Barth riep theologie terug tot eigen taak BARTH DRUKTE STERK STEMPEL OP 20e EEUW Felle kritiek aannemers op de vakbonden Andijvie a la crème, dat is heel wat anders Zijn levensloop in jaartallen Een woord voor vandaag Zijn dogmatiek begon bij exegese Door prof. dr. G. C. van Niftrik REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Kamer vraagt maatregelen stuntprijzen Smrkovsky tegen reisbeperking Ds. E. P. Meijering 'j gepromoveerd 1 WOENSDAG 11 DECEMBER 1961- ,Jk zelf zal voor u uitgaan en de oneffenheden effenen", be looft God Zijn volk in Jesaja 45. Misschien heeft Christus wel aan deze woorden gedacht, toen Hij tot de vier vissersjongens zei: ,fl.om achter mij", of toen Hij tot een veel groter aantal discipelen zei: fleem uw kruis op en volg Mij." Zo trok God voor Zijn volk uit door de woestijn in een wolk kolom. En als het water op was, liet Hij het stromen uit de rots; als de vijanden hen omringden, toog Hij als eerste ten strijde. Veel later kan de psalmist zingen, dat hun voet zich aan geen steen gestoten heeft. God effende de weg; de schoenen sleten niet en de kleren behoefden niet vernieuwd te worden. Zo ging ook Christus voor Zijn volk uit in de veel grotere exodus uit de slavernij van de zonde. Toen lagen er niet alleen stenen op het pad van de discipelen maar de heuvel Golgotha. De Heiland had gezegd:fleem uw kruis op en volg Mij." Maar bij Golgotha nam Hij ons kruis over, droeg Hij onze zondelast werd Hij aan ons kruis genageld en stierf Hij cmze dood. En ook nu nog belooft God: „Ik zal voor u uitgaan." Van iedere moeilijkheid die wij op onze pelgrimsweg naar het Beloofde Land te overwinnen krijgen, weet Hij, want Hij was er eerder dan wij. Als wij onze problemen aan Hem voor leggen, weet Hij ervan. En als we dan in geloof verder gaan, ontdekken we naderhand dat we met David kunnen zingen: „Met mijn God spring ik over een muur." We lezen vandaag: Daniël 7 vers 1 tot 14. Barth is overleden aan een hartaanval en de redactie vraagt my om een persoonlyk getuigenis. Dat is gemakkelijker dan een „in memoriam", maar ook moeilyker. Gemakkelijker omdat ik over myn dankbaarheid en verering jegens hem kan schrijven; moeilyker omdat de theologische zakelijkheid bedreigd wordt door heldenverering. Barth heeft nooit begeerd een theologische school te vormen. Hij heeft het bestaan van „regelrechte Barthianen" betreurd. Hij heeft steeds weer naar de bijbel verwe zen. Bij zijn afscheid uit Bonn, toen de machtsovername van Hitier hem na korte tijd dwong Duitsland te verlaten, drong hij er bij zijn stu denten op aan in de nieuwe omstan digheden van die tijd ook onder na- tionaal-socialistische heerschappij door te gaan met de taak die kerk en theologie blijvend is opgedra gen: de exegese, de uitlegging van de Heilige Schrift. Barth heeft niet slechts zijn stu denten op die taak gewezen. Hij heeft haar zelf ook vervuld. Zijn Kirchliche Dogmatik geeft ter fun dering van zijn dogmatische thesen steeds uitgebreide exegesen van teksten en pericopen. Ik maak nooit een preek zonder BAZEL Karl Barth, de grootste theoloog van onze eeuw, is overleden. Vereerd, verguisd, bestudeerd en bestreden is hij zijn weg gegaan, eerst fel als een revolutionair, toen bezadigder en steeds mil der. Het denken van voor- en tegenstanders is door hem beïnvloed ook al heeft hij zijn kolossale levenswerk, de „Kirchliche Dogmatik" niet kunnen afmaken. Hij heeft een theologisch stempel gedrukt op deze eeuw in nog veel sterker mate dan Schleiermacher dat vorige eeuw deed. Barth heeft niet in een ivoren to ren vertoefd, maar stond met zijn beide benen in onze woelige werke lijkheid. Hij ageerde fel tegen Hitier. Hij gaf de kerk van de twintigste eeuw haar eigentijdse geloofsbelijde nis, die nog nimmer is verbeterd, de zogenaamde Barmer Thesen. Maar hij weigerde ook na de oorlog een vernieuwd anti-communisme te pro pageren. Het nationaal-soclalisme was voor hem een satanische verlei ding, het communisme een tuchtroe de Gods. Van meet af aan zag Barth dat er een direct verband moet zijn tussen iemands theologie en zijn politieke overtuiging of ethiek. Hij was een leerling van Adolf von Hamack, W. Herrmann en Troeltsch. Hun vrijzin nige visie vormde zijn denken. Juist daarom was het voor hem een ontzaglijke schok toen hij in augustus 1914 hun namen ontdekte op een lijst van 93 intellectuelen, die in een publieke verklaring zich stel den achter de oorlogspolitiek van keizer Wilhelm. Op dat moment concludeert Barth dat er beslist iets fout moet zijn met hun theologie als hun ethiek zo scheef kan groeien. Hij breekt volko men met hun denken. De omstandig heden waarin de arbeiders in zijn dorp verkeren doen hem een socialist worden. Maar hit ontvangt daar geen boodschap door voor de kansel. Barth wordt een geestelijke zoeker, die zich afvraagt of hij de toga maar niet aan de wilgen zal hangen. De nood van de prediking drijft hem in Safenwil tot een hernieuwde studie van de Bijbel. Hij wil los van wat hij geleerd heeft het Woord Gods opnieuw bestuderen als iemand die bewust niet weet en niet gevon den heeft. Zijn latere publicaties ma ken duidelijk dat hij een gegrepene is geworden. Het gezag van de Bijbel heeft zijn invloed doen gelden op zijn leven. Romeinen Vooral de brief van Paulus aan de Romeinen boeit hem Aarzelend zoe kend schrijft hij een commentaar. Het zal later nog ingrijpend gewij zigd en aangevuld worden, maar het valt als „een bom op de speelplaats van theologen" zoals de rooms-ka- tholiek Karl Adam schreef. In dat boek zet hij uiteen dat er geen weg is van de aarde naar de hemel, er is alleen een weg van de hemel naar de aarde. Met de vurigheid van een profeet keert hij zich tegen al het menselijke en optimistische in de theologie van zijn üjd. Hij wijst iedere vorm van natuurlijke theologie af. De mens kan God uit zichzelf niet kennen. God is de Gans Andere. Maar God heeft Zich geopenbaard in Jezus Christus, Barth is ineens bekend in de theo logische wereld Al spoedig wordt hij benoemd tot hoogleraar in de theolo gie aan de Universiteit van Göttin- gen. Dan gaat hij dogmatiek doceren in Münster en al spoedig krijgt hij een eigen leerstoel in Bonn. In Bonn krijgt hij de kans om zijn nieuwe visie verder uit te werken. Hij begint aan zijn grote levenswerk, de Kirchliche Dogmatik, die al vele banden omvat en toch niet klaar ia gekomen. Hij wordt daar de grond legger van de ..dialectische theolo gie." In Bonn begint hij school te ma ken. En dat is juist wat hij eigenlijk niet wil. Hij heeft later zelf gezegd helemaal niet zo gelukkig te zijr met die term „dialectische theologie". God heeft zich in Christus geopen baard. Alles moet op Christus be trokken worden Openbaring is open baring ln Christus, de kerk is de kerk van Christus, het Rijk Gods is het Rijk van v'hristus Door Zijn ver zoening is dat Rijk al gevestigd, maar het wordt de mens aangeboden als een belofte, meer dan een zicht bare werkelijkheid Er zijn andere uitdrukkingen ge bruikt om zijn theologie te omschrij ven. Prof. dr. G. C. Berkouwer spreekt van de „triomf der genade". Zijn grootste Amerikaanse tegenstan der, dr. Cornelius van Til van „nieuw modemisme". Er worden steeds weer pogingen ondernomen in enkele woorden of zinnen zijn visie te omschrijven, maar Barth breekt er telkens weer uit. Naarmate de banden van zijn Kirchliche Dogmatik verschijnen, blijkt dat bepaalde uitdrukkingen, waarover ment valt, een tegenwicht krijgen. Barth is ervan beschuldigd dat hij zegt dat Gods Woord in de bijbel te vinden is. Maar nadrukke lijk stelde hij ook dat de woorden van de bijbel niet losgemaakt mogen worden van hun inhoud. Barth is beschuldigd van al-verzoening, maar dat wees hij scherp af. Hij voegde er echter aan toe: „Ik zeg dat ik de mogelijkheid niet uitsluit dat God al le mensen zal redden in het oordeel." Irenisch Maar In de loop der jaren veran derde Barth zelf ook. Hij zei eens: De tijden veranderen en wij met hen. In de Christian Century schreef hij: „Tot mijn eigen verwondering en tot die van hen die mij vroeger kenden ben ik onmiskenbaar milder om niet te zeggen irenischer geworden, meer bereid tot het inzicht dat men tenslotte ook met zijn tegenstanders in dezelfde boot vaart, meer bereid om mij bij bepaalde gelegenheden ongemotiveerd te laten aanvallen." Hij ziet zelf een sterk verschil tus sen zijn eerste theologiseren met die ontzaglijke nadruk op God als de Gans Andere, en zijn latere uitingen In Bonn zei hij: „Ik moest laten zien dat de bijbel de ontmoeting van God met de mensen weergeeft. Ik dacht alleen in termen van de Apartheid van God. Wat ik nog moest leren was dat God en mensen ook samen horen een vereniging van twee totaal verschillende wezens. In zijn eerste Jaren is God voor Barth de Verheve ne, naarmate hij ouder wordt wordt God meer en meer ook de Nabije. Hoe moeilijk zijn lange zinnen vaak ook zijn om te vertalen, toch heeft zijn levenswerk iets van een enorme preek. Barth hield van pre ken. vooral in de gevangenis en ook zijn theologiseren is voor hem een boodschap van God doorgeven. Zo zei hij eens tegen een redacteur van de vooroorlogse Stuwdam: „Alle godsdienst die niet ankert in en ge voed wordt uit de Heilige Schrift, die ons spreekt van de verdorvenheid des mensen in zichzelf en de genade Gods in Zijn Zoon Jezus Christus; alle godsdienst die afbreuk doet aan dien Christus in Zijn koninklijk, priesterlijk en profetisch ambt en aan Zijn Lichaam (de Kerk) in dit zelfde drievoudige ambt is in de grond der zaak van geen betekenis of waarde." „Elke theologische discussie vanaf 1920 wordt in zekere zin door zijn verschijning beheerst, schreef prof. dr. G. Brillenburg Wurth in Trouw. En een rooms-katholieke theoloog zei: .Wij zijn allemaal door Barth beïnvloed en het is ons een grote verrijking geworden." Prof. dr. H. Berkhof zegt: „We zullen minstens 100 jaar nodig hebben om zijn wer ken te leren begrijpen." Oecumene Dr. W. A. Visser 't Hooft erkende eens dat zonder Barth de huidige oe- I cumenische beweging er niet zou zijn geweest. Zijn theologie schiep het klimaat waarin deze beweging kon gedijen. En in rooms-katholieke kring wordt erkend dat Barth mede de stoot heeft gegeven tot de nieuwe bijbelstudie die nu bezig is ook die kerk te veranderen. Volgelingen wilden zijn boeken le zen, tegenstanders moesten ze wel le zen. De eersten lieten zich door hem leiden, de laatsten zetten zich tegen hem af. Toch werd juist in de laatste jaren het verzet aan orthodoxe kant veel minder. Dank zij de studies van Berkouwer werd hij beter begrepen. De mildere, oudere Barth begon zijn tegenstanders ook meer aan te spre ken. De Nederlandse gereformeerden, zei prof. dr. Herman Ridderbos ons eens. leerden van hem dat het eigen lijk gezag van de bijbel in zijn in houd ligt en niet een formele autori teit is. Maar aan de andere kant van het theologisch spectrum keerde men zich van hem af Nieuwe namen do ken op: Bultmann, Robinson en die van de jonge radicale theologen. Barth had niet veel met hen op. Het boek van Robinson, Eerlijk voor God, noemde hij een geestloos boek, waar voor ik mij schaam dat het in hon derdduizend exemplaren gedrukt is en gelezen wordt. En van de jonge radicalen zei hij: „Tuinkabouters al ler landen, verenigt u." Wij publi ceerden die uitdrukking in een inter view met hem en sindsdien is hij als een raket door de wereldpers gescho ten. Wat hem het meest verdriet heeft gedaan, is dat zijn eigen land (Zwitserland) en zijn eigen universi teit (Bazel) niet één van zijn leerlin gen als opvolger heeft gekozen. Hij had graag prof dr. Helmut Gollwit- zer achter zijn katheder gezien. Het werd de jonge dr Heinrich Ott. Bij die benoeming heeft echter waarschijnlijk niet alleen de theolo gische visie meegespeeld. Het ging veel meer om de politieke visie. Barth heeft, zich nooit gelukkig ge voeld met de naoorlogse politiek van het westen. Gollwitzer stond op dit punt heel dicht naast hem. Invloed Reeds tijdens zijn leven werd geschreven dat het post-Barthiaanse tijdperk zou zijn aangebroken. Nu is dit dan door zijn overlijden werke lijkheid geworden. Er zullen geen nieuwe delen meer verschijnen van zijn levenswerk. Maar zijn invloed zal zich ongetwijfeld nog lang doen voelen. Alleen al in ons land werd zijn Kirchliche Dogmatik gelezen door meer mensen dan enig theolo gisch tijdschrift kan roemen op abon nees. in de Kirchliche Dogmatik en de an dere geschriften van Barth na te zien wat Barth over de betreffende tekst gezegd heeft. Dat is dus het eerste waarop ik in dit In Memo riam zou willen wijzen. Barth was een leraar der Heilige Schrift. Bazuin buiten ons Daaruit volgt onmiddellijk het tweede Barth heeft de theologie te ruggeroepen tot haar eigenlijke taak. Daarin is allerlei vervat. Allereerst dat de Waarheid God tot ons komt. Wij moeten luisteren. Het Woord van God komt tot ons, het bloeit niet op uit ons innerlijk. Het is niet het diepste geheim van onze existentie. Miskotte heeft een boek geschreven met als titel ,,De vreemde vrijspraak". Vreemd. Het heil komt niet tot ons van nature. Het wordt ons geschonken. Wij moeten ons dus niet buigen over ons innerlijk om daar de open baring van God te zoeken. Maar wij moeten luisteren naar de bazuin die buiten ons wordt geblazen. En als wij het heil ontvangen, dan niet om dat het bij ons past als een hand schoen op een hand, maar omdat de Heilige Geest het ons schenkt en toeëigent. Het Woord Gods is niet een op de vragen van ons bestaan passend antwoord, maar het nieu we en ongedachte van God. Eerst luisteren Men verwijt Barth thans dat hij in zijn theologie niet voldoende in gaat op de situatie van de moderne tijd. Op de secularisatie en op al de sociale en politieke problemen van onze dagen om van daaruit het ant- woord te zieken in de bijbel. Barth is van mening dat wij niet moeten uitgaan van onze problemen om dan te vragen welk antwoord God in de bijbel geeft, maar dat we moeten be ginnen met het antwoord dat God in Jezus Christus geeft, door welk antwoord de eigenlijke problemen eerst door ons kunnen worden ont dekt. Men kan toch waarlijk niet zeggen dat Barth in zijn lange leven van 82 jaren de problemen van staat en maat schappij heeft verwaarloosd. Vroeger zei men dat hij zich te veel met de politiek bemoeide, thans heet het weer te weinig. Barth is altijd van Schrift en belijdenis uitgegaan om in het daar ontvangen licht over de vraagstukken van het wereldleven te oordelen. Door de theologie terug te werpen op haar eigenlijke taak heeft Barth ver- (Advertentie) Onmiddellijke verlichting van "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Oeumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Aigesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt dat U thuis altijd een tube Aigesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. (Van onze kerkredactie) Karl Barth werd op 10 mei 1886 te Bazel geboren als zoon van de theoloog prof. dr. Fritz Barth. Hij studeerde aan de universiteiten van Bern, Berlijn, Tübingen en Marburg. In 1914 huwde hij de violiste Nelly Hoffmann. Uit het huwelijk werden vier kinderen geboren. Een zoon verongelukte tijdens een bergbeklimming. Twee werden hoogleraar in de theologie, namelijk Christoph Barth, die te Djakarta doceerde en nu te Mainz en Marcus Barth die doceert aan de Universiteit van Chicago. 1909- 1911- -1911 -1921 1919 1921—1925 1925—1930 1930—1934 1932 1934 1934—1962 1935 1939 1946 1962 1968 Vicaris in de Duitse gereformeerde kerk te Genève Predikant te Safenwil, Zwitserland Der Römerbrief Hoogleraar in de theologie te Göttingen Docent in de dogmatiek te Münster Hoogleraar in de dogmatiek te Bonn Eerste deel van de Kirchliche Dogmatik Weigerde de eed op Hitier af te leggen Hoogleraar in de dogmatiek te Bazel Wilde bezoek brengen aan Duitsland maar werd uitgewezen Zijn eredoctoraat ontnomen door de universiteit van Münster, omdat h\j zich verzette tegen de aanval op Tsjechoslowakije. Münster verleende hem opnieuw zijn eredoctoraat Eerste en laatste bezoek aan de Verenigde Staten. Deel IV, 4 van de Kirchliche Dogmatik (over de doop) verschijnt als Barths laatste werk. K. D. blijft onvoltooid. volgens de theologie geleerd niet scheel te kijken. Ik bedoel: niet te trachten in twee richtingen tegelijk te kijken. Ze moet niet telkens bevreesd zijn of de filosofie wel goed vindt wat zij zegt. Zij moet ook niet bang zijn voor de natuurwetenschap. Zij moet haar eigen weg bewandelen door volhardend naar de bijbel te luisteren. Deze strenge concentratie op Gods ene openbaring in Jezus Christus heeft Barth in staat gesteld de oude refor matorische prediking van de zekerheid des geloofs die op een buiten ons vol bracht werk rust, in ere te herstellen. Wij leven niet van onze werken noch van onze prestaties, maar van het in Christus geschonken heil alleen. Dat is een heil buiten ons. Maar wij worden er door de Heilige Geest in binnen gebracht. Alleen door over God en zijn werk werk te spreken spreekt men ook goed over de mens. Maar tegenwoordig draait men die these om. Als men maar lang genoeg en diep genoeg over de mens spreekt, stuit men wel op de werkelijk heid van God. En deze zin is de tegen stelling tussen Barth en wat thans theologie heet geformuleerd. Humaniteit Door Barth's strenge concentratie op God en Zijn werk, op Christus en Diens heilswerk, komt bij Barth op ongedachte wijze de weg vrij naar waarachtige humaniteit. Het is bij hem niet: God alles en de mens niets! Neen, als God alles is, komt ook de mens tot zijn recht. Maar die mens wordt niet gekend door analyse van de empirische mens, maar door te zien op Christus: „zie de Mens". Op Christus ziende ontdekt men wat ware humaniteit is en ontdekt men ook dat krachtens Christus' heerschappij hier en ginds sporen van waarachtige humaniteit worden gevonden, ook waar men Zijn Naam niet belijdt. Want één ding heeft Barth zijn leven lang met grote kracht gepredikt, namelijk dat het verzoeningswerk van Christus totaal, definitief en universeel is. De genade van God in Christus staat als een boog over mensheid en wereld. Rechtens is alles in orde, maar factisch moet het nog in orde komen. Daarom staat de kerk met het aangezicht naar de toekomst gekeerd. Volle betekenis Ik ben ervan overtuigd dat kerk en theologie op dit ogenblik nog niet in staat zijn de volle betekenis van Barths gigantisch levenswerk te overzien-en te peilen. Het moge er op dit moment op lijken dat Barth op de achtergrond raakt door het stormachtig optrekken van een neo-moderne theologie. Wanneer kerk en theologie weer tot bezinning komen, zullen zij zich stellig weer wenden tot de dikke delen van Barths Kirchliche Dogmatiek. Ons blijft de herinnering aan een groot leraar der kerk, die een ont zagwekkende geestelijke erfenis heeft nagelaten, maar ook de her innering aan een vriendelijk en hartelijk mens. Nooit uit de hoogte, vol humor en vrolijkheid. De gedachtenis van de rechtvaar dige zal tot zegening zijn. Kerk en theologie hebben reden om dankbaar te zijn voor deze kerkvader van de 20ste eeuw. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft de regering gevraagd maat regelen te nemen tegen de excessieve vormen van prijsconcurrentie bij de broodverkoop. Ze deed dit door aan vaarding van een motie-Krosse (kath. v.), waarin maatregelen wor den gevraagd tegen stuntprijzen. Bijna alle fracties in de Kamer spraken zich uit voor aanvaarding van deze motie, alleen de fracties van de PvdA en de PSP waren tegen. Een verzoek, neergelegd in de motie-Brautigam (soc.) om op zeer korte termijn een onderzoek in te stellen naar de ontwikkeling van de broodprijzen en naar de eventuele gevolgen daarvan op de bedrijfs resultaten van middelgrote en klei nere bedrijven, werd verworpen. Vóór stemden de fracties van de PvdA, de CPN en de PSP. Een motie van de heer H. Wieben- ga (pac. soc.) om iedere export van militair materieel, dat gebruikt kan worden in de strijd in Vietnam on mogelijk te maken, werd verworpen. Vóór deze motie spraken zich uit de fracties van D'66, CPN en PSP en enkele leden van de fractie van de PvdA. Een motie van de heer De Goede (D'66), waarin gevraagd wordt naar AMSTERDAM De voorzit ter van de Nederlandse Aanne mers- en Patroonsbond (NAPB) de heer L. J. Te Pas, heeft op een ledenvergadering van de bond in Amsterdam felle kritiek geleverd op de manier waarop de loononderhandelingen worden gevoerd. Volgens de heer Te Pas Is een be ter begrip tussen de werkgevers en werknemers onmogelijk, zolang de werkgever met werkelijke loonkosten rekent (sociale lasten), terwijl de werknemer alleen maar belangstel ling heeft voor wat er in zijn loon zakje zit. De heer Te Pas laakte het optreden van NKV-voorzitter Mertens, die „jonge leden tot agitatie tegen de maatschappelijke orde oproept". De „insinuatie" van vakbondszijde, dat de regering, en in het bijzonder mi nister Witteveen, alleen maar reke ning houdt met het standpunt van de werkgevers, noemde hij „kwalijk". De besturen van de NAPB en de Bond van Aannemers in de bouwnij verheid (BAB) hebben overeenstem ming bereikt over een fusie. De nieu we bond, het algemeen werkge versverbond bouwnijverheid, zal worden opgebouwd uit twee zelfstan dige verenigingen. De rooms-katholieke en pro testantse aannemersbonden hebben onlangs ook tot een fusie besloten. PRAAG De voorzitter van het Tsjechoslowaakse parlement Josef Smrkovsky, heeft gisteren opnieuw gezegd tegen de door de regering inge stelde beperkingen op reizen naar het buitenland te zijn en de progressieve beweging niet te zullen verraden door uit de politiek te gaan. In een vraaggesprek met het Praag se avondblad Vecerni Praha zei Smrkovsky dat de Nationale Vergade ring onderzoekt of de reisbeperkingen legaal zijn. Volgens hem zou de maat regel vertraging tot gevolg hebben ge had in de terugkeer van Tsjechoslowa- ken die na de Russische inval waren uitgeweken. ppel b: C med een actief prijzentoezicht in verband met de invoering van de BTW in januari, werd verworpen en ver kreeg alleen de steun van de fractie van de PSP, PvdA en CPN. (Van een medewerker) LEIDEN Vanmiddag is aan 0a de rijksuniversiteit van Leidéii Na gepromoveerd tot doctor in d( 1 theologie ds. E. P. Meijering, re*"™ monstrants predikant te Amersf-- foort. Zijn in het Engels geschreK ven proefschrift was getiteld|)0' „Orthodoxy and platonism ir Athanasius, synthesis or antii thesis?" «ï^- Eginhard Peter Meijering werd op januari 1940 te Groningen geboren. Ni op het Revius-lyceum te Doorn ein<P®'D examen gymnasium A te hebben afg^ioem legd studeerde hij in Leiden theologi|*evr In 1965 studeerde h\i aff in de theolop^ en in 1966 in de klassieke taal- en 1| terkunde. In datzelfde jaar en het volgende zocht hij de theologische school van universiteit van Chicago en de theol gische faculteit van de Universiteit vj Edinburgh. Tot studie in Edinburj stelde de Schotse kerk dr. Meijering staat. Predikant Thans is hij predikant te Amersfooij In oktober van dit jaar werd hij dal^ bevestigd. Van het Remonstranf Weekblad is hij redacteur. Zijn dissertatie, die bij E. J. Brill Leiden van de pers kwam beslaat tw« honderd bladzijden. Dr. Meijerir heeft er enkele stellingen aan toeg voegd waarvan wij de volgende vc melden. Stelling 5. De strijd tussen Remor^T' stranten en Contra-Remonstranten oviye er verkiezing en verantwoordelijkheras'e maakt duidelijk dat dr theologisch waarheid niet in het midden ligt, maqe ^ee complementair Is. Lppe]i Parousie d Stelling 3. Uit Marcus 9 vers 1 bl|JI een verwachting dat de parousie (w «Jj-j:' derkomst - red.) zeer spoedig plas zal vinden. Deze verwachting Is niet I strijd met het perspectief van de zoifr€lse naamde „theologie van de geschieden! r. J. die Paulus in Rom. 9 vers 11 ontwill^p^ij kelt- kst bij Stelling 4. De historische Jezus noch voor de theologie noch voor br11133" geloof irrelevant. ts. W. Stelling 18. De nationalisatie van i Britse Ijzer- en staalindustrie was aller minst een specimen van „economie d C. namism", maar veeleer een van de ootopelij1! zaken van de devaluatie van het Ponfoste d: Na de promotie recipieerde de jon er doctor in het universiteitsgebouw. Zi 3 nromotors waren de hooglereraren on swerk dr. J. H. Waszink en prof. dr. H. lteit Heerirn?. Als paranvmfen fungeerden ijs), heren W. L. B. Schipper en D. E. We A tink. A- (amede iociolo NED. HERV. KERK Beroepen te Nederlangbroek en A- Nieuw Beijerland: P. Kolijn te Scherj !"erk< nisse. lt bij Bedankt voor Eemnes-Buiten: J. Kot. t o le te Niikerk. GEREF. KERKEN (vrijgem. Beroepen te Amsterdam-zuid 'B®1 "U drs. D. Deddens te Leeuwarden. r en M CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor 's-Gravendeel: J. WfJ terink te KerkwerveHaamstede. Je kunt het haast niet vergelijken. Het smaakt zo anders. Aparter, milder. Dat komt door het bijzondere recept van Iglo. Speciaal voor u ontwikkeld. De beste andijvie in een romig, kruidig sausje. Het is net zo exclusief als Iglo spinazie la crème! Kenners weten dan wel genoeg Probeer 'i vlug eens! prijs: 450 gram 1.60

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2