Iglo maakt nü verschil tussen l|nom andijvie «Ëasa a la crème Vrouw van 53 baby nog een kan thans krijgen Groep naar een van 18': zoeken programma Situatie onduidelijk in Brazilië door censuur Ze hoopt erop, ze vraagt het u niet. Het raakt haar hart, toch geeft ze nooit een stille wenk. Want iets moois van goud moetje plotseling, zo maar, heel onverwacht krijgen. Goud maakt zo blij. De juweliers van Nederland nodigen u uit vrijblijvend te komen kijken naar hun cadeaus van goud en zilver. C0 De Gaulle duldt geen bezetting universiteiten l] 31 !Vj Ontbijt kinderen onvoldoende Jonge boeren in EEG vóór plan van Mansholt ZES DODEN NA PANIEK STRAKS VRUCHTBAARHEID NA TRANSPLANTATIE Tekst brief gewijzigd Mianfjoorov- schrih 5 DINSDAG 17 DECEMBER 1968 PARIJS Premier Couve de Mur- ville heeft gisteren in een tv-rede gezegd dat de regering geen bezetting door studenten van universiteitsge bouwen zal dulden. Hij is van oor deel, dat er voor politiek op de mid delbare scholen en de universiteiten geen plaats is. De studenten van de letterkundige faculteit te Nanterre blijven echter ageren met name tegen het optreden van de regering die de politie naar Nanterre heeft gezonden. De Franse landelijke studenten- bond heeft intussen opgeroepen tot een „actiedag" in deze week teneinde de stakende studenten van Nanterre te steunen. Ook in Toulouse is onrust onder de studenten. 200 studenten moesten door de politie uit de universiteit worden weggedragen. ATHENE Luitenant-generaal Odysseus Anghelis is gisteren be noemd tot opperbevelhebber van de Griekse strijdkrachten. Deze functie werd vroeger bekleed door koning Konstantijn, die in ballingschap is gegaan. In naam blijft de koning nog hoofd van de strijdkrachten. 18 j ;nst j n wi anntj Verk< 6147 halve Paraat dece jpnANKRIJK neemt geen maatregelen om te voorkomen dat eenzelfde situatie als in mei ont staat. Toen leidden studentendemon straties tot een opstandige beweging, die het land op z(jn grondvesten deed schudden. Gepoogd wordt, de militante minder heid onder de studenten geen vat te laten krijgen op de grote meerder heid, die de uitwerking van de her vormingsplannen wil afwachten. Premier Couve de Murville zit hier bij tussen twee vuren. Want politie- troepen bij universiteitsgebouwen kunnen een averechtse uitwerking hebben op studenten die loyaal wil len zijn met anderen. De gebeurtenissen in mei hebben ech ter geleerd dat er geen keus is. Voor komen is beter dan genezen, mits be heerst wordt opgetreden. Afwachten zou als teken van zwakheid worden uitgelegd. 21», euw-j er M chub .Wortel Meii T)E gebeurtenissen in Brazilië heb- n ben niet veel veranderd aan de reeds sinds 1964 bestaande situatie. Het land leeft al vier jaar onder een militair bewind, dat de maatschap pijstructuur in stand wil houden. Brazilië Is niet het enige latijns-ame- rikaanse land, dat door militairen ge regeerd wordt. Het is echter wel ver reweg het grootste en als zodanig een slecht voorbeeld voor de kleinere lan den. Waar geen geleidelijke democratise ring is, zoals in Chili en Venezuela kan worden waargenomen, blijven op den duur revolutionaire ontwikkelin gen niet uit. Vier jaar hebben de militaire leiders gelegenheid gehad, sociale hervor mingen door te voeren. Zij hebben gefaald, doordat zij niet tot de wor tel van het kwaad doordrongen. j engri M l| M C a; VI S M Sd 50; I M J illing lanst' A Rl "Hoessein ska< A LS we in het midden laten wat ko ning Hoessein precies gezegd heeft tegen de correspondent van het Britse blad de Observer blijft het feit, dat hij een speciale status over weegt voor het door Israël bezette deel van Jordanië. Officieel spreekt Amman nu plannen voor decentralisatie zodra 24- het gebied bevrijd is. Met die verkla- 'i rinf kan men alle kanten op, zelfs T 1 die van een overeenkomst met Israël. 6; I overing van een deel van Palestina HHet is een publiek geheim, dat ver- Scij overing van een deel van Palestina 19^0 Jordani® (voorheen Transjordanië) rj,' j| alleen maar moeilijkheden heeft ge- M (j bracht, die tot innerlijke verdceld- f 14; heid leidden. el Z En het hoeft niet te verbazen als ko- SW ning Hoessein er geen geheim van ■en, maakt, dat hy op voor de Arabieren aanvaardbare gronden afstand wil öaUf| doen van het twintig jaar geleden veroverde gebied. DEN HAAG Een enquête van het centraal school mei kcomité heeft uitgewezen dat de kwaliteit van het ontbijt van schoolkinderen veel te wensen over laat, I Ruim vijftig procent van de kinde- __J ren gaat naar school na een onvol- U.11 doende. 29 procent na een redelijk en 17 procent na een optimaal ontbijt Bij 23 procent van de kinderen be vatte het ontbijt in het geheel geen dierlijk eiwit. Volgens het voorlichtingsbureau voor de voeding is het ontbijt van negenjarigen optimaal als het negen of meer gram dierlijk eiwit bevat Voor twaalfjarige jongens liggen deze grenzen bij elf en zes, voor twaalfja rige Tneisjes bij dertien en zeven. isultt >ld< BUENOS AIRES De strenge censuur maakt het niet moge lijk te weten te komen wat er precies aan de hand is in Bra zilië, nadat president Arturo da Costa e Silva vrijdag met steun van de strijdkrachten, alle grond wettelijke bevoegdheden tot zich heeft getrokken. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken in Washington heeft gezegd, dat de ontwikkelingen in dat land ernstige potentiële problemen doen rijzen aangaande de individuele vrij heid en het ritme van de ontwikke ling van Brazilië. Vele kranten mogen nog steeds niet verschijnen; de officiële informatie bronnen zijn eveneens nog dicht en de omroepen zenden geen politiek nieuws uit. De president zei gisteren dat zijn tegenstanders hadden geprobeerd verdeeldheid te zaaien onder de strijdkrachten, maar dat hij vast van plan was, het leger in zijn hand te houden. Volgens de regering verkeert het land in volledige rust. Nieuwe regeringspartij In Rio de Janeiro gaat het bericht dat de leider van de aan het bewind zijnde partij Arena (nationale ver- nieuwingsbond), gezegd zou hebben, dat besprekingen gaande zijn om een BRUSSEL De eerste reacties van de jonge boeren In de EEG op de plannen van dr. Masholt zijn zonder meer positief. Dit in tegenstelling tot de houding van de oudere boeren, die felle kritiek hebben uitgeoefend op het struktuurplan. Ook Mansholts voorstellen over de Europese landbouwprijzen voor vol gend jaar zijn gunstig ontvangen. De jonge boeren menen, dat er een goe de kans bestaat dat bij uitvoering van de plannen de rentabiliteit in de landbouw duidelijk kan worden ver beterd. nieuwe regeringsgezinde partij te vor men, nadat vorige week meer dan 70 afgevaardigden van Arena tegen de regering hadden gestemd. Het betrof een poging, de parle mentaire onschendbaarheid van een afgevaardigde van de oppositie op te heffen. Deze houding van de 70 ge noemde afgevaardigden leidde ertoe, dat president Costa e Silva verstrek kende bevoegdheden aan zich trok en het congres voor onbepaalde tijd heenzond. De Braziliaanse regering wilde de betrokken oppositie-afgevaardigde, Marcia Alves, doen berechten vanwe ge belediging der strijdkrachten. Al ves had het leger van wreedheid beschuldigd, in verband met zijn op treden tegen studenten in Brasilia in het begin van dit jaar. Alves zou intussen naar Rome zijn ontweken. SAO PAOLO In de Braziliaanse stad Sao Paolo zijn zondag zes mensen om het leven gekomen en 70 gewond, toen er paniek uitbrak onder een menigte van naar schatting 30.000 mensen die zich in verband met een televisie-uitzending hadden verzameld. De massabijeenkomst was een ge volg van een oproep van de afge vaardigde Jacinto Figueira, die in het kader van een tv-programma kerstgeschenken had beloofd aan elk gezin dat zich zou melden. Gezinnen met meer dan vijf kinderen waren extra-cadeaus in het vooruitzicht gesteld. Vroeg in de ochtend waren al dui zenden mensen naar de studio geko men. Maar naar mate de tijd verstreek groeide de ongeduldige me nigte aan. De studio-directie vreesde dat zij de massa niet in bedwang zou kunnen houden en verzocht de politie om assistentie. Om de menigte te verspreiden gebruikte de politie traangasgranaten die een paniek ver oorzaakte onder de hoofdzakelijk uit vrouwen en kinderen bestaande mas sa. Talrijke mensen werden onder de voet gelopen en tientallen raakten zoek. Figueira werd gearresteerd. Hij beschuldigde agitatoren er van dat zij de menigte tot geweldpleging hadden aangezet. (Van een onzer redacteuren) UTRECHT Prof. dr. W. P. Plate verwacht, dat transplantatie van de baarmoeder tot de mo gelijkheden van de toekomst gaat behoren. Dier experimenten hiervoor zijn nl. aan de gang. Wel iswaar is dit orgaan niet onmisbaar voor het leven, zoals het hart, de lever en de nieren, maar er bestaan gevallen waarbij zo'n transplantatie het levensgeluk voor een vrouw kan betekenen. De hoogleraar, algemeen bekend geworden door zijn verloskundige hulp bij de geboorte van de drie jongste Oranjetelgen, maakte deze opmer king in zijn afscheidscollege, dat hij vandaag onder zeer grote belangstelling in de aula van de Utrechtse universiteit hield. Hij gaf daarin een terugblik op veertig jaar beoefening van de verloskunde en gynaecologie, waarin hij het grote verschil tussen toen en nu aantoonde. Een belangwekkende uitspraak in dit verband: in zijn studententijd vertelden zijn leermeesters hem, dat een vrouw van 40 in de „overgang" komt. Twintig jaar geleden moest hij zijn leerlin gen meedelen, dat het einde van de geslachtsrijpe periode in het 45-ste jaar van de vrouw valt. Maar de hedendaagse vrouw moet niet verwon derd zijn, aldus prof. Plate, als zij op 53-jarige leeftijd nog een gezond kind ter wereld kan bren gen! Pincus was de man, die de „uitvinding" van de „pil" deed. Heftige reacties van voor- en te genstanders konden de opmars hiervan niet stui ten en ze werd het middel bij uitstek voor de beschaafde wereld. NIET IN PUBERTEIT Aan het gebruik is altijd enig risico verbonden. Maar is dat niet bij elk medicament het geval en moet men zo'n risico niet aanvaarden om van de voordelen te kunnen profiteren? Prof. Plate waarschuwde overigens voor gebruik van ce „pil" tijdens de puberteit. De bewaking van het ongeboren kind: vroeger kon men de harttonen alleen met de stetoscoop beluisteren en dan nog na de vijfde zwan gerschapsmaand. Nu is er ultrasonische hartcon- PROF. DR. W. P. PLATE afscheidscollege trole die al na de twaalfde week kan worden uitgeoefend. Van de stoornissen die tegenwoordig eerder en beter worden herkend noemde de scheidende 'hoogleraar de zg. rhesus-baby's. Nederlandse on derzoekers behoren tot hen die het best op de hoogte van dit vraagstuk zijn. Wat vroeger niet mogelijk scheen, wordt nu gerealiseerd: als het zieke kind nog te jong is om buiten het moederlichaam te leven, kan men door transfusie van rhesus-negatieve bloedcellen het ongeboren kind nog enige tijd in leven houden. In Leiden is deze behandelingswijze met succes toegepast. RHESUS-BABY'S Zelfs zijn er pogingen gedaan om aan het onge boren kind een wisseltransfusie met rhesus-nega- tief bloed te geven. Het rhesusvraagstuk heeft het verschijnsel van de z.g. foeto-maternale transfusie aan het licht gebracht. Ik leerde, aldus prof. Plate, en hij geloofde dat men dit thans nog vertelt, dat in de zwangerschap de moederlijke en kinderlijke bloedcirculaties vol ledig van elkaar gescheiden zijn. Dit is echter niet waar. In het bloed van de meeste zwangeren en kraamvrouwen zijn rode bloedcellen van het kind aan te tonen. Dit wijst erop, dat het kind via de placenta bloed aan de moeder verliest. In zijn overzicht van de ontwikkelingen, waar uit wij slechts een beperkt aantal lichtten, besteedde prof. Plate tenslotte aandacht aan en kele therapeutische maatregelen in de verloskun de. Hij noemde speciaal de vacuumextractor, een hulpmiddel waarmee een stagnerende geboorte onder bepaalde omstandigheden kan worden beëindigd. METALEN ZUIGNAP Een metalen zuignap wordt op het hoofd van het nog ongeboren kind geplaatst en daarna luchtledig gemaakt. Tijdens een wee wordt aan een ketting, die aan de zuignap verbonden is het kind dieper in het bekken getrokken en tenslotte ter wereld gebracht. Omdat geen narcose en slechts een plaatselijke gevoelloosheid nodig is maakt de moeder de ge boorte van haar kind mee. Prof. Plate stond aan vankelijk sceptisch tegenover deze kunstverlos sing, maar wilde wel bekennen hiervan steeds meer de waarde te hebben leren inzien. ^9 mm V Spinaziespinazie la crèmeandijvieen nu ^9 B 9 II 9# I f V andijvie la crème. Helemaal nieuw voor Nederland. 9 91 W 9^/ En ongelooflijk lekker. Andijvie, vers van het land, W gewassen, gesneden en bereid met een romig sausje. Zó klaar! Waarschijnlijk wordt dit nèt zo beroemd als spinazie la crème. Dat hangt helemaal van uw goede smaak af prijs: 450 gram 1.60 DEN HAAG Naast het be klemtonen van het feit dat de brief die naar de partij-organen van ARP, CHU en KVP gestuurd wordt, een brief van drie partijen is, heeft de „groep van 18" gisteravond nog enkele belang rijke wijzigingen aangebracht in de tekst van de vorige week in (Van onze parlementsredactie) De kangoeroes zijn een onver wachte sensatie geworden in de Londen-Sydney rally. Omdat ik gisteren toch toevallig op Aüstra- lische bodem was, zij het dan heel gewoon aan ons Haagse Voorhout, waar de ambassade gevestigd is, heb ik even mijn kangoeroelicht op gestoken. Daarbij te weten gekomen, dat kangoeroes enorm nieuwsgierig zijn en bovendien de Nullarborwoestijn als privé bezit beschouwen. De Australiërs, althans zij die in dit gedeelte wonen, weten dat. Het is gewoon een snelheidsmeting tussen auto en kangoeroe, waarbij de kan goeroe degene is die meestal ver keerd gokt en pardoes op de auto vliegt. Wat dan een klap van een honderd kilo op de motorkap kan betekenen. De Australiërs zetten daarom over de motorkap een veer krachtig stalen net en zo wordt de kangoeroe (als het goed is) keurig over de auto gezwiept en komt al dan niet weer op de pootjes terecht. Omdat ik voorlopig geen plan heb naar Australië te gaan en plotseling hevig geïnteresseerd was in kangoe roe-kijken, besloot ik snel weer eens naar ons aller Dierenpark in Wasse naar te gaan, want zo dacht ik, dat is de enige plaats waar kangoeroes voor mij bereik- en bekijkbaar zijn. Er zijn er meer die zo denken. Bijvoorbeeld staatssecretaris Kruisinga. Wat hem een geweldige schrik be zorgd heeft Het gebeurde toen de Australische van de eregast. In dit geval dus over Australië en zo kwam van zelf ook de kangoeroe een paar maal op het tapijt of liever op tafel. Figuurlijk dan. Nog wat napeinzend reed de staatssecretaris huiswaarts en dan.... in het licht van de koplampen.... een kangoeroe „Neen" moet hij in de stilte van de wagen gezegd of minstens ge dacht hebben. Maar het was ja. Een levende le vensgrote kangoeroe in de rustige Wassenaarse dreven, dartelend over de weg. Pas toen er enige politiemensen rond de kangoegoe opdoken kreeg de geschrokken staatssecretaris op- heldering. Geen hallucinatie was hem overkomen. Behalve de vei lig achter hekwerk opgeborgen die minister van immigratie Nederland rentuirtkaragoeroes dartelen er ook bezocht. Er waren de gebruikelijke besprekingen en daarna het even gebruikelijke diner. Dat zijn geen uitbundige festijnen, men eet en drinkt beschaafd en matig en con verseert in de belangstellingssfeer nog ettelijke exemplaren rond op •het landgoed van de heer Jochems en een van deze beesten was on dernemend op stap gegaan.... Wist dat stomme dier, dat hij ei genlijk in Australië thuis behoort gekomen concept- het nieuws brief. Op verzoek van de KVP, aldus de voorzitter van de „groep van 18" dr. Veerman, is sterk de nadruk gelegd op het zoeken naar een gezamenlijk program bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten. In de vorige brief werden vele mo gelijkheden opgesomd om samen te werken. Nu staat er simpel: „Uiter- raard zijn verschillende mogelijkhe den aanwezig van combinaties ten aanzien van programs- en kandida tenlijsten. Het verdient naar de me ning van het partijbestuur aanbeve ling, dat de samenwerking althans wanneer zij ertoe zou leiden dat de drie partijen met een gemeenschap pelijke lijst uitkomen steunt op een gemeenschappelijk provinciaal, c.q. plaatselijk program van de drie partijen". Primair blijft het een zaak van de partij-organen zelf, met dien verstan de dat een gezamenlijke lijst moet steunen op één program. °Pen Een tweede belangrijke toevoeging betreft het punt1 samenwerking met SGP en GPV waar die bestaat. Gelet moet worden, zegt de brief, op het vooruitstrevend en open karakter van de samenwerking. Dr. Veerman: „Een toevoeging om de plaatselijke organen te brengen in de stroom van „de 18". waarin ze een dergelijk program zouden moeten hebben". Anderzijds heeft deze zinsnede niet ten doel een suggestie te doen over het afbreken van de samenwerking met SGP of GPV, zei voorzitter Veerman. In tegenstelling tot de heer Veer man, verleden week zaterdag na af loop van het Centraal Comité van de ARP, durfde KVP-voorzitter Van der Stee wel de schatting aan dat een zeer groot aantal plaatselijke organen samen zouden willen werken met ARP en CHU. De drie voorzitters benadrukten dat dit advies uitgaat naar aanleiding van vele vragen vanuit de partij. „Bij vrijwel alle spreekbeurten die wij vervulden, kwamen deze vragen op". Een advies waarbij de eigen ver antwoordelijkheid onverlet wordt ge laten, als men maar niet vooruitloopt op landelijke overeenstemming: dus geen fusie of federatie. De ..groep van 18" heeft verschil lende werkgroepen aan enkele data gebonden waarop hun rapporten in bespreking moeten komen: 10 februa ri structuur onderneming en wel zijnsbeleid en 10 maart het verant woord gebruik van economische macht. Daarnaast zal op een van bei de data het resultaat in bespreking komen van de commissies die zich beraden over de uitdieping van het interimrapport van „de 18". DREES ZIET GEEN PROGRESSIEVE CONCENTRATIE UTRECHT Minister van staat dr. W. Drees gelooft niet in het tot stand komen van een progressieve concentratie. Hij acht zelfs een poli tieke concentratie van welke richting day ook dubieus. In het politieke café van de PvdA-jongeren in Utrecht zei de oud-premier „dat D'66 en de PvdA veel meningsverschillen hebben op het gebied van het staatsrecht. Ook betwijfelt hij de deelname van de AR aan een vooruitstrevende concen tratie. Dr. Drees Is fel tegen het deelne men van de CPN aan een eventuele samenwerking: „Tsjechoslowakije heeft bewezen dat communisme on mogelijk kan samengaan met demo cratie". Bejaarden (2) Het is onzinnig om te spreken van pijnlijke discriminatie voor bejaarden als bus en trein voor mensen boven de 65 goedkoper zijn. Mijn man en ik zijn nu elke week 7 kwijt en na 1 januari ƒ9. Dit kan nu mog, omdat mijn man z'n volle loon nog heeft. Maar hoe moet het als hij over een jaar drie vier honderd gulden per maand minder krijgt. Voor mij (en vele anderen) mogen bus en tram dan een dubbeltje kosten, zoals in Amsterdam. Rotterdam mevr. Werner-Namick Bejaarden (3) De heer en mevrouw Vlaardinger- broek zijn nog rasechte Hollanders, die graag hun boontjes zelf doppen. Dat verdient waardering, want tegen woordig kan dat heus van allen niet gezegd worden. Hoeveel bejaarden zijn er bijv. niet, die (in naam) alles aan hun kinderen geven en dan een beroep op sociale zaken doen? Zij krijgen dan nog heel wat meer dan een reductie op tram- en bustarieven. Is het niet erg, dat zoiets gebeurt? De dienst sociale zaken is een goede instelling, maar er wordt veel misbruik van gemaakt. Mensen, die werkelijk hulp nodig hebben krijgen het vaak niet. Hier geldt weer het spreekwoord „De brutaalsten hebben de halve we reld". Eer er gegeven wordt zouden de betrokken diensten zich eens goed op de hoogte moeten stellen van dege nen die het vragen, terwijl er ook eens achter de schermen gekeken zou moeten worden bij degenen die nooit iets vragen. Numansdorp mevrouw H. Notenboom Looneisen (4) De heer H. Hofman heeft alleen maar het woordje „bah" over voor het „gebral, waarmee vakbondsleiders met stakingen dreigen". Als hij op de landelijke kadervergadering van de CMB in Arnhem geweest was, had hij misschien anders geoordeeld. Geen geschreeuw om staking, maar een stijlvolle vergadering. Er werd o.m. met volledige instemming van de vergadering op aangedrongen staking zoveel mogelijk te vermijden. En wordt er weer teveel loon ge vraagd? Het gevraagde percentage zal misschien de reeds aangekondigde kostenstijgingen in 1969 net opvangen. Bovendien: dit vragen gaat langs ge organiseerde weg en dat kost de vak bondsleden plm. 8.50 per maand (jammer dat dit nodig is). Velen krij gen dikwijls veel meer... de schoot geworpen. Maar daarnaar jagen wij niet. Als onze gezinnen maar behoor lijk rond kunnen komen. In de voorlichting van de vakorga nisaties wordt wel terdege steeds ge wezen op de verantwoordelijkheid van de leden in de bedrijven: kwijnt het bedrijfsleven dan kwijnen de werkne mers ook. Als een bedrijf failliet gaat is dat dan ook meestal een gevolg van veranderingen in de concurrentieposi tie of van slecht beheer. Hoogvliet C. van Dijk Premier Rumor gaat bureaucratie te lijf ROME De Italiaanse premier Mariano Rumor heeft gisteren zijn nieuwe regeringsprogramma aan het parlement gepresenteerd en beloofd dat hij de Italiaanse bureaucratie zou stroomlijnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5