RIGOLETTO HOFNAR Dienstbaarheid uitgangspunt van het politiek handelen rtgggj, 4 Matige verhoging voor defensie in Rusland SAMENWERKING VAN VAKCENTRALEN ONVERMIJDELIJK vraag uw winkelier ,Een glaasje en niet meer per dan uur vier'' Uit de Haagse hof geplukt >13 100% tabak 35ct. NIEUWE VUISTREGEL GELANCEERD CHU komt met ontwerp nieuw beginselprogram Literair vertoon Engeland verwerpt beschuldiging Parijselijke rust CONSUL 5 WOENSDAG 11 DECEMBER 1968 oeg e ai void en i H<* werj ond Eva aan insti sac r ik tert iaai den regl P» g emai ver| dat •v.m loot enb ;ade en bo lift ijke Ier. s ki e mi zeil naai tot boli Begroting J^E Russen hebben hun defensie begroting op recordhoogte ge bracht nu de kosten dit jaar mede door Tsjechoslowakije sterk zijn op gelopen. Het recordbedrag komt echter niet tot uiting in een recordpercentage van de totale begroting. Hier kan men de «vraag stellen, of de Russen weer jdechts laten jpchten. zien wat zij nuttig iJr kunnen twee redenen zijn voor het geringe percentage. Zekerheid daarover zou van groot belang zijn voor de westelijke mogendheden, die nog altijd naar de bedoelingen moe ten raden. Één der mogelijkheden is, dat toe neming van de defensie-uitgaven geen gelijke tred heeft gehouden met een normaal te achten jaarlijkse ver hoging van het begrotingstotaal. Ook kan het begrotingstotaal zó sterk zijn opgelopen, dat het directe defen sie-aandeel percentsgewijs wel moest achterblijven. In dit geval zal het interessant zijn te weten, welke bestemming de andere miljarden hebben gekregen. Hierover is nog niets meegedeeld. Wel wordt gesuggereerd, dat de eco nomische situatie om speciale maat regelen van de overheid vraagt, met name omdat de industriële produktie niet volgens plan verloopt Men spreekt opnieuw over prioritei ten en herinnert aan de voortdurende strijd om voorrang tussen de zware industrie, die voor een groot deel in dienst van de bewapening staat, en de lichte industrie, die voornamelijk ver- bruiksgoederen levert. Russische begrotingscijfers geven geen inzicht in de aan de gang zijnde ont wikkeling. Op langere duur zal pas blijken of de voorstanders van een harde lijn hun wil konden doorzetten. Gooise gemeenten gaan gemeen schappelijk belangen behartigen in het gewest Gooiland. Voormalig minister drs. P. C. W. Bogaers is met ingang van 15 december tot voorzitter van het lichaam be noemd. t ri ng» vi le v m« aagt n tel eer de i rol rede i de de AMSTERDAM Het Ver bond voor veilig verkeer heeft gisteren op een persconferentie in Amsterdam ter gelegenheid van de start van een nieuwe 'glaasje-op'actie een nieuwe vuistregel gelanceerd die als volgt luidt: een borrel per uur en niet meer dan vier. Hiermee wordt aangesloten op de opvatting, dat een alcoholpromillage van 0,3 als een veilige grens om aan het verkeer deel te nemen kan wor den beschouwd. Prof. dr. W. Buikhuisen, directeur van het criminologisch instituut te Groningen, merkte op dat in de laatste jaren verandering is gekomen in de boodschap van anti-alcohol- Looneisen (2) Ik schaam mij voor een land, waar vakbondsleiders zo brallend met sta kingen dreigen, terwijl onze economie llèt weer wat aan 't verbeteren is. Willen deze heren per se Frankrijk van achterna? zelf Wie zou lijden onder lange stakin- Ifen? Het is onbegrijpelijk stom en kortzichtig. En dat terwijl de lonen ronder gevaar 4 procent kunnen stij gen! Almaar meer vragen! Bah. Botterdam H. Hofman Waarom niet Waarom wordt aan onze kinderen niet op eenvoudige, begrijpelijke ma nier de bijbelse geschiedenis verteld? Iedere kinderbijbel kan als leidraad dienen. i .Neem bijvoorbeeld de gelijkenissen, -jJ die zo mooi zijn. Waarom moet al die .poespas erbij, waardoor de gelijkenis paar *elf niet meer kan worden onderkend? £e Ik weet zeker dat velen zich aan de wijze van vertellen ergeren; anders moeten ze 's zondagsavonds om zeven uur maar eens meeluisteren. Den Haag A. Boevé Bejaarden Y\j Het is ongetwijfeld een zaak om A dankbaar voor te zijn, dat tegen- woordig de overheid middelen be- N raamt en wetten aanneemt waardoor ook voor onbemiddelde bejaarden het leven dragelijk wordt en zelfs van een bepaalde mate van levens-vol doening kan worden gesproken. Maar men moet deze zaken vooral niet overdrijven. Als men alle bejaarden (ook de bemiddelden) vrijstelt van huurbelasting en alle bejaarden re ductie wil geven op de tarieven van trams en bussen (zo in de geest van: nee, laat maar zitten, ouwetje, zo is het voor u wel genoeg), dan is dat een pijnlijke discriminatie voor die bejaarden die deze tegemoetkoming niet nodig hebben. Terecht noemde een wethouder van Hilversum dit in een tv-uitzen- ding „onnodige betutteling". 5av<* Beschouw ons beiaarden toch a.u.b. dj"* als volwaardige burgers, die waar l nodig hulp op prijs stellen, maar die i het üefst zo iang mogelijk hun eigen taakjes regelen, loosduinen campagnes. Het getuigde volgens hem van een werkelijkheidszin, want het drinken op recepties, by feestjes en tijdens onderlinge bezoeken is te genwoordig niet meer weg te denken uit onze maatschappij." Prof. BvAhuisen zei verder onder meer, dat onderzoekingen hebben uitgewezen, dat men bij een bloedal- coholgehalte beneden de 0,4 pro mille veiliger rijdt. Alcohol bij kleine hoe veelheden kan namelijk stimulerend werken: het bevordert de concentra tie en men reageert sneller. De heer P. Sj. van Paaschen, voor lichter yan het Verbond, zei dat het Verbond het „glaasje op, laat je rij den" zal blijven adviseren bij feeste lijke gelegenheden. Daling Het aantal veroordelingen wegens het rijden onder invloed gaf in de eerste kwartalen van 1967 en 1968 duidelijke dalingen te zien ten aan zien van 1966 (resp. 1643 en 1553 ver oordelingen tegen 1802 in 1966). Jaar lijks is bij ongeveer 12 pet. van het aantal verkeersdoden in Nederland alcohol in het spel geweest. De advocaat-generaal bij het ge rechtshof in Arnhem, mr. J. van IJ- sendoorn, betoogde op de persconferen tiedat het bezwaar van de huidige wetgeving artikel 26 WvW inza ke het rijden onder invloed van alco hol vooral van bewijsrechterlijke aard is. Htj gelooft, dat de aanvulling van artikel 26 WvW (het verbod een auto te besturen met een bloedalco- holgehalte van meer dan 0,5 pro mil le) de preventieve werking ervan zal verhogen, hetgeen z.i. niet wordt be reikt door steeds meer hogere straf fen te geven. Verschillen Prof. dr. W. Froentjes, directeur van het gerechtelijk laboratorium van het ministerie van justitie, zei, dat er in verschillende Europese lan den, waar de bloedproef reeds ver plicht is. grote verschillen in de gestelde bloedalcoholgrenzen (België 1,5 pro mille, Engeland 0,8 pro mille en Zweden 0,5 pro mille). Ook de bewijsmethoden lopen sterk uiteen: in België en Engeland gebruikt met de blaasproef, en in Zweden de ademtest. Prof. Froentjes releveerde, dat in Zweden, Denemarken en Duitsland per één miljoen inwoners circa 2500 bloedproeven per jaar worden geno men. In Engeland is dit aanzienlijk minder (ongeveer 700). In Nederland is het aantal vrijwillige bloedproeven reeds meer dan 5000 per jaar. (Van onze parlementsredactie)' DEN HAAG „Omdat het Evangelie oproept tot dienst aan God en aan de naaste moet dienstbaarheid uitgangspunt zijn van alle politieke handelen." Dat is een van de punten uit de preambule van het vandaag verschenen concept van het ont werp nieuw beginselprogram van de CHU. Het ontwerp zal te zijner tijd het nog uit 1951 daterende beginselprogram van de Unie vervangen. In de preambule wordt verder gesteld dat de CHU als christen democratische volkspartij haar bijdrage wil leveren aan de op bouw en de versterking van onze samenleving. Zij acht het Bijbels getuigenis van Gods beloften en geboden maatgevend, zowel voor de overheid als voor mens en maatschappij. Aangezien de gehele samenleving geroepen is tot gehoorzaamheid en dienst aan God verzet de CHU zich tegen een opdelen van die samenle ving in twee groepen naar godsdienstige onderscheiding. Het ontwerp wijst de opvatting, dat de maatschappij een belangenge meenschap zou zijn af aangezien zij de maatschappij beschouwt als een gemeenschap van personen en groe pen met elk een eigen opdracht en verantwoordelijkheid. De CHU wil haar taak en optreden doordenken samen met de kerken in wereldwijd verband en met de in de maatschappij werkzame organisaties en verbanden. Autoriteit Het bekende artikel 7, waarin wordt gesteld dat het de Unie niet gaat om de majoriteit (het behalen van een meerderheid) maar om de autoriteit (het doorwerken van de christelijke beginselen) krijgt in het ontwerp een andere formulering. Het ontwerp-program stelt dat het doel van de Unie is het tot erkenning brengen van haar uitgangspunten. „Hoezeer zij daarbij als middel doel bewust vergroting van haar invloed zoekt, het gaat haar bovenal om de doorwerking van het woord van God in de samenleving". Na de preambule vervolgt het ont werp met een aantal uitgangspunten voor het politiek handelen van de Unie. Hierin wordt onder meer gesteld dat Nederland naar vermogen dient bij te dragen aan de opbouw van de landen in ontwikkeling. Als tweede Aziaat die de Nobel- prens voor literatuur heeft ge wonnen, is de Japanner Yasu- hari Kahabata naar Stockholm gevlogen, om uit handen van koning Gustaaf Adolf van Zwe den de oorkonde in ontvangst te nemen. Op de achtergrond prin ses Christina en prins Bertil. n eent MOSKOU Rusland zal voor komend jaar zijn militaire be groting met één miljard roebel verhogen tot 17.7 miljard roebel. Dit is gisteren in de Opperste Sowjet, het uit twee huizen be staande Sowjet-parlement, be kendgemaakt. Hoewel de defensie-uitgaven in ver gelijking met 1968 met zes procent j worden verhoogn tot ruim 70 miljard gulden, vormt dit bedrag een kleiner dan hetgeen er dit jaar voor de lands verdediging wordt uitgegeven. De minister van financiën, Vasily Garboezov, zei tot de 1.517 leden van de Opperste Sowjet, dat de verhoging noodzakelijk was om het defensiever mogen op te voeren, maar hij weet dit niet, zoals vorige jaren, aan het conflict in Vietnam of het geschil in het Nabije Oosten Vele waarnemers in Moskou had den een grotere toeneming van de militaire uitgaven verwacht in ver band met de toegenomen spanning tussen Oost en West als gevolg van Het program vraagt erkenning van de kerk niet als vereniging maar als openbaring van het lichaam van Christus. De christelijke kerk functi oneert in haar belijdenis en getuige nis als het geweten van overheid en volk. Het program vraagt waar mo gelijk bevordering en eerbiediging van de zondagsrust Het program vraagt erkenning van de overheid dat de geestelijke en ze delijke normen die door het Christendom zijn gevormd en dik wijls opnieuw door de Reformatie gestempeld zijn de samenleving in Nederland behoren te blijven ken merken. De overheid behoort godsdienstige en andere principiële gewetensbezwaarden tegen door de overheid opgelegde verplichtingen waar mogelijk te eerbiedigen. Ongeacht geloof, overtuiging, ras, geslacht of maatschappelijke positie behoort iedereen tegenover de over heid een gelijke positie in te nemen. Koninklijk Huis Een duidelijke wijziging toont de passage in het ontwerp-program, die betrekking heeft op het Koninklijk Huis. In het oude program wordt het constitutioneel Koningschap gezien als de vrucht van de leiding Gods met ons volk. Het ontwerp-program spreekt zich uit voor een democra tische rechtsstaat met een parlemen tair stelsel, waarbij de constitutionele monarchie onder het Huis van Oran je de meest aangewezen staatsvorm is. Van wezenlijke betekenis voor dit staatsbestel worden genoemd: de onschendbaarheid van de Koning; de ministeriële verantwoordelijkheid en de zelfstandigheid zowel van regering als parlement; alsook de vrije verkie zing van de vertegenwoordigende li chamen. Tenslotte vermeldt het ontwerp een aantal vrijheidsrechten, waarbij onder meer wordt aangetroffen het recht op minimumloon, sociale zeker heid en bijstand. Praktisch politiek program Gelijktijdig met het ontwerp be ginselprogram is een ontwerp pro gram voor het praktisch politiek handelen van de CHU verschenen. Dit stuk is bedoeld als uitgangspunt voor de praktische politiek. Dit pro gram zal gemiddeld om de vijf jaar worden herzien. Het stuk heeft vijf onderwerpen: vrede en veiligheid; overheid en burger; bewoonbaarheid; welzijn; en welvaart. LONDEN Engeland heeft giste ren de Russische beschuldiging ver worpen volgens welke het Verenigde Koninkrijk de betrekkingen met de owjetunie verslechtert, de gebeurte nissen in Tsjechoslowakije als voor wendsel daartoe gebruikend. Aan de Russische ambassadeur in Londen, Smirnovsky werd gisteren door minister van buitenlandse zaken Stewart het Britse antwoord op de Russische nota van 2 december over handigd. Mevrouw Ky heeft niet al te veel te maken met de drukke besognes van haar echtgenoot, die zich met Vietnamese vredesonderhandelingen moet bezighouden. Zij heeft tijd voor een wandeling door het winterse Bois de Boulogne in Parijs. Overigens hoeft ze zich niet eenzaam te voelen, ze heeft haar kinderen bij zich. Trouwens, het Zuidvietnamese gezet- schap bestaat uit niet minder dan 81 man. (Van onze soc.-econ. redactie) GORINCHEM De drie vak- centralen moeten wel samenwer ken. Wie alleen gaat staan legt zichzelf droog en verliest enorm aan invloed. Elke aanvaardbare mogelijkheid moet daarom benut worden mits de zelfstandigheid van elk van de drie centralen niet op het spel komt te staan. De heer C. van Nierop, alge meen secretaris van het CNV, sprak deze woorden gisteravond voor een vergadering van de christelijke besturenbond. Volgens hem kan echter de samen werking ook niet onbeperkt worden doorgevoerd. Veel terreinen zijn ide ologisch beslist niet neutraal. Het CNV is niet van plan aan zijn eigen zelfstandigheid als organisatie te la ten tornen. Bij de besprekingen met de andere vakcentralen is dit steeds European Made Imp. N.V. ALVANA Den Haag tal. 070-63 0941 -r;..! DOOR [SR SfÊÊÉtB} Echtpaar Viaardingerbroek I percentage van de totale begroting de inval in Tsjechoslowakije. GEEN kleine man of hij heeft wel eens de illusie van rijk te worden. Dat rijk is dan een verward begrip van stapels geld en nooit meer wat te hoeven doen, dat niet naar de zin is. Echte rijke mensen lachen daarom en zeggen, dat niets moeilijker en zwaarder is dan het rijk zijn. Dat helpt niet om de algemene wens van rijk te zijn de kop in te drukken. Maar hoe het te worden Door noeste vlijt. Ach, die brengt gemeenlijk wel de boter en de worst op het brood, maar geen cadillac voor de deur. En als die slee er staat heeft men er geen vrije tijd voor, omdat de cent jes voor het onderhoud weer moei zaam zwoegend verdiend moeten worden. Een andere methode: van geld geld maken. Dat kun je zittende af. Rente op rente van de overgespaarde gulden tjes. Maar ja het gaat langzaam. Wie eenmaal op het punt gekomen is, dat er een stevige reserve is, komt onvermijdelijk in het gretige stadium van meer en sneller. Die gaat beleggen. Of wil dat gaan doen, maar weet niet hoe. En omdat er massa's van die suc cesvolle meerwensende spaarders zijn rezen de beleg gingsmaatschappijen uit de grond. Ik ben dol op hun reclame. Ze spreken over beleggingspakketten, di Rijk worden vidend en meer-maken-van-je geld zoals een bakker zijn taarten met slagroom uitstalt. Als je aan de beurt bent is het puntje dat je krijgt soms maar klein, maar dat is een andere zaak. Prachtig vond ik het een welver zorgd drukwerk (maar één zetfout ontdekt) te ontvangen van John P. Chase, Inc., beleggingsadviseurs. Nu zou ik wijs worden (en rijk misschien) Een vijfbladig inlegvel deed mij de Amerikaanse toekomst uit de doeken. Met Nion zal alles prachtig gaan. Vietnam afgelopen; de dollar versterkt, de bouwnijver heid op volle toeren. Krachtige taai uit deskundige I mond. Het moest heerlijk zijn onder de I vleugels van zo'n beheer het scha- j mele verschil tussen inkomen en vertering te bergen. Nu nog te weten komen hoe dat te doen. Eilaas, eilaas Op pagina één van het drukwerk I de ontnuchtering: „Als regel accep- teren we geen rekeningen van parti culieren indien zij een waarde van minder dan 500.000 hebben". Daar zit ik naast, figuurlijk dan, I want letterlijk kom ik zelfs niet in de buurt. Of zou er nog een zetfout in het boekje staan strikte voorwaarde. De heer Van Nier- op geloofde, dat een reeks gesprek ken die gaande is, spoedig in een beslissende fase gaat komen. Hij sloot de mogelijkheid niet uit, dat de ontwikkeling op den duur uit loopt op de vraag, of de drie vakcen tralen volkomen los van elkaar moe ten blijven staan en in elk opzicht autonoom moeten blijven. De heer Van Nierop stelde vast, dat samen doen en samenwerken in ieder geval de grondslagen van de christelijke vakbeweging niet aantasten. Binnen de nieuwe verhouding moet alle ruimte blijven bestaan voor elke cen trale om afzonderlijk eigen opvattin gen te handhaven en kenbaar te ma ken. Meer taken Als technische werkzaamheden, waar combinatie mogelijk is, noemde de heer Van Nierop een ge meenschappelijk wetenschappelijk bureau of juridische dienst en een gemeenschappelijk administratiekan toor met zeer moderne hulpmiddelen, desnoods een computer. De taken van de vakbeweging ne men op het ogenblik sterk toe als gevolg van het steeds ingewikkelder worden van de samenleving. Steeds meer instanties gaan zich bezig hou den met zaken, die de werknemers rechtstreeks raken. De vakbeweging blijft achter in de EEG, er moeten landelijke en regio nale raden voor de werkgelegenheid komen, de werkgelegen heidsvraagstukken zowel in streken en provincies als landelijk vragen bijzondere aandacht Ook geldt dit voor het leefklimaat, ruimtelijke or dening, onderwijs enz. De bestuurders en medewerkers van de vakcentralen en vakbonden kunnen het werk nu al niet aan. Sterke uitbreiding van het aantal be zoldigde werkers is niet mogelijk, omdat dan de contributie fors om hoog zou moeten. Enige oplossing Samenwerking is de enige oplos sing. Nu reeds is er een eigen bureau van het overlegorgaan van de drie vakcentralen, er zijn 18 commissies, waarin de drie vakcentralen samen werken. er is een gemeenschappelijk actieprogram, de verzeke ringsmaatschappijen en spaarbanken kennen vormen van samenwerking en er zijn regels voor gezamenlijke voorlichting in GSW-commissies en Kamers van Koophandel. Ook plaatselijk en regionaal wer ken hier en daar in het land de vak centralen samen. Van onderop blijkt ook de wens tot deze samenwerking te bestaan. Het is geen uitvinding van de landelijke besturen van de vakcentralen. De heer Van Nierop vond het on billijk het CNV af te schilderen als de „eeuwige achteraankomer". In 1964 sprak het CNV zich al uit voor verdergaande samenwerking, maar diepingrijpende kwesties vragen zeer zorgvuldige voorbereiding. Te snel handelen zal achteraf eerder nadelig dan gunstig voor de samenwerking uitpakken, aldus de heer Van Nierop. j „De eigen uitgangspunten van het i CNV worden misschien niet door ie- dereen begrepen, maar we mogen toch op z'n minst vragen om respec- I tering."

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5