WEER GESPREK METAAL Gerucht over aftreden premier Wilson wlnlerspoiliéiien nam Noorwegen. Commentaar PROTEST MOSKOU: VS-JAGERS NAAR ZWARTE ZEE Het Kwartet 'ftlK Crita) HIT WEER Lichte vorst Stakingsdreiging voorlopig afgewend Onderhandelingen zijn al op gang Kans op nieuwe cao nog voor Nieuwjaar Ruim 15.000 VS militairen naar West-Duitsland POND WEER IN GEVAAR? y&uLuu/n Raad Weesp heeft geen vertrouwen meer in Boeren Twee doden en acht gewonden bij ongeluk Spoedig gesprek Johnson-Kosygin? Nieuwe Leidse Courant Zaterdag 7 december 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Dicmer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert In teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Men houdt er van zijn goede daden zelj te verrichten. JOUBERT Deze week in ZO: Ondergang van de Tsaar Sarah Bernhardt keizers knielden voor haar Veertien jaar van zqn leven hakte hij Ik wil zo graag wat leren Protestantse mystiek Laurenskerk in andere glorie Spelen met kunst „Hebt u geen kleiner glaasje? 't Is voor de pop en de beer." CHRISTENAUCA'S IN SAMARITAANS BOETEKLEED - PAGINA 2. Vrijwel in het gehele land werd vanmorgen lichte vorst waargeno men, waarbij eerst in het zuiden pn later ook in het westen van het land weer mist ontstond. Het week einde blijft bijzonder somber en dat betekent al de tiende opeen volgende zonloze dag. Overdag komt het kwik weinig hoger dan nul graden en 's nachts blijft het licht vriezen. Het hoge- irukgebied houdt stanr zodat op korte termijn geen belangrijke ver andering in dit weertype komt. Vooruitzichten voor maandag: zon: minder dan 50 procent, min. temp.: 1 tot 5 graden onder nor maal, max. temn.: 2 tot 7 graden onder normaal, kans op een droge Deriode van minstens 12 uur: 90 Drocent, kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. 7 december: zon op 08.34, onder 16.29: maan op 17.59. onder 11.20. 13 december laatste kwartier. 8 december: zon op 08.35, onder 16.29: maan op 19.09. onder 11.54. 13 december 'aatste kwartier. DUITSE CHEF STAF IN INDONESIË DJAKARTA De Westduitse chef van destaf generaal Ulrich de Mazie- re bezoekt militaire instellingen in Indonesië. In Bonn is meegedeeld, dat het hier om een beleefdheidsbe zoek gaat. Niettemin verwacht men in Djakarta, dat gesproken zal wor den over militaire hulp aan Indo nesië. Met een demonstratie in het Zwembad van Schoeneberg heeft de Oostduitser Bernd Boettger gisteren duidelijk gemaakt hoe hij in september via de Oostzee naar West-Duitsland is gevlucht. In kikvorspak liet hij zich voort slepen door een onderwater- motor, die was gebouwd in een waterdichte cilinder. Een snui ver van 60 centimeter zorgde er voor, dat het machientje vol doende luchttoevoer kreeg. Op 5 december liep het ultima tum van de vakbonden af. Die dag schreven de werkgevers dat de laatste voorstellen van de bonden op hetzelfde neerkwamen als de eerste. Maar in een apart briefje stelden de werkgevers voor, het gesprek hoe dan ook te hervatten waarover elders in dit blad meer, evenals over de solidariteit van de vakcentralen met de metaalarbei ders). En zo geschiedde. Onbeleefd (Van onze sociaal-economische redactie) ARNHEM/UTRECHT De drie metaalbedrijfsbonden, aangesloten bij NVV, NKV en CNV, hebben vandaag in hun demonstratieve ledenvergadering besloten het afgebroken over leg met de werkgevers te heropenen. De 6takingsdreiging is hier mee voorlopig afgewend en er is kans op een nieuwe cao per 1 januari. De heren van Dyk (CMBBrussel (St. Eloy) en Zondervan zeiden dat een brief die zij 5 december (de da tum waarop het ultimatum afliep) van de werkgevers ontvingen, geen uitzicht bood en alleen maar tot ac ties in de bedrijven 'had kunnen lei den. Daarna kwam echter een tweede strikt persoonlijke brief, waarin om een louter individueel contact werd gevraagd. De vakbonden zijn hierop ingegaan. Gisteren hebben de drie voorzitters met de Federatie van werkgevers in de metaalindustrie ge sproken en de vakbonden zullen nu alsnog pogen, voor nieuwjaar tot een overeenstemming te komen. Nog te praten Oorzaak van de wijziging in de houding van de vakbonden is het feit dat de werkgevers hun tegen voorstel nu niet meer aankondigen als het maximaal mogelijke op grond grond van de rentabiliteit in ei'gen bedrijfstak, maar als tegenvoorstel waarover nog te praten is. De heer Van Dijk deelde vanmor gen in Arnhem mee, dat er nog meer misverstanden zijn geweest, die thans ook uit de wereld geholpen zijn. Gezamenlijk hebban de' drie vakbonden nog gisteravond beslo ten de onderhandelingen over de laatst gedane vakbon^svoorstellen en de eerdere voorstellen (respectieve lijk een énjarig contract met zeven procent loonsverhoging of een drie jarige contract met 16 procent loons verhoging en zes procent compen satie voor prijsstijging) te herope nen. De vakbonden hebben dit de werkgevers duidelijk laten weten. Bereid „Wij hebben dit niet onder stoelen of banken gestoken", drukte de heer Van Dijk zich uit, „want wij zijn steeds tot onderhandelen bereid ge weest, maar hebben tot nu toe de kans niet gekregen". De CMB-voorzitter vermoedde dat het gunstige najaarsrapport van de SER, en het sterk teruglopende werkloosheidscijfer in de afgelopen drie maanden, thans tot een nieuwe houding van de werkgevers aanlei ding hebben gegeven. Overigens liet de heer Van Dijk zijn gehoor niet onkundig vain het feit, dat de vakbonden ook op dit moment nog volop rekening houden met een opnieuw afbreken van de onderhandelingen, zodat zij na 1 januari alsnog tot acties in de be- bedrijven zullen moetfen overgaan. Als uiterste limiet waarop de han- Roofoverval op bank BREDA Een man met een ny lonkous over zijn hoofd heeft gister avond een bijkantoor van de Alge mene Bank Nederland overvallen. Met een bedrag van 1805 gulden wist hij te ontkomen. In zijn hand had hij een wapen, dat waarschijnlijk een alarmpistool is geweest De politie is direct met een wijkon- derzoek begonnen. Drie weken gele den is een zelfde overval gepleegd op een bankfiliaal dat op hetzelfde plein is gevestigd. De overval van gisteravond toont veel overeenkomst met die van enke le weken geleden. Omdat de signale menten van de daders van elkaar af wijken weet de politie niet of er ver band bestaat tussen beide zaken. delingen moeten zijn afgerond is ge- gesteld 31 december. Zou reeds op een eerder tijdstip blijken dat er toch geen redelijke mogelijkheid aan wezig is om tot een overeenstem ming te komen, dan zullen de onder handelingen ook eerder worden ge staakt. Hard De werkgevers 'hebben beslist nog niet de toezegging gedaan dat de vakbondsvoorstellen aanvaardbaar zijn.'' Het is naar het oordeel van de heer Van Dijk nog te vroeg, uit het heropenen van de onderhandelingen de conclusie te trekken dat nu ook zeker een aanvaardbare resultaat zal worden bereikt. Daar komen nog harde onderhandelingen, waarvan het resultaat niet vaststaat. Ook de CMB zal meedoen aan sta kingsacties indien voor 31 december geen akkoord wordt bereikt. De CMB ziet in dit geval de staking als een legaal middel. (Van onze speciale verslaggever) LONDEN In Britse finan ciële kringen circuleerden van morgen sterke geruchten dat pre mier Harold Wilson van plan is nog dt weekeinde af te treden. Ook de minister van financiën, Roy Jenkins, zou voornemens zijn z'n portefeuille ter beschik king te stellen. De geruchten vinden hun oorzaak in het feit dat de koers van het Pond Sterling gisteren opnieuw on- WASHINGTON In het kader van de versterking van de NAVO- paraatheid na de invasie in Tsjecho- slowakije zal het Amerikaanse leger 15.500 militairen en vier groepen jachtbommenwerpers naar West- Duitsland zenden. De eenheden zullen daar eind januari deelnemen aan manoeuvres, die in een gebied ongeveer dertig kilometer van de Tsjechoslowaakse grens worden ge houden. De eenheden werden de afgelopen zomer uit West-Duitsland terugge trokken om het tekort op de Ameri kaanse betalingsbalans te verminde ren. De oefeningen zullen echter 15 miljoen dollar kosten. Na de oefeningen keren de militai ren naar Amerika terug. De lucht- machtgroepen blijven tot nader order in Europa, en zullen later eveneens in Europa. Dit wordt gezien als een aanwijzing dat Amerika van plan is de tactische luchtsterkte in Europa (met Phantom-vliegtuigen) te ver groten. WASHINGTON Bijna twintig duizend nationale gardisten en reser visten zullen vijf maanden eerder uit actieve dienst worden ontslagen. De Amerikaanse legerleiding, die dit be kend maakte, voegde er aan toe dat deze manschappen geleidelijk zullen worden vervangen door dienstplichti gen. der zware druk is gekomen. Nu een commissie van Westduitse economi sche deskundigen tot de conclusie gekomen is dat gen revaluatie van de mark onontkoombaar is, wordt gevreesd dat dit de positie van het Pond zal benadelen. Als andere oorzaken van de slech te positie van het Pond werd de toe nemende spanning in het Nabije Oosten genoemd, zomede de arbeids onrust in Frankrijk en Italië. Volgens officiële mededelingen zijn de Britse monetaire reserves in november met 82 miljoen Pond ge daald. Het huidige peil, 1.046 mil joen Pond, is maar heel weinig meer dan dat van oktober 1967, toen het Engelse geld werd gedevalueerd. ONTKEND In Britse regeringskringen is in middels krachtig ontkend dat Wil son en Jenkins er de brui van zou den willen geven. Vannacht is de premier naar Bradford gereisd, waar hij vandaag een redevoering zou houden. De conservatieve oppositieleider Edward Heath heeft gisteravond een felle aanval op de socialistische rege ring gedaan. Hij sprak van zwak heid en incompetentie, en stelde het kabinet aansprakelijk voor de finan- cieel-economische chaos, die zou zijn ontstaan. Duidelijk is dat zelfs de socialis ten in Engeland ernstig teleurgesteld zijn in het regeringsbeleid. Een re cent opinieonderzoek heeft uitgewe zen dat de Tories een voorsprong van 27 procent op Labour zouden behalen, als er algemene verkiezin gen zouden worden uitgeschreven. PAPtN BUPGrfti fVI JfilllQ UNSBIJBG Onbekend schip oorzaak aanvaring op Westerschelde HANSV'EERT Het zoeken naar de slachtoffers van de aanvaring tus sen het Zweedse vrachtschip Tasma- nic en het Nederlandse binnen vaartschip Marco op de Westerschel de heeft nog geen enkel resultaat op geleverd. Schipper Kees Benen en zijn vrouw en kind verdwenen met de Marco in de diepte. De oorzaak van de aanvaring is een nog onbekend binnenvaartuig ge weest. De Tasmanic moest plotseling voor dit schip uitwijken, waardoor het tegen de Marco voer. Vanmorgen hebben duikers gepro beerd de Marco op te sporen. De Westerschelde is ter plaatse dertig meter diep. WEESP In een spoedvergadering heeft de raad van Weesp het vertrou wen opgezegd in de fractie van de Boerenpartij en van de Boeren- raadsleden geëist dat zij zich uit de raad zullen terugtrekken. Ieder raadslid heeft onlangs een anoniem beledigend schrijven gekre gen met de beschuldigingen, dat de raadsleden alleen naar de vergade ringen komen om het presentiegeld te innen, dat zij geen ruggegraat heb ben en zich door de burgemeester als kinderen laten behandelen. De voorzitter van de Boerenfractie heeft deze brief met commentaar aangeboden aan verschillende kran ten. Slechts een plaatselijk nieuwsblad drukte de brief en het commentaar af. Nadat over en weer zeer scherpe verwijten waren geuit, nam de raad een motie van wantrouwen aan. RAAMSDONKSVEER Bij een gecompliceerde botsing op de rijksweg Breda-Utrecht, bij de brug van Keizers«eer. zijn gistermorgen twee personen om het leven geko men. Drie mensen werden zwaar ge wond en vijf licht gewond opgeno men in ziekenhuizen in Raamsdonksvcer en Gorkum. Het ongeluk ontstond doordat twee vrachtwagens op de linkerweghelft met elkaar in botsing kwamen. Een van de chauffeurs, de 22-jarige C., werd zwaar gewond. Kort na dit ongeluk reed een vrachtwagencombinatie, die niet tij dig kon stoppen voor de file die zich had gevormd, over de laatste perso nenauto van de rij wachtende voer tuigen. De bestuurder van deze auto, de 52-jarige J. van der Heuvel uit Meerkerk en een inzittende, de 20-ja- rige C. de Hartop uit Leerdam, waren op slag dood. De 23-jarige O. en de 20-jarige N. W.. beiden uit Leerdam, werden zwaar gewond Als gevolg van deze aanrijding werden enkele auto's op de linker weghelft geworpen Hierbij raakten de 22-jarige A. K. uit Gorkum, de 23-jarige Van A de 25-jarige Van A en de 22-jarige L.. allen uil Rijswijk, alsmede de bestuurder van een personenauto. Jicht gewond. Op de foto: de wrakstukken van de personenauto. GAP de bereidverklaring van socia list Den Uyl tot een gesprek heeft antirevolutionair Biesheuvel volkomen duidelijk en naar onze me ning ook volkomen juist gereageerd. Wij vermoeden dat de ARP, die haar „openheid" niet onder stoelen en banken steekt, op zichzelf tegenover een gesprek ook met de PvdA niet afwijzend zal staan het lijkt wel of het politieke leven van vandaag van gesprekken aan elkaar hangt. Maar wat is het merkwaardige? Dit: dat dezelfde heer Den Uyl heel goed weet, dat diezelfde ARP waarmee hij praten wil al in gesprek is met CHU en KVP en dat hij zelf gezegd heeft van een gesprek met de KVP niet te willen weten. Zoiets noemt men in het gewone ora- gangsleven onbeleefd. Iemand is in gesprek, er komt een derde en die vraagt niet of hij aan het gesprek mag deelnemen, maar hij wil die „iemand" van z\jn gesprekspartner scheiden. Wat de heer Biesheuvel nu aan de heer Den Uyl heeft laten weten is: zolang gij geen boodschap hebt aan een met wie ik in een ernstig gesprek gewikkeld ben, heb ik aan u geen boodschap. Het enige wat de heer Den Uyl nu kan doen is afwachten of er voor hem ook een beurt komt. Die kans is te geringer naarmate het gesprek van de ARP. CHU en KVP gunstig blijft verlopen en hij van zijn kant vast houdt aan zijn uitsluiting van een van deze drie. Dit is dermate duidelijk, en eigenlijk lag wat de heer Biesheuvel heeft ge antwoord ook dermate in de lijn van wat verwacht mocht worden, dat men zich bijna gaat afvragen, of de heer Den Uyl niet een nog minder fraaie bijbedoeling had, om namelijk voor de ARP innerlijk de situatie te be moeilijken. Hij weet immers, dat hij ook binnen de ARP „vrienden" heeft, die, zo niet afwijzend, dan toch gereserveerd staan tegenover de KVP en die in de PvdA meer mogelijkheden menen te mogen zien. Dit laatste in het afgetrokkene dan, want de PvdA van nu, met haar In nerlijke problemen, lijkt ons voor niemand aantrekkelijk. Waarnaast ieder zal moeten erkennen dat de re sultaten der besprekingen tussen de drie grotere christelijke partijen tot dusver bepaald niet tegenvallen. WASHINGTON Er gaan op nieuw geruchten dat er spoedig een gesprek zal komen tussen president Johnson en premier Kosygin van Rusland. Verwacht wordt dat een dergelijke topconferentie zal worden gehouden in Moskou of Zwitserland. Het Witte Huis heeft nogmaals ver klaard dat er geen plannen zijn voor een gesprek tussen beide leiders. Centrale verwarming ook als bouwpakket Haag weg 15 Leiden Tel. 40444 Showroom Haagweg 11 per chartervliegtuig uit Rotterdam óf met de lijndiensten van K.L.M. er^ S.A.S. uit Amsterdam. Prijzen vanaf f 435,-. Inlichtingen bij Uw reis- of passagebureau of D. BURGER 8, ZOON Rotterdam, Westerstraat 7-13, Postbus 149, Tel. (010) 111220* WASHINGTON De ernsti ge Russische beschuldiging aan het adres van de Amerikaanse regering, dat zij door het stu ren van twee onderzeebootja- gers door de Bosporus de span ning in het gebied van de Zwarte Zee zou opvoeren, heeft in Washington de nodige beroering teweegebracht. Het Russische partijblad Prawda meldde gisteren dat twee torpedoboot- jagers, een met raketten voor kern koppen door de Bosporus naar de Zwarte Zee /.ouden varen De sche pen zouden behoren tot de Ameri kaanse "/esde vloot in de Middelland se Zee. Volgens het blad zou een bezoek van deze oorlogsbodems aan de Zwar te Zee <»en schendin? betekenen van de ConvenMe van Montreux (1936) waarbii het gebruik van de Bosporus en de Dardenellen slechts wordt toe gestaan aan de oorlogsschepen van de vier landen aan de Zwarte Zee. Tur kije, de Sowetjunie. Roemenië en Bul garije. en van andere landen die klei ner geschut hebben dan 203 millime ter. In 1966 Twee laar ^eleden verzocht de Sow- jetunie Turkije te verhinderen dat de Amerikaanse iager voor geleide pro jectielen William V Pratt door de Bos porus zou varen De reis van de Pratt ging niet door maar later voer een andere Amerikaanse jager wel vier dagen in de Zwarte Zee. De Amerikaanse regering wees de Russische beschuldiging direct van de hand. Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken ver klaarde dat de D.vess en de Turner, die in de komende dagen de Bosporus zullen passeren, voldoen aan de bepa lingen van Montreux. Gezegd werd dat de reis een routi ne-aangelegenheid is en dat in juni twee Amerikaanse onderzeebootjagers een dergelijke tocht van vier dagen door de Zwarte Zee hebben gemaakt. De woordvoerder wilde niet zeggen of de beide schepen uitgerust zijn met raketten, die van kernladingen kunnen worden voorzien. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1