TIENMAAL OM DE MAAN Aankomst Kerstnacht 6 dagen, 2 uur en 52 min. in ruimte Meer gevaren dan bij aarde-vlucht Wisseling bevelhebber landstrijdkrachten Maan thuis via tv Von Thadden „chanteert" Kiesinger J. Edgar Hoover blijft hoofd FBI Astronauten kerngezond 2 Nederlandse militairen verongelukt De gaande en komende man 7 DINSDAG 17 DECEMBER 1968 DE BEMANDE MAANVLUCHT Projekh APOLLO-8. dec 1968 positie van de maan bij de start van de raket tn de ver.Sf. /'cirkelen rond de maan van de aarde (Van onze ruimtevaartredacteur) KAAP KENNEDY Als straks in de kerstnacht over de hele wereld de klokken luiden, zullen Frank Borman. William Anders en James Lovell, 400.000 kilometer van aards kaarslicht, de neus van hun Apollo-cabine wenden, de ra ketmotor in werking stellen en beginnen aan hun eerste baan om de maan. Voor het eerst in de geschiedenis van de mensheid zullen in die kerstnacht mensenogen op een afstand van slechts 111 km de maan aanschouwen. Op een reis, die het opwindendst avontuur aller tijden wordt genoemd. Ook: de meest riskante onderneming van alle ruimte-experimenten tot nu toe. Tweemaal zal hun leven afhankelijk zijn van één enkele raketmotor. Weigert die, dan zullen zij om de maan blijven cirkelen, nooit terugkeren en tenslotte te plet ter vallen op het grillige maanlandschap. Ten aanschouvve van de hele tv-kijkende westerse wereld zul len VS-luchtmachtofficieren kolonel Borman en majoor Anders en marine-kapitein Lovell hun zes dagen, twee uur en 52 minuten durende opdracht uitvoeren: twintig uur lang (tienmaal) om de maan cirkelen en tijdens deze tocht informatie verzamelen, die nodig is voor de eerste sprong óp de maan, in juni volgend jaar. Zaterdagmiddag om negen minuten Toor twee Westeuropese tijd tullen j van Kaap Kennedy door 's werelds lu-achtigste raket, de 3.4 miljoen kg stuwkracht leverende 110 meter hoge iSaturnus V, omhoog worden gescho- Twee en een halve minuut later is het ruimteschip al op 61 km hoogte en heeft het een snelheid van 9600 km per uur. Twee miljoen liter brandstof (een mengsel van petro leum en zuurstof) is dan in vlammen opgegaan. Op dat moment, als de gigant de jHercules-taak van het omhoog bren gen van de 3100 ton wegende Apol- fo-8 door de dikste lagen van de at- imosfeer heeft volbracht, haakt de eerste trap af en komt de tweede in actie. Zes en een halve minuut branden de vijf motoren van déze trap, die elk een stuwdruk van 100.000 kg leveren. Zij voeren de snelheid op tot 22.000 km per uur en brengen het ruim- eschip tot 189 kilometer. Dan start de derde trap, die de snelheid op 28.000 km per uur brengt «i de cabine in een baan om de-aar de slingert. Is zij daar eenmaal, dan irardt deze derde trap uitgeschakeld, maar blijft aan de cabine bevestigd. Ontsnapping Twee rondjes van samen drie uur jkrijgen de astronauten dan de gele genheid om te controleren of alles goed werkt. I Wordt alles in orde bevonden, dan wordt boven de Stille Oceaan bij Ha- iwaii voor 5 minuten en 11 seconden de derde trap, de S-4B-raket, op nieuw ontstoken. Dan gaat het naar de maan. De raket accelereert tot een j, ontsnappingssnelheid" van 40.000 pm per uur en de Apollo verlaat zijn baan om de aarde. Op dat moment is er voor de astro nauten geen weg terug meer. Zij koersen in een donkere oneindigheid, Waar het niet door lucht getemperde tonlicht de Apollo onbarmhartig ver- pit, terwijl de andere kant aan ijzige kou is blootgesteld. De koers is gericht op een punt in Öe ruimte, waar op dat moment de tnaan nog niet is, maar waar zij twee èn een halve dag later zal zijn. [Tijdens de grote reis zal één experi ment worden uitgevoerd. De beman ning zal de S-4B-raket losmaken en fcr 25 meter voor gaan vliegen. Dan tullen de beschermingspanelen van de raket worden afgeworpen en de gummy laten zien van de ingebouw de „lunar module (LM)", het vaar tuig, waarmee in de toekomst op de tnaan zal worden geland. .De astronauten zullen daarmee een koppeling stimuleren, een manoeuvre die een van de belangrijkste zal zijn bij toekomstige maanvluchten. Is dat gebeurd, dan worden raket met LM weggeschoten naar een baan om de ton en gaat de Apollo alleen verder, konder door motoren te worden aan gedreven. De stuwraketten van het ruimteschip zullen alleen worden ge bruikt, indien er door computers op parde berekende koerscorrecties no- pig zijn. Afremmen i Het zal bijna drie dagen later zijn, id de avond voor Kerst, als de Apol- o in de buurt van de maan komt. De nelheid is dan inmiddels aanzienlijk fiwijzigd. Eerst vermindert zij (evenals bij ten omhooggeworpen bal) en be- Iraagt zij op 48.000 km van de maan log maar 3360 km. Dan wordt zij reer groter doordat op dat moment e aantrekkingskracht van de maan legint. Op 9000 km afstand, 66 uur 'a de lancering, is zij alweer opgelo- ien tot 9100 km per uur. Wanneer de bemanning dan verder 'iets zou doen, zou de Apollo rustig ichter de maan verdwijnen, één om wenteling maken en dan vanzelf, onder de raketten te gebruiken, haar de aarde worden teruggeslin- lerd. Maar dat is niet de bedoeling: de APollo moet in een lage baan om de Haan komen en dus moet de snelheid Verder worden afgeremd. Dit doen de Jtronautcn door hun schip zo te ke- *n, dat de uitlaat van de hoofdmotor ®P de maan gericht is. Door vuursto ten van de motor verlagen zij de ••Iheid tot 5950 km per uur, waar door de Apollo een elliptische baan gaat beschrijven met een kleinste afstand van 111 km en een grootste van 313 km. Na twee omwentelingen rond de maan, waarin de ruimtevaarders weer eens alle systemen aan boord controleren, wordt de hoofdmotor op nieuw ontstoken; ditmaal om de el liptische baan in een cirkelvormige, op 111 km van de maan te verande ren. Tien ronden In totaal zal de Apollo tien rondjes van elk twee uur om de maan ma ken. Tijdens deze omwentelingen zul len de ruimtevaarders een groot aan tal opdrachten uitvoeren. Zij moeten foto's maken (zwart-wit, kleur en stereo) en zij moeten tv-uitzendingen voor de aarde verzorgen. Zij moeten kraters, rillen en zeeën bestuderen en de geschiktste landingsplaats bepa len. En voorts zullen zij navigatie-oe- feningen houden. Dit alles in nauw overleg met het grondstation op de aarde. Alleen tij dens de 45 minuten, dat de Apollo zich bij elke ronde achter de maan bevindt, is dit contact niet mogelijk, omdat de radio-verbinding dan ge blokkeerd is. 99 I Corridor" Na 20 uur om de maan te hebben gecirkeld wordt de 57 uur durende terugreis aanvaard. Het ruimteschip wordt op de aarde gericht en de hoofdmotor wordt ontstoken om koers te zetten naar de aarde. Ook hier worden de mannen weer gehol pen door de elektronische rekenma chines van het controlecentrum. Dit is wel nodig, want het komt hierbij zeer nauw aan op een juiste koers. De „corridor", waarover de mannen beschikken, is maar 30 km breed. Schieten zij langs dit „venster", dan zijn zij ofwel gedoemd tot een eeuwigdurende ruimtereis, of zij verbranden in de aardse at mosfeer. Aanvankelijk zal hun schip een snelheid van 8800 km per uur heb ben, maar onder invloed van de aardse aantrekkingskracht loopt deze op tot 40.000 km per uur op het mo ment dat de landing wordt ingezet. Even voordat zij de atmosfeer in duiken, werpen de ruimtevaarders de zgn. dienstcabine af. De voorraden en instrumenten, die daarin zitten, heb ben zij dan niet meer nodig. Wat overblijft is de 3,3 m hoge en 9,9 m brede cabine, waarin dan nog voor zeven uur zuurstof zal zijn. Landing De Apollo wordt met de stompe zijde naar voren gedraaid, zodat het hitteschild de wrijvingshitte met de lucht (3300 graden Celsius) kan ver werken. Door de zeer grote snelheid (12.000 km, sneller dan bij een normale ruimtereis om de aarde) zal de hoek waaronder de Apollo in de atmosfeer f De drie astronauten v.I.n.r, commandant Borman (40). Lovell (40) en Anders (35). De eerste twee hebben al een ruime ruimte-er varing: samen maakten z(j in december 1965 de 330.5 uur durende record-vlucht met de Gemini 7. tijdens welke een rendez-vous met de Gemini 6 werd gerealiseerd. Elf maanden later ging Lovell (ditmaal samen met Edwin Aldrin) opnieuw de ruimte in met de Gemini 12, een reis, die 94,5 uur duurde. Voor Rookie William Anders is het de eerste ruimtevlucht. Hij begon zjjn loopbaan bij de Navy en is thans majoor bjj de Air Force. Daarvoor studeerde hj| kernfysica. Hoewel de kwaliteit van de beelden waarschijnlijk niet zo best zal zijn, zal het ruimteavon- tuur als alles volgens plan verloopt in de huiskamer via de tv zijn te volgen en wel op de volgende dagen en tijden: 21 december 13.45 uur: start van Kaap Kennedy (Ned. I) 22 december 21.20 uur: bericht geving over de reis naar de maan (Ned. I) 23 december 21.35 uur: idem 24 december 11.15 of 13.15 uur: aankomst bij de maan (Ned I); via Ned. II 18.30 uur samenvat ting van de gegeven reportages plus omlopen om de maan. 25 december 3.15 uur: nachte lijke reportage van de 9de om loop op 111 km afstand van de maan; om 13 uur samenvatting hiervan (Ned. I). 26 december 22.15 uur: terug reis naar de aarde (Ned. I). 27 december 16.20 uur reporta ge landing via Ned. II (na 17 uur verder op Ned. I) HANNOVER Adolf von Thad den, leider van de extreem-rechtse National-demokratische partei in West-Duitsland. heeft gisteren ge dreigd een „bruinboek" uit te geven over het Nazi-verleden van bondskanselier Kiesinger als de rege ring in Bonn probeert de NPD te verbieden. Zoals bekend heeft minister van binnenlandse zaken Benda, aangekon digd op een morgen te houden kabi netsvergadering voor te stellen de NPD te verbieden omdat zij in strijd zou zijn met de grondwet. Von Thadden liet op een persconfe rentie twee dikke dossiers zien die materiaal zouden bevatten over het verleden van Kiesinger en de mi nister voor geheel Duitsland betref fend. Wehner. Von Thadden zei bereid te zijn het materiaal over zoals hij het noemt het „bruine of rode" verleden van de twee mannen te publiceren als de Westduitse regering haar „lastercam pagne" tegen de NPD blijft voortzet ten en haar brandmerkt als op- 1 I volgster van de Hitlers NSDAP. binnendringt, niet groter dan 7.4 gra den en niet kleiner dan 5.4 graden mogen zijn. Is deze hoek te groot, dan verbrandt de cabine door de enorme hitte. Is zij te klein, dan zal de Apollo als een steentje over het water langs de atmosfeer ketsen en weer in een baan om de aarde terecht komen. Ook dit zou de döod van de astronauten betekenen, omdat zij in dat geval te weinig zuurstof bij zich hebben om daarna nog een geslaagde landing uit te voeren. Gaat alles goed, dan openen zich op 7200 meter hoogte de twee remparachutes. Op 3000 meter volgen de hoofdparachu tes, waardoor de snelheid tot 35 km per uur wordt terugge bracht. In het nachtelijk duister zal de Apollo dan (in de Stille Oceaan) landen. Als de computers gelijk krijgen precies 6 dagen, 2 uur en 52 minuten na de start. WASHINGTON De onlangs ge kozen Amerikaanse president. Ri chard Nixon, heeft gisteren bekend gemaakt. dat hij de 73-jarige J. Ed gar Hoover verzocht heeft aan te blijven als directeur van de Ameri kaanse federale recherchedienst (FBI). Ook aan Richard Helms, het hoofd van de CIA, de Amerikaanse geheime dienst, is het verzoek gedaan op zijn post te blijven wanneer het nieuwe bewind in de VS op 20 januari de teugels in handen neemt. Zowel Hoo ver als Helms hebben erin toe gestemd. hun functies te blijven waarnemen. Hoover, die op 1 januari 74 wordt, heeft de leiding van de FBI gehad sinds 1924. De 55-jarige Helms is hoofd van de CIA geweest vanaf 1966. Onderscheiding voor Pennarts DEN HAAG De voorzitter der Kon. Nederlandse vereniging voor luchtvaart, de heer H. Schaper, heeft gistermiddag in het gebouw dier ver eniging in Den Haag aan de heer H. K. Pennarts de prijs voor lucht- en ruimtevaartpublicisten 1968 uitge reikt. De heer Pennarts die van novem ber 1946 tot 1 december jl., toen hij de pensioengerechtigde leeftijd had bereikt als luchtvaartredacteur werkzaam was aan de Handels- en transportcourant te Rotterdam, ont ving uit handen van de heer Schaper een oorkonde. HOOGEVEEN Bij Hoogeveen is gisteren op een kruising een perso nenauto frontaal gebotst op een vrachtwagen. De bestuurder van de personenauto, de heer M. Visser (68) was op slag dood. Vastgesnoerd in de stoelen van Apollo-8, gereed voor de start op de top van 's werelds krachtigste raket. Kaap KENNEDY De astronau ten Frank Borman, James Lovell en William Anders zijn gisteren licha melijk geschikt bevonden voor hun voorgenomen vlucht om de maan in de Apollo-8. Het medisch onderzoek duurde vijf uur. Gevaarlijker dan ruimtevluch- ten tot nu toe zal de reis van de Apollo 8 zijn. In de eerste plaats omdat de af te leggen afstand v groter is. Konden ruimtevaarders yf/ tot nu toe, wanneer er iets mis zou zijn gegaan, binnen een half tot drie uur weer beneden zijn, bij een maanreis duurt dat zeker drie dagen. Een noodlanding-op-tijd wordt daardoor vrijwel onmogelijk, want eenmaal halverwege op weg naar de maan. zal de cabine niet meer kun nen terugkeren. De astronauten zul len noodgedwongen eerst om de maan heen moeten. Gevaarlijke momenten zijn vooral die, waarop de Apollo zich in een nauwe baan om de maan moet ma noeuvreren én het ogenblik, waarop zij die baan moet verlaten voor te rugkeer naar de aarde. Otn in de maanbaan te komen zal de SPS-ra- ketmotor van de Apollo precies 246 seconden moeten werken. Werkt hij helemaal niet, dan is er niets aan de hand: de Apollo wordt dan gewoon om de maan heen geslingerd en keert dan direct terug naar de aarde. Werkt de motor korter dan 80 secon den, dan worden evenmin brokken gemaakt: ook in dit geval zal de ca bine eenmaal om de maan gaan en terugkeren. ..Longest hour" Maar stopt de motor tussen de 80 en 110 seconden na ontsteking, dan bevindt de Apollo zich al in het zwaartekrachtveld van de maan en zal zich daaraan nooit meer kunnen onttrekken. De cabine zal dan blijven rondcirkelen en tenslotte op de maan te pletter slaan. Datzelfde geldt voor het moment, waarop na tien maanronden de motor opnieuw moet worden ontstoken ditmaal voor 206 seconden. Het is het moment, dat vluchtleider Clifford Charlesworth „the longest hour" van de missie noemt: weigert de motor, dan zal Apollo-8 nimmer terugkeren. Om deze gevaren tot een minimum te beperken zijn van alle systemen aan boord duplicaten gemaakt, die direct in werking treden als het hoofdsysteem uitvalt. De motor blijft echter een kwetsbaar punt. Daarvan is er namelijk maar één en juist op die ogenblikkenhangt daar alles van af. DEN HAAG De 21-jarige dienst plichtige soldaat eerste klasse J. Bat ting uit Veendam is gisteren bij Schi- de (W.-Duitsland) tijdens een oefe ning om het leven gekomen. Als chauffeur van een AMX-perso- neelsvoertuig trachtte hij het ijs van een beek over te steken. Het ijs be zweek echter en de bestuurder werd zodanig gewond dat hij korte tijd later overleed. Zijn bijrijder kwam met de schrik vrij. De militairen wa ren ingedeeld bij het 42ste pantser infanteriebataljon in Seedorf. In dezelfde plaats is de 21-jarige gehuwde dienstplichtige A. H. E. van Mekeren uit Den Haag, zondagavond overleden aan brandwonden, die hij kort tevoren bij het bijvullen van een petroleumkachel met kerosine had opgelopen. De brandende kachel bevond zich in een auto. Toen hij er kerosine in wilde gieten ontstond er brand. De jongeman gooide de kachel uit de auto en sprong er zelf achter aan. Hij kwam daarbij zo ongeluk kig te vallen, dat hij in de brandende olie terecht kwam. DRAKA De matras waarop U wérkelijk uitrustl Van DRAKA. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG De bevelhebber der landstrijdkrachten, luitenant-ge neraal F. van der Veen, gaat na een 38-jarige officiersloopbaan de dienst verlaten. Morgen neemt hij afscheid van de Koninklijke landmacht. On derdelen van het 1ste legerkorps zullen op het militaire oefenterrein de Vlasakkers bij Amersfoort een défilé houden voor de scheidende be velhebber, die tevens chef van de generale staf is. Opvolger van generaal Van der Veen is generaal-majoor W. van Rijn. Op 1 januari a.s. aanvaardt deze 52-jarige opperofficier. die sinds een jaar plaatsvervanger is van „de chef", de hoogste (dub belfunctie, welke de landmacht een beroepsmilitair bieden kan. De scheidende generaal, die thans 60 jaar is. heeft een bewogen mili taire loopbaan achter de rug. Hij begon als KNIL-officier; in het voormalige Nederlands Indië diende hij gedurende negen jaar bij het beroemde korps van de Atjeh-mare- chaussee. Vlak voor de oorlog, in 1939, keer de hij naar Nederland terug om een studie aan de Hogere Krijgsschool te gaan volgen. Veel kwam hier niet van terecht In de meidagen van 1940 was hij een van de verdedigers van de Grebbelinie. Onmiddellijk na de capitulatie werd hij in krijgsge vangenschap naar Duitsland afge voerd. In 1941 slaagde hij er in uit het kamp Juliusburg te ontvluchten. Via Zwitserland, Portugal en Zuld-Afri- ka bereikte hij Indonesië, net op tijd om aan de gevechten tegen de Japanners deel te nemen. Dit maal liet de inmiddels tot ka pitein bevorderde luitenant zich niet gevangen hemen. Hij dook onder en wist zich in de binnenlanden van Java vier maanden lang schuil te houden. Met nog twee Nederlanders wist hij in Tandjong Priok een zeil bootje te bemachtigen, waarmee hij 35 dagen later een eilandje bij Ma dagaskar bereikte. Rij de geallieerde strijdkrachten in Australië werd hij belast met de opleiding van inlichtingenpersoneel Door zijn rimboe-ervaring kreeg hij Nieuw-Guinea als operatiegebied toegewezen. In 1944 landde hij daaj met een vliegboot. Diep in de jungle en van alle kanten omsingeld door de Jappen voerde hij met succes GENERAAL VAN DER VEEN enkele missies uit. Met evenveel succes wist hij vervolgens door de vijandelijke linies te breken en vei lig op z'n basis terug te keren. Voor betoonde moed werd aan ge neraal Van der Veen twee keer het Bronzen Kruis toegekend. De legen darische Amerikaanse generaal Mac Arthur begiftigde hem met de Bron- ze Star Medal. Na de Japanse capitulatie in de Pacific ging de toenmalige majoor Van der Veen opnieuw naar Indo nesië terug. Hij verbleef daar tot de souvereiniteitsoverdracht en was o.m. chef-staf van het troepencom mando voor Zuid-Sumatra. Tot de functies, welke generaal Van der Veen na 1950 bekleedde, behoren o.m. die van militair ad viseur van de Nederlandse ambassa deur bij de NAVO. die van com mandant van de parate 4de divisie en die van commandant van het "erste legerkorps. Op 1" januari 1964 ging zijn benoe ming in van chef van de generale staf en bevelhebber der landstrijd krachten. GENERAAL VAN RIJN Generaal Van Rijn volgde het KMA in Breda, diende gedurende de oorlogsdagen als sectiecommandant bij het pantserafweergeschut van de lste divisie en werd in Neurenberg, Stanislau en Neubrandenburg door de Duitsers krijgsgevangen gehou den. Na de oorlog volgde hij de Hogere Intendanceschool en - de Hogere Krijgsschool. Op het laatste insti tuut was hij leraar tactiek en staf dienst. In 1959, nadat hij drie jaar bij het Centrale Europese Hoofdkwartier in Fontainebleau had gediend, werd de toenmalige luitenant-kolonel com mandant van het 12de infanterie ba- fhljon garde jagers te Schaarsber- gen. Van 1960 lot 1963 werkte hij mee aan de reorganisatie van het onderwijs aan de KMA. waarna hij commandant werd van de 43ste pantserbrigade te Steenwijkerwold. Een jaar geleden werd hij onthe ven van zijn functie van chef-staf van het lste legerkorps en benoemd tot plaatsvervangend chef van de generale staf. tevens plaatsvervan gend bevelhebber der landstrijd krachten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7