Verleden herhaalt zich Oost^Slowakije Sint meer besteedde dan ooit HOE VERDER MET DE VOLKSKERSTZANG? 0 GEÜNIEERDE KERK WEER VRIJ Een noord voor vandaag Protest tegen arrestaties kerken dicht Uw probleem is het onze.... Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Opvolgster voor b'esse vHeemstra T. J. Dorrepaal (63) overleden Studentenblad Off-verdwijnt Bekend priester le«rt ambt neer Studenten willen verloofde niet meer voorstellen I In Jesa.ja 41 wordt gesproken over de volkeren van de we reld. Een overwinnaar is op zijn zegetocht. Wat is uw kracht, vragen de mensen verbaasd. En ineens antwoordt God: ,Jk. de Here, die de eerste ben, en bij de laatsten ben Ik dezelfde.'" Wij mensen zijn veranderlijk. Wat voor de oorlog voor sommigen principes waren, is in hun eigen ogen nu lachwekkend. En van vele dominees wordt gezegd: Hij is dezelfde niet meer. De omstandighedende mensen die wij ontmoetten, de zorgen, de welvaart drukken een stempel op ons en vormen of vervormen ons. Maar God verandert niet. Dat is niet het onveranderlijke van een standbeeldof van een natuurwet. Er staat niet: God is dezelfde, maar: bij de laatsten ben Ik dezelfde". God laat zich niet ontmoedigen door teleurstellingen. Hij laat zich niet beïnvloeden door mensen die zich tegen Hem ver zetten. Hij leeft niet uit de reactie. Hij is dezelfde God voor ons die Hij was voor Henoch, voor Abraham, voor David, voor Paulus. Hij heeft evenveel liefde voor de laatsten als voor de eersten. En wat een genade: Aan het eind van ons leven, na al ons struikelen en vallen, en falen en zondigen, is Hij nog even genadig als in het begin. Hij zegt ook dan nog: „Zie niet angstig rond, want Ik ben uw God." Wij lezen vandaag: Daniël 4 1-18. woensdag 4 december 1968 RIO DE JANEIRO Alle rooms-katholieke kerken in de Braziliaanse stad Belo Horizonte waren zondag gesloten uit pro test tegen de arrestatie van een aantal geestelijken. Zaterdag arresteerde de politie een Belgische en twee Franse paters, drie priester-studenten en twee parochia nen, die sociaal werk onder de arbei ders verrichten. De politie gelooft hiermee een communistische cel te hebben opgerold. Onder leiding van pater Michel le Veem zou dit team zich volgens de politie met staatsondermijnende acti viteiten hebben bezig gehouden, zoals de opleiding van guerillastrijders. Bij huiszoeking in de pastorie van pater Le Veem vond de politie „mar xistische boeken". Twee studenten zijn inmiddels vrijgelaten. MADRID Ook in de Spaanse stad Santander is een conflict uitge broken tussen de Rooms-Katholieke Kerk en de overheid. Bisschop Cirar- da heeft geprotesteerd tegen de ar restatie van enkele vooraanstaande leden van de Katholieke Actie. Vol gens de politie zijn het communisten. Van onze kerkredactie) PRAAG De toch al zo uiterst gecompliceerde toestand in Tsjechoslowakije blijkt op een j heel merkwaardige wijze ook oorzaak te zijn van een wederopleving van spanningen tussen Rome en de Orthodoxe Kerk. De laatste dreigt slachtoffer te worden van de koers van Doebcek. Brieven die niet rijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder- lllke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Iemand is de negende van de maand overleden. De kinderen hebben de huur van de maandwo- ning opgezegd tegen de eerste van de volgende maand en de sleutels per aangetekende zending opgestuurd. Als er nu geen geld meer is in de erfenis, kan de verhuurder dan nog aanspraak maken op de huur van de volgende maand? Antwoord: De verhuurder heeft het recht om de volle huur over de volgende maand te eisen, tenzij hij van zins is het huis reeds in die volgende maand aan een ander te verhuren. De kinderen zijn alleen voor die huur aansprakelijk, wan neer zij de erfenis aanvaarden. De opzegging van de huur en de ople vering van het huis houden geen aanvaarding van de erfenis in. Wel verdeling en inbezitneming van meubels, spaargelden, enz. Zij kun nen dus tegen de verhuurder zeg gen dat zij de erfenis verwerpen en dat zij verhaal kan zoeken op de nalatenschap. Vraag: Bij het teren van een weg zijn er niet voldoende voor zorgsmaatregelen genomen om aan de weg staand huis voor teer te behoeden. Op ramen, kozijnen en op de voordeur zitten teervlekken. Met de firma die het werk uitvoerde is niet tot overeenstemming te komen over vergoeding van de schade. Antwoord: Waarschijnlijk is het een gemeenteweg. In dat geval had de gemeente voorzorgsmaatregelen te nemen en zij is verplicht de scha de te vergoeden. U kan een proces tegen de gemeente voeren, doch waarschijnlijk is een gesprek met de wethouder, een raadslid, of een adres aan de raad voldoende. Vraag: Vijftig jaar geleden kocht ik een bestaand huis met schuurtje, zoals ook in de overdrachtsakte is opgenomen. Ik was in vaste veron derstelling dat het huis met schuur tje gelijktijdig wagen gebouwd, dus het schuurtje geheel mijn eigendom was. Dezer dagen komt de buurman met de mededeling dat achter- en zijwand geheel zijn eigendom zijn. De achterwand dient hem tot schutting en daar deze scheef staat wil hij deze vervangen. De zijwand is tevens zijwand van zijn schuur en die wil hij vervangen door een ste nen muur en wil niet dat mijn schuur daaraan vastgebouwd wordt. Het bleek bij navraag dat het schuurtje later gebouwd is dan het huis, en 55 jaar geleden heeft de eigenaar toestemminggegeven daar tecen aan te bouwen. Het huis van mijn buurman is sinds die tijd al vijfmaal in andere handen overge gaan. Antwoord: U is na een bezit van 20 jaar op grond van een titel door verjaring eigenaar geworden, tenzij op de een of andere wijze duidelijk hlijkt uit uiterlijke kentekenenen dat de schutting eigendom is van de buurman. Het beste is dit geval eens gezamenlijk aan de hand van de fei telijke toestand te bespreken met de notaris, en dan is er wel een schik- kin» mogelijk. Het is te beernoen dat de huur man bezwaar heeft tegen een scheef- ^iaande schutting, maar hij kan r rn dat u olotse">v? met een crh"ur bomt te ziften. die aan twee z 'n "ren heeft Is geen n -m '-'n-'"» rnore'Hk en eaat hr» ».- fpf rfhr-jak van «cbunr. dan neem u een advo- (Advertentie) AMSTERDAM Opgejaagd door de komende BTW, heeft Sint zijn beurs wijder geopend dan ooit tevoren. De spaarban ken kunnen er van meespreken: zij noteerden in november re- cord-ontsparingen, waaruit blijkt en warenhuizen bevestigen het dat er een enorme koop lust is losgebarsten. Directeur N. N. A. ter Wolbeek van de spaarbank voor de Stad Amster- XS&ïl«' Shïi»'"""'" gtv"' va" dam spreekt zelfs van een „angst- Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt psychose dat U thuis altijd een tube Aloesal bij de - - j hand hebt om zodra het nodig is de pijn te Afgelopen maand werd van deze verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. bank hefst 29 miljoen gulden gehaald, i terwyi er 27 miljoen werd gebracht. Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan dc haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en sUjfhcid maken (Van een onzer verslaggeefsters) AMERSFOORT Na drie jaar secretaresse te zijn geweest van het Departement van Kerk, Gezin en Samenleving van de Afrikaanse Raad van Kerken j (All Africa Conference of Chur- ches) heeft baronesse C. M. van Heemstra Nairobi vaarwel ge zegd en is zij in ons land terug gekeerd. Dc Zuidafrikaanse mej. ds. L. B. j Kubay is haar opvolgster geworden in dit werk. waarin de ontwikkeling van de Afrikaanse vrouw veel aan- dacht krijgt. Ook zij heeft zich voor drie jaar verbonden. Het is steeds de bedoeling geweest, dat een Afri kaanse opvolgster van baronesse Van j Heemstra zou worden. Deze negerpredikante vond tot voor kort haar werk in een gemeente in Johannesburg. Zij heeft aan de theologische school in Zuid-Afrika gewerkt en volgde daarna een cursus van een half jaar aan het Oecume nisch Instituut „Bossey" van de We reldraad van Kerken bij Genève. J 'ooruitstrevend Baronesse Van Heemstra karakte riseert haar als vooruitstrevend in haar denken over de ontwikkeling van de zwarte volkeren en vooral van de kerken in Afrika. Ds. Kubay zou hebben gezegd: „We mogen niet langer door innerlijke af hankelijkheid en traagheid eigen ont wikkeling in de weg staan. Onze bij drage. ook de financiële, moet veel groter worden." Baronesse Van Heemstra schrijft over haar in het blad De Gerefor meerde Vrouw van de Bond van Ge reformeerde Vrouwenverenigingen. De bond steunde financieel het werk van haar en blijft dat doen nu ds. Kubay haar is opgevolgd. De belangrijkste taak van ds. Ku bay in de komende maanden is om de vrouwenvergaderingen voor te be reiden. die zullen worden gehouden Dc kroon spande de Rijkspostspaar bank. waar niet minder dan 23,2 miljoen meer werd opgenomen dan ingelegd. Vorig jaar bedroeg dit ver schil slechts ƒ5,4 miljoen. De spaarbank in Rotterdam heeft nog een klein surplus kunnen beha len van ƒ472.000, maar verleden jaar november bedroeg het overschot 2,5 min. De heer Ter Wolbeek (die voor het eerst sinds 129 maanden een negatief spaarverschil registreerde): „misschien zijn de Rotterdammers nuchterder". Een vrij grote ontsparing trad op bij de Nutsspaarbank Den Haag. Was er vorig jaar november een verminde ring van 937.000, dit jaar is het ne gatieve saldo opgelopen tot 3,4 min. Ook bij de Nutsspaarbank Gronin gen werd een negatief verschil geno teerd: 11,1 min. De spaarbank Centrale Volksbank in Utrecht boekte weer een overschot I van ƒ867.000. Overigens is lang niet al dit geld I besteed voor Sinterklaas-cadeaus. Het zijn vooral dé verbruiksartikelen (veel kleding), waarin een hausse is te bespeuren. Bankdirecteuren commen- tariëren: „de BTW heeft de mensen de stuipen op het lijf gejaagd. Ze le- zen allerlei angstaanjagende adver- tenties, die de indruk wekken dat alles per 1 januari fors in prijs om hoog gaat. Het publiek denkt dan al gauw, dat alle artikelen twaalf pro- j cent duurder worden en dat is na- j tuurlijk niet waar." Ook in de verkoop van kantoorma- chines werden records geboekt. Het persbureau Reuter meld de verleden week zelfs, dat de Tsjechoslowaakse communis tische leiders zich naar Oost- Slowakije hadden begeven, om persoonlijk aan de spanning op kerkelijk gebied een eind te maken. De Slowaakse communisti sche leider zou hebben gezegd: ,,Wij kunnen geen godsdienst oorlog voeren, zoals in de ze ventiende eeuw. De betrekkin gen tussen de kerken moeten geregeld worden volgens gel dige wetten". Totzover het Reuter-bericht, dat over de achtergrond geheel in het duis ter liet. Oorzaak is het besluit van Praag, om de in 1950 verboden en met ge weld bij de orthodoxie ingelijfde Grieks-Katholieke (dat betekent: met Rome geünieerde) Kerk weer toe te laten. Naast praktisch alle oosterse ker ken zijn in het verleden „geünieerde kerken" ontstaan Dat waren groepen christenen, die zich van de oosterse kerk afscheidden en de paus erken den als hoogste leraar en leider van de kerk van Jezus Christus, maar die tegelijk van de paus toestemming kregen, om hun eigen ritus, kerktaal en andere gebruiken en bijzonderhe den in hun kerkelijk recht te behou den. als regel ook met een volledig uitgebouwde hiërarchie als minia tuur-kopie van hun grote orthodoxe zuster. In enkele gevallen lukte het zelfs, om het grootste deel van de betrok ken gemeenschap te uniëren, zoals de Chaldeeën en de svro-malabaren in India. In een geval is een heel volk geuniëerd: de maronieten in Libanon. Wantrouwen Veel meer dan de echte rooms-ka- tholieken zelf hebben deze geuniëer- In Oost-Eurepa gaat het daarbij vooral om de uniaten (16e en 17e eeuw) van de Oekraïners en Roethe- nen in Galicië en Karpatho-Rusland en van de Roemenen in Zevenburgen. In de strijd tussen een westers geo riënteerde bovenlaag en de orthodoxe bevolking waren deze „Grieks-Ka tholieke Kerken" gewichtige instru menten voor de politieke doelen van de rooms-katholieke machthebbers (Oostenrijk-Hongarijc en Polen). Vanaf het begin is de geschiedenis van deze geünieerde kerken steeds beheerst door politieke, nationale en godsdienstige hartstochten. De positieve kant van de uniaten als vormingselement bij de cultuur overdracht van west naar oost bleef als regel twijfelachtig door het westerse superioriteitsgevoel en het nationalisme. Voor 1940 waren er ongeveer 5,7 miljoen geuniëerde Oekraïners en Roethenen en ongeveer 1.5 miljoen geünieerde Roemenen. Pan-slavisme Het pan-slavisme bleek voor deze westers georiënteerde geünieerde kerken de doodsvijand. Zo werden in Rusland reeds onder de tsaren in de negentiende eeuw de geunieerden met behulp van de sterke arm van de overheid teruggebraent in de schoot van de orthodoxe kerk. Toen na 1945 de centra van deze kerken (Galicië met Lemberg. Karpa tho-Rusland en Zevenburgen) alle onder communistische heerschappij kwamen, waren hun dagen definitief geteld. De sowjet-politiek en de or thodoxie vonden elkaar in een ge meenschappelijk belang. De geünieerde kerken werden met geweld opgeheven. Dat kon alleen door de hele hiërarchie en het over grote deel van de priesters uit hun ambt te ontzetten en weg te voeren. Het langst kon de unie zich hand haven in Slowakije. Hier was sinds 1818 een geünieerd bisdom in Presov. waakse Kerk kreeg echter een zeer links-vrij zinnig karakter en opnieuw scheidde zich een kleine groep af, die voor haar wijdingen haar toevlucht zocht eerst bij de Servische, later bij de Russische Orthodoxe Kerk. Tot 1951 was deze gemeenschap zelfs een deel van de Russische Kerk. De inlij ving van de geünieerde Slowaken juist bij deze (nog altijd sterk anti roomse) kerk, werd dan ook voor velen als russificatie opgevat. En dan begrijpt men. hoe beducht de Tsjechoslowaakse leiders op het ogenblik moeten zijn voor de moge lijkheid, dat een herlevende Grieks-Katholieke Kerk hen uit de hand zal lopen en een pendelbewe ging zal veroorzaken in reactie op het pan-slavisme naar een west-sla- visch, op Rome georiënteerd nationa lisme. Funest In ieder geval zal afval van de voormalige geunieerden funeste ge volgen hebben voor de Orthodoxe Kerk. Deze kerk telt 400.000 gelovi gen. Voor de aansluiting van de geu nieerden waren dat er maar 60.000" Deze kerk heeft vier bisdommen: Praag, Olomouc-Brno en dan in het oosten van Slowakije Presov (waar ook de theologische faculteit is) en Michalovce. Het zwaartepunt ligt nu meriek geheel in de twee Oostslo- waakse bisdommen. de kerken, die immers de orthodoxe j De ^opheffing van de unie in 1950 ritus en andere orthodoxe tekenen ,-J behielden, door de eeuwen heen de vijandschap en net wantrouwen van de orthodoxen opgeroepen. Baronesse van Heemstra m ;i r.rN Gerhard Brennecke. oc'o; van het Berlijns Zen- r - li-o schap, gaat deze maand ;c 'upi'; cidsredenen met emeri ti t Hij is nog maar 52 jaar. Bieiintvke. die in Oost-Berlijn w.jin, heeft de Berlijnse zending b na twintig jaar geleid. Hij geldt a"> een van de belangrijkste figuren op het gebied van zending en oecu mene in Duitsland. De gevolgen van een ernstige ziekte, twee jaar gele den, heeft hij niet kunnen overwin- (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Op 63-jarige leef tijd is overleden dc heer T. J. Dorre- paal. erelid van de bond voor gere formeerde jeugdorganisatie (GJO). De heer Dorrepaal, die vele lande lijke en provinciale functies in het gereformeerd jeugdwerk heeft be kleed. vertegenwoordigde tot aan zijn dood de bond voor GJO in de provin ciale jeugdraad Zuid-Holland en in de provinciale gereformeerde jeugd raad. In 1935 hielp hij op uitnodiging van de Hongaarse Hervormde Kerk het jeugdwerk daar opzetten. De heer Dorrepaal was chef compta bele zaken bij de centrale directie van de PTT. voorzitter van de christelijke oranjevereniging, secretaris van het christelijk militair tehuis in Dei. Haag. actief lid van de koninklijke militaire bond Pro Rege en ouderling voor mili taire zaken van de gereformeerde kerk van Den Haag-Oost. Morgenmiddag om drie uur is de begrafenis op Nieuw Eykenduinen. in het kader van de assemblee van de Afrikaanse kerken, die begin sep tember 1969 wordt gehouden. Haar departement zal namelijk vrouwelijke afgevaardigden uitnodi gen uit heel Afrika. Het doel is om de tegenwoordige rol van vrouwen in kerk, gezin en maatschappij te bespreken en om actief mee te leven met de Raad van Afrikaanse Kerken en zijn komende assemblee. De Raad van Kerken heeft de aan gesloten kerken verzocht drie perso nen naar de assemblee af te vaardi gen en erop aangedrongen, dat een van de drie een vrouw zal zijn. Sint en Piet bij mis SWEIKHUIZEN De Heilige Nicnlaas en zijn knecht zullen vrijdagavond assisteren bij een eucharistieviering in dc rooms- katholieke kerk van Swelkhui- zen (Zuid-Limburg). Sinterklaas leest het evange lie en Zwarte Piet neemt de epistellezing voor zijn rekening. De mis is bestemd voor 160 schoolkinderen en hun ouders. De kerkliederen worden afge wisseld met sinterklaasliedjes. Na de mis wordt het feest voort gezet in het Rector Raevenhuis. Na dertien nummer LEIDEN Het studentenblad OFF, een gezamenlijke uitgave van de landelijke confessionele organisa ties Societas Studiosorum Reformato- rum, Unie van Katholieke Studenten in Nederland en Nederlandsche Chris ten Studenten Vereniging, is deze maand voor het laatst verschenen. Onder de kop „OFF-kapot" maakt de redactie melding van het plan van een vijftal organisaties om een infor matiebulletin voor het vormingswerk uit te geven. De exploitatie van OFF moest zo snel mogelijk beëindigd wor den. De redactie heeft er wel begrip voor dat het blad bij te hoog oplopen de scnulden zou moeten verdwijnen, maar zij kritiseert de organisaties om dat de prijs van het maandblad te laag werd gehouden. Ook wilde men OFF tezeer tot een instrument in han den van de bestuurders maken. Men heeft zich principieel verzet tegen po gingen om bestuursleden qualitate qua in de redactie te benoemen. DEN HAAG Dr. J. Ponsioen. con rector van het Instituut voor Sociale studies in Den Haag heeft in Rome ge vraagd van zijn priesterplichten te wor den ontslagen. Dr. Ponsioen, die 57 jaar is, werd in 1936 tot priester gewijd en was sinds 19o4 aan het instituut in Den Haag ver bonden. Op het ogenblik verblijft hij in de Verenigde Staten, waar hij gastcol leges geeft. Als hij terugkomt zet hij zijn werk in Den Haag weer voort. Dr Ponsioen publiceerde veel. onder andere in De Volkskrant stuitte hier op grote moeilijkheden, omdat de meerderheid van de Slowa ken veel minder ontvankelijk was voor orthodoxe en russofiele tenden- zen, dan de Roetheense bevolking in de naburige gebieden van Karpa tho-Rusland en Galicië. Ex-j rooms Daar kwam nog bij, dat men hier te maken had met een heel andere Orthodoxe Kerk, dan in de andere landen van Oost-Europa. De Ortho doxe Kerk van Tsjechoslowakije is nog maar ruim veertig jaar oud en werd gesticht door ex^rooms-katho- lieken. Na de eerste wereldoorlog bracht de Los-van-Rome-beweging, gepaard aan een bruisend Tsjechisch nationa lisme in het pas onafhankelijke land een schisma in de Rooms-Katholieke Kerk. De zo ontstane Tsjechoslo- (Van onze kerkredactie) FRANKFORT In Hessen-Nassau moeten theologische studenten, die van plan zijn, om dominee in de landskerk le worden, toestemming aan de kerk vragen, als zij zich willen verloven. Daarbij moeten zij een confirmatiebewijs en een beschrijving van de levensloop van hun meisje overleggen. Pas na goedkeuring van de kerke- Ieiding mogen zij hun verloving bekend maken. Dal en nog veel meer staat in de „huwelijksparagraaf" van de studen- tenordinatie van de kerk van Hessen-Nassau. De studenten eisen schrapping van deze paragraaf. Geen enkele andere kerk in Duitsland heeft zoiets, zeggen ze. verslaggeefsters) UTRECHT De Utrechtse predikant ds. A. Dronkers is tot de conclusie gekomen, dat de Volkskerstzang vijf tien jaar na zijn ontstaan in een kritisch stadium is gekomen. Het klimaat NED. HERV. KERK Beroepen te Genderen (toez.) Tromp te Goudriaan-Ottoland: te is veranderd en wat wil- Vroomshoop: L. Spaans te Breskens; te Eethen en Drongelen (toez.): S. W. Verploeg te Leerdam. Aangenomen naar Utrecht (Over- vecht 2e pred.pl.): H. J. Ruis te Sluiskil: naar Leiden (2e stud.pred.): K. Bouhuys te Amsterdam. Bedankt voor Capelle a.d. IJssel: L. Kievit te Leiden; voor Makkum: J. v. d. Schee te Hoogeveen; voor Nunspeet: J. Koele te Nijkerk. GEREF. KERKEN Beroepen te Hardenberg: H. W. Nusselder te Almkerk. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Beroepen te Rijnsburg: P. Schel ling te Wetsinge-Sauwerd. Bedankt voor Sliedrecht: K. B. Holwerda te Zalk en Veecaten. CHRIST. GEREF. KERKEN len wij nu voortaan met deze zangdiensten vraagt hij zich af als voorzitter van het Landelijke be raad voor volkskerstzang in het blad „Woord en Dienst". Beroepen te Gouda: W. v. Dijk, pred. met bijz. opdracht te Jeruza- 1 lem. I Hij schrijft: „Hoe bewa- ren we er deze (Volkskerst- zang - red.) voor tot een stukje folklore te worden. dat al te gemakkelijk en al te gretig wordt gekoesterd, omdat dat nu juist vaak het enige is. wat voor duizenden van Kerstmis is overgeble- ven? Daartegen komen anderen wantrouwig in verzet. Ze protesteren, omdat ze van I deze kerststemming-makerij niets verwachten, of omdat hun dat eenvoudig blasfe misch in de oren klinkt. „Zou Jezus ook zingen in Nato-Kringen?" stond op een spandoek, dat enige ja ren geleden ergens tijdens een Volkskerstzang werd ontrold. Het merkwaar digste was. dat er in de zaal geen deining ontstond, om dat de mensen dachten dat. dit protest als een nummer van het programma was be doeld. Tableau! Jongeren „Moet zoiets beschouwd worden als een teken, dal de jongeren niet aan hel wonder willen? Of eerder andersom: dat zij het gevoel hebben, dat wij er met z'n allen nog niet aan toe zijn?" Pastoor Keet veronderstelde het laatste tijdens de bespreking van het lande lijk beraad. Volgens hem heeft het wonder de neiging om ons een aantal treden over te laten slaan of anders ge zegd: Vrede te laten roepen alsof er geen vuiltje aan de lucht is. Kerstfeest wordt dan de vrijbrief voor een soort zelfbedrog, dat er al is. De jeugd heeft te veel werkelijkheidszin: ze willen wel over vrede zingen, maar dan in een protestmars, in een sit down staking, in eer hongeraktie op de Dam. Et is voor de vredige Volkskerstzang geer plaats. In dit licht worden de er varingen van de afgelopen Volkskerstzangdiensten ge bruikt voor de komende. Elk onderdeel komt aan de orde. De inleiding: een ope ning of geen opening. Het is bijvoorbeeld denkbaar, dat men als introductie de le zing van een nieuwsbericht uit radio en krant verkiest boven een verwelkoming. Liederen Dan volgen de liederen: is het traditionele kerstlied bruikbaar, hoe staat het met de liederen uit het buiten land en is er geschikt mate riaal onder de Christmas Carols en kan ds. J. C. Kop- pert met zijn vertaling ons daarbij helpen. Ook noemt dr. Dronkers Huub Oosterhuis en hij vraagt zich af of er mis schien landelijk een op dracht moet worden gege ven aan jonge dichters en musici om kerstliederen te maken. Wat de toespraak betreft dr. Dronkers vindt een kor te bondige toespraak van bijvoorbeeld tien minuten essentieel Maar dan mag het geen ..losse flodder" zijn. maar moet in het ge heel zijn geïntegreerd. De Liederen, die worden gezongen kunnen dan naar hun achtergrond doorzichtte worden gemaakt. „Het groeiende onbehagen tegen een lied als Stille Nacht is alleen begrijpelijk omdat de verbindingslijnen naar het heden vaak ontbreken. Dr. Dronkers noemt de toespraak geen eenvoudige zaak. Eigenlijk moet die vol zijn van stamelende bijna ingehouden Messiaanse klanken, maar zo dat wij er nog helemaal niet aan toe zijn, niaar dat nochtans God voor ons is. Schriftgezag (24) I Om het belang van de zaak hoop ik' dat u de discussie over het Schriftge- zag nog niet afsluit. Met alle respect voor het weerwoord van dhr. C. J. van j Driel acht ik het toch onjuist te stel- I len dat alleen wat Jezus. Gods Zoon, heeft gesproken, zou zijn ingegeven door de Geest Gods. De woorden van I Jezus zijn immers door mensen als Lukas enz. te boek gesteld. Als wij gaan uitmaken wat in de i Bijbel Gods Woord of mensenwoord is komen wij, hoe we het ook wenden j of keren, uit op vrijzinnigheid. Noordwijk j. Passchier Schriftgezag (25) Indien dhr. Van Driel stelt dat uitspraken van Paulus woorden van Christus „overheersen" dan verzoek ik hem te bewijzen dat de laatste ook werkelijk van Christus zijn. Immers, de woorden van Christus zijn ons overgeleverd door mensen. Ook de vier evangelisten kunnen Hem dingen hebben laten zeggen, die hij nooit ge zegd heeft. Aldus doorgeredeneerd vervalt niet alleen de „theologische" redenering van dhr. Van Driel, doch de gehele Bijbel. Rotterdam A. D. den Braber Schriftgezag (26) Jehova-getuige mej. N. Boogerd (Schriftgezag 19) is (nog) niet bekend met de leer van haar eigen Wachttoren organisatie. Want deze organisatie onderwijst dat zij de zichtbare verte genwoordigster des Heeren op aarde is. Het genootschap gebruikt De Wachttoren als Zijn officiële spreek buis en daarom is dit tijdschrift voor Jehova's getuigen wel degelijk als het onfeilbare woord van God. Het is im mers het woord, geschreven door Gods vertegenwoordiger. Bodegraven G. J. Bek en echtgenote Schriftgezag (27) Prof. Rohrbach meent, dat, als wij uitgaan van het bestaan van twee we relden. nl. Gods Wereld en onze we reld, die niet gescheiden mogen wor den maar wel onderscheiden, er geen conflict behoeft te komen tussen wat de Bijbel zegt en wat de natuurwe tenschap leert. Misschien is er langs deze weg. op deze manier, wat meer eenstemmig heid te bereiken. Nu wqrdt de verwar ring steeds groter. Ridderkerk M. v. d. Herik Sehrif/ffrzatf (28) Als dhr. Van Driel zegt dat het zelf-getuigenis van de apostelen, dat Gods Geest hen dreef, hem in dit op zicht niets zegt. dan kan ik dit goed begrMDen en wel. omdat hij dit een voudig niet gelooft. Maar dan vraag ik hem wat hij dan van het Zelf-getuige- nis van Jezus vindt. Kan hij bewijzen Hat bijv. Matth. 25 vs. 31-46 Christus' eigen woorden zijn? Zou Mattheus de- re voorden zelf niet verzonnen heb ben? Dordrecht A. J. de Jongh Van de twee maandag geplaatste in gezonden stukken zijn de namen der ondertekenaars in een deel van onze edities verwisseld. De brief „Wapen diefstal" was ingezonden door K. Damsteegt te Rotterdam, terwijl „Dordtse synode (3)" van de hand was van ds. W. van Sorge te Bennekom. Redactie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2