Nonnen mishandelen Vijfduizend man leven in zorg AMADiUS Rappelkopf Jeugd legt contacten met natuurwetenschap Daar is (gouden) Swiebertje VANAVOND TE ZIEN Lappie Loep en de oude toren VANAVOND TE HOREN door John Knittel CAROLINA YES Smidje Verholen en de Knop-Mutator 11 WOENSDAG 4 DECEMBER 1968 Grote bijval oogstte op 17 oktober 1968 Ferdinand Raimund in het theater in Der Leopoldstadt in We- nen toen daar voor het eerst zijn romantisch-komische sprookje met gezang „Der Alpenkonig und der Menschenfeind" werd opgevoerd. Het bevatte alles wat toen in de mode was: de humor van het Weense volksstuk, het mysterieuze van het j sprookje uit de wilde bergen, de duistere tragische hang naar men- senhaat, de hoge esthetische idealen van het idealisme en de gemoede- 1 lijke blijmoedigheid van de Biede- meiertijd. Een voortreffelijk idee van de NCRV om dit toneelgenre, dat. ons j zo onbekend is, op het scherm te brengen en dan wel in zo'n prach- j tige enscenering van Rudolf Stein- bock bij het Wiener Burgtheater met Paul en Attila Hörbiger in de titelrollen. Jammer dat Joseph Mein- rad hier gemist werd. Als Raimund had kunnen vermoe den hoe voortreffelijk het medium film z:jn werk tot zijn recht kon doen komen, dan was hij vast met zo melancholiek door het leven ge gaan. Deze theaterman, die van zuurtjesverkoper in de schouwburg opklom tot acteurregisseur en to neelschrijver, die 46 jaar oud in 1836 vrijwillig van dit leven scheidde. In de quiz van de slagvaardige Kick Stockhuyzen blonken de Kam per theologen uit Kampen in twee kamp ,Jfomen est omen''. The Young Credo Singers uit Rotterdam onder leiding van Arie Pronk in de Grote Kerk te Maas sluis leverden een waardevolle in breng in dit goede NCRV-program ma. Veroordeeld tot celstraffen FLORENCE Drie nonnen, die te rechtstonden wegens kindermishan deling, zijn gisteren door een recht bank in Florence tot gevangenisstraf fen veroordeeld. De nonnen en andere verzorgers van een tehuis waar kinderen van 8 tot 12 jaar verbleven, stonden terecht op beschuldiging kinderen o.a. met bezemstelen te hebben afgeranseld. De kinderen moesten na deze strafoe fening een kruis op de vloer likken. De als getuigen gehoorde slachtof fertjes deden geëmotioneerd verslag van hoe zij langdurig aan hun bed waren geketend terwijl zij met de tenen nog maar net bij de vloer kwa men of van ijskoude baden waarin zij midden in de winter voor straf moesten gaan liggen. De omstandigheden waaronder de kinderen leefden waren erbarmelijk. Zij gingen schamel gekleed, waren ondervoed en zaten vol ongedierte. D^ gevangenisstraffen waartoe de nonnen en enkele andere leden van de staf van het kindertehuis, onder de staf van het kindertehuis werden vier, jaar. (Van onze speciale verslaggever) WERNHOUT Onder het personeel van de douane-agent schappen heerst grote onrust. Vijfduizend werknemers leven in zorg over hun toekomst, die ongetwijfeld zal worden aange tast door de BTW. Hoewel de invoering hiervan nog slechts een kwestie van we ken is op 1 januari a.s. wordt de Belasting Toegevoegde Waar de in Nederland een feit weet men in de verste verte niet wat precies de consequenties voor de bestaande werkzaamheden zul len zjjn. Duidelijk is dat de BTW tot een aanzienlijke vermindering van grensformaliteiten zal leiden. Het in- j gewikkelde stelsel van gedifferen- i tieerde tarieven vervalt namelijk, ter- wi.il voor vele artikelen de omzetbe- lasting in het binnenland (door han- 1 del en industrie dus) kan worden i voldaan. Bovendien kunnen bepaalde goederen op verzoek van het betrok ken exportbedrijf vrij over de grens worden getransporteerd. De FENEX. een overkoepelende or ganisatie van expeditiebedrijven, waarbij ook de Vereniging van Zuid- j grens-expediteurs is aangesloten, heeft in oktober het ministerie van economische zaken schriftelijk bena derd met het verzoek de nodige dui delijkheid in de gevolgen van het BTW-beleid aan te brengen. Bedoeld schrijven is tot nog toe echter onbe antwoord gebleven. Specialisten Het personeel van de douane agentschappen bestaat uit hoog gespe cialiseerde krachten. Onder het bestaande systeem zijn ze een on misbare schakel tussen het be drijfsleven en de fiscus. Hun werk zaamheden in de vorm van ingewik kelde papieren formaliteiten voeren ze uit in opdracht van handel en industrie. „Onze mensen zijn zo gespecia liseerd", aldus de heer J. Mol van het douane-agentschap Gaston Schul in Wernhout, „dat ze met hun opleiding en verworven kennis nergens anders terecht kunnen. Ze zijn natuurlijk administratief geschoold, maar ver andering van werkkring brengt zon der meer met zich mee dat ze met veel minder salaris genoegen moeten nemen". „Het is totaal onmogelijk", zo ver volgt de namens zijn directie spre kende heer Mol, „hen in de plaatsen waar ze wonen, aan een nieuwe werkkring te helpen. De meesten hebben -zich in de grensdorpen ge vestigd alleen in Zundert wonen er een kleine tweehonderd en daar is zo goed als geen industrie. Ze zul len straks dan ook zeker moeten ver huizen." Beneden peil De heer Mol vindt het „ver bene den peil" dat de overheid, die de BTW-bepalingen heeft ingevoerd, tot nu toe niet de moeite genomen heeft de bijna vijfduizend werknemers van de douane-agentschappen het gaat zowel om de zuid- als de oostgrens een duidelijk beeld te verschaffen wat hen na 1 januari te wachten staat. „Als er ergens een schoenfabriekje met 25 man failliet gaat zonder dat de vakbonden van tevoren werden ingeschakeld, schreeuwt iedereen moord en brand. Maar ais een hele bedrijfstak door een overheidsbesluit getroffen wordt, schijnt het niemand *e interesseren of er wel of niet ope ning van zaken gegeven wordt." Bij de meeste douane-agentschap pen wordt al sinds maanden overge werkt Dit komt door het afvloeien van de nodige specialisten, die het zekere voor het onzekere namen door naar andere branches over te stap pen, en ook door het feit. dat het moreel niet verantwoord wordt ge acht nieuw personeel aan te nemen. Ook de werkgevers verkeren in zorg. Ze zullen tot inkrimping van hun bedrijf moeten overgaan. Som migen vrezen zelfs geheel te moeten sluiten. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG In het Eindhovense expositiecentrum Evoluon start de Coördinatie Commissie voor Weten schap buiten Schoolverband zaterdag 7 december a.s. met de eerste van een reeks studiedagen onder de titel „Jeugd en Wetenschap". Deze commissie is opgericht met het doel in de vrijetijdsbesteding meer belangstelling voor natuurweten schappen op te wekken. In 1960 werd daartoe door de Raad van Europa een commissie opgericht onder de naam Comité International de Coordination C.I.C. te Brussel. Een Nederlandse vertegenwoordiging bestaat reeds an derhalf jaar als werkgroep van het Contactcentrum Bedrijfsleven-Onder wijs onder voorzitterschap van dr. W. Lignac, docent natuurkunde aan het Dalton Lyceum in Den Haag. De com missie ondervindt veel medewerking van het ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk en het Bedrijfsleven. Om een reeks van activiteiten te organiseren en de aandacht voor de wetenschap aan te wakkeren onder leerlingen van de vierde klassen van VHMO-soholen (ook alpha-leerlingen) zijn reeds contacten gelegd met functio narissen uit het hoger onderwijs, de PTT, natuurwetenschappelijke musea, uitgevers van populair-wetenschappe- lijke bladen en met „De Jonge Onder zoekers", welke serie door de VARA- tv werd gestart. De. commissie organiseerde in.haar jonge verleden een zomerkamp voor heel jonge amateur-astronomen, een Olympiade voor natuurkunde met 2000 deelnemers en een studie-week end bij de PTT. Energie In het Evoluon zal nu een serie studieweekeinden van start gaan. Ir. G. Ahsmann, hoofd van de wetenschap pelijke afdeling van het Evoluon, merkte tijdens een persbijeenkomst op, dat dit eerste weekend het thema „Energie en Samenleving" meekrijgt. De twintig deelnemers die zich elk j weekeinde in Eindhoven zullen bevin den krijgen dan een uitgebreid pro- I I gramma voorgeschoteld, waarbij zij vooral ook de praktijkkant van het wetenschappelijk onderzoek leren i kennnen. In het Evoluon zijn reeds dergelijke I bijeenkomsten gehouden die een expe rimenteel karakter droegen. Thans is de leiding zo ver dat de ontmoeting van het onderwijs met de wetenschap op intensievere schaal kan plaats vin den. Ook zullen de jongeren die deel nemen aan de weekeinden en slechts een klein gedeelte van de kosten voor hun rekening nemen ruimschoots in de gelegenheid worden gesteld te dis cussiëren over de wetenschap, haar verschijnselen en relaties tot ons le ven. De Coördinatie Commissie hoopt op den duur ook andere onderwijsriehtin- gen van dit contact met (le weten schap te kunnen laten profiteren, het geen stellig zal bijdragen tot een juiste studiekeuze voor dc begaafden op natuurwetenschappelijk gebied. Weer in lidropa weer min.temp. gisteren Joop Doderer. nee, Swiebertje. heeft er gisteren weer een dolle boel van gemaakt. Maar dit mag dan ook wel, want zijn plaat Daar is Swiebertje heeft hem goud opgeleverd. Dit moest uitbundig worden gevierd en wel met zijn vrienden de Damrakkertjes, die ook hun steentje hebben bijgedragen aan het gouden succes. Op de foto: Swieb met z'n makkers ravottende in een Hilversumse studio. Scala Wet-strijd tussen vijftig politieke jongeren over de Nederlandse wet Speelfilm Cone of silence, die zich afspeelt in de wereld van de vliegerij Ned. 2 KRO 7.03 uur Mik 8.20 uur Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Frankfort 'MUnchen Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Madrid Majorca Hilversum I, 402 m.: NCRV 18.30 Nieuws en weerpraatje. 18.46 Actualiteiten. NRU: 19.00 Openbaar Kunstbezet. 19.10 in kleur: Gastcollege: Natuurwe tenschappen en universiteit. 20.00 Concertgeb.ork. en sol. (I. d. pauze: 20.50-21.00 Spelen met taal). 22.00 School en huis, klankbeeld. NVSH: 22.20 Sex tant. NRU: 22.30 Nieuws. 22.40 Stereo: X, een sprong In het duister. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nieuws. 18.16 Actualltei- matlef programma. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. 20.20 Uitzending van de VVD. 20.30 Uitzending Stichting So- cutera NTS: 20.35 Wet-strljd: wedstrijdprogramma over de kennis van wetten, rechten en plichten. 21.00 Cone of silence, speelfilm. (Rijkskeuring: 14 jaar). 22.30 Journaal. 22.35-22.50 Openbaar Kunstbe- day sweetheart. Summertime. Off the road. Don't give me sympathy. Edmond Hall blues. I'm gonna go ftshln'. Don't get around much anymore. I like the sunrise. Take the ,,A" train. Reminlshing in tempo. Just a slttln' and a rockln'. The wrestler's tricks. Unbooted character. The green ttger. Nederland II. NTS: 18.50 In kleur: De Fabeltjeskrant. STER: 18.56 Reclame. NTS: 19.00 Journaal. KRO: 19.03 MIK. muzikaal amuse mentsprogramma. NTS: 20.0» Journaal. STER: 20.16 Reclame. KRO: 20.20 Brandpunt. 20.4» Het liefdeslied van Barney Kemplnskl, TV-fllm. 21.30 Zei! radio morgen gramma. 19.00 Stereo: programma (III). Popshow. 19.30 Nieuws. 19.35 22.35-22.40 Journaal. NTS: woord- 7.15 Klassieke en mo derne muziek (gr.); (7.30 Nieuws: 7.32 Actualiteiten: 7.50 Overweging: 8.00 Nieuws): 8.30 Nieuws: 8.32 Voor de hulsvrouw: (9.00-9.10 Gym nastiek voor de huisvrouw: moderne grammofoonmuziek; 9.40 Voor de kleuters; 10.10 Ar beidsvitaminen; (11.00-11.02 Nieuws); 11.30 Stereo: Harpre- cital; 11.55 Beursberichten; 12.00 Stereo: Licht Instrumen taal ensemble met zangsoliste: 12.26 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw: 12.29 Liedjespro gramma: 13.00 Nieuws: 13.11 Radiojournaal; 13.30 't Muzi kantenuur; I. MONO; Weens Phllharmonisch Strijkkwartet. II Stereo: Bariton en plano: 14.30 't Is historisch: over geschiedenis en archeologie; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Nieuws: 16.02 Inleiding tot mu ziekbegrip: muzikale lezing. 0 Stereo: Kamerorkest Ple- Hellendaal en solist: 17.00 Amateurs musiceren: mandoli ne-orkest en harmonie-orkest: 17.30 Voor de Jeugd: 17.55 Me dedelingen. III. 240 NCRV: Buitenlands weekoverzicht. 19.45 Pianorecital. 20.10 Stereo: Liedjesprogramma. 20.40 Gesprek. 21.00 Bij Dorus op visite. 21.25 Country en Western muziek. 21.45 Pro gramma over het boek De naakte aap. van Morris. 22.13 Stereo: Neder landse chansons. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Ste reo: Hedendaagse muziek uit Noorwegen (gr.) 23.20 Radio Jazz Magazl: Nieuws. 19.00 glsche lezing: Muziek uit cie DiiTO KRO: 11.00 Nieuws: 11.02 Voor samenwerking de zieken: 11.55 Mededelingen, e. 19.30 Hori- NCRV: 12.00 Los-Vast: gevarl- eerd programma: (12.lo Boek bespreking: 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws: 12.41 Actualiteiten): TELEVISIE VANAVOND Nederland I. NTS: 18.50 In kleur: De Fabeltjeskrant. STER: 18.56 Reclame. NTS: 19.00 Journaal. STER: 19.03 Re clame. NTS: 19.06 Scala, lnfor- BELGIE Kanalen Nederlands: 2 18.55 Zandmannetje. JeugdQUlz in samer...- met Pro Clvitate. 19.30 Horl- i»e zon- magazine voor we- n.cmnnd tenschappen en techniek. 19.50 Desmono Hler spre€ltt men Nederlands. 19.35 Mededelingen en De Weerman. 20.00 Nieuws. 20.25 TV-ganzespel. toeristische quiz. 21.00 Panorama. 22.10 23 55-2VÓÖ Gastpiogramma Het vrije woord. 22.40 Nieuws. GRAMMA DRAADOMROEP VAN AVOND. Muziek ln de film „Can Can". Beseme mucho. Walt for me. Boulevard of broken dreams. Many dreams ago Mood Indigo. Elyah. My God's comln" down again. Little Da- vtd play on your harp. Down 8.20 Stereo: by the riverside. Autumn noc- foonmuzlek ture. Bye bye blues. For you, for me. for evermore. Some- Show: 10.00 Nieuws: 10.03 Er klopt lets niet (deel 1). detecti ve-hoorspel: 10.23 Klapstuk, steravondquiz (herhaling van donderdag II.): 11.00 Nieuws: 11.03 Muziek bij de koffie: NRU: 12.00 Nieuws: 12.03 Licht platenprogramma: KRO: 13.00 Nieuws: 13.30 Actualiteiten: 14.00 Stereo: Jazztrio met so- 13.0a Licht platenprogramnv listen praan meerde mlddagdienst 15.30 Meer informatie mensen en dingen die minder op de voorgrond treden: (16.00-16 02 Nieuws): NCRV: 17.45 Sportactuallteiten: 18.00 Sint Nlcolaasliedjes. Hilversum II. 298 m. AVRO 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek: 7.20 Stereo: Lichte Pammofoonmuzlek: VPRO: 54 Deze dag: AVRO: 8 no Nieuws: 8.11 Radiojournaal: Lichte ammo- (8.30-8.33 De groenteman): 8.50 Morgenwij ding: 9.00 Stereo: Klassieke en 14.00 Nieuws: - 15.00 Nieuws: 15.03 Pop- en NRU: Countrymuzlek: 16.00 Niewus: "'"*r 16.03 Hitparade: 17.00 Nieuws: 17.02 Actualiteiten: 17.07-18.0» Verzoekplaten. Nederland I. NTS/NOT 11.00-11.50 en 14.00-14.50 School-tv: NTS: 16.00-plm. 17.00 St. Nlcolaasprogramma. zw. bew. motregen geh.bew. Sell. bew. zei geh.bew. geh.bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. mist geh.bew. geh, bew. half bew. licht bew. Actualiteiten Het liefdeslied van Barney Kempinski 9.30 uur Zelf doen 10.05 uur Volk in opstand (3) Gastcollege over Natuurwetenschappen er universiteit Twee uur rpuziek van het Concertgebouw orkest X, een sprong in het duister Popshow Hedy Schneider speelt piano Liedjesprogramma Bij Dorus op visite De tijd verandert de mens verandert de tijd Hedendaagse muziek uit Noorwegen Radio Jazz Magazine neer Hilversum slag 7.10 uur 0 0.1 8.00 uur 0 10.40 uur 0 0 Hilversum 7.00 uur 0 7.45 uur 0 8.10 uur 9.00 uur 0 9.45 uur 10.55 uur 0 11.20 uur {Een wereld in wording) 51 ..Hij spijt me. papa. maar ik kan 't niet helpen. Ik neb keer na keer geprobeerd om 't u en moeder duidelijk te maken. Maar jullie wilden nooit naar me luisteren." „Pauline, je bent heel dwaas", sprak hij, zo kalm als hem maar enigszins mogelijk was. „Als je 't goed bekijkt zijn de schooljaren de gelukkigste tijd van ons leven. Ik vrees, dat je heel ondankbaar bent." „Ik moet mezelf beschermen, of ik verongeluk in het leven." „Och kom", sprak hij sussend, kon een Inwald ooit veron gelukken?" Zijn familietrots irriteerde haar „Ja", antwoordde ze. „alle Inwalds zouden zonder hun miljoenen verongelukken." 1, meisje!" riep hij geërgerd. „Zijn dat woorden van een vreemde, of hoe moet ik dat opvatten." „Polly, dat is allemaal onzin", vervolgde hij, „dat is maar een gril van je. Je bent, meen ik, op een leeftijd, waarin zulke gedachten bij een meisje woelen. Hoe kan ik je au sérieux nemen? Als je op een dag met Freddy of met een andere knappe jongen trouwt, wat zal die dan denken, als je je opvoeding niet voltooid hebt? Je zult later zelf begrijpen, dat de opvoeding die je gehad hebt, je zal helpen, om je leven aangenamer te maken. Opvoeding en geld! Wat is er beter in de wereld?" „Ik houd er dat bourgeois ideaaL niet op na", antwoordde ze. „Je bent niet het eerste kind, dat verachting voor het geld heeft", voerde hij haar tegemoet, „maar als je ouder wordt, zul je de waarde van het geld gaan begrijpen. Met geld kun je je leven zo aangenaam mogelijk maken, het geld beschermt je absoluut tegen het rapalje en je kunt er al het mogelijke goeds mee doen. Natuurlijk zonder 't te ver kwisten. Geld betekent meer dan je denkt. De gehele wereld loopt er achter aan. Iedereen tracht te allen tijde en onder alle omstandigheden, om het te krijgen. Zij, die "t niet kun nen krijgen zijn mislukkelingen, niet zij, die 't gekregen hebben." Zijn zinspeling op haar neef met de monocle, de ver» gebakken junior-firmant zou Pauline op ieder ogenblik in lachen hebben doen uitbarsten. Maar ze was nu te ernstig in haar worsteling gewikkeld. „Papa", hernam ze. ,4k ben geen kind meer. En als u me in dit huis wilt houden, moet u in ieder geval begrijpen, dat ik een eigen karakter heb, dat u moet respecteren." Wederom was het Inwaldhuishouden door Pauline door elkaar geschud. Maar deze keer moesten haar ouders haar besluit om werkelijk de school te verlaten, nolens volens aanvaarden. Ze spraken keer na keer over het geval. Maar er was geen weg om tot een vergelijk te komen. Deze keer scheen 't onmogelijk om Pauline de voet dwars te zetten. „Zo is 't er nu eenmaal mee gesteld", sprak de heer Inwald tenslotte tot zijn vrouw, „ze is een volwassen meisje en ze wil haar eigen wil doorzetten. Ik dacht wel, dat er zoiets dergelijks zou gebeuren op het ogenblik, dat we haar toestemming gaven om op dat concert te spelen. Trouwens het is nooit een schande om een talent in de familie te hebben en om er mee voor de dag te komen. Bovendien speelt ze met het beroemde Spitzler-orkest en nog wel onder Spitzler's leiding." Hij speelde met een potlood en zette zijn bril recht op zijn neus. „Ze is in de hoogste mate opgewonden, daar zit 'm de kneep. Werkelijk, Katharina, ik voor mij geloof, dat t verstandig zou zijn om haar zo langzamerhand als een volwassen persoon te behandelen. We moesten haar mis schien wat meer vrijheid geven. Goed beschouwt studeert ze toch muziek!" „Vrijheid!" schreeuwde mevrouw Inwald, met een harde stem: „Als je haar zoveel geeft" en ze knipte met haar vingers, „dan doet ze alleen maar, wat ze zelf begeert. Neen, geen vrijheid. Het beste zou zijn, als we 't klaar konden spelen, dat ze zich met Freddy verloofde, dan waren we „Ik heb daar niets op tegen", antwoordde haar echtgenoot, safe." „en ik ben er zeker van, dat Freddy daar evenmin iets op tegen heeft. Maar toch zou 't misschien beter zijn, om nog even te wachten." (Wordt vervolgd) SEN LPEGVLIEGEN D6 HELICOPTER l/EBBREEkT 06 STILT6,... 1086: De auto van kolo nel Plimmp arriveerde in Gravendrecht en reed het terrein van de firma Meyer en Vijfderibbe op. alwaar de gebruikelijke bedrijvig heid heerste van mannen, die met staalplaten en ijze ren pijpen sjouwden. „Zie we zijn weer thuis. Mauk", zei de kolonel. „Er is veel werk verzet, en we weten nu precies wat er met Sjeems Pond gebeurd Eigenlijk moeten we dankbaar zijn, dat hij alleen maar het slachtoffer is ge worden van een overijve rige dorpsveldwachter. Het had veel erger kunnen zijn. Ik ga natuurlijk van het standpunt uit, dat Pjotr Nogrottr en zijn handlangers wel degelijk argwaan (jegens ons koesteren„Juist", zei Mauk „Daarom laat U Eelco met een slim smoesje die onschuldige guitaar ophalen." „Precies", hernam de kolonel, die intussen zijn Meyerse vermomming had afgelegd. „Als Pjotr arg waan heeft, dan bestudeert hij natuurlijk de guitaar. Hij vindt echter niks bijzonders en dus wordt hij weer in argeloze slaap gesust. En. vanavond, als het donker xs. laat de burgemeester Sjeems Pond vrij. De dorpelingen zien daar dus niks van. Sjeems komt zich dan onmiddellijk bij ons melden. De zaak is bijna rond, Mauk. We hebben de vijand om zo te zeggen in de knip „Het duurt nog lang voor het donker is, kolonel", zei Mauk zorgelijk. „Er kan nog veel gebeuren in die tijd. Ik vertrouw het hele zaakje pas, als Sjeems Pond weer veilig op onze basis is teruggekeerd." Intussen was de tijd aangebroken, dat ook Eelco Eelkema zijn speciale B.G.D.-opdracht moest gaan vervullen. Hij was op weg naar de smidse maar zag er enigszins zorgelijk en beteuterd uit. „Die kwibus van de Geheimzinnige Dienst heeft makkelijk praatn", mompelde hij. „Een bekeuring geev'n voor foutief matjesklopp'n. dat kan'k nog wel an. Maar een guitaar weghaal'n bie valse spion'nda's werk veur specialists. Afijnwe zull'n ons best doen 36 Toen Jonas een half uurtje gelopen had met de edelman achter zioh aan. bleef hij verschrikt staan en staarde naar een machtig bouwwerk, waarvan de torens wel dertig meter het luchtruim instaken. Vol eerbied keek Jonas naar dat machtige gebouw. „Dat is mijn •lot," deelde de ruiter mee. Jonas keek verbaasd om. „Ik gelast U mij te volgen en mee naar binnen te gaan." versuft deed Jonas zonder tegenspraak wat de ruiter hem zei. Die blies op een grote hoorn, die aan een paal bij de slotgracht bevestigd was en even later zakte de zware ophaalbrug omlaag. „Gaat U voor, vreemdeling," nodigde de edelman gebiedend. Jonas legde zijn hand op de mars en voldeed aan de opdracht. Over de o#haal- brug de poort inIntussen rende Lappie hijgend over het zandpad in de richting van de toren. „Ik moet op tijd komen, we hebben al naripfceld genoegZwij gend volgde de ruiter hem.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11