NIEUWE ACTIES TEGEN POLITIE IN ITALIË Bankier verdacht van oplichting Commentaar HERTENCRECHE BIJ PALEIS HET LOO Russen zijn boos dat Britten zo fel zijr Shell naar Moerdijk OLGA Het Kwartet Landarbeiders doodgeschoten Rellen in het gehele land Morgen stakingen in Rome KLM-toestel kwam bij opstijgen te laat van de grond Omzet Philips stijgt tot tien Miljard gulden Toestand jongetje is bevredigend Leger Biafra in opmars f N'en/of het 4? nM] f$IÏ i bestede T3MnlLTZriliJUii A bedrag Winnen 4 aaneen matras Donkere dagen Nieuwe leidse Courant Woensdag 4 december 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Mrecteur: P. Dienter Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mijn hert in teghenspoet!" F. r.<>- xy*l5ga-:..' Een toenemende golf van onlus ten ontstaat in Italië als gevolg van gewelddadig optreden van de politie op Sicilië. ROME Duizenden woedende Italianen hebben tot diep in de nacht in heel Italië geprotesteerd tegen het optreden van de politie op Sicilië, die maandagavond tijdens een betoging voor meer loon twee landarbeiders doodschoot. Bij gevechten met po litie zijn gisteren tientallen mensen gewond. Talloze demon stranten zijn gearresteerd. (Van een onzer verslaggevers) Op Het Loo hebben prinses Mar griet en haar echtgenoot er sinds een half jaar een hertencrèche bij. Het begon ermee, dat de heer Van Vol lenhoven een hulpeloos hertejong vond in het kroondomein, dat hij mee naar huis nam omdat het anders zeker door evers zou worden ver scheurd en opgegeten. Achter het paleis werd een vak omrasterd, er kwam een eenvoudig overdekt verblijf en dat was dan de crèche. Het grootbrengen bleek moei lijker. Met eindeloos geduld kreeg het diertje, dat de heer Van Vollen- hoven Folies noemde, elke twee uur van de baas de fles. Niet alleen over dag, ook nachts. Toen een der jachtopzieners later een hertebokje aantrof in het bos, achtergelaten door stropers, behoefde Ihij over zijn onderdak niet lang te denken. Folies kreeg er een vriendje bij, dat prinses Margriet Donald noemde. Zij waakte speciaal over hèm, ook nadat prins Maurits was geboren, die tussen twee haakjes door de prinses ook volledig wordt ver zorgd. De dieren zijn niet schuw meer en tolereren zelfs Tekko Taks, de huis hond van Het Loo, die zich zeer sociaal gedraagt, ook tegenover de poes die nu ongeveer een maand in het paleis rondloopt na tijdens een t.v-uitzending door prinses Margriet in ontvangst te zijn genomen. Benieuwd zijn de heer en mevrouw Van Vollenhoven hoe de herten zich straks zullen gaan gedragen, als ze groot genoeg zijn om de vrijheid te herkrijgen. Kenners zeggen namelijk dat zij hun jongen komen tonen aan hen, door wie ze zelf werden groot gebracht. Bij overname van Duizenden gingen vandaag naar Avola om de begrafenis van de twee arbeiders bij te wonen. Nieuwe onlusten worden ge vreesd. Ondanks deze binnenlandse moeilijkheden, verwacht kabi netsformateur Mariano Rumor dat hij nog deze week een oplos sing voor de formatie zal heb ben gevonden. Hevige gevechten braken in Genua uit toen duizenden demonstranten re geringsgebouwen bestormden. Met traangas probeerden de agenten de menigte uiteen te drijven. Toen dat niet lukte, werden charges uitge voerd. BLOKKADE In Milaan was de situatie nog ern stiger. Daar trokken studenten en ar beiders verenigd op tegen de politie, die met stenen en flessen met rode inkt werd bekogeld. Ook hier wer den gebouwen bestormd. Het centrum van de stad was volkomen geblok keerd tijdens de gevechten die tot diep in de nacht duurden. De demon stranten zwaaidèn met de zwarte anarchistenvlag en zongen de Inter nationale. In Turijn zijn dertig agen- SCHIPHOL Een DC-8 lijn- vliegtuig van de KLM, de PH-DCN Albert Schweitzer, is maan dagavond om vijf uur bij het vertrek naar Montreal aan het einde van de baan bijna met volle vaart in het gras terechtgekomen. Nog net op tijd kwam de machine los van het beton, doch het toestel vloog zo laag over de naderingslampen die in het verlengde van de baan in het gras staan op gesteld ter markering voor landende toestellen, dat er veertien werden verwoest. De DC-8. die 118 passagiers aan boord had. liep zelf geen enkele scha de op. Het toestel zette de vlucht dan ook normaal voort, nadat de gezag voerder het voorval per radio aan de verkeerstoren had gemeld. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de oorzaak waarom het toestel te laat van de grond loskwam. Amerikaans bedrijf EINDHOVEN Wanneer het be lang van de North American Philips Company in het Amerikaanse bedrijf Consolidated Electronics zal zijn ver droot tot 60 procent, zal de totale omzet van het Philipsconcern boven de tien miljard gulden uitkomen. Op een aandeehoudersvergadering n Eindhoven deelde ir. F. J. Philips nee, dat de naam van Consolidated Electronics na de samenvoeging zal worden gewijzigd in North American 'hilips Company. De gunstige ontwikkeling bij de 'hilips Gloeilampenfabriek heeft zich n oktober voortgezet. Voor het eerst j n de geschiedenis is een niet-Neder- ander benoemd tot lid van de raad i-an bestuur. Het is de Belg drs. L. J. i IVijns. algemeen directeur van de i 'hilips-organisatie in de Bondsrepu- iliek. inveranderd dividend es procent Philips EINDHOVEN De NV Philips' j loeilampenfabrieken keren over 1968 en onveranderd interimdividend uit an zes procent op de preferente andelen en eveneens onveranderd procent op de gewone aandelen. I LONDEN Rusland heeft de Britse regering het verwijt gemaakt, dat zij „onder het voorwendsel van dc gebeurtenissen in Tsjechoslowa- kijc" de betrekkingen tussen beide landen bemoeilijkt en afbreuk doet en een „vijandige propagandacam pagne tegen de Sowjetunie" begon nen is. Het Britse ministerie van buiten landse zaken deelde mee dat minister van buitenlandse zaken Gromiko maandag de Britse ambassadeur in Moskou een schriftelijke verklaring van deze strekking had overhandigd. De Russische verklaring houdt een rechtstreekse aanval in op de Britse houding in de NAVO. „Volgens beschikbare inlichtingen, aldus de Russische verklaring, was Engeland bij de jongste NAVO-raad- bijeenkomst in Brussel één van de ARNHEM De toestand van het twee-jarig jongetje uit Den Helder op wie maandag in het gemeentezie kenhuis in Arnhem een lever- transplantatie werd toegepast is be vredigend. Dit is gisteren door de be handelende geneesheren bekendge maakt. Over het uiteindelijk verloop van de transplantatie valt uiteraard op het ogenblik niets te voorspellen, zo zeiden de artsen. landen, die op onverantwoordelijke wijze een houding van regelrechte confrontaties tegen de Sowjetunie en andere socialistische landen aan nam." In de verklaring staat verder dat Engeland er op aan stuurt de betrek kingen met Rusland te verslechteren. Als voorbeelden werden aangehaald: het afgelasten van verscheidene cul turele toernees en het Britse verzoek het aantal leden van de Russische ambassade in Londen drastisch te verminderen. OEMOEAHIA Eenheden van het Biafraanse leger zijn een grootscheepse tegenaanval begonnen op federale Nigeriaanse troepen, zo heeft het hoofdkwartier van Biafra's leider Ojoekwoe meegedeeld. Bij een actie in Ndoni aan de Niger I zouden zeker duizend Nigerianen zijn 1 gesneuveld. Ook in andere sectoren melden de Biafranen successen. Premier Wilson heeft in het Lager huis meegedeeld, dat de Nigeriaanse regering bereid is op „redelijke" j voorwaarden in te stemmen met een j staakt-het-vuren. Volgens Wilson staat Ojoekwoe een bestand in de j weg. ten gewond. Meer dan honderd men sen zijn gearresteerd. In Rome trokken 30.000 stakende leerlingen van middelbare scholen door de straten. „Moordenaars, jullie zullen er voor boeten", riepen zij de politie toe. In de meeste grote steden van Italië staakten de studenten en leerlingen gisteren. De studenten in Rome hebben aangekondigd de hele week demonstraties te zullen houden. Morgen is voor de hoofdstad een staking afgekondigd door de vak bonden. Verwacht wordt dat een mil joen arbeiders in overheidsdiensten, het openbare vervoer en vele particu liere ondernemingen het werk zullen stilleggen. SICILIË Twee van de zes landarbeiders die bij de tragisch verlopen betogingen van maandag op Sicilië gewond raakten, bevinden zich nog in kri tieke toestand. Er liggen ongeveer veertig agenten in het ziekenhuis met verwondingen, opgelopen toen ze met stenen werden bekogeld. De Siciliaanse politieman nen zijn op last van de regering in Rome in hun verblijven geconsig- Geheel Sicilië was gisteren door stakingen verlamd. Ondanks een stro mende regen waren boeren bezig rond Avola versperringen op te rich ten. Intussen is het loonconflict, de aanleiding van de demonstratie van maandag, bijgelegd. De boe ren krijgen zes tot zeven procent loonsverhoging en een werkdag van zeven in plaats van acht uur. HAARLEM De Haarlemse poli tie heeft de 59-jarige Heemstedenaar H.F. van H., in Haarlem directeur van een bank (zogenaamd een mansbedrijf) en commanditair ven noot van een beleggingsmaatschappij aangehouden, verdacht van ver duistering en oplichting van 21.000 ten nadele van zeven personen en valsheid in geschrifte. De man is gisterochtend voor de officier van justitie geleid. Nadat de rechter-commissaris hem had ver hoord is de bankier op vrije voeten gesteld. Hij heeft gezegd in staat te zijn de gedupeerden schadeloos te stellen omdat er nog voldoende geld beschikbaar zou zijn. De fiscale opsporingsdienst in Amsterdam kwam bij controle der boeken tot de ontdekking dat er on regelmatigheden waren gepleegd en waarscnuwde de Haarlemse politie die de bankdirecteur aanhield. Bij de bank waren 150 tot 200 kleine spaar ders aangesloten Een van hen had een vordering van 12.000 op de bank. Door rekeningen te veranderen was de schuld ..omgezet" in een vor dering. Als commanditair vennoot van een beleggingsmaatschappij had hij 100 obligaties laten drukken welke echter niet gedekt waren Hij heeft er acht geplaatst en later heeft hij op de obligaties die hi] in zijn safe bewaar de laten drusken: overgegaan in privé-bezit. Verder zou hij door op lichting een obligatie van 1000 heb ben verkocht. Sicilië Het Siciliaanse dorp Avola ziedt. De arbeiders hebben gïkt^ren ge staakt als protest tegen het op treden van de politie t\idens een betoging, waarbij twéé slacht offers vielen. De hoofdstraat van Avola was vol woedende arbei ders (foto onder). De weduwe van Angelo Sigona, een van de omgekomenen, wordt getroost door haar moeder (foto boven). De Italiaanse regering heeft in middels een onderzoek gelast. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Shell Neder land Chemie NV heeft voor uit breiding van haar activiteiten nu definitief gekozen voor Moerdijk. Omstreeks 1973 hoopt men daar de eerste fabriek in bedrijf te kunnen stellen. De investerin gen zullen over een periode van tien tot vijftien jaar naar ver wachting 600 tot 900 miljoen gul den bedragen. De keuze is op Moerdijk gevallen nadat ongeveer 30 vestigingsplaatsen uitvoerig waren bestudeerd. Na over leg met de regering bleek Moerdijk de beste oplossing te zyn. Het terrein wordt gekocht van het „Industrie schap Moerdyk" van de gemeenten Zevenbergen, Klundert en Hooge en Lage Zwaiuwc. Het terrein ligt aan de zuidoever van het Ilollandsch Diep. Het industrieschap zal in 1969 en I 1970 een grondoppervlak van onge veer 150 hectare bouwrijp maken. De uiteindelijke grootte van het Shell- I terrein zal ongeveer 500 hectare be dragen. In dit stadium kunnen nog geen j mededelingen worden gedaan over de aard van de installaties die zullen Veer en tegen 'TELKENS weer treft men in het leven zaken aan. die zo weinig principieel zyn dat de argumenten van het vóór en het tegen elkaar schynen op te heffen. Dan wordt de keuze er des te meer een van beleid. Het gisteren ook door ons geplubli- ceerde regeringsstuk betreffende ons kiesstelsel biedt daarvan enkele voorbeelden. Wat al dadelijk gelukkige denkbeel den mogen heten, zijn de vervroeging van de verkiezingsdagen en de ver eenvoudiging van de procedure tot grondwetsherziening. Maar verschillend kan men denken over afschaffing van de opkomst plicht van de kiezers. Natuurlijk is de burger een vrij man. wiens kiezen een recht is. Tegelijk echter heeft de uitoefening van dit recht ook iets in zich van een plicht, en waarom hem niet aan die plicht herinnerd met een klein onschuldig stokje achter de deur? Echter, men behoeft ook daarop echt niet te staan. Alleen zyn we nieuws gierig naar de resultaten die afschaf fing in de praktijk zal hebben. Ook de verzameling van allerlei ver kiezingen op één dag heeft weer zijn voor- en nadelen. Ervóór pleit natuurlijk de grotere efficiency; verkiezingen veroorzaken veel rompslomp en zjjn bovendien duur. Bovendien kiest ons volk nogal principieel, zodat in het algemeen verkiezingen voor de onderscheidene lichamen niet te veel onderlinge ver schillen zullen vertonen. Misschien zelfs wordt door het bijeenbrengen van de verkiezingen op die ene dag het principiële karakter van onze to tale keuze juist nog wel geaccen tueerd. Maar er zyn hier ook nadelen. Met name dat de periode van vier jaar éér men zich weer als kiezer mag uitspreken dan wel een heel lange wordt. Dat kan nadelig inwer ken op de politieke belangstelling. En daartegenover vinden wy de groeiende betekenis die politieke opiniepeilingen nu stellig zullen krygen een wat pover surrogaat. Daarom ljjkt ons dit een verandering die zicli niet zoals by de opkomst plicht gemakkelijk eens laat pro beren. Zonder al te grote teleurstel ling overigens zien wij het zo ver dan ook nog niet komen. worden gebouwd. Waarschijnlijk zul len het dezelfde typen fabrieken zijn als thans in Pernis in bedrijf zijn. Voor het bouwen van de fabrieken zullen circa 600 tot 1000 mensen nodig zijn. Het aantal arbeidsplaatsen in de nieuwe fabrieken zal in de begin fase liggen in de orde van grootte van 300 tot 500 man. Bij voortgaande rea lisering zal dit aantal geleidelijk kun nen toenemen tot 2000 a 3000 man. By de beoordeling van de vele in het geding zynde factoren, heeft ook dc medewerking van de overheid een rol gespeeld. Zo heeft de beslissing tot het uitdiepen van dc Dordtse Kil tot 8 m NAP een belangrijke in vloed op de besluitvorming gehad. Als gevolg hiervan zullen schepen tot 20.000 ton voor 70 procent beladen de Moerdijk kunnen bereiken. De keuze van het Moerdijkgebied houdt ook verband met de geringe af stand tot de bestaande vestiging van Shell Nederland Chemie N.V. te Rot terdam. waardoor van verschillend* faciliteiten die in Pernis reeds aan wezig zijn, gebruik kan worden ge maakt. Dit z(jn de winnaars van het aankoopbedrag in de afgelopen week: M. van Leeuwen, Fabristra-at 60, Schiedam. P. Tromp. Oosteindenveg 313, Aalsmeer. H. Bouwhuis, Tulpstraat 19, Winterswijk. Mevr. J. Roelofs, Fazant- straat 3, Oss. Mej. C. van Zwol, Creutzberglaan 28, Beverwijk. Vraag uw beddenvakman nadere inlichtingen. Ideeën zijn fondsen die slechts rente opbrengen in handen van iemand met talent. RIVAROL Volkskerstzang waarheen? (pagina 2) 9 Socialistische blockade Beatmisdaad in de kelder (pagina 5) Romantische generatie - nu (pagina 7) Jeugd en natuurwetenschap (pagina 11) ,Ik ga even mijn kamer opruimen... DE BILT Bepalend voor het weer in grote delen van het vas teland is nog steeds een hoge- drukgebied, waarvan het cen trum boven Zuid-Oost-Europa is gelegen. In Frankrijk, Nederland en Duitsland geeft een uitge strekt wolkendek het weer een somber karakter maar het tem pert de nachtelijke afkoeling, zo dat het er 's nachts slechts een of twee graden vriest. Boven de Britse einlanden ver plaatst zich inmiddels een zwak front, behorende bij een depres sie bij IJsland, langzaam in oos telijke richting. Het neemt nog verder in betekenis af. Het ko mende etmaal zal het weer in onze omgeving niet veel verande ring ondergaan. DE BILT Overwegen droog weer met veel bewolking en j meest zwakke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Vooruitzichten voor vrijdag: Zon: minder dan 40 procent. Min. temp.: van 16 graden onder normaal. Max temp.: van 38 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog et maal- 80 procent. 4 lecemuer. /.on oo 08.30. onder is..'II. maar o> 15.37 ondei 08.U6. 5 Ij december volle maan hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1