ben Ik een mensenwurni KLM niet naar Toronto vlees eten is verantwoord eten... Junglebook - de film voor alle welpen ter wereld Ruud Noorlander Petit Jean-Jean mag op de straat gaan zingen: Macht van Pentagon te groot' Beklemmend beeld van de wereklvoedselnood I bon Burgemeester van Arnhem met pensioen Eerste vlucht van Boeing vertraagd Vakmanschap is meesterschap ...en zo lékkerI 9 DINSDAG 17 DECEMBER 1961 „Ik wl! gewoon op straat zingen, gewoon lekker op straat, gewoon ongecompliceerd in het niets leven. En als je in het niets leeft, als je in het niets leeft hè, dan kun je iets gaan scheppen. Dat kan ik niet als ik hier achter dit mooie bureau blijf zitten. Ik moet er gewoon op uit, ik moet zien wat er gebeurt, op de hoogte blijven van allerlei dingen om me heen. Op straat krijg je die onverstoorbaarheid, hè, leren spelen door die chaotische en soms ritmische geladenheid van geluiden heen; geluiden van stappen, van stemmen, van motoren. Daar moet je doorheen kunnen komen, je moet als het ware onverstoorbaar worden. En daarom wil ik op straat gaan spelen; ook voor anderen, om ze wat warmte te geven." Huib Goudriaan /werver, reclametekenaar, schilder, dichter, gitarist en niet in de laatste plaats liedjeszanger troubadour noemden ze dat in de Middeleeuwen b Ruud Noorlander mag binnenkort op straat spelen en zingen. Gisteren werd hem een vergunning toegezegd voor het centrum van Rotterdam. De kleine zanger donker krul lend haar, opgewekt, dikwijls la chend „Ik heb er een jaar voor geknokt, voor een straatvergunning. Ik wil er een hebben om ten eerste in mijn levensonderhoud te voorzien, en ten tweede wil ik iets gaan doen weet je: wat meer leefbaarheid, het is natuurlijk een groot woord, in de !stad brengen." 1 ets gaan doen Ruud (27) begon twee jaar geleden liedjes te schrijven, er muziek bij te maken en ze ook te zingen. Dit jaar werd hij winnaar van Rutecks Ta lentenfestival 1968, trad hij op in heel wat Rotterdamse sociëteiten en in de wijnkelder Het Roefje. Een levensschets: „Ik ben in Rot terdam geboren, ging naar de mulo, daarna de Academie voor Beeldende I Kunsten, daarna een jaar in Enge land, daarna wilde ik toelatingsexa men doen voor de toneelschool (maar dat werd niets, ik was gewoon te j laat, ik heb altijd de neiging te laat te kohien), daarna de dienst en drie jaar reclametekenen. I Toen ik uit dienst kwam dacht ik: Je moet iets gaan doen, je leven aan vaardbaar maken, niet met een sja- I grijnig gezicht gaan lopen, en toen ben ik liedjes gaan schrijven." Ruud als artiest bekend onder de naam Petit - Jean - Jean („zet maar Ruud Noorlander PJJ in de krant") schildert en tekent nog. Maar componeren, gedichten schrij ven en zingen ziet hij als zijn le venstaak. Gewone man „Ik ben gewoon iemand die gedich ten maakt, en die dingen tracht te zingen. De een noemt me troubadour en de ander weet ik veel wat die er van maakt maar ik ben gewoon een zanger van het leven, weet je. Na het talenlenfestival heb ik met Boudewjjn de Groot een tournee door Nederland gemaakt. Maar dat is niet belangrijk, die toneelervaring, die afstand... Ik wil gewoon tussen de mensen instaan. Ik wil me identificeren met de gewone man ik ben zelf na tuurlijk ook een gewone man maar van hem moet ik het hebben. Daar kan ik een hoop van leren. Die doodgewone jongen zegt wat hij zeg gen wil, en kijk daar word ik wijzer van. Als zanger, als dichter, moet ik ge woon tussen de mensen instaan, hè. Het geeft ook een beetje gezelligheid, het geeft een heel ander cachet aan de stad. Dat hebben de mensen toch nodig; dan denken de mensen als ze uit die duffe kantoren en fabrieken komen: Hé, da's leuk, zo'n jongen. Het gaat me niet om de roem, dat interesseert me helemaal niet. Ik zeg altijd: roem is een verlate top. Als je er naar gaat grijpen, bestaat de mogelijkheid dat je kramp in je armen krijgt. En ik heb ook geen zin me op de borst te slaan, zo van: ik wil dit of ik wil dat. Ik ben niks, ik ben gewoon net zo belangrijk als een kantoorjongen." Stad overhoop Ruud Noorlander gelooft in Rotter dam: „Het is een stad, die werkt, graaft, bouwt; alles ligt overhoop, en dat er beweging is, betekent dat er iets gaat gebeuren. Dat is met de kunstenaars precies hetzelfde. Kijk maar om je heen. Die jongens zijn allemaal stuk voor stuk bezig. Ze lopen weinig rond, omdat er te wei nig vertier is. Ze moeten gewoon wel werken. De Rotterdammer is ook nuchter, en door die nuchterheid krijg je een gezonde achtergrond om iets te scheppen. Rotterdam is een stad, die zich klaar maakt voor een nieuw ont waken, en ik geloof stellig dat over tien jaar deze stad in Europa weer een groot woord een grote vinger in de pap gaat krijgen. Een stad, die opnieuw wordt opge zet kun je vergelijken met een kind van 15 of 16 jaar: vol energie en kracht. In Amsterdam, daar kom ik ook veel, gaan ze op de sentimenten teren; Amsterdam is oud." Op warmte richten En Nederland? „Ik heb overal gezeten, maar ik heb gezien dat Nederland, ondanks de protesten van veel jongeren, een van de belangrijkste landen is. Je kunt hier alles doen, als je maar een beetje initiatieven toont en een beet je wil hebt. Dat geklaag van die lui komt alleen maar voort uit ontevre denheid met zichzelf. Het is erg belangrijk in het leven waar je je op richt, waar je je ge dachten op richt. Richt je je op grijs, dan zie je alles grijs. Maar richt je je op geel, dan zie je de kleur van de zon, de kleur van de hitte en dan trek je ook warme dingen naar je toe, en die straal je dan ook automa tisch uit. Het goede verbergt zich niet, en wie het goede volgt, volgt het licht, draagt warmte uit, heelt de wonden van de melaatse, verdrinkt niet in de onredelijkheid van zijn eigen wanbe grip. Je moet het goede beogen en dan zit je gewoon altijd goed; dan krijg je licht, en licht is gewoon fijn, jo! Wekkertje Er kan heus niet zoveel mis gaan in dit leven als je je oor af en toe aan je hart legt. Als we twijfelen moeten we dat Ik geef op als "T| nieuwe abonnee: m betaalt: per kwartaal per maand I Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze krant I veertien dagen gratis. Mjn naam Kis: -m RUUD NOORLANDER: dat wekkertje volgen grote oor wat we hebben gekregen, gelijk op dat wekkertje gooien. Dan weten we hoe laat het is. Ik heb een hekel aan tijden hoor, dat mag je best weten, maar het is toch zeer belangrijk af en toe te weten te ko men hoe laat het bij ons is. Of je ver over Je tijd bent, of hele maal nog niet aan je tijd toe bent, of precies met je tijd meegaat. Dat vind ik erg belangrijke dingen. Dat wóu ik zeggen over dat kleine wekkertje, dat in ons allemaal tikt. En in dit korte leven, waar we als mensen niets zijn, eigenlijk, krijgt ie dereen gewoon een functie. Nou doe je werk dan gewoon op een normale manier, en tracht het met een beetje begrip te doen en een beetje liefde, hè." Geduchtenspoeliny Over de kunst om te leven een thema waar hij graag over praat heeft Ruud veel nagedacht tijdens zwerftochten in het buitenland. On derweg, al liftend, ontstonden veel van zijn gedichten. „Ik hou me nu enigszins op de ach tergrond, omdat ik met een nieuw repertoire bezig ben. Daarom ga ik de komende zomer weer weg om in alle rust te kunnen werken. Onderweg verkeer je in een tijd loosheid, in een grote ruimte waar door je een immens grote gedach- tenspoeling krijgt, die je op een stuk je papier gaat projecteren." Dit jaar was hij vier maanden in Turkije en Griekenland. „Ik heb daar op straat gezongen. In Thessaloniki had ik een keer een terrasje van zeg maar zestig gulden. Ik zong daar Ne derlandse en Franse liedjes. Ze wa ren daar in Griekenland gewoon blij dat ze een vogel hoorden van buiten hun kooi." Doorstomen Volgend jaar gaat hij naar Afrika en Azië. „Ik heb India op het oog maar het kan ook zijn dat ik naar Zuid-Afrika doorstoom. Het ligt hele maal aan de lifts die ik krijg. Zit ik in Marrakesj en er is een vent, die zegt „Jo, ik ga door naar Zuid-Afri ka", dan zeg ik: „Nou ik ga met je mee". Mocht er een vent komen, die overdwars oversteekt, dan zeg ik: „Nou ik ga met jou mee." Onderweg ga ik zingend alle ter rassen af, tot ik er weer genoeg van heb. Maar je weet het natuurlijk niet: de laatste keer zou ik een half jaar wegblijven, maar mijn gitaar brak onderweg, en mijn paspoort en een hoop geld werden gestolen. Je kan nu wel zoveel zeggen, weet je." Grote werk Voorlopig is zingen op straat voor hem het grote werk. „Ik wil niet op het toneel gaan werken met halve dingetjes. Ik wil iels goed doen en ik heb geen haast. Phonogram wilde me bijvoorbeeld contracteren, maar ik wil pas met deze mensen gaan wer ken als ik rijp ben. Een appel pluk je als hij rijp is. Als je onrijpe appels eet krijg je pijn in je buik, en daar heb je niks aan." Op zijn hoge uit de jaren twintig stammende schrijfmachine tikt hij niet alleen gedichten, maar ook afo rismen, die een oosterse indruk ma ken. „Dat komt misschien omdat ik in die landen geweest ben. Je wordt er heel sterk beïnvloed door de sfeer, door de rust." Ruud laat me er drie lezen: „De neger kan het niet helpen, dat de blanke hem zwart ziet." „Wie zich over het goede ontfermt, zal geen gesloten hekken vinden." „Jij krant, dagblad van het gewe ten, je doet me pijn." Niemand navolgen Hij pakt de gitaar en zingt een van zijn liedjes: „Regen striemt mijn gezicht gootjes gravend waarin het wegloopt naar de overloop van mijn lip haren hangen als verdronken luifels stijlloos over mijn wenkbrauwen neer ogen kristalliseren ik rij op een fiets van rust een lamp voortduwend door straten van duisternis langs tafels waar de laatste kaart nog lang niet is gelegd kamers binnen een hemel makend terwijl achter mij weer steden in brand worden gezet." Ik vraag: Heb je zangers, die je navolgt, die je inspireren? Lees je veel literatuur, de dich ters? Ruud: „Ik volg helemaal nie mand na. Ja, toch, ik volg wel iemand na: mijn eigen wekkertje volg ik na. Nee, gedichten lees ik niet veel. Ik wil niet worden beïn vloed. Ik ben geen boekenwurm, ik ben meer een mensenwurm, weet je." ARNHEM De heer C. G. Matser heeft per 1 juli 1969 ontslag gevraagd als burgemeester van Arnhem we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. De heer Matser, sinds 1946 burgemeester van de Gel derse hoofdstad, is nog niet geheel hersteld van een hartaanval, die hij begin dit jaar kreeg. De heer Matser is ook lid van de Eerste Kamer voor de KVP. Duitse studenten bezetten faculteit in W.-Duitsland BOCHUM Ongeveer 100 studen ten in de sociale wetenschappen van de Ruhr-universiteit te Bochum heb ben gisteren hun faculteit bezet en een „tegenuniversiteit" geopend. Toen zij een rode vlag hesen, verlie ten alle docenten het gebouw. De betrokken studenten hadden op 29 november de eis gesteld, dat de studenten medezeggenschap in de fa culteit zouden krijgen. Hun ultima tum liep maandag af. NEW YORK De democra tische senator Eugene McCarthy meent dat het Amerikaanse mi nisterie van defensie „de groot ste onafhankelijke macht in we- rëldaangelegenheden is gewor den". McCarthy, lid van de senaatscom missie voor buitenlandse zaken, schreef in de Saturday Review, dat de invloed van het Pentagon op de Amerikaanse buitenlandse en bin nenlandse politiek en op de onder wijsinstellingen steeds groter is ge worden. De militarisering van de Ameri kaanse buitenlandse politiek, zo meent McCarthy, is in de afgelopen jaren duidelijk geworden door de toenemende bereidheid om in militai re termen te reageren op vraagstuk ken die wel of niet ontvankelijk zijn voor militaire oplossingen. Het meest ernstige voorbeeld hiervan is de Amerikaanse deelneming in de oorlog in Vietnam, aldus McCarthy. Hij zei een toenemend bewijs te hebben gezien van onderdanigheid van het ministerie van buitenlandse zaken en van de regering aan militai re vastbeslotenheid en oordelen. In eigen land beïnvloedt het Penta gon de politiek door grotere be langstelling te wekken voor bepaalde gebieden van de economie, meer dan voor andere, allemaal om defensie contracten te krijgen. McCarthy gaf ook zyn bezorgdheid te kennen over het feit dat colleges en universiteiten hun gehele beleid zullen aanpassen om toelagen van Defensie te krijgen. „Op die manier oefenen zij rechtstreeks invloed uit op de gehele cultuur van Amerika en de richting en toon van ons nationaal leven". Het weer in Europa weer mln.temp. gisteren neer slag Kopenhagen geh.bew. 1 0 Londen regen 0 10 Amsterdam geh.bew. 1 2 Brussel geh.bew. 1 3 Luxemburg mist 0 5 Parijs geh.bew. 1 S Nice zw.bew. 5 7 Frankfort geh.bew. 0.4 München -7 2 Zünch sneeuw -2 4 Genève onbew. 3 1 Locarno geh.bew. 0 10 Wenen -3 0 Innsbruck l.bew. -2 0 Rome regen 12 23 Madrid motregen 8 8 DEN HAAG Het is beangstigend dat de wereldbevolking over 35 jaar is verdubbeld. De grootste vraag blijft of de bevolking in de gehele wereld genoeg te eten zal krijgen. Met deze problematiek, waarbij wij ons allen betrokken voelen, confron teert ons de cineast Philip Owtram in zijn kleuren-documentaire „Meer voedsel voor meer mensen", die hij in opdracht van de Shell Film Unit heeft gemaakt. Het is onthullend te zien dat in driekwart van de wereld de boeren nog verouderde methoden gebruiken. Hun uitgeputte grond levert steeds minder op, terwijl de vraag steeds meer toeneemt. In het kader van de ontwikke lingshulp verleent de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Vere nigde Naties met medewerking van het Kunstmestprogramma van de Anti-Honger-Actie in talrijke onder ontwikkelde landen technisch-agra- rische hulp teneinde het leed van de bevolking te verzachten en hen een betere toekomst te verzekeren. De film laat zien hoe moeilijk het is bij de behoudzuchtige boeren bete re landbouwmethodes geïntroduceerd te krijgen. Na resultaten gezien te hébben met proefvelden die met kunstmest bewerkt zijn gaan zij tot verbetering over. Het is in de documentaire avrant tot uiting ge komen dat het eigenlijke probleem van de voedselvoorziening, de voor ziening met kunstmest is. AFSCHUWELIJK De tweede documentaire, waarvan gistermiddag in aanwezigheid van (Van onze luchtvaartmedewerker) WASHINGTON/MOSKOU. De eer ste vlucht van de Boeing 747, waar over we in het Zondagsblad schre ven, zal pas in januari worden uit gevoerd. Het is onmogelijk gebleken alle voorcontroles tijdig af te wer ken. Deze vertraging zal geen effekt hebben op het verkrijgen van het bewijs van luchtwaardigheid en de aflevering. Voorts vernamen wij dat het Rus sische supersone verkeersvliegtuig Toepolef 144, de Concordsky, even eens met vertraging te kampen heeft. Dit nieuwe verkeersvliegtuig zou ook deze maand in zijn element ko men. Eduard Vagabovich Elian, die sedert 1951 testvheger is> zal de eer ste vlucht met de Toe-144 uitvoeren. drs. B. J. Udink, minister voor de ontwikkelingshulp, in het Haagse Metropole de première ging, laat ons het leed zien dat de ziekte Bilharzia veroorzaakt. „Verborgen kwaad in tropisch wa ter" toont afschuwelijke beelden van de gevolgen van deze in de laatste jaren bekend geworden ziekte. Regisseur Richard Bigham die de film maakte ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de Wereldge zondheidsorganisatie filmde in vele tropische landen om de ziekte zo ob jectief mogelijk te kunnen beoorde len. De parasieten worden verspreid door slakken die in rivieren en poe len leven. Bij het baden worden de mensen met deze ziekte besmet en op hun beurt besmetten zij weer anderen. Afgrijselijke microscopische _*-» beelden zijn die van het hardnekkige mie dat zich voortvreet in de ingewanden, hetgeen op den duur de dood ten gevolge heeft. INSPANNING Minister Udink hield tevoren een inleiding, waarbij hij opmerkte dat de regering ervan overtuigd is dat de actieve medewerking en inspanning van de particuliere sector, en met name van de industrie (in dit geval de Shell), essentieel is voor de verho ging van de gezamenlijke krachtsinspanning die nodig is voor een doelgericht ontwikkelingshulp- programma. „Wij moeten ook blijven handelen' om anderen bij te staan bij hun gang naar ten andere toekomst, ook als zij de fase van honger en ellende reeds hebben verlaten", aldus minister Udink. DAMMIS DE GEUS OTTAWA Canada heeft volgens goedingelichte kringen het Nederlands verzoek voor landingsrechten voor de KLM in Toronto afgewezen. Toronto is een belangrijke landingsplaats voor elke buitenlandse luchtvaartmaat schappij op Noord-Amerika. Nederland heeft Canada een jaar geleden laten weten dat de bestaande overeenkomst (wederkerige landingsrechten in Amsterdam en Montreal) zou worden opgezegd als de KLM geen landingsrechten in Toronto zou krijgen. Canada zou nu hebben gezegd dan maar de overeenkomst te schrappen. Bierkenners vragen ALLE WELPEN ter wereld, zo- mede gewezen welpen en aan staande welpen worden hierbij op geroepen zich naar de film „Jungle book" te begeven, waar hun klaar voor ogen wordt gesteld, hoe het ge gaan is met Mowgli, de mensenwelp; die in het onmetelijke oerwoud gevon den werd door Bagheera, de goede panter; opgroeide bij de wolven; op weg naar mensenland eigenwijzer was dan Bagheera en zich aan zijn leiding onttrok; belaagd werd door Kaa, de listige slang; voortgeholpen (van de wal in de sloot) door de vrolijke beer Baloo. Verder in handen viel van de apen; verdwaalde in het grote oerwoud; ge zocht werd door de dieren onder aan voering van kolonel Hathi, de olifant; ontdekt werd door de gieren; maar in groot gevaar kwam door Shere Khan, de vervaarlijke tijger, die het op zijn leven had gemunt; doch gered door Bagheera en Baloo uiteindelijk toch belandde in mensenland, waar hij nog lang en gelukkig leefde. Juist broeder en zuster Padvinder, gij hebt zojuist een blik geslagen in Rudyard Kiplings wereldberoemde Mowgli-stories, in beeld gebracht vol gens de door Walt Disney nagelaten richtlijnen voor de geestigste, span nendste en ongetwijfeld diepzinnigste tekenfilm ter wereld: JUNGLEBOOK geregisseerd door Wolfgang Reither- man met zes kostelijke Junglebooklie- deren, waarvan het Berenlied en de Olifantenmars topsongs zullen blijken. Wolfgang Reitherman heeft 77 mi nuten nodig gehad om dit verhaal werkelijk meeslepend in kleuren en geuren uit de doeken te doen, maar in die tijd leeft men in een zo eigensoor tige, hartverwarmende, dierensprook jeswereld, dat men zich na afloop als het ware opgenomen voelt in een we reldwijde broederschap van Kipling- bewonderaars. Typeringen Walt Disnev heeft nog de karakters voor zijn film vastgesteld: Bagheera, de panter, is heel ernstig en wijs. Hij weet wat goed is voor een mensen welp. Baloo, de beer, daarentegen is een vrolijke losbol, met een goed hart, maar weinig verstand van mensenwei- De kleine Mowogli op de rug van de goede panter gevolgd door de olijke beer Baloo, in de Disney film Junglelook. pen. Kaa, de slang is listiger dan alle andere dieren des velds en een meester in het hypnotiseren en het bedenken van kronkelredeneringen. Kolonel Hathi, de olifant, is een bolle praatjesmaker, die denkt met veel ge weld, ook veel te kunnen bereiken. De apen zijn vrolijke broertjes, maar heus niet zo onschuldig als men zou denken: zij willen van de mensen welp het geheim van het vuurmaken te weten komen. De gieren zijn vro lijke lieden, die niet bepaald uitblin ken in moed. Shere Khan. tenslotte, de tijger, is een bloeddorstige, welbewuste en wei- overdachte heerser, die terdege be grepen heeft, dat de mens voor de dieren de grootste vijand is en daarom voor eeuwig gezworen heeft iedere mens, die in zijn klauwen komt te verscheuren, zelfs een onschuldige en ongevaarlijke mensenwelp. liet was zo Spannend zijn de gevaren, waarin Mowgli terechtkomt. Kostelijk zijn ontmoetingen met Kaa; heerlijk zijn boks- en danspartijtjes met lichtzinni- ;e Baloo; meesterlijk het militair gestamp der olifanten; voortreffelijk het gesol en gedol der apen; adembe nemend het gevecht van Baloo met de apenkoning; maar het onbetwiste hoogtepunt is toch wel de ernstige lijkreden van Bagheera, als Baloo na een dapper gevecht met Shere Khan de lieve Mowgli heeft gered, maar zelf voor dood neerligt. Bagheera begint aan een prachtige rede, waarin zelfs een Bijbeltekst is verweven. Ballo is echter niet dood. maar ligt even buiten Westen. Hij hoort met immens welgevallen Bag- heera's plechtige en stichtelijke rede woord voor woord en als Bagheera. diep-ontroerd. het laatste woord gesproken heeft, slaat Baloo zijn ogen op en vraagt: „Ga nog even door, het was zo mooi!..." Een heerlijke film. deze moderne Vos Reinaerde uit het Indiase oer woud. Een film, waarvan ieder genie ten zal: jong en oud; welp of geen welp. Dit is een film om te beleven. Dat is een feest. Ev. Grolle

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9