Leidse Kruisverenigingen gaan nauw samenwerken Geen koopavond in Leiden WEEKAGENDA Samen Burgerijconcert trok weinig toehoorders Na jaar samen in één stichting Niet meer per maand MATRASSEN LEDIKANTEN IF ijkverpleging Zuidwest tws Sint Nicolaas geschenken KAMER VAN KOOPHANDEL- Leiderdorp in behandeling Honderdduizend viel in Leiden Drs. Weiland van LSG promoveert Commentaar Koopavond NIEUWE LEIDSE COURANT 3 DINSDAG 1 DECEMBER 1968 NA 1 JANUARI: Gezamenlijke consultatiebureaus Uniforme contributieregeling Centraal uitleenmagazijn LEIDEN Al vele jaren bestaan in onze stad drie confessionele Kruisverenigingen naast elkaar met een zekere concurrentie en zelfs na-ijver. Voorzover er in het verleden samenspraak was, be perkte het resultaat zich hiervan ten slotte alleen maar tot eenzelfde contributie sinds dit jaar 15,-—. Met ingang van 1 januari a.s. wordt dit echter anders. De besturen van de drie Kruisverenigingen, Het Groene Kruis (10.400 aangesloten gezinnen), Het Wit-Gele Kruis (4.500) en Het Oranje-Groene Kruis (2.000), gaan namelijk nauw samenwerken en over een jaar hoopt men volledig te kunnen opgaan in één stichting. Belangrijkste consequenties van de 1 januari van kracht wordende samenwerking zijn: Concentratie van de bestaande uitleenbureaus in één centraal bu reau en wel dat aan de Middelweg (van Het Groene Kruis), dat de ge hele dag geopend zal zijn Hierdoor wordt onder meer een grotere verscheidenheid van arti kelen bereikt, terwijl ook sneller tot vernieuwing van de uit te lenen verpleegartikelen kan worden over gegaan. Gemeenschappelijke ledenadmi nistratie en contributie-inning via het Computercentrum in Rotterdam. Alle 17.000 aangesloten gezinnen krijgen voortaan dus eenzelfde lid maatschapskaart en de betaling zal jaarlijks moeten gebeuren via een zgn. accept-girokaart. Op dit punt zal van de leden nog wel wat aanpassing worden ge vergd, aangezien momenteel nog ongeveer de helft van de Leidse gezinnen per maand betaalt. In zeer bijzondere gevallen zal betaling per half jaar of kwartaal mogelijk zijn, maar de betalingsmogelijkheid per w Sinterklaasprijsvraag In de Sinterklaasprijsvraag op de middenpagina's van on ze speciale prijsvraagbijlage zijn enkele foutjes geslopen. Omdat de puzzel op die ma nier niest goed is op te lossen, geven we hierbij de antwoor den van de verkeerde sttukjes: No. 52 Fa. A. Ladan; No. 137: Fa. Ligtvoet, Gange tje; No. 210: Wasserij Spronk. maand komt geheel te vervallen. Gemeenschappelijke consultatie bureaus. Alle bureaus voor zuigelin gen en dergelijke kunnen door alle aangesloten leden worden bezocht, onverschillig van welke Kruisver eniging men lid is. In het kader van de reorganisatie zullen enkele bureaus vervallen: Het bureau van Het Groene Kruis in de Prinsenstraat vervalt en wordt opgenomen in het Gezond heidscentrum aan de Bemhard- kade. Middelstegracht (Wit-Gele Kruis) wordt opgenomen in het gebouw van Het Groene Kruis aan de Mid delweg. Het gezondheidscentrum aan de Bemhardkade in Leiden- Noord, symbool van de vol gende maand van kracht wor dende intensieve samenwer king tussen Leidse Kruisver enigingen (imiiiMiimiiiiTnniiiifiniiiiiïïiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiinnniinn Het bureau Eerste Binnenvest- gracht van Het Wit-Gele Kruis gaat èf naar de Marislaan óf naar de Maranathakerk. Ook de verschillen de cursussen (moedercursussen, zwangerschapsgymnastiek. bejaar- dengymnastiek e.d.) worden voort aan gemeenschappelijk gegeven Samenvoeging van de onderschei dene wijkverplegingen is nog in studie. Er wordt gestreefd, deze na het proefjaar in te voeren. De hierboven geschetste samen werking zal naar buiten onder meer worden gedemonstreerd door de al genoemde identieke lidmaatschaps kaarten en door eveneens identieke borden bij de consultatiebureaus; hierop komen de vignetten van de drie Kruisverenigingen voor. Aan de nu, vooral op initiatief van Het Groene Kruis, tot stand ge komen samenwerking is veel over leg voorafgegaan. Volledige fusie bleek in dit stadium onmogelijk, ook al omdat de onderscheidene ver enigingen zijn gebonden aan pro vinciale en landelijke bonden. Dan zijn er de bestaande kraamcentra. Het bleek ondoenlijk ineens alles overboord te zetten, maar met het LEIDEN Voor een zeer mager bezette zaal de verlichte etala ges lokten kennelijk meer heeft gisteravond het studentenmuziek gezelschap Sempre Crescendo de traditionele uitvoering van een aan tal muziekwerken gegeven, dat straks ook de 137e Dies luister zal verlenen. Onder leiding van André Presser weerklonken in de ge hoorzaal achtereenvolgens een Sin- fonia in Es van J. C. Bach, Bocche- rini's celloconcert, het variatiewerk Sempre Cancricans van Bredenhorst en de 2e Arlésiennesuite van Bizet. Al direct in de Sinfonia van Jo- han Christian Bach, de „Londense" zoon van Baoh, bleek het orkest evenwichtiger van opbouw dan voor heen het geval geweest is; dit is te danken aan het grote aantal da mes, dat ledige plaatsen heeft inge nomen en elders de partijen ver sterkt. Toch had men wel even tijd nodig om in te spelen; vrywel het hele eerste deel klonk wat gejaagd. Gelukkig kwam de soepelheid gaan deweg, zodat het pizzicatofragment zeer welluidend overkwam. In het bekende concert voor cello en orkest van Luigi Boccherini so- lieerde Pim Punt op wat nerveuze maar zeiker niet onmuzikale wijze; hy legt o.i. het accent wat te zeer op de ritmische zyde. waardoor de charme die dit werk eigen is wat verkild aandoet; anderzijds is zijn techniek voor een amateur zeker opvallend. André Presser hield het ensemble scherp onder controle, zodat de be geleiding, op een kleine uitzonde ring na, glad verliep. Het meest interessante werk van de avond was voor ons Sempre can cricans, een compositie, vervaardigd op bestelling door het muziekge zelschap aan de vierentwintigjarige componist Wim Bredenhorst. Het is een variatiewerk geworden, geïnspireerd op een uitermate sim pel maar doeltreffend viertoons- thema, dat bij eesrte auditie de in druk wekt, knap gecomponeerd te zijn, doch wel wat teveel te zijn uitgesponnen; nieuw thematisch ma teriaal in het ariëtta-achtig midden deel had zeker bijgedragen tot ver hoging van het niveau. We horen hier echter iemand aan het werk, die weet wat men met in- strumententatie en maatverschui- ving kan doen: van twaalf toonreek sen houdt hij zich verre, zodat voor de niet al te modernistisch inge stelde concertbezoeker dit zeker een aanwinst van de literatuur zal betekenen. Het orkest had een dankbare taak; wij releveren als frappant het kort slagwerk/triangel thema, dat steeds terugkeert; het Strawinsky-achtige „schokken" als van vulkanische erupties; in het algemeen is het werk rijk aan ritmische vondsten, die hier „slagvaardig" werden weer gegeven; maar ook de houtblazers en strijkers pasten zich uitstekend aan. Het was niet verwonderlijk, dat de componist, dat de componist een luid applaus in ontvangst mocht nemen. Als laatste werk werd de 2e Ar- lésienne-suite uitgevoerd; met veel vuur, ook wel met enige zeer valse klanken, maar we moeten niet uit het oog verliezen, dat het een ama teurgezelschap betreft. Lof hebben wij voor de fluitist, de harpist en de slagwerker die met veel élan zijn tambourijn hanteerde. De finale, die het best uit de verf kwam, moest na langdurige bijval worden herhaald. Dr. J. van der Veen. nu, deels nog door de ledenvergade ringen goed te keuren akkoord, is men in elk geval een eind op de goede weg gekomen. Gezamenlijk hoopt men nu ook activiteiten te gaan ontwikkelen, die resulteren ln de bouw van meer gezondheidscentra in de stad. Hier bij wordt uiteraard in eerste in stantie gedacht aan Zuidwest. Men hoopt nog steeds op mogelijkheden in het op het Bevrijdingsplein te bouwen zakencentrum-met-woon toren. In de technische commissie, die de nu bereikte samenwerking heeft voorbereid en die de verdere samenwerkingsmogelijkheden blijft bestuderen, zijn de drie Kruisver enigingen gelijkelijk vertegenwoor digd: De heer W. Doeven (voorzitter) en mevrouw H. Lindenhoff van Het Wit-Gele Kruis, de heren C. Hen driks („motor" van de nu bereikte samenwerking) en P. P. de Koning van Het Groene Kruis en mej. D. de Boer en mej S. A. Veerman van Het Oranje-Groene Kruis. Academische examens GRONINGEN Aan de RU is bevor derd tot tandarts de heer H J Daniels te Den Haag. LEIDEN De Kamer van Koophandel adviseert in Leiden GEEN koopavond in te stellenblijkens een con cept-advies aan B. en Wvan Leidendat de Kamer maandagmiddag in openbare ledenvergadering zal be spreken. Het zeer uitvoerige advies komt erop neerdat de overgrote meerderheid van de 1200 geënquêteerde winkeliers tegen instelling van een koopavond is, ter- ivijl ook en dat is in dit geval misschien nog het be langrijkste het grooticinkelbedrijf tegen een koop avond is gekant. liet grootwinkelbedrijf heeft laten we ten, dat, indien wel tot instelling van een koopavond zou worden besloten, zijn deelneming daaraan zich nood gedwongen zou beperken tot één avond per maand, met name de laatste vrijdag. Nadrukkelijk wordt in het advies van de K. van K. gestipuleerd, dat invoering van een koopavond niet betekent een verplichting tot het geopend hebben of houden van een winkel. Het betreft hier slechts een ontheffing van een sluitings gebod. In het rayon van de Kamer ge beurde dit al in de volgende ge meenten: Ter Aar (1952), Alphen aan den Rijn (1955), Hazerswoude (1964), Koudekerk aan den Rijn (1961), Leimuiden (1964), Nieuw koop (1958), Noordwijk (1958), Voorschoten (1961) en Voorhout (1968). Voor Leiderdorp is een ver zoek om advies in behandeling. Dat steden in deze ontwikkeling niet achterblijven, bewijst bijvoor beeld Rotterdam .waarover deze maand een openbaar ETI-rapport verschijnt), terwijl in Den Haag B. en W. hun voorkeur hebben uitgesproken voor een koopavond, waarover advies aan de Haagse Kamer is gevraagd. De consument stelt zich over het algemeen positief op tegenover een koopavond. Een ETI-onderzoek in Gouda toonde aan, dat de voor keur Vbor een wekelijkse koop avond vooral de aanschaf van duur zame gebruiksgoederen betrof, ter wijl men de voedings- en genot middelen eerder op een doorde weekse dag koopt. Voor en tegen Uit de antwoorden van de Leidse winkeliers in het enquêteformu lier blijkt, dat vele voorstanders zich voor een koopavond uitspreken op grond van een verwachte stij ging van de omzet, terwijl zeer vele anderen zich tegen een koop avond verklaren omdat zij 6lechts LEIDEN Mevrouw M. E. Ab- benhuis in Leiden heeft het lot no.: 079533 verkocht, waarop f ÏOO.OQO is gevallen, in de derde klasse van de 588ste staatsloterij serie B. Wie de gelukkige winnaar is kon me vrouw Abbenhuis niet meedelen. Zij schrijft de namen van haar klanten nooit op. een verplaatsing van de besteding verwachten. In het Kameradvies worden beide standpunten onbe wezen stellingen genoemd, die in Leiden slechts door de ervaring kunnen worden bewezen. Tegenstanders voeren verder een kostenverhoging voor de winkeliers als motivering van hun standpunt aan. Sommige voorstanders zien tegenover deze kostenverhoging een beter dienstbetoon als belangrijke factor. De overgrote drukte op de zaterdag (middag) belast het ad vies van de verkoper en de be slissing van de koper te zwaar, vin den zy. Een derde algemeen bezwaar be treft de aan een koopavond ver bonden uitbreiding van de ope ningstijden, wat sommigen als een terugkeer tot ongewenste vooroor logse toestanden zien. De bedrij ven met personeelsleden beneden de achttien jaar worden bovendien geconfronteerd met de noodzaak ongeschoolde krachten voor de koopavond aan te trekken aange- LEIDEN Drs. H. T. WeUand, bekend lid van het Leidsch Schaak genootschap, zal morgenmiddag promoveren tot doctor in de medi cijnen. Onder leiding van een ander lid van het Leidsch Schaakgenoot schap, dr. J. B. Wilterdink, bewerkte hij zijn proefschrift in het Labora torium voor Medische Microbiologie. De titel luidt: Verspreiding van poliomyelitisvirus en andere faecael uitgescheiden virussen in Nederland gedurende de jaren 1964 en 1965. Voor zijn onderzoek kreeg de heer Weiland de medewerking van vijf kleuterdagverblijven èn 25 riool waterzuiveringsinstallaties in alle provincies van ons land. Overeenkomstig de traditie van het Leidsch Schaakgenootschap, die wil dat de leden bij hun promotie aan de stellingen, die zij willen ver dedigen. er ook een aan het schaak spel wijden, formuleerde drs. Wei land de volgende stelling: Blijkens de tot nu toe gepubliceerde partijen zal het niveau van het computer- schaak nog vele jaren aanzienlijk achterblijven bij het spelpeil van de gemiddelde schaker. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 2 december Geslaagd.- kand. ex. geschiedenis: mej. M Dutllh (Rotter dam); doet. ex. geschiedenis: mevr. W P Soulllë-Secker (Den Haag). zien de Jongeren 's avonds niet mogen werken. Negatief Van de 1200 door de Kamer ver zonden enquêteformulieren werden er ruim zeshonderd beantwoord: 488 antwoorden waren negatief. Textiel- en confeotiebranches toonden rela tief iets meer belangstelling voor een koopavond dan de overige branches. Samenvattend concludeert het be stuur van de Kamer, dat het onder zoek duidelijk aantoont, dat de be reidheid bij de ondernemers in de detailhandel voor een koopavond ge ring is, zodat het bestuur geen vrij heid vindt een positief advies uit te brengen. Het innemen en handhaven van dit standpunt wordt echter weer bemoeilijkt door de druk van pu bliek en pers, aldus het concept advies. Er is een frisse wind gaan waaien door de Leidse kruisverenigingen en dat vinden wij een goed ding. Lel den loopt beslist niet in de voorste gelederen met de nu (dankzij een prettig bestuurlijk overleg) be reikte nauwe samenwerking maar als ergens het „beter laat dan nooit" van toepasing is, dan wel hier. De Leidse bevolking zal eerst nog wat moeten wennen aan de ver schillende consequenties van de sa menwerking maar ten slotte zal zij daar als geheel wél bij varen, ver wachten wij. Het is immers be grijpelijk, dat door opheffing van de nu bestaande versnippering veel meer kan worden bereikt. In het overleg naar bulten, bv. over de stichting van gezondheidscentra, kan dit gezamenlijke optreden bij zonder effectvol zijn. Ook kan deze samenwerking ln sterke mate kostendrukkend wor den en dat geldt voor het gehele dienstenpakket van de kruisvereni gingen. Die besparing begint al bij de bron, de inning van de con tributies: momenteel moet maar liefst tien pet van de opbrengst worden besteed aan de inningskos- ten doordat ongeveer de helft van de Leidse bevolking de contributie van f 15 per jaar nog per maand betaalt Met de nu van kracht wordende sa menwerking zijn de kruisverenigin gen in Leiden op de goede weg gekomen. Het is te hopen, dat pro blemen, die er nu nog zijn, soepel worden opgelost met als enig uit gangspunt het belang van de Leidse bevolking. Dat lijkt ons speciaal in dit geval een heel gezonde basis. Het al of niet Instellen van een koopavond in Leiden begint nu in een beslissend stadium te komen. Maandag bespreekt de ledenverga dering van de Kamer van Koophan del het op verzoek van B. en W. op gestelde advies en verwacht mag worden, dat de gemeenteraad vol gende maand het beslissende woord krijgt. AI mag het advies van de Kamer (in dit geval spreekbuis van de win keliers) dan ook negatief zijn en al mogen de werknemersbonden zich ook al hebben uitgesproken tegen een koopavond in Leiden, wij blij ven op het standpunt staan, dat al leen de praktijk kan aantonen wat er nu allemaal van die veronder stelde voor- en nadelen waar is. Zeer terecht hebben B. en W. ge steld, dat zij veel voelen voor een proefjaar. Dat kan immers de beste graadmeter worden. Ervaringen in andere gemeenten en steden tonen aan, dat zowel publiek als winke liers over het algemeen niet terug willen naar het koopavondloze tijd perk. Wij hopen, dat de Leidse gemeente raad zich positief zal opstellen te genover het scheppen van de mo gelijkheid een koopavond zichzelf te laten bewijzen in een proefjaar. Met de nuchtere ervaringen van de prak tijk zijn zowel voor- als tegenstan ders beter gediend dan met allerlei ongefundeerde meningen. Dinsdag 3 december Breestr. 19, 7 tot 8 u.: spreekuur Chr. Emigratiecentrale. Stadhuis, 7 tot 8 u.: spreekuur Bouw fonds Ned. Gemeenten. Woensdag 4 december Pieterskerk, 7.15 u.: avondgebed. Trouwkamer stadhuis. 4 tot 6 u.: spreekuur soc. raadsvrouw. Vrijdag 6 december Zaterdag 7 december Zomerzorg, Stationsweg, 10 tot 22 u.: vogelshow De Zanger. OEGSTGEEST Het Witte Huls, 2 tot 5.30 u.: schaaksociëteit Palamedes. Zondag 8 december Zomerzorg, Stationsweg, 10 tot 8 u.: vogelshow De Zanger. APOTHEKEN Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Van Driesum, Mare 110, telef. 20406. Apotheek R van Breest Smallenburg te Leiderdorp en Apotheek Voorschoten zijn de gehele week geopend. De Oegstgeestse Apotheek ls op zondag 1 december gesloten van 8 tot 24 uur. Behandeling aa ongevallen De poliklinische Dehandeiing na ongeval len wordt van dinsdag 12 uur Cs middags) tot woensdag 12 uur waargenomen door het Dtaconessenhuls Van vrijdag 12 uur tot saterdag 12 uur door het SL Elisabeth- ziekenhuis (Hooigracht) Op andere werk dagen en op zondaRen door bet Acade misch Ziekenhuis. Films CAMERA (2.30, 7 en 9.15 uur): Het won der der liefde (18 Jaar); vrijdag- en zater dagavond 11.30 uur: Het dagboek van een kamermeisje (18 Jaar). LIDO 2.30, 7 en 9.15 uur): De dulvelsbrl- gade (14 Jaar). LUXOR (2.30. 7 en 9.15 uur); De bende van Quint (14 Jaar) REX (2.30, 7 en 9.15 uur): Werelddeel der verschrikking (14 Jaar); vrijdag- en zaterdagavond UJO uur: The Incident (18 Jaar). STUDIO (2.30. 7 en 9.15 uur)? De pussy cats van het oude Rome (alle leeftijden). TRIANON (2.30, 7 en 9.15 uur): Landing bij Anzlo (14 Jaar). Bezoekuren ziekenhuizen Academisch ziekenhuis voor patiënten ln klasse la, lb en 2e: dagelijks 10 30— 11.30, 14.30-16 en 19—20 uur. Voor patiënten ln klasse s. maandag, woensdag, donderdag en vrijdag 18.15— 19. dinsdag is—1«, zaterdag 15—16, zondag algemeen christelijke en nationale feest dagen 14.30—16 uur. Vrouwenkliniek: maandag ijn. vrijdag 18.45—19 30. uur. zaterdag 1530— 16J0 uur. zondag 15.30—17 uur. Klassepatlënten op de vrouwenkliniek dageUjgs to so—11.30. 14—18.30 en 18—20 uur. Op de afdelingen verloskunde en kin dergeneeskunde kunnen kinderen hene den de 16 reap. 12 laar niet worden toe gelaten. In net Delang van de patiënten kunnen niet meer dan twee bezoekers tegelijk OU een patiënt worden toegelaten. Dtaconessenhuls Lelden: derde klas da gelijks 2 tot 3. dinsdag donderdag en zondag bovendien van 7 tot half 8; twee de klas dageüjks van 2 tot S en van 7 tot 8: eerste klas dagelUks van 11 tot 12. 2 tot 1 en 1 tot 8. Ellsabethzlekenhuis Lelden: derde klas dagelijks van 2 tot 8 en 's avonds van kwart voor 7 tot half 8. kraamafdellng dagelijks van 3 tot 4 en 's avonds van kwart voor 7 tot half 8; tweede klas da- gelUks van half 12 tot 12. 2 tot 3 en kwart voor 7 tot half 8; eerste klas dagelijks van half 12 tot half 8. Annakllniek Lelden: dagelUks van hall twee tot half drie en bovendien op dins dag-, vrtjdag- en zaterdagavond van zes tot zeven. Klassepatlënten dagelUks van half twee tot half vier en elke avond van zeven tot acht Psychiatrisch ziekenhuis Endegeest: dinsdag en vrUdag 13 tot 14.30 uur, zon dag li tot 12 en 2 tot 3 uur. ALPHEN-RUnoord: alle klassen dage lUks van half 5 tot half 8. op zondag van 4 tot half 8. Kinderafdeling dagelUks van tot 6 met bovendien op dinsdag en donderdag een balfuurje voor vaders van 6 tot naif 7. katwijk Zeehospitium, Jongkllnlek dagelUks van half 3 tot half 4 dinsdag en donderdag evenwel van 7 tot 8; tbc- afdeUng dagelUks van half 9 tot half 6 Revalidatiecentrum dinsdag en donderdag van 7 tot 8 en zaterdag en zondag van hall 8 tot half 5: Revalldate- centrum kinderen woensdag van 7 tot 8, zaterdag en zondag van half drie tot half vijf Longkllnlek en tbo-afdelt-ig kinderen woensdag van 7 tot 8 en zats •- dag en zondag van half 3 tot half 4. NOORDWIJK - Sole Mlo Klasse-p». tlënten dagelijks van 3 tot half 8 en 's avonds van 7 tot 8; zaai patiënten zon- dgs van l tot 3, dinsdag van l tot half 1 donderdags van half 7 tot half 8 en zaterdags van 1 tot half 8. Musea en Hortus Museum Volkenkunde, Steenstraat: op werkdagen van 10 tot 5 u.. ook zaterdag, zondag van I tot 5 uur. Museum Oudheden, Rapenburg: op werkdagen van io tot 6 u„ ook zaterdag, zondag van l tot 6 uur. Sted Museum De Lakenhal, Oude Sin gel: op werkdagen van 10 tot 4 u.. zon dags van 1 tot 4 uur. Hortus Botanicus (Rapenburg): op werkdagen van 0 tot 12 en van 2 tot 8 uur, kassen zaterdags en zondags geslo ten. TentoonstelUngcn Rijksmus. Volkenkunde, comertentoon- stelling Viva Mexico (kenmerkende cul tuur-historische facetten van hei Mexico van vroeger en nu), tot 13 Jan. 1989. Galerie Van der Vllst, Botermarkt I: schilderijen Diana Vandenberg, pottcrle Carla van Ouwenaller, tekeningen Frans Eerkelens, grafiek Erik Pape, ceramiek Anke Blankevoort, bloemdccoratles Elisa beth van Sandick, van 23 nov. tot 31 december. Lakenhal: tentoonstelling Inzen dingsaankoop 1968, tot 15 dec., dag 10 tot 16 u., zond. 13 tot 16 uur. Nleuwsteeg 11 (Galerie Walenkamp): Naturalistische situaties (L.A.K.) tot 18 dec., dlnsd. t.ejn. vrUd. l tot 6 u. zat. 2 tot 5 uur. Galerie 't Dulvenhuys, Rapenburg 94 schilderijen van Martin Tlsslng, tot 21' december. Trappenhuis Academie, Rapenburg 73- sereens van Bert van den Oever, tot 29 december. Mobiel kantoor A.N.W.B.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3