BIER VOOR DRIE MILJARD JAMIN OVERVALLEN TIJDENS BANKOVERVAL OP TV Unilever wil Allied Breweries kopen Commentaren Schut doet dringend beroep op parlement HET WEER Nieuwe concurrent Heineken -Amstel Vietcong krijgt sein tot aanval koffiebowls Direkteur Boerenleenbank De Meern Ook in bank te Boxtel misluk kins; Melkwagen onder Irein: dode VROLIJKE GASTHEER Aanrander vermoedelijk gegrepen Vertrouwen Men kan de held zijn zonder de aarde te verwoesten. B01LEAU DEZE WEEK IN ZO: Twee monarchen aan het kanaal Spook van de crisis heeft niet zoveel kans meer Jongkinds brieven in druk verschenen Spelend ontdekken Snelheid voor taperecorder belangrijk Kamer-thee als „afknapper" „Kunt ii ook gelijk luisteren naar mijn horloge? Het loopt steeds een beetje voor." DE BILT De mist was van morgen bijna uit ons land ver dreven, want alleen in Zuid-Lim burg was het zicht nog slecht. Een hogedrukgebied versterkt zich langzaam via Noord-Schot land naar Scandinavië en de Noordzee. De zwakke tot matige wind is naar noord tot noordoost gedraaid en gaat geleidelijk wat drogere lucht aanvoeren. Tijdens het weekeinde is de bewolking aan oplossing onder hevig, zodat de wintermaand de cember morgen af en toe al een zonnetje kan brengen. De temperatuur blijft op een vrij normaal niveau alleen in de komende nachten kan tijdens op klaringen wat lichte vorst voor komen, maar daar blijft het voorlopig bij. DE BILT In het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Matige, in het Waddengebied af en toe krachtige wind tussen noordoost en oost. Iets lagere temperaturen dan vandaag. Vooruitzichten voor maandag: Zon: 10 tot 50 procent. Min. temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal. Max. temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog et maal: 70 procent 30 november Zon op 8.24, onder 16.33: Maan op 14.30, onder 3.29; 5 december volle maan. 1 december: zon op 08.26, onder 16.32: maan op 14.44. onder 04.43. 5 december volle maan. LONDEN De Britse regering heeft sedert oktober 1964 buiten landse kredieten opgenomen tot een bedrag van 1.923 miljoen pond ster ling, zo heeft de minister van finan ciën, Roy Jenkins, gisteren in het La gerhuis meegedeeld. Inmiddels is 585 miljoen pond ster ling terugbetaald. In deze bedragen zijn transacties tussen de centrale banken niet opgenomen, aldus Jen kins. Een conservatieve afgevaardigde zei dat als ook de transacties tussen de centrale banken in de berekenin gen worden opgenomen Engeland tot 1974 jaarlijks een betalingsbalanste kort van ongeveer 500 miljoen pond mnpt wpffvuprlipn nm 7iin RfhnlHpn af ROTTERDAM/LONDEN De fusieplannen van het Uni- lever-concern met Europa's grootste drankenorganisatie, de Brit se Allied Breweries, zijn in kringen van zakenleven en beurs met bijzondere belangstelling ontvangen. Hoewel het nieuws de Amsterdamse beurs gisteren na het sluiten van de officiële handel bereikte, schoten de Unilever-aandelen op de nabeurs echter onmiddellijk scherp omhoog tot 134 gulden, wat een stij ging van bijna vir gulden betekent. Voor de overname van Allied Breweries, waarover wij gisteren in een deel van onze edities al be richtten, zal Unilever waarschijnlijk een bedrag van drie miljard gulden op tafel moeten leggen. De omzet van het Britse concern bedraagt ruim twee miljard gulden per jaar; die van het Unilever-concern 25 miljard. Wordt het bod in Engeland ge accepteerd, dan betekent dit, dat de Verenigde Nederlandse Brouwerijen d'Oranjeboom in Rotterdam en de Bredase Bierbrouwerij De Drie Hoef ijzers weer onder Nederlandse vlag komen. Beide brouwerijen werden, zoals bekend, dit jaar, De Drie Hoef ijzers zelfs nog deze maand, door de Britten overgenomen. Concurrent Het betekent ook. dat Heineken en Amstel, die als antwoord op de Britse actie tot samenwerking be sloten en daardoor zestig procent van de Nederlandse markt in handen kregen, opnieuw een geduchte con current tegenover zich zullen vinden. De directie van Heineken gaf op het nieuws slechts een zeer kort com mentaar: „We moeten afwachten welke consequenties deze concen tratie zal hebben." Unilever ziet in deze grootste uit breiding uit haar geschiedenis een goede kans haar belangen in de sec- lor van bier, wijn en soft-drinks uit te breiden. Tot nu toe vormde deze sector nog maar een zeer bescheiden onderdeel van de concern-activitei ten. Alleen via de dochteronderne ming De Betuwe bewoog het bedrijf zich op dit gebied. Het initiatief past geheel in de politiek van het concern, dat zich in de loop der jaren naast de produktie van was- en voedingsmiddelen steeds meer is gaan toeleggen op „andere levensmiddelen". Hiertoe behoren on der meer diepvriesartikelen, consump tie-ijs, levensmiddelen in droge vorm en blik, vlees en vleeswaren, gecon centreerde vruchtensappen en fris dranken. Voor het Britse concern ligt de aantrekkelijkheid van een fusie in de mogelijkheid om, met behulp van de hulpbronnen van Unilever, zijn over zeese ontwikkeling uit te breiden. Voorts zal Allied Breweries gebruik kunnen maken van de totale marke- ting-kennis en ervaring van Uni lever, die vooral zijn nut zal af werpen by de (stijgende) afzet aan kruideniers. Allied Breweries, in 1961 ontstaan uit een fusie van drie grote Britse brouwerijen, heeft thans meer dan 10.000 verkooppunten in eigendom, waaronder circa 8500 cafés, 2000 slij terijen en 100 hotels. Export heeft het Britse concern naar meer dan 80 lan den. Aan bier alleen al zet het bedrijf jaarlijks meer dan 8 miljoen hecto liter om. Enkele van de merken zijn Double Diamond en Skol Internatio nal. SAIGON De radio van het Zuid- vietnamese nationale bevrijdingsfront heeft een bevel van het militaire commando van het front omgeroepen, de regeringstroepen overal aan te val len. De laatste drie dagen zijn aan de grens met Cambodja sterke infiltraties van de Vietcond en Noordvietnamese eenheden waargenomen. Het Zuid- vietnamese opperbevel neemt aan dat het vierde alsemene offensief voor de morgen voordeel 200 gram van 119 voor 89 niet duur vet heerlijk DE MEERN/BOXTEL Dank zij kordaat en moedig optreden zijn vrijdagavond twee overval len mislukt. De meest spektacu- laire van deze gebeurtenissen speelde zich af in De Meern, waar een onbekende jongeman de directeur van de Coöperatieve Boerenleenbank en zijn vrouw verraste terwijl ze keken naar een bankoverval op de televisie Deze overvaller sloeg op de vlucht, evenals een 30-jarige man, die in een filiaal van de boerenleenbank te Boxtel met bedreigingen geld pro beerde los te krijgen. Van beide da ders ontbreekt nog elk spoor. Op ongebruikelijke wijze moes ten passagiers hun treinreis be ëindigen om vervolgens per bus naar de plaats van bestemming te worden vervoerd. Dat ge beurde gisteren bij Zoetermeer waar een trein uit Utrecht, door de mist misleid, op een goede rentrein botste. De direkteur van de coöperatieve boerenleenbank „Oudenrijn" in De Meern, de 35-jarige J. C. W. Oost veen en zijn 34-jarige vrouw kregen omstreeks tien uur de schrik van hun leven toen een tv-film werkelijkheid werd. Terwijl zij naar de tweede afleve ring van een politiefilm over een bankoverval zaten te kijken ging de deur van hun woonkamer open en keken ze beiden recht in de loop van een geweer dat een onbekende jonge man dreigend op hen hield gericht. De overvaller vroeg .om geld. maar de heer Oostveen antwoordde: „Ik heb geen geld bij me, alles is afgeslo ten". Geef dan maar je geld uit je portemonnee", riep de overvaller „Wacht even, dan ga ik het halen", antwoordde de direkteur, die opstond en naar zijn kantoor liep. In plaats van zijn portemonnee te pakken belde de heer Oostveen vdi- rekt de politie. De onbekende man begreep dat de zaak mis was en nam snel de benen. De boerenleenbank is elke vrijdag avond tot half tien geopend. Nadat de direkteur het kantoor op die tijd had afgesloten zing hij naar zijn wo ning, in hetzelfde gebouw. „Ik was wel bang toen het gebeur de", zei de heer Oostveen. „maar aan de vorm van het geweer kon ik zien dat het een oud model was. Ik vond het allemaal wat amateuristisch". De man nam bij de vlucht het ge weer mee. Een zelfgemaakte zak kennelijk voor de buit bestemd liet hij achter. Met medewerking van mobiele eenheden is de rijkspolitie begonnen de omgeving af te zoeken. I De overval in Boxtel gebeurde omstreeks half zeven en mislukte omdat kassier P. v. d. Saane geen 1 krimp gaf. De heer v. d. Saane was samen met de 24-jarige lokettiste me vrouw C. K. - de B. in het kantoor 'een noodwinkel in de nieuwe wijk Boxtel-Oost) toen de man binnen kwam. Mevrouw K. wilde de bezoe- I ker helpen. Op haar vraag wat hij I wenste beet de bezoeker haar toe: I „Poen". Daarop dreigde de overvaller de lo kettiste met een door een blauwe doek afgedekt voorwerp in zijn rech terhand. „Haal op en vlug, of ik schiet", zei hij. Dit werd aanvanke lijk als een grap opgevat. Maar toen de bedreiging werd herhaald besefte men dat hel ernst was. De lokettiste zag kans zich van het loket te verwijderen en zich te verschuilen. Daarop zei de kassier te gen de man dat deze maar moest schieten. De overvaller zei: „Dan is het met ie gebeurd." Maar de kassier was niet van zijn stuk te-brengen. Hij zei: „Dan kost het me maar de kop je krijgt niets". De bezoeker riep toen: „Jij, juf, kom er maar bij staan. Maar de kas sier zei mevrouw K. dat ze moest blijven waar ze was. Vervolgens keerde de man zich plotseling om en verliet het kantoor. In de verwarring de lokettiste was geheel overstuur kon men niet meer vaststellen hoe de man zich verder uit de voeten heeft gemaakt. Ook niet of hij buiten assistentie had. De politie deelde mee dat de man .een werkmanstype" was. ongeveer 30 jaar oud, 1,70 meter lang, gezet postuur, fors en grof gezicht. Hij spr^k een Oostbrabants dialekt. UTRECHT Omstreeks aelu uur vanmorgen is op een met auto matische knipperlichten beveiligde overweg in de Voorveldse polder bij Utrecht een melkwagen onder een trein gekomen. De bestuurder, de 47-jarige melk- transporteur W. Boshuis uit De Bilt, was vrijwel direct dood. Niemand van de treinreizigers liep verwon dingen op. Het treinverkeer tussen Utrecht en Bilthoven is gestremd. Vooral prins Willem-Alexander was verantwoordelijk voor een meer dan ongedwongen sfeer tij dens een officiële ontvangst op Drakesteyn. Daar kwam gisteren een Surinaamse delegatie met mr. W. Lin A Po, om een bedrag in ontvangst te nemen, dat zal dienen als startkapitaal voor een medisch centrum aldaar. De som was een deel van het huwe lijksgeschenk, dat prinses Bea trix en prins Claus ontvingen en waaraatl zij een zinvolle bestem ming willen geven. Willem*-Alexander huppelde vrolijk rond tijdens de ontvangst, kroop achter de gordijnen en be gon zo rumoerig te spelen met een gong die hij onder handbereik had. dat vader hem maar even op de aNn nam om zijn aandacht van dat fijttn speelgoed af te lei- den. OnvermijaêTTJk hoort een kind dan: '..Geef meneer eens een handjehetgeen het prinsje een 'pretfi&mfvw verzetje vond. Nog wel. AMSTERDAM De Amsterdamse zedenpolitie heeft gisteravond met de arrestatie van de 33-jarige classifi ceerder W. W. A. uit de hoofdstad vrijwel zeker de hand gelegd op de man die zich de afgelopen tijd aan een reeks van aanrandingen in de zuide lijke wijken van de stad zou hebben schuldig gemaakt. Twee vrouwen hebben de man al herkend als degene die hen lastig viel. De donkerblonde classificeerder, die een stevig postuur heeft, verzette zich hevig tegen zijn arrestatie waar aan zes man te pas kwamen. Er waren zelfs twee waarschuwings schoten in de lucht nodig om hem te overmeesteren. TTET is een goede gedachte van de minister-president geweest, ons via radio en televisie in te lichten I over de achtergrond van de ver hoogde NAVO-bydrage. Goed, omdat een deel van ons volk verontrust is. Dat de minister-president over het hoofd van de volksvertegenwoordi ging heen ons inlicht over een re geringsbesluit, is ongebruikelijk. Het parlement behoeft er echter geen veronachtzaming in te zien. Waar de verontrusting vaak ont spruit aan onvoldoende informatie, heeft de regering niet slechts het recht, maar ook de plicht, het hare daar tegenover te plaatsen. De heer De Jong trof de juiste toon; hy was vertrouwenwekkend. Toch gaf hij ook voor zichzelf een mate van niet-weten toe. Maar ook daar van mocht hy zeggen: als we ons niet versterken, zou men ons in een be paalde situatie schuldige nalatigheid kunnen verwyten. Dat is wat voor- en tegenstanders van het regeringsbeleid gemeen heb ben: risico te lopen. De regering loopt het risico dat versterking de ont- spanningspolitiek kan bemoeilijken; de oppositie het risico dat anders onze vryheid verdwijnt. In zulk een ten dele onzekere situa tie een integer en vertrouwd man aan het hoofd van het kabinet te weten behoort ons te verheugen. Waarby men twisten kan over de vraag, of de rede misschien hier en daar niet te zwaar geladen was, te veel de crisis deed vermoeden. Maar een goed woord was het. Biafra J-JET wordt hoog tyd, dat niet alleen de westeiyke maar ook de Afri kaanse landen wat betreft de oorlog in Nigeria hun afwachtende houding laten varen. Alleen dan kan nog veel ellende worden voorkomen. Tè lang is men ervan uitgegaan dat spoedig een eind aan het conflict zou komen omdat het afgescheiden Biafra op het punt stond te worden ver slagen. De stryd, ook nu nog zonder uitzicht, maakt bemiddeling met d" dag noodzakelyker. Deze tussenkomst wordt bemoeilykt doordat de Russen Nigeria betrokken hebben in de koude oorlog van de grote mogendheden. En deze duurt, vooral na Tsjechoslowakye, op aller lei fronten voort. Nigeria heeft zich door het aanvaar den van militaire hulp voor een be langrijk deel ook economisch aan Moskou gebonden. Een verdere ver slechtering van de toestand kan voor dat deel van Afrika ernstige gevol gen hebben. Om deze ontwikkeling te vermyden hebben de westeiyke landen ge tracht de Nigeriaanse leiders niet voor het hoofd te stoten. Hun hoop was gevestigd op snelle beëindiging van de stryd, al zou deze onderwer ping van vele miljoenen Biafranen tot gevolg hebben. Oplossing van het conflict werd over gelaten aan de Afrikaanse landen, die er overigens zelf een interne aan gelegenheid in zagen. In meerder heid plaatsten zy zich achter het be wind te Lagos, dat op weg leek Biafra aan zich te onderwerpen. Bemiddelingspogingen behoren nu in de eerste plaats van Afrikaanse zyde te komen. De bereidheid daartoe is echter vanwege de grote inneriyke verdeeldheid niet groot. Verhoogde pressie op de Afrikaanse landen zal hier nauwelijks iets aan veranderen. Dadelyke actie is nodig. De verant- woordelykheid van landen als Enge land en Amerika gaat zwaar druk ken. Maar ook Nederland, dat wapens aan Nigeria leverde, kan er niet onderuit. INTERIEUR VERZORGING DEN HAAG Minister Schut heeft een dringend beorep op het parlêment gedaan om 1iet wetsontwerp dat de jaarlijkse huurverhogingen van vier op zes procent moet brengen, vóór het eind van het jaar goed te keuren. Als dit niet gebeurt, kunnen de huren slechts met vier procent worden verhoogd. Zoals bekend heeft premier De Jong deze week in de Eerste Kamer mee gedeeld dat de regering de huurverhoging van zes procent voor 1969 niet op 1 januari a.s: maar pas op 1 april zal laten ingaan. Dit om een samenvallen met de invoering van de BTW te voorkomen In antwoord op vragen uit de Kamercommissie voor volkshuisvesting zegt minister Schut dat, uitgaande van een gemiddelde huurquote (verhouding tussen huur en inkomen) van tien procent, door aanvaarding van het wets ontwerp de kosten van levensonderhoud in de komende drie jaar met in totaal een half procent zullen stijgen. Nieuwe Leiclse Courant Bi—ct.ur: F. Dicme, CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer milB Bert ,n teghempoetl Zaterdag 30 november 1968 - 49ste jaargang Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10Klachtendienst bezorging 18.0019.00 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1