Comp lonen ensatie voor lage na huurverhoging JAMIN Commentaren SANEREN.. Crita) Hogere vergoeding voor repatrianten OLGA Het Kwartet Meerderheid Kamer voor Individuele huursubsidie Zes procent per 1 april Dagelijks rantsoen Meer vorst 1 glas super, a.u.b. Delfts protest tegen vestiging Shell-chemie eng. snijcaramels Luchtgevecht boven Straat van Tiran Ziekenhuis in Biafra gebombardeerd WELKE VORM KRIJGT TAFEL? Federatie van slechthorenden Concessie van werkgevers? NOG GEEN BOTER VOOR SOLDATEN Feest bij zilveren jubileum van VN Nieuwe leidse Coinramt Woensdag 11 december 1968 49ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich ia ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Krotopruiming en sanering zijn grootse taken, en minister Schut gaat ze aanpak ken. Daarvoor is veel geld nodig, zei hij gisteren in de Kamer, die de huurverho ging na 6 procent per 1 april goedkeurde spreuk Wie zichzelf hoog stelt, mag anderen niet gering achten. GOETHE Een glaasje per uur, maximaal vier (pag- 5) CHU: dienstbaarheid centraal (pag. 5) R< ,J)oe niet zo gek, laat eerst die auto's doorgaan. Een remede tegen het kwaad (pag. 11) (Van onze weerkundige mede werker) DE BILT'Na enige aarzeling is ons land In de koudere lucht uit Rusland afkomstig, terecht gdkomen. Doordat deze lucht ook droger is, lost de bewolking ge heel op. Vanmorgen werd in Zee land -2, in het oosten van ons land -9 en in Zuid-Holland -7 graden gemeten. Daar blijft het niet bij. In de komende nacht kan ook in het westen de temperatuur tot dicht bij -10 graden dalen. In Mid- den-Duitsland werd vanmorgen al strenge vorst gemeten, in Po len tot -14; Moskou kwam op een temperatuur van -28 graden. In Rusland en Oost-Europa is enige sneeuw gevallen, maar bij ons blijft de neerslagkans klein. DE BILT Droog en zonnig weer met een zwakke oostelijke wind. In de nacht en ochtend matige, hier en daar strenge vorst. Morgenmiddag overwegend lichte vorst. Melk is super-brandstof voor automobilisten. Heeft 'n hoog mineraal- en proteïne gehalte. Melk is het beste wat er is voor een scherpe blik en een snel reajtjjfijfinnogen. id Rijdt veilig met melk Mee eens Vraag dan het gratis embleem aan het N.Z.B., Postbus 4530, Rijswijk (ZHJ. (Van onze parlementsredactle) DEN HAAG Minister Schut van volkshuisvesting is in principe bereid („Ik zal het van harte en hartstochtelijk pro- heren") de huurverhoging van vier naar zes procent per 1 april 1969 voor de zeer lage inkomens te compenseren door een aan vullende huursubsidie die op 1 januari 1970 zou moeten ingaan. Daarnaast bestaat de mogelijkheid van de Bijstandswet. De minister kreeg gisteren voor zijn jaarlijkse huurverhoging flinke steun van de regeringspartijen in de Tweede Kamer en ook van de heren Jongeling en Van Rossum (s.g.). Men meende, dat door versnelde afbraak van de subsidies in 10 jaar de zo noodzakelijke gelden beschikbaar ko men voor krotopruiming en sanering. De toezegging van de minister voor de individuele subsidie was voor de democraat Nypels aanleiding zich er op te beraden of dat opweegt tegen het nadeel dat de laagstbetaalden idriekwart jaar voor zware lasten zit ten. Minister Schut kon nog niet zeggen hoe groot de aanvullende subsidie zou zijn: dat is afhankelijk van de financiën en van het reeds aange vraagde advies van de Raad voor de Volkshuisvesting. Hij wilde ook niet ingaan op de suggestie van de c.h. Van der Peijl om reeds nu iets te doen. Hij dacht dat het voor 1969 niet nodig zou zijn, waar de gemid delde huurvei-hoging toch maar 4Vt procent zou zijn. Het totaal van de twee subsidies: individuele en ob jectsubsidie moet wel goed in de ga ten gehouden worden, aldus de mi nister. Hij verklaarde zich ook een te genstander van het plan van de KVP'er Cornelissen om de datum van ingang altijd op 1 april te zetten. Spoed Minister Schut had goede hoop dat de Eerste Kamer het wetsontwerp huurverhoging nog vóór het einde van dit jaar zou afhandelen. Een sug gestie van de heren Jongeling en Van Rossum om nu genoegen te nemen met vier procent en 1 januari 1970 met zes procent te beginnen, wees hij af. Het antwoord van de minister was voor de WD'er Wiegel („een voor treffelijk betoog van de minister") het sein om de felle aanval van de socia list Van den Doel op het volkshuisvestingbeleid te pareren. Van den Doel verweet de minister dat de verhouding tussen huren en inkomens was losgelaten, dat de laagstbetaalden straks (over tien jaar) 27 procent van hun inkomen aan huur verwonen (was 22)* en de „WD-stemmers" 7 procent (was 6). Hij had verder grote bedenkingen tegen het beleid van minister Schut, dat zijns inziens de oudbouw zou reserveren voor krotbewoners. Van den Doel noemde verder Volkshuisvesting de grootste bezuini gingspost: de huurverhoging zou in 1980 een besparing van 450 miljoen opleveren. Hij was het eens met het Katholiek Instituut voor Volkshuisvesting die de huurverho ging afwees. Later bleek ook dat de overgrote meerderheid van de KVP-fractie zich voor het wetsont werp zou uitspreken, zodat verwacht kon worden dat de directeur van het instituur, Andriessen, zou tegenstem men. DELFT De vestiging: van Shell- chemie bü Moerdijk is in strüd met letter en geest van de tweede nota over de ruimteiyke ordening. Studenten, we tenschappelijke staf en hoogleraren van de TH in Delft afdeling bouwkunde hebben dit de ministerraad in een tele gram laten weten. Het telegram spreekt van een ondui delijkheid in de beslissingswijze op be stuurlijk niveau. Dit is fnuikend voor de waarde van streek- en bestemmings plannen en voor de particuliere en col lectieve rechtszekerheid. De tegemoetkoming in de grondkos- ten wordt in het telegram, vergeleken met de woningbouw niet eerlijk ge noemd. De Delftse studenten, weten schappelijke staf en hoogleraren vragen daarom de ministers aan deze vestiging niet mee te werken. Juist die besparing deed de a.r. Aantjes opmerken dat dit geld heel goed gebruikt zou kunnen worden voor krotopruiming en sanering. Het was hem opgevallen dat kabinetten met socialisten altijd huurverhogin gen voorstelden, die later door kabi netten zonder socialisten weer wat werden verschoven naar later datum. De heer Aantjes vond de verhoging niet populair, maar wel billijk en on vermijdelijk. Voor vervolg zie pag. 15 morgen voordeel 210 gram van 79 voor 69 niet duur we/ heerlijk GENÈve In Genève wordt ver nomen, dat gisteren in Biafra een ziekenhuis van het Internationale Rode Kruis is gebombardeerd door een Nigeriaans vliegtuig. Er zouden verscheidene doden en gewonden zijn. Bij klaarlichte dag zijn zes bommen op of vlak bij het ziekenhuis gevallen. Het ligt vier ki lometer van het vliegveld van Oeli. Er is duidelijk een rood kruis op aangebracht en er zijn geen militai ren in de omgeving. Het Kamerlid Van der Spek (paci fist) heeft de regering gevraagd of het waar is dat Nigeria probeert in Nederland napalmvlammenwerpers te kopen. Hij vraagt nu al om een uit voerverbod. De Britse regering heeft een nieuw initiatief ondernomen met het oog op een regeling van het conflict en daar toe afgezanten naar Afrika gezonden. TEL AVIV/AMMAN Bij een luchtgevecht boven de Straat van Tiran in het zuiden van de Sinaï zijn volgens de Israëlische luchtmacht twee Egyptische Migs getroffen. Eén toestel stort te in zee. Het ander wist zijn ba sis nog te bereiken. Israël ontkent dat Jordaans lucht afweergeschut gisteren een Israëlische straaljager heeft neer geschoten. In Amman deelde men mee, dat het toestel door Iraakse strijdkrachten in Noord-Jordanië zou zijn neergehaald. Volgens het Egyptische dagblad Al Adhram heeft Jeruzalem koning Hoessein gewaarschuwd, dat Israël strenge tegenmaatregelen zal nemen, als de guerrilla-activiteit uit Jordanië niet onmiddellijk wordt gestaakt De Egyptische minister van buiten landse zaken Rlad ls minder opti mistisch over de vredeskarL3?n in het Nabije Oosten dan Nixons speciale afgevaardigde Scranton. Deze heeft zijn missie beëindigd en keert van daag uit Tel Aviv naar Amerika te rug. De actie Kerstschip Biafra wordt een succes, er is tenminste meer dan 100.000 gulden binnen, maar er is nog 150.000 nodig om de Forza uit Amsterdam de laten vertrekken met voedsel en medicamenten voor Biafra. Het Nederlandse Rode Knus zal twee weken langer dan volgens plan met voedselzendingen doorgaan. Dat de gelden goed worden be steed toont de foto: in de „gaarkeuken" in Udo (Biafra) is hat Zweedse Rode Kruis met voedseldistributie bezig. Biafraanse kinderen met hun (dagelijks?) rantsoen. DEN HAAG De Nederlan ders die destijds in Indonesië hun bezittingen hebben verloren krij gen een vergoeding van vijftig procent in plaats van vijftien procent. Dat geldt althans voor de repatrianten met een claim tot 250.000, voor de anderen wordt de vergoeding opgetrok ken tot 25 procent. Deze aanzienlijke optrekking van de uitkering gaat de Staat 85 mil joen kosten. Die komen dan boven de 36 miljoen die al waren toegezegd en ook van de Indonesische regering zijn ontvangen. De schadeclaims van particulieren zullen met voorrang worden afge- handelt uit de eerstvolgende termij nen die van Indonesië worden ont vangen. (Enkele jaren geleden werd met de Indonesische regering over eenstemming bereikt over een totale schaderegeling van ƒ600 miljoen.) Om de betrokkenen de gelegen heid te geven hun claims te gelde te maken zal de betaling van de ver goeding door de Staat worden ge garandeerd, zo deelt minister Witte- veen (financiën) mee in een nota aan de Tweede Kamer. BETALING ABONNEMENT De abonnees, die gewend zijn het abonnementsgeld te gireren, wordt verzocht vóór 1 januari a.s. 4,70 per maand 14,10 per kwartaal of 56.40 per jaar over te schrijven op onze post rekening nr. 58936. De abonnees, die gewoonlijk per kwitantie betelen, doch inmiddels in het bezit zijn van een postreke ning, wordt eveneens verzocht, ter voorkoming van incassokosten, ge noemd .bedrag te gireren. Het bovenstaande geldt niet voor de abonnees die ons machtiging tot automatische afschrijving hebben Directie N. L. Crt. AMSTERDAM Organisaties van en voor slechthorenden hebben tot federatieve samenwerking besloten. Zij gaan een gemeenschappelijke uitgave ter hand temen. „Een nieuw „Een nieuw geluid, maandblad SH", waarvan het eerste nummer in ja nuari uitkomt. De federatie betreft de Nederland se vereniging van slechthorenden, de stichting tot bevordering van de be langen van katholieke slechthoren den en de stichting voor het dove en slechthorende kind. Grote steden TNE financiële nota van de ministers Beernink en Witteveen over onze drie grote gemeenten is een nuttig stuk geworden, omdat het een ge zonde situatie in het uitzicht stelt. Biykbaar is de sfeer tussen het r(jk en deze gemeenten thans zodanig, dat een tweezijdige overeenkomst als deze mogelijk was iets waarover men zich mag verheugen. We moeten namelijk af van de toe stand dat elk van de gemeenten do ene nog aanzienlijk meer dan de an dere met belangrijke tekorten bleef zitten. Behalve dat het deprimerend vaarlijk gewenningsproces. Welnu, om uit het moeras te komen worden nu twee middelen gehan teerd: hogere bijdragen uit de rijks kas, waartegenover echter de ge meenten zich verplichten tot meer aanpassing aan wat werkelijk mo gelijk is. Deze oplossing zet onze grote ge meenten weer te paard, iets wat stel lig als een nationaal belang mag wor den gewaardeerd. Overvragen 70'N zes weken geleden al hebben wy, waarschuwend ook, melding gemaakt van de voornemens van de heer Mansholt op landbouwgebied, waarover ons toen inlichtingen had den bereikt. Die waarschuwing was niet over bodig, wat ook gebleken is nu dan gisteren de voornemens zelf ook meer officieel in de bekendheid zyn ge bracht. We willen niet beweren, dat er op het punt van de Europese landbouw niets te saneren valt. De heer Mans- holt heeft voor een deel geiyk wan neer hy stelt dat de houding der regeringen vaak te veel door social* en te weinig door economische over wegingen is ingegeven. Maar hy vat de problematiek aan op een wyze die alleen de indruk maakt overtrokken te zyn. Dat moet wel weerstanden oproepen, zozeer dat de twyfel aan de aanvaardbaarheid er alleen door wordt aangewakkerd. Het plan-ManshoIt maakt schichtig. Misschien heeft hy gedacht door aan- vankeiyk overvragen alsnog een ook door hem redelyk geacht resultaat tc bereiken. Maar dan heeft hij ook voor zichzelf wel bedenkelykc risico's opgeroepen. Cao-metaalindustrie DEN HAAG De werkgevers- en werknemersdelegaties in de metaalin dustrie hebben gisteren langdurig on derhandeld over een nieuwe cao in deze bedrüfstak. In een perscommuniqué na afloop werd meegedeeld, dat een duidelyke gesprekbasis was gevonden. Kennelijk overweegt men van werkgeverszijde bepaalde concessies te doen, want de leden van de werkgeversorganisaties worden vrijdag en maandag in leden vergadering bijeen geroepen. Volgende week dinsdag wordt het overleg voortgezet. DEN HAAG Het ministerie van defensie heeft nog niet besloten of de soldaten in plaats van margarine bo ter zullen gaan eten. Minister Den Toom overlegt met zijn collega Lar- dinois van landbouw welke kosten zijn verbonden aan het overschake len op boter. De Europese commissie heeft on langs besloten dat aan de legers van de EEG-landen boter mag worden verkocht tegen een minimumprijs van 90 per 100 kilo. De commissie wil zo het overschot aan boter in de gemeenschap kwijt raken. De Shellvestiging in de Moerdijk staat in de belangstelling, ook natuurlijk in de Tweede Kamer. En D'66 zou een slecht figuur slaan als zij zich in deze kwestie niet liet horen: de heer Nypels vroeg dus gisteren de rege ring over' deze Shell-vestiging te mogen interpelleren. en/of het bestede bedrag aan een matras Dit zUn de winnaars van het aankoopbedrag in de afgelopen week: F.A.C. de Vries sr., Van Dortstraat 38, Haarlem. T. Vermeer, Donkerstraat 9, Amerongen. F. Horjus, Pinksterbloemstraat 2, Dokkum. W.H. Kramer, Domi neesweg 33c, Urk. Mevr. G.J. Heuren, Rel 30a, Raalte. Vraag uw beddenvakman nadere inlichtingen. PARIJS De delegaties die over Vietnam moeten onderhandelen zijn het nog niet eens over de vorm van de conferentictafel(s) en dc volgorde van de sprekers. Noord-Vïetnam heeft nu voorge steld, de delegaties aan vier afzon derlijke tafels (in een. vierkant) te plaatsen en de volgorde van spre kers bij loting vast te stellen. Amerika heeft geen bezwaar te gen vier tafels, mits deze in een cirkel op gelyke afstand van el kaar zijn opgesteld. Een vertegen woordiger van de regering van Sai gon zou het eerst moeten spreken. Intussen heeft een lid van de dele gatie van het Bevrijdingsfront (Viet- cong) vice-president Ky van Zuid- Vietnam vergeleken met Hitler, die in een ïede op 8 maart 1936 zei: „Mijn doel is vrede; oorlog boezemt mij grote afschuw in". Het feller worden van de woorden- strijd in Parijs en het vasthouden aan (overigens niet onbelangrijke) forma liteiten bevestigt het vermoeden, dat het lang kan duren voordat werke lijke vredesbesprekingen op gang ko- I men. NEW YORK Secretaris-generaal Oc Thant wil van het 25-jarig bestaan van de Verenigde Naties in 1970 een groot feest maken. De her denking moet beginnen met een buitengewone zitting van de Algemene Vergadering, waarvoor alle staatshoofden en regeringsleiders in de wereld uitgenodigd worden. Oe Thant oppert de mogelijkheid, dat deze buitengewone zitting een „historische verklaring" zal goedkeuren, die de successen van de volkeren organisatie in deze 25 jaar bevat mèt de waar schuwing, dat er nog heel wat gedaan moet worden. In de week van 26 juni 1970 zou elk land de 1 ondertekening van het VN-handvest in 1945 moeten herdenken met plechtigheden die tot doel hebben de volkeren nader tot elkaar te brengn. Oe Thant stelt de Algemene Vergadering voor een speciale „feest- reiden 6 benoemen. die de viering van het jubileum zal voorbe-

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1