Griep? Chefarine „4" doet wonderen! Javaanse kerk wil nieuwe toekomst voor desa-jeugd Activistische kerken in Amerika wanhoop voor assuradeurs CONCILIUM VRAAGT CURIEHERVORMING rI I Een woord voor vandaag Bouwcentrum in Groningen Uw probleem is het onze... PROMOTIE DRS. VAANDRAGER Meer bemiddeling nodig bij verlaten landbouw Agrarisch centrum Huisindustrie Lutheranen willen hun grond terug Restauratie kerk van Debrecen Dorpen lopen leeg Onpartijdige rechtsregels 1bon WOENSDAG 18 DECEMBER 1968 Was ik gisteren te eenzijdig, toen ik schreef over gerechtig heid, door de nadruk te leggen op het feit dat het gerechtig heid niet veroordeelt, maar een geheel nieuw begin schept? Het is alsof de psalmist zelf met die vraag geworsteld heeft. Zijn volgende spalm, de zesde, gaat in op die vraag. Daarin laat hij zien dat gerechtigheid het oordeel niet opzij schuift. De man die in psalm 5 bad: „Leid mij door Uw gerechtigheid" zegt in Psalm 6: /Straf mij niet in Uw toorn." We kunnen niet zeggen: Gods gerechtigheid wil ons een nieuw leven geven in plaats van straf, daarom behoeven we voor het oordeel niet bang te zijn. Het oordeel wordt in deze Psalm als een levende realiteit geschilderd. Maar de psalmist doet een beroep op de genade van God: „Wees mij genadig, want ik kwijnde weg." En h ijontvangt genade, want hij schrijft ook: ,JDe Here heeft mijn wenen gehoord." De gerechtigheid Gods wil ons insluiten in Zijn ge nade. Onze ongerechtigheid plaatst ons in Zijn oordeel. We lezen vandaag: Habakuk 1 1-17. GRONINGEN Uitgaande van het Bouwcentrum in Rotterdam, de noordelijke bouwbedrijven en verschillende instanties is in Gronin gen een Noordelijk Bouwcentrum N.V. gesticht. Het centrum wordt gevestigd in een nieuwe sport- en evenementen hal de „Martinihal" die volgend jaar september zal worden geopend. Het centrum betrekt dit gebouw overigens in juni. Tot zolang is er een tijdelijke vestiging in een ruimte boven het Wegenbouwcentrum in Groningen. Het Noordelijk Bouwcentrum wordt min of meer een kopie zij het op kleinere (regionale) schaal van het Bouwcentrum Rotterdam. BRATISLAWA Vier bisschop pen van de Slowaakse Lutherse Kerk zijn dit jaar overleden. Deze kerk, die meer dan een half miljoen zielen telt, heeft daardoor nu geen enkele bisschop meer. In mei stierf bisschop Stefan Kat- lofski (62) aan een hartaanval en in oktober kwam bisschop dr. Andrej Katina (59) door een auto-ongeluk om het leven. Ook overleden de twee emeritus bisschoppen Cobdra en Karcmerv. Begin volgend jaar zullen twee nieuwe bisschoppen worden ge kozen. Brieven die niet rijn voorxien van naam en adres Kannen niet In behandeling worden genomen Ge heimhouding li veraekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband vtaan moeten In afronder HJke brieven worden gesteld. Per brief dient een ruiden aan postze- cels te worden Inresloten. Vraag: Mag men voor de aangifte Inkomstenbelasting bezoeken aan aandeelhoudersvergaderingen van maatschappijen, waarvan men stuk ken bezit, als verwervingskosten opbrengen? Antwoord: Regel is dat kosten tot behoud, verwerving en inning van Inkomsten aftrekbaar zijn, kosten tot behoud enz. van de bron van in komsten echter niet. Het gaat er dus in de eerste plaats om wat het doe! i> (en redelijkerwijze kon zijn) van de bijwoning der aandeelhou dersvergaderingen. Daarbij is het niet voldoende dat deze van indirect belang zijn voor verkrijging, be houd, enz. van de opbrengsten, als het direct om behoud of het risico van de aandelen gaat. Gaat het direct om de op brengsten dan zijn de kosten aftrek baar Zo niet, dan geeft de wet nog een mogelijkheid, een uitbreiding dus op het gebied van het behoud van do bron zelve. Dit zijn bijvoor beeld de kosten van verzekering van de bron (bijvoorbeeld een huis) of de kosten van safehuur voor effec ten. Voor dit laatste is bepaald dat de kosten van vermogensbeheer ook aftrekbaar zijn. De Hoge Raad heeft uitgemaakt, dat hiertoe slechts zijn te rekenen de kosten rechtstreeks aan het be heer verbonden, en niet de kosten van aan- en verkoop van vermo gensbestanddelen, zoals het verwis selen van aandelen in een effecten portefeuille, ook al zou die verwis seling een els van goed vermo gensbeheer zijn. Het gaat dus om de kosten van beheer in enge, directe zin, zoals bij huizen bijvoorbeeld de kosten van een beheerder en admi nistrateur, wanneer men zelf ver weg woont Zijn de kosten van dit bezoek aan een aandeelhoudersvergadering daartoe te rekenen, dan kunnen de ze ook nog worden afgetrokken Daarnaast geldt echter nog in het algemeen dat verwervingskosten slechts aftrekbaar zijn, voorzover zij redelijkerwijze gemaakt dienen te worden. Vraag: Waar bevinden zich de oren van een mol? Zitten die in de poten? Antwoord: Het gehoororgaan van de mol ligt opgesloten in het zoge naamde rotsbeen, achter het schar- niergewricht van de onderkaak. Tengevolge van de aanpassing van het lichaam van de mol aan zijn graafwerk en voortbeweging door een nauwe gang zijn alle uitsteken de delen spoelvormig verwerkt. Daaraan zijn ook de oorschelpen op geofferd, zodat de oren uitwendig moeilijk te vinden zijn. Om diezelf de reden zijn ook de ogen zeer klein en weggescholen achter de harde, glanzende beharing. U heeft vermoedelijk iets gehoord van de sprinkhaan, waarvan het ge hoororgaan in de poten zetelt. Het bouwprincipe van het gehoororgaan is bij de mens en alle op land wo nende gewervelde dieren gelijk. (Advertentie) V/er middelen In één tablet - waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox - helpen snel en... doen wonderen l De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De heer A. B. Vaandrager, secretaris van de Nederlandse Christelijke boeren- en tuindersbond, is vandaag ge promoveerd hij prof. mr. J. J. M. van der Ven op het proefschrift getiteld: Overheid en sociale ze kerheid voor boeren en tuinders. De heer Vaandrager noemt het in zijn stellingen een leemte, dat bij het Ontwikkelings- en Sane ringsfonds voor de landbouw niet is voorzien in een procedure voor beroep tegen de beslissin gen van het bestuur van dit fonds. Hij vraagt om een intensivering van de voorlichting van de agra rische organisaties en een actief en flexibel arbeidsvoorzieningsbeleid van de overheid in het belang van de arbeidskrachten, die zich genood zaakt zien vroegtijdig de landbouw te verlaten en een nieuw beroep te kie zen. Hoge prioriteit kent de heer Vaan drager toe aan een volksverzekering tegen het risico van langdurige ar beidsongeschiktheid, die voor de zelfstandigen een bodem-karakter zou moeten dragen. In strijd, noemt de heer Vaandra ger het. met een meer onafhankelijke status en een eigen rechtspositie van kinderen, die op het ouderlijk bedrijf werken, dat voor de Kinderbijslag wet Kleine Zelfstandigen het inko men van het op het bedrijf werkende ongehuwde kind volledig wordt opge teld bij het inkomen van de zelfstan dige. In de praktijk loopt deze situa tie achter bij algemeen gegroeide op vattingen. De financiële moeilijkheden, waar mee de waterschappen kampen, zou den opgevangen kunnen worden door een zwaardere belasting van de eige naren van gebouwde eigendommen. Deze groep zou dan ook beter verte genwoordigd moeten zijn In de bestu ren van de waterschappen. Voorts zou de veiligheidswet ook van kracht moeten zijn voor de hoofden van eenmansbedrijven. 12 jaar minister Andere aan zijn proefschrift toege voegde stellingen zijn, dat een mi nister maximaal twaalf jaar achter een dit ambt mag vervullen. In de grondwet dient het recht van vrije meningsuiting te worden erkend en niet slechts het recht op vrijheid van drukpers. Om voldoende recreatieve voorzieningen te kunnen treffen zou den de gemeenten de mogelijkheid moeten hebben alle recreanten in de betreffende gemeente een toeristen belasting op te leggen Een andere belangwekkende stel ling van de heer Vaandrager is voorts, dat voor de vitale en zozeer in elkaar grijpende belangen van West-Belgic en Zuid-West Nederland op het gebied van de waterwegen en de havenontwikkellng een geïnstitu tionaliseerde samenwerkingsvorm moet worden gekozen, waarin zowel overheid als sc mi-overheidsorganen en het bedrijfsleven vertegenwoor digd zijn. Dit lichaam kan overleg plegen en advies uitbrengen aan de regeringen van beide landen. De moderne tjjd laat zijn sporen na op het Indonesische platteland. Door de trek naar de steden lopen veel mensen uit de desa's weg. De Javaanse Kerk wil nu wat aan dit probleem gaan doen. Al enkele jaren is de land bouwkundige Soepeno op drie manieren bezig. Dank zij Nederlandse hulp kan hij zijn werk verder uitbouwen. JERUZALEM Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Israël om opheldering gevraagd over een plan, de staf van de Israëlische militaire administratie over te brengen naar een terrein op de berg Scopus in het oude Jeruza lem, dat eigendom is van het Ameri kaanse comité van de Lutherse We reldfederatie. Israël beschouwt het terrein als oorlogsbuit, omdat voor de Zesdaagse oorlog het Jordaanse leger zich van het betrokken gebied meester zou hebben gemaakt. Volgens de Lu therse Wereldfederatie werd het toen echter tijdelijk bezet door de Jor daanse politie. DEBRECEN De Grote Kerk van Debrecen, symbool van de Hervorm de Kerk van Hongarije, zal worden gerestaureerd. De onkosten, geraamd op een miljoen, zullen voor een be langrijk deel door de Hongaarse mo numentenzorg en het stadsbestuur van Debrecer. worden gedragen. In de Tweede Wereldoorlog brand de de kerk uit. Bij het herstel had men toen niet de beschikking over de juiste materialen. Ook het orgel moet worden vernieuwd. AMSTERDAM De directeur van het dagblad Trouw heeft het bestuur van Nes Ammim een gift van 45.000 overhandigd, resultaat van een door Trouw onder zijn lezers gevoerde actie. Het geld in bestemd voor de bouw van woningen in de christelijke kibboets Nes Ammim, waar jonge Nederlanders meehelpen aan de opbouw van Israël. Er werken momenteel 35 Nederlanders voor één gulden per dag in de Kibboets. NED. HERV. KERK Beroepen te Haaften, P Alblas te Bovenhardinxveld; te Velp (a.s. vac. W. de Jong; toez.), J. F. M. van Malssen te Schingen: te Zwijndrecht (vac. G. J. Hintzbergen), P. P. J. Monster te Bar- neveld. Bedankt voor Kesteren (toez.) en voor Randwijk, S. de Jong te Houten; voor Rotterdam-Zuid (wijkgem. Slotboom), G. Juckema te Enschede. Benoemd tot bijstand in het pasto raat te Voorschoten, dr. Ch. de Beus, a.s. em.pred. te Bloemendaal. Emeritaat verleend aan dr. A de Wil ligen, diaconessenhuispred. te Emmen. Eervol ontslag verleend aan B. A. van Donkersgoed te Wierden GEREF. KERKEN Beroepen te Maasland (vac. F. de Jong), G. Haaksma te Nieuw-Amster- dam. Aangenomen naar Haulerwijk (Fr.), J. A. Kwast te Nieuw-Weerdinge (Dr.). die bedankt voor Boskoop (vac. drs. J. Spoelstra): de benoeming tot hulp in het pastoraat te Doorn, W P. Kramer, em. pred. (tot voor kort vlootDred.) aldaar. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Enschede-Oost, G. Bij kerk te Oud-Beijerland. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Slikkerveer, A. Hooger- land te Werkendam. (Van onze kerkredactie) UTRECHT Vanmorgen zjjn de heer en mevrouw Soe peno Sastrowidjono weer uit Nederland vertrokken naar Indonesië. Door him bezoek aan ons land is ztfn landbouw kundig werk weer een flinke stap verder gekomen, omdat hem steun is toegezegd door het werelddiakonaat van de Gereformeerde Kerken. Dit werk helpt de Javaanse Kerk van Midden-Java, maar tegelijkertijd krijgen de dorpen op het platteland er weer een nieuwe kans door. Een aantal jaren geleden zag de kerk van Midden-Java met zorg dat de dorpen leeg liepen. De jonge men sen wilden allemaal naar de stad. Daar was werk, meenden ze; daar konden ze opleidingen volgen; daar was vertier. Geen mensen op het platteland be tekent geen voedsel voor de steden. Maar zo ver dacht de kerk enkele jaren geleden nog niet De beste le den uit de desa-gemeenten liepen wg. Daar moest in de eerste plaats iets aan gedaan worden. Zo ontstond het plan om een trainingscentrum te stichten voor jonge mensen van 18 tot 25 jaar om hun meer toekomst in de desa te geven. De kerk begreep wel dat de bollebo zen, die naar een universiteit kunnen en de avontuurlijken die wel eens wat anders wilden, niet in de desa zullen blijven. Maar het moest moge lijk zijn de andere jonge mensen vast te houden. Praktisch De nieuwe school geeft niet alleen lessen in praktische landbouw en veeteelt, maar leert de jonge mensen ook hoe ze in de natte sawa's vis kunnen telen. Bovendien bevordert de school de huis-industrie. De leer lingen krijgen te zien hoe zij allerlei dingen kunnen maken die op het plat teland en ook in de steden nodig zijn. Daardoor krijgt de kleine boer nog een extra vorm van inkomsten en !s hij niet alleen afhankelijk van zijn kleine lapje grond. Het werk begon in 1967 klein, met slechts zeven leerlingen, waarvan er twee toch niet geschikt waren. Een Soepeno. De achternaam Sastro widjono wordt alleen bij bijzon dere gelegenheden gebruikt. half jaar later werden er 26 aangeno men en vorig jaar maart kwamen er opnieuw 68. Dit werk heeft nog steeds met de eerste kinderziekten te kampen. Nieu we leerlingen worden gewonnen via de dorpsgemeenten, maar sommige kerkeraden weten nog altijd niet pre cies wat de bedoeling is. Daardoor werden er nog al wat leerlingen gestuurd die eigenlijk weer heel anders wilden en al gauw weer vertrokken. Daaruit blijkt ook hoe (Van onze kerkredactie) NIJMEGEN Vooraanstaande rooms-katholieke theologen uit de hele wereld dringen in een petitie aan de paus sterk aan op een ingrijpende hervorming van de congregatie voor de ge loofsleer. Zij vragen de bevoegdheden van de congregatie te beperken tot strikt theologische zaken. De congregatie (Van onze kerkredactie) NEW YORK De „activis tische" kerkgemeenten in de Verenigde Staten moeten ermee rekenen, dat zij de verzekering van hun kerken kwijt raken. De verzekeringsmaatschappijen maken bezwaar tegen het verhoogde risico, dat volgens hen ontstaat door dat deze gemeenten bijzondere kerk diensten voor hippies organiseren of In hun kerkgebouwen asiel bieden aan dienstweigeraars of deserteurs. In verschillende gevallen zijn zulke kerken object van rellen of brandstichting geworden. Hier «n daar hebben de maatschappijen de overeenkomsten al opgezegd, zoals ten aanzien van de unitarische Arlington Street Church in Boston (waarde vijf miljoen gul den), die als eerste kerk haar deuren openstelde voor dienstweigeraars. Soms gebruiken de verzeke ringsmaatschappijen een schadepost van kleinere omvang als aanleiding. Ook zeggen zij wel, dat de kerkge bouwen door het opnemen van j dienstweigeraars tot woonhuizen ge worden zijn. waarvoor nieuwe con- tracten nodig zijn. Die worden dan in de regel geweigerd. De maatschappijen zeggen toe. de opzegging in te trekken, als de ge meente haar bijzondere activiteiten zal staken. Do „activisten" spreken van geloofsvervolging. Voor geen enkele feesttijd is er zoveel muziek op de plaat als voor de kerstdagen. U kunt het kerstlied in de huiskamer krij gen zoals u maar wilt; eenvou dige samenzang of oratorium, Vivaldi en Handel, kinderkoor of desnoods showorkest (maar dat laatste dan zonder onze aan beveling). Er zijn tientallen, en vele heel goede, platen in de handel. We ontvingen de laatste tijd: Het Haags Matrozenkoor van Sip- ke de Jong en Maria Cecile Moer dijk (sopraan) zingen vrolijke kerst liederen uit allerlei landen op een prettige, warme manier. Vooral de Franse en Spaanse liederen troffen ons. Een negerlied als Mary had a babv klinkt veel te Europees. (Impe rial SALI 8015 stereo'mono). Heerlijk uur Een doos met drie platen geeft HMV uit. (Box 1001) De platen zijn ook apart te koop trouwens. De ene plaat geeft vier concerten van Corel- li en Vivaldi gespeeld door het Ka merorkest van Moskou. Een heerlijk uur muziek! De andere plaat bevat zang van een groot aantal, in stijl en niveau nogal verschillende koren, afgewis seld door orgel- en harpsoli. (Een schitterende uitvoering van een Noël van d'Aquin door Piet van Egmond op het orgel van de Grote kerk van Zwolle!) Nummer drie is wel helemaal in het romantische vlak, want die is gewijd a8n de Wiener Sangerkna- ben. Dat is natuurlijk allemaal erg zuiver, maar ons gewoon een beetje te mooi, te steriel Maar goed, iedere muziekliefhebber weet hoe ze zin gen. Niet direct kerstliederen, maar toch wel mooi om in deze dagen te draaien: Zingen met Plet van Eg- mond, een plaat van de bekende Am sterdamse diensten van ds. Van Pa- gée. (Credo 101 stereo/mono\ De ti tel van de plaat is nogal raak, want het orgel (van de Mozes- en Aaron- kerk) is bepaald niet alleen het bege- eidend instrument, maar gewoon een tweede partij. Bekende en min- ler bekende psalmen en gezangen waarvan de tekst op de hoes staal afgedrukt, alleen niet helemaal cor rect wat kant 1 en 2 van de plaat betreft. Diep menselijk Onder de titel „A Meditation on Christ's Nativ'ty" verscheen op Argo ander no. ZRG 550 (stereo, ook mono verkrijgbaar) een unieke plaat met ?en verzameling kerstliederen en de- lamaties. bijeeneebracht door Rever end A. A. Macintosh en dr. D. L. Frost van St. John's College te Cam bridge. Het koor van St. John's College onder leiding van George Guest toont in deze opname op welk een schitterende zangcultuur het kan bo gen. Diep menseliik en uiterst genu anceerd worden de kerstliederen en de Gregoriaanse melodieën weerge geven, terwijl de opname van de hoogste perfectie getuigt Ook de declamaties van William Squire, die o m gedichten van Willi am Austin en T S Eliot voordraagt laten geen wens onvervuld. Een vol ledige tekst van het gezongene bene vens van de declamaties is bijge voegd. Kerstcantate Op Ace of Diamonds (Decca) ver scheen onder no. SDD 189 (stereo ook mono verkrijgbaar) een opnarru van de Kerstcantate van Arthur Ho- negger. Oorspronkelijk was dit he' enige voltooide deel van een grooi oratorium .Jeu de la Passion". D' componist werkte ln de jaren 1940 en '41 hieraan maar het liep or niets uit. Toch bleek in 1941 hei ?peningsgedeelte voltooid. Ter gele genheid van het 25-jarig bestaar van het Bazeler Kamerorkest werkte Honegger dit deel om tot een afzon derlijke cantate. De eerste uitvoe ring hiervan werd op 18 december 1953 door genoemd ensemble onder Paul Sacher gegeven. De nieuwe plaat toont een klank volle, contrastrijke realisatie van dit werk, waarin naast psalmen ook kerstliederen zijn verwerkt. De uitvoering berust bij het Orchestrr de la Suisse Romande onder Ernest Ansermet met als solist de bariton Pierre Mol let Verder werken mee het koor „des Jeunes de Lausanne", het koor van radio Lausanne en het klein koor van het Collége de Villamont. koor leider André Charlet. Warmbloedig Op de tweede plaatzijde staat Ho- negger's tweede symfonie voor strij kers en trompet (voor het slotkoraa in deel III) -veneens in een uitvoe ring door „Suisse Romande" onder Ansermet. rit componist kreeg in 1936 opdracht dit werk te schrijven om het tienjang bestaan van het Ba zeler Kamerorkest luister bij te zet ten. Het werd evenwel pas in 1941 voltooid, waarna op 18 mei 1942 de eerste uitvoering in Bazel werd gege ven. De weergave wordt gekenmerkt ioor muzikaal warmbloi dig spel. d? vooral in het Adagio mesto tot ouitengewoon expressieve resultatei leidt Kinderzang Alle bekende Kerstliederen zijn sa mengebracht op de qua zang en on lametechniek uitstekende langspeler van Philips (855805 XPY). In ste reo-uitvoering beluistert men de fris se en ook wat de dictie betreft pri ma zang van het door Marius Borst lap zo kundig geleide Haags Kinder koor. Piet Kraak begeleidde op he' irgel. De teksten staan achterop de hoes. Een prachtige plaat om tij dens de komende feestdagen bij her haling te beluisteren. dient nauw samen te werken met een spoedig op te richten internationaal comité van theologen. In dit comité, waarom al door de synode van bis schoppen is gevraagd, zouden alle theologische denkrichtingen verte genwoordigd moeten zijn. Voor onderzoekingen naar de denk beelden van theologen dienen in het kerkelijk wetboek onpartijdige rechtsregels uitgewerkt te worden. Het onderzoek zal gebaseerd moeten zijn op authentieke publikaties, niet op willekeurige aanklachten of onbe trouwbare vertalingen. Hulp De auteur behoort schriftelijk in kennis gesteld te worden van eventu ele bezwaren. Als hij dat wenst, kan hij de hulp inroepen van een deskun dig theoloog. Wil de congregatie een nader gesprek met hem, dan dient men hem van te voren de namen van zijn gesprekspartners te geven. Een veroordeling moet vergezeld gaan van degelijke argumenten. Het initiatief tot deze petitie is uit gegaan van directieleden van het in ternationaal - theologisch tijdschrift Concilium in Nijmegen. Veertig theo logen hebben al getekend, onder wie Aubert, Benoit, Böckle, Congar. Che- nu, Küng, McKenzie, Metz, Murphy, Rahner, Ratzinger en de Nederlan ders Schillebeeckx en Schoonenberg. nieuw dit initiatief is in de Indonesi sche samenleving. Tot nu toe werd er eigenlijk nog niets gedaan voor de jonge mensen op het platteland die niet geschikt zijn voor de middelbare school. Vragenlijst Maar de heer Soepeno is niet ont moedigd. Hij weet dat dit trainings centrum steeds meer in een behoefte zal voorzien. Dat blijkt al nu de eer ste afgestudeerden aan het werk zijn gegaan in de dorpen. Ze worden maar niet zo los gelaten. Ze krijgen een lijst met vragen mee over het dorps- en kerkelijk leven. Een half jaar krijgen ze de tijd om hun desa grondig te bestuderen en te onderzoeken welke mogelijkheden er zijn. Daarna moeten de vragenlijs ten ingevuld worden en teruggezon den. Op die manier kan de kerk ein delijk ook eens beschikken over tal van interessant statistisch materiaal. Soepeno zou geen echte Indonesiër zijn als hij niet nog meer verantwoor delijkheden had. Hij is niet alleen secretaris van de welvaartsstichting die dit trainingscentrum in het leven geroepen heëït, hij is ook secretaris van de stichting voor transmigratie en van de vereni ring „Het witte kruis" die een weeshuis, een tehuis voor ouden van dagen en invaliden en een tehuis voor werk- en daklozen exploiteert. Met transmigratie wordt bedoeld het stimuleren van de emigratie naar andere Indonesische eilanden. Met zijn 75 miljoen inwoners en een bevol kingstoename van twee en een half procent per jaar worstelt Java met een groeiend probleem van overbe volking. Maar elders zijn gebieden waar geen mens woont, terwijl de grond uitstekend geschikt is om ont gonnen te worden. Het probleem van de overbevolking wordt door deze migratie niet opge lost. Dan zouden er per dag 600 boten in de vaart moeten zijn om mensen naar andere eilanden te transporte ren. Maar daarom is dit werk nog niet waardeloos, zegt de heer Soepe no. Honderden vinden elders nieuwe bestaansmogelijkheden. De kerk helpt hen om zich op hun nieuwe werk en leven voor te berei den. De stichting Transmigratie heeft 24 hectare grond gekregen van de regering die met koffie zijn beplant. Aanstaande migranten kunnen daar. de nodige ervaring opdoen. Boven dien zal dit werk worden uitgebreid, zodat ze ook kunnen leren hoe klap perbomen en peperbomen verzorgd moeten worden. Op deze wijze leren de mensen niet alleen rijst te verbouwen, maar ook andere produkten, die hen een zekere financiële basis geven, waardoor ze vooruit kunnen komen. Plantage De vereniging „Het witte kruis" be schikt over 86 hectare grond met kof fietuinen. Daar worden werk- en dak lozen tewerkgesteld. Ook hun wordt geleerd hoe ze zich verder kunnen ontplooien. Het is niet de bedoeling dat ze hun leven lang daar blijven, maar dat ze of emigreren of een werkkring vin den. De meesten zijn zo zwak en ziek als ze aankomen, dat ze eerst in het ziekenhuis moeten worden opgeno men. Als ze sterk genoeg zijn, worden ze wat aan het werk gezet tot ze weer in staat zijn voor zichzelf te zorgen. Dank zij de hulp van het Algemeen Diakonaal Bureau hebben deskundi gen een diepgaande studie gemaakt van de mogelijkheden en wegen uitgestippeld. Tijdens zijn verblijf in ons land heeft de heer Soepeno de toezegging van het Algemeen Diako naal Bureau gekregen, dat vanuit Ne derland hulp geboden zal worden om dit werk verder uit te bouwen. Vorige week is de heer G Hekstra reeds vertrokken, en nu wacht nog de heer M. T. K. de Vries op zijn visum om te gaan helpen bij de opleiding aan het trainingscentrum. De heer Soepeno ging met een tevreden hart naar huis. Zijn werk heeft een niéu we toekomst gekregen en niet alleen zal het een bijdrage leveren aan de opbouw van zijn kerk, het zal ook bijdragen aan de opbouw van zijn land. Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal per maand I Als beloning voor mijn aktlvltelt ontvang ik een onderzettegel. - De nieuwe abonnee krijgt onze krant I veertien dagen gratis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2