UNIVERSITEIT HEEFT MEERPERSONEELNODIG P Exporteurs bedreigd door Rritse invoerbeperking Discussie is nu afgesloten Produktschap reddende engel voor hyacint Schatkist ontving fors bedrag aan belastingen iivspe HUREN Minister Veringa: geen beperking voor ouderen Commissie Academische Raad: Tweeduizend academische uren ■El Vooral kleine bedrijven getroffen Weer priesters ontslagen Stunt om teelt uit slop te halen Uniek Benieuwd Plannen Potten Bisschoppen over Nieuwe Katechismus 15 WOENSDAG 11 DECEMBER 1968 (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG De universi teiten hebben behoefte aan veel meer personeel dan berekend wordt door het ministerie van Onderwas en Wetenschappen. De verschillen lopen van 20 tot 150 procent en dat is nog een zuinige berekening. Tot deze conclusie komt een commissie onder voor zitterschap van prof. dr. J. Th. G. Overbeek (fysische scheikunde, Utrecht) in een lijvig rapport waaraan thans de laatste hand wordt gelegd. De faculteiten en afdelingen krijgen altijd minder personeelsuitbreiding dan ze vragen. Wordt er overvraagd of geven de financiën de doorslag? Men sou om te beginnen tot algemeen aanvaarde maat staven voor de personeelsbehoefte moeten komen. Daarom riep de Academische Raad in maart 1964 een „Commissie On derzoek Methode Bepaling Personeelsbe hoefte" in het leven. In de afgelopen vier en een half jaar heeft deze commissie zwaar denk- en rekenwerk verricht. Haar moeilijke rapport is kortgeleden in be spreking gekomen bij de Academische Raad. De kanttekeningen die toen ge maakt zijn, worden nu verwerkt in de laatste versie. Aan de genoemde achterstand van 20 tot 150 procent worden nog geen conclusies verbonden: de commissie laat de discussie over de normen die zij gekozen heeft, nog geheel open. Voor de faculteiten van de genees kunde en diergeneeskunde zullen nog aanvullende rapporten verschijnen. Bij de berekeningen bleek het verre van gemakkelijk aan te geven hoe veel onderzoek aan de universiteiten en hogescholen gedaan moet worden. Bij de opstelling die ten slotte uit de bus kwam (per jaar 700 uur voor hoogleraren, lectoren en overige le den van het wetenschappelijk corps en 1000 uur voor wetenschappelijke medewerkers die aan een promotie werken) wordt aangetekend, dat in Engeland de hoogleraren in de colle- Mi I|ïï s"i G ju g o Verdeling van werktijd onderwijs onderzoek algem. litera tuurstudie overige werk zaamheden op acad. niveau 600 per jaar 2000 2 g Sa sïfi 700 700 200 4i 600 1000 200 Weekstaat Nederlandsche Bank AMSTERDAM De weekstaat van de Nederlandsche bank per de cember geeft een zeer bevredigende terugkeer van bankbiljetten te zien na de ultimo-opvragingen. Hierdoor daalde de chartale circulatie met niet minder dan ƒ264 min. tot ƒ8330 min. De schatkist ontving een fors be drag aan belastingen en wel 106 min., waardoor deze tekening opliep tot 530 min. Dit bedrag kon ruimschoots worden gefinancierd, daar de goud- en deviezenvoorraad met ƒ120 min. steeg tot ƒ7177 min., waarvan ongewijzigd ƒ6115 min. aan goud. De banken hebben van hun verbe terde positie een dankbaar gebruik gemaakt door voor ƒ246 min. dure voorschotten af te lossen. Hierna resteert nog een bedrag aan voorschotten van ƒ342 min. Het te goed van de banken bij de centrale bank ging met 11 min. naar bene den tot 8 min. De geldmarkt is nog steeds zeer krap. Per 16 december heeft het rijk betalingen te doen aan de gemeenten, waarmede ruim 300 min. is ge moeid. Verder bestaat de mogelijk heid, dat er nog een verdere terug keer van bankbiljetten plaats heeft. Aan de andere kant mogen ook op vragingen worden verwacht in ver band met Kerstgratificaties en va kantiereizen. Veel verandering in de positie van de geldmarkt wordt er dan ook voor de komende dagen niet verwacht. 9/13 2/12 Activa (toi duizenden gW.) Goud 6.1X4.992 0.114.992 Vorderingen In goud, enz. 867.676 748.899 Buitenl be taal ml dd Guldensvorder op bult 258.463 257.193 Papier in disconto 117.745 117.745 Papier d. bank gekocht 1.390.900 1.390.900 Voorsch en beleningen 342.245 588.178 Nederlandse munten 27.192 28.545 Passiva Bankbiljetten 's rijks schatkist Banken ta Nederland Andere Ingezetenen Banken iai buitenland Andere niet-lngezetten Saldi buitenlands geld Totaal goud en deviezen waarvan converUibel Dekkingspercentage 8.329.971 8.575.570 530.356 424.549 8.242 19.594 59.024 37.537 52.624 52.170 4.926 5.708 7.192 7.328 7.177.087 7.056.706 867.825 749.044 77,64 75,22 geperioden 50 procent meer tijd voor onderzoek beschikbaar hebben en de lectoren zelfs 100 procent. Bij de bespreking van de onder wijstaak geeft het rapport normen 'voor de voorbereiding van colleges: 2 uur voor 1 uur college voor candi- dandi, 4 uur voor 1 uur college voor kandidaten, 6 uur voor 1 uur college over capita selecta of seminarium, 2 uur voor 1 uur werkcollege of werk groep, 3 uur voor' 1 uur college-assi- stentie en 2 uur voor 1 middag ele mentair praktikum of eenvoudige ex cursie. Het gunstigste aantal studen ten per staflid bij een elementair praktikum is 8, het maximum 12; bij een werkgroep of werkcollege zijn de aantallen 12 en 15. Promotie Zo zit het rapport vol becijferingen over personeel en tijd gemoeid met excursies, tentamens, examens, scrip ties enz. De tijden die de promotor en andere leden van het wetenschappe lijk corps aan een promotie moeten besteden, lopen sterk uiteen: van be neden de 100 uur tot 2800 uur. Dit laatste aantal betrof een uitzonderlijk geval; de commissie houdt het voor lopig op 200 uur. Voor de totale personeelsbehoefte zal men ook nog rekening moeten houden met 10 procent voor speciale research en 10 procent voor centrale diensten. De commissie acht het ge wenst, dat de universiteiten en hoge scholen haar berekeningsmethode in detail gaan toepassen en nagaan hoe dit werkt. Men moet goed het aantal ingeschreven studenten en het aan tal onderwijsvragende studenten on derscheiden. Er zijn ingeschrevenen die van de wetenschappelijke staf geen noemenswaardige onderwijstijd meer vragen. De commissie heeft geprobeerd het onderwijsprogramma te benaderen langs een andere weg dan de gebrui kelijke: men gaat niet uit van wat de faculteit nodig acht, maar van wat de student kan verwerken. In de college- en praktikumperiode (25 a 30 weken per jaar) mogen wekelijks maximaal 25 van de 40 45 uren die de student voor zijn studie beschikbaar heeft, ingenomen worden door „contact uren" (colleges, werkcolleges, praktika enz.); anders wordt het onmogelijk het programma bij te houden. De rest van het jaar, de vakanties niet meegere kend, (15 20 weken) heeft de stu dent nodig voor tentamen- en exa menstudies, scripties en voor vrije studie. Het rapport noemt dit een omvang rijk programma. De student zal be paald moeite hebben hierbjj voldoen de tijd voor zelfstandige studie te vinden terwjjl die zelfstandige stu die juist het typische kenmerk van de academische opleiding moet zfjn. De nogal eens bepleite verlenging van de college- en praktikumperiode is in deze gedachtengang dan ook alleen aanvaardbaar bij een evenredige ver laging van de belasting per week en heeft dan op de personeelsbehoefte geen invloed. Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: straat: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam - straat: plaats: inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Veel kleine Nederlandse exporteurs dreigen in moeilijkheden te komen door een recente Britse bepaling, die import beoogt te beperken. De al sinds 27 november toegepaste (maar nog niet door een wet bekrachtigde) bepaling houdt in feite in, dat Nederlandse exporteurs langere kredieten moeten verlenen om hun klanten in Engeland te behouden. Een verplichting, die neerkomt op ee direct verlies en vooral de kleinere bedrijven gevoelig treft. Officieel is in de bepaling gesteld, dat de Britse importeur van het tota le transactiebedrag de helft geduren de een half jaar moet vastleggen op de Bank of England (waarvoor hij Uit de vele (uitstekende) inzen dingen op de Amsterdamse stad huisprijsvraag was die van archi tect Wilhelm Holzbauer uit We nen wel de beste. Hoe hij zich de bouw en de structuur van het nieuwe gemeentehuis voorstelde, zet de winnaar hier uiteen bij het vooralsnog als maquette ge construeerde project. (Vervolg van pag. 1) De heer Van der Peijl (c.h.) be treurde het dat hoge huurquote voor komen bij de laagstbetaalden. Van daar ook zijn suggestie om hier iets aan te doen in de vorm van voorlopi ge steun. De heer Wiegel zei, dat de PvdA het eens was met Bogaers' bedoeling de subsidielast in 10 jaar af te bou wen. Nu dat door een ander kabinet verwezenlijkt gaat worden, zouden ze het ineens over een andere boeg wil len gooien. „Deze minister", aldus Wiegel, „heeft de doorstroming goed op gang gebracht, hij pakt de In-otop- ruiming aan. Van hem kan niet ge zegd worden dat hij de laagstbetaal den in de chaos laat Dat is niet fair". Ook de KVP'er Cornelissen verweet Van den Doel partijpolitieke overwe gingen te laten prevaleren. Van de Doel: Het gaat om de band tussen reële inkomensstijging en huurverho ging. Minimaal Minister Schut wees de Kamer er tot slot op, dat de huurders zullen moeten betalen voor kwaliteitsverbe tering. Volkshuisvesting bezuinigt niet, maar wil grootse taken als krot opruiming en sanering aanvatten. Daar gaat men mee beginnen en daar is veel geld voor nodig. Hij bena drukte, dat het uitstel tot 1 april minimale invloed heeft op de kosten van levensonderhoud voot het jaar 1969. De meerderheid van de Kamer ver geen rente ontvangt). Maar omdat veel van deze importeurs krap bij kas blijken te zitten, proberen zij de ze verplichting af te wentelen op de Nederlandse exporteur door hem voor een half jaar krediet te vragen. Storting van dit bedrag door de exporteur op de Bank of England blijkt onmogelijk, omdat daarvoor een speciale vergunning nodig is, die zelden wordt gegeven. De nieuwe bepaling betekent een verzwaring van de ruim een half jaar geleden ingevoerde importbeperking, die de betaling van 15 procent in voerrecht behelsde. De Britse rege ring hoopt op deze manier het pond binnen de grenzen te houden en bo vendien rente te verdienen van de vastgestelde invoerdeposito's. NOODKRETEN Het is duidelijk, dat door blokke ring van het handelskapitaal de Ne derlandse exporteur voor extra zwa re lasten wordt geplaatst. Het grote aantal noodkreten uit kringen van exporteurs wijst er op, dat men er allerminst mee is ingenomen. Vooral fabrikanten van machines, textiel en levensmiddelen dreigen daar de dupe van te worden. Hoewel daarover nog geen gege vens bekend zijn, wordt wel ver wacht. dat de export op de lange termijn zal gaan stagneren. Er zijn al exporteurs, die hun activiteiten meer naar Duitsland zijn gaan verleggen, waar de invoer juist is vergemakke lijkt. Engeland is thans het vierde exportland, na Duitsland, België en Frankrijk. Vorig jaar werd er voor 2,3 miljard gulden naar uitgevoerd. Om de verliezen zoveel mogelijk te beperken zijn verscheidene expor teurs er al toe overgegaan in kleinere hoeveelheden te exporteren en de aanleg van voorraden in Britse de pots te verminderen. Door het bewerkstelligen van een grotere omloopsnelheid wordt name lijk voorkomen, dat men onnodig veel krediet ineens moet verlenen. BRENTWOOD, ENGELAND Op nieuw is in Engeland een rooms-ka- tholieke priester ontslagen, omdat hij zich verzet heeft tegen de laatste en cycliek van de paus. Pater Tierney (36) werd door bisschop Bernard Wall geschorst als adviseur voor het godsdienstonderwijs. De priester was een van de 55 ondertekenaars van een brief aan de Times waarin zij zeiden het niet eens te zijn met de paus. CHT Hollands welva- Eren, denkt de huiten- staander als hij in het voorjaar tussen de bol lenvelden en langs de villa's der bollenboerenzijn weg zoekt naar de Keukenhof. Hij is er zelfs een beetje trots op dat men in ons kleine land tot zulke kweekprestaties in staat is, en dat Hollands glorie buitenlanders verbijstert. Maar wat weet de argeloze bezoeker van de strijd die op dit ogenblik achter de scher men van de bollenbedrijven gestreden wordt? Heeft hij er enig vermoeden van dat de hya cint, het bij uitstek Hollandse produkt, waarvoor nog steeds een teeltvergunning nodig is, zijn kostprijs niet opbrengt? „Niet alleen voor de kweker maar ook voor ons is dit een geweldig probleem", vertelt ons Ir. N. C. Hof man van het Produktschap voor siergewassen, afdeling marktonder zoek. „En wij voelen het als onze taak om nieuwe afzetmogelijkheden voor de hyacint te vinden. Het moest een stunt worden, waardoor de kweker een reële kostprijs voor een hoogwaardig produkt zou krij gen en het publiek tegen een even eens reële verkoopprijs hiervan op grote schaal zou kunnen profiteren." Iets unieks in den lande, dat het Produktschap deze grootse verkoop actie geheel financiert. Het gaat hiér om een enorm contingent van 700.000 sprulthyacinten, die van vandaag af tot eind februari voorna melijk in grootwinkelbedrijven en supermarts in de handel gebracht zuilen worden. De hyacinten werden in vierkante, taps toelopende plastic potjes ge kweekt en zowel de kwaliteit als de bloei worden gegarandeerd. Wie zo'n potje koopt, hoeft het alleen maar voor het raam te zetten en af en toe wat water te geven, dan volgt straks de beloning in de vorm van een weelderige bloemtros, want de pot jes worden pas geleverd als de bloemknop geheel boven de bol is uitgegroeid. Het is voor het Produktschap en het gehele hyacintenvak een experi ment of deze industrialisatie van de hyacint, alsmede de massale ver koop zullen slagen, niet alleen dit jaar, maar ook in de toekomst. We zijn daarom eens gaan kijken in Sassenheim op het bedrijf van H. Verdegaal en Zonen, vanwaar de eerste zendingen van de 100.000 al daar gekweekte en speciaal behan delde hyacinten hun weg door Ne derland zochten. „Natuurlijk zijn wij en de andere producenten ontzettend benieuwd naar de resultaten", vertelt de heer Verdegaal, te midden van de karre tjes met spruithyacinten. „Bij het koelhuis Hillegom (NV De Jong) worden er 500.000 en bij het Bloem- bollenbehandelingsbedrijf Clemens te Lisse de resterende 100.000 in kli maatcellen behandeld. Van deze drie zijn wij alleen behalve producent odk leverancier. Verder zijn voor de verkoop nog Ingeschakeld P. J. M. van Haaster en B. S. K. Bulbhorst." „Het kweken in klimaatcellen, te regelen op elke gewenste tempera tuur, heeft veel voor op het inkui len, zoals wij dat gewend waren. Kijk, deze hyacinten werden zes weken geleden opgeplant voor de- cemberbloei, in deze cel bij 13 gra den C. bewaard, omdat dit de opti male bewortelingstemperatuur is. Voor deze vroege bloei worden spe ciaal geprepareerde hyacinten ge bruikt. Voor de bloei in januari en februari komen de niet voorbehan- delde bollen aan de beurt." „De bollen in de cel bij 13 graden C. hebben nu de vereiste lengte (7 - 8 cm) van de spruit en dan laten we ze nog een kleine week „groenen" bij een hoge temperatuur onder kunstlicht. Met één hogedruk kwik lamp belichten we 10 vierkante meter. Door deze licht- en warm- testoot wordt niet alleen de spruit groen, maar wordt ook de bloem knop op gang gebracht. Hebben wij zo'n partij dan nog niet direct nodig, dan kunnen we deze reeds verkoop bare spruithyacinten nog desge wenst tot drie weken remmen bij een graad Celsius." „Zijn alle variëteiten geschikt voor deze broeiproeven?" is onze vraag. De heer Verdegaal antwoordt de witte nog buiten beschouwing te laten, hoewel hij het volgend jaar grootse plannen heeft met de witte „Carnegie". Dit jaar heeft men zich eerder gehouden bij „Anne Marie" (rose), „Delfts Blauw" (blauw), „Jan Bos" (rood), „Ostara" (blauw) en „Pink Pearl" (rose). „Je kunt ver gaan met industria lisatie, koelen en broeien, maar je hebt uiteindelijk toch te maken met een natuurlijk produkt Heel be langrijk bijvoorbeeld is hoe de zo mer is geweest, terwijl zelfs de zo mer van het vorig jaar nog invloed heeft op de kwaliteit van de bol". In het koelhuis Hillegom worden we door de heren de Jong en Ruyg- rok opgevangen tussen de enorme loodsen van het koelhuis. In dit im- Als de bollen In de potjes ge zet zijn worden er eerst polys tyreen korrels overheen gegoten. mens grote bedrijf was men in staat het formidabele aantal van 500.000 hyacinten op te potten en verder te verwerken. Er zijn houten mallen, in vierkan tjes verdeeld, waarin de taps toelo pende potjes op hun kop worden neergezet. In de bodem zijn ronde gaten, waarin de bollen, ook omge keerd, zo recht mogelijk worden ge plaatst. De volgende handeling is het gieten van een dun laagje po lystyreen korrels rondom de bol met behulp van een gieter, waarna het vullen met aarde volgt. Gebruikt de firma Verdegaal voornamelijk zandige bollengrond, hier werd aan speciale potgrond volgens recept van ir. A. Bik te Aalsmeer de voorkeur gegeven, om dat hij poreus is en minder volume krijgt dan de meer massieve bollen grond. Tenslotte worden dan de vler kante deksels met opstaande rand op de potjes gedrukt. Belangrijk hierbij is het voorverwarmen door hete lucht, waardoor de deksels flexibel worden en gemakkelijker op de potjes passen. De laatste man keert tenslotte de hele zaak om bo ven een gaasbak, waarna dus de hy acinten rechtop staan in hun potjes en hun weg naar de klimaatcel gaan beginnen. A. C. MULLER - IDZERDA In de klimaatcel waar de sprui ten b\j tropische hitte en felle belichting moeten groenen" en de bloemknop een stoot krijgt. GOLDBERG: BEIDE CHINA'S IN VN NEW YORK De voormalige lei der van de Amerikaanse delegatie bij de VN, Arthur Goldberg, pleit voor het toelaten van beide China's tot de volkerenorganisatie. Volgens Gold berg behoort de VN een plaats te zijn waar iedereen thuishoort, of hun po litiek op prijs wordt gesteld of niet Amerika probeert sinds 1950 com munistisch China buiten de VN te houden, wat tot dusver is gelukt (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG De 35-jarige stu dente die op 24 oktober bij de verbo den demonstratie in Amsterdam op verdenking van baldadigheid werd aangehouden, studeert niet aan een universiteit en ontvangt geen rijks studietoelage. Minister Veringa heeft klaarde zich tegen twee amendemen ten van Van den Doel, die beoogden de cumulatieve huurverhoging (sa mengestelde interest) te vervangen door niet-cumulatieve en in gebieden waar veel woningen leeg staan, een lager percentage dan zes vast te stel len Amendementen waren mede- de-ondertekend door de opposanten van het wetsontwerp Jansse (rad.) en Lankhorst (pac. soc.) en door de de mocraat Nypels. UTRECHT De Nederlandse bisschoppen heb ben besloten om van verdere discussie over de Nieuwe Katechismus af te zien. Maar volgens een verslag van hun maandelijkse vergadering zijn ze allerminst gelukkig met de wijzigingen, die ze als een aparte uitgave voorlopig moeten publiceren op last van Rome. Opnieuw delen zij mee, dat zij er de voorkeur aan gegeven zouden hebben als de kardinalencommissie had ingestemd met de wijzigingsvoorstellen die zij reeds in 1967 hadden opgesteld. Deze kwestie werd maandag besproken tijdens hun maandelijkse vergadering. Volgens een mededeling van het secretariaat van het Nederlandse episcopaat zal men over verschillende punten kunnen blijven discussiëren nu deze wijzigingen zijn aan genomen. Dat kan iedere deskundige zien, zo wordt er bij gezegd. Het Nederlandse episcopaat was op de hoogte van het feit dat de kardinalencommissie haar uitspraak zou publi ceren in het weekblad van de paus, Acta Apostollcae Sedis. Kardinaal Alfrink heeft toep onmiddellijk het Vati- caan verzocht nog voor de publicatie de tekst aan de Nederlandse bisschoppen mee te delen. Squicciarini bracht de tekst naar ons land en de pronun tius in Den Haag, Felici, verstrekte hem aan de bisschop pen. 'dit uitgezocht op verzoek van het Tweede-Kamerlid Joekes (VVD), die wilde weten hoe het met de studie- vorderingen en studieplannen van de 35-jarige studente stond. De heer Joekes vroeg ook of deze arrestante al eerder met de justitie in aanraking is geweest. Mede namens minister Polak (justitie) antwoordt minister Veringa, dat de justitie de plicht heeft dergelijke gegevens ge heim te houden. Op deze vraag wordt dan ook niet geantwoord. Wel krijgt het liberale Kamerlid een reactie op zijn suggestie om de openstelling van universitaire studies als regel te be perken tot degenen die er de geschiktste fysieke leeftijd voor heb ben, met uitzonderingsmogelijkheden voor bonafide oudere studenten. Ve ringa wijst die suggestie af met deze woorden: „Hoewel statistisch vaststaat dat de kans op welslagen van een universi taire studie groter is voor de groep welke met de studie aanvangt aansluitend aan het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs, meent de ondergetekende dat voor het Ne derlandse volk de individuele studie vrijheid een te belangrijke verwor venheid is om hieraan op de leeftijd gebaseerde beperkingen met betrek king tot de toelating tot de universi taire studie en de universitaire exa mens te verbinden".

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 15