Loongesprek met regering heeft morgen weinig zin Commentaar SLOTEMAKER - JANSSEN IN DE KOPGROEP Dubcek blijft de leider in Praag Kruidendokter wil AVRO „belegeren" Het Kwartet CNV- voorzitter: Standpunt bepaald Ibon met mm Roofoverval in Amsterdam LAURENS HEROPEND Strooiwagens waren ijzel te glad af Honokong-griep neemt toe in de V.S. AFTELLEN"APOLLO AL BEGONNEN Nieuwe Leidse Coeramt Maandag 16 december 1968 49ste jaargang Directeur: F. Diemcr Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst hezorging 18.00—19.00 uur CNV-voorzitter J. van Eibergen ziet weinig heil in het loongesprek met de regering in de Stichting van de arbeid. Het kabinet heeft immers reeds een standpunt bepaald. De heer Van Eibergen deed vanmorgen in de Verbondsraad een laatste beroep op de werkgevers de verhoudingen in het bedrijfsleven drastisch te veranderen. De werknemers accepteren immers de scheve machtsverhoudingen niet langer. (Zie elders deze krant). Economisch program beperkt W riieum dhomee iitmendelijte fetó- te* tfS^CoJJU. Ik geef op nieuwe abonnee: PRAAG In Tsjecbpslowakije lijkt geen omwenteling voor de deur te staan. Uit de resoluties die het centrale partijcomité heeft aanvaard, wordt afgeleid dat Dubcek partijleider blijft en dat zijn regering voort zal gaan met het (beperkte) programma van economische hervormingen. Daarmee is ook de stakingsdrei ging van arbeiders en studenten af gewend Zij zouden het werk hebben neergelegd als hun ..favoriete lei ders", onder wie parlementsvoorzit ter Smrkofsky, op aandrang van Moskou vervangen waren. Tsjechoslowakije gaat nu, even als nongarjje na ae xtussiscne over val in iyjö, ae weg op van economi- scne staDilisatie. net nervormin^s- programma zal minuer snel woruen uitgevoerd aan de oeaoeling was. Het programma stelt ook minder voor. ai worat met meer gesprotten over ae eeraere piannei. om net winstmotiei een gl utei e rol te laten spelen en ae prijsvorming van vraag en aanood te laten alnansen. plaats: j betaalt. per kwartaal per maand i I Als beloning voor mijn aktiviteit Ir ontvang ik een "Gouda Bouquet" De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam r r, i ^^^ats- Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden Er wordt nu alleen gezego dat i sommige industrieën vrijgésteid zul- j len worden van oepalingen van net centraal planoureau. voigend jaar I komt er een wet om de onaernemin- j gen meer vrijheid te geven, maar al leen binnen de economiscne richtlij- I nen van de staat. Tegenstrijdig De betreffende resolutie spreekt enerzijds over „een consequente toe passing van de economische hervor mingen" maar aan de andere kant over „tegenstrijdige tendenzen in de economie". „Het nationale inkomen gaat omhoog, maar de arbeidspro- duktiviteit houdt daarmee geen ge lijke tred. Volgend jaar neemt de koopkracht toe en dit betekent dat de stijgende consumptie onze mo gelijkheden te boven zal gaan." De resolutie bevat verder een dui delijke waarschuwing aan de bevol king geen verdere eisen aan de staatsbegroting te stellen. Het centrale comité bereikte ook overeenstemming over de nieuwe federalistische structuur van 'het land, die op 1 januari zal ingaan. Over de bezetting van de voornaamste re geringsposten is niets bekend gewor den. Van een kleine vonk komt vaak een groot vuur. LUCRETIUS DE BILT Een diepe depres sie op de oceaan ten westen van Ierland was er de oorzaak van. dat tijdens het weekeinde de vorst in ons land en ook verder in West-Europa naar het oosten werd teruggedrongen. Vanmor gen liep de vorstgrens langs de westkust van Denemarken via Midden-Duitsland naar het Al pengebied. Een oceaanfront, dat bij de depressie behoort, bracht in Nederland enige neerslag, ter wijl plaatselijk ijzelvorming op trad. De lucht is onstabiel van op bouw, zodat naast verspreide op klaringen ook hier en daar een bui wordt verwacht. DE BILT Verspreide opkla ringen, maar ook hier en daar een bui. Meest matige wind tussen zuidoost en zuid, vannacht tem peraturen om het vriespunt, mor gen dezelfde temperaturen als vandaag. Vooruitzichten: Voor woensdag: Zon: minder dan 50 procent; Min. temp.: 0 tot 4 graden bo ven normaal: Max. temp. van ongeveer nor maal tot 3 graden boven normaal: Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent: Kans op een geheel droog et maal: 20 procent 16 december: zon op 08.43. onder 16,20; maan op 04.24. onder 13.49. 19 december nieuwe maan. Spoorloos Zaterdagmiddag was een auto zo onfortuinlijk tegen een tramstel van lijn 10 in de Amsterdamse Van der Hoopstraat te botsen. De tramverliet prompt het rechte spoor, schoot de straat over en belandde in een win kelpand. Hier overzichtsfoto van de situatie, rechts de auto die de tram ramde. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De voorzitter van het CNV, de heer J. van Eibergen, heeft weinig hoop op een goed resultaat van het over leg tussen de regering en het bestuur van de Stichting van de Arbeid over het loonbeleid in 1969, dat morgen wordt gehou den. Aanleiding tot het gesprek is de economische prognose van de SER over het eerste halfjaar van 1969. Volgens de heer Van Eibergen heeft de regering al een standpunt bepaald nog voor het gesprek is be gonnen. Kort na het verschijnen van het SER-rapport deden de ministers De Block en Witteveen al uitspraken, die opvallend dicht lagen bij het werkgeversstandpunt in het SER-rapport. Het CNV betreurt dit. Het verbond zal beslist elke medewerking moeten weigeren aan een regeringsbeleid, dat de loonvorming in 1969 bij voorbaat zou willen beknotten. De kosten van het levensonderhoud in 1969 zullen mede stijgen door maatregelen, die de regering zelf heeft genomen. Deze verantwoordelijkheid kan de 'rege ring niet op het bedrijfsleven afschuiven. Pas in uiterste noodzaak zal de regering moeten denken aan een ingreep in de loonpolitiek. Een volledige ontsporing van d$ economie zou moeten dreigen, maar zover is het voorlopig beslist nog niet, naar het oordeel van de CNV-voorzitter, die deze opmerkin gen vanmorgen in de vergadering van de verbondsraad van het CNV maakte. Hij vroeg zich af, of het gesprek tusesn regering en Stichting van de Arbeid nog wel zin heeft nu de rege ring al met publieke verklaringen op het gesprek is vooruitgelopen. Hij be treurde deze gang van zaken. AMSTERDAM Vier mannen, mo gelijk buitenlanders, hebben in de nacht van zaterdag op zondag in Amsterdam op de Keizersgracht een gewapende roofoverval gepleegd. Ze roofden uit de wagen van de 30-jarige bedrijfsleider R. W. Pelser een koffertje waar ƒ830 in zat. De heer Pelser reed met de barkee per van zijn bedrijf van de bar in de Kerkstraat naar huis. Onderweg zouden ze het geld in een nachtkluis deponeren. Op de gracht reed plotseling vanaf de waterkant een auto achteruit waardoor deheer Pelser krachtig moest remmen. Di ie mannen met nylonkousen over het gezicht omringden zijn auto. Een ervan dreigde met een pistool, een ander riep zoiets als 'money' en greep het op de achterbank liggende koffertje. De drie overvallers bleven rond de auto van de heer Pelser staan tot hun eigen wagen zo was opgereden dat ze er snel in konden springen en verdwij nen. De auto waarmee de rovers werk ten was zaterdagavond in Amsterdam gestolen. Het werd de volgende dag ge vonden: het geroofde koffertje, waarin ook nog wat papieren hadden gezeten, lag er nog in. Uft opzet en uitvoering van de over val blijkt dat ze nauwkeurig is voor bereid. De heer Pelser reed altijd "s nachts dezelfde route om het geld in de nachtsafe op te bergen. PARIJS Bij een naverkiezing in een district van Parijs heeft het communistische parlementslid Duco- lone zijn gaullistische tegenstander Barberot verslagen. In juni won Barberot met een kleine meerder heid. maar bij het tellen van de uit slag was geknoeid. Prinses Beatrix en prins Claus voor de nog gesloten bronzen hoofddeuren van de Laurenskerk, vervaardigd door Giacomo Manzü. Over enkele ogenblikken zullen zestien kinderen van binnenuit de deuren openen, om prinses Beatrix tot de kerk toe te laten. Daarmee werd zaterdagmiddag de herbouwde Laurenskerk in gebruik genomen. Zie pagina 2) (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De vorst is ver trokken en de Elfstedentocht nog maar een droom voor liefheb bers. Na een vrolijk schaats week eind kwam gisteravond plotse ling de dooi. Op vele plaatsen begon het te regenen en straten en wegen werden spiegelglad. Onder Gilze Rijen heeft de glad heid gisteravond een dodelijk onge luk veroorzaakt (een auto kwam al slippend tegen een boom). Elders waren er wat kettingbotsingen, bij voorbeeld op de rijkswegen onder Zoeterwoude, Zevenhuizen en De Meern. Overigens had het verkeer weinig last van de gladheid. Vrijwel onmid dellijk kwamen namelijk pelcelwa- gens in actie om de voornaamste we gen te bestrooien. Het ijzelen begon om ongeveer zes uur in Zuid-Holland, rond Rotter dam. Vandaar breidde het gladheids- gebied zich uit naar Noord-Holland en Noord-Brabant en verder naar iiel oosten. Tegen het middernachtelijke uur was het echter al vrijwel nergens glad meer. De scheepvaart heeft ook niet veel last ondervonden. Alleen de vaar wegen in het noorden, het IJsselmeer en het Noordhollands Kanaal tussen Purmerend en Alkmaar leverden enige moeilijkheden op. Schaatsliefhebbers wachten nu op een volgende vorstperiode. Volgens sommige weekundigen zal dat de eerste helft van januari zijn Partijproblemen TN dc niet gemakkelijke situatie waarin evenals andere par tijen ook de ARP zich bevindt, toont dr. Veerman zich een bekwaam voorzitter. Een bezit waarvoor deze party dankbaar behoort te z\jn. En we zouden eraan toe willen voegen: nu moet men het hem ook niet moei lijker maken dan men voor zichzelf onvermijdelijk acht. De problematiek voor de ARP is: hoe het wezenlijke van zichzelf te bewa ren in de samenwerking met ande ren. Dat moet ook de vorm van sa menwerking bepalen. Samenwerking? Best, maar mits zij strekt tot versterking van onze na tionale politiek, die dan ook deze stem vanuit de evangelische positie keuze uitnemend gebruiken kan. In de afgelopen dagen, en stellig ook zaterdag op dc bijeenkomst van het centraal comité der ARP, heeft de radicale groepering binnen deze par ty zich niet onbetuigd gelaten. Dat is haar goed recht, zoals het ook haar goed recht is wanneer zy zich gel dend maakt. Maar zelfs in een toch reeds levende partij als deze kan zulk een groepe ring een invloed nastreven, groter dan met haar omvang in overeen stemming. Zoiets ontgaat de party- aanhang in het land niet en het kan een kritische beoordeling van de groep in de hand werken. Ze zou daar voor zichzelf bedacht op kunnen zyn, zoals trouwens binnen dc groep zich naar onze indruk reeds nuanceringen gaan vertonen. Niet alle radicalen hebben dan ook zaterdag een van de meerderheid bin nen het centraal comité afwijkend standpunt ingenomen. Er valt overigens, ook zonder dat men een CDU in eigenlijke zin beoogt, nog veel aan samenwerking te bereiken. Waarby komt dat de groep der radi calen in haar verzet tegen een CDU wel de duideiykste is, maar niet allen omvat die er bedenkingen tegen heb ben. De radicalen zouden tegen een KVP geen bezwaar hebben, mits het maar een andere was dan de bestaande. We vermoeden echter, dat er binnen de ARP eveneens zyn tegen welke KVP dan ook: zij bljjven hechten aan een afzondcriyke reformatorische party. Ook dit laatste betekent geen verzet tegen samenspreking binnen „de Achttien". Voor een ARP immers die een CDU afwijst blyven nog lal van samenwerkingsvormen over. Met haar voorzitter heeft ze het In elk geval getroffen. Schoenreparatie VAN KAMPENHOUT Atjehstraat 73 - Bachstraat 318 (Z.W.) Bonairestraat 17. NEW YORK De IlongIcong-gricp heelt in een week tyd van 672 Ame rikanen het leven geëisl. Medici verwachten, dat de epidemie nog niet haar hoogtepunt heeft bereikt, wat zou betekenen, dat het aantal slacht offers zal toenemen. De ziekte verspreidde zich vorige week over zeker veertien staten. In Los Angeles is tien procent van de scholieren ziek, terwijl in Chicago zes procent van het politiepersoneel op bed ligt. Telegram niet ontvangen O komen omdat de uitzending over enkele uren zou beginnen. Duys verwees in dit gesprek naar een eerder verstuurd telegram, maar Van de Moosdijk zegt dit nimmer te hebben ontvangen, hetgeen de PTT zou hebben bevestigd. (Van onze correspondent) CASTEREN Wonderdokter I dc vjiia en bedrijfsgebouwen van en kruidenmenger W. v. d. Moos- j deze ex-Philips-employé, die er dijk uit het Brabantse dorp Cas- j &een Beheim van maakt door de teren is zeer verontwaardigd, dat ««f welvarend te z«n te- Willem Duys in zijn „Vuist" vrij dagavond enkele oud-chauffeurs verkopers de gelegenheid gaf hun voormalige werkgever „af te maken". Van de Moosdijk zegt zelf niets van de uitzending te hebben gewe ten. Enkele uren ei-voor zou hij pas door enkele van zijn chaui- feurs, die een en ander hadden op gevangen, zijn gewaarschuwd. Hij belde toen Duys op. die hem uitnodigde alsnog onmiddellijk te worden (hij heeft ongeveer twin tig chauffeurs-verkopers in dienst, die standaardpakken met tiental len verschillende kruiden voor ƒ125 per pak aan de man brengen) overweegt gerechtelijke stappen te gen de heer Duvs en de/of de AVRO. PERTH De twee Nederlandse ploegen in de Londen-Sydneymara- thon weren zich uitstekend. Beide Dafleams hebben de eerste honder den kilometers op Australische bo dem met goed gevolg afgelegd, hoe wel Ilissink en Van Lennep een flink aantal slrafpunten kregen bij hun toch al zo hoge totale aantal. Dc enige bedoeling van dit duo is echter Sydney te „halen", ongeacht liet aantal strafpunten.. Slotehaker en Janssen hebben zich knap in de kopgroep gewerkt. Met nog 1900 ki lometer voor de bumper, lagen ze vanmorgen op de negentiende plaats, aldus de Daf-persdienst. De klassering van de 67 teams (er zijn er vannacht vyf uitgevallen) is in Australië flink gewyzigd. Ook aan de kop veranderde er iets. Het Brits- Zweedse duo Clark-Anderssen staat niet meer aan de leiding, maar bezet nu de tweede plaats. Dit kwam door ernstige moeilijkheden met de motor van hun Ford Lotus Cortina. De Belg Bianchi is van de derde naar de eerste plaats opgerukt. Zijn landgenoot De Stepelaere is derde, nadat deze eerst een poos- I je aan de kop had gestaan. Bianchi lijdt in een Citroën DS en De Ste- I pelaere in een Ford Taunus V-8. De eerste helft van het zo zwaar geachte Australische traject is de rij ders meegevallen, hoewel ze met flinke moeilykheden hadden te kam pen. De wegen door de woestijner waren slecht, er waren stofstormen, hele bomen en boomstronken over de weg en ontelbare kangoeroes. En kele auto's konden deze dieren niet ontwijken. De ralleyryders hadden bovendien te kampen met de politie, omdat hun auto's dikwijls niet aan de eisen vol deden. oZ mochten er geen sirenes worden gebruikt en koplichten op het dak van de auto's zijn niet toege staan. Meer dan twintig auto's ver loren tijd doordat ze reparaties moes ten uitvoeren. De snelheid waarmee de wagens over het vyfde continent razen, is sensationeel Op de 1430 kilometer van Lake King naar Ceduna won Lucien Bianchi byna drie uur op het tijdschema. De Brit Barker trof met zijn Mercedes met een snelheid van bijna 150 kiilometer een kangoeroe Met breekijzers en koevoeten moest hy zyn ontzette motorkap loswrik ken. De snelste rijders komen van nacht in Sydney, het einddoel, aan Het hele weekeinde door kwamen honderden mensen een kijkje bij de grote villa plus bedrijfsgebou wen van de heer v. d. Moosdijk nemen, die aanvankelijk door po litie werden bewaakt. Deze wacht werd vervolgens door chauffeurs (ze rijden nu toch niet uit) over- genomen. De telefoon van de kruidendok- j ter stond roodgloeiend of was zelfs I gestoord door overbelasting. Alle maal mensen die hem veel kwaads (maar-ook veel goeds) wilden toe wensen. De kruidenman wil in eik geval op korte termyn gelegenheid hebben een weerwoord voor de tv te spreken. Wordt hem dat niet toegestaan, dan begint hij rret zijn chauffeurs plus bedrijfswagens een „belegering" in Hilversum CAPE KENNEDY - Een dag eer der dan het plan was is men .van- nacht begonnen met het aftellen voor de start van de ApoIIo-8. waar- I mee met Kerstmis drie Amerikaner de maan willen omcirkelen. Eventuele mankementen kunnen nu worden hersteld zonder dat de lancering, zaterdagmiddag, wordt 1 vertraagd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1