OLIVER, grandioze musical van Reed H. ontkent ondanks vele en bewijzen getuigen Hans van Z. beschuldigd moord Elly Hagers van MR. VAN REENEN (60) OVERLEDEN UIT DE SLOPPEN GEHAALD ÉS OFFICIER EIST TIEN JAAR VOOR MOORD UIT WRAAK OP MAROKKAAN BEN AHMED 'lrf KVP-WETHOUDER NEEMT ONTSLAG Zwaarmoedigheid onder Duitse ambtenaren Oplossing na bijna vierenhalf jaar VN-COMMISSIE WIL STAKING KERNPROEVEN Burgemeester van Gouda Gangen van H. van minuut tot minuut nagegaan Student vraagt vijf milioen 11 WOENSDAG 11 DECEMBER 1961 (door Daramls de Geus) „WAAR Is de liefde?" vragen de hoofdpersonen uit Charles Dic kens roman „Oliver Twist" zich af. Zoals de grote Engelse 19e eeuwse romanschrijver uitsluitend schreef om zijn publiek jong en» oud van alle rangen en standen, te behagen, beeft regisseur Carol Reed nu Lionel Barts musical „Oliver!" met dit dankbare thema aangegrepen en er een werke lijk overrompelende film van ge maakt met grandioos acteerwerk, su perieur ballet, knappe cameratech niek en uitstekende muziek, waarbij hoe kan 't anders de Neder landse bewerking die enkele jaren geleden op de planken kwam schril afsteekt. Dickens heeft zijn verhaal over het jongetje Oliver Twist dat geheel aan zijn lot is overgelaten ontleend aan eigen ervaringen. De romanschrijver maakte zelf een armoedige jeugd door doordat zijn vader niet in staat ■was het grote gezin te onderhouden. Hij leed zelf aan de gevolgen van de kinderarbeid en het liet zich reeds in 1827 aanzien dat deze ervaringen niet voor de buitenwereld verborgen zou den blijven. De jonge Dickens werkte vanaf dat jaar constant aan de ont wikkeling van zijn schrijverstalent. In de conceptie van Carol Reed heeft „Oliver Twist" een metamor fose ondergaan die hoewel wat oppervlakkig als een grandioze amusementsfilm kan worden beschouwd, waarin de muziek van Lionel Bart goed tot zijn recht komt. De songs liggen prettig in 't gehoor en zullen stellig een topper beteke nen op de l.p.-lijst De choreografie in de filmversie kan zonder meer knap en meeslepend worden ge noemd. Wat Onna White (die over dit on derdeel de supervisie had) in de scènes bij het slachthuis in de open lucht en de danskroeg in de sloppen van de wereldstad wist te presteren is verblindend van kleur en vitaliteit. Naast de grote scènes moet „Oli ver!" het ook hebben van het kleine werk. De persoon van de kleine bleekneus die kritiek levert op de waterige pap in het werkhuis in Dunstable is goed getekend in de film. De achtjarige Mark Lester die een van de kinderen speelde in Jack Claytons macabere film „Our mo ther's House" werd uit 250 jongetjes gekozen als hoofdrolspeler. De onschuld druipt als het ware van zijn aandoenlijke gezichtje af en dat is natuurlijk bevorderlijk voor het me lodramatisch aspect dat nu eenmaal kenmerkend is voor Dickens oeuvre. Alhoewel Mark Lester in de film eigenlijk de hoofdrol had moeten spelen wil ik de creatie van Ron Moody als de vrek Fagin hoog aan prijzen. Het is deze acteur die de (Joseph O'Conor) in bescherming is genomen. TYPISCH ENGELS Het is mèt de bacchanalen in de Londense kroeg dat de film de sfeer raakt die Dickens in zijn verhaal heeft gebracht. Een typisch Engelse sfeer van het nachtleven uit de 19e eeuw met zijn kapitalisten die de sletten aflopen en de arme sloebers die een bestaan moeten vinden in de vochtige en nevelige krotwoningen. De buurt waar de rijken wonen wordt zelfs genadeloos afgeschilderd. De woningen van de „gezetenen" zijn opzettelijk wit geschilderd en zelfs laat de regisseur een detachement van de Guards opdraven om aan het standverschil nog meer diepte te ge ven. De rijken laten de kooplieden aan de deur opdraven, welke scène een der vele hoogtepunten in deze filmmusical is geworden. Carol Reed die al vele successen op zijn naam heeft staat („Night Train", „Odd Man Out" en „The Third Man") haalde Oliver uit zijn benauwde sloppen en zette hem op knappe wij ze breed uitgemeten op 70-mm. Aanbevelenswaardig als familie film rond de feestdagen. („Oliver!", van 19 december af in Rotterdam, Amsterdam en Den Haag.) Oliver (Mark Lester) heeft zijn intrek genomen bij de gang van Fagin. In de scène op de i foto geven de schoffies een j ballet weg dat zijn weerga niet heeft met als middelpunt de be koorlijke Nancy (Shani Wallis) die genegenheid heeft opgevat I voor het bleekneusje. I Rel in Spijkenisse SPIJKENISSE Tijdens de begro tingsbehandeling In de gemeenteraad heeft gisteravond de KVP-wethouder H. A. Veldhuljsen ontslag genomen. Hij deelde mee, dat hij het vertrou wen In de samenstelling van het col lege van B. en W. miste. I Tijdens de toelichting op rijn besluit ontnam burgemeester P. J. Bliek hem het woord, omdat wet houder Veldhuijsen sprak over „dic tatuur in het college". De heer Veldhuijsen bleek ernstige bezwaren te hebben tegen het feit, dat er op posten van zijn portefeuille (openbare werken) naar zijn mening op onverantwoorde wijze met 360.000 gulden was bezuinigd. Bovendien bleek de heer Veldhuijsen ook persoonlijke bezwaren te hebben te gen de beide andere wethouders (le den van de PvdA). Zo verklaarde hij, dat wethouder J. J. Visser (financiën) autoritair optrad en herhaaldelijk zwaaide met de portefeuille. Over lo co-burgemeester B. Mijboom zei hij, dat deze „het goede haertje" spetelde door op de stoel van andere wethou ders te gaan zitten en bijv. woon ruimte als bedrijfsruimte beschik baar te stellen tegen de wens van de. verantwoordelijke wethouder in. BONN Veertig functionarissen van het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken lijden aan zwaar moedigheid. Allen staan onder be handeling van psychiaters, die de mi nister hebben gewaarschuwd, dat er wellicht nog meer zelfmoorden zullen volgen. De afgelopen maanden pleegden acht employés van het ministerie van de geheime dienst zelfmoord. Onder de veertig zwaarmoedigen zijn veel secretaressen. Fagin (Ron Moody) die een ander leven wil gaan leiden wordt weer op het slechte pad gebracht door de onverbeterlijke Gladde Glippie (Jack Wild) die zojuist een portefeuille heeft gerold. overige spelers onrecht aandoet met prachtig spel. Fagin die in Dickens roman wel erg zwart wordt afgeschilderd heeft in de film een humaner karakter ge kregen. Hij is enerzijds de gierige grijsaard die er behagen in schept met de door zijn „gang" gestolen ju welen te rammelen, anderzijds is hij een bezorgde oude man die zich ook .schoffies" blijkt te echt voor deze interesseren. Het milieu waarin Oliver terecht komt wordt sfeervol afgeschilderd. De ontmoeting van het knaapje met het bollige kereltje Gladde Glippie (die als een adjunct-directeur over het zakkenrollersbedrijf waakt; een kostelijke rol van Jack Wild) is speels en inventief in beeld gebracht Nancy (een lieve Shani Wallis) be kommert zich liefdevol om de ouder loze Oliver en met haar genegeheid jegens het weesje roept zij de toorn op van de ruige Bill Sykes (Oliver Reed) die zich verraden voelt als Oli ver door de gegoede mr. Brownlow (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Utrechtse of ficier van justitie mr. A. Somer- wil heeft de laatste dagen zoveel bewijzen in handen gekregen dat hij de 26-jarige Utrechter Hans van Z. beschuldigt van de moord op de Rotterdamse onderwijzeres Elly Hagers-Segov, die 23 juli 1964 in haar woning aan de IJs- clubdwarsstraat dood werd aan getroffen. Van Z. werd eerder dit jaar ge arresteerd voor het plegen van drie 1 andere moorden. De overeenkomst tussen de door hem gepleegde moord op de 37-jarige Amsterdamse Coby van der Voort (29 april 1967) en die op Elly Hagers-Segov maakte Van Z. direkt al verdacht. Toen hij enkele maanden geleden tijdens een verhoor in Rotterdam was, bekende Van Z. De politie kreeg echter niet voldoende bewijzen. Uit de talrijke verhoren van de laatste weken schijnt nu een aantal bewijzen naar voren te zijn geko men die tot de beschuldiging heb ben geleid. Van Z., die momenteel in een aparte afdeling van de Dr. Van der Hoevenkliniek in Utrecht verblijft, zal in februari voor de Utrechtse rechtbank verschijnen. Behalve van de moorden op Elly Hagers-Segov en op Coby van der Voort, worden hem ook de moorden op de Utrecht se winkelier in feestartikelen J. A. Donse (31 mei 1967) en op de Hees- wijkse veehouder R. de Bruijn (12 augustus 1967) ten laste gelegd. Verder wordt hij beschuldigd van een poging tot doodslag met voor bedachte rade op de weduwe W. Woortmeijer-Nikkel, gepleegd op 13 december vorig jaar. Naar aan leiding daarvan werd Van Z. gear resteerd. Hij heeft bekend de twee vrou wen op wrede wijze te hebben ver moord. 4RHESTATIES Kort na de moord arresteerde de Politie de echtgenoot van Blly Fa- t«rs-Segov, maar na een etmaal Ward de man reeds vrijgelaten om- ELLY HAGERS dat bleek dat hij niets met de zaak te maken had. Kort daarna werd de 23-jarige bouwkundig tekenaar A. van L. aangehouden, maar ook hij moest uiteindelijk worden vrij gelaten. De politie besteedde tijdens het onderzoek veel aandacht aan de herkomst van een manchetknoop en een halskettinkje. De knoop laig on der het lichaam van de vrouw, die gewurgd was en waarvan later met een mes de halsslagader was door gesneden. Aanwijzingen die tot de identiteit van de eigenaar zouden leiden, kwamen er echter niet. De recherche kwam de laatste ja ren geen nieuwe aanrakingspunten op het spoor. Eerst na de arrestatie van Van Z. kwam er nieuw licht in deze onopgeloste moordzaak. Van Z. heeft verklaard dat de manchetknoop van hem was en een nicht van hem heeft dat later be vestigd. Hetgeen hij de afgelopen weken vertelde over de moord, komt volledig overeen met de spo ren en de toestand die de politie na de ontdekking van de moord in de kamer van Elly Hagers-Segov vond. NEW YORK De politieke com missie vrn de VN heeft met overgro te meerderheid de Algemene Verga dering aanbevolen er bij de grote mogendheden op aan te dringen alle kernproeven te staken. De commissie wil dat er snel een verdrag komt, dat het nemen van alle kernproeven verbiedt. Aan secre taris-generaal Oe Thant wordt ver zocht een speciale commissie te be lasten met een onderzoek naar de gevolgen van het gebruik van che mische en bacteriologische wapens. GOUDA De burgemeester van Gouda, mr. R. M. van Reenen is gisteren in de namiddag op 60- jarige leeftijd overleden. De ge zondheidstoestand van de heer Van Reenen, die ruim vier en een half jaar geleden tot eerste bur ger van Gouda werd benoemd, en daarvoor wethouder van econo mische zaken van 's-Gravenhage was, liet reeds geruime tijd ernstig te wensen over. Ondanks de hem slopende kwaal heeft hij tot slechts enkele weken geleden zijn ambt nog waargenomen. Reinier Marinus van Reenen werd geboren in het Friese dorp Reitsum, waar zijn vader gereformeerd predi kant was. Hij bezocht het stedelijke gymnasium van Gorkum en studeer de daarna rechten aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam. In 1935 trad hij als juridisch medewerker in dienst bij het Centraal bureau van de tuinbouwveilingen in Nederland, waar hij via de functie van adjunct secretaris en hoofd van de juridische afdeling tenslotte in 1950 tot secreta ris werd benoemd. Nadat hij in 1958 voor de Anti-Re volutionaire Partij zitting had gekre gen in de Haagse gemeenteraad werd hij reeds enkele maanden later tot wethouder van deze gemeente geko zen als opvolger van de toen tot het ministersambt geroepen mr. J. van Aartsen. Stadsuitbreiding In zijn Goudse tijd heeft burgemees ter Van Reenen zich naast zijn gebrui kelijke werkzaamheden, met name ook intensief beziggehouden met de voorbereiding van de grote stadsuit breiding die Gouda in de komende jaren zal ondergaan en met de uitvoe ring waarvan juist dezer dagen een aanvang werd gemaakt Zijn speciale belangstelling had eveneens de inter gemeentelijke samenwerking in de Goudse burgemeesterskring waaruit op breed terrein overleg tussen de bestuurders van een groot aantal ge meenten is gegroeid. Ook op landelijk niveau heeft de heer Van Reenen zich op verschillen de terreinen bewogen. Zo was hij on der meer meerdere jaren lang voorzit ter van de Vereniging van exploitan ten van gasbedrijven en als zodanig lid van de Commissie samenwerking regionale organen gasvoorziening. Burgemeester Van Reenen maakte verder ook deel uit van het bestuur van de Vereniging van exploitanten van electriciteitsbedrijven in Neder land. (Van een onzer verslaggevers) T> OTTERDAM Zelden zal de politie in een moordzaak zo nauw- gezet en met zoveel getuigen en verklaringen als bewijs, de gan gen van de vermoedelijke dader voor zijn daad en er na hebben kun nen nagaan als bij de zaak Vletstraat. De officier van justitie W. D. Meeter achtte dan ook dinsdagmiddag de 34-jarige Marokkaan H. Bouchaid ben Mohammed schuldig aan moord uit wraak op zijn 24- jarige landgenoot Mohammed ben Ahmed. Hij eiste tien jaar ge vangenisstraf. De verdachte ontkent alles en wil ln hoger beroep reeds voor de recht bank uitspraak heeft gedaan. Hij zegt: „Ik ben geen dief, ik ben geen moordenaar. Ik heb niets met Ahmed te maken. Ik wil de consul en een andere tolk". Later zei mr. Meeter: „Hij ontkent meer dan goed voor hem is." De voorgeschiedenis van H. Bou chaid is niet fraai. Zowel in zijn ei gen land, als in Duitsland en België staat hij genoteerd voor mishandelin gen, agressie en drankmisbruik. De justitie in ons land krijgt, na een veroordeling in Utrecht wegens bedreiging met geweld, met H. te doen als zijn latere slachtoffer hem aangeeft voor onzedelijke handelin gen met een veertienjarige jongen. H. zegt bij zijn arrestatie in de hal van het Centraal Station in Rotter dam: „Dat heeft die Berber me ge flikt". Hij wordt op 19 juni het land uitgezet bij Roosendaal. Later zou blijken dat er nieuw bewijsmateriaal voor die zedenaffaire zou komen. KOPPELBAAS H. verklaart daarna in Rotterdam te zijn terug geweest om nog geld te halen bij zijn koppelbaas, maar nog op de middag voorafgaande op de moord met een onbekende dronken Duitser in een witte Mercedes naar Düsseldorf te zijn gereden waar hij op 17 juli wordt gearresteerd, weer vrijgelaten en op 4 augustus opnieuw bij een routineonderzoek aangehouden en herkend als H. (on danks zijn valse naam Francois To- an). Tien getuigen ter zitting, en de schriftelijke verklaringen van een groot aantal anderen, moeten de schuld van H. bewijzen. Uit al die verklaringen blijkt dat H. op de dag voor de moord in Utrecht bij zijn voormalige kosthuis is geweest en vervolgens op de dag van de moord, vrijdag 5 juli, in Rotterdam is gesignaleerd door landgenoten bij het CS. Later ziet men hem in de Hema waar hij vi*>ze praatjes ophangt te gen twee verkoopsters van wie hij een vleesmes wil kopen. Als blijkt dat er ook een vork bij is, vindt hij het te duur en koopt een huishoud- mes voor een gulden. Het is dan in middels vier uur in de middag. Een verkoper moet zijn vrouwelijke colle ga's te hulp komen. Dan wordt hij gezien in de koffie bar van V en D waar hij het de dienstertjes ook lastig maakt. Dan komt hij tegen zes uur bij een winkel in de Zwaanshals vlak bij de Vletstraat, waar hij een mes koopt, een heel uniek mes waarvan er slechts enkele exemplaren bestaan. De verkoper laat zelf zien hoe hij het mes tussen broek en lichaam kan dragen. Al de getuigen wijzen op de groene trui die H. aanhad. Om zeven uur, vlak voor de moord zien twee vrou wen in de Vletstraat, onder wie de dochter van de huiseigenaar, hem stompen en trappen tegen de deur van de woning van Ben Ahmed en diens kamergenote. Iedereen, behalve deze vrouw, is zeer pertinent in de herkenning. Dan volgt de moord waarna re chercheurs de volgende belangrijke zaken vinden die allemaal in de rich ting wijzen van H. als de dader: Het door H. gekochte mes onder het hoofd van het lijk; de afdrukken van schoenen van H. (door anderen her kend) in het bloed naast het lijk; bloed, met de bloedgroep van H. die ook gewond is geraakt wat door an deren later wordt bevestigd; vinger afdrukken in bloed op een handvat, vingerafdrukken met liefst dertien kenmerken; de aanwezigheid van een jas van H. waarmee zelfs recher cheurs hem hebben zien lopen. En daar horen bij de zaken die later werden gevonden zoals een met bloed (van H.) besmeurd biljet waar mee een Eindhovense taxi-chauffeur is betaald en een spaarbankboekje van Ben Ahmed.... Na de moord wordt hij omstreeks acht uur op het Centraal Station aangesproken door een NS-machinist. Met zijn kaartje voor Brussel stapt H. toch in een verkeerde trein, naar Eindhoven. In die trein spreekt hij, in gebroken Frans met een verloofd paartje. Hij vraagt op het station of dat Eindhoven is. Bij de interlokale bussen vraagt hij dan naar België. Er gaat geen bus. In de stad, het is inmiddels nacht ge worden, wordt hij meegenomen door een man. Deze verbindt thuis de hand van H. en vertelt als H. er nogal zenuwachtig naar vraagt dat de politie niet 's avonds de mensen op straat aanhoudt en geeft hem zelfs een briefje met de naam van de grenspost waar geen douane is. Deze man zegt nu van hem: „Hij is alleen wat magerder geworden", 's Morgens gaat H. naar een taxi-be drijf, betaalt 25 en wordt later ln de morgen naar Nederpelt in België gebracht via d"- aangegeven route. De chauffeur geeft het route briefje la ter aan de politie. Deze chauffeur zegt ook: „De man was zeer on rustig". Ook in Nederpelt, op de sta tions van Hasselt en Brussel wordt hij later herkend. De meeste van de getuigen worden gealarmeerd als zij na twee dagen de foto van H. in de kranten of op de tv. zien. GEEN BEKENTENIS Al deze, door de tolk vertaalde ge tuigenverklaringen, brengen H. niet tot een bekentenis. Mr. Meeter uitte in zijn requisitoir veel lof voor de assistentiegroep van de politie, maar ook bracht hij dank aan het publiek, de pers en politiespecialisten „zonder wier medewerking de recherche niets is". De officier meent dat er wel dege lijk van moord sprake is en wel uit wraak om het verraden door „Ie petit Maroccaine" zoals Mohammed ben Ahmed werd genoemd. Er is een vechtpartij ontstaan waarbij eerst met een ijzeren magneet is geslagen en later is gestoken, een steek ln de bovenborst door het hart, een in de rechterlong via de schouder en een in de buik die lever en maag van het slachtpffer raakte. Volgens de officier heeft H. daarna In de keuken zijn handen gewassen. Eerst had hij echter nog met het mes een kruis gesneden in de lippen van Ben Ahmed als teken van: „Jij zult nooit meer spreken..." Mr. Meeter zei dat H. zijn landgenoot op beestachti ge wijze had afgeslacht. De verdediger, mr. W. H. F. van Veen, bestreed enkele feiten en ver klaringen. Er was zelfs een getuige die zei dat herkenning van een derge lijk type erg moeilijk was. Volgens hem is er geen sprake van moord, hoogstens mishandeling de dood ten gevolge hebbend. Hij vroeg de recht bank ook al deze punten in de beslis sing te betrekken. Mr. A. R. Jolles, de president, liet tenslotte H. het laatste woord, maar daaruit kwam slechts de ontkenning van schuld... De uitspraak is op 24 december om twaalf uur. CHICAGO Roy Reis. een theo logisch student, heeft bij het gemeen tebestuur en de politie van Chica go een eis tot schadevergoeding van vijf miljoen ingediend. Reis verleende eerste hulp tijdens de onlusten, die zich in Chicago af speelden toen daar het partijconvent van de democraten werd gehouden. Blijkbaar als gevolg van een mis verstand liep hij een schedelbreuk, vleeswonden en ernstig lietsel aan zijn ogen. waardoor tijdelijke blindheid, op doordat hij tweemaal door oolitieman- nen in elkaar geslagen werd. CHARLESTON De 19-jarige Thomas Fuller uit de Amerikaanse staat Illinois is veroordeeld tot 198 jaar gevangenisstraf. In april schoot hij drie broertjes en twee zusjes van zijn 16-jarige geliefde neer uit pro test tegen de weigering van haar ouders in hun huwelijk toe te stemmen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 13