HOFNAR Hogere inkomstenbelasting doorberekend in prijzen Cel Sinterklaas... cadeau-idee? neem iets sya® mee Met Kerst bestand in Vietnam RIGOLETTO DÏITSE ETAIEUR ONTKENT ROOFMOORD NIJMEEGSE WEDUWE Geen herverdeling inkomens van DAFTEAM NIET UIT STRIJD GENOMEN Commissie wil „cum laude" afschaffen vraag uw winkelier Uit de Haagse hof geplukt 100% tabak 35 ct. 4è Nasser duldt geen onlusten van studenten Ook universiteit is terrein van vakbeweging EEN MILJOEN NIGERIANEN OMGEKOMEN CONSUl! Leven dit jaar 3,7 pet duurder Franse gratie (in fraaie gescïienkverpakking) DINSDAG 3 DECEMBER 1M» „Om menselijke redenen SAIGON De Zuidvietnamese strijdkrachten nullen met Kerstfeest een bestand van 24 uur in acht ne- men. Saigon heeft dit besluit om -menselijke redenen" genomen. Het bestand gaat in op 24 december om 18 uur plaatselijke tijd en eindigt Eerste Kerkstdag op dezelfde tijd. Overigens geldt dit bestand al leen voor Eerste Kerstdag en niet voor Nieuwjaarsdag of voor het Vietnamese Nieuwjaar, dat eind Januari wordt gevierd. De Verenigde Staten rullen zeer waarschijnlijk akkoord gaan met het bestand van Saigon. Ook voorgaande Jaren namen de VS-strijdkrachten het in acht PARIJS Intussen zijn de plaats vervangende leiders van de delega ties van Noord'-Vietnam en de VS gisteren officieel 'bijeengeweest om de procedurékwesties te 'bespreken voor het inleidend vredesgesprek. Er werd geen datum vastgesteld voor de eerste officiële bijeenkomst. De twee onderhandelaars richtten beschuldigingen aan eikaars adres. De Noord Vietnamese kolonel Lau verweet de Amerikanen dat zij vorige week N-Vietnamees grondge bied bombardeerden en de Amerikaan Vance protesteerde tegen acties van de Noordvietnamese strijdkrachten. Donderdag komen de twee Zuid- vietnamezen die de delegatie van Zuid-Vietnam op de vredesbespre kingen zullen leiden, in Parijs aan. Het zouden Pham Dang Lam, hoofd van de waarnemersgroep van Sai gon bij de voorbereidende besprekin gen en Boei Diem, ambassadeur in Washington, zijn. IS kaas uit het vuistje de o van o, kom er eens kijken wat ik in mijn vuistje heb KA'iRO President Nasser van Egypte heeft gisteren gezegd dat hij j meer studentenonlusten zoals in Alexandrië en Mansora zijn voorgeko men, niet zal dulden. Hij gaf „buiten staanders" de schuld van de ongere geldheden, die vorige week leidden tot de sluiting van universiteiten en scholen. Een van de aanstichters in Alexan drië was „een agent van Israël". Hij was gearresteerd, aldus Nasser, die sprak op een spoedbijeenkoïnst van het nationale congres van de Arabi sche socialistische unie. Nasser zei verder, dat verdeeldheid aan het thuisfront „het bloedvergie ten in de frontlinies slechts zal ver groten." daarom zou hij zulke dingen niet accepteren. Egypte bereidde zich voor op de bevrijding van de bezette gebieden en het Egyptische front was het belang rijkste. Vandaar dat de vijand Egyp te op het binnenlands front probeer de te treffen, aldus Nasser. Bij de aanval op Nagh Hamadi hebben de Israëliërs zware schade toegebracht aan krachtcentrales. DEN HAAG De vakbewering heeft zich ten onrechte afzijdig: gehouden van de universitaire gemeenschappen. In de discussies over de structuur van het wetenschappelijk onderwijs heeft z(J echter een duidelijke plaats. Prof. dr. H. J. van Znthem zegt dit in Het Or gaan van de NCBO, de christelijke bond van overheidspersoneel. Het wordt een onhoudbare zaak, dat de rechten en plichten van duizenden hoogleraren, lectoren, wetenschappelij ke medewerkers, alsmede het admini stratief. technisch en bedienend perso neel aan universiteiten en hogescholen niet behoorlijk zijn geregeld, zo betoogt de hoogleraar verder. De NCBO heeft een ontwerp-regle- ment voor de rechtspositie van het we tenschappelijk onderwijs doen opstel len. Zo'n reglement is verplicht volgens de huidige wet. Prof. Van Zuthem ziet als verdere taak voor de vakbeweging bezinning op de verantwoordelijkheid van alle groeperingen in universiteiten en op hogescholen. BOMBAY Grote vreugde heerste gisteren In het Nederlandse kamp toen bekend werd dat het Dafteam David van LennepPeter Hissink niet xa! worden gediskwalificeerd. De organisatoren besloten hiertoe nadat ie eerst met een diskwalificatie had den gedreigd omdat de Daf, die on derweg zwaar was beschadigd, vele kilometers naar een geschikte repa ratieplaats was versleept. Het is nu voor 98 procent zeker, zei de Daf-persdienst, dat Van Lennep en Hissink meemogen op de boot naar Australië om daar het laatste deel van de autorally LondenSydney te rijden. De kans dat Van Lennep en His sink niet bij de zeventig best ge plaatste teams behoren, moet niet he lemaal worden uigetsloten, gezien het grote aantal strafpunten. Er hebben zich 69 auto's voor de overtocht ge meld. Er zijn van de 98 gestarte wa gens dertien uitvallers, zodat nog zes tien auto's worden „vermist". Een aantal zal zich nog bij de haven wel melden. Hoewel ook deze teams van zelfsprekend een groot aantal straf punten hebben, is het niet voor de volle honderd procent zeker dat dat er meer zijn dan van Van Lennep en Hissink. 26e PLAATS Het team Rob SlotemakerRob Janssen, die in het officieuze klasse ment op de 26ste plaats staat, is zeker van de overtocht morgen naar Australië. De BritsZweedse equipe Clark Anderssen staat in het klassement op de eerste plaats. Z(j worden echter met diskwalificatie bedreigd omdat ze hun officiële papleren hebben ver loren. Worden ze niet uit de strijd ge nomen, dan hebben ze recht op onge veer ƒ17.000 die zijn uitgeloofd voor de winnaar van het traject Londen Bombay. Nigerian Observer: LAGOS Een miljoen Nigerianen zijn door de burgeroorlog of door de gevolgen daarvan om het leven geko men, schreef gisteren het in de Nigeri- aanse stad Benin verschijnende blad Nigerian Observer. Het land bevindt zich in een totale chaos. Zelfs met het beste econo mische beleid zullen de tien komende jaren zwarte jaren zijn, aldus het blad. De oorlog kost Nigeria een mil joen Nigeriaanse ponden per dag. De corruptie en alle andere kwalen die kenmerkend zijn voor een republiek in ontwikkeling zijn nog niet be dwongen en de gebieden van span ning, die talrijk zijn, onvoldoende tot rust gebracht. Het blad vroeg het leger de opstand in Biafra snel te onderdruk ken en daarna de politiek vaarwel te zeggen. Zo'n gedurfde kritiek is nog maar zelden in de Nigeriaanse pers geuit. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De staatssecretaris van financiën, dr. F. H. M. Grapperhuis, wil een vereenvoudiging van het belastingstelsel bereiken door de inkomstenbelasting te verlichten en de omzet belasting te verhogen. Hij verklaarde dit in een gesprek met vde gisteren verschenen officiële uitgave van het Nederlands Katho liek Vakverbond, Ruim Zicht. In feite, aldus de staatssecretaris, zorgt de belastingheffing niet voor een hervedeling van de inkomens. De belastingdruk is namelijk medebepa lend voor de hoogte van het inkomen. Juist omdat de belastingdruk zo zwaar is, zijn de topsalarissen zo hoog. Inkomsten- en loonbelasting wor den door de hoogte van de salarissen afgewenteld op de werkgevers, die dit in de prijzen laten doorwerken. Op deze manier, aldus dr. Grapper- haus, betalen de werknemers heel versluierd eikaars hoge belastin gen. NERGENS ZO HOOG De staatssecretaris verklaarde dat de inkomstenbelastingen nergens zo hoog zijn als In Nederland. De hoge tarieven van de directe belastingen wekken onlustgevoelens, het invullen van de ingewikkelde formulieren roept weerstanden op en de buiten landse investeringen worden door de hoge belastingdruk afgeremd. Dr. Grapperhaus gelooft niet dat een verschuiving van de directe naar de indirecte belastingen onrechtvaar dig is ten aanzien van de mensen met de lagere inkomens. Hij wil ver lichting in de zware belastingdruk brengen door voor de laagstbetaalden de belastingvrije voet te verhogen, voor de middengroepen de progressie minder steil te laten verlopen én voor de hogere inkomens de maxi mum tarieven te verlagen. European Made Imp. N.V.ALVANA Den Heag tel.070-6309 43 (Van onze correspondent) AMSTERDAM Schaf het predlcaat „cum laude" af en maak het promove ren op artikelen mogelijk, aldus de be langrijkste voorstellen van de promotie commissie, die de gemeentelijke uni versiteit van Amsterdam uit haar we tenschappelijke staf heeft gevormd. De commissie heeft grote bezwaren tegen de wijze waarop het predicaat cum laude" in de praktijk toegekend wordt, met name omdat objectieve criteria niet zouden bestaan. Ook de vaststelling van promotie-eisen ge schiedt volgen de commissie te wille keurig. Zij vindt het huidige systeem nadelig voor een snelle verspreiding van wetenschappelijke kennis, o.m. om dat met het schrijven van proefschrif ten veel tijd en geld gemoeid is, de dissertaties vaak niet terzake doende ..franje" bevatten en mede daardoor naderhand te traag doorwerken. Het promoveren op geschreven artikelen, die een wetenschappelijk betoog kort, zakelijk en duidelijk weergeven, moet daarom mogelijk worden gemaakt. Promoveren op artikelen is reeds mogelijk aan de rijksuniversiteit van Utrecht. GRAPPERHAUS meer omzet, minder inkomsten Tegenover een vermindering van de inkomstenbelasting staat een stij ging van de omzetbelasting, waar door de laagstbetaalden volgens dr. Grapperhaus compensaties zouden moeten krijgen. DEN HAAG Het leven in 1968 zal ten opzichte van 1967 3,7 procent duurder worden, concludeert minister De Block uit een vergelijking van cijfers van de eerste tien maanden van 1967 en 1968. Ten opzichte van 1966 was 1967 3,3 procent duurder. Tussen januari en oktober van dit jaar zorgden vooral de hygiënische en medische verzorging voor een duurder leven ten opzichte van de zelfde periode van 1967. Ook de wo ningen werden duurder, voorname lijk door huurstijgingen. Bekentenis ingetrokken (Van onze correspondent) KLEEF De 31-jarige Duitse etaleur Paul H. heeft gisteren voor het Schwurgericht in Kleef ontkend de 61-jarige Nijmeegse weduwe Riet Muis-van Geel in haar drank winkelt je om het le ven te hebben gebracht. Daarmee heeft hij zijn bekentenis, gedaan onmiddellijk na zijn arrestatie in februari van dit jaar, ingetrok ken. „Ik moet me hebben laten overbluffen", zei H. nu. „Van DOOR „Neem hem nou", pleitte ze voor de zoveelste keer. Maar voor één keer had ik beslo ten harteloos te zijn. Het was nee en het bleef nee. Het was zielig genoeg. Een zwerfpoes, hongerend naar een bakje melk en een liefhebbend thuis. Maar poes Jeroen is mij genoeg. Sinds de muis tot stof vergaan is heerst er wat rust in zijn leven en heel langzaam geneest zijn jalouzie- complex. Een nieuwe dierlijke huisgenoot zou oude wonden open rijten en zijn poezenziel misschien voor goed vernielen. Dit argument werd door de zwerf kathoedster met klem bestreden. Wat kon Jeroen tegen een soortge noot hebben? Integendeel, een bo- venhuis-kattebeest heeft recht op gezelschap van een soortgenoot. Wie was ik, dat ik zijn eenzaamheid zou kunnen peilen? Dus gooide ik het op de zelfbe- houdtoer. Twee katten zijn twee bakken en één is al geen pretje. Bo vendien zóu van mijn katopvoed- kundige gaven het uiterste gevergd worden om de twee in der minne te laten leven en reeds lang heb ik de illusie opgegeven op welk terrein dan ook pedagogisch te kunnen op treden. Het hielp niets. Ze bleef aanhou den. Die kat moest en zou een on derdak krijgen plus een dagelijkse portie passend voedsel. „Waarom moet ik daar voor zor gen?", nijdigde ik. „Doe het zelf". En toen, toen kwam niet de aap Kat on konijn uit de mouw, maar meer het konijn uit de hoge hoed. Ze kon zich geen poes permitteren vanwege... de aanwezigheid op haar bovenhuis van een... konijn... Waarop ik alle overredingskracht in de strijd wierp. Nonsens, geen ko nijn kon een kat dwars zitten. Kwestie van het hok goed gesloten houden... „Maar hij heeft geen hok". Het konijn geniet volle bewe gingsvrijheid en heeft als rustplaats een mandje met stro gevuld. Wanneer het televisieuur heeft geslagen, bedelt hy om op schoot genomen te worden en mee te ge nieten van het programma. Bij de bedtijd even en sparteling van on wil als hem het kistje wordt toege wezen. Tot gisteravond. Braaf dook hij het stro in en krulde zich op. Licht uit en stilte. In de nacht kwam er een benauw de droom de bazinne kwellen. Een duister monster snoerde haar de adem af. Moeizaam werd ze wakker en dacht: „Die enge films ook..." Maar de beklemming bleef als een broeiende last om haar hals. „Er is niets", overtuigde zij zich zelf en streek met haar hand de be dreigde plek.... greep in een wollig w tige massa... met een sriuffelneusje en lange oren...' „En daar kan toch geen kat meer bij?" Inderdaad, die combinatie zou te bont worden! een bekentenis kan ik me niets herinneren." Qp 16 februari omstreeks negen uur was hij het winkeltje aan de Van Welderenstraat binnengekomen. Uit de kassa nam hij een paar honderd gulden weg, maar in die bezigheid werd hij betrapt door de bewoonster. H. nam haar in een wurggreep; toen ze eenmaal bewegingloos op de grond lag stak hij haar met een mes, zestien maal. Dat waren de feiten zoals ze uit zijn eigen verklaring en uit het sectierapport naar voren kwa men. „Nee," zei hij gisteren tegen presi dent mr. J. Scholten. „Ze lag er al toen ik kwam om haar etalage te verzorgen. Ik liep naar het achteifca- mertje omdat ze niet in de winkel kwam. Daar struikelde lk over haar lichaam". Daarna zou hty in paniek naar bulten zijn gerend om met een razende vaart terug te rijden naar zijn woonplaats Ketelaer, even over de grens. Verward Langdurige verwarde verklaringen oyer de vele ongelukken waarbij hij schedelletsel opliep vormden de inlei ding tot zijn standpunt dat hij bij de politie in een soort schemertoestand een bekentenis zou hebben afgelegd. „We kunnen u nauwelijks gelo ven", merkte de president op. „Al deze beweringen zdjn nieuw voor ons. Hoe kwam u dan aan dat bebloede Hollandse geld dat u bij zich had toen u werd aangehouden?" „Het was geld van mijn moeder", mompelde H. „U moet nog eens goed nadenken", drong de president aan. „Wat herin nert u zich nou precies?" „Ek weet het niet meer, ik weet het niet meer," is alles wat H. nog te berde wist te brengen. „De politie is gekomen. Ik zat in een cel". Ook bij de uiteenzetting van getui- ge-deskundige dr. Rau, die heeft vastgesteld dat de bloedsporen op de kleding van H. overeenstemden met de bloedgroep van mevrouw Muis beroept hij zioh op zijn onwetend heid. Een belangrijke getuige in het pro ces blijkt de koopman Plümper uit Kevelaer te zijn, die'kort tevoren de etaleur een stiletto verkocht. Met een zelfde wapen werd de vermoorde vrouw gestoken. H. ontkende weer. „Ik ben wel bij u geweest, maar dat De Amerikanen met hun voor liefde voor glamour zijn een ge vaar voor de Franse hegemonie op het punt van de charme. Daarom gaf miss France 1968, Christiane Lillio, acte de presen ce op het feest van de Parijse Amerikaanse kolonie ter viering van Thanksgiving-day. Frank- r\jks allermooiste salueert hier aanvallig voor de genodigden op de receptie. was voor een aansteker". „U heeft een stiletto gdkocht", riep Plümper daarop woedend uit. „De kan me niet vergissen". Bij het onderzoek blijkt ook nog te zijn vastgesteld dat de kogeltjes die in het winkeltje werden gevonden bij het pistool van H. horen. Ze moeten bij de worsteling uit zijn zak zijn gevallen. De zitting wordt morgen voortgezet met getuigenverhoor. Pas donderdag verwacht men requisitoor, pleidooi en uitspraak. Harde stijl In beginsel kan ik me met uw com mentator onder deze titel verenigen. Het beleid van de heer B. Roolvink ia in het algemeen echter bepaald niet erg gelukkig. Deze oud-vakbondsman wekt wel de schijn in het kapitalisti sche kielzog terecht te zijn gekomen. De vraag is of radicale Barend Bles heuvel gelukkig is met 18 Rooi vink jes. Hoewel lk niet tot de politieke vrienden van de heer Kloos tehoor hij moge dan misschien de laatste tijd enigszins overspannen zijn toch vind ik hem zeer schrander. Hij ia uiterst bekwaam en intelligent. Paa maar op met Kloos' taktiek: langza merhand komen de verkiezingen na derbij! Stel je voor dat Kloos de op volger van Roolvink zou worden. Wel nu dan wordt de loonwet-Rooi vink vervangen door de winstdelingsrege- ling-Kloos: ieder het zijne en d® kwaden niets. Is dat nu zo gek? Von deling lacht al. Den Uyl valt zich geen buil.... Voorburg J. Keljzer Gert en Hermien Ik kan het slecht verdragen als ver slaggevers geen goedkeurend verslag je over de Gert en Hermlen-show me nen te kunnen schrijven. Ik ben 62 jaar, maar dol op deze stemmen. Er zijn heus wel mensen, die hou den van dat sentiment, 't Is wel geen Rudolf Schock, maar ik vind de stem men van Gert en Hermien lang niet onverdienstelijk als je eens denkt aan dat gegil en geschreeuw, dat dikwijl® door radio en tv te horen Is. Gorlnchem MeJ. J. v.d. Waal

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7