AMERIKAANSE JAGERS TOCH IN ZWARTE ZEE STEUN VOOR DON MAZZI f ze raken JAMIN Commentaar Saigon eist geen overgave van de tegenstanders Melania ligt met pech voor kust Het Kwartet SPREUK Metaalhard congres Begin gesprek nog onzeker volkorenbiscuits Rancune Man lag 5 dagen dood in kamer Op de step naar Purmerend 19ft Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemei Hoofdredacteur: Dr. E. Diemor CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvartich is ghebleven mijn hert in teghenapoet!" Maandag 9 december 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Turkije vreest het slachtoffer te worden van het groeiende vlootvertoon van de Rus sen en de Amerikanen in het Nabije Oosten. De spanning nam vanmorgen toe toen twee oorlogsschepen uit de VS de Zwarte Zee opstoomden. 781254 I ==uar press ZWARTE ZEE. TURKIJE! Tekifdag Bosporus ISTANBU Uskudar Zee von narmara ==.Galli pol i USSR Sgdg^fQCanakkale Dardanelles TURKIJE Door de Bosporus zeeëngte van 660 tot 3300 meter breed over een lengte van 29 kilometer varen vandaag twee Amerikaanse oorlogsschepen naar de Zwarte Zee. Op de voorgrond een fort bij Istanboel. Er zijn mensen die zelfs bang zijn positief te beweren dat wonderolie een laxeer middel is. FLAMMARION Supermarkt. DE BILT Een hogedruk- gebied boven Scandinavië heeft zich over Finland uitgebreid, ter wijl boven Rusland een depressie aanwezig is. Tusseij beide syste men stroomt met'" wind tussen oost en noordoost het komende etmaal lucht uit Noord-Rusland langzaam in de richting van ons land. In deze lucht kunnen enkele opklaringen voorkomen terwijl de temperaturen in het algemeen iets lager zullen worden. Oceaanfronten dringen wel naar West-Europa op maar heb ben op het weer in ons land geen invloed. Vooruitzichten voor woensdag: zon: minder dan 50 procent; min. temp.: 2 tot 7 graden onder normaal; max. temp.: 3 tot 8 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog et maal: 70 procent. 9 december: zon op 08.36. onder 16.29; maan op 20.24, onder 12.18. 13 december laatste kwartier. FLORENCE Zondag hebben dui zenden demonstranten in Florence een zwijgende optocht gehouden uit protest tegen het afzetten van pastoor Mazzi. De optocht begon bij het paleis van de aartsbisschop, kar dinaal Florlt. Don Mazzi heeft zich in het geheel niet met de demonstratie van zijn oud-parochianen bemoeid. Hij heeft enkele banen aangeboden gekregen, bijvoorbeeld als elektricien. Maar daarnaast ontvangt hij verschillende bewijzen van solidari teit van collega's. Don Sergio Gomi- tit, de pastoor van een aangrenzende parochie, is uit saamhorigheid ook afgetreden, evenals twee kapelaans van Don Mazzi. In het blad van de parochie van Don Mazzi staat een brief afgedrukt van de bekende theoloog Hans Küng, hoogleraar te Tübingen aan vrienden in Florence, die hij verzoekt het vol gende over te brengen: „Ik heb respect voor degenen, die in het zo zeer versteende Italiaanse kerkelijke systeem de moed hebben om de waarheid van het evangelie te verde digen". Kotter overvaren in VS: 17 vermisten BATON ROUGE Op de rivier de Mississippi is in de nacht van zater dag op zondag de kotter White Aider van de Amerikaanse kustwacht na een aanvaring met een Panamees vrachtschip gezonken. Drie opvaren den van de kotter konden worden gered. Zeventien van hun collega's worden vermist; gevreesd wordt dat zij in het ijskoude water zijn omge komen. ISTANBOEL De Ameri kaanse torpedoboot jagers Dyess en Turner zijn vanmor gen om zeven uur Nederlandse tijd voor de Bosporus de Zwar te Zee binnengevaren. De Amerikaanse marine heeft de vermoedelijk vijf dagen duren de reis een routine-operatie van lichte oorlogsschepen ge noemd. „Een duidelijke provo catie langs de Sowjetgrenzen, die de vrede bedreigt" schrijft echter het Russische partijblad Prawda. De Sowjets beweren dat de door tocht van de twee oorlogsbodems door de Bosporus een schending be tekent van de Conventie van Mon- treux, waarin richtlijnen zijn opge nomen voor de doorvaart van oor logsschepen van landen, die niet aan de Zwarte Zee grenzen. Deze zee wordt, behalve door Turkije, omgeven door de communistische landen Rus land, Bulgarije en Roemenië. Turkije, dat de controle over de Bosporus uitvoert, en de Verenigde Staten hebben de kritiek als onge grond van de hand gewezen. Zij zeg gen dat zowel de tonnenmaat als dr bewapening en de voorgenomen ver blijfsduur van de schepen ruim bin nen de grenzen van de Conventie blijven. Bovendien, zo menen de Ame rikanen, is ook niet geprotesteerd tegen soortgelijke tochten eerder dit jaar en in 1966. KERNLADING Volgens de Russen zijn de Dyess en de Turner, die gistermiddag de Dar- danellen passeerden en de nacht heb ben doorgebracht in de Zee van Marmara, uitgerust met zwaar ge schut. De correspondent van Izwestia meldde zelfs dat een van de schepen torpedowapens heeft, die een kern lading kunnen vervoeren. Hoewel dit niet openlijk wordt toe gegeven, schijnt het „bezoek" van de oorlogsbodems aan de Zwarte Zee verband te houden met de groeiende vloot van de Russen in de Middel landse Zee. De Prawda laat hiervan iets doorschemeren in een bericht, dat de commandant van de Amerikaanse Zesde Vloot zich erover had beklaagd dat door Russische versterkingen de toestand in de Middellandse Zee is verslechterd. I Voor vervolg zie pagina 2 IJMUIDEN Het grootste ooit in Nederland gebouwde schip, de mam moettanker Melania van 210.000 ton, heeft nog voordat de proefvaart op de Noordzee begonnen is, met moeilijkheden te kampen. Het schip lag gisteravond zonder stoom voor de kust bij IJmuiden, nadat een van de branders defect raakte. De averij trad op tijdens de tocht door het Noordzeekanaal. De zes sleepboten, die de kolos veilig door het kanaal moesten manoeuvreren, kregen daardoor geen enkele medewerking van het schip. De eerste hindernis die de tanker moest nemen was de Hembrug. Met minder dan drie meter aan weerszijden werd het schip uiterst behoed zaam door de brug gevaren. Een beschoeiïngsbalk van een meter doorsnee sneuvelde daarbij. Het schip zelf kreeg een „krasje". In de Noordersluis bij IJmuiden was de speling nog minder: nauwelijks een meter. De sleepboten van Wijsmuller slaagden erin het schip veilig door de sluis te krijgen. Op de foto: het 325 meter lange en ruim 47 meter brede schip trekt duizenden belangstellenden bij de Noordersluis. In Utrechts Margriethal be spraken tienduizenden metaal- beiders de onderhandelingen over de cao. De stemming had een wel metaalachtige tint, getuige de nogal dreigende bewoordingen, waarmee de vergadering voor ogen werd gehouden dat men niet met een goedaardig con- gresje te doen had. PARIJS Ook nu de Zuid Vietnamese vice-president Ky in Parijs is, staat nog niet vast dat de inleidende vredesbesprekingen deze week beginnen. Het grootste struikelblok vormen procedure kwesties: de vorm van de onderhandelingstafel (vierkant of recht hoekig) en de volgorde van spreken (eerst Saigon of eerst het nationale bevrjjdingsfront). - met Ky in Parijs - Ky, die bijzonder adviseur van de Zuidvietnamese delegatie is, liet er bij zijn aankomst in Parijs geen twijfel over bestaan, dat zijn "dele gatie alleen een „gesprek tussen de twee partijen" aanvaardt. Zij zal echter niet uitdrukkelijk naar over gave -van de tegenstanders in de Vietnamese oorlog streven. De Zuidvietnamese regering hoopt slechts dat de onderhandelingen leiden tot de overwinning van „recht vaardigheid en redelijkheid". De conferentie mag volgens Ky niet gezien worden als het resultaat van Russische, Chinese of Ameri kaanse druk. „Zij is mogelijk gewor den door de vastbeslotenheid van de Vietnamezen zowel uit het noor den als het zuiden om een eind te maken aan deze oorlog en op te houden met elkaar te doden voor ideologieën die ons vreemd zijn." SAMEN „Wij nodigen de Vietnamezen van de andere zijde zoals Ky de rege ring in Hanoi noemde uit, realis tisch de gehele situatie van het land te beschouwen en oprecht met ons samen te werken om een oplossing voor deze oorlog te zoeken." „Als de vier landen oprecht de wens koesteren tot goede resultaten te komen, dan moet de conferentie ook gehouden worden in een sfeer van ernstige discussie en begrip. De onderhandelingen zouden nutteloos zijn, als zijwer den gebruikt voor propaganda en smaad", aldus Ky. AFWIJZING De leider van de Zuidvietnamese delegatie, de voormalige minister van buitenlandse zaken Lam, liet ok dui delijk blijken dat men het Noordviet- namese voorstel om de onderhande lingen te laten voeren door vier- onafhankelijke partijen de V.S. en Zuid-Vietnam enerzijds en Noord- Vietnam en het NLF anderzijds afwijst. Ook zal Saigon de Noord- vietnamese voorwaarden tot beëindi ging van de oorlog niet aanvaarden. „We komen naar.Paarijs om een voudig te eisen dat Noord-Vietnam een eind maakt aan zijn agressie, die de oorsprong is van de huidige oor logssituatie in Vietnam", zei Lam. Op het vliegveld Orly werden Ky en de delegatieleden enthousiast ver welkomd door honderden Zuidviet- namezen. Ze zwaaiden met vlaggen van hun land en schreeuwden:: „Sai gon zal winnen" en „Vietcong moor denaars". Direct na aankomst ging Ky in bespreking met de Amerikaanse onderhandelaar Harriman, die vijf minuten na hem uit Rome op Örly was aangekomen. Harriman keerde terug uit Washington na overleg ge pleegd te hebben met de Amerikaan se regering. Zijn plaatsvervanger, Vance, en de Zuidvietnamese delegatieleider, Lam, hebben vandaag opnieuw de proce- duer besproken. Ky zal overigens niet tijdens de ge hele duur van de vredesbesprekingen in Parijs blijven. Het overleg zal we ken en wellicht zelfs maanden duren. De vice-president denkt er voorts over om met Kerstmis een bezoek aan de paus te brengen. morgen voordeel 300 gram van 69 voor 59 nSet duur weheerlijk P)E heer Kloos lijkt op het ogenblik een persoonlijke rancune uit leven tegen minister Roolvink. Waar hij maar kan, als lid van de Eerste Kamer of als voorzitter van het NVV. poogt hij steeds weer de bewindsman persoonlijk te raken. In de Eerste Kamer heeft hij dit ge daan door bij een bespreking van het minimuminkomen het door de volks vertegenwoordiging goedgekeurde salaris van de bewindsman erbij te slepen; saterdag op de kaderbijeen komst van de NW-metaalbond heeft hij opnieuw gepoogd de heer Rool vink op onbehoorlijke wijze te tref fen. Er zijn grote moeilijkheden over een nieuw cao in de metaalindustrie. Werkgevers en werknemers hebben hier nogal meningsverschillen. Voor zitter Mertens van het NKV citeerde zaterdag een recente oproep van minister Witteveen (financiën), toch vooral de loonsverhogingen in 1988 niet te hoog op te voeren. Van een minister van financiën is dit bijna een beroepsmatige uitspraak. Vrijwel alle na-oorlogse ministers van finan» ciën hebben zich met dergelijke op* roepen bezig gehouden. De heer Kloos maakte echter niet al leen front tegenover de werkgevers, maar ook tegenover de regering. Hij zag een eventuele komende strijd ge richt tegen zowel werkgevers als regering, dus ook een politieke strijd. Daarbij richtte hij de aanval scherp op minister Roolvink. De heer Kloos merkte op, dat, wan neer toch nog een akkoord in de me taalindustrie bereikt mocht worden. „Roolvink hier met zijn vingers af zal moeten blijven". Een dergelijke bejegening van een dienaar van (le Kroon is onbehoorlijk. De regering heeft haar eigen verant woordelijkheid. De heer Roolvink heeft bovendien tot nog toe over de problemen in de metaalindustrie nog geen woord gezegd. Iedereen in Nederland die een beetje terzake des kundig is heeft de overtuiging dat. gelet op de voorgeschiedenis, een eventueel akkoord In de metaal industrie ongetwijfeld de goedkeuring van de regering zal krijgen. Maar de heer Kloos moest zonder aanleiding al even tegen minister Roolvink aantrappen. Waarom? Dat is een raadsel. Men zou bijna denken dat de heer Kloos liidt aan een antl-confesslonall- teitscomplex. opgedaan bij het storm lopen tegen de beide confessionele vakcentralen, die nog maar steeds geen fusie met het NVV aangaan. Ook de heer Roolvink was in het ver leden een belangrijk exponent van de christelijke vakbeweging en zit als lid van een confessionele partij in het kabinet. Een wat kritischer Instelling ten op zichte van eigen uitspraken zou de heer Kloos geen kwaad doen. ZEIST De 57-jarige horlogema ker H. A. Barwe heeft vijf dagen dood in zijn pensionkamer te Zeist gelegen. Toen de politie, gealarmeerd door de buren die de horlogemaker al vijf dagen niet gezien hadden, in de kamer ging trof zij de man ruggelings liggend op de grond. De heer Barwe bleek na een onderzoek door een hart infarct getroffen te zijn. PARIJS De eerste ronde van een na-verkiezing in drie arrondisse menten in de zuidelijke buitenwijken van Parijs heeft een nederlaag op geleverd voor de Gaullisten. De com munisten boekten een grote stem menwinst. De verkiezingen in juni zijn in deze drie arrondissementen ongeldig verklaard wegens onregel matigheden. FERWEDERADEEL Bij een bot sing in het Friese Ferwederadeel is de 22-jarige A. Bontekoe uit Nes (Ameland) zo ernstig gewond ge raakt, dat zij op weg naar het zieken huis overleed. De auto waarin het slachtoffer zat, vloog met grote snel heid tegen een oplegger die de weg opreed. Wim Sonneveld mas er wel niet bij, toch heeft men tochtig stepper» bereid geoonden en het lullen we! allen Amsterdammer, rijn op roek te gaan naar Purmerend. Jammer, dat de IJtunnel geen doorgang bood, maar de ouderwetje IJ pont woj ook goed. Het evenement was (uiteraard) een Horeca-tdee, want het depiea Uit, goed poor u moejt toch een origineel duwtje hebben. Op de foto: de steppersin poile actie ...Of ze Purmerend gevonden hebben»

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1