Het kwam allemaal door het bier" VIETCONG ACHTER REGERING SAIGON Minister trok naar links bij ANWB-keuring MARIA H. WILDE RIVALE DODEN Heel Nederland is op aardgas aangesloten Driekwart miljoen voor Middeleeuws manuscript Harttransplantatie werd op het laatste ogenblik afgelast Boetes: rechtbank speelt vals spel Eis van vijf jaar in zaak-Groesbeek Nieuwe bekentenis in Schijndelse gifmoordzaak Dr. Jarring zet bemiddelings pogingen voort De Goede: gaat u eens winkelen RELLEN MET STUDENTEN ZWARE WEEK VOOR BANKEN Sinterklaas kindermusical THIEU EIST IN VREDESPLAN: Stimulans voor natuurbehoud Eis van 5 jaar wegens doodslag „Globe" brengt Jules Feiffer Bronchi letten I 9 WOENSDAG 4 DECEMBER 1968 ERLANGEN In het academisch ziekenhuis te Erlangen heeft tien da gen geleden een groep chirurgen ge reed gestaan om de eerste hart transplantatie in West-Duitsland te verrichten, maar op het laatste mo ment werd van de poging afgezien wegens infectiegevaar. Dit zei gisteren de Westduitse prof. dr. Gerd Hegemann, die de leiding had van het team. De man die een nieuw hart zou hebben gekregen is volgens hem nu •ten dode opgeschreven. Het infectie gevaar dat de overplanting in de weg stond, stamde van een oude operatie- wond. Het hart van de donor, een 19-jarig meisje, was nog niet uit haar lichaam verwijderd toen besloten werd de operatie niet door te laten gaan. Senator veroordeeld: ALKMAAR Het pacifistisch - socialistische Eerste-Kamerlid O. M. Boetes en zijn echtgenote zijn door de Alkmaarse rechtbank veroordeeld tot elk 250 gulden boete wegens het beledigen van een bevriend staatshoofd. Het echtpaar had pamfletten verspreid met de tekst: „Gemeten naar de maatstaven van Neurenberg en Tokio zijn Johnson, zijn naaste medewerkers en generaals, oor logsmisdadigers. prof. Delfgaauw." Na het vonnis beschuldigde de se nator de officier van justitie en de rechtbank van het spelen van een „vals spel", wat de rechter als een belediging opvatte. En daarvoor kan de senator opnieuw tot een geldboete worden veroordeeld. De heer Boetes heeft een zesvoudig beroep tegen het vonnis en de manier van behandeling ingediend. (Van onze correspondent) ARNHEM „Het kwam alle maal door het bier. Ik was hele maal gek". Dat zei gisteren de 39-jarige Wilhelmus W. uit Groesbeek, die op 21 april van dit jaar bij café De Stekkenberg de 21-jarige Gerrit Sykhout neer stak, bij de behandeling van zijn zaak voor de Arnhemse recht bank. „Hij is een gevaarlijk man", oor deelde de officier van justitie mr. J. Corsten in zijn requisitoor, „die nog zoals het vroeger in Groesbeek ge woonte was een gevecht met een mes beslist. In zulke situaties reageert hij primitief. Ik eis vijf jaar gevangenis straf met aftrek." Doodslag, en poging tot doodslag was Wilhelmus W. ten laste gelegd. Gerrit Eykhout, een vroegere vriend van W. 's stiefzoon Wim, stierf die avond op straat nadat een al geruime tijd smeulende familievete weer was opgehaald. De 22-jarige Leo Eemers, die zich in de ruzie had gemengd, liep een paar diepe wonden op. W. zelf bloedde hevig uit twee steken in zijn hals. In de weken voor het fatale treffen was het al herhaaldelijk tot scheld partijen gekomen. Stiefzoon Wim en Gerrit Eykhout konden elkaar niet zien zonder dat er harde woorden vielen. Nog geen week tevoren gaf Wim zijn voormalige vriend een pak DEN BOSCH Tijdens de verhoren heeft de verdachte in de Schijndelse gifmoordzaak, de 45-jarige Maria H., zondag bekend in 1960 tot tweemaal Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze toe te hebben getracht een in Geleen woonachtige vrouw te doden door middel van het toe dienen van vergiftigde koffie. Als reden gaf zij op dat zij wil de trouwen met de toenmalige echtgenoot van de vrouw. Dit heeft substituut officier van justitie te Den Bosch, mr. Booster, die het verhoor van de vrouw leidt, gistermiddag bekend gemaakt. In het belang van het opsporingson derzoek heeft hij aan deze nieuwe bekentenis niet eerder bekendheid willen geven. Het slachtoffer heeft de vergifti gingspogingen overleefd, hoewel de vrouw beide keren ernstige ziekte verschijnselen heeft vertoond. In verband met de rol, die de toenmali ge echtgenoot van het slachtoffer bij deze in Geleen gepleegde vergifti gingspogingen volgens de verdachte zou hebben gespeeld, heeft de Bos sche substituut officier zijn collega te Maastricht in kennis gesteld van de inhoud van de verklaring van de Schijndelse verdachte. Deze ex-echt genoot, een 44-jarige dokwerker in Amsterdam, is inmiddels aangehou den. Maria H. heeft, naar bekend, reeds eerder toegegeven haar eerste echt genoot en haar vader te hebben ver moord en te hebben geprobeerd haar tweede man te vergiftigen, tweede man te vergiftigen. Zij blijkt veel vriendjes te hebben gehad en i men vermoedt nog meer gevallen van vergiftiging tegen te komen. NEW YORK De VN-bemidde- laar voor het Nabije Oosten, dr. Gun nar Jarring, zal zijn pogingen om Israël en de Arabische landen tot een vredesregeling te brengen zeker nog anderhalve maand voortzetten. Dit blijkt uit een gisteren gepubli ceerde briefwisseling met secreta ris-generaal Thant, waarin Jarring meedeelt van plan te zijn de partijen half januari voor een nieuwe gespreksronde uit te nodigen. Maandag had Jarring een ontmoe ting gehad met de Israëlische mi nister van buitenlandse zaken, Abe Eban, op zijn hoofdkwartier op Cy prus. De komende dagen zal Jarring gesprekken hebben met de Egyp tische en Jordaanse ministers van buitenlandse zaken, resp. Riad en Ri- fai. Van Nelle tegen AH Schermutselingen na prijsbederf ROTTERDAM Daartoe onder druk gezet door de groothandel heeft Van Nelle de levering van haar kof fie aan Albert Heijn gestaakt, omdat die de Suprakoffie beneden de vast gestelde winkelprijs verkoopt. Er zijn echter besprekingen aan de gang om tot een uitweg te komen. De werkelijke bron van wat Van Nelle dit prijsbederf noemt vormen de z.g. verbruiksmarkten (cash- and carry of discount-zaken) die tien, twintig procent en meer korting ge ven op merkartikelen. Van Nelle heeft tegen verscheidene van hen processen gevoerd, die zij alle heeft gewonnen. Albert Heijn heeft grote bezwaren tegen het systeem van door fabrikan ten vastgestelde verkoopprijzen, maar houdt zich aan de regels. Gaan kortingzaken in de omgeeving van zijn filialen echter onder de prijs werken, dan doet Albert Heijn mee. Dit zou ook met de Suprakoffie het geval zijn. Van Nelle overweegt geen jurische acties tegen Albert Heijn. slaag. En als er werd gescholden de den de vaders om het hardst mee. Voor het café was die avond een nieuwe rel ontstaan tussen de beide families. „Ik wilde weer vriendschap sluiten, maar er was niet met ze te praten", zel W. voor de rechtbank. Ik kan niets doen Leo, een man die met het hele ge val niets had te maken, sloeg vader W. in zijn gezicht. ..De tanden uit mijn mond", zei de verdachte. „Toen voel de ik die steken in mijn nek. Ik kon niets meer doen. Met allebei mijn handen moest ik het bloed stelpen". Maar de getuigen hadden wat an ders gezien. Eerst stak Wilhelmus W. met zijn knipmes op Gerrit Eykhout, en op Leo Eemers in. Pas toen plant te vader Eykhout de belager van zijn zoon een mes in diens nek. „Kom maar hier, wie aan mijn stiefzoon komt steek ik kapot", had W. in zijn woede geroepen. „Ik wilde Gerrit niets doen", ont kende de Groesbeker verontwaar digd. „Hij is altijd kind aan huis geweest bij ons. Ik hield van hem". De officier zei in zijn requisitoor niet in W's voorgewende vriend schappelijke bedoelingen te geloven. W. had het mes al in de hand toen Leo zich in de strijd wierp. Periode is voorbij „Groesbeek", aldus de officier, „had vroeger de reputatie dat het mes er gauw werd getrokken. Die periode is voorbij. Maar tekenend is het dat juist de oudere generatie een mes bij zich droeg. De jongens had den niet eens een wapen. Wim W. bemoeide zich zelfs helemaal niet met de zaak. Meer dan wat blauwe plek ken zouden er niet zijn geweest als Earl Warren beëdigt Nixon als president WASHINGTON Opperrechter Earl Warren zal. op 20 januari Ri chard Nixon beëdigen als president der Verenigde Staten. Dit is gisteren door de leider der Republikeinen in de Senaat, Everett Dirksen, bekend gemaakt. Hij zal de nieuwe vi ce-president, Spiro Agnew, de eed af nemen. De toekomstige president heeft gisteren dr. Lee A. Dubridge be noemd tot wetenschappelijk adviseur. Dr. Dubridge stond aan het hoofd van het Californische technologisch instituut. de beide vaders zich er niet in had den gemengd". Ook de drank speelde volgens mr. Corsten een rol. Hij vroeg bij zijn els een caféverbod. „Dat laatste moet de rechtbank juist niet doen", vond de raadsman mr. P. Hoho, „waar moet hij anders heen. Hij werkt niet meer. Zijn enige bezigheid is biljarten en klaverjas sen. Een verbod zou de spanning al leen maar erger maken." Mr. Hoho vond een beroep op noodweer gerechtvaardigd. „Hij werd in het nauw gebracht. Toen is hij in het wilde weg gaan steken". Over veertien dagen zal de recht bank uitspraak doen. DEN HAAG s De prijsgevolgen van de BTW zijn gisteren in het de bat over de begroting van Economi sche zaken aan de orde gekomen naar aanleiding van de motie-De Goe de (Dem.) over een algemene prijs maatregel. De heer De Goede noemde zelf enkele voorbeelden van prijsver hoging in textiel. In oktober zouden winkelbedrijven zijn overgegaan tot een verhoging met ƒ10,- van artike len tot 200,- en daarboven met 20,-. Hij gaf de minister de raad: gaat u eens winkelen met uw vrouw en vraag kleine ondernemers hoe ze over de BTW denken en hoe ze die zullen doorberekenen. De heer Portheine (lib.) dacht dat een prijsmaatregel averechts zou wer ken en de prijzen tot dat bepaalde maximum zou doen oplopen, ook al waren de ondernemers dat eerst niet van plan. Hij werd daarin gesteund door de heer Jansse (rad.). Bij een eerder debat is al gebleken dat dit ook de mening van minister De Block is. De heer Van der Mei (c.h.) vond dat een goed prijsbeleid alleen moge lijk is in overleg met het bedrijfsle ven. „Letten op ontwikkeling van prij zen en kosten (dus ook de lonen) is een verstandige zaak, ook het kabi- net-Cals-Vondeling deed dat." SANTIAGO Bij een vechtpartij tussen studenten en de politie in Santiago in Chili zijn gisteravond minstens 90 mensen gewond geraakt, onder wie 70 agenten. Tientallen stu denten werden gearresteerd. Weekstaat Ned. Bank AMSTERDAM Uit de weekstaat van de Nederlandsche Bank blijkt maar al te duidelijk, dat de banken het in de afgelopen week zwaar te verduren hebben gehad. De ulti- mo-opvragingen trokken een zware wissel op de kassen van de banken. De chartale circulatie geeft een ver hoging te zien met 23 tot 8.576 576 min. Het afwikkelen van dollartransac ties bracht een nadelig saldo voor de goud- en deviezenvoorraad van ƒ95 tot ƒ7.057 min., waarvan ongewijzigd ƒ6.115 min. aan goud. Dat de banken de tol moesten beta len blijkt uit het opnemen van niet minder dan 372 min. aan dure voorschotten. Hierdoor steeg deze re kening tot 588 min. Het tegoed van de banken bij de centrale bank ging met 14 min. omlaag tot 20 min. De geldmarkt is nog steeds zeer krap. Verbetering van enige beteke nis hiervan ziet men in geldkringen voor de komende week niet 2/12 22/11 ACTIVA: (in duizenden gids.) Goud 6.114.992 6.114.992 Vorderingen in goud. enz. 746.899 832.321 Bultenl. betaalmiddelen 145 148 Guldens vorder, op bultenl. 257.193 270.326 Papier in disconto 117.745 103.310 Papier door bank gekocht 1.390.900 1.389.800 Voorschotten en beleningen 588.178 216.289 Nederlandse munten PASSIVA: Bankbiljetten •s Rijks schatkist Banken ln Nederland Andere ingezetenen Banken in buitenland Andere niet-ingezetenen Saldi bultenl. geld Totaal goud en deviezen waarvan convertlbel Dekkingspercentage 28.545 29.815 8.575.570 8.282.465 424.549 415.193 19.594 33.457 37.537 38.661 52.170 53.990 5.708 5.310 7.328 6.957 7.056.706 7.151.754 749.044 832.469 75,22 78.61 HILVERSUM Tussen kwart over vier en kwart over vijf morgen middag brengt de NTS een Sinter- klaas-kindermusical op het scherm van Nederland 1. Mies Bouhuys schreef de musical. Het verhaal omvat de belevenissen van Sint-Nicolaas sinds hij op 16 no vember in Veere voet aan wal zette. De musical is in een geheel nieuwe, eigentijdse vorm van dit jaarlijks ge beuren opgenomen, zonder dat daar bij de traditionele viering van het feest zelf uit het oog is verloren. Verleden jaar redde Robin Molly's leven bij de treinramp in Hither Green, waarbij 49 personen om kwamen. En uit de brokstukken groeide het geluk, nu voert Robin Gibb, de negentienjarige Bee Gees- één „geluksbeker". zanger, Molly Huilis (21 jaar) voor het altaar. Nu krijgt Robin mis schien de begeleiding van de liefde, waarover hij het altijd in zijn lie deren heeft. Robin en Molly drin ken samen koffie (of thee?) uit SAIGON Als de inleidende vre desbesprekingen over Vietnam ver moedelijk volgende week beginnen ligt op de conferentietafel een vredes plan van Saigon dat uit drie punten bestaat. Het zijn volgens waarnemers Alleen Gorkum niet (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Met het op laten van een met Hoogoven- Een stimulans voor natuurbehoud. Een groots opge- B. Ch. J. M. van Lanschot (links) en A. H. Bergers zette financiële actie heeft onder meer voor het aan de president van het Wereld-N atuurfonds, prins Wereld-Natuur fonds een bedrag van 100.000 gulden Bernhard, werden overhandigd. Dit gebeurde giste- over, die door bestuursleden van de stichting, jhr. ren op Soestd\jk. De Prins nam vergenoegd de de kostbare cheque in ontvangst. (Van onze auto-redacteur) DEN HAAG „Excellentie, uw wagen trekt een beetje naar links", zei gistermiddag een van de ANWB-technici nadat hij de dienst- Ondanks dat in het poli tieke vlak getrokken kleine defect aan de handrem, kwam de ministeriële auto echter met glans door de keuring heen. Het was de eerste keuring, uitgevoerd in het kader van een drie maanden durende ANVVB-proef. Een experi ment, waarmee de bond vooruitloopt op de waarschijnlijk in 1970 of 1971 in te voeren wettelijk verplichte periodieke au to-keuring. auto van minister Bakker (verkeer en water staat) in het Scheveningse technostation aan een nauwkeurig onderzoek had onderworpen. „Kan niet", repliceerde de minister slagvaardig, „dat is de laatste anderhalf jaar wel bijgetrokken." Doel ervan is in de prak tijk te ervaren hoe deze keuringen straks kunnen worden ingericht. Bij de keuringen worden normen gehanteerd, die door de commissie-veiligheid weg verkeer aan de minister zijn voorgedragen. Deelneming aan de keu ring (op het grote parkeer terrein aan de Zwolsestraat in Scheveningen) is vrijwil lig en kost zowel voor leden als niet-leden een tientje. Men controleert daarvoor de stuurinrichting; het chassis, de remmen, banden en ver lichting. Kosten Zoals bekend, zullen de keuringsacties zich in de toekomst vooral toespitsen op de oudere auto's. Dat daaraan nogal wat proble men kleven, verheelde mi nister Bakker niet. Een van die moeilijkheden vormen de kosten voor auto-eige naar en overheid. Kosten, die in verband met de snelle groei van het wagenpark (per jaar gemiddeld 11,5 procent) in de toekomst nog sterk zullen stijgen. De minister vond de ver plichte keuring daarom maar één middel ter verho ging van de veiligheid. Een mogelijkheid vindt hij ook het verlenen van vrijstelling voor voertuigen, die een on derhoudsbeurt in een daar voor erkende werkplaats hebben ondergaan. ANWB-voorzitter ir. F. H. van der Linde van Sprank huizen merkte op, dat het aantal aanwijsbare ongeluk- kén door technische gebre ken weliswaar maar 2 tot 5 procent van het totaal be draagt, maar, zo zei hij, het vermoeden wordt sterker, dat veel schijnbaar door menselijk feilen veroorzaak te ongelukken door tech nische gebreken ontstaan. Wie weet bijvoorbeeld of de man, die geen voorrang ver leende, dit niet deed in de wetenschap, dat zijn rem weg te lang was, zijn acce leratievermogen te gering of de bestuurheid niet vol doende exact? Hij wees er voorts op, dat het Nederlands initiatief be paald geen primeur is. In Engeland en Duitsland wor den al geruime tijd ver plichte keuringen uitge voerd. gas gevulde ballon wordt zaterdag in Egmond aan Zee de voltooiing gevierd van de landelijke overschakeling op aardgas. Er zal dan nog maar één gemeente zijn, die niet op aardgas stookt en kookt: Gor kum. Maar voorzitter mr. dr. K. F. O. James van de vereniging samenwer kende regionale organen gasvoorzie- nlng (SROG) zei gisteren op een persconferentie, dat ook deze nako mer over enkele jaren op de Slochte- ren-bel zal zijn aangesloten. Het pro bleem is, dat een particulier bedrijf nog in het bezit is van een concessie, maar de gemeente is bereid deze con cessie straks te beëindigen. De ombouw heeft vier-en-een-half jaar gevergd, aanzienlijk minder dan aanvankelijk werd verwacht. De vol tooiing komt precies op het moment, waarop vijf jaar geleden de eerste kubieke meters aardgas ons land bin nen stroomden. In totaal zijn 2.600.000 aansluitin gen en ongeveer 5 miljoen toestellen behandeld. Ruim 1.700.000 van de laatsten werden geheel vernieuwd. De kosten daarvan bedroegen een kleine 700 miljoen gulden, een be drag, dat geheel door gemeentelijke en streekbedrijven werd gefourneerd. Met het gereedkomen van de aansluitingen is ook het gasverbruik sterk gestegen. Werd voor de ontdek king van Slochteren 1 miljard kubie ke meter per jaar verbruikt, thans bedraagt deze hoeveelheid 10 miljard kubieke meter. Verwacht wordt, dat deze stijging zich zal voortzetten tot 30 miljard „kuub" per jaar. Inclusief de export zal in dat jaar op een afzet op koude dagen van 250 miljoen kuub per dag of meer moe ten worden gerekend. In een kleine 60 procent van de Nederlandse wo ningen wordt thans aardgas gebruikt voor de verwarming. Of deze snelle toeneming van het verbruik op den duur tot prijsverla ging kan leiden, kon voorzitter James niet meedelen. Hij zag wel mogelijk heden, maar zo zei hij we moe ten ook rekening houden met onze export. Wanneer het buitenland ziet, dat in Nederland goedkoper wordt aangeboden, zal men ook daar een lagere prijs bedingen. SYDNEY Door regenval is giste ren een eind gekomen aan gevaar voor verdere bosbranden in de Australische Blauwe bergen, die aan zes inensen het leven hebben gekost In de bergen ten westen van Syd ney duurt de bestrijding van geloka liseerde brandhaarden voort; elders zijn wachtposten uitgezet om oplaai ing van het vuur in verkoolde boomstammen te voorkomen. de maximale eisen van Zuid-Vietnam en niemand gelooft dan ook dat ze zullen worden ingewilligd. Voorop staat bij Saigon een de-es calatie van de strijd. Dit betreft voor al vermindering van de aanvallen op steden en het staken van Incidenten in de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam. Vervolgens eist Saigon terugtrek king van de Noordvietnamese troe pen. Dit zou dan gepaard moeten gaan met een vermindering van do Amerikaanse strijdkrachten. Tenslotte verlangt Saigon dat het communistische Zuidvietnamese Nati onale bevrijdingsfront zich met zijn troepen de Vietcong aan de kant van de Zuidvietnamese regering schaart. Alleen dan, zo heeft presi dent Thieu gezegd, zal worden over wogen of deze Zuidvietnamezen stem recht krijgen. Hét NLF heeft dit vredesplan al als „belachelijk" van de hand gewezen. Het plan komt volgens het bevrij dingsfront neer op een volledige over gave. ARNHEM Vijf jaar gevangenis straf met aftrek heeft gisteren de of ficier van justitie bij de rechtbank te Arnhem, mr. J. J. T. Corsten, geëist tegen de 39-jarlge W. A. W. uit Groesbeek, wegens doodslag op de 21-jarige Gerrit Eykhout en poging tot doodslag op de 22-jarige Leo Ee mers op 21 april jl. aan de Stekken berg te Groesbeek. Tijdens een vechtpartij zou W. met zijn knipmes Gerrit Eykhout met do delijke gevolgen driemaal in de borst hebben gestoken en Leo Emmers le vensgevaarlijk gewond hebben. Zelf werd hij levensgevaarlijk gewond door messteken in de hals, die zou den zijn toegebracht door de vader van het slachtoffer, de 64-jarige Wil ly Eykhout. De vechtpartij was een uitvloeisel van een vete tussen de familie W. en de familie Eykhout 's-HERTOGENBOSCH Donderdag 12 december brengt toneelgroep Globe in de Stadsschouwburg de Neder landse première van „2, 4, 6, 8, Wie wordt er om zeep gebracht?", het eerste avondvullende stuk van de Amerikaanse cartoonist Jules Feiffer. Henk Rigters vertaalde het stuk, de regie voert Adrian Brine, en Jan Beutener ontwierp het décor. Medespelenden zijn Kitty Janssen, André van den Heuvel, Wiesje Bouwmeester, Dick Scheffer, John Leddy, Herman Vinck en Robert Borremans. DEN HAAG De Tweede- Kamercommissie voor verkeer en waterstaat gaat akkoord met het wetsontwerp, dat beoogt het rijk voor 73.924.500 te laten deelnemen in de obligatielening van de KLM van 147.460. Deze deelname is noodzakelijk, wil de staat de meer derheid in het kapitaal van de lucht vaartmaatschappij behouden. Hoestdronk in tobletvorm.95ct I LONDEN* Eén van de mooiste bekende middeleeuwse handschriften heeft gisteren op een veiling te Sothcby in Londen ruim 750.000 gulden op gebracht. Het 'speculum historiale' werd in de veertiende eeuw door Vincent de Beauvais gemaakt voor Karei de Vijfde van Frankrijk. Het bestaat uit een soort strip van 708 miniaturen, die episoden uit de wereldgeschiedenis uit beelden van Genesis tot en met het leven van Christus cn dc moord op Julius Caesar. Een anonieme koper werd voor 88.000 pond sterling eigenaar van het werk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9