VVD kritiseert standpunt B en V over koopavond "Door de reclame worden de mensen hebzuchtiger" Leiden richt zich tot Tweede Kamer mLeidse raad begon begrotingsdebat N i rgerlijke stand van Leiden Tentoonstelling Daguerre geopend Maatregelen woningnood Streekmuziekschool in Leiderdorp Twee hoogleraren Leiderdorpse- en Spanjaardsbrug blijven geopend Verkeer gestremd door zoutzuur Gemeente Zoeterwoude Prof. dr. J. Pen sprak voor vier procent van nationaal vermogen: Medezeggenschap Geld en politiek Zwemdiploma voor Leidse scholieren Weekagenda Den Haag J2£l IIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 13 DECEMBER 1968 Er LEIDEN De gemeenteraad heeft gisteravond een begin gemaakt v°gfciet de behandeling van de begroting-1969, welke behandeling van- °y\iiddag werd voortgezet. Ook vanavond wordt weer vergaderd. De terste avond werd gevuld met de algemene beschouwingen der fracties ras jn daaruit viel beslist geen „vuurwerk" te halen. Punten, die vrijwel rkieille fracties aanroerden, waren het schouwburgplan, de nieuwe elek- voorjjsche centrale en natuurlijk het geraamde begrotingstekort van bijna 4 miljoen met alle daaraan verbonden problemen. Burgemeester Van der Willigen mg bij het begin aan op kortheid hij sprak de wens uit, dat men linnen vijf dagen gereed zou komen iet de begrot ingsbehandeling. PvdA- actievoorzitter Van Aken zorgde jarna al voor een wat de tijdsduur eft slechte start door ruim een het woord te voeren over aller- inde zaken. In een terugblik over de nu afge- itei halve zittingsperiode van deze ad constateerde hij, dat de voor- je twee jaren beter waren dan de jier voorgaande. Hij vond, dat de ;erij nog onvoldoende wordt ge formeerd over het doen en laten de gemeente. Ivondvergaderingen Over de bij wijze van proef in het jelopen jaar gehouden avondver- deringen zei hjj, dat zijn fractie wil handhaven, mede omdat entuele terugkeer naar de middag- rgaderingen voor twee leden van fracties „onmiddellijke conse nties" zou hebben. (VVD-voorzlt- Portheine wees hem later op het aivïsflit-de-tijd-zijn" van deze opvatting; n fractie was voor terugkeer naar middagvergaderingen, evenals een el van de KVP-, een deel van de ot-chr.- en de voltallige Noodraad- ictie). chouwburg Uvite De brief over het niet doorgaan n het schouwburgplan was voor de e er Van Aken en de zijnen een ver- m ssing geweest. Zijn fractie had al- d up het standpunt gestaan: dat Geioject moet doorgaan. Hij betreur- het, dat Leiden (nog) geen in- raak heeft in de intergemeente- ce plannen inzake een slachthuis, sin aanzien van de te bouwen iuwe centrale constateerde de heer n Aken het ontbreken van een nd tussen de verschillende ge- entebesturen. [ij achtte het onmogelijk in de 2 nende jaren tot een sluitende be ting te komen en bepleitte een Jwikkelingsplan. Hoe moet het ^lYs als over een jaar of tien de srenwijk en de Stevenshof jespolder n volgebouwd en later dus geen uwmogelijkheden meer heeft?, 12 Pebeg hij. Er zijn in de Kamer vra- erw li gesteld over de Leidse agglome- iniiia He en de minister zou overleg ple- Dubair met GS" releveerde de heer Van -ban jen ten slotte. 'oor de heer Lambermont (KVP) de begrotingssituatie zorgelijk r niet wanhopig. Hij vroeg zich waarom de drie grote gemeenten de Randstad wel extra-uitkerin- krijgen en Leiden niet. Het had verbaasd, dat blijkens krante- :hten op een politieke vergade- een wethouder mededelingen gedaan over het in de maak Isbay I burg Colonj dj an clfe EIDEN Geb. Astrid Petronel- daria dr v J Gordijn en A M >eek; Marinus Gerhardus zn v 'an den Eijkel en M C G van len; Sophia Wilmelmina dr v Jongeleen en W L Beij; Maria labeth Dina dr v J Fakkel en Kokkedee; Willem zn v P M Schroder en A Remond; Bianca onella dr v N Siebert en B J c; Adrianne Margreet dr v G ivazi en A Hennipman; Jeroen •ard zn v R J in 't Veld en Y Bok; Reinier Antonius Gesber- A S de Wit en A M C [eer. nwd: B D J Heerius en G B Iers; N R J Kollenhoven en 1 van der Zeeuw; J van Eg- id en L van Baarlen; F Gebert H Maier; M Nagtegaal en G Frucbten; J C van Amsterdam f G IViest; W P M Ouwerkerk I C ran Steenbergen; A P G dwijk en C E M Schelvis; R Fles ert W H Visser; P W M jeveen en A L A van Kla- A J Pasman en J A Smids: Aarts en J Harte velt; L M J :ers en E Spek; R Guérin en nderwater; J H G Sierat en vad der Steen; J W Dekker V Hageman; F C van der Leek Flippo; J B Leeuwis en G «vilt M J Velthuijsen en G ïr»ot. ïdrrtrouwd: J M P Gerris en M Kriek; G J J van deno Kerk- J M J Houtveen; JAM 2ben en S H N R Pennenburg; <ppe en J Kalk; R L G Hogen- m C C Pouw; M C Snelder- ri en C J J M Schinkel; J J der Huizen en E M Colpa; A van Grieken en M den M C Kaapaan en S M de ie; A J G M Rijnbeek en C J •erg; W Z N Haak en J M ien; J J van Weerlee en H A tavleu; B C Smits en W C A ier; J de Haas en J Milikan; C M Hofstede en C H M van Linden; RGP Blansjaar en A de Mul; P V P M Petit en M Janssen; M J van der Spek d H D Driessen; G van Eijgen Schellingerhout; A J H de |h en J J Seijn; J Laman en Hillebrand; J H van Os en luider; G J S Rijsbergen en 1 Zeegers; H L E van der den en G Erades; J Plaats en Rietkerk; N F J Pot en M C A C Polane en L S W Te f;HJM Goeman en C B M L sander zijnde nieuwe schouwburgplan zon der dat de raad hierover was inge licht. Gezondh eidscen trum Mevrouw Geelkerken (prot-chr.) vond de dit jaar ingevoerde ge splitste begrotingsbehandeling niet bevredigend. Laten wij desnoods te rugkeren naar de openbare behande ling in januari, suggereerde zij. Ook zag mevrouw Geelkerken wel iets in een voorlichtings-stand met receptio niste in de hal van het stadhuis op de plaats waar nu de maquette staat. Het verheugde haar, dat de af bouw van het Bevrijdingsplein, met waarschijnlijk daarin opgenomen een gezondheidscentrum, nu in het ver schiet ligt. Het niet doorgaan van het schouwburgplan was ook voor haar fractie een verrassing geweest; mevrouw Geelkerken liet het echter in het midden of dit een prettige of onaangename was. Het huidige financiële systeem is dolgedraaid, aldus de heer Portheine (WD). Er moest iets anders komen, enerzijds een wijziging van de ver deling van het Gemeentefondsgeld maar vooral een realisering van een gemeentelijk belastinggebied. Koopavond Hoe verloopt tot nu toe de mel dingsprocedure in de gewestraad?, wilde de heer Portheine weten. Hjj nam het B. en W. kwalijk, dat deze zich zonder een nader onderzoek af te wachten voor een koopavond uit spreken. Hjj stond er nog niet posi tief tegenover en wilde in elk geval eerst het E.T.I.-onderzoek In Rotter dam afwachten. Een koopavond is wel aardig voor de consument maar ongunstig voor de winkelier, was zjjn mening. De voorzitter moest PSP-er Frans, LEIDERDORP In een der zalen van de Scheppingskerk exposeert de foto- en filmclub „Daguerre". De loco-burgemeester, de heer C. Meer burg, die vergezeld was van zijn echtgenote en de gemeentesecreta ris, de heer C. Hobo, opende deze tentoonstelling. Het doel is niet alleen het tonen van het werk der leden, maar ook het kennismaken met verschillende aspecten van de fotografie. Aan de hand van instructieborden kan men zien, wat er met een eenvoudige ca mera valt te bereiken. In de projectiezaal worden films en dia's getoond en er kunnen vra gen worden gesteld. Voorzitter Van der Slik dankte de beeldhouwer Lo Molenaar uit Noordwijkerhout, die met enige werken de tentoonstelling luister geeft. De heer Meerburg prees het ini tiatief. Het is geen goedkope hobby; men moet er echt wel voor sparen. En nog steeds heeft de gemeente geen subsidie-aanvrage ontvangen. Dat is zeer prijzenswaardig, aldus loco- burgemeester Meerburg. Deze ont ving een herinneringsboek met o.a. foto's van de zojuist verrichte ope ning. Subsidie voor Daguerre LEIDERDORP De Amateur- fotografenclub „Daguerre" heeft een subsidie gevraagd van 50 pet in het geraamde nadelige saldo van de van 11 tot en met 14 decmber 1968 te houden tentoonstelling in de Schep pingskerk. De uitgaven voor de ten toonstelling worden door de vereni ging geraamd op f 600, de inkom sten op f 200. Dit betekent dat een nadelig saldo van f 400 wordt ver wacht B. en W. zijn van mening dat het tentoonstellingsinitiatief van „Da guerre" financiële steun van ge meentewege verdient. Zij stellen voor de club een subsidie te verle nen van 50 pet van het werkelijke tekort op de exploitatie, tot een ma ximum van f 200. Actualiteitensociëteit Oegstgeest OEGSTGEEST De Actualitei ten-Sociëteit heeft het volgende pro gramma opgesteld: zondag 15 de cember: „Rusland, maatschappelijke consequenties van de revolutie"; zondag 19 januari: „Revolutie en ontwikkelingshulp"; zondag 16 fe bruari: „Cuba"; zondag 16 maart: „Revolutie en kunst"; zondag 27 april: „Kerk en revolutie" Alle avonden beginnen om 20 uur en worden gehouden in één van de kelderruimten in het gemeentecen trum aan de Lijtweg in Oegstgeest. Spreker op de eerste avond is Jake Knoppers, student Russische geschiedenis, afkomstig uit Canada. Hij zal zijn inleiding houden in het Nederlands. Informatie-adres: mej. L. Kaste lein, Middelweg 28, Leiden, tel 43919. MR. PORTHEINE (VVD): nog niet positief tegenover koopavond die buitenlands^ en binnenlandse po litiek ter sprake bracht, verzoeken zich bij de Leidse begroting te bepa len en dat lukte ten slotte. De heer Frans bepleitte een „landelijke reha bilitatie" van de Leidse straatjeugd, die ten onrechte is gedoodverfd als vernielers van kunstobjecten, terwijl het kwaad in feite door studenten ge schiedde. Hjj sprak met zorg over het „leeg lopen van de binnenstad" en noemde in dit verband de „voorgenomen slui ting" van de Hartebrugkerk alsmede de sluiting van de Oosterkerk. Zjjn fractie diende een motie in over de uitkeringen uit het Gemeentefonds. Ook was er een voorstel van de heer Frans tot handhaving van de avond vergaderingen. Demping Mare Noodraadman Pompe („wij zijn nog niet definitief terug in de Boe renpartij") was verheugd over de plannen voor demping van het laat ste deel van de Mare. Hij vond het jammer, dat de bouw van een Cultu reel Centrum moest afspringen op de „monumentale" woningen in de Lok hors tstraat. Mevrouw Van der Blom-Vijlbrief (CPN) wilde inspraak van de burgerij in het Merenplan. Zij was enthou siast over het gebruik van plastic vuilzakken door de Reinigingsdienst. LEIDEN B. en W. van Leiden hebben aan de fracties van de Tweede Kamer de weinig rooskleurige informatieve nota over het huisvestings- vraagstuk in Leiden toegezonden. In hun begeleidende brief bepleiten B. en VV. de volgende door de centrale overheid te nemen maatregelen: Het in ruime mate beschikbaar stellen van nieuwbouwcontin genten in de gesubsidieerde sec toren. Spoedige invoering van een aan vullend systeem van individuele huursubsidies. Handhaving van de rijksbijdra gen voor instandhouding van de LEIDERDORP De plannen van in gemeente gevestigde Stichting Mu ziekschool Leiderdorp om te komen tot wijziging van de structuur van de muziekschool dateren van begin 1966. Aanleiding om tot wijziging van de huidige rechtsvorm een particu liere stichting over te gaan is on der meer geweest de opvatting, dat de basis voor de aan de school ver bonden leerkrachten te weinig ze kerheid biedt. Aan deze gedachte ligt mede ten grondslag het feit, dat het werk van de stichting volledig af hankelijk is van de gemeentelijke subsidie. Daarnaast ontstond de idee aan de muziekschool een groter werkgebied te geven, d.w.z. tevens muziekonder wijs te gaan verstrekken aan leer lingen afkomstig uit andere gemeen ten. Deze laatste overweging blijkt mede uit een financieel oogpunt van belang te worden geacht, omdat ge deputeerde staten aan muziekscho len die naar hun oordeel een streek- funktie vervullen, provinciaal sub sidie kunnen toekennen. Deze overwegingen hebben er toe geleid dat de gemeenteraad thans een regeling kan worden aangeboden. In het zojuist ontvangen verslag over het schooljaar 1967/1968 wordt medegedeeld, dat momenteel 620 leer lingen (891 plaatsingen) staan inge schreven waaraan per week 177V« uur les wordt gegeven door 23 docenten. Verwacht mag worden dat het getal van 1100 plaatsingen in 1969 zal wor den overschreden wanneer op grond van de nieuwe structuur in een aan tal in te richten dependances in de deelnemende gemeenten eveneens mu ziekonderwijs kan worden gegeven. LEIDEN Mr. P. W. Pestman, wetenschappelijk hoofdmedewerker voor de vergelijkende rechtsgeschie denis der oudheid aan de Leidse Universiteit, is benoemd tot gewoon hoogleraar in de rechtsgeschiedenis van het oude Egypte en van het oude Griekenland alsmede de juri dische papyrologie aan deze univer siteit. Mr. J. E. Spruit, sinds september van dit jaar wetenschappelijk hoofd medewerker voor de rechtsgeschie denis aan de Universiteit van Am sterdam, is benoemd tot gewoon hoogleraar in de historische ontwik keling van het recht,' in het bijzon der het Romeinse recht. Mr. Spruit werd in 1937 te Utrecht geboren en doorliep aldaar het Christelijk Gymnasium. Na 't eind diploma a te hebben behaald stu deerde hij rechten aan de Utrechtse Universiteit. Het doctoraal examen werd in 1963 afgelegd, waarna mr. Spruit tot augustus 1964 als adjunct directeur belast was met de zake lijke leiding van de Stichting Rot terdams Philharmonisch Orkest. Ter voorbereiding op zijn promotie ver bleef hij acht maanden in Rome, waar hij onderzoek verrichtte op het Nederlands Historisch Instituut. In december 1966 promoveerde mr. Spruit, die inmiddels was benoemd tot wetenschappelijk medewerker voor het Romeinse recht aan de Utrechtse Universiteit, bij prof. mr. Chr. Zevenbergen te Amsterdam. gemeentelijke doorstromings fondsen. Uitbreiding van de rijkssteun voor de voorziening in de huis vesting van de grote gezinnen en de bejaarden, ook voor wat betreft het aankopen, verbou wen of verhelen en verbeteren van bestaande woningen voor deze categorieën door woning corporaties of gemeente. LEIDERDORP B.. en W.. van Leiderdorp zien geen aanleiding om Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land te verzoeken over te gaan tot een beperkte geslotenverklaring van de Leiderdorpse en de Spanjaards- brug. Dit antwoorden zij naar aan leiding van een verzoek van de heer J. W. Boot uit de Schoolstraat in Leiderdorp. De heer Boot had zijn voorstel in gediend om een grote verkeersstag- natie in de spitsuren tegen te gaan. B. en W. gaan te meer niet in op een dergelijk verzoek omdat dat in Alphen en Bodegraven ook geen suc ces had. Overigens wijzen B. en W.. erop dat de door de heer Boot gesigna leerde „bijna chaotische toestanden" voornamelijk te wijten zijn aan de slechte aan- en afvoerwegen, wat met name geldt voor de Hoge Rijn dijk. Ten slotte stellen B. en W. dat een beperkte geslotenverklaring voor het scheepvaartverkeer eveneens chaotisch zou werken. LEIDEN Gistermiddag om streeks vier uur viel op de Rijn dijk tussen de Vink en het Haagse Schouw, een fles zoutzuur van een vrachtwagen. De brandweer was spoedig ter plaatse om het zuur met water van de weg te spuiten. Door de lage temperatuur bevroor het water onmiddellijk, zodat de rijbaan over een afstand van 150 meter on berijdbaar was. Het verkeer uit de richting Leiden moest zolang over de linkerrijbaan worden geleid, tot de zaak met chemicaliën was opge lost. Gratis schaatsen voor kinderen VOORSCHOTEN Vanmiddag om half vier is de ijsbaan openge steld en Kon voor het eerst het nieuwe clubgebouw worden ge bruikt. De kinderen hebben van middag gratis schaatsen. Ook van avond kan er worden geschaatst, maar dan niet zonder betaling. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 12 december Geslaagd: kand. ex. cult, antrop.: mej. C J M Kraan (Warmond) De burgemeester van de gemeente Zoe terwoude maakt bekend dat vanaf heden voor een ieder ter gemeentesecre tarie ter inzage ligt het besluit van de raad van de gemeente Zoeterwoude d.d. 28 november 1968 tot vaststelling van een voorbereidingsbesluit voor het zuid-westelijk gedeelte van de gemeente Zoeterwoude. Zoeterwoude, 13 december 1968 De burgemeester voorn., DETMERS (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „In deze zaal zit nu voor 18 miljard bijeen. Vier pro cent van het nationaal vermogen in tamelijk duffe beleggingen. U bent 't slachtoffer van een eigenaardig ondergronds proces doordat de ver houdingen in de produktie verschuiven". Dit zei prof. dr. J. Pen, hoog leraar in de economie aan de Rijksuniversiteit in Groningen gisteren op de ledenvergadering van de Nederlandse Vereniging Ter Bevordering van het Levensverzekeringswezen in hotel Wittebrug. De Groningse hoogleraar sprak over „De Macht van het Geld" voor de kopstukken uit de wereld van de le vensverzekeringmaatschappijen. Om zinvol over dit thema te kunnen spre ken moeten vijf categoriën van macht worden onderscheiden", aldus prof. Pen. Allereerst geeft geld de beschik kingsmacht over consumptiegoederen. Kritiek op geld betekent kritiek op de inkomensverdeling. Het feit dat de in komens ongelijk verdeeld zijn hangt samen met de standen in onze maatschappij. De tweede stelling van prof. Pen. dat geld macht geeft over consumptie goederen van anderen wordt door de reclame gestimuleerd. De reclame maakt de mensen hebzuchtiger en maakt dat de inkomensongelijkheid steeds sterker wordt gevoeld. Prof. Pen gooide in de volle zaal een knuppel in het hoenderhok met de stelling dat geld macht geeft over de produktie. „De beslissingen geno men door of namens het produktieka- pitaal zullen in de toekomst moeilijk heden in de maatschappij geven. De produktiefactor kapitaal neemt indi rect beslissingen over de produktie, maar de mensen willen daarover ook meepraten. Prof. Pen die hiermee een pleidooi hield voor medezeggenschap van de arbeider in de toppen van het be drijfsleven „als pleister op de wonde" dat de individuele kapitalist ook geen zeggenschap heeft over de produktie. Slechts in naam van het ingebrachte kapitaal kunnen beslissingen worden genomen in de maatschappij. „Daar is maar een simpele oplossing voor", aldus prof. Pen. „De produktie factor arbeid inspraak geven in alle beslissingen. De arbeider heeft het ge voel dat alles buiten hem om wordt gedaan. Na deze woorden werd de zaal wat rumoerig, maar de hoogleraar zei nog niet uitgesproken te zijn. „Het kapi taal heeft een grote macht bij de ver deling van het Nationale Inkomen". Meer geld voor leden woonruimtecommissie VOORSCHOTEN Gisteravond vergaderde de gemeenteraad onder lieding van loco-burgemeester A. W. de Groot. Burgemeester Stolwijk was wegen ziekte verhinderd. Voorgesteld werd de presentiegel den voor de leden van de woonruim te-adviescommissie op f 17.50 te brengen. Mevr Van DijkSonne- veld vroeg waarom deze presentie gelden hoger zijn gesteld dan die van andere commissies (een verschil van f 5). De heer J Warmen'hoven (Gem. bel.) wilde gezien de cij fers der gemeentebegroting, sober heid betonen. De heer G. v d Tang (prot chr), of de werkzaamheden van deze oud-commissielid, wenste te weten of de werkzaamheden van deze commissie minder of meer zijn dan in voorgaande jaren. Ook ir. H. van Os (VVD) zette een vraagte ken bij het voorstel tot verhoging. Weth. J. Huigsloot verklaard dat de woningbehoefte wel iets gunsti ger is, maar dat de werkzaamhe den der commissie zeker niet min der zijn geworden. Mevrouw Van Dijk en de heer Warmenhoven wa ren de enige twee tegenstemmers. Bij grondverkoop aan acht ge meentenaren (aan de Rem brand t- laan voor de bouw van acht wo ningen) meende ir. H. van Os, dat 20 pet boete en de tijdslimiet bij eventuele transacties wat laag wa ren. Verscheidene raadsleden had den dezelfde mening. B en W zul len het onderzoeken. Zij waren het m principe wel met de opmerkin gen eens. Raad Leiderdorp LEIDERDORP Maandag acht uur vergadert de raad. Agenda: Voorstel om toe te treden als be gunstiger van de Stichting Het Ne derlands Studiecentrum voor ad ministratieve automatisering en be stuurlijke informatieverwerking" en tot beschikbaarstelling van een krediet daarvoor; krediet voor de invoering in de bevolkingsadmini stratie van het zogenaamde „admini stratienummer"; krediet voor het aangaan van een gemeenschappe lijke regeling met de NV Dienst verlening Overheidsadministratie, inzake de automatisering van de bevolkingsadministratie; gemeen schappelijke regeling inzake de op richting en instandhouding van een streekmuziekschool, tot beschikbaar stelling van een krediet voor een bijdrage in de aanloopkosten en tot benoeming van twéé leden van het algemeen bestuur; subsidie aan de fotoclub Daguerre; verhoging van de presentiegelden voor het bijwo nen van de vergaderingen van de raad en de raadscommissies; eer vol ontslag aan mevrouw G Knoop Verhoef als hoofdleidster van 't Kwetternest"; begrotingen. Ook woensdag 18 dec. half acht komt de raad bijeen. Agenda: voort gezette behandeling gemeente, en bedrijfsbegrotingen voor 1969; voor stel tot verhoging van de wegen belasting en het aantal opcenten op de personele belasting. Prof. Pen verwees naar de theorie van Karl Marx dat de uitbuiting toeneemt. Men heeft het gevoel dat de rijken rijker worden, terwijl op het loon van de arbeider wordt beknibbeld. De an dere inkomens lopen uit Door de re latieve daling van de factor kapitaal is het aandeel van de arbeid toegeno men. De produktie is in de laatste tweehonderd jaar kapitaalintensiever geworden". De laatste stelling die prof. Pen po neerde was deze: er zou een verwe ving bestaan tussen de macht van het geld en de politieke invloed, welk idee vooral bij jongeren leeft. Volgens prof. Pen heeft de gemid delde manager van een groot bedrijf LEIDEN In De Overdekte slaagden de leerlingen van onderstaande scholen voor het zwemdiploma A of B: Driftstraat 49: A: Dik Pracht, Renee Kloos, Jos Rietkerk, Anneke He.vkoop; B: Henk van Leeuwen, Paul Brandt, Koos Eradus. Levendaal 54: A: Anneke Hoff. Angèla van Steyn. Nico Haneveer, Llesbeth Rtjnsburger. Anneke de Koning. Marlon Dekker, Vera Geerllngs, Marian Welling, Inge v. d. Heyden, Martle Onderwater, Caroline Plomp, Anneke Albers, Herman van Benten, Joke Verberg. Theo Perk, André Spruit, Walter Snijders, Peter Ro- mijn, Yvonne de Graaff, Peter Schaken- bos, Marle-Loulse Morsch; B: Peter Stou ten, Hans Bos, Peter v. d. Steen, Albert Hulsman. LEAO-Noordelnde 40: A: Rik de Wit, Paul Zwaan, Susan Slera, Rlneke Ra- vensbergen, Gerard Kuif, Fred v. d. Lin den, Arie Kok, Gerrit Dekker, Alie van Duyn, Helena Pelzen, Tineke van Om men, Berry Pljnacken, Marijke Postma, Ria van Leeuwen, Jaquellne de Vogel, Cok van Bohemen, Denny van Kessel; B: Wim van Vliet, Koos de Vos, Bep Buntsma, Yandra Bruin, Slbel Hoff. Wim van Putten, Carla Zwanenburg, Ronald Otte, Rik Oudshoorn, André Nas, Martlen van Zijl. LOM-Lusthoflaan 4: A: Arjan Verlaan, Kees Rodenburg, Fred Brouwer, Mark de Goede, Karei v. d. Weyden, Jan Nieboer, Hans Bol; B: Dirk Edelenbos. Langcbrug £2: A: Hcnny Bemelman, Ronald Singeling, Cor Kop, Rob van Leeuwen, Herman Star, Luuk Olivier, Sjaak de Kok; B: Hetty Andrle Wiltens, Mark oogaard, Henny Post, Marcel van Duuren, Martin Langendljk. Vrouwenkerkhof 1: A: Johnny Meeu- wissenu Anneke Sprlngel, Annie Kooistra, Anja v. d. Horst, Elly v. d. Broek, Ellen Turp, Peter van Rijn, Henk Stouten; B: José van Duyn, Johan de Haan, Lla Scho- neveld. Ton Schalk, Rlen Mullink, Nico Groen in 't Woud, Willem Jan Meyer. Jos van Remundt. Hoogl. Kerkgracht 20a: A: Hans Mlere- met. Arjon Capel, Jan Stuurwold, Mirjam van Rooyen, Deslree de Fey, Diny Hille brand, Ansje Hoogkamer, Line v. d. La ken. Marlon Deegenaars, Dennis Bodry, Lody Brussé, Janny v. d. Blom (1), Hans Los. Janny v. d. Blom (2); B; Benny Roseleur. Peter Heymans, Peter Wester hoven. Leny SJardljn. Lusthoflaan 4: A: Marlon v. d. Mey. André van Kooperen, Wim Krult. Wletze Dijkstra; B: Judy van Weeren. Haarlemmerstraat 32: A: Rob Wanslnk, Wim Bergers. Rinus v. d. Klugt, Paul Devllee, André Petit, Tonny Corver, Hans van Leeuwen, Emiel Arnts, Rudy Jek kers, Patrick Tlssen. Johan van Kan; B Frans Jekkers, Joseph Kriek, Antoon Knijnenburg. Zuidsingel 8: A: Jan Lantrok, Hans Leeflang, Plet Choudron, Jaap van Rijn. Alie Bleyenberg, Ttmmy Gijsman. ."«Vee Plug; B: Ria Stokkel. Coby Laterveer, Mary van Rijn. Rapenburg 48: A: Frank Borst. Paullen Koning. Gerard v. d. Steegt, Joop Ko- nlngs. Frlts Wessendorp. Joop Huylng. Karin Vlekke, Frans Haas. Chris v. d. Sman, Plet van Schie. Kees van Roode. Frans Geyer. Kees de Jong. Jos Bouw meester: B: Greetje Oostaam. Ruud v. d. Veen. Mieke Lodder. Ton Mljnders, Timo Mank. Roland van Emmerik. Driftstraat 77: A: Annemarle Welling, Gerard Dreef. Karei Kwestroo, Arno Pouw. Dio v. d. Mee. Fred van Zanten. Wim Stouten: B: Ronald van Elleswijk, Mieke Meygaarden, Erik Boom. Jerven Verra. Caeciliastraat 11—15: A: Nells Kremers. Gerard de la Rle. Tineke de la Rie, Joke de la Rle. Renee Honsbeek: B: Hans Belt. Paul Slagwetn. Wil Geuke. Lewan Mar- quenle. Lusthof laan 2: A: Leontine Meiman. André Kuisen. Bennie van Weerlee, Si mon Dernee. Diana Gerritsen, Manique van Dorp. Gemma van Goozen. José Ver hoeven. Joke van Zijp. Angela Alkemadc. Marcel v. d. Post. Coby Bekema: B: Nico van Staalduinen. Peter Boot. Anneke de Roode. Benny de Roo. Peter Nijhuls. Nel ly Gorree. Corry Keyzer. Mieke Mala- chowki. Pasteurstraat 2: A: Gerry van Staveren. Art Lichtvoet. Johnny Brederode. Doortje de Boer. Piet van Rhijn, Hanncke Otte; B: Trudy Hamaker. Aalmarkt 9: A: Onno de Meier. Peter Jan Bomhof. Josephine Machlelse. Diny v. d. Nat. Margreet Boerenvcen. Jolanda Laman: MartiJn Weljsters. Koos de Vink. Jeroen de Boer. Marijke Verhoeven. An neke Verhoeven. Sarle Oostra. Sandra Steenbergen. Johan Noorderman. Wldo Woudt, Gert-Jan Hubers. Bas Tetteroo: B- Llesbeth Sollle. Coby Hillebrand. Mar jan Brinks. Jolanda Luyendljk. Bert Ba- velaar. Wim v. d. Plas. Karei den Edel. Ronald van Hoorn. Rob Otten, Anneke Devllé. Boerhaavelaan 29: A: Freddy Zwaans, Andle Dolle. Tom van Zijp. Ted Turk. Peter Hoks: B: Koos v. d. Star. Plet Ruts. Leo Dolle. Hans Vermeulen. Mareslngel 54: ARobert Lcupen. Elisa beth Beekman. Johannes Holswllder. An ja Brandt: B: Coby Redel. Fred Lardee. Room markt 1: A: Peter Gueraun, Vin cent Huibers. José Plrovano: B: Aad de Groot. George Versluys, oos Rlmmel- zwaan. Walther Sanders, Hans Groot. Marnlxstraat 104: A: Anneke de Vreugd. Coby Veldhuyzen, Peter v. d. Dop. Dick Stokkel. Jan Kroon. Ronald I.eenheers. Gerard Arbouw. Gerard v. d. Blom. Fons Meerding: B: Anneke Spoormakers. Ria Laurier. Joop Nagtegeller, Jan Piket, Hans de Nobel. Plantsoen 99a: A: ThljR van Dijk Gert-Jan Vos, Johnny Opdam. Sjaak v. d. Mei, Jan Keyzer, Floris Krpmer. Janny van Winkel; B. Bart Kok. Koos Zoete melk. Jaap Zoetemelk, Plet Ravensber- gen. Ferry v. d. Hoeven. Langcbrug 87: A: Erik v. d Weyden, Roberto van Kampen, Gerolf Blom. Ple- ter Smit. Yolanda v. d. Meeberg. Alexandra Tlelkemeyer, Ankle v. d. 1 niet het gevoel dat hij de man is die de politiek maakt en breekt „De ge middelde werkgever weet niet wat economisch beleid is". De stellingen van prof. Pen brach ten de gemoederen aardig in bewe ging. De voorzitter van het forum prof .dr. J. Engelfriet verzocht zijn Groningse collega met name nog eens de stelling dat geld macht heeft over de produktie uit de doeken te doen. De overige leden van het forum waren mr. J. P. Barth, prof. dr. J. Engelfriet, H. Gerritsen en dr. J. Vis ser. Verzekerd bedrag geschat op 90 miljard DEN HAAG Tijdens de ledenvergadering van de Ned. Ver. ter Bevordering van het Levensverzekeringwezen wer den enkele cijfers bekendge maakt. In Nederland zijn op dit moment 70 verzekerings-maat- schappijen werkzaam (vorig jaar 67). Het verzekerd bedrag over dit jaar wordt geschat op 90 mil jard (vorig jaar 80 miljard). Dit betekent vanaf het jaar 1963 een groei van gemiddeld 11J pet. per jaar. In het levensverzekering wezen zijn 21 miljardairs. Met inbegrip van dit jaar wordt ver wacht dat 29 miljoen polissen zijn opgemaakt. De premiereser ve wordt geschat op 16 miljard. Maandag, 16 december. KONINKLIJKE SCHOUWBURG. 20.15 uur: Haagse Come- die: „Het wijde land" van Arthur Schnitzler. DILIGENTIA, 20.15 uur: Het Nederlands Kamerorkest o.l.v. Szymon Goldberg m.m.v. Szymon Goldberg, vlooi; Gerard Hengeveld, plano en George Ple- terson, klarinet. Dinsdag. 17 december, KONINKLIJKE SCHOUWBURG. 20.15 uur: Haagse Come- dle: „Trommels en Trompetten" van Ber- tolt Brecht, PAVILJOENTHEATER, 20.15 uur; Toneelgroep Studio: „0-0" van San- dro Key Aaberg. Woensdag. 18 december. KONINKLIJKE SCHOUWBURG, 20.15 uur: Haagse Come- die: „Het wijde land" van' Arthur Schnitzler. CIRCUSTHEATER. 20.00 uur: Nederlandse Operastichting: „Carmen" van Georges Bizet m.m.v. het Kunst- maand Orkest en het Nationale Ballet. Muzikale leiding: Bruno Maderna/Louls de Froment; Regie: Louis Erlo. KURZAAL. 20.15 uur: Restdcntlc-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo m.m.v. Pierre Fournler, cel lo. PAVILJOENTHEATER, 20.15 uur: To neelgroep Studio: „0=0" van Sandro Key Aaberg. POPPENTHEATER: Guldo van Dcth, 15.15 uur: „De koningsdochter en het tovermannetje". Frank Kooman, 14.0 uur? „Het Aardmannetje". Donderdag. 19 december, KONINK LIJKE SCHOUWBURG, 20.15 uur: Haagse Comedle: „Trommels en Trompetten" van Bertolt Brecht. GEMEENTEMUSEUM (aula) 20.15 uur: Dlck Visser, oude en moderne gitaren. PAVILJOENTHEATER. 20.15 uur: Toneelgroep Studio: ..0=0" van Sandro Key Aaberg. ROLZAAL, 14.00 en 20.15 uur: Ellen MacGillavry. fluit en Henk Cuppers, claveclmbel. Vrijdag. 20 december. KONINKLIJKE SCHOUWBURG. 20.15 uur: Haagse Come dle: „Trommels en Trompetten" van Ber tolt Brecht. CIRCUSTHEATER. 20.00 uur; Nederlandse Operastichting: ..Carmen" van Georges Blzet m.m.v. het Kunstmaand Orkest en het Nationale Ballet. Muzikale leiding: Bruno Maderna/Louls de Fro ment; Regie: Louis Erlo. JULIANAKERK. 20.00 uur: Karin Ostar. sopraan; de 's-Gravcnhaagsc Polltlemannenzang- verentging „Entre Nous" o.l.v. Jan v.d. Waart, het Meisjeskoor „Heldrla" o.l.v Max Punt en Henk Herzog. orgel. PA VILJOENTHEATER. 20.15 uur: Toneel groep Studio: „0=0" van Sandro Key Aa berg. ROLZAAL. 20.15 uur: Ellen MacGil lavry, fluit en Henk Cuppers. claveclm bel. Zaterdag. 21 december. KONINKLIJKE SCHOUWBURG, 20.15 uur: Haagse Come dle: „Een vlo ln 't oor" van Georges Feydeau. CIRCUSTHEATER. 20.15 uur: Nationale Ballet m.m.v. het Nederlands Ballet Orkest o.l.v. André Presser: „Sere nade"; „Passacaglia". „Bosch" en „Etu des". KURZAAL. 20.15 uur: Residen tie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo m.m.v. Alexis Welssenberg. plano. PA VILJOENTHEATER. 20.00 u. Leerlingen van de Muziekschool Reglna Grellnger „lm Welsscn Rössl" (O.). POPPENTHEA TER: Guldo van Deth. 14.30 uur: „Suuske en zijn ezeltje". 20.30 uur: „Ach we we len het wel". Frank Kooman, 14.30 uur: „Het Zonnekacheltje. Tentoonstellingen: GALERIE PULCHRI STUDIO. Lange Voorhout 15, ma. t.m. zat. 10—16. zon. en feestd. 14—17 uur: t.m. 31 dec.: Neger plastieken uit het Afrika Museum te Berg en Dal. GEMEENTEMUSEUM. Stadhou derslaan 41. ma. t.m. zat. 10—17, zon. 13—17 bovendien wo. av. 20—22 uur; t.m. S jan.: Theo Blom (gouaches, tek. en gra fiek uit de Jaren 1962-1968): t.m. 5 Jan.: Willem Hussem (metaalplastieken en re liëfs): t.m. 12 Jan.: 100 Jaar muziek en wetenschap ln Nederland", t.m. 26 Jan.; De geschiedenis van de Joodse ge meenschap te Praag. HAAGS EXPOSITIE CENTRUM. Noordelnde 176. dl. t.m. zat. 11—17. zon. 14—17 uur: t.m. 20 dec.: Ver koop-expositie van sieraden van 15 edelsmeden LETTERKUNDIG MUSEUM. Juffrouw Idastraat 11, ma. t/m vrij. 13—17 uur: Documenten over de periode van 1760 tot heden. MUSEUM VOOR HET ON DERWIJS. Hemsterhulsstraat 2E. ma. t.m. vrij. 12—16. zat. 10—16. zon. en feestd. 13.30—16 uur: „Van Terp tot Deltaplan". PANORAMA MESDAG. Zeestraat 65B: ma. t.m. zat. 10—15. zon. 12—15 uur: 14 dec. t.m. 4 Jan.: Paula Sluiter (schild., tek.en etsen). Ijsbaan Leiderdorp LEIDERDORP Vanmiddag om twee uur is de ijsbaan openge steld. Ook vanavond kan er worden geschaatst. Lult, Fetje Vlnkenstljn, Lia v. d. Lult, Max Ferwerda; B: Coen van Leeuwen, Tonny v. d. Lucht, Anthonius Ranselaar, Dirk Kruit. Paul Langerak, Elisabeth Breyer. Edlth de Vries. Kees de Wit. Gerard Weber. Jeroen Teskc. Kees Ho- genboom, Sldo Abspoel. Oosterstraat 16: A: Jolanda Flllppo. Janny van Tongeren. Johan van Hoofden. Helcen v. d. Nat. Hanneke Heshuslus. Els Marljt. Peggy Metz, Hans Schats, Mat- thljs Keyzer. Marlo Vromans. Gerrle van Leeuwen. Erik Mleremet; B: Jolanda Nachtegaal. Loes v. d. Vos. Angenlek van Haarlemmerstraat 32: A: Mardv v d Holst, Phemmy Wisse. Anneke van Bo- heemen. Rosemarle Vonk, Ineke v. d Meer, Hannle v. d. Wiel, Ria Krol. Tessu Krol, Marieke v. d. Bos, Annemarie Vlaardingerbroek; B: Anneke Samson.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5