend kwam gistermiddag na een foutieve inhaalmanoeuvre de 45- jarige Purmerender automobilist J. van der Velden frontaal in botsing met een auto die bestuurd werd door een ingezetene van Oegstgeest De heer Van den Velden werd op slag gedood. De inzittenden van de andere wagen, de 45-jarige B. S. uit Oegst geest en zijn 80-jarige vader, kwa men er met lichte verwondingen van af. OEGSTGEEST Over de voornaamste oorzaak van de stagnatie, die woningbouwvereniging Buitenlustondervindt bij de realisering van het plan voor 198 goede woningen in goedkope sector (de hoogte van de aan de woningbouwvereniging opgegeven aannemingssomkonden B. en W. gistermiddag in hun antwoord op de algemene beschouwingen een pas ontvangen positieve mededeling doen: het prijsoverleg is prak tisch gesproken in gunstige zin afgesloten. Althans voor wat betreft de 48 woningwetwoningen van het plan. De vooruitzichten aangaande de overige 150 woningen in de premie-verhuursector zijn daardoor ook positiever. B. en W. zijn het niet eens met de kritiek, die de prot.-chr. fractie heeft op de stedebouwkundige. Wel willen zij, evenals de raad, de door ir. jhr. De Ranitz ontworpen en te ontwerpen bestemmingsplannen (Morsebelpol der, Voorhofpolder, e.d.) kritisch be geleiden en daartoe mede ingaan op de suggestie van socialist De Graaf om zich elders op de hoogte te stel len van nieuwbouwwijken. De heer Van der Voort (kath.) zag in het plan „Haaswijk" (Morsebel polder, overzijde Oegstgeester kanaal) de laatste kans om het woningnood- probleem op te lossen, de heer Stapel (lib.) vond dat dit plan, geklemd tus sen rijksweg en kanaal, een slechte start maakt. Bej aardencen t rum Het heeft geen ztn een door de prot.-chr. fractie gevraagd onderzoek naar de behoefte aan bejaardenwo ningen te doen. gezien het geringe aantal dat kan worden gebouwd. Medewerking aan de stichting van een interkerkelijk bejaarden- of ver pleegtehuis zal echter zoveel moge lijk worden verleend. De secretaris van de betreffende stichting heeft al contact gehad met het college. Voor een weekmarkt, een rapport over de gevolgen van de mammoet wet op het onderwijs (prot.-chr. wensen), verspreiding van begro- tingsgegevens, uitgave van een ge meenteblad (vvd-suggesties), een on derzoek naar de wensen van inwo ners inzake gemeentelijke voorzie ningen, houten scholen (pvda-visies) en systeembouw als soelaas in de verlichting van de woningnood (op merking kvp) voelen B. en W. niets. Wel wordt waarschijnlijk begin 1969 een commissie ingesteld voor „rehabilitatie" van de De Kempe- naerstraat (prot.-chr., lib. en soc.), komt in plan „Haaswijk" een garage bedrijf (p.c.), willen B. en W. bij de begroting 1970 een voorlopig plan in dienen over de sanering van de rio lering in het oude dorp (niet te ver warren met oude deel Dorpsstraat e.o.) en streven zij naar een nieuwe politieverordering volgend jaar (lib.), overwegen zij een experimentele speeltuin op de Ezelswei en „open deur"-sporturen in de sporthal (soc.) en achten zij een derde wethouder in de toekomst noodzakelijk (kath.). Postcaravan Postcaravan De P.T.T. heeft een postcaravan voor Oegstgeest besteld. Zodra die is geleverd, wordt deze voorziening vlak bij het benzinestation aan de Irislaan geplaatst. Een uitspraak over ont grondingsvergunning in de Voorhof polder is in 1969 nog niet te verwach ten. Verkeerslichten op de Lange Voort kunnen het gevaar voor het winkelende publiek verminderen. Bij het huisvestingsbeleid wordt getracht „clan"- of „wijk"-vorming te voor komen. Aldus het college op prot.- chr. opmerkingen. Liberalisatie Op infiltratie van kleine (onge wenste) industrieën in het oude dorp (Kempenaerstraat e.o.) zal het college letten. De schooladviesdienst vormt het uiteindelijke resultaat van de in dertijd geëntameerde commissie- Chorus. Dit op vragen van de vvd, die overigens het bestaan van dure huurwoningen van matige kwaliteit in Oegstgeest weet aan een niet door gevoerde liberalisatie in de woning bouw. De socialistische fractie merkte hierover op dat de bedoelde wonin gen (byv. de eenvoudige flats van minimaal f 350 k f 400 per maand) juist de vrucht zjjn van liberalisatie (particulier initiatief). Zjj is van oor deel dat grote beleggers een te sterke machtspositie bjj de woningbouw in Oegstgeest innemen. Overigens kreeg deze fractie van B. en W. te horen, dat de geringe woningwetbouw sa menhangt met de kleine toewijzingen door G.S. Creatief onderwijs wordt in de schoolraad besproken; voorlichting aan ouders over seksuele voorlichting aan hun kinderen eveneens. De rel bij Alberts Corner LEIDEN Bur gemeester Van der Willigen is gisteravond in de gemeenteraad in gegaan op op merkingen van raadsleden over de recente rel tussen politie en langharigen bij Alberts Corner aan het Stationsplein. Hij stelde voorop, dat de taak van de politic allesbehalve gemakkelijk is. Die is zwaar. Zij tracht deze verantwoordelijkheid zo goed moge lijk waar te maken. Aanwijzingen van superieuren worden zo nauw gezet mogelijk opgevolgd. Het „pak die jongelui aan" en „we zullen ze!" is bepaald niet de hoogste wijsheid voor de politie. De heer Van der Willigen noem de het gebeuren bij Alberts Corner dan ook een tragisch conflict. Tus sen de beheerder van het restau rant, die de vrijheid heeft eigen wensen te stellen, de jeugd, die ook haar wensen heeft,, en de politie. A.B.V aandrager promoveerde VOORSCHOTEN Vanmiddag is in Utrecht gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid de heer A. B. Vaandrager te Voorschoten, op het proefschrift: „Overheid en socia le zekerheid voor boeren en tuin ders". Het zijn verkenningen rond de integratie van de zelfstandige agrarische beroepsbevolking in het kader van het sociale zekerheidsbe- leid in Nederland. De heer Vaandrager legde in 1952 het eindexamen af aan het Marnix- gymnasium te Rotterdam, waarna hij te Utrecht rechten studeerde; het doctoraal examen (vrije studierich ting) behaalde hij in 1960. De heer Vaandrager is in dienst bij de Nederlandse Christelijke Boe ren- en Tuindersbond te Den Haag in de functie van secretaris voor so ciale en akkerbouwaangelegenhe- genheden. Promotor was prof. mr. J. J. M. van der Ven, gewoon hoogleraar in het arbeidsrecht, de sociologie van het recht en de wijsbegeerte van het recht. Dr. A. B. Vaandrager is een aantal jaren lid geweest van de Voorscho- tense gemeenteraad. VOORSCHOTEN De Leidse Vo gelvrienden houdt in samenwerking met de Vogelkundige kring Schoten (België) in het Bondsgebouw aan de Leidseweg een tentoonstelling van zang- en kleurkanaries, tropische vogels, gras- en grote parkieten en agaporniden. De tentoonstelling is zaterdag en zondag geopend. Er komen meer dan 550 vogels, die door acht keurmeesters zijn bekeken op kleur, vorm, postuur, bevedering. grootte en conditie. De zangvogels zijn beluisterd op hun zang. De Leidse Vogelvrienden telt rond 130 leden, van wie een aanzienlijk deel in Voorschoten woont. Het is een afdeling van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers met meer dan 600 afdelingen en 40.000 leden. De zangvogels worden uitsluitend op hun zang gekeurd, de kleurkana ries. waarvan meer dan 60 stan daardkleuren aanwezig zijn, op kleur. Het is de eerste maal, dat in Voorschoten een internationale vo gelshow wordt gehouden. VOORSCHOTEN De gemeen tesecretarie en de kantoren van de bedrijven zijn voor het publiek op vrijdag 27 december gesloten. Voor het doen van aangiften betreffende de burgerlijke stand bestaat die dag gelegenheid van 9 uur tot half 10. Het ophalen van huisvuil in de kerstweek zal niet geschieden op donderdag 26 en vrijdag 27 decem ber. In de daaropvolgende week zal gelegenheid bestaan naast de vuil nisemmers pakken met huisvuil aan te bieden. Op 25 december en 1 januari zal geen grofvuilophaaldienst rijden. die geroepen is de orde te handha ven en die verantwoordelijkheid niet te veronachtzamen. De burgemeester had de indruk, dat de politie rustig is opgetreden. Maar de zaak wordt onderzocht. Niet binnen het politiekorps zelf, want dan zou men dit licht een subjectieve benadering kunnen ver wijten, maar door de rijksrecherche. Die zal bij een gedegen onderzoek uitmaken of hier verkeerd is ge handeld. Als strafmaatregelen no dig zouden zijn, zal dat uit dit on derzoek moeten blijken. De heer Van der Willigen liet nog uitkomen dat hij ten opzichte van het resul taat niet bevreesd is. Later zei hij nog, dat de politie de opdracht had de langharigen niet aan hun haar te trekken. Vukantie-programma voor de jeugd in Volkenkunde LEIDEN In de kerstvakantie zullen in het Rijksmuseum voor Volkenkunde op de tentoonstelling Viva México „Mexicaanse" werk stukken worden geëxposeerd, die door leerlingen van scholen uit Lei den en omgeving zijn vervaardigd. Tevens zullen op 23 december. 24 december (alleen 's ochtends). 30 en 31 december, alsmede 2 en 3 januari volkenkundige films worden ver toond, en wel 's ochtends om 11 uur en 's middags om half drie en half vier. Ook zal die dagen voor een maxi mum van 15 kinderen van tien jaar en ouder gelegenheid bestaan onder deskundige leiding handenarbeid te verrichten in een daartoe speciaal ingerichte ruimte, die van 1012 en van 24 uur is geopend. Hun, die aan deze handenarbeid willen deelnemen, wordt verzocht tijdig aanwezig te zijn. Er is ook een speciale jeugdbiblio theek ingericht, waar men zich kan verdiepen in avontuurlijke boeken over verre volken. In verband met de genoemde evenementen is op deze dagen de leeftijdsgrens verlaagd tot tien jaar; de gebruikelijke toegangsprijzen blijven gehandhaafd. Destination Moon voor Filmclub 16 LEIDEN Voor Filmclub 16 werd gisteravond Destination moon van regisseur George Pal vertoond. Het is een film, waarin fantasie en werkelijkheid ongemerkt in elkaar overgaan. Het gaat over een reis naar de maan in een tijd, waarin nog nau welijks aan ruimte-onderzoek werd gedacht. Een aantal rijke zakenlie den ziet het echter als zijn taak nu de maan te gaan bezetten, voordat de vijand het doet. Op indringende wijze is vertrek, reis, landing en terugreis in beeld gebracht. Bewonderenswaardig is het trucagewerk. De film is avon tuurlijk en spannend. Jammer is het, dat de regisseur zijn Amerikaanse nationalisme niet van zich heeft kun nen afzetten. Dat is niet alleen irri tant. maar werkt ook enorm op de lachspieren. Als twee Amerikanen op de maan zijn geland en de een zegt met een ernstig gezicht: „In de naam van God en van de Ver. Sta ten eis ik de maan op", dan is dat één grote giller. ALPHEN De anderhalfjaar bestaande, uit de speeltuinvereni ging „Vreugd-Oord" ontsproten Jeugdsociëteit „V. 108" circa 200'le den tellend, organiseert op 21 de cember in de Sint-Josephzaal om acht uur, een liefdadigheids-amuse- ments bijeenkomst ten bate van het Verpleeghuis „Parkzicht' voor chro nisch zieken. Vijverstraat 7 en 9. Deze jeugdsociëteit stelt zich open voor alle jongeren van 1823 jaar: de speciale bijeenkomst is behalve voor de leden en hun introducé's toegankelijk voor andere belang stellenden. verenigingen 35 per jaar. Jei verenigingen met leden van 18 24 jaar krijgen maximaal tien cent van de contributie-opbreni De voorgestelde verordei werd ongewijzigd goedgekeurd Uit de ingekomen stukken ble dat G.S. geen goedkeuring heb! gehecht aan het raadsbesluit tot ruilen van grond met de h Westeijn voor aansluiting van Paradijsweg op de Geerweg om de kans bestaat, dat de betrokk nog vergoeding van pachtschade vragen. Woningbouw In het plan Langeraar zullen woningwetwoningen worden bouwd en in Aardam-West gaat firma Van der Velden en De J jer uit Leiderdorp nog een aantal li^ar zen bouwen, waarvoor 3452 grond nodig is. De gemeente zal deelnemen een centraal woonwagenkamp Alphen aan den Rijn. Met de stemmen van de hefeer Den Hollander en J. van HaiL. tegen werd besloten de gemeer Leiden te vragen Ter Aar op aardgasnet aan te sluiten; ook men deelnemen in het grote stre energiebedrijf. De tegenstani vonden het onjuist niet eerst voerig overleg met Alphen aan Rijn te plegen aangezien men deze gemeente het eerst con heeft gehad over de levering gas. De heer Den Hollander de« ten slotte mee een uitvoerige b aan G.S. over de gasvoorzieninj zullen schrijven. OUDE WETERING Vanav om 8; uur zal in de kantine SVOW een contactbijeenkomst vl den gehouden. Leden en donati^' zijn met hun dames welkom, weer te kaarten en te sjoelen. tal ingi eik mgi snt 'an leze Di >pid nel vor Mannenzang ei blaasmuziek in Dorpskerk KOUDEKERKS KOUDEKERK Het Koiijjoer kerks blazersensemble Concert rate en het Bodegravense chr. mannIan koor „Die Rhijnse Sanghers" ven, elkaar afwisselend, een m cen, bezocht concert in de hervon lie kerk. Behalve dan in de bf' laatste programma-nummers t men op deze avond niet aan komende kerstfeest herinnerd, is, temidden van de kerstcom ten-overvloed, natuurlijk geen zwaar. iet Het mannenkoor, dat onder de rieuze, muzikale leiding van van den Bosch zingt, toonde goed geschoold ensemble te zijn klank is welluidend en beschaaf] voordracht sprekend en geen ment overgevoelig, kortom: de kende mannenkoor-euvelen men hier niet aan. Ook de zui heid, de rustige, toch veerkracl beweging, de ongedwongen sar werking der stemgroepen stemj Die Rhijnsanghers tot een werk goed zingend koor. Samen met het blazersensembl het kerkorgel zongen de manner openingsstuk het bekende Ambr nischer Lobgesang van E. Geb In een harmonisatie van Hans lee gaven ze een fraai klink vertolking van het koraal „Straf in uw gramschap niet". Nog slaagde Bortniansky's Rus Vesperkoor, waarin één van koorleden heel mooi de solop zong. Andere veel uitgevoerde ken waren Handl's „Ecce, quor moritur" en „Mijn herder is de God" (Joh. Kolvers). Palestr „Popule meus" Improperia), de merkwaardige gemengd tijns-griekse tekst, kreeg te w reliëf, klonk niet bewogen ge Palestrina is trouwens voor ons ziekgevoel alleen nog maar baar bij een niet te langzaam t en een duidelijke contrastwei De mannen besloten hun met enkele spirituals en, tot slot „Stille Nacht". Zo waren weer aan het kerstfeest toe. De andere concert-component het instrumentaal blazers-ense bestaande uit twee klarinett een trompettist, een baritonist bespeler van een klein elektro orgel. Deze organist had ooi mannenzangers op het kerkorgi geleid. Mc ne-suite klonk goed, ook wat d vatting en de expressie betreft, nog dan het menuet. Na het van ouds bekende h> niumstuk „Onze Vader" (A. val Sloot), in dit geval door de ensemble-spelers verklankt, ik nog het verdienstelijk uitgev allegro uit het derde hoorncfl v*r van Mozart. lini Joh. van Wolfsuinl Uw Het ensemble musiceerde val uit alles bleek, dat deze teur-spelers serieus studeren, werkingen klonken in deze wel ongewone combinatie nog bev |D gend ook. Hierbij moet wordel gemerkt, dat het orgel de ontbn de kleuren in belangrijke mate vulde. Het menuet Es-dur-Symfonie (2 klarinetten orgel) leek net echt. Ook het mezzo uit Bizets tweede Arléinen

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 4