Afgebouwde functioneel Antwoordkerk zalencentrum POÏCHEFSTROOM VIERT EEUWFEEST ZEVEN ZALEN EN EEN VIJVERTJE Kerken gaan nog meer samen doen St. Nicolaas Geen arbeidsregeling bij Gewestelijk Orkest n sportref cadeau? een fiets! Nixon: banden met Europa verstevigen Een woord voor vandaag Overmorgen is het ttESOEPiNGSWEBK Klokkespel in Antwoordtoren Referendum in kerk ds. Ketelaar geef de kinderen iets voor hun fiets! DINSDAG 3 DECEMBER 1968 Er staat een merkwaardige zin in Jesaja 40. ,JDe Libanon is niet toereikend als brandhout en zijn wild gedierte niet ten brandoffer." Dit is een beeld dat de oudtestamentische Jood echter nau welijks moeilijkheden opleverde. Bij deze zinnen zag hij het hout gehakt en gekloofd liggen bij het brandofferaltaar in de voorhof van de tempel. Hij zag de dieren er staan om geof ferd te worden. De stapel hout was ondenkbaar hoog, en het aantal dieren niet te tellen, maar God zei: Het is niet genoeg. Zo wil Jesaja ons duidelijk maken dat wij niet tot God kun nen komen met wat wij bezitten. En evenmin kunnen wij tot God komen met wat wij kunnen presteren. Hij zegt het heel fijntjes: In Gods ogen zijn wij „als een druppel aan een em mer en als een stofje aan een weegschaal." We leggen bij God geen gewicht in de schaal. We zijn niet in staat de weegschaal met onze goede daden naar een voor ons gelukkige kant te doen doorslaan. Maar dan zegt Jesaja: „Met wien dan wilt ge God vergelij ken?" Het beeld van de weegschaal wordt nog steeds aange houden. Wij wegen niet tegen God op, wij kunnen niet verge leken worden met zijn heiligheid. En toch kunnen we met minder niet toe. Maar dan tegen het einde van het hoofdstuk wordt gespro ken over: „Wie de Here verwachten." God geeft Zijn eigen Zoon. Wij kunnen God niet gelijk worden, maar Hij wordt ons gelijk. Hij komt om onze plaats in te nemen op de weeg schaal van Gods gerechtigheid. We lezen vandaag: Daniël 3 vers 19 tot 30. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De mist rondom de Antwoordkerk in Hoog vliet is opgetrokken. Na drieënhalf jaar verwarring voor het oog van de buitenwacht, en moeizaam touwtrekken op hoog niveau zoals ingewijden wisten, zijn de bijgebouwen nu in een half jaar tijd klaargekomen. Met een verrassende snelheid heeft het Rotterdamse aannemingsbedrijf v/h C. Spee gestalte gegeven aan het om financiële redenen nogal besnoeide ontwerp van architect Rein H. Fledderus. Toch is het Antwoordkerk- complex met zijn zeven zalen een modern en functioneel ker kelijk centrum geworden. Een 45 meter lang gevelfront van lichte stenen heeft de mistroos tige aanblik van de zwarte ku bus aanzienlijk verbeterd. Het zalencomplex van de Antwoordkerk is glasdicht. Over goed twee weken is de rommel opgeruimd en zijn de lokalen ingericht. De negen klokken in de nog niet voltooide toren heb ben als proefgeluid VOOR DE HANDEL: B. D. LEEFSMA N V. I KERKSTR. 25, AMSTERDAM,TEL.23Z727 NED. HERV. KERK Beroepen te Rotterdam-Zuid (wijk- §em. Slotboom»: G. Juckema te Ensche- e te Kootwijk: P. Kolijn te Scherpe- nisse; te Oud-Alblas en te Streefkerk: W. L. Tukker te Zwolle; te Emmastad Curasao Veren. Prot. Gemeenten) toez.: L. Wieringa te Eefde. Aangenomen naar Oldenkeppel: C. v. Ooyen te Treebeek; naar Drachten: S. Brandsma te Gramsberg, die bedankte voor Jutfaas: naar Vorden (toez.): J. C. Krajenbrink te Emmen. Bedankt voor Utrecht (ziekcnhuis- pred.»: drs. C. H. v. Rhijn te Apeldoorn. GEREF. KERKEN Beroepen te Zwijndrecht-Groote Lindt (vac J. Tevel): H. Moll te Rotterdam- Overschie: te Boskoop en te Hauler- wijk: J. A. Kwast te Nieuw-Weerdinge (Dr.); te Winsum-Obergum (Gr.): H. Dijkslag te Spijk (Gr.); te Willemstad (N.Br.): kand. L. v. d. Veer aldaar, die dit beroep heeft aangenomen. Bedankt voor Assen (5e pred.pl.) en voor Castrieum: J. v. Drie te Leider dorp: voor Baflo (Gr.); J. Z. Potjer te Maasland. Aan de theol. hogesch. te Kampen slaagde voor het kand. ex. theologie: P. v. Dijk, Doggerstraat 8C te Rotterdam, die i.v.m. stage nog niet beroepbaar ls. GEREF. KERKEN (vrUgem.) Bedankt voor Sliedrecht: K. B. Hol- werda te Zalk en Veecatcn. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Veenendaal (Bethel- k«rk): J. Plantinga te Rozenburg; voor DELFT De muzikale muis van het nieuw geformeerde Gewestelijk Orkest voor Zuid- Holland krijgt een grotere staart. Steeds meer blijkt de dilettantische opzet van dit en semble dat via een proefspel werd geformeerd, waarbij de di rigent Bart van Beinum niet aanwezig was. Iedereen in or- kestland vraagt zich dan af hoe een dirigent, die de muzikale merites van zijn orkestleden niet kent, deze musici op de hun toe komende plaats kan indelen. Van de 26 orkestleden het zou den er eigenlijk 37 moeten worden zijn er twintig lid van de Ned. Toonkunstenaarsbond, één van de Alg. Bond van Kunstenaars en één van het Orkestenverbond. Maar slechts beide laatste organisaties worden door het bestuur van het or kest toelaatbaar geacht voor het voe ren van onderhandelingen over ar beidsvoorwaarden. Deze arbeidsvoorwaarden zouden er natuurlijk al hebben moeten zijn. Nu nog musiceren de leden van dit Gewestelijk Orkest zonder dat er af spraken bestaan. Men begrootte aan inkomsten een bedrag van 198.500, maar het is nog zeer de vraag of zelfs een orkest als het Utrechts Stedelijk Orkest zo'n bedrag haalt. In de planning was opgenomen een aantal van 70 koorbegeleidingen voor 1750 gulden per stuk. Welk koor kan zo'n som betalen. Er bestaat de mogelijkheid van schorsing tot zes maanden zonder uit kering van salaris. Deze schorsing gelegd, maar er is beroep mogelijk, kan door de orkestleiding worden op- Het wordt tijd, dat er spoedig een behoorlijke arbeidsregeling komt. De Ned. Toonkunstenaarsbond heeft er één opgesteld, als tijdelijk bedoeld en daarbij uitgaande van soortgelij ke opzetten voor het Fries en Over ijssels Orkest. Maar de NTB werd uitgerangeerd. Waarom' Een andere vraag is waarom de beloofde ophel dering over de benoeming van diri gent Bart van Beinum nog niet is gegeven. De nieuwbouw omvat o.a. een ont moetingshal (met podium en kleedka mers) met een diepte van elf meter, waarin 176 stoelen worden geplaatst Deze hal wordt met een schuifwand gescheiden van de ketkzaal die 480 zitplaatsen heeft. De overige lokalen komen in de vleugel aan de noordzij de. Dit zijn een consistorie, een grote predikantenkamer (5,5 x 3 m). een vergaderzaal, een „praatzaal", een hobbyruimte en een kindercrèche. Alle lokaliteiten worden voor de officiële opening van vrijdagavond 20 december volledig ingericht voor het doel waartoe zij bestemd zijn. De kosten van deze inrichting zijn be grepen in de 650.000 die met de bouw van het zalencomplex was ge moeid. Andere voorzieningen die men in het kerkelijk centrum zal vinden zijn een keuken, een garderoberuimte en een telefooncel. Tussen de lokalen wordt een binnenplaats met een vis- vijvertje aangelegd. STVNTKERK Zoals bekend werd de Antwoord kerkzaal in oktober 1964 in een re cordtempo van zes dagen gebouwd in het kader van de kerkbouwactie „Antwoord '64", waarvoor de Neder landse bevolking in korte tijd een bedrag van 21 miljoen gulden op ta fel bracht. De „stuntkerk" op de Zalmplaat, die als een zwarte tover-paddestoel uit de grond omhoog schoot, moest een tastbaar symbool worden van de voortvarende samenwerking van ne-' gen Nederlandse kerken. Deze sa menwerking kreeg nog meer gestalte toen op zondagavond 18 oktober 1964 de Antwoordkerk met een wij dingsvolle interkerkelijke dienst voor het oog van televisie-kijkend Neder land officieel werd geopend. Na deze spectaculaire gebeurtenis sen ontstond rondom de toen al „meest gefotografeerde kerk van Ne derland" een stormachtige vormen aannemende deining, toen men zich bewust werd dat het donkere gevaarte in de verlatenheid van een stil pol derlandschap geen functie had. Weliswaar werd er vanaf december 1964 maandelijks een interkerkelijke dienst gehouden, maar dat gebeurde met kunst- en vliegwerk: er was geen enkele bijruimte waarin de dienstdoende predikanten hun toga's konden aantrekken; zij moesten de toevlucht nemen tot een bouwkeet in de omgeving en toen deze later werd weggehaald verkleedden de dominees zich achter in de kerkzaal... De kerk gangers, die uit andere wijken moesten komen omdat op de Zalm plaat nog maar enkele tientallen ge zinnen woonden, moesten zich door de modder waden om de kerk te kunnen bereiken. In Hoogvliet ging men zich afvra gen wat men eigenlijk aan moest met „de onvoltooide". Vooral toen duide lijk werd dat de gemeente Rotterdam De Schoonhouense beiaardier J. van den Ende zorgt een kwar tier voor de aanvang van de sa menkomst waarin de Antwoord kerk wordt overgedragen voor een oecumenisch concert op de negen klokken die nu hun defini tieve plaats in de foren hebben gekregen. Zoals men zich van de actie Antwoord '64 zal herinneren is er van elk der negen kerken die in de actie samenwerkten een klok: de grootste is de hervormde en weegt 675 kg. Dan komt de ge reformeerde van 410 kg, vervol gens de christelijke gereformeer de van 290, de evangelisch-lu- therse van 205 en de doopsgezin de t?an 115 kg. Vier klokjes van onder de hon derd voltooien het instrument: een remonstrantse van 90, een vrije evangelische van 64, een baptistenklok van 54 en tenslotte een oud-katholieke klok van 45 kg. De beiaardier heeft de Ant woordkerk ook al een luidschema voor heel 1969 aangeboden. Of daarvan gebruik zal worden ge maakt is nog niet bekend. Wel is zeker dat de toren op de avond van de overdracht in floodlight zal staan. DEN HAAG De deelnemers aan de discussiedag die met Landelijk centrum voor gereformeerd jeugd werk zaterdag in Den Haag belegde onder andere over „Dienstplicht zon der wapenen?", hebben een telegram met de volgende Inhoud verzonden aan de generale synode der Gerefor meerde Kerken in Nederland: „Gereformeerde jongeren, te Den Haag in gesprek bijeen rond het on derwerp „Dienstplicht zonder wape nen?", vragen u met klem in alle si tuaties waarin daartoe aanleiding is op te roepen tot de bereidheid vredes- stichters te zijn; zij vragen u zich als kerk te zetten tot de bestudering van de mogelijkheden die er liggen in de geweldloosheid en uw leden daar toe op te roepen." Ondertekend: S. Landheer, gespreksleider. Rotterdam-Zuid: K. J. Velema te Leeu warden. GEBEF. GEMEENTEN Beroepen te Wolf aartsdijk (Z.): A Kok te Poortvliet. Bedankt voor Zeist: Chr. v. d. Poel te Yerseke; voor Groningen: J. v. Haa- ren te Amersfoort. UNIE V. BAPT. GEM. Beroepen te Noordbergum: J. H. Blankers te Staveren. REMONSTR. BROEDERSCH. Aangenomen naar Amersfoort: prop. E. P. Meyering te Leiden. niet de minste haast maakte met de geprojecteerde woningbouw. De bezorgdheid werd volkomen toen de hervormde Generale Finan ciële Raad en de gereformeerde Stichting Steun Kerkbouw in au gustus 1966 eindelijk besloten dat de Antwoordkerk niet zou worden afge bouwd. Hun argument was dat de gemeente Rotterdam haar woning bouwactiviteiten had verplaatst naar de andere Maasoever in de Prins Aiexanderpolder. VRAGENKERK Hierop volgde een verwarrende si tuatie met o.a. vragen in de gemeen teraad. B. en W. antwoordden daarop dat het de initiatiefnemers van de Antwoordkerkbouw van het begin af aan bekend was geweest dat de kerk In een isolement zou komen te staan en dat de nieuwe wijk in een langza mer tempo zou worden afgebouwd. Met deze ontwikkeling was de Ant woordkerk voor het Hoogvlietse kerkvolk een „Vragenkerk" gewor den. Het moest tot december duren dat vooral op aandrang van de kerken in Hoogvliet toch tot de afbouw werd besloten op basis van een vereenvou digd ontwerp van architect Fledde rus. Daarna ging nog een jaar heen met het wachten van de ene instantie op de andere. En toen in december 1967 eindelijk het werk was aan besteed, duurde het nog eens een half jaar voor men de eerste paal kon slaan. Maar het ziet er niet naar uit dat deze teleurstellende voorgeschiedenis straks bij de ingebruikneming veel aandacht zal krijgen: er is al zoveel over gezegd en geschreven. In Hoog vliet bekijkt men het dan ook liever van een andere kant: „vijf jaar gele den hadden we niet kunnen denken dat er nu al zo'n mooie kerk op de Zalmplaat zou staan." SAMENSPELKERK De Antwoordkerk is voor de zon dagse kerkdiensten toegewezen aan de gereformeerde kerk van Hoog vliet. Maar het is geen gereformeerde kerk: De gereformeerde predikant drs. P. Hainjé gaat als voorzitter van de bouwcommissie vrijdag 20 decem ber het complex overdragen aan de heer T. W. J. van den Berg, die het als voorzitter van de beheerscommis sie namens de negen kerken die in de Drs. P. HAINJÊ méér samenwerken actie Antwoord '64 samenwerkten zal aanvaarden. De maandelijkse gecombineerde kerkdiensten van de hervormde wijkgemeente Meeuwen plaat-Zalmplaat en de gereformeerde kerk van Hoogvliet, die sinds 1964 onder gemeenschappelijke verant woordelijkheid van de beide kerkera den worden gehouden, gaan gewoon door. Nu de kerk klaar komt wil men zelfs niet meer met een keer per maand volstaan. Voor de andere - kerkelijke activiteiten gaan de beide kerken van het zalencomplex gebruik maken. K2 Drs. Hainjé: ,,Deze kerk dwingt ons ertoe steeds méér samenwerking te zoeken. De hele situatie hier dwingt ons trouwens om samen te doen wat maar mogelijk is. Opvoe ring van het aantal gemeen schappelijke diensten zit er dik in. Verleden week heeft onze gemeente zich daarover posi tief uitgesproken. Wij gaan de Classis Schiedam een voor stel doen." Het feest Tan surprise en rijm is pas compleet met bloemen. Van die grote kleurige bossen. Of een fijne plant. Originele 5 december- verrassingen I (Van onze kerkredactie) DRACHTEN Baptistenpredi kant ds. J. Ketelaar heeft zijn gemeente laten weten, dat hij doorgaat met zijn actie. Deze week zullen de gemeenteleden beslissen, of hij als predikant gehandhaafd kan blijven. In een brief die hij aan al zijn ge meenteleden gestuurd heeft, schrijft hij dat zijn radicale politieke actie niet maar een hobby is, maar ge boren is uit een diepe en lange wor steling. Meer en meer is hij ervan overtuigd geraakt, dat het evangelie ook sociale en economische conse quenties heeft. Hij kan en wil nu niet anders meer en hij zou een broodprediker zijn, als hy er nu mee zou ophouden. „Het is mijn diepe hoop en ver wachting, dat wij met u en allen samen die volle verkondiging van het evangelie aanvaarden en aan de orde stellen in het leven en in de maatschappij, waarin wij leven." Ds. Ketelaar belooft, dat hij zijn werk in de gemeente zo goed moge lijk zal blyven doen. Zal de actie meer tijd in beslag gaan nemen, dan vertrouwt hy erop, dat er in onder ling overleg wel een oplossing voor de financiën te vinden is. In ieder geval behoeft de gemeente er niet onder te lijden. De gemeenteleden hebben een stembriefje gekregen, dat zij voor zondagavond moeten inleveren. Daar op kunnen zij aangeven, of zij willen dat ds. Ketelaar als predikant aan de gemeente verbonden blijft. Er is een oproep van de kerkeraad bij, zich niet aan deze stemming te ont trekken. De verwachting is, dat de verhou ding ongeveer fifty-fifty ligt De genen die tegen ds. Ketelaar zijn, hebben niets tegen zijn persoon, maar menen dat zijn pastorale werk in het gedrang komt door zijn poli tieke activiteiten. Eén van de hoofddoelen nieuwe regering NEW YORK De komende Amerikaanse president Nixon heeft gisteren op een perscon ferentie in zijn hoofdkwartier gezegd, dat versteviging van de banden met West-Europa één van de hoofddoelen van zijn regering zal zijn. Op de vraag of president De Gaulle geen groot struikelblok vormde, ant- (Van onze kerkredactie) POTCHEFSTROOM Volgend jaar gaan de universiteit en de theologische school van Potchefstroom in Transvaal hun eeuwfeest vieren. De geschiedenis van deze universiteit (de „Zuidafrikaanse VU") is nauw verbonden met die van de Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika. Het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat er ter gelegenheid van dit eeuwfeest in heel Zuid-Af rika kerkelijke streekfecsten plaats zullen vinden. In Potchefstroom zelf organiseert elke faculteit een wetenschappelijke bijeenkomst, zodat er behal ve ln juli elke maand een of meer bijeenkomsten zullen worden gehouden. Bij elke bijeenkomst zal minstens één buitenlands geleerde optreden. Er verschijnen verder verschillende gedenkboe ken. Het geschiedeniswerk van dr. G. C. P. van der Velver wordt al gedrukt. De theologische school stelt een boek samen, terwijl enkele docenten van de universiteit een bundel voorbereiden over het thema „De atoomeeuw in Uw licht". In 1869 besloot de synode van de Gereformeerde Kerk (de „Dopperkerk"), om een eigen theologische opleiding op te richten. De synode vergaderde dat jaar toevallig ook in Potchefstroom. Op 29 november 1869 werd de school in het plaatsje Burgersdorp geopend. Van het begin af was aan deze school een literaire voorbereiding verbonden. Het onderwijs in de voorbereidende vakken maakte al in 1879 de benoeming van een speciale hoogleraar nodig. Langs deze weg werd verder ge werkt en werden jonge mannen opgeleid voor een graad aan de Kaapse universiteit. In april 1904 besloot de synode van Middelburg (Kaap), om de theologische school met de literaire afdeling naar Potchefstroom over te brengen. Dat werd het begin van een brede ontwikkeling voor beide Inrichtingen. Du Toit Een belangrijk aandeel in dat synodebesluit had dr. J. D. du Toit, toen nog een jong predikant in Potchefstroom. Later zou hij zelf hoogleraar wor den en grote bekendheid verwerven door zijn bij belvertaling en psalmberijming in het Afrikaans. In 1919 (precies op de helft van dit eeuwfeest dus) kreeg de litaraire afdeling subsidie van de regering, maar daarvoor was het nodig, dat ze losgemaakt werd van de theologische school. Onder de naam „Potchefstroomse Universi teitskollege vir Christelike Hoër Onderwys" werd de afdeling nu een onderdeel van de universiteit van Zuid-Afrika. In 1931 werd het college verheven tot een zelfstandige universiteit met behoud van zijn christelijk karakter. Plannen Voor de naaste toekomst heeft de Pot chefstroomse universiteit grote plannen. Binnen zes jaar zullen nieuwe gebouwen verrijzen ter waarde van 40 miljoen gulden. woordde Nixon: „Ik geloof niet dat Europa zonder Frankrijk verder kan gaan, en Frankrijk kan dat niet zon der Europa.... Ik geloof dat generaal De Gaulle er ook zo over denkt". Gevraagd om een opsomming van de dringendste problemen waarmee zijn regering te maken krijgt, zei Nixon dat Vietnam op de eerste plaats kwam en direct daarna de cri sis in het Nabije Oosten. Verder noemde hij achtereenvol gens de Oost-West-betrekkingen op een aantal terreinen, de nationale de fensie met betrekking tot aanvals- en afweerraketten, versterking en reac tivering van de NAVO en in verband daarmee de betrekkingen met Europa in het algemeen, en tenslotte La tijns-Amerikaanse en Afrikaanse aangelegenheden. Nixon maakte de benoeming be kend van Henry Kissinger tot mede werker belast met aangelegenheden, die de nationale veiligheid raken. Kissinger is 45 jaar en van Duitse afkomst. Hij zal toezicht hebben op het defensiebeleid van het Witte Huis. Kissinger wordt beschouwd als een deskundige voor vraagstukken aan gaande de betrekkingen met Europa en het Atlantisch Bondgenootschap. Evenals Nixon. is hij van oordeel, dat de VS een voorzichtig beleid moeten voeren ten aanzien van de Sowjet- unie en een strategisch-militair over wicht moeten handhaven. Loethoeli en mevrouw Roosevelt geëerd NEW YORK Twee van de zes prijzen, die de Algemene vergade ring van de Verenigde Naties jaar lijks uitreikt aan mensen die zich verdienstelijk hebben gemaakt op het gebied van de mensenrechten, worden postuum toegekend aan Albert Loethoeli en Eleanor Roose velt, de echtgenote van de president

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2