MH' 's remedie tegen het kwaad wiwnw Lardinois somt bezwaren op Danseres Vijayalakshmi Subramanyam vaart op kompas van absolute maatstaven Landarbeiders vergeten Vete bijgelegd Jezelf aanpakken Partij van de Arbeid Concreet antwoord Zuid-Tirol Geen salaris Vrouw ook ROGERS (53) OPVOLGER DEAN RUSK? 411e vedetten in Parns-Nice Okker vierde op Duitse ranglijst Philips adviseert hogere prijzen Ajax op 12 en 19 februari tegen Benfiea Snelle 1500 meter van Stien Kaiser 11 WOENSDAG 11 DECEMBER 1969 BRUSSEL De Nederlandse minister van landbouw, ir. P. J. Lardinois. had gisteren in Brussel weinig goede woorden over voor de voorstellen van dr. Mansholt ter sanering van de landbouw in Europa. De minister had de indruk dat de Europese commissie, waarvan dr. Mansholt vice-voorzitter is, van het ene uiterste in het andere is ge vallen. De voorgestelde verlaging van de boterprijs (die voor Ne derland zou neerkomen op een prijsverlaging van 55 cent per pakje) leelc hem nogal overtrokken. De Europese belasting op margarinegrondstoffen, zoals voorgesteld, is zeker het dub bele van wat in 1963 in de Europese ministerraad was over eengekomen, aldus minister Lardinois. Voorzitter NCAB: UTRECHT „Het saneringsplan- Mansholt houdt geen rekening met de miljoenen landarbeiders, die daarvan grote nadelige gevolgen zouden onder vinden". Aldus de reactie van de heer A. IJs- ka, voorzitter van de Nederlandse chris telijke agrarische bedrijfsbond, op het structuurplan van dr. S. L. Mansholt. De heer IJska meent dat door het saneringsplan zeer veel landarbeiders zonder werk zullen raken. De onder nemers die worden uitgekocht en el ders werk zullen zoeken, zullen de landarbeiders daarby beconcurreren. Voor landarbeiders moeten dezelfde afvloeiingsregelingen en mogelijkheden op dit gebied van scholing en herscho ling worden geschapen als voor de landbouwondernemers en hun zoons. Morele Herbewapening is weer met een show in Neder land: vanavond in Rotterdams Luxor Theater. „Met een Europese muzikale show met 50 medewerkers uit 19 lan den," vertelt de folder, waarin de vraag wordt gesteld: „Wat geeft Europa aan de wereld? Stenen of brood?" Danseres Vijayalakshmi Subramanyam schrijft haar niet uit te spreken naam voor me op, als we over haar werk praten. Ze leeft al vijf maanden buiten haar geboorteland India om in Europa in de show op te treden. Ze gelooft in de beweging: „Het is een manier van leven." Of de vier door MH gepropageerde absolute maatstaven absolute eer lijkheid, absolute reinheid, absolute liefde, absolute onzelfzuchtig heid, voor een gewone sterveling ooit haalbaar zijn? „V moet het zien als een schip, waarvan de bemanning zich oriën teert op de sterren." Een kompas voor het leven dus. i Hoe denkt de MH haar idealen in de praktijk te brengen? Mejuffrouw Subramanyam vertelt dat ze op een trainingscentrum van Morele Herbe wapening bij Bombay werkt. Ze leer de er, zelf opgegroeid ln de hoogste kaste, te zorgen voor arbeiderskinde ren uit de laagste kaste van de Indi ase samenleving. Ze leerde er „barrières te breken" en overtuigde kinderen ervan dat ste- Huib Goudriaan lea slecht is zodat ze hun gestolen waar na verloop van tijd netjes terug brachten. Over Europa: „Rajmohan Gandhi (de kleinzoon van Mahatma Gandhi, die MH voor India noodzakelijk vindt) heeft gezegd dat, als Europa het Christendom volgde, wij u zou den volgen." De danseres, die al haar tijd ter beschikking stelt van MH vindt dat de show toont hoe de Euro pese volkeren zouden kunnen samen werken. Mejuffrouw Subramanyam heeft nog meer afspraken, en het gesprek wordt voortgezet met mr. A. R. Bur ger, redacteur van de nieuwsdienst van Morele Herbewapening in Ne derland en verantwoordelijk voor het blad Nieuw Wereldnieuws, radio- en tv-programma's en ander publicis tisch werk. Hij haakt in op het verhaal over het trainingscentrum van MH in In dia, waar de mensen in aanraking worden gebracht met MH's remedie om mensen te veranderen. „In een van de dorpen woonden drie broers, die in een vete met el kaar leefden, waardoor het dorp in twee partijen was gespleten. Toen de boeren hoorden van wat MH daarvan zegt, is de vete bijgelegd en gingen zij het dorp ontwikkelen. In een ander dorp van 850 inwo ners werden in een nacht 200 mensen gearresteerd wegens illegaal drankstoken. De burgemeester, die ermee was begonnen, kwam in aan raking met. MH en het drank misbruik daalde van 90 tot 25 pro eent." De heer Burger, wiens ouders voor de oorlog al aanhanger van MH's stichter Frank Buchman waren, heeft sinds 1952 een dagtaak bij MH. „Ik heb kennis gemaakt met de Morele Herbewapening voor ik in 1946 in Leiden rechten ging studeren. Ik heb een christelijke opvoeding gehad, maar zoals veel mensen zag ik niet goed, hoe je die in eigen leven en in de samenleving in praktijk kunt brengen. Maar toen ik de eerste conferentie ln het centrum van MH in Caux (Zwitserland) bijwoonde, zag ik hoe dat te moeten doen. Ik had in die tijd allerlei ideeën over wat de regering en allerlei andere instanties zouden moeten doen, maar het was nog nooit bij me opgekomen met mezelf te be ginnen." Vanaf die tijd pakte de heer Bur ger zichzelf aan. „Er waren bepaalde conflicten thuis, waarvoor ik mijn verontschuldigingen moest aanbie den. Dat is natuurlijk een eerste stap om daarna te vechten voor verande ringen in de hele samenleving. Het belangrijkste is dat je jezelf in de praktijk bewijst dat mensen kunnen Veranderen, w?t een inspirerend ef fect heeft op je omgeving. MR. BURGER blijvend jezelf corrigeren hebzucht leiden als vroeger, en wij geloven dat MH een concreet ant woord geeft op de problemen die daardoor ontstaan." Hoe maakt u dit waar in Neder land? „Het hele jaar door hebben we contacten met politici zowel als stu denten, en werkgevers zowel als werknemers. Wij geloven dat spelci- aal kleine landen zoals Nederland zouden kunnen helpen de kloof van haat en hebzucht, waarmee andere landen te maken hebben, te over bruggen. Maar als we niet in staat zijn onze eigen kleine geschillen op te lossen, hoe kunnen we dan mensen in andere gebieden vragen hun geschillen bij te leggen? Wat me bijvoorbeeld in Rotterdam is opgevallen is, dat Rotterdam voor oploopt op technisch en economisch gebied, maar vaak tekort schiet in Het is natuurlijk wel een blijvende zaak, omdat je elke keer correctie nodig hebt." De heer Burger ziet in dat nooit volledig aan de absolute maatstaven kan worden beantwoord, maar „ze zijn een perspectief om naar te leven, en tonen concreet elke keer dat je vergeving nodig hebt." De heer Burger (39) is lidmaat van de Nederlandse Hervormde Kerk en actief lid van de Partij van de Ar beid. Staat hij in de PvdA links, in het centrum of rechts? „Ik geloof niet dat ik een hokje geplaatst kan worden, omdat ik een heel diepgaande omvorming van de samenleving voorsta. Ook geloof ik dat die omvorming alleen doeltref fend kan zijn, als deze gebaseerd is op een verandering in de mensen." Denkt u dat de wereld langs de weg van een evolutie verbeterd kan worden, of slechts door ingrijpen van God? „Ik geloof dat wij de opdracht heb ben God te gehoorzamen en dat we de wereldsamenleving zo behoren in te richten als Hij dat van ons vraagt. En in de praktijk is gebleken dat als mersen dat doen in de huidige situa tie een verandering ten goede kan optreden. Er zal altijd een strijd tus sen goed en kwaad blijven, maar wij geloven dat we zijn geroepen, die sirijd te voeren." Wat wil MH nu eigenlijk? „Morele Herbewapening is bestemd voor iedereen. We gaan ervan uit dat ieder mens een dosis morele herbe wapening in zich heeft, en we zijn erin geïnteresseerd dat dit niveau omhoog wordt gebracht. We zien in de wereld een grote technische en wetenschappelijke vooruitgang, die mogelijkheden ten goede en ten kwade in zich heeft. In de praktijk laat de mens zich door dezelfde hartstochten van haat en MISS SUBRAMANYAMkinderen stelen niet meer menselijke betrekkingen en de sa menwerking tussen bedrijven ln de scheepsbouw en in de haven en die tussen Rotterdam, de omliggende ge bieden en Antwerpen." Heeft de heer Burger een ge zin? „Ik ben nog niet zo lang ge trouwd. Mijn vrouw is kleuter leidster geweest en heeft zich nu ook helemaal vrij gemaakt voor het werk van Morele Herbewa pening." Een voorbeeld van de manier waarop MH kan helpen vindt de heer Burger de kwestie Zuid-Tirol. „Top mensen van de Duits en Italiaans sprekende bevolkingsgroepen waren in Caux het centrum van MH bijeengekomen en die conferentie werkte zo stimulerend dat er een be gin van constructief overleg is geko men. Morele Herbewapening komt niet met ingewikkelde theorieën, maar geeft een perspectief, en een podium om te praten, om de conflicten bij te leggen. We geloven dat er overal in de kerken, en daarbuiten bij links en bij rechts een grote kloof bestaat tus sen theorie en praktijk. Er zou een revolutionaire verandering komen als men die kloof zou opheffen. Morele Herbewapening is links noch rechts, maar betekent voor links en rechts verandering." Er wordt nogal eens gezegd dat grote industrieën MH financieren. Is dat zo? „Dit is inderdaad een wijd verbrei de gedachte, maar ik kan u zeggen dat van het jaarlijkse budget van de Nederlandse Stichting Morele Herbe wapening slechts drie procent van bedrijven afkomstig is. Het geld komt van honderden gewone mensen, die daarvoor belangrijke persoonlijke offers brengen en onder die honder den bevinden zich slechts enkele in dustriëlen. Krijgt u een vast salaris van MH? „Zoals iedereen bij MH krijg ik geen vast salaris. Ik ben afhankelijk van mensen die dit werk noodzake lijk vinden en krijg regelmatig geld. In de praktijk blijkt dat wat ik wer kelijk nodig heb, er altijd komt." De heer Burger is trouwens een matig man. Hij rookt noch drinkt. „Morele Herbewapening geeft hele maal geen voorschriften, ook niet op deze punten. Maar omdat ik alle energie voor dit werk wil gebruiken, geloof ik niet dat roken of drinken me daarbij kan helpen. Ik geloof ook dat het niet goed is de financiële offers van sommige mensen te beste den aan roken en drinken." Hij omschrijft zijn werk als het houden van lezingen, het bijwo nen van vergaderingen en het onderhouden van contacten met een groot aantal mensen. „Het werk strekt zich uit over heel Europa, en we zijn er voort durend mee bezig hoe Europa zo veel mogelijk bij kan dragen aan de ontwikkeling van andere con tinenten. Een van mijn collega's, Hintzen, is bijvoorbeeld enkele weken weg voor een reis naar Zuidoost-Azië." WASHINGTON De komende Amerikaanse president, Richard Nixon, heeft William Pierce Rogers gekozen als minister van buiten landse zaken, zo is gisteren uit goede bron in Washington vernomen. De 53-jarige Rogers is een persoon lijk vriend van Nixon en was mi nister van justitie onder president Eisenhower. De 46-jarige Meivin Laird zou minister van defensie worden in de regering-Nixon. Tot Nixons persoonlijk adviseur voor zaken de steden betreffende is benoemd de democraat dr. Daniel Moynihan, die daarmee de eerste de mocraat is die een belangrijke func tie in de republikeinse regering krijgt. Nixon kondigde ook de instelling van een raad voor stedenkwesties aan, waarvan de status te vergelijken zal zijn met die van de Nationale Veiligheidsraad. De definitieve samenstelling van het kabinet en de namen van de twaalf ministers zullen vanavond (Amerikaanse tijd) officieel door Nixon worden bekendgemaakt. LONDEN Een pentekening van Rembrandt: de bespotting van Christus genaamd, heeft gisteren op de veiling van Sotheby in Londen ruim 300.000 gulden opgebracht. De tekening is verkocht aan een kunsthandelaar in Düsseldorf. Dr. Mansholt zei even later te verwachten dat de heffing op de grondstoffen voor de margarine- industrie, overeenkomend met een kostenverhoging van drie tot vier cent per pakje, geen over- j eenkomstige verhoging van de margarineprijzen tot gevolg be hoefde te hebben, aangezien j sinds 1964 de prijsontwikkeling I van bepaalde vetten ook niet voor de consument in overeen stemming was gebracht met de ontwikkeling van de grondstof- fenprijzen. Minister Lardinois kon hier niet op ingaan, omdat hij geen gegevens op dit punt had. De minister had er ook bezwaar tegen dat dr. Mansholt de boeren voor de lagere boterprijs wil schade loosstellen door een veel hogere prijs voor de melkpoeder, terwijl toch tot op heden negentig procent van de boter zijn volle prijs oplevert en slechts tien procent van de melk poeder. Deze politiek zou dus enorm veel geld gaan kosten. Moeilijkheden Wat de margarineheffing betreft vreesde de bewindsman ook grote moeilijkheden op internationaal ni veau, met name met Amerika en de ontwikkelingslanden, die grote leve ranciers van plantaardige oliën en vetten zijn. Ook stond de minister sceptisch tegenover diepgaande saneringsplan nen voor de EEG-landbouw in de periode 19701980, waarvan dr. Mansholt de algemene doelstellingen had geformuleerd. Een definitief plan kon hij niet indienen, omdat de Europese commissie nog niet een stemmig is. Wie verzekert me, vroeg ir. Lardi nois zich af, dat we zonder die kost bare plannen in 1980 toch al niet zouden hebben bereikt dat ongeveer vijf miljoen boeren de landbouw hebben verlaten Voor hem stond het helemaal niet vast of het netto effect van de Mansholt-politiek in een reële verhouding zou staan tot de enorme kosten. Grote bedrijven Met de politiek die het ontstaan van grote boerenbedrijven stimuleert was de minister het uiteraard wèl eens. Hij onthulde in dit verband dat hij in Nederland allang bereid is via het ontwikkelingsfonds voor de landbouw voorrang te geven aan boeren die door vrijwillige samen werking hun produktie-apparaat wil len rationaliseren. Tot nu toe heeft zich nog niemand hiervoor gemeld, zei hij. Het zal zeer moeilijk zijn zo'n proces van aaneensluiting van onafhanke lijke boeren tot grote eenheden op gang te brengen, en als het zou ge beuren zoals dr. Mansholt het wil. zouden de nationale begrotingen wel eens te klein blijken om zo'n pro gram te bekostigen. Dr. Mansholt legde uit dat van de vijf miljoen boerenbedrijven waar voor de EEG in 1980 volgens zijn denkbeelden nog ruimte zou hebben, er één miljoen nu reeds binnen het bereik van een volledige rentabiliteit zijn. Drie miljoen zullen tot moderne landbouwbedrijven kunnen uit groeien en de overige één miljoen zouden neven-bedrijven moeten zijn Het schijnt er wel te boteren, daar in Brussel, tenminste als men dit ge animeerde onderonsje tussen staatssecretaris van buitenlandse zaken De Koster, EEG-vice-president Mansholt en landbouwminister Lardinois be schouwt tijdens de bijeenkomst van de Europese ministerraad. De laatste van het drietal is evenwel wat sceptisch gestemd over Mansholts sane- ringslust. met slechts een gedeeltelijke dagtaak voor de eigenaar. Premies Voor degenen die de landbouw willen verlaten voorziet dr. Mans holt het uitbetalen van premies voor de grond die ze afstaan (tienmaal de pachtwaarde), studiebeurzen van tweeduizend gulden per jaar voor jonge boeren of steun voor herscho ling en plaatsing elders in de econo mie, pensionering van boeren die tussen de 55 en 65 jaar zijn, investe ringssteun enz. Hij legde tenslotte de nadruk op regionale industrialisatie om mensen uit het boerenbedrijf andere werkgelegenheid te verschaf fen. PARIJS De organisatoren van Parijs Nice hebben maandag be kend gemaakt vrijwel alle belang rijke professionals voor hun wedstrijd, die van 10 tot 16 maart zal worden gehouden, te hebben uitgeno digd. De nieuwe reglementen van de federatie voor het wielrennen van professionals (de FICP) bepalen dat de organisatoren van wedstrijden, die op de jaarlijïkse kalender in de eerste categorie zijn geplaatst, de „eerste keus" in het rennersveld hebben. Coureurs die worden uitgenodigd voor Parijs Nice kunnen slechts met toestemming van de organisato ren van die wedstrijd aan een andere wedstrijd deelnemen tussen 10 en 16 maart. De coureurs, die zijn uitgenodigd te starten, zijn de Italianen Vittorio Adomi, Felice Gimondi Michele Dacncelli, Pierfranco Vanelli en Gi anni Motta, de Westduitser Rudi Al- tig, de BelgenEddy Merckx, Herman van Springel, Walter Godefroot, Rik van Looy en Ferdi Bracke, de Fransen Lucien Aimar, Jacques An- quetil, Raymond Poulidor, Roger Pin- geon, Jean Jourden en Bernard Guy- ot en de Nederlander Jan Janssen. DUSSELDORP De Nederlandse tenniskampioen Tom Okker, een ge registreerd speler, neemt op de door „Sportinformation Düsseldorf" op gestelde ranglijst van 1968 de vierde plaats in. De Australiër Rod Laver, winnaar van Wimbledon, wordt door negentien experts uit de gehele we reld als de beste tennisser van dit jaar beschouwd Tussen Okker en Laver staan de Amerikaanse amateur Arthur Ashe en de Australiër Ken Rosewall. Bij de dames voert de Ameri- j kaanse Billie Jean King de lijst aan, gevolgd door de Britse Virginia Wa de, de Amerikaanse Nancy Richer en de Britse Ann Jones Opmerkelijk is hier, dat slechts drie beroeps speelsters bij de eerste tien voorko men. te weten Billie J?an King, Ann Jones en de Amerikaanse Rosemary Casals. De ranglijst ziet er als volgt uit: heren: 1. Rod Laver (Australië), 2. Arthur Ashe (Ver. Staten), 3. Ken Rosewall (Austr.), 4. Tom Okker (Ned.), 5. John Newcombe (Austr.), 6. Tony Rodhe (Austr.). 7. Claifc Graeb- ner (VS), 8. Cliff Drysdale (Z.-Afr.), 9. Dennis Ralston 'Ver. Staten), 10. Pan- cho Gonzales (VS). Dames: 1. Billie Jean King (VS), 2. Virginia Wade (Gr.-Britt.), 3. Nancy Richev (VS), 4. Ann Jones (G.-B.), 5. Margaret Court (Austr.), 6. Maria Esther Bueno (Braz.), 7. Judy Tegart (Austr.). 8. Annette du Plooy (Z.-Afr.), 9. Rosemary Casals (VS), 10. Lesley Bowrey (Austr.). EINDHOVEN Philips gaat als gevolg van de BTW de meeste van zyn elektrische apparaten per 1 janu ari in prys verhogen, variërende van m tot 6 procent. Daarentegen gaan stofzuigers in prys omlaag en blijven radio's, bandrecorders en grammo foons, waarin een prijzenslag gaande is, op gelijk niveau. De goedkoper geworden tv-apparaten ondergaan evenmin prijswijzigingen. De meest in het oog lopende prijs verhoging geldt de grote Philips was automaat. die van 1599 op 1699 komt. Daarentegen gaat de automaat van ƒ999 maar omhoog tot ƒ1029. Nog enkele andere verhogingen: koelkast 140 1 van ƒ269 naar ƒ289, j Infraphil van 42,50 naar 45, brood- rooster van ƒ59,50 naar ƒ65, wand- j koffiemolen van 59,95 naar 65, Philishave 3 de Luxe van ƒ65 naar j ƒ79,50, terwijl de goedkope shaver van ƒ49,50 in prijs gelijk blijft. Het geldt uiteraard steeds adviesprijzen. I AMSTERDAM Ajax zal op 12 en 19 februari zijn beide wedstrijden uit de kwartfinales van het tomooi om de Europese beker voor landskampi oenen tegen Benfiea spelen. De eerste wedstrijd is in Amsterdam, de twee de in Lissabon. Benfiea heeft dinsdag telegrafisch een bevestigend antwoord gegeven op de brief van het bestuur van Ajax, die deze data als voorstel vermeldde. De clubs zijn overeengekomen een eventueel noodzakelijke beslis singswedstrijd op 3 maart, naar alle waarschijnlijkheid in Parijs, te spe len. Zoals bekend tellen bij een gelijk doelgemiddelde in de kwartfinales de in de uitwedstrijd gemaakte doelpun ten niet meer dubbel om tot plaatsing in de volgende ronde te ko men. De regeringszetel van de Verenig de Staten wankelt op zijn grond vesten, beweert architect Mario Campoli. Want zou er in de omge ving van het Kapitool eens dras tisch worden opgetreden, zoals het opblazen van een gebouw, het doorbreken van de geluidsbarrière of een aardbeving, dan kan dit het einde van het bolwerk betekenen. Op verschillende plaatsen zijn er scheuren ontstaan en hier en daar wordt de constructie met balken gestut. Zelfs helt het ge bouw aan de westkant 10 centi meter naar voren. HEERENVEEN Stien Kaiser heeft dinsdag tijdens selectie wedstrijden te Heerenveen de 1500 meter afgelegd in 2.33.4. Zij bezette met die tijd de eerste plaats met gro te voorsprong op Rieneke Demming. die in 2.37.6 tweede werd. Van de acht gestarte dames kwamen alleen Carry Geijssen en Marie Willems niet onder de 2.40.0. Bij de heren, die op de 5.000 meter uitkwamen, zegevierde Karei te Win kel. Hij had 7.59.1 nodig. De opnieuw sterk rijdende Piet Meijer legde beslag op de tweede plaats in 7.59.4. Jan Bols eindigde als derde in 8.00.2. De uitslagen zijn: Heren: 5000 m: 1. Karei te Winkel (Brummen) 7.59.1, 2. Piet Meijer (Katwoude) 7.59.4, 3. Jan Bols (Hooge- veen) 8.00.2, 4. Wim Beukers (Ber gen) 8.00.3, 5. Eddy Verheijen (Deven ter) 8.08.8, 6 Arie Hekman (Balkbrug) 8.09.5, 7. Arie Eriks (St. Maarten) 8.12.0, 8. Jappie van Dijk (Ruigahui- zen) 8.12.2, 9. Co Giling (Berkhout) 8.13.5, 10. Jorrit Jorritsma (Rotter dam) 8.16.2, 11. Peter Nottet (Loosduinen) 8.17.0, 12. Ronnie Nooit- gedagt (Amsterdam) 8.17.0. Dames: 1500 m: 1. Stien Kalser (Delft) 2.33.4, 2. Rieneke Demming (Ter Wolde)2. 37.6. 3. Willy Burgmei er (Nieuwveen) 2.38.5. 4. Bep Geijs sen (Amsterdam) 2.39.0, 5. Elly van de Brom (Amsterdam) 2.39.1- 5. Elly de Brom (Amsterdam) 2.39.1. 6. Geijssen (Amsterdam) 2.42.0, 8. Marie Willems (Pesse) 2.43.1. NEW YORK De Veiligheidsraad gaat ermee akkoord dat de VN-troe- pen op Cyprus hun werk tot behoud van de vrede op het eiland tot 15 juni voortzetten. De raad reageerde hiermee op de aanbeveling van secretaris-generaal Thant van de VN, die de vorige week in een verslag zei dat de terugtrek king van de 5.000 man van de VN een sfeer van onrekerheid op Cypru» zou scheppen die de kans op een po litieke regeling zou kunnen verklei nen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11