Kerst en kind horen bij elkaar Oostduitse lutheranen vormen eigen synode Bouwprijzen bepaald bij onzorgvuldig aanbesteding Rinkel wijdt bisschop voor Tsjechoslowakije Rel tegen Ramsey GEHUWDE PRIESTERS GEVRAAGD Ds. Roeyinga opvolger ds. Toornvliet PvdA WIL GESCHIL OVERBRUGGEN Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze.... Organisatorische breuk met West-Duitsland Uw eigen krant... Grote toeloop bij Kerstgastendagen Ds. Noordegraaf overleden DINSDAG 17 DECEMBER 1968 Zou u ook kunnen bidden, wat de psalmist bidt in Psalm 5: „Here, leid mij door Uw gerechtigheid?" Veel mensen vinden gerechtigheid maar een streng begrip. Het spreekt hen van straf, oordeel en vergelding van schuld. Als zij een zin zouden moeten vormen met gerechtigheid, zouden ze waarschijnlijk bidden: „Veroordeel mij niet om uw gerechtigheid." Is het niet wat hoog gegrepen dat een zondig mens dat zijn we immers allen bidt zoals deze zanger van Israël? Neen, want hij heeft beter begrepen wat Gods gerechtigheid inhoudt dan velen van ons. Gods gerechtigheid is niet in de eerste plaats dat Hij ons straft voor onze zonden, maar dat Hij weer herstellen wil, weer recht wil zetten, wat wij door onze zonde hebben stuk gemaakt. „Leiden door gerechtigheid" wil dan zeggen, dat Hij ons weer op Zijn weg wil brengen, wil leren Zijn wil te doen, wil helpen Zijn opdracht te vervullen. God rechtvaardigt zondaars. Hij maakt ze weer rechtvaardig in het doen van Zijn wil. We lezen vandaag: Daniël 12 1-13. Brieven «11e niet zijn voorzien van naam en adrei kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge- helmhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan poatze- gels te worden Ingesloten. Vraag: Kan een vrouw, voordat zij bij de rechtbank scheiding heeft aangevraagd, van haar man weglo pen, zonder dat hij recht heeft haar terug te halen? Antwoord: De man heeft generlei recht en mogelijkheid zijn vrouw terug te halen. Laat zij echter, als er gegronde redenen tot vertrek zijn, eerst een advocaat raadplegen. Vraag: Weet u ook het adres van ds. Wurmbrand, die jaren lang ach ter het ijzeren gordijn is geweest? Antwoord: Pastor Richard Wurm brand, c/o Box 11, Glendale, 91209, California, U.S.A. Meer inlichtingen over hem bij de Internationale raad van christelijke kerken, Singel 386, Amsterdam. Hier kan men ook de boeken „De ondergrondse kerk, ge marteld om Christus' wil", „Wurm- brands brieven" en de verklaring Het getuigenis van Richard Wurm brand" bestellen. Vraag: Hoe kweek ik salvia's? Antwoord: U kan deze te begin nen met februari kweken op een warme voet. Als de kleine plantjes hanteerbaar zijn, moet u ze verspe nen in fijngezeefde bladgrond op ongeveer 2 cm onderlinge afstand. Zodra de plantjes groot genoeg zijn, oppotten in 8 tot 10 cm potten in goede bloemistengrond, nog steeds in de kas. Na afharden, dus veel luchten, kan u ze na half mei buiten uitplanten. De vuurrode salvia lijkt het beste voor parkbeplanting geschikt, omdat deze het beste uitkomt. Ze bloeien in het late najaar. Zaailingen kun nen wel eens sterk variëren in hoogte. Gebruik daarom dè meest gedrongen planten. Een keer inknij- pen geeft een meer vertakte plant. Vraag: Wij hebben enkele maan den geleden een gaskachel gekocht, maar met de plaatsing was er een lek in de gasleiding. Die is later gedeeltelijk vernieuwd, maar wordt niet aan de meter aangeslo ten omdat zij niet volledig is. Maar wij koken nog steeds op gas dat lek is. Is dat nu gevaarlijk? Antwoord: Dit is levensgevaarlijk. Naar we uit uw brief menen op te maken, is het een grote reparatie voor rekening van de verhuurder. Treedt deze niet op, dan kan u de bouwpolitie waarschuwen. Vraag: Ik meen gelezen te hebben dat er in Denemarken hotels zijn (goed, helder en niet te duur) waar op iedere hotelkamer een Bijbel ligt. Het ging kenneli/k uit van een of ander genootschap. Welke hotels zijn dit? Antwoord: Het Deens verkeersbu reau deelt mede, dat geen aparte aanduiding nodig is, omdat dit in Denemarken een algemene regel nag genoemd worden. Het is een zrote uitzondering, wanneer men in ■•en Deense hotelkamer géén Bijbel vindt. zeven overbodig stuift niet eenvoudig aan te maken bespaart tijd e betere smaak Oud-Katholieke Kerk herboren (Van onze kerkredactie) UTRECHT Tsjechoslowa kije heeft sinds 1946 weer een oud-katholieke bisschop. Zondag wijdde de Nederlandse aartsbis schop Andreas Rinkel dr. Augus- tin Podolak, die sedert 1958 de Oud-Katholieke Kerk van zjjn land als administrateur heeft ge leid. Voorde Tweede Wereldoorlog be stond deze kerk voor 90 procent uit Sudetenduitsers. Die moesten na de (Van onze kerkredactie) LONDEN Rassenfanatici hebben aartsbisschop Ramsey van Canterbu ry tijdens een interkerkelijke samen komst enige tijd het spreken onmo gelijk gemaakt. Ramsey sprak over de verhouding tussen de rassen op een bijeenkomst in Basildon (Essex). Een half uur lang werd er rustig naar hem ge luisterd. Toen hij echter zei, dat er een strengere wet tegen de rassen discriminatie moest komen, klonk er „foei" in de kerk en uitroepen als „Dat is onzin", „U bent een booswicht". Een man schreeuwde: Het Natio naal Front verklaart u tot verrader. Een ander riep: Stuur de immigran ten naar huis en neem geen notitie van deze verrader. De predikant van de kerk slaagde er met behulp van vier politieman nen in, de demonstranten te verwij deren, waarna de aartsbisschop zijn betoog kon voortzetten. I ondergang van het Derde Rijk vrij- wel allemaal het land verlaten of ze vluchtten uit eigen beweging naar het westen. Bij de dood van bisschop Paschek in 1946 bleef de kerk ontredderd ach- I ter. Ze was te zwak om een geregeld i bestuurscollege te vormen en hulp j I vanuit het westen was onmogelijk door de politieke situatie. Hoewel de kerk bleef behoren tot de zogenaam- de oud-katholieke Unie van Utrecht 1 I ging ieder contact vrijwel verloren. Door de ontwikkeling van begin van dit jaar kon deze kerk echter ook weer vrijer ademhalen. De rege ring stond haar toe zich geheel te herorganiseren en op 22 juni van dit jaar kwam een synode bijeen, die dr. Podolak als bisschop koos. De rege ring aanvaardde de gekozene. Doodvonnis Podolak. die in 1938 tot priester j i werd gewijd en in 1945 huwde, heeft j een moeilijk leven achter ie rug. Tij- I dens en na de oorlog werd hij ver volgd, in de gevangenis gewprpjen en zelfs ter dood veroordeeld. Het von nis werd echter nimmer voltrokken. Wel mocht hij jarenlang geen kerke lijke functies bekleden. Eind oktober bezocht een oud-ka tholieke delegatie bestaande uit bis schop G. A. van Kleef van Haarlem en prof. M. Kok van Amersfoort Tsjechoslowakije om contact met de herboren kerk op te nemen. Zij brachten rapport uit aan de Interna tionale Bisschoppenconferentie, met het gevolg dat toestemming werd ge geven voor de wijding van verleden zondag. (Van onze kerkredactie) OOST-BERLIJN De drie Oostduitse lutherse kerken hebben de consequentie getrokken uit de politieke situatie. Ze hebben zich losgemaakt van de organisatie van alle lutherse kerken in zowel Oost- als West-Duitsland en een eigen synode gesticht. De nieuwe organisatie draagt de naam: Verenigde Evangelisch Lutherse Kerk in de Duitse Democratische Republiek. In 1948 hebben niet alleen alle lu therse, gereformeerde en geünieerde kerken elkaar gevonden in de ..Duitse Evangelische Kerk", waarbij zij een grote mate van zelfstandig heid behielden, maar de lutherse ker ken hebben zich nog weer eens apart georganiseerd. De laatste jaren was bisschop Hanns Lillje voorzitter van de Vere nigde Lutherse Kerk. Beide organisa ties omvatten kerken van zowel Oost- als West-Duitsland. Sinds de muur door Berlijn werd opgetrokken kwamen beide organisa ties in steeds grotere moeilijkheden. De toporganen konden niet meer ge zamenlijk vergaderen en moesten in Ir. Schut wil nieuw systeem -ö- De synode van de Lutherse Kerk van Elzas-Lotharingen heeft besloten, dat vrouwelijke predikanten ook na een huwelijk in hun ambt kunnen "blijven. Hierdoor zijn de vrouwen nu algeheel gelijkgesteld. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In de afge lopen zeven jaar zijn de prijzen van industrieproducten met on geveer zeventien procent geste gen, maar de bouwkosten stegen met vijfenveertig procent. Dit deelde ir. W. F. Schut, minister van volkshuisvesting gistermid dag mee. Hij sprak op een stu diebijeenkomst in „De Doelen" over ontwikkelingen bij het be heersen van de bouwkosten, ge organiseerd door het Nederlands Instituut van register-ingenieurs en afgestudeerden van hogere technische scholen. VOORBEELDEN Minister Schut meende dat in de bouwnijverheid met alle kracht dient te worden gestreefd naar een goede verhouding tussen kosten en product Een moeilijk punt is het tot stand komen van ramingen op een aantal architectenbureaus. Aannemersbedrijven gaan vaak veel zorgvuldiger te werk. Maar bij deze aanpak past, aldus de minister, eigenlijk niet de manier waarop de bouwprijs bij aanbesteding tot stand komt. Bij een bouwteam, als zowel archi tect als aannemer een begroting ma ken waarna deze begrotingen worden vergeleken, is er voor de opdrachtge ver behoefte aan iemand die de stuk ken op hun juiste waarde kan taxe ren. Minister Schut constateerde dat men in de Angelsaksische landen ons land ver vooruit is bij het onpartijdig vaststellen van bouwprijzen. Een dergelijke werkwijze kan, al dus minister Schut, wellicht aanlei- Eredoctoraat voor prof. dr. H. Berkhof BERN De theologische faculteit van de universiteit van Bern, Zwitserland heeft prof. dr. H. Berk hof een eredoctoraat gegeven. Een van de redenen was dat hij „kerken in vele landen een nieuw besef gege ven heeft dat ze worden geleid door de Heilige Geest." Een andere reden was dat hij „op vele internationale conferenties een blij getuige is ge weest van de eenheid van Christus' Kerk." Dit jaar is bijna voorbij.In onze gezinnen treffen we voor bereidingen voor de viering van het Kerstfeest. Op onze redactie worden alle krachten ingespannen om u op 21 december een Kerstnummer aan te bieden, dat verantwoorde, pret- I tige en boeiende lectuur voor het hele gezin schenkt. Meer nog dan in andere jaren is aan inhoud en vormgeving van dit Kerstnummer aandacht besteed. Wij hopen, dat u met ons straks veel genoegen aan deze extra bijlage gaat beleven. Misschien zelfs wel zoveel plezier, dat u zegt: Deze christelijke krant moesten eigenlijk nóg meer mensen lezen. Als dat inder daad uw mening is, dan is er in uw omgeving zeker mogelijkheid om eens een abonnee te winnen. De bon-met-premie vindt u op een andere plaats in dit nummer. ding zijn voor een nieuwe studierich ting in het hoger technische onder wijs dan wel voor een specialisatie in het laatste studiejaar. Voorts vroeg ir. Schut aandacht voor de uniforme codering van de bouwnijverheid die in Zweden bestaat en vooral het Deense sys teem, dat het mogelijk maakt met behulp van een computer bestekken en begrotingen te maken. Invoering daarvan in Nederland zag minister Schut waard te overwegen. VERFOEILIJK Dr. ir. A. Twijnstra. organisatie-ad viseur in de bouwnijverheid, zag de openbare aanbesteding als een ver foeilijke methode. Hij bepleitte inschakeling van onafhankelijke kostendeskundigen en illustreerde zijn betoog met te constateren dat verschillen tussen hoogste en laagste Inschrijvers van twintig tot veertig procent bij een openbare aanbeste ding in Nederland heel normaal zijn! Iedere aannemer moet voor zich zelf een kosten-calculatie maken, hetgeen een enorme arbeidsverspil- ling inhoudt. Als een kostendeskun- dige dit rekenwerk verricht zullen de calculatiekosten zeer teruglopen en bovendien wordt de exactheid verbe terd. AMSTERDAM Zeventig priesters van de bisdommen Haarlem en Rotterdam hebben de Nederlandse bisschoppen het dringende voorstel gedaan, om in een aantal parochies gehuwde priesters te laten werken in vol ledige ambtsbediening. Alleen van onderop is een door braak van de door de tijd achterhaal de structuren mogelijk, zo schrijven zij in een brief aan de bisschoppen. Tijdens een pastoraal beraad eind oktober in Noordwijkerhout beloof den de bisschoppen, het liturgisch functioneren van de gehuwde priester in Europees verband ter sprake te zullen brengen. Maar de briefschrijvers maken zich bezorgd over „de veel te lange procedure in een zo uitermate urgente kwestie". Volgens hen hebben vele priesters concrete plannen, om binnen afzien bare tijd te trouwen. „In het belang van de gehele kerk en het functioneren van het ambt daarin en ook in het belang van de betrokken personen vragen wij aan de bisschoppen in dezen een eigen be leid te voeren, dat afgestemd is op de stituatie van de kerk in Nederland, welk beleid uiteindelijk ten goede zou kunnen komen aan heel de we reldkerk." DEN HAAG In overeenstem ming met wat reeds eerder overeen gekomen is. is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend dat be oogt het inkomen van de vorstin over 1968 met 2.250.000 gulden te verho gen, en over de jaren 1966 en '67 met 4Vt min. (Van een onzer redacteuren) RIJSWIJK Ds. L. J. Boeyin- ga is door de particuliere synode van de Gereformeerde Kerken in Noordholland benoemd tot predikant voor het radio-evange lisatiewerk. Ds. Boeyinga volgt daarmee ds. G. Toornvliet op. De benoeming ge schiedde gisteren met algemene stemmen. De Noordhollandse synode heeft I tevens een rapport opgesteld over i de gang van zaken rond radio-Bloe- mendaal en het ontslag' van ds. Toornvliet, dat dezer dagen aan de plaatselijke kerken zal worden toe gezonden. De nieuwe radio-evangelisatie predikant is 46 jaar. In 1949 werd hij predikant. Hij stond in Fijnaart en in 's-Gravenzande. Eind 1959 deed hjj zijn intrede in Rijswijk. HILVERSUM De belangstelling voor de speciale Kerstgastendagen op vormingscentra is dit jaar zo groot, dat alle centra, aangesloten bij de federatie van vormingscentra, volge boekt zijn. Dit is nog nooit eerder voorgekomen. Omdat er nog steeds aanvragen binnenkomen, is besloten ook het protestants vormingscentrum De Oorsprong in Sint-Nicolaasga (Friesland) nog open te stellen. Van 24 tot en met 27 december orga niseert De Oorsprong (tel. 05134 - 532) Kerstgastendagen onder het the ma „Kerstmis of Kermis?". (Van onze kerkredactie) TORONTO Op 52-jarige leeftijd is zondag overleden ds. C. Noordegraaf van de Free Christian Reformed Church. Ds. Noordegraaf, die in Rotterdam werd geboren en in Apeldoorn theolo gie studeerde, was van 1951 tot 1957 christelijk gereformeerd predikant te 's-Gravendeel. Vervolgens emigreerde hij naar Canada, waar hij eerst in Cha tham en sinds 1961 in Toronto stodn. In de Free Christian Reformed Chur ches, die slechts vijf predikanten tel len. nam hij een belangrijke plaats in. Een Schots militair wordt voor de Euro-enquête van de Strijdkreet ondervraagd. Oost- en Westduitse organen gesplitst worden. Bond van kerken De problemen werden nog vergroot door de onlangs aangenomen nieuwe grondwet van Oost-Duitsland. Orga nisaties die zich tot over de grenzen van de DDR uitstrekken zullen niet erkend worden. Daarom hebben in de toekomst de besluiten van de beide „pan-Duitse" organisaties geen rechtskracht meer. Alle regionale kerken van Oost-Duitsland bezinnen zich op het ogenblik over de mogelijkheid zich los te maken van de overkoepelende Duitse Evangelische Kerk om een ei gen Bond van Kerken te stichten voor de DDR. De plannen zijn al in een vergevorderd stadium, maar nog één regionale synode moet beslissen. De lutherse kerken zijn de bond echter een slag voor. De kerken van Mecklenburg (1.025.966 leden), Thüringen (1.350.000 leden) en Saksen (3.400.000 leden) vormen samen een nieuwe generale synode. Dit besluit werd begin december in Freiburg ge nomen. Teleurstelling De Westduitsers zijn teleurgesteld over dit besluit, maar niemand was verrast dat het werd genomen. Vol gens een officieel persbericht van de Verenigde Lutherse Kerk in Duitsland wordt het feit betreurd dat in het moederland van de Reformatie nu voortgaan twee Verenigde Luther se Kerken zullen bestaan. Maar er wordt bij gezegd dat het besluit in overleg met de vroegere gezamenlijke organisatie werd geno men. Aan beide kanten van het ijzen ren gordijn door Duitsland heeft men zich nu bij de politieke realiteit neer gelegd. In mei 1969 vergadert in West-Duitsland de „Verenigde Lu therse Kerk van Duitsland", om zich op de nieuwe situatie te bezinnen. Het is nog niet bekend of dit orgaan zijn naam zal veranderen om duide lijk te laten uitkomen dat het alleen de lutherse kerken van West-Duitsland omvat. Tot dit overkoepelend orgaan beho-^ ren nu de kerken van Hannover, Sleeswijk-Holstein, Beieren, Ham burg, Schaumburg-Lippe, Lübeck Eu- tin en Bronswijk. Samen tellen zij rond elf miljoen leden. Geref. jeugdwerk zoekt cabarets hl AMERSFOORT De bond van ge reformeerde jeugdverenigingen is op zoek naar cabaretgroepen, die mee willen doen aan het middagprogram ma van de jaarlijkse jeugddag op Hemelvaartsdag, die in 1969 in de Houtrusthallen in Den Haag wordt gehouden. Het is de bedoeling, dat tijdens dit middagprogramma verscheidene ca baretgroepen tegen elkaar in het krijt zullen treden. Een deskundige jury beoordeelt de prestaties van de deelnemers. Aanmelding bij het alge- meen secretariaat van de bond van Cf" GJV, Koningin Sophialaan 19, Amers foort Kandidaten voor hele partijbestuur (Van onze parlementsredactie) UTRECHT Een commissie uit het bestuur van de PvdA zal nagaan of het mogelijk is voor alle 24 plaatsen in het par tijbestuur kandidaten voor te stellen. Dit heeft de secretaris van de PvdA, de heer E. Wiel- draaijer, maandagavond meege deeld na afloop van een verga dering van het PvdA-bestuur te Utrecht. Dit plan is volstrekt uniek. Tot nu toe heeft het partijbestuur altijd volstaan met het voorstellen van de kandidaten voor het partij presidium. Waarnemers zien in deze medede ling een poging van het partijbestuur om de bestaande meningsverschil len tussen de groepen Nieuw Links en het Democratisch Appel te over bruggen. Zoals bekend heeft het De mocratisch Appel. veertien da gen geleden voorgesteld in plaats van de heren A. van der Louw en drs. J. Eysink twee andere kandidaten voor de beide onder voorzittersfuncties te benoemen, na melijk de heer J. Pors en de Am sterdamse wethouder W. Polak. Bo vendien heeft Nieuw Links onlangs J-^OTTERDAM Kerstfeest en kinderen horen bij elkaar vindt De Strijdkreet en daarom is het thema van het kerst nummer van het bekende Leger des Heilsblad ditmaal dank zij Christus hebben onze kinde ren toekomst: dat is Kerstfeest!" Het is een uitgave, waar velen aan het eind van het jaar naar uit kijken en ook op de redactie wordt nogal eens gevraagd of het nog niet gekomen is. Als altijd ziet het er goed verzorgd uit: mooie foto's, waarvan enkele in kleur, interes sante artikelen Begonnen wordt met een zoge naamde Euro-enquête met vragen als: Waaraan denkt u als wij het woord „kerstfeest" noemen. De naam Euro slaat op de steden Keu len, Parijs, Londen en Amsterdam, waar de mensen werden aangespro ken. Een dergelijke enquête is beslist niet nieuw, maar trekt toch altijd lezers. Enkele antwoorden zijn: ..Aan het heilig Feest, geloof ik". (Pataverkoper. Amsterdam, 45), „Zegt me niets. Ik ben altijd al leen (Verkoopster, Londen, 56). Kerstboom(Meisje, Amsterdam, 15), „Aan de geboorte van Christus zal 'k maar zegge". (Huisvrouw, Amsterdam, 40). Oktober ..Als ik het gelovig zie is het de geboorte van Christus. Het zegt mij persoonlijk niets. Het klopt al niet met de tijd dat die man geboren is. Als je het onderzoekt dan schijnt hij in oktober geboren te zijn" is een antwoord van een dertigjarige arbeider in Amsterdam. Maar er zijn ook antwoorden als „Ik vind het fijn dat Christus is geboren. Ik geloof daar ook in." Toch heeft deze enquête volgens de redactie van De Strijdkreet weer eens bewezen hoe weinig „men" er van afweet. De conclusie van de re dactie is dan ook, dat driekwart van de ondervraagden aan familiefeest, gezelligheid, vrije dagen. enz. dacht. Een persoonlijke godsdienstige be trokkenheid bleek bij hooguit vijf procent. De rest wist over het alge meen wel. dal het om de geboorte van Christus ging. maar dat bete kende verder niets voor hen. In tegenstelling tot het nummer van verleden jaar hebben de foto's van honger en ellende plaats ge maakt voor levensblije, vaak ge kleurde platen. Naar de tekst „Zie, ik verkondig u -grote blijdschap!" uit het kerstevangelie wordt er bij de foto's gezegd „Dat is de wereld, die God wil". Muziek Er is verder een reportage over negentig jaar Leger des Heils-tnu- ziek en de wereld van John Taylor, de fotograaf van de Wereldraad van Kerken. En natuurlijk zijn er hel kerstverhaal en de kerstboodschap pen van generaal Frederick Coutt^ en kommandant Kaare Westergaard. Dan komen er ieder jaar nog vier andere evangelisatiebladen met kerstnummers uit. Het zijn Hart voor de Wereld, De Elisabethbode. De Zaaier (van de Baptisten Ge meenten) en het hervormd-gerefor- meerde Echo. Meer dan een half miljoen exem plaren zijn er gedrukt van Hart voor de Wereld, dat zich oecume nisch noemt, omdat zowel protestan ten als rooms-katholieken eraan mee werken en waarvan De Open Deur/Onderweg de initiatief nemer is. Het blad wordt zoveel mogelijk aan de mensen persoonlijk aangebo den waarvoor veel vrijwilligers zich hebben aangemeld. Het is in zekere zin geen ondankbare taak. want het ziet er goed uit. Enkele schrijvers zijn: dr. J. J. Buskes. ds. G. P. Klijn. bisschop Zwartkruis van Haarlem en de lutj»erse predikante mevr. M. Mostert-Schendelaar. Een oude bekende is de Elisabeth bode, een mooie kindertekening voorop elders volgen er meer en er zijn de gebruikelijke meditaties. Foto's Van De Zaaier zijn 5000 exempla ren meer gedrukt dan vorig jaar. Dat houdt waarschijnlijk verband met het evangelisatiejaar van de Unie van Baptisten Gemeenten. Het blad heeft mooie foto's. Echo doet als laatste wel wat somber aan met zijn grauwe voor plaat. het oog wil ook wat De re dactie heeft een kerstnummer wil len maken, dat zowel meelevenden als hen, die dat niet zijn, aanspreekt. de suggestie gedaan niet de heerl C. Baan tot secretaris te benoemenL maar de Nieuw Links aanhanger! en bekende verkiezingssocioloog FT drs. M. van Dam. L Bezwaren Gisteren heeft kandidaat-voorzit ter dr. A. Vondeling echter bezwa ren gemaakt tegen een mogelijke samenwerking met drs. Van Qem. De heer P. Dankert, die opnieuw kandidaat is gesteld als internatio naal secretaris van de PvdA, ver klaarde eveneens weinig gelukkig te zullen zijn wanneer de 'heer Van Dam gekozen zou worden. Partyvoorzitter dr. J. G. H. Tans deelde na de vergadering mee dat onder meer de ontstane controverse tussen Vondeling en Dankert ener zijds en de heer Van Dam anderzijds ter sprake is gebracht. Het partij bestuur heeft zich op het standpunt gesteld dat deze zaak door de be trokkenen zelf moet worden uitge maakt. Dr. Tans zei te verwachten dat het voorstel van het bestuur (Vondeling voorzitter en de heer Baan secreta ris) wel zal worden aangenomen. „Ik zie niet dat Vondeling zich als kan didaat-voorzitter zal terugtrekken", aldus de heer Tans. Hij vond het onjuist om van een conflict te spreken. „Vondeling heeft zich duidelijk voor een kandidaat- secretaris uitgesproken die door het partijbestuur naar voren is gebracht. Ik dacht niet dat dit om politieke denen is gebeurd. Misschien zal Nieuw Links zijn uitspraak als on aangenaam ervaren. Maar ik meen dat het bij Vondeling om zuiver za kelijke motieven gaat. Dat geeft de ze zaak wel een ander karakter", be toogde de PvdA-voorzitter Brief Appel z< De heer Tans zei voorts dat het partijbestuur het dagelijks bestuur steun heeft gegeven in haar opvat ting dat de brief die het Democra tisch Appel gericht tegen Nieuw Links heeft opgesteld niet of ficieel door het PvdA-bestuur zal IphE worden verspreid. ..Evenals Nieuw Links gedraagt het Appel zich niet als een partij in de partij", aldus de heer Tans, Hij betreurde de scherpe toon in de brief van het Appel. NED HERV. KERK Aangenomen naar Ermelo (vac. J. J. van der Krift: toez.». L. Loetman te Gouda: naar Huissen. H. H. van der Neut te Emmer-Compascuum (reet.). Bedankt voor Hendrik Ido Ambacht, H. Koudstraal te Oudshoorn. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Winsum (Gr H. Dijkslag te Spijk (Gr.), die bedankt voor Onstwedde en voor Zwagerveen. Praeparatolr geëxamineerd, kand. A. C Bronswijk. Lobeliumstraat 174. Zaan- I dam. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Enschede-Zuidwest. G. Zomer te Groningen-Zuid. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Oud-Beijerland, J Ka rens te Nieuwerkerk (Z); voor Veen, J. C. Weststrate te Meliskerke. 'hil

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2